Film over Vincent van Gogh Uitgaan in Haarlem Verrukkelijke preirten van Tytgat Drie jaar geëist tegen ambtenaar, verdacht van zware mishandeling Agenda voor Haarlem Een Eeuw geleden Polygoon - Profilti aan het werk Nieuwe uitgaven Rotterdamse N.V. ging buiten de loongrens Elf steken in gezicht toegebracht aan mede-bewoner in Van der Vinnestraat Hoe is het ontstaan? 3 Woonwagenbewoner na aanrijding gearresteerd Staking voorkomen ten koste van hoge boete Post voor terugkerende Korea-vrijwilligers r Er hangt veel van de uitslag af Wasknechts verdacht van verduistering Op mijn gelopen Duits schip gekapseisd Dit woord GLADAKKER vs In October kregen 5990 gezinnen woonruimte Scheepswrak uit 1902 op Texel „ontdekt" Drie verdachten tekenen hoger beroep aan VRIJDAG 5 DECEMBER 1952 ret lang geleden ontmoette ik op een tentoonstel- een vriend die mij, mijn enthousiasme voor het Exposeerde kennende, toevoegde: „Het moet heer st voor je zijn om over deze expositie te schrijven!" zjjn verwondering antwoordde ik hem, dat dit 1st niet het geval was. Als men namelijk iets wer- »liik erg mooi vindt, als men er bovendien echt -n houdt, kan het voorkomen dat men de neiging r jgt het voor zichzelf te behouden. Mooier klinkt: L te bewaren in zijn hart. Zo had Degas bijvoor- leid ®en schilderij van Delacroix, waar hij zo op .eld was, dat hij het nooit aan iemand, zelfs niet zjjn vrienden, heeft willen laten zien. Boven- n js het veel moeilijker woorden te vinden voor itgene wat rechtstreeks aanspreekt en het hart «■overt, voor datgene waarin men verwante ge- lens en uitdrukkingsmiddelen herkent, dan voor Hingen die een moeizame weg naar dat gevoelige- ekje-in-ons afleggen. ezelfde moeilijkheid bevangt mij nu ik er voor sta iets over de houtsneden en tekeningen van die ••verbeterlijk-verrukkelijke Vlaming Edgard Tytgat ■lede te delen. Het ligt immers zó voor de hand om •ze prenten te vergelijken met de oud-Nederlandse '„nnekesprenten a la Jan de Lapper, maar daarmee het dan toch lang niet gezegd. Tytgat verbindt nmers op een onnaspeurlijke manier de eigenaar- jgheden van deze volkskunst met het eigen senti- Jgnt en deze aansluiting, die niet te achterhalen is, -paalt juist de charme die hem voor u inneemt. Us men in de Kunsthandel Martinet aan de O.Z. oorburgwal te Amsterdam die heel kleine zwart st houtsneden, de handgekleurde drukken, de etsen, sepiatekeningen ziet dan krijgt men helemaal lust om een paar treffende kunsttheorieën ten este te geven. Prenten als: Invitation au Paradis, i Nicolaas en La jeune fille a la mansarde wekken ;n glimlach zowel als gepeins bij de beschouwer op. !et proeven van deze kunst geeft de voldaanheid geneer mij geenszins dit te schrijven) die men «voelt na een verfijnde maaltijd diQ doorkruid is ■et een geestrijk gesprek. De toebereiding is be dachtzaam gedaan. Er schuilt een langzame aan zeilt achter deze kunst, maar zij wordt op zo speel- t manier opgediend, dat men de zorgen van de aker totaal vergeet. Is dat niet heerlijk. Heerlijk deze tijd, waar zó veel „bedoelingen" het genieten rijwel uitsluiten! ilaar dit keer geen woord van bitterheid. Hoe zou Tytgat het ons verwijten en erecht als wij zijn aanminnige kunst gebruikten om iets anders te hekelen. )e tentoonstelling duurt tot 25 December. OTTO B. DE KAT. St. Nicolaas: houtsnede door Edgard Tytgat BOEKEN VOOR OUDERE MEISJES Aart Romijn schreef „Voor goed begon- ien" een boek met een „inhoud", ook al jkt het gegeven wat afgezaagd: een aan- :ekkelijk meisje laat zich aanvankelijk ipaimen door een jonge man die haar com- limentjes maakt, die in het begin niet meer haar ziet dan een aardig vriendinnetje, aar later toch van haar blijkt te houden, n dan is Joosje net tot de ontdekking ge- omen dat Leo's oppervlakkigheid