Kinderen gedisciplineerder dan in Verenigde Staten och ió Uet Wereldnieuws zo Een Amerikaanse leraar in Holland De radio geeft Zaterdag EN DE MEESTERDOKTER VRIJDAG 5 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT O vereen k o m sten Verschillen Kinderen 1 alen Vriendelijkheid Beide overvallers van Haagse dame gegrepen Sergeant-majoor nam giften aan Huisvredebreuk in burgemeesterswoning Secretaris van V.A.R.A. in beroep voor het hof Arsenaalhouder krijgt twee maanden Vijf Nederlandse films in India onderscheiden Gevierd Amerikaan bezoekt ons land Westlandse tuinder maakte een autoval KNAC vraagt meer licht in duistere zaken In de diepte der oceanen CALIFORNlëRS spreken altijd over hun klimaat en.ze zijn er reuze trots op. Het is dan ook moeilijk voor een Califörniër om naar Nederland te komen zonder de weersgesteldheid met die in zijn eigen land te vergelijken. Wellicht is het klimaat in geen enkele plaats op de wereld volmaakt, maar een ieder die zijn geboorteplaats verlaat is zich. zeer wel bewust van de verandering die zich in dat opzicht voordoet als hij in een nieuwe omgeving komt. Mijn vrouw en ik hebben het koud gehad sedert ons vertrek. Ook toen de winter hier in Nederland nog niet was ingetreden. In Califomië is het eigenlijk te droog. Van honderden mijlen afstand moet het water naar Los Angeles worden gevoerd. Er zijn vele kanalen op het platteland die bevloeiïngskanalen heten en die dus dienst doen om het water naar het land te voeren in plaats van naar de zee, zoals dit in Ne derland geschiedt. Landwinning is in Nederland een belang rijke taak voor de Nederlandse ingenieurs, terwijl het maken van drinkwater uit zee water en het opvangen van regenwater in Californië de ingenieurs voor grote proble men stellen. De heuvels daar zijn het grootste deel van het jaar bruin van de droogte en ik kijk dan ook met verbazing bijvoorbeeld naar de mooie groene voetbalvelden hier in Holland. In vele opzichten bestaat er overeenkomst tussen Nederland en de Verenigde Staten; er zijn echter meer en grote verschillen tussen beide landen. Toch voel ik dat tus sen beide landen een band bestaat. Elk van beide landen heeft zijn verdienste voor de vrijheid en de democratie en beide landen hebben ook niet zulke grote tegenstellingen in economisch opzicht als bijvoorbeeld in Spanje, Zuid-Amerika of Afrika het geval is. Ook hebben beide landen een vrees voor het communisme; hebben beide landen een tekort aan woningen terwijl een groot deel van beide volken van mening is dat er te veel bemoeiingen zijn van de regering en alles te duur is. Er zijn echter ook grote vei-schillen. Klasseverschil contra rassenverschil, zou ik het willen noemen. Niemand zal willen ontkennen dat rassenvoorrecht in Amerika al is uitgebannen. De toestand verbetert echter ieder jaar en zal naar mijn mening binnen driehonderd jaar verdwenen zijn. Klassenverschil zoals in Holland is echter in Amerika nagenoeg onbekend. Er is een klein onderscheid voor wat betreft het inkomen een zuiver economisch verschil maar de mensen die tussen de drieduizend en vijftigduizend dollar per jaar verdienen gaan vrij met elkaar om. Er is vrijwel geen verschil tussen de volken naar mijn mening waar ter we reld ook. Geen verschil, ongeacht de taal die men spreekt, ongeacht de straat waarin men woont en ongeacht de „klasse" waar toe men behoort. Ik ben standsverschil in Nederland tegengekomen en dat verschil wekt zeker de verwondering op van de buitenlander. Overal is dat standsverschil te vinden: in sportclubs, op scholen, in het gemeenschapsleven, op feesten en op straat. Amerika heeft zijn rassentegenstelling en geen klasseverschil. In Nederland zijn de rollen juist omgedraaid. Het kan niet goed zijn dat men in beide landen de posi tie van anderen niet kan accepteren om daardoor de mensen het leven zo onaange naam mogelijk te maken. Kinderen zijn over de hele wereld ge lijk. Nederlandse en Amerikaanse jongens en meisjes hebben ontegenzeggelijk een grote overeenkomst in bezigheden, gewoon ten