Minister Zijlstra lauweren als „jeune oogst premier Nederlandse kappers vragen opnieuw ministeriële aandacht Zie Boven: Schijnt zij altijd door de bomen? Opnieuw vrijspraak geëist tegen auteur Hermans Geestdriftige Kamer aanvaardt zijn begroting met vrijwel algehele instemming Brits jurist attaqueert de regering van Kenya Na 6 uur „kapverbod" Oude man vermoord om buit van 7 gulden „Ik heb geen dirigistische apen in mijn mouwen" St. Nicolaas bezocht Ambonees woonoord „Ik hoop, dat heel Europa hierover zal horen" Russen betalen schuld aan verzekeringspremies Durkin zoekt contact met Taft Reuther voorzitter CIO Volgend jaar luchtrace naar Nieuw-Zeeland Wethouders bedankten bij benoeming secretaris Tsjechisch minister ontslagen „Amerika zal restricties op kaas-import opheffen" IVVV wijst voorstel van Jouhaux af Een jaar voor P.T.T.- mannen die loodkabels wegnamen VRIJDAG 5 DECEMBER 1952 (Van onze parlementaire redacteur) Aan de vooravond van de Sint Nico- laasdag, waarop de Kamer niet zal ver gaderen - voorzitter Kortenhorst ont haalde haar op deze aangename rusprise - vertoefden de gedachten van de jeugdige minister van Economische Zaken ook even bij de goedheiligman. Want hij zou, naar hij zeide, nu maar afwachten „wie de koek krijgt en wie de gard". Aldus zijn van wijsheid getuigende opmerking naar aan leiding van het bijkans in aartsvaderlijke trant gesproken vermaan van zijn partij genoot dr. Schouten (A.R.) om nu niet te menen, dat de Kamer zich altijd zo vrien delijk, ja vol bewondering toont, als Don derdagmiddag het geval was. Om strijd hadden bijvoorbeeld mr. v. Leeuwen (V. V. D.), de heren Ankersmit (V.V.D.), mr. Schmal (C.H.), Nederhorst (Lib.) en Roe mer (Arb.) in hun replieken uiting gege ven aan hun bijzondere waardering voor 's ministers rede in het debat over de be groting van Economische Zaken. Nu dien' gezegd, dat de door deze „jeune premier" geoogste lauweren welverdiend waren. Zijn rede was niet slechts goed van bouw, maar zij getuigde tevens van een deugde lijke kennis van zaken en van een gezon de werkelijkheidszin van de gewezen hoog leraar, die als minister geenszins van „boekjeswijsheid" bleek te houden. Kort om, het was een alleszins geslaagd de buut. Mr. v. Leeuwen had in het betoog van de bewindsman een „liberaal" geluid gehoord. Dit gaf minister Zijlstra aanlei ding, ietwat ondeugend op te merken, nu zelf er aan te twijfelen of hij wel vol doende beginselvast is, wanneer hij zich aldus van het een of andere politieke stempel hoort voorzien! Al met al was het een genot naar deze jonge bewindsman te luisteren. Hoe voor treffelijk beheerste hij zijn stof en met welk een vlotheid wist hij zijn betoog voor te dragen. In zijn dupliek verklaarde hij zeer getroffen te zijn door de hem toege zwaaide waardering en dus nu met aan zienlijk minder lood in zijn schoenen te staan dan waarmee hij ter vergadering was verschenen. Hij begon met hulde aan zijn voorganger prof. van den Brink en verklaarde dat hij begreep, dat het hem voorshands geschonken vertrouwen op crediet was verleend, een lening die hij met interest hoopte terug te betalen. In zijn rede besteedde hij allereerst aandacht aan de economische toestand van ons land in het algemeen. Daarbij wees hij op de invloed, door factoren van buitenaf op die toestand uitgeoefend, zoals de kloof tussen Oost en West, de herbewapening en dan het wereldtekort aan dollars, een fun damentele aangelegenheid. Het belang rijke middel tot bestrijding van die kwaal is in de ogen van minister Zijlstra