haar hin- ert en tegenstaat. Ze zoekt en vindt zelf de terug naar haar oude vriend Koen. De litgeversmaatschappij Holland verzorgde het oek keurig in een aantrekkelijke band. „Jacaranda Farm" geschreven door Ans n Breda en uitgegeven door Kluitman is eiiswaar zeer fantastisch en vaak onwaar- chijnlijk, maar vlot geschreven. Het verhaal ;er twee zusjes, die naar Afrika gaan om een oom te logeren die inmiddels al over men blijkt te zijn, is vol spanning en on- ttvone situaties. De meisjes komen voor lerlei moeilijkheden te staan en er dreigen svaren waarover ze in het rustige Holland et gedroomd zullen hebben. Gelukkig loopt lies goed af en krijgen we zelfs een dubbel nappy ending". Hanny Hoogland schx'eef: „Zij sluiten een erbond", een boek dat zeer zeker ook «deren zal interesseren. Het speelt in de nge staat Israël en vertelt de lotgevallen an Joodse families, afkomstig uit verschil- nde landen die willen mee werken aan de pbouw van hun nieuwe vaderland. De jonge aensen, waarvan in dit boek sprake is, gaan laar een kibboets en vinden daar ieder een aak. Zecky, de Oostenrijkse die zoveel heeft neegemaakt dat ze in het begin volkomen ■erbitterd is, slaagt erin de achterlijke Jackie teer begrip en daardoor levensvreugde bij te irengen. vDe Nederlandse Keurboekerij gaf iit boek uit, dat nu eens heel iets anders is ian 99 van de bakvisromans. Ongetwijfeld het beste meisjesboek van it jaar is „Rossy, dat krantenkind", een door nevrouw Rutgers—van der Loeff Basenau eschreven verhaal, gebaseerd op een ware ebeurtenis die jaren geleden plaats had. In rnerika redde een meisje van veertien jaar, Ie oudste uit een arbeidersgezin van acht iinderen, haar kleine broertje uit hun bran- lende huis. Ze kreeg daarbij verschrikke- ijke brandwonden, maar gelukkig kon haar even worden gered. Dit boek is zo mooi en ïjn geschreven en bij alle ellende spreekt erzo'n sterk vertrouwen uit de houding der ouders en die van Rossy zelf, dat ik hoop dat dit boek door de uitgever Ploegsma aan- lekondigd „voor de leeftijd van dertien jaar 'tt ouder" vooral door veel ouderen ge- ezen zal worden. Het is nergens overmatig sentimenteel, doch met veel gevoel voor hu- uor verteld. De moeder uit dit gezin is een 'oorbeeld voor velen en Rossy zelf, die door die publieke belangstelling en de vele adeaux totaal niet bedorven is, zegt bij haar huiskomst uit het ziekenhuis: „Ik verlang naar gewoon". C. P. Blijf Jong, Leef Lang, door Gaye- lord Hausei-, Uitg. Van Holkema Warendorf N.V., Amsterdam. Gayelord Hauser's Kookboek, Blijf jong leef lang Recepten, Uitg. Van Holkema Warendorf N.V., Am sterdam. Gayelord Hauser, een Amerikaanse doctor In de biologie, geeft in zijn boek „Blijf jong. kef lang" blijk een degelijke studie te heb ben gemaakt van het ouder worden. Mis schien zijn er inderdaad nog mensen die het plezierig vinden te horen dat zij honderd jaar kunnen worden. Dat kan, zegt Hausei-, als men zich maar houdt aan de leefregels bie hij aangeeft. Bijna de helft van het boek bevat recepten, spijskaarten, vooi-schriften mager te worden en voorschriften om niet te mager te worden, menu's voor be paalde diëten en dergelijke. Zijn recepten djn nogal Amerikaans en hij werkt veel met ue ijskast, wat een Hollandse huisvrouw minder gemakkelijk kan doen. Doch niet 'Heen de materiële kant, ook het geestelijk leven van de mens beïnvloedt hij in zijn boek, „Het beheerste Leven", „Het evenwich- leven", „Weiger vermoeid te zijn", dit Hjn titels van enkele hoofdstukken. Inder daad geeft hij sommige suggererende wen- 1- Een gewoonte-mens raadt hij aan eens can hele nacht op te blijven en de volgende in bed door te brengen. „Praat iedere gedurende vijftien minuten zonder de woorden ik of mij te gebruiken, tracht het ver te