„Aida" door de Nederlandse Opera met Gré Brouwenstijn in titelrol Amsterdam in financiële royaliteit achter bij vele Europese steden Kort en bondig Verrassend optreden van Anny Delorie Nu al wijzigingen in winkelsluitingsregeling Aanleg Schiphohveg op halve breedte Van mensen en dingen onder de Damiaatjes „Hembrug" mag geen N.V. worden VRIJDAG 5 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Chauffeur verdacht van verduistering van benzine Haarlem laat deze winter voor 48 mille schilderen Burgerlijke Stand van Haarlem Stoker zette door oplichting verkregen geld in drank om L. A. Rodrigues Lopes ten grave gedragen Debat over kunstsubsidies Nationaal muziekkorps van Leger des Heils concerteert in Haarlem Koplampen met rijkskeurmerk Kamerleden menen: „Wapens moeten in staats bedrijf vervaardigd worden" Donderdagavond werd in de Stadsschouw burg te Amsterdam de première van Verdi's brillante opera „Aïda" gegeven. De Neder landse Opera had voor de montering van dit werk een beroep gedaan op de Italiaanse dirigent Mario Cordone, de in Basel ge vestigde regisseur Friedrich Schramm, de decorschilder en costuumontwerper Hans van Norden, de uit Polen stammende bas Stanislaw Pieczora (voor de rol van de hoge priester) en de Italiaanse tenor Gio vanni Mazzieri (voor de rol van Radames). Deze laatste kon echter wegens ongesteld heid niet optreden. Een der tenoren van het eigen gezel schap, Johan van der Zalm, was echter be reid gevonden de zware, men kan wel zeggen: geduchte partij op korte termijn over te nemen. Voor Johan van der Zalm zou dit een buitenkansje zijn geweest en voor de Nederlandse Opera een leerzaam experiment, indien deze bereidwillige ver vanger ook niet met een indispositie van zijn stem te kampen had gehad. Dit was reeds te horen in de eerste aria „Celesta Aïda" waarvan hij de slotnoot nauwe lijks halen kon. In het vijfde tafereel raakte zijn stem zo vermoeid, dat hij tot „poin teren (het gebruiken van andere noten dan die er geschreven staan) zijn toevlucht moest nemen. Maar ten slotte heeft Van der Zalm er zich kranig doorheen geslagen en men kon hem erkentelijk zijn dat hij, dank zij zijn energie, de situatie voor deze première-avond heeft weten te redden. Zo veel is zeker, dat deze zanger, mits hij zijn hoogte niet forceert en voorlopig althans geen allures van heldentenor aanneemt, een voortreffelijke kracht voor de Opera kan worden. Over de hele lijn voortreffelijk als actrice en als zangeres was Anny Delorie als Amneris, de Egyptische koningsdochter, maanden Augustus tot en met November regisseur en dirigent, want ook in de regie was de „muzikale gang van zaken" duidelijk merkbaar, niet alleen in de grote lijnen maar zelfs in kleine détails van geste en beweging. Een goede operaregisseur moet nu eenmaal muzikant zijn. En als wij dit van Friedrich Schramm niet stellig wisten, dan hog hadden wij het kunnen proeven uit zijn werk. De choreografie van Jan Rebel kon er mee door, vooral wat het vrouwelijk ele ment betrof. Het komische nikkertjeskwar tet oogstte vooral succes. De décors van Hans van Norden, doorgaans nogal in doffe tonen gehouden, zijn massaal van opzet en ruet bevorderlijk om de „changementen" vlot te laten verlopen. Maar zij werken wel mee om deze spectaculaire opera, ondanks de ruimtelijke beperking, een grandioos ka rakter te geven. JOS. DE KLERK. Schenking aan Frans Halsmuseum Jhr. F. Teding van Berkhout heeft ter plaatsing in het Frans Halsmuseum aan de gemeente Haarlem ter schenking gegeven, een schilderij „Duinlandschap" door Wim Steijn, alsmede een aquarel voorstellende „Penang" (anno 1906) van de hand van de schenker. Deze en andere aanwinsten van de mo derne afdeling zijn inmiddels geëxposeerd in de bovenzalen van het Frans Halsmuseum. Als verdacht van verduistering van 650 liter benzine heeft de Haarlemse politie aan