Nieuwe Van Zeggelenschool wordt twee keer zo groot Raad van Haarlemmermeer aanvaardde de begroting 1953 Derde fase bouw Coornhertlyceum reeds in volgende raadsvergadering Bennebroek Heemstede Gasgeysers in nieuwe huizen in Oost Begin van brand in poetsdoekenfabriek Hillegom Zandvoort Nog 84 woningen bij de Vondel weg Amsterdamse Beurs Wisselaar bij winkel automaat veroordeeld VRIJDAG. 5 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bouwkas van Nederlandse gemeenten Sint Nicolaas op bezoek Haarlems vertegenwoor diging in het Strandschap Wethouder Bakker aan de beterende hand Psychologisch groeps- onderzoek schooljeugd Vijf millioen voor water beheersing in ZW. Drente Strooiploegen waren de hele nacht in de weer P. M. Germes gehuldigd Busbestuurder verleende geen voorrang Sint Nicolaas op Haarlemse scholen Principiële uitspraak in Rotterdam Paniek in Mexicaanse bioscoop eist 14 doden Protest bij Sovjets Scheepvaart Gistermiddag kwam de gemeenteraad van Haarlemmermeer bijeen onder voor zitterschap van burgemeester mr. J. F. Jahsonius. Door het bedanken van de heer jh. v. d. Geest (K.V.P.) was een vacature ontstaan, waarin is voorzien door de be noeming van de heer L. J. Lans. Tot on derwijzeres aan de B.L.O. school te Hoofd dorp werd benoemd mejuffrouw A. Dijk stra uit Haarlem. Het voorstel tot benoe ming van leden van de commissie van advies, ingevolge de Woonruimtewet 1947, ontlokte een gedachtenwisseling. B. en W. hadden gemeend de heer J. West maas niet meer voor herbenoeming in aanmerking te moeten laten komen, we gens een verschil ontstaan bij een gemeen telijke procedure waartegen een aantal le den volgens de mening van B. en W. een houding had aangenomen in strijd met de gemeentebelangen. Een drietal commissie leden had inmiddels bericht gezonden ver keerd gehandeld te hebben. De heer West maas echter had zijn mening gehandhaafd. Daarom kunnen B. en W. niet langer met hem samenwerken. De heer Bogaard verzocht een door de heer Westmaas ingezonden brief ter ken nis van de raad te brengen. De voorzitter was van mening, dat dit de zaak onnodig zou vertroebelen. De heer Joore wenste de heer Westmaas te handhaven als deze erkende in de kwestie verkeerd te hebben gehandeld. De vooi-zitter deelde mede dat dit reeds bij herhaling was geprobeerd echter zonder resultaat. De heer Avis (V.V.D.) voelde er niet veel voor om de overige leden van deze commissie wel te handhaven; fouten worden er steeds ge maakt, maar dit wordt toch te erg. Ook de heer- Bogaard (K.V.P.) kon zich met de gang van zaken niet verenigen. Het resultaat van de besprekingen was dat alle commissieleden met uitzondering van de heer Westmaas werden herbenoemd. Vijf raadsleden hebben blanco gestemd, wat betreft de herbenoeming van de leden der commissie-Zuid. Hierna werden algemene beschouwin gen gehouden over de begroting 1953. De heer J. J. Visser (K.V.P.) was van me ning dat de wethouderssalarissen veel te laag waren en wenste hierin een verbete ring aan te brengen. Hoe staat het met het sociografisch onderzoek. Spreker vroeg inlichtingen over de verhouding tussen E.H.B.O. en het Rode Kruis. De bouw van eer. behoorlijk lokaal voor minder valide arbeiders dient ten spoedigste te worden bevorderd. De subsidies aan de stichtin gen Gezinszorg en Gezinshulp dienen te worden gebracht van 40 op 50 procent. De heer Bokhorst (Arbeid) bracht een groot aantal wensen van zijn fractie naar voren; hij vestigde in het bijzonder de aandacht op de werkverruiming. Het stichten van een tehuis voor ouden van dagen te Zwanenburg had sprekers waar dering. Dat de subsidie voor de kleuter scholen met f 5.zal worden verhoogd kon spreker volledig onderschrijven. De heer De Raadt (C.H.Ü.) bracht hulde aan de samenstellers van de begro ting. Een ander geluid liet de heer L a n s e r (C.P.N.) horen. De salarissen der wethou ders zijn in verhouding met die der arbei dende klasse behoorlijk. Ook zij dienen zich aan te passen aan de 5 pet. consump tie beperking die onlangs aan de arbeiders is opgelegd. Dat nu eindelijk een algehele doorlichting zal plaats vinden juichte spreker toe. Spreker stelde de vraag of de subsidie aan de E.H.B.O. verenigingen was verhoogd in verband met verondersteld oorlogsgevaar. Spreker verklaarde zich tegen de post burgelijke verdediging. De krotopruiming dient met kracht ter hand te worden genomen. Over de woningnood had deze spreker niets goeds te