econo mische integratie. Met dr. Schouten meende hij, dat poli tieke integratie niet gedacht kan worden los van economische eenwording. Hiervan zou een Europese douane-unie het begin moeten zijn. Een van de belangrijkste oor zaken van het dollartekort, zo heette het verder, is gelegen in het hoge peil van de Amerikaanse arbeidsproductiviteit. Ook de overbevolking oefende een grote invloed uit op onze economische toestand. „Overheidsingrijpen alleen in uitzonderingsgevallen" De minister, die consumptievrijheid en arbeidsvrijheid twee hogelijk te waarde ren zaken acht, wil uitgaan van onderne mingsgewijze georganiseerde productie. Daaruit vloeit voort, dat zich naar zijn mening overheidsingrijpen tot uitzonde ringsgevallen zal moeten beperken, waar bij dan (gelijk ook de zienswijze van mi nister v. d. Brink was) bepaald ingrijnen op „strategische punten" nodig kon zijn. Stellig heeft de staat op economisch gebied een taak, maar de democratische staat kan niet alles. Mr. Schmal hoefde niet bane te zijn, dat de minister „dirigistische apen" uit zijn mouwen zal halen, want die heeft hij niet. Ter bestrijding van werkloosheid moe ten wij zijns inziens een conjuncturele po litiek voeren naarmate de betalingsbalans dat toelaat en een structurele politiek, die afgestemd is op de bevolkingsaanwas. Werk scheppen met hulp der deviezen-reserve. Voor dat eerste ligt de speelruimte in de omvang der deviezenreserves. Duide lijk viel hier een verschil van inzicht waar te nemen tussen de mening van de be windsman en die van dr. Holtrop, de pre sident van de Nederlandse Bank. Deze laatste toch heeft kenbaar gemaakt dat het in het huidige stadium alleen oirbaar is, gelden voor verruiming van werkgele genheid aan Ie wenden wanneer men ze kan lenen. Daarentegen neemt minister Zijls'ra het s'andpunt in - dit tot genoe gen van de heer Roemer (Arb.) - dat ook als lenen onmogelijk is, besteding van gel den voor het vermelde doel toch zou mo gen geschieden wanneer de deviezenreser ve dit toelaat. Met de heer Roemer had ook diens par tijgenoot Nederhorst aangedrongen op verdere deelneming onzerzijds aan inter nationale conjunctuurpolitiek. De minister wees daarbij op het werk der Europese Betalings Unie en gaf in zijn dupliek nog eens duidelijk te kennen, ten zeerste Op initiatief van de Groninger commer ciële club heeft St. Nicolaas vergezeld van edellieden en zwarte knechten gister middag een bezoek gebracht aan het Am- bonese woonoord „Schattenberg" (Wester- bork). De Sint werd ontvangen door de kampraad en de sociale verzorger, de heer J. van der Laan. Begeleid door het corps fluitisten van de Ambonezen bracht de Sint een bezoek aan het hospitaal. De pa tiënten ontvingen talrijke geschenken. Ook in de schoolgebouwen en in de schouw burgzaal, waar samenkomsten werden ge houden, was de Sint gul met geschenken. De aanvoerder van het voetbalelftal van de Ambonezen ontving een nieuwe leren bal voor zijn club. op verlenging van de E.B.U. gesteld te zijn. Hij zou het nauwelijks minder dan een ramp achten als de Europese Betalings Unie zou verdwijnen. Belasting-belofte Sprekende over het onderwerp industria lisatie verklaarde de bewindsman onom wonden, dat volgens hem het fiscale beleid ernstig rekening moet houden met de eisen des tijds in dit opzicht. De hoge be lastingdruk was mede het gevolg van een aantal oncontroleerbare factoren in het nationale en het wereldbestel. Voorzover dat mogelijk ware, zou in de ogen van de minister verlichting van de belastingdruk op het bedrijfsleven