Adenauer stelt ratificatie der Duits-geallieerde verdragen uit Twee Meteor-straaljagers na botsing neergestort Franse Kamer geeft Pinay een motie van vertrouwen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Voor anderen Bespreking der Tunesische situatie in UNO-kring Weerbericht Verrassende ommezwaai van kanselier hij vraagt uitspraak vanKarlsruherHoj Prins Bernhard in ons land terug Italiaanse kamerleden gingen elkaar te lijf Het woord is aan Gaullisten zitten nu op de wip, maar zullen wel voorzichtig blijven V erkeersongeluk bij Hoofddorp Uitnodiging aan Franse delegatie om alsnog debat bij te wonen Inbraken in conserven- fabrieken opgehelderd Eisenhower heeft reis door Korea voltooid Een der piloten kwam om, de ander redde zich met parachute Nieuwe bruggen over baai van San Francisco Twee Hilversummers omgekomen Jonge IJmuidenaar gearresteerd Voor de kinderen van onze lezers 67e JAARGANG No 127 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Pecreboom VRIJDAG 5 DECEMBER 19 52 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 287 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ST. NICOLAAS is vandaag weer groter en belangrijker dan alle staatslieden, gene raals en bendeleiders, alle plannen en ruzies en opstanden en volksstemmingen en schijnverkiezingen in een verscheurde en verwarde wereld bij elkaar. Tenminste in het oog van Nederland. Dat ziet het oog van Nederland helder en juist. De man der milde gaven wordt geëerd en nage volgd; alle kinderen ervaren de schoon heid der legende. Het zijn niet alleen de cadeautjes die hen verheugen. Het is im mers ook de bereidheid om, al zijn zij al groter, toch te geloven in het wonder van de grote kindervriend. St. Nicolaas Pa troon van Liefde is de titel van „een stu die over de Nicolaus-figuur en zijn ver ering in vroeger eeuwen en nu" en een sprekender korte samenvatting zou men niet kunnen verlangen. Hij is voor kin deren allerminst een gewoon mens", zegt ergens in dat boek de auteur, dr. A. D. de Groot. Maar hij inspireert gewone mensen wel. En omdat hij dat doet zijn wij in dit blad altijd omtrent zijn feestdag met onze aansporing gekomen om de stille armen een Kerstgave te schenken. Dat is, onder leiding van het Comité dat daarvoor telken jare is samengesteld en dat alle gezindten vertegenwoordigt, nu al zo vaak geschied dat van een gevestigde traditie gesproken mag worden. Welnu, morgen beginnen wij opnieuw. Morgen zullen wij de oproep van het Co mité plaatsen en ook reeds een eerste ver antwoording van ontvangen bijdragen. Er is drie weken tijd om dit te doen slagen. Drie weken tijd, evenals in vooroorlogse en (nu al weer zeven) naoorlogse jaren, waarin telkens een grote som gelds bijeen gebracht werd. En als de tijd van de inza meling nadert komen er altijd brieven bij het Comité en ook bij de dagbladen waarin de aandacht op bepaalde gevallen gevestigd wordt: gevallen die vooral niet vergeten mogen worden. Dat is ook dezer dagen weer gebeurd. Het is onder de in druk van zulke mededelingen dat ik van daag opnieuw een beroep op u doe, met. het bekende verzoek om uw gave, als u daar eenmaal toe besloten hebt, niet te verdagen. Want een groot aantal bijdragen in de aan vang werkt, zoals ervaring heeft geleerd, stimulerend op het verdere verloop. Het spoort mensen aan, die niet tot de traditio nele deelnemers aan de inzameling beho ren, om er zich bij aan te sluiten. Zeker zijn er onder u, die er hun kinderen iets van vertellen willen. Dat is in vroeger jaren ook altijd voorgekomen: er is altijd een aantal kleine bijdragen uit spaarpotten op de lijsten verschenen. Wij zouden