vertellen. De heer Avis (V.V.D.) was van me ning dat bij het verlenen van steun aan de speeltuinverenigingen die als padde- De bouwkas voor Nederlandse gemeenten houdt Dinsdagavond 9 December een verga dering voor ingezetenen van Bennebroek, in de grote zaal van „Oud Berg en Dal". Een vertegenwoordiger van deze instelling zal een uiteenzetting geven op welke wijze men door sparen aan een eigen huis kan komen. Op initiatief van de buurtvereniging „Wil- helmina" zal St. Nicolaas Zaterdagmiddag te paard een rit door de gemeente maken. Begonnen wordt aan de Kleine Sparrelaan. Na een rondgang brengt de Sint een bezoek aan het gebouw „Rehoboth", waar de kin deren van de leden hem zullen verwelkomen. BURGERLIJKE STAND VAN BENNEBROEK GEHUWD: C. Ham en N. J. Velberg; J. V. M. Bakkenhoven en H. W. Beider. GEBOREN: Rutgerus Bernardus, z. v. Q. H. Lommerse en Th. v. Rooden. OVERLEDEN: A. Koebrugge, 68 jaar, m.; F. D. Wismeijer, 74 jaar, m. stoelen uit de grond schieten zuinigheid moet worden betracht. Er dienen meer huizen te worden gebouwd die aangepast zijn aan de landelijke omgeving. Angstig vond deze spreker de verdere uitbreiding van Schiphol daar steeds meer cultuur grond verloren dreigt te gaan. De voorzitter gaf als zijn mening te kennen dat de salarissen der wethou ders inderdaad te laag waren. Een voor stel ter verbetering zal binnenkort bij de raad worden ingediend. Het sociografisch onderzoek nadert het einde en zal binnen kort worden ingediend. Het Rode Kruis ontvangt geen enkele financiële steun van de gemeente. Over het conflict tussen E.H.B.O. en Rode Kruis deelde de bur gemeester mede, dat overlég gaande is met beide organisaties. Het gemeentebestuur kan hier echter alleen bemiddelend op treden zonder partij te kiezen. De be scherming van de burgerbevolking heeft niets te maken met het kweken van een oorlogsstemming. Het is de plicht van elk gemeentebestuur om op alle eventualitei ten voorbereid te zijn. Op de vraag van de heer Avis of alle ambtenaren wel een behoorlijke dagtaak hebben wenste spi'e- ker zich niet uit te laten. Mochten hier omtrent klachten bestaan dan zullen B. en W. dezer gaarne horen. Met het sub sidiëren van speeltuinverenigingen zal rekening worden gehouden met de finan ciële toekomst der gemeente. Vervolgens gaf wethouder Bos een overzicht van de woningbouw in de Haar lemmermeer. Voordat de discussies wer den voortgezet diende de heer Ransdorp (K.V.P.) een voorstel in om de begroting 1953 zonder verdere bespreking aan te nemen en de debatten in de eerstvolgende vergadering voort te zetten. Daar het in middels zeer laat was geworden werd het voorstel aangenomen met de stemmen der communisten tegen. De begroting sluit met een bedrag van f 1.999.464. Het voorstel om aan de H.O.V. een sub sidie van f 822 te verlenen werd aange houden. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Wilhelm Frederik Maarten, z. v. M. v. Gelderen en C. M. E. Onstee; Johan na Pieternella, d.v. P. J. v. Ouwerkerk en A. van Dijk; Teunis Marinus Leendert, z. v. D. Burgersdijk en A. M, v. d. Dussen; Nanda, d.v. G. Speelman en A. P. Sluis; Johanna Cornelia Maria. d. v. J. v. d. Velde en A. Appelman; Trijntje, d. v. W. Ruiter en T. Griekspoor; Frederik Johan, z.v. F. J. Troost en G. A. v. Grootveld; Karei Theodorus Hen- ricus. z. v. J. P. Zwetsloot en J. F. A. Ver beek; Annemarie, d. v. H. Korringa en J. M. Beerthuizen; Jan. z. v. A. Joore en A. Goebel. ONDERTROUWD: Maurits Leendert van Tol en Hermina Antje Tit; Maarten Murraij en Jacoba Cornelia Verbaas; Hendrik Sneeuw en Aasje Griekspoor; Gerrit Pieter Vergunst en Sophia de Kwaasteniet; Willem v. Groot veld en Hendrika Leijntje Bakker; Rudi Ringnalda en Cornelia van der Hulst; Maar ten Hegman en Jannetje van Huizen. GETROUWD: Joh. Haaije v. d. Vlugt en Daniëlla Snoep; Hendrik Marinus Hoed en Hillegonda van Tilborg. OVERLEDEN: Cornelia Noordstrand, 86 jr., wed. v. J. Jagtman; Elizabeth Adriana het Jonk, 81 j., wed. v. A. Tiel. BURGELIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: A. Medenblik en A. M. Kokkelkoren. GETROUWD: N. A. Santing en D. J. Wil liams; H. M. Merkelbach en E. G. Terlouw; G. A. van Bakel en P. Hamstra! GEBOREN: Anna Johanna Maria, d. v. A. v. d. Weiden en A. M. A. Horstman; Petrus Hendrikus Maria, z.v. J. D'haene en J. P. Vester; Maria Sylvia, d. v. B. H. Bal en S. E. Koster; Derk Nicholas, z. v. A. Bloemendaal en C. M. J. Bijl; Renée