echter voorrang moe ten hebben. Daarbij gingen zijn gedachten niet zo zeer naar tariefsverlaging uit als wel naar een herziening van het stelsel. Hierom trent vindt al overleg met zijn ambtgenoot van Financiën plaats, waarbij ook de vrij stelling van het primaire dividend van de vennootschapsbelasting wordt bekeken. Dergelijke herziening zou het dan vermoe delijk mogelijk moeten maken, winsten en verliezen over een groter aantal jaren te gen elkaar te kunnen „uitstrijken". Pluim voor Weiter Sprekende over de uitvoer vond de be windsman allereerst aanleiding de heren Welter en anderen een pluim op de hoe den te steken terzake van alles wat door dezen gedaan is om de Nederlandse ten toonstelling in Mexico tot een succes te maken. Onze uitvoer was wel groot, maar nog steeds niet groot genoeg. Nog enige losse puntjes uit de rede: er komt een gasnota over het aardgas, 's Mi nisters adviseurs, naar wie mr. Schmal (C.H.) had geïnformeerd, zijn de Tilburg- se hoogleraren Kaag en Van Berkum en hun Leidse collega prof. Kreukniet. In zijn dupliek viel nog een duidelijk verschil van sociaal denken en voelen tussen minister Zijlstra en mr. v. Leeuwen (V.V.D.) te beluisteren, toen deze laatste te horen kreeg, dat men het dollarfekort heus niet met monetaire maatregelen ge heel kan saneren en dat het met name zaak is, maatregelen te vermijden die tot sociaal-economische spanningen kunnen leiden, „die hier ondragelijk zouden zijn". Hetgeen de heer De Groot (Comm.) te berde had gebracht in zijn hagepreek te gen hen die de schuld van de werkloos heid zouden zijn, gaf de minister aanlei ding tot het rake antwoord: „Wat wij no dig hebben is werk, geen propaganda". Vermeld zij nog, dat staatssecretaris Veldkamp in een vlot betoog de midden standsvraagstukken belichtte. Hij zal met een middenstandsno'a voor de dag komen waarvan de degelijkheid niets te wensen KAPENGOERIA, (Keuter). De Britse advocaat Pritt, de voornaamste verdediger in het proces te Kapengoeria (Kenya) te gen Djomo Kenjatta en vijf andere (in heemse leiders, heeft Donderdag opschud ding in de rechtzaal verwekt door te ver klaren, dat hij zijn werk moet doen „on der omstandigheden, alsof hij in slavernij was". Hij verzocht de regering van Kenya „zich te gedragen volgens de eerste rege len van het fatsoen" en verklaarde: „lk hoop, dat geheel Europa hierover zal ho ren". De Britse rechtskundige beklaagde zich er over, dat het hem moeilijk gemaakt wordt om met de beklaagden te spreken en dat ook zijn assistent, de tijdelijke secreta ris van de Afrikaanse unie in Kenya, Joseph Maroembi, moeilijkheden in de weg wor den gelegd. De rechter deelde mee, dat hij een open oog voor de moeilijkheden van Pritt had in verband met diens hoge leeftijd, en kwam aan enige verzoeken van de Britse advocaat tegemoet. Drie Kikoejoe-getuigen, die verzochten hun namen niet bekend te maken, ver klaarden, dat Kenjatta en de andere be klaagden hen in April van dit jaar ge dwongen hadden de afdeling Limoeroe een plaats 30 kilometer ten Noorden van Nairobi van de Afrikaanse unie te slui ten, omdat zij niets met de Mau Mau te maken wilden hebben. Kenjatta schudde van het lachen, toen een lid van de Kikoejoe-stam hem „de zwaarste drinker ter wei-eld" noemde. El- ontstond een algemeen gelach, toen de getuige hieraan toevoegde, dat Kenjatta en hij „zich verscheidene malen stomdronken hadden gedronken". Dit was echter niet het geval geweest, toen hij op 16 Maart van dit jaar Kenjatta aan een plechtig heid van de Mau Mau had zien deelnemen. Politiek