die niet graag gemist hebben en het Comité zeker ook niet. Misschien waren het in zekere zin wel de belangrijkste, getuigend immers van datgene waartoe St. Nicolaas, die zoveel meer dan een gewoon mens is, hen had aangespoord. Zoals hij, voor de grote kinderen die wel wisten vanwaar de cadeautjes kwamen, toch ook vader en moeder had aangespoord. Deze donkere maand December wordt voor de meesten van ons immer verlicht door feestviering. Maar voor anderen niet, en dan moet zij ook wel heel donker zijn. Ook voor hen enig licht-der-vreugde te brengen is het streven van het Comité voor een Kerstgave aan de Stille Armen, dat wij opnieuw van harte in uw aandacht aanbevelen. R. P. In de Rolzaal te Den Haag heeft minister Staf onderscheidingen uitgereikt aan na bestaanden van gevallenen uit de tweede wereldoorlog. Het zoontje van wijlen reser- ve-eerste-luitenant D. Boerema uit Delfzijl in 1944 gefusilleerd neemt het Bronzen Kruis in ontvangst. Van onze correspondent in Bonn) Als een donderslag bij heldere hemel kwam gistermiddag het bericht dat op voorstel van Adenauer de derde lezing van de Duits-geallieerde verdragen toch nog tot na Kerstmis wordt uitgesteld. Dit klonk vooral daarom ongelooflijk, omdat juist Adenauer de grote promotor van het plan is geweest de ratificatie van de Duits-geallieerde verdragen nog in deze week af te handelen. Dat had ook gekund. Er zou zich stellig een meerderheid voor deze verdragen uitgesproken hebben. Welke reden kan Adenauer dus hebben om in het zicht van de haven toch niet binnen te varen en nog een beetje te blijven kruisen? Dat is de vraag, die in Bonn nu alle geesten bezighoudt. De omvang van de verwarring kan men mis schien hieruit het beste opmaken, dat de coalitie-partijen over Adenauers stap bijna nog verbaasder zijn dan de oppositie. Zij zijn jn de laatste tijd door hem steeds op één doel gewezen, op een ratificatie koste wat het kost. En nu is het Adenauer zelf die hen er van af houdt dit doel op de snelst mogelijke manier te bereiken. rijk en de Verenigde Staten. Hoe dit zij, beslissend lijkt toch te zijn, dat hij einde lijk eens juridische klaarheid wil schep pen. Want gesteld, dat de Bondsdag van daag, zoals oorspronkelijk voorzien, de verdragen zou hebben geratificeerd, dan zou het tenminste nog tot April hebben geduurd voordat de Bondsraad, die reeds weken geleden heeft duidelijk gemaakt op de uitspraak van Karlsruhe te willen wach ten, een beslissing had genomen. Met zijn verrassende stap probeert Adenauer ongetwijfeld te bereiken dat in Karlsruhe sneller een uitspraak wordt ge daan. Hedenmorgen om tien minuten voor tien is Prins Bernhard met zijn gevolg van zijn reis door Latijns-Amerika en de Verenigde Staten met de D.C. 6-b „Jan van Riebeeck" op Schiphol teruggekeerd. Een half uur na schematijd als ge volg van tegenwind op de Oceaan zette de Prins zelf de „Jan van Riebeeck" op Schiphol aan de grond. Gebruind door de Mexicaanse zon stapte hij uit het vliegtuig. Op het platform stonden de Koningin en de twee oudste Prinsessen hem op te wachtten. Ook minister-president dr. W. Drees en de minister prof. D. J. Zijlstra, mr. J. M. A. H. Luns, mr. J. W. Beyen, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de provin cie Noordholland, en burgemeester d'Ailly van Amsterdam. De gezagvoerder en de gehele beman- De motieven, die tot het uitstel hebben geleid, zijn uiterst gecompliceerd. De re gering gaat nu precies hetzelfde doen wat zij de oppositie altijd heeft kwalijk geno men. Ook zij wil zich nu tot het constitu tionele gerechtshof in Karlsruhe wenden en een politieke beslissing opschorten zo lang dit