Henriëtte Maria, d. v. W. P. A. J. M. Mutsaerts en H. A. M. Janssens; Yvonne Agatha, d. v. J. Weijers en Th. Stam. OVERLEDEN: Mej. A. E. P. van der Brug- ghen, 63 jaren; A. M. J. Th. van Grinsven, 5 maanden; G. Koopman, 67 j.; Wed. C. G. Kos- senvan Rijn ,82 jaren. Drie woningbouwverenigingen hebben zich tot B. en W. gewend met het verzoek gasgeysers aan te brengen in de door hen geëxploiteerde woningen. Het betreft hier de 96 huizen van de „Vooruitgang" bij de Duncklerstraat, de 24 woningen aan de Dr. Schaepmanstraat en 165 huizen in aanbouw ten Zuiden van de Amsterdamsevaart van „Het Oosten" en de 189 woningen van „Ons Huis", eveneens in aanbouw in het nieuwe deel van Haar lem-Oost. B. en W. stellen de raad voor de gevraagde credieten te verlenen. Voor de gasgeysers zullen de leden van de „Voor uitgang" 61 cent, de overigen 62 cent per week moeten betalen. Oorspronkelijke voordracht gehandhaafd Het seniorenconvent der fractie in de Haarlemse raad is blijkbaar accoord gegaan met de reeds in de vorige vergadering door B. en W! ingediende voordracht voor de benoeming van vertegenwoordigers in het bestuur van het Strandschap Zandvoort, namelijk de seci'etaris, mr. H. E. Phaff, en de chef van de eerste afdeling, de heer J. W. A. Stalpers, als diens vervanger. Zoals men weet hadden de heren Schip pers (K.V.P.) en De Landmeter (C.H.U.) in de vorige vergadering aanhouding van de benoeming gevraagd, de eerste in het bijzonder omdat zijn fractie meende dat het beter zou zijn indien een raadslid in die functie werd benoemd. De heer Al- brecht (Arbeid) heeft er toen op gewezen dat het niet wenselijk is dat in dergelijke zuiver bestuurstechnische benoemingen een levensbeschouwelijk element wordt gebracht. Donderdagavond tegen half acht ont dekte een bewoonster van de Bleekers- vaartweg in Heemstede een lucht van smeulend goed. Zij veronderstelde, omdat zij in de onmiddellijke nabijheid van de Walco-poetsdoekenfabriek woont, dat daar iets niet in de haak was en waarschuwde onmiddellijk de brandweer en de eigenaar, de heer J. Wallage. De brandweer was zeer snel ter plaatse en constateerde een begin van brand in een partij poetsdoeken die in de nabijheid van het kantoor waren opgeslagen. Onmiddellijk werd het vuur flink bestreden en niettegenstaande de hevige rookontwikkeling slaagde men er met een half uur in de brand de localiseren en daarna met enige stralen te blussen. Zowel het gebouw als de verdere inven taris bleven gespaard. Omdat men het erg ste vreesde was men met groot materiaal uitgerukt, doch alleen de spuit behoefde dienst te doen. Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend; de eigenaar ver klaarde, dat van broeiing in de partij poetsdoeken geen sprake kan zijn. Ook kortsluiting is uitgesloten. Nadat de smeulende doeken naar bui ten waren gebracht, werd nog een andere partij voor de zekerheid flink natgespoten en daarna kon te ongeveer half negen de brandweer inrukken. De betrekkelijk ge ringe schade wordt door verzekering ge dekt. Haarlems wethouder van Financiën en Volksgezondheid, de heer W. C. Bakker, die in het St. Elisabethsgasthuis een ope ratie heeft ondergaan, maakt het goed. Het ziet er naar uit dat hij in Januari bij de begrotingsbehandeling present zal kunnen zijn om zijn aandeel in het te voeren beleid toe te lichten. Wegens de te verwachten sterke aan was van de bevolkiixg van Ilaarlem- Oost stellen B. en W. van Haarlem de gemeenteraad voor het aantal gemeen telijke scholen voor gewoon lager on derwijs met één te vermeerderen. Voor de bouw van deze school kan bestemd worden een gedeelte van het terrein achter de Van Zeggelenstraat. Reeds bij de plannen tot herbouw van de Van Zeggelenschool is er op gerekend, dat onmiddellijk ten Zuiden hiervan nog een tweede school en een kleuterschool gebouwd zullen kunnen worden. Wegens de lange tijd van voorbereiding is het noodzakelijk reeds thans maatregelen te treffen. De bouw- en inrichtingskosten van een zevenklassige school voor gewoon lager onderwijs begroten B. en W. op f 236.250. Boven dit bedrag achten B. en W. het wenselijk f 3.500 uit te trekken ter ver fraaiing van het gebouw door beeldende kunstenaars. Voorts zal nog een crediet van f 153.410 vereist zijn voor het uitne men van de grond uit het gemeentelijk grondbedrijf. Bovendien adviseren B. en W. reeds, nu ook de grond uit dit bedrijf te nemen voor de te zijner tijd te bouwen kleuterschool, waarvoor