forum De Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttelton, heeft Donderdag in het Lager huis verklaard, dat er een aanzienlijk ge vaar bestaat, dat het proces tegen Ken jatta tot een „politiek forum" wordt ver laagd. In antwoord op vragen over het be sluit der regering van Kenya om twee buitenlandse rechtskundigen voor de ver dediging niet toe te laten zeide de mi nister: „Gesteld dat de verdediging 40 advocaten uit Harlem en drie uit Moskou zou laten komen, dan geloof ik dat de gouverneur gerechtigd is uit te maken, of hij deze personen al dan niet toelaat". zal overlaten, zodat dit stuk dan ook pas begin 1954 het licht zal zien. Met aante kening van het communistische „tegen" ging de begroting er zonder hoofdelijke stemming door, waarna in het bijzonder minister Zijlstra heel wat handdrukken in ontvangst had te nemen, bij welke gele genheid onder meer prof. Romme (K.V.P.) zijn geestdriftige bewondering voor 's mi nisters eerste optreden allerminst verbor gen hield. AVTELKE maan is dat Y\ geweest die op het „heerlijk avondje" door de bomen scheen toen zij de tekstdichter in spireerde tot zijn over bekende Sinterklaaslied je? Vermoedelijk een e er ste-kw artier maan. Het is met de omloop van de maan om de aar de tamelijk ingewikkeld gesteld maar in het al gemeen mag men toch zeggen dat de eerste- kwartier-gestalte een typische avond-maan is, de volle maan is een nachtmaan, de laatste- kwartier-gestalte een nanacht- en ochtend- maan. en de nieuwe maan zien wij nooit, doordat zij beschenen wordt aan de kant die van de aarde is afge keerd. (Men ziet teke naars wel eens de fout maken dat zij een typisch avondlijk tafereel illus treren met een maansik kel waarvan de punten naar rechts wijzen, hoe wel niemand ooit een Laatste Kwartier in de avond zal aanschouwen) Door de bomen schijnt zijwie de helder stralende volle maan van het begin dezer week heeft gezien trekt de voor de hand liggen de conclusie dat die bo men dan erg hoog moe ten zijn, want de volle maan staat in de winter ongeveer even steil bo ven ons hoofd als de zon 's zomers. Waarschijnlijk heeft bedoelde tekstdich ter dus inderdaad zijn liedje geschreven naar aanleiding van een eer- ste-kwartier, die name lijk lager staat. En nu 't heerlijk avond je van vandaag. Hoe laat rijdt Sinterklaas? Met het oog op de kinderbed tijd is het wel gewenst dat hij niet te diep in de avond komt, maar v:illen wij waar maken dat de maan daarbij door de bomen schijnt dan moeten wij toch minstens tot een uur of negen wachten. Want om 20.11 uur zal het eerste streep je maanlicht aan de ho rizon zichtbaar worden. In ons dichtbevolkde land zijn echter de men sen die uit hun huis een vrij uitzicht op de Oos telijke horizon hebben zeer zeldzaam; boven dien wordt het uitzicht dikwijls belemmerd door nevelbanken bij de kim. Maar om een uur of ne gen zal er wel iets van die al dan niet door de bomen schijnende maan zichtbaar zijn. Men ontdekt: zij is niet meer vol, maar bevindt zich juist halverwege tussen „vol" en „laatste kwartier". Zij is dus aan het afnemen en dat brengt met zich mee dat zij nog in de ochtend aan de hemel zal staan. Ja. deze Sinterklaasmaan zal zelfs schijnen tot Zaterdagmiddag 12.09 uur. Ditmaal treffen wij het dus aardig met ons „heerlijk avondje", maar reken er niet op dat de maan zich elk jaar op Sinterklaas zo netjes voegt naar het liedje: volgend jaar b.v. zal zij in de nacht van 5 op 6 December helemaal niet door de bomen schijnen, want dan is zij nieuw! G. v. W. WENEN (Reuter). Sedert