gerechtshof niet geantwoord heeft. Tot dusverre heette het aan regeringszijde altijd, dat politieke beslissingen, zoals de ratificatie van de Duits-gallieerde verdra gen door de Bondsdag er een is, genomen kunnen worden zonder dat men tevoren het oordeel van het gerechtshof weet. Daarna kan men nog altijd zien wat men doet. De oppositie stelde zich op het tegenovergestelde standpunt. De regering wil het gerechtshof in Karls ruhe nu verzoeken vast te stellen of de Duits-geallieerde verdragen ook door de Bondsraad, de West-Duitse eerste kamer, aangenomen moeten worden. Op het eerste gezicht is het misschien geheel onduidelijk wat de derde lezing van de verdragen in de Bondsdag hiermede te maken heeft. De regering heeft echter een goede reden om dit te vragen, want beslist het constitutionele gerechtshof, dat de Bondsraad de Duits-geallieerde verdragen niet hoeft aan te nemen, dan betekent dat volgens de West-Duitse grondwet, dat de onderhavige verdragen ook niet door een meerderheid van tweederde in de Bonds dag aangenomen hoeven te worden. Dan is een eenvoudige meerderheid voldoende. Om dit laatste gaat, zoals men weet, de hele strijd. Zwart en rood Hoever op het ogenblik in Bonn de ver eniging van politiek en recht gaat, blijkt uit de politieke kleur, die men aan de ROME, (Reuter). Italiaanse afge vaardigden hebben elkander gisteravond in een van de roerigste zittingen van de Ita liaanse volksvertegenwoordiging met stoe ten, inktpotten en schoenen bekogeld. Een bode, die poogde worstelende communisten en neo-fascisten te scheiden, moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Het is mogelyk, dat hij een schedelbreuk heeft opgelopen. Ook enkele afgevaardigden zijn gewond. Het tumult duurde een kwartier en ont stond tijdens het debat over een Christen democratisch wetsontwerp strekkende tot verlenging van de parlementaire arbeid tot in het weekeinde, teneinde een nieuw wetsontwerp ter herziening van de kies wet te kunnen behandelen. Van linkse zijde is men fel gekant tegen dit ontwerp. De leider van de linkse socialisten, Nenni, verzette zich tegen verlenging van de parlementaire werkzaamheid tot in het weekeinde en noemde het „machtsvertoon van de fascisten van De Gasperi", de lei der van de Christen-democraten. Een aan tal Christen-democraten liet zich deze uit lating niet welgevallen en ging tot de aan val over. De communisten lieten zich niet onbetuigd, doch toen neo-fascistische af gevaardigden zich in het gewoel meng den, gingen de meeste communisten deze tenslotte in de orde te herstellen. Gistermiddag om ongeveer 20 minuten voor vieren zijn 20 km ten Noordoosten van Eindhoven bij Neder-Wetten, twee straal jagers met elkaar in botsing gekomen en neergestort. Een van de twee piloten, de 26-jarige eerste luitenant-vlieger Keme- nade uit Eindhoven, kon met zijn para chute behouden de aarde bereiken. De andere, de 31-jarige eerste luitenant vlieger Van de Werve uit Zeist, kwam om het leven. Hij was gehuwd. De toestellen waren van de vliegbasis Soesterberg afkomstig. Het waren Gloster „Meteor"-straaljagers. Direct na de botsing hebben beide vlie gers de schietstoel in werking gesteld. Beide zijn op hun stoel uit de cockpit van de toestellen geschoten. Het ene vlieg tuig kwam brandend en in brokstukken neer, en het andere kwam in glijvlucht naar beneden, zo zagen ooggetuigen. De jagers vielen in een weiland, ongeveer driehonderd meter van elkaar, tussen de Plaatsen Nuenen-Boord. en Neder-Wetten. Van de vliegers is één er, door nog niet opgehelderde oorzaak, niet in geslaagd zich uit zijn schietstoel los te maken. Hij werd in de uitgeschoten