gehouden de zevenentwintig-jarige chauf feur D. S. Hij wordt er van verdacht in de Wat ze in het zesde tafereel wist te be reiken, riep bij mij sterke herinneringen op aan Elisabeth Meissner, toen deze fa meuze operazangeres nu ruim dertig jaar geleden deze partij creëerde bij de Natio nale Opera. Gré Brouwenstijn, als Aïda, had vooral vocaal prachtige momenten. Haar romance met obligaat-hobo in het vierde tafereel was zelfs buitengewoon mooi. En dit valt ook te zeggen van de nocturne in hetzelfde gedeelte. De wijze waarop men haar gecostumeerd had, was echter niet bevorderlijk voor de lenigheid van haar actie. Haar tegenspeelster, Anny Delorie, was op dit punt in gunstiger con ditie. Scipio Colombo, die men voor de rol van Amonasro koning van Ethiopië toegetakeld had als een middeleeuwse lijkbezorger, met een groot zwart kruis voor de borst, speelde hoge troeven uit in de scène van het verraad (vierde tafereel). Daar was een rasartist aan het woord. Pieczora kon als Rhamphis, de hoge pries ter, zijn sonoor basgeluid laten bewonderen. Gee Smith had een hem goed passende rol als Koning van Egypte, waarmee hij vocaal best kon voldoen. In II gaf de fraaie stem van Corrie van Beckum als de prieste res een bijzondere charme aan het vrouwenkoor achter de coulissen. Koor en orkest, de volwaardige steun punten van onze Nederlandse Opei-a, ble ken voor honderd procent voor hun taak berekend. De ensembles waren dan ook prachtig van klank, kernachtig geryth- meerd en soepel waar het pas gaf. De grote scène met de fanfare achter het toneel en de zes thebaanse trompetten gaf blijk van stevige muzikale discipline. En hier zijn wij aan het adres van de dirigent Mario Cordone, die geprezen mag worden voor de artistieke resultaten die hij bereikte, op vocaal en niet minder op instrumentaal gebied. Het prachtige contact tussen orkest en toneelgebeuren, mag overigens wel ge lijkelijk op rekening worden gezet van benzine van zijn patroon betrokken te heb ben zonder die te betalen. De benzine heeft hij tegen een prijs van twintig cent per liter aan de garagehouder E. H. verkocht. Deze is aangehouden verdacht van heling. Daar ook de gemeente Haarlem gaarne bijna tien mille in de wacht wil slepen aan rijkssubsidie voor het 's winters uitvoeren van binnenschilderwerk, stellen B. en W. de raad voor in de komende maanden voor ongeveer 64 mille te laten uitvoeren aan schilder-, stucadoor- en timmerwerk. Het aandeel van het schilderwerk daarin beloopt meer dan 48 mille. HAARLEM, 4 December 1952 GEHUWD: 4 Dec., J. J. van Bekkum en J. H. Vreeken; K. P. W. de Munck en G. A. Bombeeck; M. Smallegange en T. Aalderink; C. C. Hessels en C. Oerlemans; H. Klaassen en M. van Tunen. BEVALLEN van een zoon: 3 Dec., J. van GelderBlom; M. de WitHeilig; 4 Dec., G. SandersKok. BEVALLEN van een dochter: 2 Dec., G. van der MeulenBakker; 3 Dec., L. P. Nu- man—Wicherts: 4 Dec., E. C. KuipersBerk. OVERLEDEN: 3 Dec., J. P. H. Eggelte— Hulsebos, 76 j., Teslastraat. De eenenveertig-jarige stoker G. W. L. C. was in de zomer in dienst bij een Heem steeds aannemersbedrijf, maar op 6 Septem ber had hij geen zin meer om te werken. Hij begaf zich naar zijn patroon, niet om hem mee te delen, dat hij ontslag nam, maar wel om hem een voorschot van 50.te vragen. Zijn moeder was overleden en daar om moest hij over wat geld beschikken. De patroon mocht in de daarop volgende weken geld van zijn loon afhouden. Aan het ver zoek werd voldaan. Later bleek, dat de moe der van de stoker niet overleden was. De man had kennis gemaakt met een weduwe en ging met haar naar Amsterdam. Hij nam haar portemonnaie uit haar handtasje en betaalde verteringen. Toen de weduwe de portemonnaie terug ontving bevatte zij nog twee gulden. Er had 150.in gezeten. Voorts had de stoker een briefje op naam van de weduwe geschreven, waardoor hij in het bezit