het begin van de bezetting heeft de officiële verze keringsmaatschappij in Oostenrijk zich er over beklaagd, dat de Russische handels maatschappijen op sommige plaatsen slechts een deel afdroegen van de bedragen, die zij als verzekeringspremie van haar arbeiders inden, elders in het geheel niets. De Russische bezettingsautoriteiten heb ben thans aan de Oostenrijkse staat een bedrag betaald van 26 millioen schilling, dat wegens verzekeringspremies voor ar beiders verschuldigd was. Dit is een ge deeltelijke betaling van de 35 millioen schilling, welke alleen al in Neder-Oos- tenrijk verschuldigd was. De autoriteiten hebben toegezegd de andere 9 millioen binnenkort te zullen betalen. Oostenrijkse ambtenaren hebben berekend, dat de Rus sische ondernemingen in Oostenrijk in to taal aan de Oostenrijkse staat wegens be lastingen en rechten een bedrag van 3,6 milliard schilling schuldig zijn. In politie ke kringen ziet men deze betaling als pro paganda voor de communistische partij, met het oog op de Oostenrijkse parlements verkiezingen, die in Februari gehouden zullen worden. NEW YORK, (Reuter). De democraat Martin Durkin, die door Eisenhower is aangewezen als minister van Arbeid, heeft Donderdag op een persconferentie ver klaard te hopen, een bespreking met Se nator Tal't en leiders van de vakbeweging te kunnen houden om te onderzoeken wat voor wijzigingen aangebracht zouden kun nen worden in de omstreden Arbeidswet van Tai't en Hartley. ATLANTIC CITY, (Reuter). Walter Reuther, de voorzitter van de verenigde arbeiders in de automobielindustrie, is Donderdag gekozen tot voorzitter van het Amerikaanse vakverbond „Congress of Industrial Organisations" (C.I.O.). Tevoren was een resolutie aangenomen, waarin het bestuur van de C.I.O. wordt uitgenodigd opnieuw onderhandelingen te openen met het andere grote Amerikaanse vakverbond, de A.F.L., over een eventuële samensmelting der beide vakverbonden. LONDEN, (Reuter). De Britse „Royal Aero Club" heeft bekend gemaakt, dat op 8 October 1953 de luchtrace van Enge land naar Nieuw-Zeeland zal beginnen, waaraan prijzen voor een totaal bedrag van 30.000 pond sterling zijn verbonden. De deelnemers zullen een keus kunnen doen uit verscheidene vliegvelden in de buurt van Basra (Irak) voor een ver plichte landing en controle. Meer dan 1.000 inschrijvingsbiljetten zijn over de gehele wereld verzonden. De Britse marine krijgt de beschikking over negenentwintig nieuwe kustmijnenvegers die bestemd zijn om dienst te doen in ondiep water. Dezer dagen is het eerste scheepje, de „Altham", van stapel gelopen. De Nederlandse Kappersbond heeft een vangsten moet maken. Wanneer kappers telegram aan de minister van Economi sche Zaken gezonden waarin wordt ge zegd, dat in het kappersbedrijf ernstige ontstemming heerst over het uitblijven van de reeds op 28 April door alle orga nisaties in het kappersbedrijf gevraagde algemene maatregel van bestuur op de Winkelsluitingswet. In een groot aantal ondernemingen wórdt thans schade gele den, die 10 tot 25 pet. van de bruto winst bedraagt, zegt het telegram, dat vervolgt: Het hoofdbestuur van de Nederlandse Kappersbond dringt er met klem op aan, dat de gevraagde algemene maatregel van bestuur zo spoedig mogelijk wordt afge kondigd. De vakraad voor het kappersbedrijf, waarin alle Nederlandse organisaties van werkgevers en werknemers in het kap persbedrijf zijn samengebundeld, wendde zich reeds op 28 April tot het minisierie van Economische Zaken, met het verzoek een algemene maatregel van bestuur