en interessen. Een klas met Nederland se kinderen te onderwijzen is precies het zelfde als het onderwijzen van een Ameri kaanse klas. De kinderen zijn in beide ge vallen energiek en houden van plezier maken en spelen. In vele gevallen ook moet er bij hen op hetzelfde worden toegezien. Ze hebben beiden ook belangstelling voor dansen, populaire liedjes en Doris Day. Nederlandse kinderen zijn alleen gedis ciplineerder en meer vindingrijk. Zij zijn ook meer geschoold in vergelijking met Amerikaanse kinderen van gelijke leeftijd. Ze zijn ook degelijker opgeleid. Alleen hebben Amerikaanse kinderen een groter sociaal gevoel en hebben wat meer initia- Vandaag publiceren wij het tiveede ar- tikel van Vernon Cartereen leraar in de lichamelijke opvoeding uit Los An geles (Californië)Zoals men weet is hij één van de vijfentwintig Ameri kaanse docenten die in September van dit jaar naar Nederland kwamen om ideeën en kennis met de Nederlandse collega's uit te ivisselen. Deze uitwis seling is een onderdeel van het zoge naamde Fulbright plan. Een plan dat zijn naam ontleent aan de Ainerikaanse senator Fulbright die het in de senaat bracht, waar het een wet werd. Deze ivet voorziet in de behoefte van Ameri kaanse verenigingen om leraren en lera ressen, studenten en hoogleraren uit te wisselen tussen de Verenigde Staten en N ederland. Vernon Carter en twee vrouwelijke col lega's kwamen naar Haarlem waar zij gedurende een jaar les zullen geven aan enkele middelbare scholen. Carter ver telt in dit artikel evenals hij dat in het vorige deed over zijn indrukken van Nederland, waarbij hij vergelijkin gen trekt met Amerika. tief op dat gebied. Zij stellen ook meer vragen aan hun leraren en staan eritischer tegenover hun omgeving. De kinderen van beide landen echter hebben eenzelfde basis waarop zij later de wereldproblemen onder ogen kunnen zien.' Ze zouden nauw samen kunnen werken bij de oplossing van de problemen in de komende vijftig jaren. Wellicht kunnen de docenten, die worden uitgewisseld in het kader van het Ful- bright-plan, hierin helpen. Amerikanen zijn op het talengebied vol komen geïsoleerd. Zij vormen een volk dat slechts één taal spreekt. Slechts weinigen kunnen vreemde talen voldoende genoeg spreken. Toeristen worstelen zich van land tot land en wankelen tenslotte naar hun eigen land terug, gelukkig, omdat ze dan weer in een land komen waar Engels ge sproken wordtEen Amerikaan die echter een jaar of langer in een ander land verblijft, lost de taalproblemen spoedig op. Nederlanders hebben een buitengewoon gevoel voor talen, wat hun positie in de wereld belangrijk maakt. De Nederlanders zouden als voorbeeld 'kunnen dienen in een campagne voor beter talenonderricht in de Verenigde Staten. Het lijdt geen twijfel dat het talenverschil een belangrijk rem mende factor is bij de pogingen om een drachtigheid te verkrijgen in de wereld. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Ge bed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 13.35 Mannenkoren. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Fanfare-orkest. 15.00 Kro niek van Letteren en Kunsten. 15.40 Ge mengd koor. 16.00 Platen. 16.30 De Schoon heid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Oude Kerst liederen. 18.45 Buitenlandse correspondentie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlements- overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Amusementsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Pla ten. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Hawiïanmuziek. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Accordeonmuziek. 13.50 Radioweekjournaal. 14.15 Platen. 14.35 Zeeuws programma. 15.00 Amateursprogram ma. 15.30 Eerst denken, dan doen, causerie. 15.45 Platen. 16.15 Sportpraatje. 16.30 Kamer orkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Filmprogramma. 18.40 Rege ringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testa ment in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Onder de pannen, hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Vlaamse liederen. 