was gekomen van een bedrag van 100. Donderdag stond de stoker, verdacht van oplichting en diefstal terecht voor de Haar lemse rechtbank. De officier van justitie merkte op, dat de verdachte veel café's be zoekt en daarvoor geld nodig heeft. De ver duisterde en gestolen bedragen zijn in drank omgezet. De eis luidde een gevangenisstraf van acht maanden. De verdediger mr. Mulder, besprak de ver houding tussen de weduwe en de verdachte en meende, dat de ten laste gelegde feiten, waarbij zij betrokken is, niet bewezen zijn. Voorts pleitte hij clementie. De rechtbank zal op 18 December uit spraak doen. De praktijk heeft B. en W. genoodzaakt aan de Haarlemse raad een wijziging in de pas aangenomen verordening op de winkel sluiting voor te stellen. Het betreft in de eerste plaats een ver ruiming der redactie van de ontheffings bepalingen voor de straathandel en winkels in bloemen en fruit die vooral op de zieken huis- en verpleeginrichtingen zijn georiën teerd. Verder mogen de winkels in parfumerieën op Dinsdagmiddag geopend zijn, nadat geble ken is dat in die branche geen behoefte aan sluiting bestaat. Tenslotte stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken op het verzoek van C. Jamin N.V. om op Zondagen gedurende vier uur geopend te mogen zijn. In ons blad van Woensdag 26 November hebben wij reeds uitvoerig bericht over de voorgenomen aanleg van de Schipholweg op halve breedte tussen Buitenrustbrug en Prins Bernhardlaan. Thans is het voorstel aan de Haarlemse raad verschenen. Wij stippen daaruit nog aan, dat aan de provinciale bijdrage van twee ton de voorwaarde zal zijn verbonden dat de Schipholweg met een rijbaan uiterlijk op 1 Januari 1955 moet zijn voltooid en dat het gedeelte tussen Zomerweg en Prins Bernhardlaan uiterlijk op 1 Januari 1965 op dubbele breedte moet zijn gebracht en aan de provincie moet worden overgedragen. De Zaterdagmiddag te Amsterdam plot seling overleden journalist L. A. Rodrigues Lopes, oud-hoofdredacteur van de week bladen „De Ochtendpost" en „De Nieuwe Post" is gistermiddag onder grote belang stelling op het Portugees-Israëlitisch kerkhof te Ouderkerk aan de Amstel ter aarde besteld. Men is op het ogenblik doende, het draaibare gedeelte van de verkeersbrug over de Oude Maas te Barendrecht, door een vaste overspanning te vervangen. Het wegdek van de nieuwe overspanning, die 50 meter lang is, zal tussen de trottoirs 6% meter breed zijn, het geheel weegt 360 ton. Het was de eerste overspanning, die werd vervoerd met het beton-wegdek erop. De last op de dekschuiten. Bij de behandeling van de begroting voor 1953 in de Amsterdamse gemeente raad kwamen gisteren de kunstzaken aan de orde. Vele sprekers hebben hierover het woord gevoerd. Ernstig bezorgd over de voor subsidies uitgetrokken bedragen toonde zich vooral de heer Van Rij (Prot.- Chr.) en daarom v«oeg hij of B. en W. bereid zijn overleg met de betrokkenen te plegen om te komen tot een verhoging der entréeprijzen. Voorts stelde hij een ander systeem tot bespeling der Stadsschouwburg voor, omdat bij de thans gevolgde gang van zaken de raad maar moet slikken wat de Toneelcoördinatie hem voorzet. Volgens spreker doet men er verstandiger aan over eenkomsten te sluiten met verscheidene gezelschappen, die afwisselend kunnen op treden. Dit zou naar zijn mening deze ge zelschappen tot hogere prestaties prikkelen. De subsidie zou daarnaar kunnen worden geregeld. Het voor monumentenzorg uit getrokken bedrag van een millioen tot be houd van het karakter der hoofdstad stem de hem tot voldoening. De heer Le Cavelier (WD) had enige critiek op het eenzijdige beleid van de directeur van het Stedelijk Museum, dat hij overigens voortreffelijk aan zijn dyna mische taak vindt voldoen. Deze spreker achtte het niet noodzakelijk om gelden Het Nationaal muziekkorps van het hoofd kwartier van het