te willen geven op de Winkelsluitingswet, die 1 October van dit jaar van kracht zou v/orden In het kappersbedrijf is er een groot aantal zaken, waarin men tussen 17 en 19 uur een zeer belangrijk deel van de ont- zaken om 6 uur gesloten zijn, is het voor een belangrijke groep van de bevolxing onmogelijk de kapperszaken te bezoeken, daar men vaak tot 6 uur werkzaam is in eigen beroep en vaak nog tenminste een half uur nodig is om de plaats van inwo ning te bereiken, nadat de arbeid op fa brieken of kantoren geëindigd is. De vak- raad heeft daarom een algemene maat regel van bestuur gevraagd, waarbij zou worden bepaald dat het sluitingsuur voor kapperszaken vastgesteld werd op 6.30 uur des avonds, waarna dan nog de mo gelijkheid moet bestaan om gedurende een half uur de in de zaak aanwezige klanten af te helpen. Gelukkig zijn er in vele gemeenten po- litie-autoriteiten, die begrip tonen voor de omstandigheden waarin het kappersbe drijf verkeert, met als gevolg dat men tot dusver naliet proces-verbaal op te ma ken, wanneer de kapperszaak nog tot 6.3C uur geopend was. Er zijn echter ver schillende gemeenten, waar de politie autoriteiten van mening zijn die vrijheid niet te hebben. Bovendien is er in een aantal gemeenten gewaarschuwd, dat men de afwachtende houding na 1 December niet zou kunnen voortzetten. Het gevolg is, dat vele ondernemers in het kappers bedrijf al gedurende een paar maanden een schade lijden, die van 10 tot 25 pet. van de bruto winst beloopt. Het is dan ook dringend gewenst, dat met grote spoed aan deze misstand een einde wordt gemaakt, aldus bovengenoemde organi satie. Na de gistermiddag gehouden geheime vergadering van de gemeenteraad van Put. Ier. (Gelderland) hebben de beide Christe- lijk-Historische wethouders, de heren D. E. Schuitemaker en J. van de Camp, bedankt voor hun functie, nadat de raad een nieuwe gemeente-secretaris had benoemd die niet voorkwam op de door B. en W. opgestelde aanbeveling De raad heeft tot gemeente-secretaris benoemd de heer B. van 't Riet, hoofdcom mies, chef van de afdeling algemene zaken ter gemeentesecretarie van Nieuwer-Am- stel (Noordholland). Op de aanbeveling van B. en W. van Putten was als nummer een geplaatst de heer A. Kouwenhoven, gemeente-secretaris te Vreeswijk (Utrecht), en als nummer twee de heer S. Sikkes, gemeente-secreta ris van Holten (Overijsel), beiden Christe- lijk-Historisch. De heer Van 't Riet (A.R.) heeft bij de stemming acht van de vijftien stemmen op zich verenigd. Naar wij nader vernemen zal vermoede lijk volgende week een begin worden ge maakt met de beraadslagingen over de be noeming van nieuwe wethouders. Gistermiddag heeft voor het Amster dams gerechtshof de procureur-generaal, mr. W. P. Bakhoven, bevestiging gevraagd van het vx-ijsprekende vonnis, dat de Am sterdamse rechtbank in April 1952 heeft gewezen tegen de Nederlandse schrijver W. F. Hermans. Naar men zich zal herinneren werd deze ervan beschuldigd zich over het Rooms- Katholieke volksdeel van ons land in zijn roman „Ik heb altijd gelijk" op beledigen de wijze te hebben uitgelaten. Een fx-ag- ment uit deze roman was in het tijdschrift „Podium" gepubliceerd. De rechtbank sprak verdachte vrij, conform de eis van de officier van Justitie, mr. B. Kist. Deze tekende nochtans hoger beroep aan, omdat hij gaarne zag dat ook een hoger rechts college een oordeel over deze principiële zaak zou uitspreken. Bij de behandeling van zijn zaak door het Amsterdams gerechtshof liet de schrij ver zelf verstek gaan. Er waren geen ge