stuurstoel leven loos in de nabijheid van een boerderij aan getroffen. De bestuurder van het andere, niet in brand gevlogen, toestel wist zich uit zijn schietstoel los te maken en kwam behou den met zijn parachute aan de grond. Hij heeft alleen een verwonding aan zijn voet. Naar de oorzaak van het ongeluk stelt een commissie een onderzoek in. SAN FRANCISCO. (Reuter). Er zullen twee nieuwe bruggen over de baai van San Francisco werden gebouwd naast de beroemde brug „Gouden Poort", die San Francisco met Oakland verbindt. De nieuwe bruggen zullen ongeveer honderd millioen. dollar kosten. De „Gou den. Poort" verwerkt jaarlijks meer dan honderd millioen auto's. rechters van Karlsruhe toedicht. Over de vraag van de regering of de Bondsraad met de verdragen instemmen moet, wordt door de zogenaamde tweede senaat van het con stitutionele gerechtshof te Karlsruhe be slist. Welnu, deze senaat geldt in de wan deling als pro regering, als „zwart", ter wijl de eerste senaat, die door de oppositie is verzocht om de Duits-geallieerde ver dragen ongeldig te verklaren, anti-regering of „rood" heet te zijn. Inderdaad schijnt het alsof sommige rechters van Karlsruhe zich niet geheel boven de controverses van de politiek hebben weten te plaatsen en dat zij wat al te openlijk hun sympathieën voor het ene of het andere standpunt heb ben aangeduid. In Bonn nemen velen nu aan, dat de bondskanselier ook buitenlandse politieke motieven heeft om de derde lezing van de verdragen zo plotseling nog uit te stellen. Men verwijst in dit verband naar Frank- André Maurois: Pas vrij laat in zijn leven leert men te bekennen dat men niet weet wat men niet weet, dat men de boeken niet gelezen heeft die men niet gelezen heeft. Maar als men eenmaal zover is welk een opluchting! De begroeting van Prins Bernhard op Schiphol. Van onze correspondent in Parijs Zoals wel algemeen werd verwacht, heeft de Franse Kamer gisteren gunstig beschikt over een vertrouwensvotum, dat premier Pinay Dinsdag had gesteld naar aanleiding van de belastinghervorming en de staatsbegroting, die de regering direct in behandeling genomen wenste te zien. De belastinghervorming, waartegen in de financiële commissie heel veel tegenstand bestond, heeft Pinay voorlopig echter in getrokken, om zo gelijk hij zeide zijn tegemoetkomendheid jegens het parlement te bewijzen. Daarmee heeft het kabinet echter tevens tijdelijk of definitief dat zal nog moeten blijken een van de voor naamste punten uit zijn beginselverklaring over boord gezet. De regeringsmeerder heid, die over 313 stemmen beschikte, vond gisteren alleen de 207 socialisten en communisten tegenover zich. De Gaullisten hielden zich afzijdig, omdat, zoals hun woordvoerder Soustelle verklaarde, het hier niet meer dan een procedure-kwestie betrof. Voor de begroting zelf, die nu aan de orde komt en waarover Dinsdag moet worden gestemd, wenste Soustelle echter zijn mening nog voor te behouden. Het was de eerste maal sinds 5 maan den, dat Pinay de vertrouwenskwestie stelde. In een korte toespraak, even voor de stemming, deed de premier echter we ten, dat hij de volgende dagen, evenals zijn voorgangers, die soms een serie van 20 vertrouwenskwesties gelijktijdig stel den, wel wat royaler van dit uiterste red middel gebruik zou gaan maken. Waar schijnlijk zal hij alle belangrijke hoofd stukken van de begroting, zodra de storm even opsteekt, met behulp van de ver trouwenskwestie trachten door te drijven. Aangezien de premier moet rekenen op de consequente tegenstand van commu nisten en socialisten, die gisteren soms uiterst heftig uit de hoek zijn gekomen, hebben de