Leger des Heils geeft op Zaterdag 13 December een uitvoering in de Doopsgezinde kerk aan de Grote Houtstraat in Haarlem. Het Nationaal muziekkorps werd opgericht in December 1947 en is verbonden aan het Nationaal hoofdkwartier van het Leger des Heils te Amsterdam. Het telt negen en twin tig leden en is samengesteld uit officieren en employé's van hoofdkwartier en geselec teerde krachten uit de plaatselijke muziek korpsen van het Leger des Heils, voorname lijk uit het westen van ons land. Als gevolg hiervan bevinden zich een groot aantal kapel meesters en zangbrigadeleiders onder zijn leden. Het muziekkorps beschikt over prima verzilverde instrumenten, welke op de Le ger des Heils-instrumentenfabriek te St. Albans (bij Londen) zijn vervaardigd. Alle muziekstukken, welke worden uitge voerd, zijn gecomponeerd of gearrangeerd door Leger des Heils-officieren of -soldaten uit alle delen der wereld. Dit muziekkorps is een geestelijke strijd macht en heeft ten doel door zijn muziek het Evangelie in Nederland uit te dragen. Eenmaal ner maand bezoekt het gedurende een week-einde ergens in ons land een stad voor het houden van samenkomsten en het geven van uitvoeringen in zalen, kerken, ziekenhuizen en gevangenissen, terwijl het ook regelmatig door de radio kan worden beluisterd. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft in de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over zijn begroting medgedeeld, dat zolang het gebruik van niel-goedgekeurde typen kop lantaarns in Nederland voortduurt, een effectief toezicht op de juiste instelling van koplantaarns op motorvoertuigen zeer bezwaarlijk valt uit te voeren. Ten gevolge van het grote aantal auto's met koplam pen zonder rijkskeurmerk, dat op het ogenblik nog in Nederland in gebruik is, is het op economische gronden te bezwaar lijk gebleken het in het Wegenverkeers reglement vastgestelde tijdstip van 1 Ja nuari 1953, waarop alle koplantaarns van een rijkskeurmerk zouden moeten zijn voorzien, aan te houden. In overleg met de vertegenwoordigers van fabrikanten en gebruikers is het mo gelijk gebleken een regeling te treffen, welke economisch aanvaardbaar is; deze zal ertoe leiden dat alle motorrijtuigen in Nederland op 1 Januari 1954 met koplam pen van een goed te keuren type en op 1 Januari 1955 met koplampen, voorzien van een rijkskeurmerk, zullen zijn uitgerust. Een meer effectief toezicht door de po litie op de juiste instelling van de kop lampen zal derhalve pas na 1 Januari 1954 mogelijk zijn. Wensen wone leesbibliotheek voor vol- lenen. Als in Januari weer een Steen voor Schermer wassenen een jeugdbibliotheek bedrag vrij komt om nieuwe Verenigingen, organisaties, in- 0p te richten. Maar de oorlog boeken te kopen zal er moge- Indien we deze week het stanties, zij hebben alle in de kwam tussenbeide en pas ver- lijk weer gelegenheid komen Haarlemse schoolblad niet afgelopen week minder activi- leden jaar kon men tot de nieuwe kinderen in te schrij- hadden gelezen hadden we teit ontwikkeld dan anders het opening overgaan. En dat een ven. Moge dit ogenblik spoedig nooit geweten dat de Scher- geval is. Geen wonder: bestu- dergelijke bibliotheek dringend komen. merstraat naar Lucas Scher- ren, raden, commissies, comi- noodzakelijk was, bewijzen wel mer is genoemd, een lang ver- tés en gewone, alleen maar de tweeduizend kinderen, die Centrum in het centrum geten dichter die in 1711, nog werkende mensen hebben het zich hebben laten inschrijven. Het centrum, het brandpunt maar 22 jaar oud, overleed, te druk gehad met het opstel- voor slechts dertig cent kun- van de meeste kerkelijke ge- Hij woonde op Spaar en Hout, len van verlanglijstjes voor nen zjj een knipkaart voor zes- meenten is natuurlijk de kerk. waar hij enkele in het Latijn zichzelf of het vervullen van tig boeken krijgen. Daar worden de diensten