13.00 Nieuws. 13.15 Ver zoekprogramma. 14.15 en 14.45 Platen. 15.15 Ethnische muziek. 16.00 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17,10 Platen. 17.30 Sym- phonie-orkest. 18.10 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws .en persoverzicht. 19.30 Platen. 20.00 Gevarieerd programma. 21.15 Accordeonmuziek. 21,30 Platen. 21.45 Accor deonmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzcom- mentaar. 22.45 Platen. 22.55 Nieuws. 23.05 24.00 Dansmuziek. Dit punt werd ook besproken op de in ternationale Sportconferentie in Haarlem, waarbij ik tegenwoordig was. Hoewel de meeste afgevaardigdenmeer dan één taal spraken en het comité een bijzonder goede leiding gaf in het vertalen en begrijpelijk maken van het gesprokene, ging er toch veel tijd verloren aan een nutteloos in her haling treden. Vriendelijkheid is echter iets dat zelfs hinderpalen als talen omverwerpt. Het eerste dat mij destijds opviel toen ik de Nederlandse bodem betrad, was de vrien delijkheid waarmede de mensen een vreemdeling ontvangen en er voor zorgden dat hij zich op zijn gemak voelt. Het Ne derlandse volk is voor mij dan ook een vriendelijk en gastvrij volk. Nadat de eerste verdachte van de over val op een bewoonster van een pand aan de Maarsbergenstraat te Den Haag reeds was gearresteerd, is het de Haagse recher che gelukt de tweede verdachte aan te houden, de 16-jarige loopknecht P. C. S. uit Den Haag. Beiden hebben een volledige bekentenis afgelegd, zodat de Haagse re cherche in korte tijd deze overval, die Dinsdagmiddag op de alleen wonende dame mevr. Van de B.-K. in de Maarsbergen straat is gepleegd en waarbij zoals bekend de overvallers de vfouw gebonden in een kast hebben gestopt, tot klaarheid heeft gebracht. Men heeft na de arrestatie van de 18- jarige tuinman G. J. S. diens relaties na gegaan en mede op aanwijzingen van een agent van politie, die beide jongelui samen heeft gezien, leidde het spoor naar de jeug dige P. C. S. Deze werd des nachts om streeks half een van zijn bed gelicht in de ouderlijke woning te Den Haag. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. -£ea -UNA7A)I//Z Voor de krijgsraad te velde „West" heeft thans terecht gestaan de sergeant-majoor W. J. V. van het Regiment Intendance Troepen te Amsterdam. V., die als inkoper te Amsterdam werk zaam was, had het vorige jaar op verschil lende tijdstippen van een leverancier giften van 10 en 20 aangenomen en 200 als lening geaccepteerd. De president sprak er zijn verwondering over uit, dat beklaagde, die uit de ouder lijke macht was ontzet, een dergelijke functie in het leger had gekregen. De auditeur-militair achtte de ten laste gelegde feiten bewezen en noemde deze zeer ernstig. Hij eiste een jaar gevangenis straf met aftrek, verlaging tot de rang van soldaat laagste klasse, ontslag uit de mili taire dienst, zonder ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen. De verdediger schetste de beklaagde als een beklagenswaardig figuur, achter wiens ontsporing een huwelijkstragedie zat. Hij bepleitte clementie. De uitspraak luidde acht maanden on voorwaardelijk, verlaging tot de rang van soldaat laagste klasse en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen. Wegens in de woning van de burgemees ter van Weesp gepleegde huisvredebreuk en belediging van de burgemeester heeft de procureur-generaal bij het Amsterdams Gerechtshof drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, geëist legen de 46-jar-ige correspondent W. K. uit Weesp. In eerste instantie was de ver dachte door de rechtbank tot-6 weken on voorwaardelijk veroordeeld. Ter zitting maakte de verdachte zijn excuses aan de burgemeester, mr. J. Chr. Buurman, die deze accepteerde. Verdachte was onder invloed van sterke drank naai de woning van mr. Buurman getogen, had daar aangebeld en was zonder toestem ming van de dienstbode, die hem open deed, doorgelopen naar de eetkamer. Hier had hij minder oirbare opmerkingen te genover de burgemeester