f 50.475 nodig zal zijn. Dit terrein zou, zo lang dit voor de kleuterschool nog niet nodig is, kunnen worden gebruikt als speelveld. Voor de aanschaffing van boeken en leermiddelen is voorlopig f 5.000 nodig. (Wij herinneren er aan, dat wethouder D. J. A. Geluk onlangs in een interview met een redacteur van ons blad heeft mee gedeeld, dat de thans aan de raad voorge stelde nieuwbouw in feite een verdubbe ling van de nog in aanbouw zijnde Van Zeggelenschool betekent. (Red. H.D.). Handenarbeid op de Mulo B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat meer en meer bij het uitgebreid la ger onderwijs het bezwaar wordt gevoeld, dat het onderwijs nog te zeer uitsluitend is gebaseerd op het bijbrengen van ken nis. Aan dit bezwaar kan enigszins wor den tegemoet gekomen door invoering van het vak handenarbeid. Zij achten invoe ring van dit vak op de scholen dan ook ge wenst. Daarom is het gewenst tot het ver anderen van de inrichting van de Klaas de Vrieschool voor MULO aan het Juno- plantsoen over te gaan door een gedeelte van de zolder in te richten als handen- arbeidlokaal. De kosten worden geraamd ap f 700 voor de verandering en op f 3.000 voor de aanschaffing van gereedschappen en materialen. Benoemingen B. en W. stellen de gemeenteraad voor te benoemen tot tijdelijke lerares in de Nederlandse taal en letterkunde aan het Lorentzlyceum mevrouw J. H. Hoekstra- Meijer te Haarlem en tot onderwijzeres aan de Jan Ligthartsehool mejuffrouw C. Siegmann te Haarlem. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de Teylerschool (Haar- lemmerliedestraat) luidt: 1. A. M. Cohen te Haarlem; 2. R. Hoogeveen te Haarlem; 3. F. J. C. Terwee te Zandvoort. - Eervol ontslag B. en W. stellen voor aan mejuffrouw J. de Haan eervol ontslag te verlenen als on- BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Robertus Cornelis z.v. Jacobus W. Rusman en Maria Q. E. Pennings; Fran- cisca Maria d. v. Petrus H. van der Zande en Willemina M. Janssen; Jolanda d. v. Jan van de Beid en Johanna Verheul. ONDERTROUWD: Cornelis H. Noort en Gezina M. C. Scholten. GETROUWD: J. Salier en A. Bons; M. van Kammen en J. Th. Karstens; J. G. van der Drift en E. van Werkhoven. OVERLEDEN: F. Boelé, man, 73 jr., Leid- sestraat 12. Aan het op Dinsdag in Zandvoort gehou den psychologisch groepsonderzoek onder leiding van het psychologisch instituut van de rijksuniversiteit te Leiden, hebben 117 leerlingen van de zesde en hogere klassen der bijzondere en openbare lagere scholen deelgenomen. Dit betekent ruim 70 procent van het totaal aantal leerlingen dier klassen. BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Gerarde Jacoba, d. v. G. J. ter Wolbeek en P. G. van der Horst; Nannette Geertruida, d. v. F. H. Gebhard en J. Smit; Willem, z. v. A. Keur en S. J. van der Mije; Frank Robert John, z. v. J. E. P. Lewis en N. Berenbak; Johan, z. v. J. Vlaanderen en C. C. J. Duisterhof; Adriana, d. v. N. Visser en C. Besseling; Eduard Paul, z. v. P. F. Wig- gers en H. Wiggers. ONDERTROUWD: K. A. Visser en J Geeven. GEHUWD: J. van Keulen en M. Paap; G. Bol en C. Gortzak. OVERLEDEN: W. Furstner, 74 j., echtge noot van N. van Eyk. Op 19 November keurde de Haarlemse raad de plannen voor de bouw en de in richting van het tweede gedeelte van het Coornhertlyceum goed en stelde de gelden voor de uitvoering beschikbaar. B. en W. achten het gewenst reeds thans het nodige te doen om ook voor het derde gedeelte, omvattende 15 leslokalen, een handteken lokaal en een garderobe, de vereiste ver gunningen te krijgen, teneinde elke ver traging in de bouw te voorkomen. De no dige voortvarendheid is hierbij gewenst. Voor de goede gang van het onderwijs is het namelijk noodzakelijk, dat zo spoedig mogelijk naast de te bouwen vaklokalen (het zgn. tweede gedeelte) zoveel mogelijk leslokalen worden gebouwd ten einde een hinderlijk heen en weer gaan van een groot aantal leerlingen tussen het voorlopig ge bouw aan de Oosterhoutlaan en het nieuwe gebouw aan de Chrysanthemumlaan sterk te beperken. Ook zal als gevolg van het Grote veranderingen zullen zich gaan voltrekken in de Zuidwesthoek van Drente, waar in vijf jaren tijds vijf millioen gulden zal worden besteed aan de waterbeheersing in het waterschap de Vledder- en Wapser- veense Aa. De plannen betreffen een ge bied van 15.350 hectare en zullen een pro ductieverhoging ten gevolge hebben op de bedrijven van 1600 tot 180.0 