ge- geschreven lofdichten op dat liefste wensen van anderen. Iedere week kunnen zij twee houden, en in de aangren- landgoed vertaalde. De schrij- Zelf hebben wij natuurlijk het boeken mee naar huis nemen: zende vertrekken de cate- ver in het Haarlemse school hoofd bijna gebroken over de één ontspanningsboek en één chisaties, Zondagscholen, ker- blad zou ervoor zijn als er op vraag, waarmee wij ons stads- documentair boek. Want de keraadsvergaderingen, ge- Spaar en Hout zelf een gevel- bestuur -dat wij bij voortdu- bibliothecaresse, mejuffrouw meente-avonden en andere bij- steen ter nagedachtenis aan ring een goed hart toedragen a. M. Eisen wil zoveel moge- eenkomsten. Er zijn reeds een Schermer werd aangebracht. zouden kunnen verrassen, lijk trachten een goede en ver- aantal gelukkige gemeenten, Ziin verdiensten als dichter maar dat bleek geen eenvou- antwoorde smaak aan te kwe- die dat deel van dit werk, zijn door niemand minder dan dige zaak. Want de vurigste ken. wparvoor consistoriekamers en Willem Kloos geprezen: „zijn verlangens van de leden van Qok de allerkleinsten komen andere vertrekken naast de macht om kopersterke breed- het College dat de dagelijkse naar de jeugdbibliotheek en er kerk te krap zijn en waarvoor heen-zwierende en vaak fiin- zaken onzer stad behartigt zijn js zelfs een lid van anderhalf de kerk zelf zich ook niet bijs- zenuwige verzen te schrijven" zo omvangrijk, dat ze nu al jaar. Voor deze categorie zijn ter leent, hebben kunnen on- zo staat er in „Een daad tien jaar onvervuld zijn geble- geschikte prentenboeken te derbrengen in nieuwe jeugd- van' PPnVoudiee rec'htvaardie- ven. Ziet slechts: de burge- vinden. huizen, en daardoor vaak een S' De muS Jan Spaar en meester een nieuw politie- Vaak komen de kinderen bij nieuwe, verheugende ont- Hout eens door Van Loov om bureau; wethouder Geluk een elkaar in de leeszaal en dan plooiïng beleefden. zhn schoonheid geroemd is nieuwe stadsbibliotheek; wet-- vertelt een der dames, of soms Maar de Wijkgemeente West ieiaas door een andere vervan- houder Angenent een slordige egn leerling van de kweek- van de Hervormden in Heem- aen maar GOk daarin zou zo'n vijfduizend woningen: wethou- school, een kort verhaal en de stede en Haarlem Zuid heeft «edènksteen niet misstaan, der Happé een uitverkocht in- jeugdige toehoorders luisteren wat dit alles betreft tot nu toe dustrieterrein (met toegangs- met de grootste aandacht. in een zeer lastig parket ge- wegen); wethouder Bakker: genoeg duiten om dat allemaal te kunnen betalen. Daar is inderdaad geen Sinter klaas tegen gewassen. Wij ge loven trouwens dat dat ook niet hoeft. Het feest van de Vijfde December is voor alles het festijn van de kleine geschen ken die de vriendschap onder- Prentenboeken tot een levens- net zo blij met wat begrip van £eschrijving van Madame Cu- hun gemeentenaren voor de de WaJnt J k de oudere kin_ Sïïrtïl'ï.ïUhïï,SS ÏÏE" komen hier. De jeugd- Vele soorten lectuur zijn voor radig: van scheikundeboeken tot sprookjes en van linnen zeten: haar kerk is ver buiten het centrum, ja zelfs ver bui ten de begrenzing van deze Verguldpartij „Criant vervelend", zei de met zijn monocle spelende fat Van der Hoogen, terwijl hij van het televisiescherm in een Haar lems restaurant neerzag op een paar opgewonden biljarters. Wij, dat wil zeggen: de twin tigste eeuwse koffie- en cola drinkers, die geriefelijk in een grip behoeft natuurlijk in het geheel niet op te houden bij hen die het in het Stadhuis voor het zeggen hebben. In tegendeel. iaar een soort springplank naar de grote-mensen-biblio- theek. Sommige leerlingen van de Middelbare scholen komen hier regelmatig hun huiswerk Leeshonger maken- on??at daar door de woningproblemen thuis dik- Het is Woensdagmiddag: vele wijls niets van terecht komt. wijk. Dé grens wordt gevormd halve kring om het toestel door de Pijlslaan-Schouwtjes- heenzaten, hebben hem geduld, laan, Wagenweg-Herenweg, alléén omdat Hildebrand hem Zandvoortselaan erï Houtvaart. 