gebezigd, die verdachte al eerder wegens misbruik van sterke drank op een zgn. „zwarte lijst" had geplaatst, zodat hij in Weesp geen drank meer kon krijgen. De laatste tijd had hij zijn leven aanmerkelijk gebeterd, zo vertelde de burgemeester als getuige. Het Hof zal op 17 December uitspraak doen. Een van de belangrijkste Franse steunpunten in Indochina is aangevallen door de Vietminh. Een troepenmacht ter sterkte van 7000 man deed een aanval op Nasam, da.t 200 km-, van de stad Hanoi is gelegen. Een van de versterkte punten bij Nasam, gefotografeerd toen de Frans-Vietnamese troepen zich voorbereidden op de tegenaanval. De procureur-generaal bij het Amster damse hof heeft bevestiging van het vonnis van de Amsterdamse rechtbank 150, boete subsidiair een maand hechtenis gevraagd tegen de 54-jarige J. W. L., secretaris-penningmeester van de V.A.R.A. De verdachte was door de rechtbank tot deze straf veroordeeld wegens eenvoudige belediging van ir. A. Dubois en smaad schrift jegens mr. dr. A. A. M. Enserinck, door het schrijven van een artikel „Er was eensin de Radiogids, het programma blad van de V.A.R.A. van 19 November 1950. Op de vraag van de president, waarom de verdachte in hoger beroep is gekomen, antwoordde deze: „Ik heb niet de opzet ge had te beledigen." Hij vertelde, dat in 1950 van de hand van de heer Enserinck een brochure was verschenen onder de titel „dictatuur in de omroep". „In die brochure wordt getracht de luis teraars het vertrouwen in de radiovereni gingen te ontnemen en juist zonder ver trouwen kunnen wij ons werk niet ver richten," zo zei de verdachte. De president vond, dat L. op een „ver schrikkelijke persoonlijke" wijze had ge antwoord. Na het requisitoir zeide ver- dachtes raadsman, mr. J. A. W. Burger, die voorzitter is v^n de V.A.R.A., en de strijd schetste tussen het „comité van luisteraars", waarvan de heren Dubois en Enserinck deel uitmaakten, en de radioverenigingen, „Dit artikeltje van mijn cliënt was effec tief: in één slag was het Comité van Luis teraars geëclipseerd." Pleiter besprak uitvoerig de verhoudin gen in radiozaken en kwam tot de conclu sie, dat hier ontslag van rechtsvervolging zal moeten volgen. Voor de politierechter te Middelburg stond terecht een machinebankwerker in wiens woning een arsenaal van wapens was aangetroffen. Deze Middelburger, tot 1949 lid van de communistische partij, had twee machinegeweren, twee pistolen en 470 scherpe patronen bewaard, naar hij zeide „uit belangstelling voor het mecha nisme". De politierechter veroordeelde hem tot twee maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf en vier maanden voor waardelijk en f 35 boete of 10 dagen hech tenis. In tegenwoordigheid van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft de ambassadeur van India, de heer B. N. Chakravarly, gis termiddag aan een vijftal Nederlandse cineasten het certificaat van verdienste uitgereikt voor de door hen vervaardigde documentaire films, waarmee zij hebben deelgenomen aan het festival, dat op 24 Januari 1952 te Bombay werd geopend. In zijn rede heeft de ambassadeur her innerd aan dit filmfestival, waaraan door 23 landen werd deelgenomen en waarbij 59 speelfilms en 96 documentaire films in 13 talen werden vertoond in de vier grote steden. Het feit, dat aan de vijf documen taire films van Nederlanders het certifi caat van verdienste werd toegekend, be wijst het grote vakmanschap, aldus de am bassadeur. De certificaten werden uitge reikt aan Max de Haas voor zijn films „Maskerade" en „Mensen en microben", aan Bert Haanstra voor „Nederlandse beeldhouwkunst in de late middeleeuwen", aan Herman van der Horst voor „Der zee ontrukt" en aan Charles van der Linden met „Terug naar het eiland". 