brengen dat u gedurende een half 'Jur uitsluitend aan een en hetzelfde onder worp kunt denken". Dat zijn raadgevingen waar velen pi-ofijt van kunnen trekken. Voor bat volgen van een gezonde leefwijze geeft bat boek goede aanwijzingen. Of nu wex-ke- bjk „velen, zo niet allen die het boek in han den krijgen, op een keerpunt van hun leven julen staan", zoals de uitgever zegt, waag ik 'a betwijfelen. Het „Gayelord Hauser's Kookboek", dat voor Nederland bewerkt is door mevrouw R. Lotgering Hillebrand, geeft de toepassing 'Tan Hauser's blijf-jong-leef-lang-ideeën. Een Leur van recepten wordt voorafgegaan door een beschrijving van de juiste bereidings wijze. Voor de aanhangers van de Hauser- Wethode is dit boek waarschijnlijk onmis baar. A. S. Na een uitgebreid onderzoek is de Eind- hovense gemeentepolitie er in samenwer king met de politie te Geldrop, Eersel en Best, in geslaagd de hand te leggen op de woonwagenbewoner M. W. uit Best. Deze man had Dinsdagmiddag als bestuurder van een auto, waarin nog vijf andere woonwagenbewoners zaten op de Gel- cxropseweg te Eindhoven twee wielrijd- sters aangereden, van wie de ene ernstig en de andere levensgevaarlijk werd ge wond. Zonder zich iets van de slachtof fers aan te trekken hadden de zes man nen het hazenpad gekozen nadat hun wa gen over de kop was geslagen. UITVOER NAAR WEST-DUITSLAND. BONN, (DPA). De West-Duitse auto riteiten hebben een bedrag varx 2.4 mil- lioen DM. beschikbaar gesteld voor de in voer van boter uit Nederland en een be drag van 200.000 DM. voor de invoer van boekweitmeel, eveneens uit Nederland. Voor het Haagse gerechtshof heeft de zaak gediend van het Rotterdams Classi- ficeerdersbedrijf N.V. J. W. J. en Zn., dat door de Rotterdamse politierechter was veroordeeld tot 1000 boete en oplegging van een waarborgsom van 10.000, te be talen binnen 14 dagen, wegens overtreding van het Buitengewoon Besluit Arbeidsver houdingen. Bij de behandeling bleek dat genoemde firma in het tijdvak van 4 tot 10 Januari van dit jaar aan verschillende werklieden een uurloon van 124 cent had uitbetaald, waar volgens voorschrift slechts 116 cent geoor loofd was. Als getuige trad op de looncontroleur J. P. van S., die verklaarde dat oorspron kelijk het loon bij de firma 125 cent per uur bedroeg, maar dat dit was terugge bracht tot 116 cent. De firma had nu in de bewuste week 124 cent per uur uitbetaald, zogenaamd als prestatieloon, maar vol gens getuige was van een bijzondere pres tatie niets gebleken. De procurepr-genex-aal zeide dat „deze prestatietoeslag" van 7 percent een flinke overti-eding was en dat de firma zich had aan te passen aan de loonregeling. Hij meende dat de door de politierechter op gelegde straf dan ook bevestigd moest worden. De verdediger zeide dat de dagvaarding sprak over een hoger basisloon, hetgeen onjuist is, omdat het basisloon is vastge steld op 116 cent per uur. Hij vroeg zich af waarom andere classificeerdersbedrij- ven, die in deze ook zondigen, niet gever baliseerd waren. De firma had toen hoger loon uitbetaald omdat er ontevredenheid onder de arbeiders heerste, een ontevre denheid, die wel eens tot een staking in de haven zou kunnen leiden, hetgeen spreker aan de hand van een artikel in „De Waar heid" verduidelijkte. De firma was zijns inziens gezwicht voor overmacht, voor maatschappelijke dreiging. Hij vroeg dan ook vernietiging van het vonnis van de politierechter en vrijspraak van de Rotterdamse firma. Een groep militairen van het Neder landse Detachement Verenigde Naties, voornamelijk vrijwilligers, die op acht Januari 1952 via Engeland naar Korea zijn vertrokken, zal onvoorziene om standigheden voorbehouden op 6 De cember per troepentransportschip naar Nederland terugkeren en begin Januari 1953 