Gaullisten, wanneer althans Pinay's meerderheid hem trouw blijft, het in hun macht om de regering ten val Ie brengen. Zij zitten dus, gelijk dat heet, thans op de wip. Men had gisteren in het Palais Bourbon algemeen wel de indruk, dat de Gaullisten voor het moment niet van zins zijn op een crisis aan te sturen. Hun eerste en voornaamste zorg is de nog altijd précaire eenheid in de eigen rangen te bewaren. De Gaullisten zullen wel niet zo ver gaan, dat zij de regering hun ver trouwen schenken, maar tegenstemmen zullen zij waarschijnlijk alleen, wanneer de volledige fractie de consequenties van een kabinetscrisis zou willen aanvaarden. Dat zal vermoedelijk slechts het geval zijn, indien er zekerheid over bestaat, dat een nieuwe meerderheid gevormd kan worden, waarin naast de Gaullisten ten minste ook de Katholieken zouden moeten worden opgenomen. Conferenties Er zijn de laatste tijd tussen vooraan staande Gaullisten en zelfs de generaal in persoon en zekere leiders van de M.R.P., waaronder Bidault, wel onderhandelingen in die geest gevoerd. Een overeenkomst schijnt echter nog niet in zicht te zijn. Het heeft de aandacht getrokken, dat minister Schuman in het begin van deze week een bezoek aan zijn ambtgenoot Bidault heeft gebracht om hem, naar wordt aangenomen, bij voorbaat te waarschuwen tegen een coalitie met de Gaullisten, waardoor de buitenlandse politiek, zoals Schuman die sinds 3 jaren heeft gevoerd, ernstig ge compromitteerd zal worden. Bidault heeft direct daarna officieel ontkend, dat hij bezig zou zijn Pinay's op volging te regelen. Ofschoon over de waar- waarde van dit dementi verschillend wordt geoordeetd, gelooft men over het algemeen toch niet, dat een politieke aardverschui ving, die door een samengaan van de Gaullisten met sommige der huidige rege ringspartijen veroorzaakt zou wordep, op heel korte termijn voor Pinay valt te vrezen. ning van de „Jan van Riebeeck" werden aan de Koningin voorgesteld. Op het platform stonden twee micro foons opgesteld, waarvoor de Prins enkele woorden sprak. De Prins onderhield zich nog even met de vertegenwoordigers van Mexico en Co lumbia, wisselde nog een handdruk met de bemanning en de maréchaussee maak te een doorgang naar de koninklijke auto vrij. Nagewuifd door honderden vertrok even later het herenigd Koninklijk Gezin per auto naar Soestdijk. Donderdagmiddag om kwart voor vijven is op de Kruisweg nabü Hoofddorp een droevig ongeluk gebeurd, waarbij twee be woners van Hilversum om het leven zijn gekomen. Een takelwagen is in de Kruis vaart gereden en de inzittenden in de ca bine zijn in de modder gestikt. De tweeëndertigjarige J. Drieënhuizen, chauffeur-monteur bij Jac. Brunt en Zoon, garagebedrijf aan de Spoorstraat te Hil versum, had gistermiddag opdracht gekre gen met de takelwagen naar Hoofddorp te gaan, om een aldaar staande beschadigde auto op te halen. Hij had zijn medebewo ner, de vijftigjarige R. Lodder, gevraagd mee te gaan aan welk verzoek deze had voldaan. De tocht ging via Aalsmeer over de Kruisweg in de richting Hoofddorp. Om onbekende redenen is de bestuurder naar links uitgeweken en de auto kwam in de berm aan de linker kant van de weg. On geveer dertig meter is de wagen over de berm gereden, vervolgens gekanteld en in de Kruisvaart gevallen. De voorkant van de takelwagen bleef in de modder steken. Het is de inzittenden niet gelukt zich uit hun benarde positie te bevrijden. Toen de politie de slachtoffers uit de cabine haalde waren zij reeds over leden. Hoe het ongeluk gebeurd is heeft de po litie niet kunnen vaststellen. Zij staat voor een raadsel. Het was om kwart voor vijven