35. Daar stond Panda nu voor een ge sloten deur. „Flauw van Joris om mij buiten te sluiten, nu hij naar de oorzaak van de vallende-slaapziekte gaat zoeken", mompelde hij beledigd, „ben ik zijn assis tent of niet? Er is toch iets raars met deze slaapziekte.... Eerst scheen het, dat de koning ziek was door de zwarte pillen, die Isen Grim en zijn vriendjes hem hadden ingegeven. Maar nu is die ziekte opeens epidemisch.dus kan het niet door ver giftiging zijn. En tochvertrouw ik dat gedoe met die zwarte pillen niet!" Ja, Panda stond voor raadsels, maar Isen Grim en zijn trawanten niet! Voor deze samen zweerders was het natuurlijk heel duide lijk, hoe de vork in de steel zat! „De hondsvot!", brulde graaf Isen Grim, „de kwakzalver! Niet alleen heeft hij ons met onze eigen slaappillen vergiftigd, maar hij heeft bovendien nog het enige geneesmid del gestolen! Ik zal hem aan de kaak stel len, ik zal hem....". De woedende graaf Irok zijn zwaard en wie weet, wat hij alle maal gedaan xou hebben, indien de hófarts hem niet weerhouden had. „Bedenk, heer graaf", zei de bedachtzame geneesheer, „dat indien u die Goedbloed beschuldigt, ge ook óns onder verdenking brengt. Men zal zich immers afvragen, wat wij eerst met die pillen gedaan hebben. En dan zou men al ras begrijpen, dat wij ze de koning hebben ingegeven. Bovendienver volgde hij, toen Isen Grim in een nieuwe slaap-aanval voorover tuimelde, boven dien bent u niet in conditie voor heftige acties". Dr. Kirk, ivnd. president der C olutnbia-U niversiteit Dr. Grayson L. Kirk, waarnemend presi dent van de Columbia Universiteit, een van ce grootste particuliere onderwijsin stellingen in Amerika, brengt de volgende week een bezoek aan ons land met het oog op zijn plannen voor de viering van het 200-jarig bestaan van deze universiteit in 1954. Door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, waar dr. Kirk tijdens de Tweede Wereldoorlog werkzaam was, wordt zijn reis naar Europa als een be langrijke culturele missie beschouwd. Dr. Kirk wordt Dinsdag 9 December uit Parijs in Den Haag verwacht en zal onder meer een rede in de Haagse sociëteit „De Witte" over het jubileum van zijn uni versiteit houden en met Nederlandse ver tegenwoordigers uit onderwijskringen in Den Haag of Leiden een bespreking voe ren over het thema, dat in het brandpunt staat bij de Viering van het 200-jarig be staan der Columbia Universiteit: „Het recht van de mensheid op kennis en het vrije gebruik daarvan". Grayson Louis Kirk, die schrijver en be kend staatkundige is, werd op 19 Decem ber 1950 benoemd tot waarnemend presi dent van de Columbia Universiteit. Dr. Kirk is een deskundige betreffende internationale aangelegenheden. Hii heeft de universiteit in tal van functies op aca demisch en administratief gebied gediend, sedert hij in 1940 aangesteld werd tot bui tengewoon hoogleraar in de staatsweten schappen. Hij studeerde ook in Parijs en Londen. Tijdens de tweede wereldoorlog stond dr. Kirk aan het hoofd van de onderafde ling „veiligheid" van de afdeling „politiek onderzoek" van het ministerie van Buiten landse Zaken. In September 1944 was hij lid van de Amerikaanse delegatie bij de conferentie te Dumbarton Caks en in het voorjaar van 1945 nam hij deel aan de conferentie te San Francisco waar het Handvest van de UNO werd opgesteld. Een tuinder uit 's-Gravenzande had in de heg, welke zijn tuin van de openbare weg scheidt, een autoval aangebracht, om dat het wel eens gebeurde dat bestuurders van auto's, die de bocht te kort namen, met hun wagen in zijn tuin belandden. Aanvankelijk bestond de val uit houten palen, doch het resultaat daarvan was niet erg bevredigend. Daarom had de tuinder ijzeren pinnen laten smeden en die werk ten perfect. Twee automobilisten hadden althans bij elkaar voor zo'n tweeduizend gulden schade aan kapotgestoten banden en andere beschadigingen gehad. De tuinder stond nu terecht voor de kan tonrechter in Delft, waar de ambtenaar van het O.M. na een scherp requisitoir, voor hem 200.boete of een maand hechtenis eiste. De kantonrechter veroordeelde beschul digde conform de eis. Bovendien zal deze de automobilisten in kwestie hun schade moeten vergoeden. In een adres aan de minister van Ver keer en Waterstaat heeft de K.N.A.C. de aandacht gevestigd op de voorgeschreven verplichting voor bestuurders van