'n zÜn Camera duldde. Trou- En de kerk is de Kapel Nieuw wens, hij verliet het beeld- Vredenhof, aan de Van Olde- scherm al gauw omdat hij moest repeteren met Henriëtte Kegge en omdat Hildebrand zich veel meer amuseerde op de verguldpartij bij bakker De Groot dan hij gedaan zou hebben „onder de sublieme barneveltlaan in Heemstede. Dit bracht natuurlijk verschei dene moeilijkheden met zich mee, die slechts voor een klein deel werden opgelost door het gebruik van een benedensuite piano van juffrouw Kegge en aan de Prinsessekade: die de charmante viool van den kinderen kijken naar de intocht van Sint Nicolaas, anderen spelen thuis, weer anderen vermaken zich op straat. Doch er is één categorie, die de vrije middag op een speciale maniei doorbrengt. In de Schouwtjes laan is namelijk sinds Juni van het vorige jaar de gemeente lijke jeugdbibliotheek geves tigd en voor de uitleentafel verdringt zich een grote groep jonge mensjes van drie tot der tien jaar. Reeds vóór de oorlog bestond Echter.... deze bibliotheek is slechts enkele dagen in de •veek geopend, want mejuf frouw Eisen moet haar tijd verdelen tussen de zaal in de Schouwtjeslaan en het filiaal :n Haarlem-Noord, waar ook veer honderden kinderen hun 'eeshonger willen bevredigen. In het laatstgenoemde filiaal s de belangstelling van de eugd zo groot, dat besloten noest worden geen nieuwe leeskaarten te verstrekken. He' 'antal boeken is te beperkt om de behoefte om naast de ge- allen er een te kunnen uit ruimte was veel te beperkt. Er is nu een behoorlijke ruim de voor deze wijkgemeente ge vonden aan de Leidse Vaart even voorbij de Schouwtjes- brug, in een voormalig winkel pand, waarvan thans zowel hel in- als het exterieur met be kwame spoed dis veranderin gen ondergaan, die het tot eer gemeentecentrum zullen stem nelen. Nog vóór de Kerstdage,_ hopen de gemeentenaren va- Wijk West deze welkome ei gunstig gelegen ruimte in ge bruik te kunnen nemen. charmanten Van der Hoogen". Hoe hij zich amuseerde, toon de de televisie-uitzending. Want hoewel hij en zijn lief tallige gezelschap nu en dan loor „criant vervelende" sto- ingen duchtig door elkaar ge schud werden „het was al- 'er-aller-prettigst, de vreugd vas op ieders aangezicht te ?zen." 'it mag tevens dienen als com pliment voor die restaurateurs 'ie hun klanten laten profite ren van het nieuwe medium, televisie. voor het Holland Festival uit te geven, daar men ook een reeks kunstmanifesta ties zou kunnen doen verzorgen door de met gemeentelijke subsidies gesteunde ge zelschappen. Tenslotte vroeg de heer Le Cavelier om de benoeming van een eco noom, die toezicht zou moeten houden op de besteding van de vele millioenen voor de kunst. Tegen verhoging van de entréeprijzen ver klaarde zich de heer Sajet (P.v.d.A.), die overigens gaarne zou zien dat het toneel wat meer werd afgestemd op de problemen van deze tijd. Hij was van mening dat er in Amsterdam zeker plaats is voor een tweede orkest. De heer Douqué (KVP) vroeg welke de kosten zouden zijn als elk van de beide groepen (toneel en opera) de schouwburg geheel alleen bespeelden. Van het Holland Festival zouden zoveel moge lijk groepen der bevolking moeten profi teren. Ook zijn partijgenote mejuffrouw Luns zou het Holland Festival niet graag willen missen. Men moet offers brengen In zijn antwoord zei wethouder mr. A. de Roos, dat de raad zich binnenkort zal moeten uitspreken over het verlenen van subsidie aan het Holland Festival, waar toe de mogelijkheid aanwezig is. Een commissie uit de kunstraad zal de mogelijkheid van een vast subsidiëring stelsel bestuderen. Dit is echter niet mo gelijk zonder de subsidiëringsmethodiek in ons gehele land daarin te betrekken: een