aankomen. Post, bestemd voor deze militairen, dient wil zij in de tussenhavens kunnen wor den uitgereikt uiterlijk op 5, 9, 21, en 28 December in Nederland ter post te wor den bezorgd. De adressering moet als volgt geschieden: rang, naam en voorletters, le- gernummer, aanvullingsdetachement N. D. V. N., op thuisreis naar Nederland, Am- sterdam-Schiphol-Militair. De naam van het schip en de tussenha vens mogen niet worden vermeld. „Veertien dagen gelederi behandelde de Haarlemse rechtbank een geval van dood slag en deze middag is opnieuw een voorbeeld van geweldcriminaliteit aan de orde", merkte Donderdag de officier van justitie op in de zaak tegen de negenentwintig jarige adjuct-commies bij de belastingen H. D. van 't W., verdacht van het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel aan zijn medebewoner, van beroep hovenier. Op Zater dagmiddag 17 Mei was een ruzie ontstaan in een perceel aan de Van der Vinnestraat te Haarlem, waarbij de verdachte met een priem van zijn zakmes de hovenier elf steken in het gezicht had toegebracht. De eis luidde een gevangenisstraf van drie jaar. De ambtenaar deelde mee, dat hij op de eerste verdieping van een perceel aan de Van der Vinnestraat rustig de krant zat te lezen, toen er aan de kamerdeur werd geklopt. De benedenbuurman was naar boven gegaan en toen verdachte de deur opendeed, zeide de hovenier: „Er komt wa ter in mijn keuken, hoe komt dat?" „Daar weet ik niets van", antwoordde verdachte en deed de deur dicht. De hovenier zou volgens verdachte de deur geopend hebben en een vechtpartij zijn begonnen, waarbij hij zijn bovenbuur bij de keel vast greep. Daarna zou deze zijn mes hebben gepakt en daarmee elf steken in het hoofd hebben toegebracht. De hovenier viel flauw en via een balkon is verdachte ge vlucht naar de buren. Hij deelde mee ge heel van streek te zijn geweest. De hovenier, als getuige gehoord, ver klaarde op de bewuste middag naar boven te zijn gegaan, omdat het in zijn keuken lekte. Toen hij hierover met de ambtenaar Mevrouw Truman (links), begroette haar opvolgster in het Witte Huis bij de voor deur, toen mevrouw Eisenhower eens een kijkje kwam nemen in haar toekomstige woning. Het duurde 80 minuten, voordat zij alle kamers, het zijn er 101, had bezichtigd! Op 27 Maart 1953 zal het honderd jaar geleden zijn, dat Vincent van Gogh werd geboren. Het is naar aanleiding van dit feit, dat Polygoon-Profilti een kleurenfilm vervaardigt, die het leven van Van Gogh in beeld brengt. Niet naar de wijze van de speelfilm, maar met een voortdurende verwijzing van de realiteit der omgeving, waarin Van Gogh leefde naar de verbeelding der werkelijkheid, zoals men haar in zijn schilderijen en tekeningen terug vindt. De beelden worden begeleid door een commentaar, waarin de fragmenten zijn verwerkt uit brieven, die Van Gogh aan zijn broer Theo heeft geschreven. Zij worden gesproken in de „ïk-vorm", men hoort dus als het ware Van Gogh zelf aan het woord. De film zal een herinneringsbeeld worden van iemand, die bij het graf van Van Gogh staat en zich realiseert hoe zijn leven verliep: hoe hij werd miskend en niet begrepen en hij pas na zijn tragische dood de waardering verwierf, waarvan het talent zo menigwerf verstoken blijft. De film wordt geregisseerd door dr. J. Hulsker, hoofd van de afdeling kunstzaken der gemeente 's-Gravenhage. Dr. Hulsker schreef ook het scénario. De lengte bedraagt ongeveer 600 meter. Dat betekent een speelduur van ten naastebij dertig minuten. Het gebeurt niet vaak, dat aan een film in statu nascendi zo'n uitgebreide aan dacht wordt besteed als haar hier ten deel valt. Allerminst mag al geprofeteerd worden, dat zij een doorslaand succes zal zijn. Daarvoor moeten er nog enige be langrijke voorwaarden vervuld