tuigen opgeroepen, zodat de procureur- generaal onmiddellijk het woord kreeg. Deze herhaalde in zijn requisitoir aller eerst de motivering van het rechtbankvon- nis: „Op zichzelf is de passage uit het frag ment, die in de dagvaarding is opgenomen beledigend voor de R.K. volksgroep." De woorden, aldus cV? procureur-generaal, worden echter door de schrijver in de mond gelegd van een persoon, die in het boek wordt voorgesteld als een verlopen individu en een drankzuchtige psychopaat. De onbevooroordeelde lezer zal niet steeds instemmen met de uitlatingen van deze psychopaat, reden waarom de passage niet beledigend kan worden geacht." Mr. Bakhoven ging- vervolgens in op de juridische zijden van de zaak. Hij zeide, dat artikel 137 c. spreekt over „het zich in be ledigende vorm uitlaten over een volks groep," hetgeen hij niet hetzelfde achtte als „het beledigen van een volksgroep." Voorts betoogde hij, dat het voor de stx-af- baarheid nodig is, dat de schrijver zijn eigen gevoelens of gedachten tot uiting brengt. „Afgezien van de vraag of wij dit geschrift al of niet sympathiek vinden," zo vervolgde hij, „in dit geval zijn de ge bezigde uitdrukkingen niet weergegeven als de eigen gedachten of gevoelens van de schrijver." Indien zich al de vraag zou voordoen of de schrijver misschien toch op deze gecamoufleerde wijze zijn gevoe lens van minachting of haat tegenover de Katholieken in zijn boek tot uitdrukking wenst te brengen, dan was dit volgens de procureur-generaal, in ieder geval niet te bewijzen. Een en ander gaf hem aanleiding zich geheel achter het vonnis van de recht bank te stellen en dus bevestiging te eisen van het vrijsprekende vonnis.- Het door mr. F. L. Nepperus gepresi deerde hof zal in deze zaak op 18 Decem ber uitspraak doen. Congreslid Celier: Acht jaar gevangenisstraf met aftrek eisle de officier van justitie bij de Bredase rechtbank Donderdag tegen twee 25-jarige woonwagenbewoners, die verdacht worden van de moord op de 87-jarige A. Broeders. Het slachtoffer is op 24 Augustus 1950 in het Wilhelminakanaal te Oosterhout ge gooid, na eerst van zijn portemonnaie, in houdende zeven gulden, te zijn beroofd. Beide verdachten onlkenden. Een van hen beschuldigde een op dat ogenblik eveneens in de rechtzaal aanwezige ge tuige, de moord te hebben gepleegd, waar na óit tweetal elkaar woedend in de haren vloog. Toesnellende parketwachters kon den slechts met moeite de vechtende man nen scheiden. Inmiddels was het echter ook op de overvolle publieke tribune bijna tot een handgemeen gekomen, zodat de zitting enige tijd geschorst moest worden. Uit de lange reeks getuigenverklaringen die na de hervatting werden afgelegd maakte de officier op, dat het slachtoffer samen met de verdachten, enkele andere mannen en drie vrouwen, kermis hadden gevierd. Toen men na sluiting een café had verlaten, zou men de oude man mee genomen en hem even buiten de gemeente beroofd hebben. De vrouwen zouden toen weggegaan zijn maar de twee verdachten zouden even later zijn teruggekeerd om de beroofde in het water te gooien, ten gevolge waarvan deze verdronken is. De officier van justitie hield een requi sitoir dat anderhalf uur duurde. De verdedigers der verdachten legden er de nadruk op, dat er huns inziens door de getuigen veel gelogen en gedraaid was. Een der pleiters twijfelde er bovendien aan, of de oude man niet reeds was overleden toen hij in het water werd gegooid Op ju ridische gronden drongen beide raadslie den aan op vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. Radio