algemene Nederlandse regeling moet voor af zijn gevonden. Amsterdam staat achter bij tal van grote Europese steden in finan ciële roaliteit jegens de kunstinstellingen. Als behoud van enige instelling gewenst is, moet men er de offers die soms door tal van omstandigheden groter worden - voort brengen. Traditioneel wordt een vaste bespeling van de Stadsschouwburg geprefereerd. De wethouder meent dat „losse bespeling" het peil van de voorstellingen zou doen dalen. De inspanning van de ensembles zal bij vaste binding groter zijn. Een subsidiestel sel als de heer Van Rij heeft voorgesteld is reeds jaren geleden toegepast en mis lukt. B. en W. gaan die kant niet uit. De balletkwestie is volgens wethouder De Roos niet los te zien van het Operabal let. De situatie is nog niet helder. Het Con certgebouw gaat een goede toekomst tege moet. De Opera gaat eveneens crescendo. Waarom dan negatieve critiek? Een tweede orkest achtte spreker zeker gewenst. Aan het voorlopig verslag der commissie van rapporteurs over het wetsontwerp be treffende de „artillerie-inrichtingen" (dit wetsontwerp dient tot bekrachtiging van de oprichting van een N.V. Nederlandse machinefabriek „Artillerie-inrichtingen") ontlenen wij het volgende: Algemeen achtte men het ongewenst, dat dit bedrijf definitief de vorm van een N.V. zou krijgen. Men was van mening, dat de vervaardiging van wapens en mu nitie in een staatsbedrijf behoort te ge schieden. Het is bovendien noodzakelijk, dat het personeel van de artillerie-inrichtingen be staat uit ambtenaren, gezien het karakter van een voor onze verdediging zo belang rijk bedrijf. Op dezelfde gronden is een scherpe selectie van het personeel nodig, opdat daarin slechts volkomen betrouw bare personen worden opgenomen, en ook met het oog hierop verdient de ambtelijke status verreweg de voorkeur. Zeer vele leden spraken hun afkeuring uit over het productie-programma der ar tillerie-inrichtingen, dat nu reeds ver schillende jaren heeft gegolden. Men wenste toezegging dat teruggekeerd zal worden tot de productie van wapens en munitie en dat de productie van civiele goederen tot de grote uitzonderingen zal gaan behoren. De vrij algemene conclusie was, dat het noodzakelijk zal zijn, dat de regering dit wetsontwerp terugneemt, ten einde te ko men tot het hei-stel van de vorm van een staatsbedrijf, waarvoor de verantwoor delijkheid zal dienen te liggen bij de minister van Oorlog. Voor de rechts positie van het personeel werd een rege ling bepleit, welke aansluit bij de CAO voor de metaalbedrijven. B. en W. van Nijmegen hebben aan de gemeenteraad een crediet gevraagd van f300.000 voor de bouw van nieuwe fabrieks hallen op het industrieterrein nabij het Maas en Waalkanaal. De gemeente heeft sinds Mei 1951 reeds ongeveer f250.000 be steed voor de bouw van industriehallen. Deze zijn reeds voltooid. De raad van Assen heeft in zijn gisteren gehouden vergadering besloten over te gaan tot de bouw van een autobusstation en een bedrag van f 176.000 te bestemmen voor de kosten van aanleg. De 25-jarige vertegenwoordiger J. J. V. uit Den Haag is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest en ter beschikking stelling van de regering. Hem was ten laste gelegd, dat hij enige vrouwen had opgelicht. De officier van justitie had een gevangenisstraf van een jaar geëist. De hoofdprijs van de verloting van de Noordhollandse Bond Het Wit-Gele Kruis, waarvan te Alkmaar de trekking plaats vond, viel op lot no. 20266. Het dagelijks bestuur van de Politieke Jongeren Contact Raad, waarbij zijn aange sloten de Federatie van Cristelijk-Historische Jongerengroepen, de Jongerenorganisatie in dc Katholieke Volkspartij, de Jongerenorgani satie „Vrijheid en Democratie" en „Nieuwe Koers", Jongerenorganisatie van de Partij van de Arbeid, heeft in een verklaring ge protesteerd „tegen de Praagse