boeren. De verbeteringsplannen werden Donder dag goedgekeurd op een vergadering van het verenigde college van de betrokken waterschap. De officiële goedkeuring wordt spoedig verwacht. Eind 1957 zullen de werken vol tooid moeten zijn. Zij zullen niet worden uitgevoerd in DUW-verband, doch na vrije aanbesteding. Behalve de vijf millioen voor de werken op Drents gebied zal ruim een millioen gulden moeten worden besteed in Overijsel De werken in Drente omvatten onder meer: het graven van 80 km hoofdleidingen en 150 km zijleidingen, het bouwen van 48 stuwen, 33 duikerstuwen en 18 bruggen en het aanleggen van 25 km wegen. In totaal zal ongeveer een millioen kubieke meter grond moeten worden verzet. Het rijk zal 82% van de kosten (vier mil lioen gulden) op zich nemen met het oog op de werkverruiming en de productie verhoging. De ingelanden zullen een mil lioen. gulden moeten bijdragen. nog steeds toenemende aantal leerlingen van het Coornhertlyceum het gebouw aan de Oosterhoutlaan onvoldoende ruimte bie den. Volgens de globale raming zal de bouw en de inrichting van het derde ge deelte f 760.000 kosten. In dit bedrag is begrepen f 5000 voor kunstopdrachten. Bij nader inzien menen B. en W. echter dat dit bedrag te laag is gesteld; zij achten het juister hiervoor ongeveer 2 procent van de geraamde aanneemsom te besteden. De totale kosten zullen hierdoor met f 5000 stijgen. B. en W. stellen de raad voor het cre diet van 765.000 gulden te hunner beschik king te stellen. De speciale waarnemers van de Reini gingsdienst i-apporteerden gisteravond, dat het glad begon te worden in de buitenwij ken en om negen uur rukten de strooiploe gen uit. Zes van deze ploegen zijn de hele afgelopen nacht in de weer geweest om de wegen stroef te houden. En nu hopen ze maar, dat het deze avond niet glad wordt, want ziet u - op strooi- avond strooien ze liever niet. De heer J. M. Germes, employé eerste klasse bij de PTT, is vandaag veertig jaar wex-kzaam bij de posterijen. Ter gelegen heid daarvan is hij vanmorgen op het post kantoor gehuldigd. De heer J. W. van Schaik, directeur van het postkantoor, schetste de verdiensten van de jubilaris en bood de oox-konde voor veertigjarige trouwe dienst aan. Voorts hebben gespi-oken de heren L. A. van Kessel, voorzitter van de afdeling Haarlem van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel „Sint Petrus", J. L. G. van der Veldt, voorzitter van het Pos taal Mannenkoor, P. Koomen, namens het jubileumfonds en een vertegenwoordiger van een koortje, dat medewerking verleent in katholieke diensten van de Strafgevan genis. De jubilaris ontving van verschei dene zijden geschenken. Zaterdagmiddag zullen St. Nicolaas en zijn gevolg met een Dakota landen op het vliegveld Ypenburg om de kinderen van het luchtmachtpersoneel te verrassen. De Sint' komt hier op uitnodiging van de vereniging, die de belangen van het luchtmachtpersoneel behartigt. Aan de Haax-lemse raad is voorgesteld een bedrag van ruim een millioen gulden ter beschikking te stellen van de R.K. woningbouwvereniging St. Bavo-Noord voor de bouw van 84 woningen, (28 be neden- en 56 boven- of étagewoningen), 19 werk- of bei-gplaatsen en een kantoortje op een terrein gelegen aan en nabij de Vondelweg. In de woningen kunnen wor den gehuisvest 11 gezinnen van 9 perso nen, 16 gezinnen van 7 personen, 25 gezin nen van 6 personen, 24 gezinnen van 4 personen en 8 gezinnen van 3 personen. De huren zullen vermoedelijk gemiddeld f 8.95 per week en per woning bedragen; die van de werk- of bergplaatsen vermoe delijk f 4.per week per werk- of berg plaats. De stichtingskosten worden be groot op f 1.021.000.Voor de aankoop en het aanbrengen van 84 gasgeysers en voor de aanleg van de gemeenschappelijke tuin zullen benodigd zijn bedragen van x-esp. f 15.120.en f 9.000.Voor afschrijving en onderhoud van de geysers en voor on derhoud van de gemeenschappelijke tuin zullen de toekomstige bewoners een be drag van f 0.90 per week boven de huur prijs verschuldigd zijn. Vanmorgen om half twaalf heeft op de hoek van de Dr. Leydsstraat en de Java- straat een botsing plaats gehad tussen een autobus en een personenauto. Het onge luk werd veroorzaakt doordat de bestuur der van de bus, die een proefrit maakte, geen voorrang verleende. De personenauto schoof onder de bus en raakte daar klem, waarbij de vooi-kant zwaar beschadigd werd. De bus liep grote deuken in de carrosserie op. De