Twee slachtoffers van hoog water bij Wamel Nederlands convooi was veertien dagen zoek op Atlantische Oceaan Nederlands Theaterjaarboek 1951-1952 verschenen Predikbeurten Thans veilig naar haven in Brazilië gesleept „BOLWERK" „Jonge Strijd" verraste „Wees een zegen' Door stroming op ondergelopen weg meegesleurd en verdronken Souvenir dat in een behoefte voorziet maar voor verbetering vatbaar is ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Zweedse Kerstdiners Schepen uit Amerika voor Koninklijke Marine Stopzetting van subsidie aan Museum van de Arbeid Sint Nicolaas de gast van Haarlemse kleuters Metaalsmelters verdacht van diefstal van tin Sint Nicolaas bezocht de schoolkinderen Kunstgemeenschap brengt toneel voor de jeugd Burgerlijke Stand van Haarlem Wie WINTERSPORT zegtzegt ZWITSERLAND! •X" Hotelarrangementen voor iedere beurs Goedkope wintersportabonnementen (nu ook in guldens betaalbaar); Vlieg weg van regen en mist... naar zonneschijn en sneeuw! Toonzalen van het G.E.B. Tentoonstelling „De Reisduif" ZWOLLE, 5 Dec. Veertien dagen lang is de Nederlandse zeesleepboot „Amazone" zoek geweest op de Atlantische Oceaan. Het schip, dat- eigendom is van een aan nemingsbedrijf uit Zwolle, dat baggerwerk- zaamheden in Brazilië verricht is thans veilig en wel de Braziliaanse haven van Portaleza binnengesleept. Op 18 November vertrok een klein Nederlands convooi uit de Braziliaanse havenstad Natal naar het verscheidene honderden kilometers Noor delijker gelegen Fortaleza. De „Amazone" trok twee bakken. Ook de motorvlet „Mar tin" behoorde tot het convooi. Aan boord van deze schepen bevonden zich in totaal 12 personen, Zwollenaren, Groningers en twee Braziliaanse loodsen. Benoorden Natal kreeg de „Amazone" machineschade, welke tijdelijk hersteld werd. Enige tien tallen kilometers verder was het echter weer mis. De Zwollenaar J. van Enk, ka pitein van de „Amazone", besloot het anker uit Ée gooien. De boot bevond zich toen 30 km. uit de kust. In Fortaleza ontstond onrust toen het convooi daar niet op de verwachte datum, 22 November, arriveerde. Men wachtte twee dagen vergeefs. Op 24 November voer de zeesleepboot „Zuiderzee" uit om te zoe ken naar de verdwenen „Amazone". De „Zuiderzee" slaagde er niet in, radiocontact te krijgen met het schip. Naar alle waar schijnlijkheid was men gedurende de nacht de vermiste sleepboot voorbij gevaren. De „Zuiderzee" ging echter niet terug naar de plaats, waar de „Amazone" ver moed werd. Er was namelijk verwarring ontstaan door de berichten, welke van andere schepen ontvangen werden: de ver miste boot zou namelijk weer op volle kracht over de Atlantische Oceaan stomen en wel spoedig in Fortaleza arriveren. Toen de „Zuiderzee" echter in Fortaleza terug keerde, was er geen „Amazone" te zien. De heer Boltje, leider van het bagger- werk, huurde toen een vliegtuig en inder daad ontdekte men daarmee de „Amazone" en de twee bakken, die op de Atlantische Oceaan bij ruw weer lagen te dobberen. De Braziliaanse piloot had intussen zo lang rondgecirkeld, dat hij die avond geen vliegveld meer kon bereiken. Hij moest een noodlanding op een strand maken. De volgende ochtend huurde de heer Boltje een ander vliegtuig en slaagde hij ADVERTENTIE Tijdens de BEIDE KERSTDAGEN serveren wij met NIEUWE SPECIALITÉS. In aansluiting op ons 20-jarig jubileum hebben wij het genoegen aan iedere Dame, die aan ons Kerstdiner deel neemt, een originele ZWEEDSE SURPRISE aan te bieden. RESTAURANT Kennemerplein 5 - Tel. 16840 Reserveer tijdig Uw tafel. De veertig kinderen in het kindertehuis „Wees een Zegen" aan de Hoge Duin en Daalseweg te Bloemendaal allen meisjes en jongens van twee tot vijftien jaar heb ben Vrijdagavond een stralend St. Nicolaas- feest genoten, waaraan zij zeker nog lang zullen terug denken. Sint Nicolaas kwam aan, gezeten op een schimmel, terwijl zijn zwarte knecht reeds capriolen op het dak aan het maken was tot groot vermaak van de ouderen onder deze kinderen. Zuster M. J. Buré, de directrice van dit tehuis voor voogdijkinderen en voor hen. die hier door gezinsmoeilijkheden kun nen worden geplaatst, verwelkomde de Sint en zijn knecht. Daarna werd in een der zalen het feest voortgezet. -Dank zij de medewer king van de firma Droste, kon aan alle meis jes en jongens een letter E worden uit gereikt; „deze letter betekent voor jullie allemaal iets anders", legde Sint Nicolaas uit, „voor de een