processen en tegen de anti-semitische tendentie, welke zich daarin heeft geopenbaard". De Kerstactie van het Leger des Heils te Rotterdam wordt dit jaar uitgebreid. Be halve de uitreiking van een duizendtal Kerstpakketten, kinderfeesten in acht ver schillende afdelingen, verstrekking van brandstof aan enige honderden gezinnen en een Kerstgave voor talrijke verpleegden, zieken en gevangenen, wordt op 27 Decem ber aan meer dan 400 ouden van dagen in het Groothandelsgebouw een Kerstdiner aan geboden. De heer D. J. J. Vermet te Tiel hoopt Woensdag de dag te herdenken, dat hij 60 jaar apotheker is. In 1892 behaalde hij op 21-jarige leeftijd het apothekersdiploma en een jaar later kwam hij naar Tiel, waar hij zich associeerde met de apotheker Verweij. Zeer veel baanbrekend werk heeft hij voor handel en industrie gedaan in zijn functie van voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Neder-Betuwe. De Koningin heeft met ingang van Januari 1953 mevrouw W. A. Repelaar van Driel geboren Van der Willigen, benoemd tot dame du palais. De heer J. Bommer is bij de aanvang van de vergadering van de Tweede Kamer benoemd verklaard voor de Partij van de Arbeid in de vacature mr. A. M. Joekes. De reserve majoor A. D. Bestebreurtje van het wapen der infanterie is tot Ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde be noemd. Als Nederlands verbindingsofficier, toegevoegd aan de commandant van de 82e Airborne Division, heeft hij onder andere onmiddellijk na de landing nabij Groesbeek in 1944 een persoonlijke verkenning verricht. Na een wachtpost te hebben overrompeld is hij met waardevolle gegevens bij zijn com mandant teruggekeerd. De 34-jarige metselaar C. van G. uit Oosterhout is door de Bredase rechtbank veroordeeld tot drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar, benevens f 100 boete, subsidiair 30 dagen onvoorwaar delijke hechtenis. Verdachte stond terecht omdat hij „op 27 Juli op de rivier de Amer op hoogst roekeloze wijze is overgesprongen van de ene boot op de andere, waarbij een der boten kapseisde en twee personen ver dronken". De Amsterdamse rechtbank heeft de 39-jarige geragehouder H. G. uit de Den Texstraat te Amsterdam wegens verduiste ring, meermalen gepleegd, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Veer tien dagen geleden eiste de officier van justi tie tweeëneenhalf jaar met aftrek tegen de garagehouder. Deze werd ervan beschuldigd tussen April 1951 en Maart 1952 dertig brom fietsen en zestien automobielen te hebben verduisterd. De Nederlandse Bank brengt nog eens onder de algemene aandacht, dat de gele genheid tot verwisseling van de opgeroepen bankbiljetten van f 25, model 1945, bij haar bijbank, agentschappen en correspondent schappen op 1 Februari 1953 wordt gesloten. Van genoemde datum af zullen bedoelde bil jetten nog slechts bij haar hoofdbank te Am sterdam kunnen worden vei*wisseld. In her innering wordt gebracht, dat opgeroepen zijn: de bankbiljetten van f25, gedateerd 7 Mei 1945, aan de voorzijde bedrukt met een meisjeskopje. HAARLEM EN OMGEVING De verlichting in het gebouw van de Incassodienst aan de Jacobijnestraat moet nodig vernieuwd worden. B. en W. stellen de raad voor daartoe f4750 ter beschikking te stellen. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor de subsidie voor de kinderbewaarplaat sen te verhogen van 5.5 tot 65 cent per ver zorgingsdag. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor over te gaan tot vernieuwing van de riolering in de Generaal Joubertstraat, de Beeksteeg, de Esschilderstraat en de Kok straat, waarmee een bedrag van f65.400 is gemoeid. Voor de propaganda ten behoeve van de Dienst Bescherming Bevolking (vooral met het oog op het werven van vijfduizend vrijwilligers) willen B. en W. van Haarlem f8500 uittrekken.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 8