bestuurder van de personenauto, een 56-jarige aanne mer kwam er met schaafwonden aan het voorhoofd af. derwijzeres aan de Centrale School no. 2 en hun de machtigen de datum van ingang van het ontslag te bepalen op uiterlijk 24 Augustus 1953. Mejuffrouw De Haan wordt in Januari a.s. 65 jaar en volgens de lager onderwijswet zou het ontslag op 1 Februari 1953 moeten ingaan. De raad kan evenwel een ontslag, als het onder havige geval, op voorstel van B. en W opschorten. Aangezien mejuffrouw De Haan verzocht heeft haar in de gelegen heid te stellen om haar betrekking aan die school tot het einde van het lopende schooljaar te blijven vervullen, stellen B en W. voor de datum van ontslag te be palen op uiterlijk 24 Augustus. Sint Nicolaas was vanmorgen de gast van het Christelijk Lyceum in Haarlem Hier waren behalve leerlingen van het lyceum, de kinderen van de school voor buitengewoon lager onderwijs, de Prinses Marijkeschool, aanwezig. Deze kinderen kregen een Sinterklaasfeest aangeboden van de lyceïsten en zij hebben zich de kelen schor gezongen om de goedheilig man toch maar vooral in een goed humeur te houden. En dat lukte uitstekend. Wel keek Sint Nicolaas even verstoord toen de laatkomers voor hem verschenen, doch even later straalde zijn gezicht weer: toen kon hij namelijk aan verschillende kin deren het zwemdiploma uitreiken. Na de korte pauze verzorgden de kinde ren zélf het programma: zij voerden en kele dansjes en toneelstukjes op. Snelteke naars van het lyceum tekenden vervolgens met enkele lijnen vlot een paar schetsen waarbij vooral het portret van de aanwe zige zwax-te Piet bijzonder in de smaak viel. Sint Nicolaas kreeg een doos banket aangeboden van de meisjes van de Prinses Marijkeschool. De jongens overhandigden hem een grote mand met speelgoed. De Sint beloofde dat hij het speelgoed eerlijk zou verdelen tussen de kinderen van Wees een Zegen en Jeugdzorg. Gisteren werden in de Anslijnschool aan de tweehonderd leerlingen ongeveer zes honderd cadeautjes gegeven, die geschon ken waren door de scholieren van het Jac. G. Thijsse Montessori-lyceum. De economische politierechter te Rot terdam heeft vanochtend uitspraak gedaan in twee principiële zaken, die aanhangig waren gemaakt tegen de 67-jarige J. D. B uit Rotterdam. De man zou op een Zondag avond buiten de winkel van een sigaren handelaar aan de Oudedijk geld hebben ge wisseld, zodat kopers zich van de verkoop automaten konden bedienen. H zou dit hebben gedaan ,,in opdracht, althans met medeweten en goedvinden" van de winke lier en daar de winkel voor het publiek gesloten moest zijn, zou de Winkelsluitings wet 1951 overtreden zijn. De economische politierechter achtte de geldwisselaar in overtreding en hij veroor deelde hem, conform de eis, tot een geld boete van vijftig cent subsidiair een dag hechtenis. De verdachte zal tegen dit von nis in beroep gaan. Volgens de politierechter is uit de Me morie van Toelichting op de Winkelslui tingswet te lezen, dat de winkels na slui tingstijd niet meer door middel van ver koopautomaten geopend mogen zijn. De strekking van de bepaling is dat na slui tingstijd een automaat ook werkelijk als een automaat (als een toestel waaruit wa ren kunnen worden betrokken zonder dat de onmiddellijke medewerking van andere personen dan de koper vereist is) door de exploitant zal worden gebruikt. Hiermee zou het onverenigbaar zijn, aldus de over weging van de economische politierechter, wanneer het de exploitant vrij zou staan door het wisselen van geld de verkoop door middel van zijn automaat te bevorderen en een zodanige handeling dient dan ook als het „iemand bedienen" te worden aange merkt. Er is nu gebleken in dit geval, dat de verdachte regelmatig op verschillende tijdstippen bij de verkoopautomaten aan wezig was om het publiek door het wisse len van geld ten dienste te zijn en dat dit door de handelaar werd bevorderd. Bij het bestaan van een dusdanige economische relatie tussen de verdachte en de exploitant namelijk dat verdachte bij voortduring de belangen van de exploitant waarnam, moe/ aangenomen worden, dat het verbod iemand na sluitingstijd te bedienen ook voor hem heeft gegolden. De verdachte, die de daaropvolgende dag toevallig 's avonds in de winkel was en toen geld heeft gewisseld, werd ook daar voor gedagvaard. Hij werd hiervoor ver oordeeld, conform de eis, tot een geldboete van twee gulden, subsidiair een dag hech