niet glad op de weg en er lag geen sneeuw meer op de Kruisweg. De takelwagen is op de kant getrokken en daarna is de stuurinrichting onderzocht. De inrichting werkte goed. Bovendien is de auto veertien dagen geleden in het Hilversumse garage bedrijf in de revisie geweest. De chauffeur-monteur was veertien jaar bij de heren Brunt werkzaam. Hij stond bekend als een kalm rijder en was de vaste chauffeur van de takelwagen. De heer Drieënhuizen was gehuwd en vader van drie kinderen. De stoffelijke resten van de slachtoffers zijn naar de algemene begraafplaats te Hoofddorp overgebracht. Door de Velsense recherche is de 21- jarige IJmuidenaar H. G., een goede be kende van de politie, aangehouden, daar hij verdacht wordt van verduistering van een geldkistje met 50 uit zijn vroegere pension. Men vermoedde, dat deze jongeman ook betrokken zou zijn bij onlangs in twee conservenfabrieken te IJrnuiden gepleegde inbraken, waarbij een bedrag van 400 vermist werd. De knaap had in één van die bedrijven gewerkt en uit liet verhoor kwam vast te staan, dat G. ook aansprakelijk geacht moet worden voor dit misdrijf. NEW YORK (Reuter) Toen Donder dagavond de politieke commissie van de Algemene Vergadering der UNO bijeen kwam, om de Arabïsch-Aziatische klachten over het Franse beleid in Noord-Afrika te bespreken verscheen de Franse delegatie niet. Frankrijk acht de Marokkaanse kwes tie een binnenlandse aangelegenheid en weigert de bevoegdheid der UNO in deze aangelegenheid te erkennen. De voorzitter der politieke commissie, Muniz van Brazilië, deelde mee dat hij een schrijven van de Franse afgevaardigde Hoppenot had ontvangen, waarin deze uit eenzette waarom de Franse delegatie het debat over de Tunesische en de Marokkaan se kwestie niet kan bijwonen. De Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken, Sir Mohammed Zafroellan Khan, die het debat opende, verklaarde, dat het besluit der Franse delegatie de verant woordelijkheid der UNO aanzienlijk ver groot. Hij hoopte dat Frankrijk alsnog van zijn standpunt zou terugkomen. Hierop gaf sir Mohammed, als voor naamste woordvoerder van de Arabisch- Aziatische groep, een overzicht van de verdragen, welke sinds 1881 Frankrijk en Tunesië verbonden hebben. Volgens hem was de geschiedenis van het geschil be gonnen met grensincidenten tussen Tunesië en Marokko in 1881. Naar aanleiding hier van was een vriendschapsverdrag tussen de Bey van Tunis en de Franse regering gesloten, waarbij de Fransen 't recht kregen om, zolang de plaatselijke autoriteiten niet in staat waren de orde te handhaven, zekere posten aan de grens en de kust te bezetten. Dit verdrag, aldus de Pakistaanse minister, was slechts een verontschuldiging ■»ocoocoocxxx»cioooooooooooooococjocxx)oo50ooooooooocoooccoc Sint Nicolaas heeft een verrassing in petto voor de kinderen van onze lezers. In onze krant van morgen, 6 December, zullen de kleinen kunnen zien dat er voor hen „iets nieuws onder de zon" is, dat zich niet beperken zal tot morgen alleen, doch voortaan iedere Zaterdag onze kleine lezers een genoegelijk uur tje zal bezorgen. H.D.