worden. Daarvoor moeten wij eerst zien om te ge loven, hoe welwillend men overigens ook tegenover deze productie van vaderlandse bodem mag staan. Ik geloof echter, dat het goed is eens stil te staan bii een film van deze opzet, een film, in Nederland ge maakt, een kleurenfilm, drie aspecten aan een zaak, waaraan iedere week de nodige regels worden gewijd. Allereerst de op zet. In een persconferentie, die Donder dagavond te Amsterdam werd gehouden, heeft dr. Hulsker zijn bedoelingen nader toegelicht. Hij wilde proberen in zijn film de mens Van Gogh te doen herleven. Een gespeelde film vereist noodzakelijkerwijze een instelling, die geheel anders is dan dr. Hulsker zich voorbehield. De schilderijen van Van Gogh zelf moesten in zijn opvat ting Van Gogh verklaren. De werkelijk heid dier schilderijen in correspondentie met de realiteit der omgeving, waarin de schilder heeft geleefd, geleden, gestreden. Zo verplaatsen we ons dan ook achtereen volgens van het kerkhof van Auvers naar Brabant waar hef léven van Vincent be gon, de pastorie te Zundert, vandaar naar Parijs, door het Zuiden van Frankrijk, licht, zon kleur, Aries. In Saint Rémy toe ven wij waar Van Gogh, bij vlagen krank zinnig, vei'bleef in de inrichting voor gees teszieken en er nog veel en vruchtbaar heeft kunnen werken. Vandaar gaan wij naar Auvers. Daar nam zijn leven een einde. Telkens zien wij uit al die streken, waar hij verbleef en die tegelijk een on derscheiden periode in zijn creativiteit be tekenen, de voortbrengselen van zijn hand. Zo leren wij hem volgen op zijn weg en herkennen wij hem uit zijn arbeid. Wij herkennen de ontwikkeling in zijn schil derkunst. Wij zien de mens, de nooddruft van zijn hart en zijn bekommernis om de nooddruft van anderen. Die beeldenreeks wordt slechts eenmaal onderbroken door een „gespeelde scène", een verkoop van zijn werk op een veiling - welke Donder dagavond in de kunstveiling S. J. Mak van Waay aan het P.okin te Amsterdam werd geconstrueerd. - Voor het overige zijn het allemaal beelden, die „echt" zijn. Zes tig schilderijen en tientallen tekeningen werden in de musea Kroller-Muller en het Stedelijk Museum te Amsterdam verfilmd. In Auvers, Arles, Saint Rémy, overal is de camera geweest om Van Gogh op zijn pad te volgen. Deze opzet is vertrouwenwekkend. Er zijn de laatste jaren in Nederland vele goede documentaires ge maakt en men mag wensen, dat de film van dr. Hulsker daarvoor niet onderdoet. Wellicht, dat het rijkssub sidie, dat men voor de film hoopt te verkrijgen, verlichting brengt in de moeilijkheden, waarvoor de producers zich gesteld zien. Een goede film over Vincent zou het in het buitenland - en met name in de V.S. - uitstekend doen. Polygoon- Profilti denkt in die richting. Een Engelse versie - daar kan men zeker van zijn - vindt een groot afzetgebied. Er hangt dus veel van de uitslag dezer onderneming af, die èn Van Gogh èn de Nederlandse film alle recht moet laten wedervaren. En dan is er nog een aspect. Ik repte al van de uitnemende indruk, die het werk van Nederlanders als Max de Haas, Van der Horst, Haanstra, in het buiten land maakt. De Nederlandse filmindustrie kan alleen maar gebaat zijn met zulk werk. Hoe beter onze documentaires, des te meer kans de zo stiefmoederlijk behandelde va derlandse filmindustrie maakt om einde lijk eens in het zadel geholpen te worden. „Sterren stralen overal" is bijvoorbeeld al een poging tot een regelmatige speelfilm productie te komen. Is deze film een weg bereider? Wij moeten nog afwachten, maar de documentaire heeft de vaderlandse film de wind in de zeilen gegeven. En de film over Van Gogh mag daaraan geen afbreuk doen. Er blijven overigens nog vragen. Zal het kleurenprocédé voldoen? Een kleurenfilm is in ieder geval Van Gogh meer