tenis. De economische politierechter ver wierp het verweer, dat artikel twee van de Winkelsluitingswet alleen op winkeliers van toepassing zou zijn. 3-3Nederl. '47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer Lijn N. Scneepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel. Republic Steel Shell Union Tideajater rj. S. Steel Slotkoers gisteren 93ls/i« g.l. 15114 17614 15414 303J4 75% 14114 12014 82% 6314 165 g.b. 147 16614 164 g.b. 41% g.b. 52% 43% 69)4 22 41% Openings koersen 93% 151 17614 15414 301% 77% 141% 120% 82% 62% 165 146 167 164 40% 51% 43 69 22% 41 MEXICO (AFP). Veertien toeschou wers voor het merendeel kinderen hebben in een bioscoop in Salva Tierra in de Mexicaanse staat Guanajato tengevolge van paniek, ontstaan door een begin van brand, de dood gevonden. De brand, die geen ernstige afmetingen aannam, werd veroorzaakt door een siga ret, die was weggegooid op een stapel oude papieren. De aanwezigen renden naar de uitgang, waardoor een aantal personen onder de voet werden gelopen. Velen zijn gewond. De drie Westelijke geallieerde bevelheb bers van Berlijn hebben bij de Sovjet- Russische autoriteiten geprotesteerd tegen het in Oost-Berflijn in beslag nemen van ruim 300 West-Berlijnse auto's, hetgeen eergistei-en is geschied. In het protest wordt de Russische auto riteiten verzocht de voertuigen onverwijld weer vrij te geven en toe te staan, dat zij weer ter beschikking komen van de eige naars. Aagtekerk, 4 te Colombo. And Ijk, 3 v. Havana te Vera Cruz. Argos, pass. 3 Malta. Abbedijk, 3 v. Golf van Mexico te Rotterdam. Alamaik, pass. 4 Ouessant. Alioth, 3 v. Las Paimas n. Rlo de Janeiro. Amstelkroon, 4 v. Cheribon n. Semarang. Alcyone, pass. 4 Gibraltar n. Port Said. Aai dijk, 3 740 m. W. Scilly's. Agamemnon, 2 v. Curasao n. Aruba. Agatha, 4 v. Pladju te Tj. Prlok verw. Aletta, 3 te Pladju. ALgenlb, 3 440 m. N.NO. St. Paulsrock. Amstelveen, pass. 3 Kp. Bon. Annenkerk, 3 130 m. Z.ZW. Barcelona. Armllla, 2 v. Pladju n. Lienchieu. Amstelvaart, 3 180 m. Z.ZW. Kp. Verde. Aiundo, 3 460 m. O.ZO. Bermuda. Ald'abi, 4 v. Santos n. Rto de Janeiro. Ahmkerk, 5 te Port Said. Aitaiir, pass. 4 Kp. Frio. Axeldij'k, 3 v. Port Arthur n. Le Havre. Akkrumdijk, pass. 4 V lossingen n. Marseille. Alchiba, 4 v. Rotterdam via Recife n. Pt» Al egre Amor, 5 v. Amsterdam te Rotterdam. Arendisdijk, 4 v. Bremen te Rotterdam. Arkeldij'k, 5 v. Hamburg te Rotterdam. Averdijk, a v. Brownsville te Rotterdam. Aalsuin, 4 v. Duinkerken n. Le Havre. Aiphard, 2 v. Buenos Aires n- Rotterdam. Blitar, 3 v. Port Kembla n. Brisbane. Boschfontein, 3 v. Zanzibar n. Aden. Bacchus, 3 v. Port of Spain n. Paramaribo. Bandjermasin, 4 v. Singapore te Penang. Barumun, 2 v. Makassar n. Luwuk. BaJi, 5 te Djibouti. Borneo, 4 v. Suez n. Colombo. Bin'tanig, 4 pass. Miri. Baarn, 5 te Cristobal. Boissevain, 5 te Mauritius. Bennekom, 5 v. Antwerpen n. Amsterdam. BiUiton, 6 Bombay verwacht. Callisto, 3 v. Balboa Cerotua, 3 Oporto gepass. Caltex Delft, 3 165 m. W. Algiers. Caltex The Hague, 3 t.h.v. Algiers. Clavella, 3 140 m. ZW. Bombay. Corilla, pass. 3 eil. Elba. Caltex Leiden, 4 v. Rotterdam te Sidon. Conigostroom, 5 v. Amsterdam te Antwerpen. Cottica, 4 Barbados gepass. Celebes, 2 te Belawan. Diemerdijk, 4 te Cristobal. Drente, 3 v. Charleston n. New Orleans. Douro, 3 van Amsterdam naar Hamburg. Delft, 33 170 m. NO. St. Maria. Delfland, 6 te Rio de Janeiro verwacht. Dongedij'k, 4 van Portland. Eendiracht, 4 v. Izmir te Rotterdam. Esso Amsterdam, 3 290 m. W. Flores. Esso Rotterdam, 4 t.h.v. Guadeloupe. iiemd'ij'k4 te Galveston.. Eos 4 v. Istanfboel n. Izmir. E trema, 4 v. Havana n. Curagao. Fairsea, 3 Ouessant gepass. Friesland (SSM), pass. 4 Findsterre. Fedipes, 4 v. Singapore n. Haiphong. Friesland (KRL), 5 v. Indonesië aan de Hoek van Holland verwacht. Garoet, pass. 3 ten O. Noordp. Sardinië. Graveland, 4 v. Amsterdam n. Hamburg. Gadilla, 3 1030 m. NO. Guadeloupe. Garoet, 4 Sir. Messina gepass. Groote Beer, pass. 4 Kp. Verde. Ganymedes, 2 te New York. Gaasterkerk, 5 te Port Soedan. Hector, 4 v. Messina te Ban. Heelsum, 4 te Le Havre. Hermes, 4 v. New York le Port au Prinfce. Hersilia, 4 te Cartagena. Hoogkerk, 2 te Karachi. Hecuba. 