motor rijtuigen om bij dichte mist overdag met brandende koplichten te rijden, en dus niet met parkeerlichten. Deze 1 Januari 1951 ingevoerde maat regel prijst de K.N.A.C. als een zeer waar devolle waarom zij de minister vraagt, te willen bevorderen dat die verplichting ook gelden zal voor bestuurders van andere voertuigen, met name ook voor wielrijders. Bij ongunstige weersomstandigheden blijkt namelijk dat ook wielrijders veelal te laat door het overige verkeer worden opgemerkt. Dit bezwaar geldt in het bij zonder voor bromfietsers, die zich met een vrij grote snelheid voortbewegen en daar door de genoemde gevaren bij mist aan zienlijk verhogen. De K.N.A.C. acht het voorts wenselijk, in de bedoelde verplichting ook stilstaande motorrijtuigen, wagens en bakfietsen te betrekken. Noch kanonnen noch boter. West-Duitse regeringsautoriteiten hebben verklaard dat er een groot tekort aan boter be staat in het land, doch voegden hieraan toe, dat er geen reden bestaat voor een „paniek". Zij zeiden dat het maande lijkse tekort aan boter ongeveer 4.000 ton bedraagt bij een maandelijkse be hoefte van 24.000 a 30.000 ton. Met hoopt de moeilijkheden tegen het ko mende voorjaar te overwinnen. Onge veer 1.000 ton boter zal deze maand uit Nieuw-Zeeland aankomen en nog 2.700 ton in Januari. Denemarken zal later in de maand 2.000 ton leveren. Er worden nog onderhandelingen gevoerd over de invoer van boter uit Nederland en Zweden. Bank. Nabij Orfordness (aan de Britse Oostkust ten Noorden van Harwich) is Donderdag een „Thunderjet." in zoe ge stort. Burgers hebben de piloot van,het toestel, die op een zandbank ten Zuiden van Bentwaters terecht was gekomen, gered. Zeldzaam. Te Windhoek in Zuid-West- Afrika is bekend gemaakt, dat op claims, welke de maatschappij heeft aangekocht, belangrijke hoeveelheden niobiumtantalum, een zeldzaam strate gisch mineraal, werden aangetroffen. D-ize ertslagen zijn de grootste, welke tot dusverre in Zuid-West Afrika wer den aangetroffen en zullen door de maatschappij als een nevenproduct van tin worden ontgonnen. De prijs van niobiumtantalum varieert tussen de 30.000 en 50.000 gulden per ton. Erfenis. Het gerechtshof te Dusseldorf heeft bepaald, dat de Duitse fiscus de enige wettelijke erfgename van Hitier is. Het hof verklaarde, dat het testa ment, dat Hitler twee dagen voor zijn dood een secretaris dicteerde in de bun ker onder de Berlijnse kanselarij, be paalde, dat de nazi-partij zijn enige erf gename was of, indien deze niet meer zou bestaan, de Duitse staat. Vijf af- schriften van dit testament werden door hoge nazi's door de Russische linies naar het hoofdkwartier van ad miraal Dönitz, Hitiers opvolger, ge bracht. Een van de afschriften wordt bewaard in het Pentagon, het Ameri kaanse ministerie van Defensie. Het hof erkende hiermede de geldigheid van Hitiers testament. Storm. Een wervelstorm en vloedgolven hebben het'afgelopen weekeinde de Noordelijke punt van Ceylon geteisterd. Er zijn 23 doden bij gevallen en de materiële schade is zeer groot, aldus te Colombo ontvangen berichten. Dui zenden vissers zijn dakloos geworden. Vluchtelingen. Het officiële Oost-Duitse nieuwsbureau heeft Donderdag bekend gemaakt dat van Januari 1951 tot Juni 1952 in totaal 38.832 West-Duitsers naar Oost-Duitsland zijn uitgeweken. Alle West-Duitse politieke vluchtelingen vonden in Oost-Duitsland werk in hun eigen vak of beroep, aldus ADN. On der de vluchtelingen waren 15.511 ar beiders en 4.739 intellectuelen en kan toorpersoneel. De rest bestond uit boe ren, handwerkslieden en studenten. Explosie. Bij een ontploffing in een fa briek te Genua, die deel uitmaakt van de grote Hilva-staalfabrieken, zijn drie arbeiders om het leven gekomen en dertien gewond. Volgens een voorlopig onderzoek werd de ontploffing veroor zaakt doordat een acetyleenlamp ge bruikt werd vlakbij een gasbuis. Er is grote schade aangericht. Optrekker. Kolonel Sjisjakli van Syrië heeft Woensdag op een grote militaire parade te Damascus verklaard, dat het leger geheel paraat is