waardig dan een zwart-wit film ooit kan zijn, mits de kleur die van Van Gogh is en er niet alleen maar op lijkt. Ook de muziek is een factor van niet te onderschatten belang. Nóg is de componist niet aangewezen. Wie? Als het in elk geval maar een man is, die begrijpt dat de muziek geen stormen van geluid mag ontketenen, wanneer dat niet is voor geschreven. De luidruchtigheid, waarmee zij haar aanwezigheid dikwijls demon streert rechtvaardigt het vermoeden, dat de filmcomponisten hun muziek door gaans belangrijker achten dan de film zelf. En toch vervult de muziek niet meer - maar ook niet minder - dan een dramati sche functie, wat inhoudt, dat zij op de ge wenste momenten een zeer bescheiden rol zal moeten spelen op de achtergrond. Of geheel ontbreken, wanneer de stilte veel- zeggender is. De ernst waarmee Polygoon-Profilti aan het werk is wettigt de verwachting, dat de film over Van Gogh de schilder Vin cent recht zal doen. En tegelijk de mens Vincent. Wij willen in elk geval niets liever. P. W. FRANSE sprak antwoordde deze „Dat gaat je niets aan, ik zal doen wat ik wil" en deed de deur dicht. Kort daarop viel de verdachte hem met een mes aan. Wat er verder ge beurd is, weet hij ni,t; later kwam hij in het Diaconessenhuis bij kennis. Daar is de hovenier vijf weken verpleegd geweest. De neuroloog dr. A. Verjaal deelde mee, dat de wonden niet levensgevaarlijk waren hoewel er met grote kracht gestoten moet zijn. Over het algemeen is het niet moge lijk met steken in het gezicht iemand te doden. Op verzoek van de officier las de presi dent de verklaring voor van de chirurg die de patiënt het eerst behandeld heeft; deze sprak van ernstige wonden en de toestand was aanvankelijk van die aard, dat het slachtoffer niet verhoord kon wor den. De officier van justitie herinnerde er aan, dat de politierechter iedere week ge vallen behandelt, ontstaan door samenwo ning. Zij zijn nooit zo ernstig als thans. Het staat vast, dat verdachte steken heeft toegebracht. Volgens hem was de hande ling gef noodweer. De ten laste gelegde poging tut doodslag achtte de officier van justitie niet bewezen, echter wel de zware mishandeling. De haat is blijkbaar blijven voortleven, want verdachte heeft nooit enige belangstelling getoond. Een gevoelige straf is op zijn plaats en de officier eiste een gevangenisstraf van drie jaar tegen de verdachte, die niet in voor-arrest is. Mr. J. H. A. M. van Son, verdediger van verdachte, zeide, dat de verhouding tussen de gezinnen gespannen was. Een vroegere bewoner heeft ook moeilijkheden gehad met de hovenier. Het staat niet vast wie met vechten begonnen is. De hovenier is een krachtiger figuur dan verdachte en het ligt meer voor de hand. dat eerstge noemde eerder begonnen is dan verdachte. De pleiter deed een beroep op overmacht; de ambtenaar was onder de indruk door de wijze, waarop men in het huis leefde. Verdachte heeft verklaard, dat de getuige hem heeft geworgd. Hij voelde zich be dreigd en is gaan steken. Daarom is er van noodweer-excès sprake. Mr. Van Son con cludeerde tot vrijspraak. De rechtbank zal op 18 December uit spraak doen. Twee werknemers van een Haarlemse wasindustrieel hadden zich voor de recht bank te verantwoorden, verdacht van ver duistering. Door met bonnen te knoeien bij het afgeven van goederen die gewassen moesten worden kwamen zij regelmatig in het bezit van flinke bedragen. De patroon verwacht dat de schade in tweeënhalf jaar ongeveer tienduizend gulden heeft bedra gen. De werknemers genoten het volste vertrouwen en de patroon kon aanvankelijk maar niet begrijpen, waarom de zaken minder gunstig floreerden. Zijn knechts vertelden hem dat de klanten geen goede ren meegaven, omdat zij zelf de was ver zorgden. De officier van justitie eiste