Praag meldt dat Antonin Gregor, de Tsjechoslowaakse minister van Buiten landse Handel, van zijn functie is onthe ven. Volgens radio-Praag heeft president Gottwald Gregor ontslagen op verzoek van premier Zapotocky. Gregors plaats vervanger, Richard Dvorak, zal hem op volgen. In recente kringen legt men verband tussen hel recente massaproces en dit ont slag, daar twee personen tot de beschul digden behoorden, die plaatsvervangers van Gregor zijn geweest. „Amerika zal de import-restricties op Nederlandse kaas opheffen, daar kunt u verzekerd van zijn." zo zeide gistermiddag Emanuel Celier, lid van het Amerikaanse Congres, die een rondreis door zeven Europese landen afsluit met een bezoek aan Nederland. De heer Celler, die voorzitter is van de juridische commissie van het Huis van Af gevaardigden, heeft in Europa een spe ciale studie van het overbevolkings- en het daarmee samenhangende emigratie- probleem gemaakt. Hij zei daaromtrent „Geen enkel land kan militair sterk zijn, als het niet economisch gezond is. Waar overbevolking is of dreigt, moet die door emigratie opgevangen worden en Amerika heeft daarom op zijn pi-ogramma de immi gratie van 300.000 mensen staan.Daarbij zijn 20.500 Nederlanders en verder Grie ken, Italianen en statenlozen. Ik begrijp volkomen dat het verhoogde militaire budget een grote last is voor de economie der Europese landen. Amerika moet daar om dollars beschikbaar stellen waarvoor men Amerikaanse goederen kan kopen. Verder moeten we onze import-restricties in Amerika di-astisch verminderen. Ik ge loof wel, dat het stopzetten van de invoer van Amerikaans meel in Nederland in mijn land indruk heeft gemaakt." NEW YORK, (Reuter). De uitvoeren de raad van het „Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen" heeft gewei gerd steun te verlenen aan de „Démocra tie Combattantie", een door Léon Jouhaux. voorzitter van het Franse vakverbond „Force Ouvrière", gestichte organisatie. Het IVVV verklaart, dat de „vredesbewe ging" van Jouhaux het recht van de de mocratische landen om zich afdoende te gen aggressie te beschermen niet erkent. Jouhaux is lid van de raad. Hij was even wel niet aanwezig bij de besprekingen van zijn voorstel om steun van het IVVV voor zijn organisatie. Procureur had voor hof mildere straf geëist In afwijking van de mening van de pro- cureur-generaal, die in verband met diver se verzachtende omstandigheden een mil dere straf had geëist, heeft het Amster dams Gerechtshof, vanmorgen uitspraak doende, de straffen van een jaar met af- trek, die de rechtbank in eerste insctantie twee P.T.T.-ambtenaren uit Amsterdam wegens diefstal van loodkabel had opge legd, bevestigd. Geëist was negen maan den met aftrek. Veroordeeld werden de 42-jarige maga zijnhouder J. T. en de 46-jarige chef mon teur C. van der V., die beiden voor de ooi-log zelfstandige distributiehouders wa ren geweest bij de draadkabel-omroep. Toen deze omroep door de P.T.T. werd genaast, werden zij ambtenaren. In Maart werden er in de Indische buurt van Amsterdam, waar zij werkten, nieuwe kabels voor deze draadomi-oep aangelegd. Bij het slopen van de oude leiding had verdachte T. een deel van de loodkabels naar de motorboot van zijn vriend en col lega Van der V. laten brengen. Vervolgens werd de kabel verkocht. Het verweer van de beide verdachten was, dat de gesloopte kabel, naar hun mening, hun eigendom was. Evenmin als de rechtbank heeft het gerechtshof in Amsterdam dit verweer geaccepteerd.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7