om zijn natio nale opdracht uit te voeren en verlan gend bevelen wacht om op te trekken. De parade werd gehouden ter gelegen heid van de eerste verjaardag van de militaire staatsgreep, die de kolonel leidde. Verzekering. Om de Europese vexdiezen aan vee tengevolge van mond- en klauwzeer ongeveer twee milliard gulden in de afgelopen achttien maan den te beperken, heeft de voedsel- en landbouw organisatie van de UNO een verzekering voorgesteld, die de deelnemende landen minder dan twee en een halve cent per dier en per jaar zal kosten. Lof. De „New Yoi-k Times" wijdt woorden van lof aan de Nederlandse regering, omdat zij de eerste ter wereld is, die haar grondwet zodanig wijzigt, dat een overdracht van nationale bevoegd heid aan een bovennationaal orgaan mogelijk wordt gemaakt. Het blad spreekt van „gezond verstand", „hel der inzicht" en „een voorbeeld van goed staatsmanschap". DE grens tot waar onder de gunstigste voorwaarden bij de hoogste zonne stand nog enkele stralen van het daglicht in de zee doordringen, ligt op ongeveer 4400 meter diepte. Daar beneden heerst onder de zeespiegel de eeuwige, zwarte duisternis. Op nog grotere diepte, van on geveer 1000 meter, houdt ook iedere be weging van het zeewater op. Noch de zee deze wereld van eeuwige duisternis ëen van de belangrijkste levensproblemen. Een van de oplossingen bestaat daarin, dat de rovers zelf hun licht produceren, welk vermogen bij vele diepzeebewoners tot grote volmaaktheid is uitgegroeid. In over eenstemming hiermede zijn ook de ogen vaak bijzonder ontwikkeld; zij zijn in dat geval öf onwaarschijnlijk groot, zodat zij J w y I Wl/f £.\J UUb XJIJ stromingen, noch de meest verwoede or- bijkans de gehele kop bedekken, öf zij Irntin'Tt flirt ft ft v» rJ rt ssv-fnsi*.*. 1 1 kanen, die aan de oppervlakte de golven torenhoog opjagen, doen daar hun invloed gelden. Een volslagen bewegenloos- heid kenmerkt de wateren van de diepe oceanen. Maar behalve de bewegen- loze, pikzwarte nacht welke alom heerst, is ook de koude een eigenschap van deze diepten, want de wisseling der jaargetijden die bijna overal elders het leven ingrijpend ivijzigt, gaat hier volkomen onmerkbaar voorbij en behoudens enkele zeldzame uitzonderin gen heerst er een gelijkmatige tempe ratuur, welke slechts weinig boven het vriespunt ligt. Hoewel men omtrent veel wat zich in deze duistere, koude en stille gebieden af speelt, nog in het onzekere verkeert, is de oorspronkelijke mening dat de diepzeege- bieden uiterst schaars bevolkt zouden zijn, toch onjuist gebleken. Integendeel, er speelt zich hier een gevarieerd, maar hui veringwekkend, leven in talloze vormen af. De grotere dieren van deze wereld zijn, blijkens hun lichaamsbouw, bijna zonder uitzondering geweldige rovers, die in te genstelling tot hetgeen we zouden ver wachten, slechts een betrekkelijk geringe lichaamsgrootte bereiken. Uiteraard is het opsporen van buit in -J hebben een telescoopachtige vorm verkregen, waardoor zij zelfs de zwakste lichtpunten die hier en daar in de een zame verlatenheid van de eeu wige nacht stralen, opvangen. Er zijn echter ook soor ten, de zgn. hengelvissen, die blind zijn en voor wie het verspreiden van licht dus ogenschijnlijk van geen betekenis zou zijn. Het tegendeel blijkt echter het geval, want deze dieren zwemmen met een hengelachtig apparaat rond, aan welks uiteinde een lichtorgaan is bevestigd. Dit lichtje bengelt vlak boven (en bij andere soorten: onder) de vervaar lijke muil. De slachtoffers die op dit vrien delijke lichtje in de nacht afkomen, zwem men regelrecht in de vreselijke kaken van dit ondier, dat dus geen ogen van node heeft, omdat de hapjes hem werkelijk „zo maar in de mond vliegen". Nu we het toch over ogen hebben, kun nen we elkaar misschien wel eens de vraag stellen hoeveel kleuren (tinten) het nor male menselijke oog kan onderscheiden. Wat-denkt u, 50. 80 of misschien wel 10d? Neen, het zijn er nog heel wat méér. Daarover morgen. (Nadruk verboden)f H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2