tegen beiden een gevangenisstraf van twaalf maanden waarvan vier maanden voorwaardfelijk. De verdedigers mrs. J. D. A. Viskil en J. H van Wijk bespraken de economische om standigheden en waren van mening, dat de controle onvoldoende geweest is. De rechtbank zal op 18 December uit spraak doen. Het Duitse sohip Euroland, dat gisteren in de buurt van Terschelling op een mijn is gelopen en door de sleepboot Holland 2 van dc fa. Doeksen op sleeptouw werd ge nomen, is in de afgelopen nacht gekap seisd. De bemanning was al eerder over genomen door de Duitse sleepboot Widder die de Euroland en een ander schip sleep te toen de ontploffing geschiedde. De Holland 2 heeft de Euroland, die be stemd was voor de sloop, opgegeven en koers gezet naar Terschelling. Het Maleise woord gladak of gladag, een verkorting van djaran gladag; post paard, knol, heeft een Nederlands ach tervoegsel en een geheel nieuwe bete kenis gekregen. Gladaks noemt men enerzijds honden, die zonder aan iemand toe te behoren in de dessa's rondzwer ven, anderzijds: gemene kerels, schel men. Hiertoe heeft medegewerkt de be tekenis van het Nederlandse woord glad, dat ook slim, sluw kan betekenen. Precies dezelfde betekenisontwikkeling heeft het woord kanalje voor: schurken- troep, dat duidelijk samenhangt met het Latijnse woord canis: hond. En ook rekel betekent eigenlijk: huishond. Naast gladakker vindt men ook glad janus voor: slimmerik. Janus, ons Jan, betekent gewoon: vent, kerel. Zo spreekt men ook van slapjanus en bij de cava lerie schijnt ook ritjanus te bestaan voor: ritmeester. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in October 5811 woningen voltooid. Hierin zijn be grepen 179 duplexwoningen, zodat in die maand door nieuwbouw voor 5990 gezin nen nieuwe woonruimte beschikbaar is gekomen. In de eerste 10 maanden van 1952 wer den 44.786 woningen voltooid, waarvan 1593 als duplexwoning werden gebouwd, zodat in die periode voor 46.379 gezinnen woonruimte beschikbaar kwam. De in October voltoonde woningen zijn als volgt over de provinciën en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes de cijfers van October 1951): Groningen: 125 (216); Friesland: 308 (179); Drente: 93 (130); Overijssel: 698 (349); Gelderland: 686 (716); Utrecht: 275 (246); Noordhol land (behalve Amsterdam): 533 (523); Zuidholland (behalve Den Haag en Rot terdam): 763 (769); Zeeland: 115 (136); Noord-Brabant: 858 (707); Limburg: 601 (431); Amsterdam: 119 (155); Den Haag: 183 (337); Rotterdam 411 (383); Noord- Oostpolder: 33 (5); Nederland: 5811 (5282). De herfststoxmen hebben danig huisge houden in de duinen van het eiland Texel en bij die worsteling tussen wa ter en duin kwam het strand in de ver drukking het moest veel zand aan de gol ven prijs geven. Door deze afschuring is een paar hon derd meter Zuidwaarts van De Slufter een wrak aan de oppervlakte gekomen van de Engelse driemastschoener „Revolving Light", die aldaar op 18 December 1902 verging. De 17 opvarenden konden toen door een sleepboot worden gered. Het drama op de Potemkin Naar wij vernemen hebben de slagers knecht J. S., de vrouw en de zoon van de verslagen Haarlemse scheepsbouwer J. C. M. D., die gisteren door de Haarlemse rechtbank tot respectievelijk twaalf jaar en zes maanden (zowel voor de vrouw als voor de zoon) werden veroordeeld, hoger beroep aangetekend tegen dit vonnis. VRIJDAG 5 DECEMBER Rembrandt: „Perrucha", 18 j., 7 uur. Palace: „Dallas", 14 j., 7 uur. Lido: „Rio Grande", 14 j., 7 uur. City: „Omar de woestijnhavik", 14 jaar, 7 uur. Spaarne: „Treinroof in Mis souri", 14 j., 7 uur. ZATERDAG 6 DECEMBER Stadsschouwburg: Ensemble Wim Sonne- veld „Het meisje met de grote voeten", 8 u. Lido: „Rio Grande", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Omar