-kinderen, let op de krant van morgen! Het is echt „Voor Jullie". voor Frankrijk om Tunesië te gaan over heersen, zulks in strijd met de overeen komst. Sir Mohammed beriep zich voorts op het Handvest van de UNO en wel op de pas sage daarin over gelijke rechten voor man nen en vrouwen en voor grote en kleine landen. Ook vestigde hij de aandacht er op, dat het Handvest het recht van zelfbeschik king beschreef. De vraag of de souvereiniteit van de Bey van Tunis terzijde geschoven was, zou naar de mening van sir Mohammed niet binnen de binnenlandse jurisdictie van Frankrijk gehouden kunnen worden. Hij noemde de kern van de zaak, dat er 40000 Franse kolonisten in Tunesië zijn tegenover 3 250.000 Tunesiërs. De Pakistaanse minis- tei van Buitenlandse Zaken vroeg zich af, of het de bedoeling was dat de 40.000 Fransen een bevoorrechte positie in Tu nesië zouden moeten innemen. Dat de Tunesiërs rijp waren voor onmiddellijk zelfbestuur, had zelfs Frankrijk toegegeven in statistieken over Tunesië. Tunesië is in geen enkel opzicht minder ontwikkeld dan bijvoorbeeld Libyë, dat kortgeleden onafhankelijkheid heeft ge kregen. De Pakistaanse minister deed tenslotte een beroep op Frankrijk om de besprekin gen bij te wonen, daar alle partijen moes ten worden gehoord aleer de commissie tot een besluit zou kunnen komen Toen sir Mohammed zijn rede van drie uui had besloten, stelde de afgevaardigde van Irak Fadhil Jamali voor, dat de commissie de Franse delegatie zou verzoe ken het debat bij te wonen. De voorzitter van de politieke commissie zeide dat hij zulks zou doen. Vervolgens werd de ver gadering tot Zaterdag verdaagd. De Bey beschuldigd De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft de Bey van Tunis er in een brief van beschuldigd het invoeren van hervormingen in Tunesië tegen te houden. De brief is een antwoord op het jongste schrijven van de Bey, waar in deze de laatste voorstellen voor hervor mingen in het bestuur van het Franse pro tectoraat Tunesië heeft verworpen. Donderdag zijn gewapende verzetslieden in Tunesië in botsing gekomen met Franse troepen. Het treffen vond plaats in de buux-t van Gafsa (Zuid-Tunesië). Een on genoemd aantal verzetslieden werd gewond en twee „gewapende terroristen" werden gearresteerd toen zij trachtten te vluchten. De Fransen hebben geen verliezen opge geven. De Franse militairen namen deel aan een grootscheepse opsporingsactie met het doel degenen te vatten die Woensdagavond ge vuurd hebben op een vrachtwagen met politiemannen, tengevolge waarvan een politieman werd gedood en drie agenten werden gewond. Toen de Franse militairen enige wapens hadden gevonden, werden zij beschoten. De Franse resident-generaal Jean de Hauteclocque is Donderdag naar Parijs gevlogen voor dringende besprekingen over de binnenlandse veiligheid in het protectoraat. Donderdag is in de garage van een Fran se arts te Hammamet (Noord-Tunesië) een bom ontploft. De auto van de arts werd vernield. Van persoonlijke ongeluk ken is geen melding gemaakt. SEOEL (Reuter). Het Amerikaan se leger heeft hedenochtend laat mee gedeeld, dat generaal Eisenhower zijn reis door Korea reeds heeft voltooid. De generaal is inmiddels uit Korea naar de V.S. vertrokken. In legerkringen wordt medegedeeld dat generaal Eisenhower zijn tocht door Korea Dinsdag begon. Hij vertrok heden naar de V. S. even ongemerkt als hij aankwam. De toekomstige president heeft zich niet uit gelaten over eventuele plannen naar aan leiding van zijn bezoek. "r-mmm vrvTnOOVOYvr*»1 RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met plaatselijk opklarin gen en hier en daar mist. Over het al gemeen zwakke wind. Vannacht op vele plaatsen lichte vorst, overigens temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. 6 December Zon op 8.32 uur, onder 16.30 uur. Maan op 21.24 uur. onder 12.09 uur. Hoog en laag water in IJrnuiden Vrijdag 5 December Hoog water: 5.58 en 18.14 uur. i.aag water: 1.35 en 13.54 uur. Zaterdag 6 December Hcrg water: C.49 en 13.56 uur. Laag water: 2.13 en 14.32 uur. OOOC^DtXXYlCXXXMCCXSrXX^OODCXXClOOfïrJCXXXXïOOCXXOCWCCXVt OGCv^xSr

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1