3 v. Pampatar te Port of Spain. Haarlem, 5 te Hamburg. Hathor, 4 Finisterre gepass. Helder, 5 v. Pto Cabello te Curasao. Hydra, 4 v. La Guaira n. Curasao. Indrapoera, 4 t.h.v. Port Soedan n. Suez. Java, 5 te Djeddah. Joh. v. Oldenbarnevelt, 5 800 m. W.NW. Pre- mantle n. Fremantle. Jupiter, 5 te Algiers. Japara (KRL), 4 te Mena al Ahmadi. Kota Inten, pass. 3 Pantellaria. Kola Agoeng, 3 v. Padang n. Belawan. Kaimana, 3 v. Sibolga n. Pulutiilo. Karossa. 3 v. Ambon n. Sanana. Kota Gede, pass. 4 21 Guardafui n. Suez. Laagkerk, pass. 3 Kp. Guardafui n. Adelaide. Laertes, 4 v. Antwerpen te Swansea. Leopoldskerk. pass. 3 Lissabon n. Genua. Laren berg, pass. 3 Lissabon. Lutterkerk, 3 v. Antwerpen n. Londen. Loenerkerk, pass. 3 Daedalus n. Aden. Langkoeas, 4 v. Tj. Priok n. Singapore. Lekhaven, 5 te Durban. Lindekerk, 4 v. Suez n. Musea. Loosdrecht, 4 v. Bahrein te Khorramshar. Loppersum, 4 v. Rotterdam n. Genua. Leerdam, 4 v. Rotterdam te New York. Linge, 6 v. Zaandam te Port Gen til verw. Laurerrskerk, 5 te Madras. Lemsterkerk, 5 te Le Havre. Maas. 4 v. Triest te Venetië. Metula, 4 v. BaMkpapan te Singapore- Myonia, pass. 3 Gibraltar. Mentor, 3 v. Amsterdam naar Hamburg. Macuba, 3 240 m. W.NW. Manilla. Mi tra, 3 v. Pladju n. Singapore. Maetsuyeker, pass. 3 eil. Madoera. Malvina, 3 130 m. ZO. Belawan. Marpessa, 3 120 m. W.NW. Fremantle. Mirza, 3 200 m. W.t.N. Sabang. Murena, 3 200 m. O.ZO. Kp. Varella. Madoera, 4 v. Semarang n. Soerabaja. Mariekerk, 4 te Tanga. Muiderkerk, 4 v. Barcelona n. Le Havre. Manoeran, pass. 4 Kp. St. Vincent n. Port Said. Maasland, 5 v. Pto Alegre te Santos. Noordwijk, 3 840 m. van San Juan. Nieuw Holland, 3 200 m. N. Brisbane. Ni gerst room, 5 v. Pointe Noire te Luanda. Noordam, 5 630 m. O.t.N. Kp. Race. Overijsel, 4 te Suez. Ondina, pass. 3 Azoren. Orion, pass. 3 Beachyhead n. Tunis. Oranjefontein, 3 380 m. NO. St. Helen*. Orestes, 3 250 m. W. Finisterre. Oranje, 4 700 m. O.t.Z. Guardafui. Oranjestad, 4 310 m. W.ZW. Madeira. Prins Willem II, 29 v. Montreal n. Rotterdam. Prins Alexander, 3 565 m. W. Scilly's. Prins Willem III, 3 150 m. O.ZO. Cp. Race. Parkhaven, 3 490 m. O.t.Z. Kp. Farewell. Poelau Laut, 3 3350 m. ZO. Fayal. Phromtis, 5 te Colombo. Prins Fred. Willem, 4 te Valencia. Prins Fred Hendrik, pass. 4 Scilly's. Prins Willem IV, 4 v. Rotterdam n. Valencia. Prins Willem v. Oranje, 4 Kp. Race gepass. Prins Willem V, 2 v. Montreal n. Le Havre. Rita, 3 v. Pladju n. Bangkok. Rijnkerk, 3 v. Rotterdam naar Calcutta. Radja, 4 dwars Colombo n. Madras. Riouw, 4 v. Amsterdam te Stavanger. Reyniersz, 4 v. Makassar te Soerabaja. Ridderkerk, 4 960 m. ZO. Cocos eil. Rijndam, pass. 5 Kp. Race. Schie. 4 te Tanger. Sibajak, pass. 3 19 u. Perim n. Suez. Saroena, 3 te Mulberry Pierhead. Sarpedon, 3 v Maracaibo n. St. Marta. Sigli, 3 Menado n. Gorontalo. Stad Maassluis. 3 60 m. O. Stockholm. Stad Leiden, 3 200 m. ZO. Tehuantepec. Stad Vlaardingen, 3 640 m. W.t.Z. Scilly's. Sunetta, 3 930 m. ZW. Flores. Swartehondt, 3 te Menado. Salawati, 5 v. Semarang te Soerabaja. Saparoea, 5 Dakar verwacht. Sliedrecht, 4 v. Puerto La Cruz. Sliolerdijk. 2 v. New Orleans n. Rotterdam. Straat Banka, 4 v. Durban n. Beira. Stad Schiedam, 4 v. Rotterdam n. Savona. Straat Maiakka, pass. 4 Zuidp. Ceylon. Sumatra, 4 v. Amsterdam n. Antwerpen. Schiedijk, 3 v. Port Swettenham n. Tj. Priok. Stad Alkmaar, 6 ca. 12 u. aan de Hoek v. Holl. verwacht. Stad Maastricht, vertr. 5 v. Rotterdam n. W. Italië. Stad Dordrecht, pass. 5 Gibraltar. Stentor, 5 v. Paramaribo te Amsterdam. Tabinta, 3 v. Djeddah n. Safaga. Trompenberg, 4 v. Rotterdam n. Hamburg. Tjiwangl, 2 v. Hongkong n. Singapore. Thalatta, 4 v. Port Said. Tomori, 5 v. Penang te Port Swettenham verw. Tasman, 6 v. Kobe te Hongkong verw. Tiberius, pass 3 Kp. Cruz. Tjimenteng, 3 630 m. ZO. Diego Garcia. Ternate, 2 Minicoy gepass. Tjiluwah, pass. 3 Poeloe Laut. Talisse, 4 60 m. W.t.N. Minicoy. Tjibantjet, 5 te Durban. Tjisadane, 5 te Mauritius. Tero, verm. 5 v. New York n. Boston. Tibia. 2 te Puhibukom. Utrecht, 4 te Los Angeles. Van Riemsdijk. 3 v. Tj. Priok n. Semarang. Westerdam, 3 700 m. O.t.N. Kp. Race. Waterland, 4 te Bahia. Wieldrecht, 4 v. Auckland n. Wellington. Waiwerang, 3 v. Soerabaja n. Bali. Winterswijk, 3 110 m. ZW. Lands End. Woensdrecht, 3 nog rede Liverpool. Wonosari, 4 v. rede Muscat n. Bombay. Willem Barendsz, 4 1060 m. W.NW. St. Helena. Willemstad, 4 770 m. O.NO. Barbados. Waterman, pass. 4 20.45 u. Port Said. Winterswijk,, pass. 5 Dover 5 22 u. voor IJmui- den verwacht. IJsel, 5 v. Amsterdam te Rotterdam. Zaan 5 v. Sundsvall te Amsterdam. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3