de woenstijnhavik", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Trein roof in Missouri", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Enrico Caruso", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Streets of Laredo", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Per rucha", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Dallas", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Slechts 48 seconden duurt de scène, die gisteravond in de veilingzaal van Mak van Waay werd opgenomen. Men was er enige uren mee bezig. Lampen met een totale lichtsterkte van 70.000 Watt verspreidden een enorme hitte. De foto toont „de verkoop van een Van Gogh" TONEEL EN CABARET Zaterdag 6 December, Stadsschouwburg. 8 uur: „Het meisje met de grote voeten" door het cabaretgezelschap van Wim Son- neveld, met Emmy Arbous, Conny Stuart, Diny de Neef, Beppy Nooy, Betty Med- dings, Albert Mol, Paul Deen, Roy Carr en de pianist Wim Hartingsvelt. Zondag 7 December, Stadsschouwburg, 8 uur: Cabaret Wim Sonneveld, zie Zaterdag. Maandag 8 December, Stadsschouwburg, 8 uur: Cabaret Wim Sonneveld, zie Zaterdag. Dinsdag 9 December, Minerva-Theater, Heemst' de, 8.15 uur: Laatste herhaling van „De Vrek" van Molière met Jan Musch als Harpagon, zijn afscheidsrol. Verdere medewerkenden: Mies Hagens, Kitty Kluppel, Maarten Kapteyn, Edwin Thomas, Pedro Beukman en anderen. MUZIEK. Zondag 7 December. Teyler's Museum, 3 uur: Bespeling van het 31-toonsorgel door dr. Anthon van der Horst, met medewerking van Roos Boelsma, alt. Op het programma staan werken van Bach, Frescobaldi en Schtitz. Donderdag 11 December, Frans Halsmuseum, 8 uur: Onder auspiciën van het Comité voor jonge Toonkunstenaars treden in de Renaissancezaal de tenor Ger de Beer en de pianist Henk Grubbe op. DIVERSEN Dinsdag 9 December, Frans Halsmuseum, 8 uur: In de expositiezaal houdt de heer H. P. Baard voor leden van „Geloof en We tenschap" een lezing met lichtbeelden over Rembrandt. Woensdag 10 December, Kon. Emmaschool, Raafstraat, 8 uur: Voor de afdeling Haar lem Noord van de Volksuniversiteit houdt de heer H. J. A. Schütz een lezing met film over „De laatste cowboy". TENTOONSTELLINGEN Huls Van Looy: Najaarstentoonstelling van het genootschap „Kunst Zij Ons Doel" tot 15 December. Werken van C. van Baaren, H. F. Boot. dr. D. M. Hoogeveen, G. H. Huijssen, C. Kloes, dr. A. Melchior, C. W. Mandersloot en mevrouw G. A. Verdenius. Dagelijks van 1015 uur, des Zondags van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Au bonheur des dames. Expositie van immor tellen, ceramiek, handweefsels en kunst naaldwerk. Op werkdagen van 1017 uur, des Maandags alleen van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Tot 22 December „De kunst van het edelsmeden". Jaarlijkse siex-adententoonstelling van het atelier Martinshof. Openingstijden als boven. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66: Ten toonstelling van vroeg-Arabische kunst. Dagelijks (tot 3 Januari) van 1017 uur. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 6 December 1852 HAARLEM. Heden is in de ge regelde dienst van de stoomtreinen op den Hollandeehen Spo-orweg eenige ver traging ontstaan, zoo dat die, welke ten half drie ure te Amsterdam had moeten aankomen, meer dan een uur later zijn bestemming heeft bereikt. Aan de brug over den Rijn heeft eenige herstelling plaats gehad en deze is, zoo het schijnt, tengevolge van onachtzaamheid, niet behoorlijk gesloten geworden, derwijze, dat het locomotief van den eersten van Amsterdam afkomenden trein daardoor hevig geschokt en onklaar is geworden. Het niet tijdig aankomen van dien trein heeft het vertrek der overige op de be haalde uren verhinderd.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5