is dat ernstig, voor de ander eerlijk, ezelachtig, eerbiedig en zo voorts." De flesjes chocomel waren eveneens gratis beschikbaar gesteld. En dan de cadeaux, die varieerden van een groot houten pakhuis tot een pop-in-ledikant, vilten speelgoeddieren, opwindbare auto's en wat voor plezierige za ken al niet meer. Deze cadeaux waren ver vaardigd door „Jonge Strijd", de jeugdver eniging van het N. V. V. De adoptie van het kindertehuis „Wees een Zegen" was hun toe gewezen door de V.A.R.A., die een lande lijke actie voor speelgoed voor kinder tehuizen op touw had gezet. De twee grote rieten wasmanden waren nog niet voldoende alle geschenken te be vatten. Aan de voorbereiding hiervan heb ben de leden van „Jonge Strijd" bijna drie maanden gewerkt en naar schatting zijn met de reparaties van oud en de vervaar diging van nieuw speelgoed ongeveer dui zend arbeidsuren gemoeid. Maar alleen die glundere gezichten vooral van de peuters onder de bevolking van het kindertehuis moet al voldoende geweest zijn de dank naar waarde te schatten. Boven het aantal mijnenvegers, dat in Nederland wordt gebouwd, zal de Ko ninklijke Marine in de loop van 1953 en 1954 nog een aantal mijnenvegers var, ongeveer 700 en 400 ton van Amerika ont vangen, die worden gebouwd op Ameri kaanse werven. Bovendien is een aantal patrouillevaar tuigen, waarvan het type het best kan worden vergeleken met een korvet van 600 ton, uit Amerikaanse nieuwbouw voor de Koninklijke Marine bestemd. Deze worden eveneens in de komende twee jaar ver wacht. Een nettenlegger, de A.N. 93 van de Amerikaanse marine, welke aan de Neder landse Koninklijke Marine is toegewezen, heeft de naam Hr. Ms. „Cerberus" gekre gen, en wordt binnenkort in Nederland verwacht. De twee gemoderniseerde onderzeeboten „Hawkbill" en „Icefish", (ongeveer 2400 ton ondergedoken) die de marine van de V. S. in bruikleen krijgt, totdat de eigen nieuwbouw-onderzeeboten gereed zullen zijn, zullen bij haar in dienst worden ge steld als Hr. Ms. „Walrus" en „Zeeleeuw". Zij zullen in de eerste helft van 1953 in Nederland aankomen. erin, de „Zuiderzee" naar de voor anker liggende „Amazone" te leiden. Donderdag kwam het convooi behouden in Fortaleza aan.. De houding van de man nen aan boord van de „Amazone" en de bakken, die bijna twee weken lang 30 kilo meter uit de kust op hulp wachtten, was voortreffelijk geweest. De voorraden voed sel en water werden zeer krap, maar toen het convooi in Fortaleza arriveerde, was het moreel van de Nederlandse baggeraars opperbest. Ongelukken hebben zich bij deze gehele onderneming niet voorgedaan. De „Amazone" zal gerepareerd worden door Nederlandse monteurs. Het herstel van de machineschade zal weken vorderen. Veel baggerwerk in Brazilië Overigens verlopen de baggerwerkzaam- heden, welke de Zwolse firma in Brazilië uitvoert, vlot. Driekwart van de daarvoor benodigde mensen en het materiaal is reeds in Zuid-Amerika. In April zal het restant volgen. Dan zullen 42 stuks baggerwerktui- gen en honderdvijftig Nederlandse bagge raars in Brazilië zijn. Dezer dagen heeft de diiecteur nog een belangrijk contract ge sloten inzake het uitdiepen van de haven van Rio de Janeiro. Deze Nederlandse bag- gervloot heeft nog voor minstens drie jaar werk in Brazilië. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Gortzak (C.P.N.) over het niet meer verstrekken van een rijkssubsidie aan het Museum van de Arbeid te Amster dam heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bevestigd, dat aan de directeur van het „Museum van de Arbeid" te Amsterdam is medegedeeld, dat voor het jaar 1953 aan dit museum geen rijkssubsidie meer zal worden verstrekt. Aan het bestuur van de Vereniging „Mu seum van de Arbeid" was reeds herhaal delijk te kennen gegeven, dat op voortzet ting van het subsidie niet gerekend kon worden, indien het museum niet op korte termijn grondig zou worden gereorgani seerd en de industrie niet tot steunverle ning bereid gevonden zou worden. Nu noch het een, noch het ander kon worden ge realiseerd heeft de minister moeten be sluiten het subsidie te beëindigen. Dit besluit berust op de overweging, dat het museum in zijn huidige vorm niet kan voldoen aan zijn bestemming en niet ver wacht kan worden, dat de reeds lang na gestreefde reorganisatie binnen korte tijd tot stand zal komen. De minister zegt voorts, geen kennis te dragen van het voorstel van Gedeputeerde Staten van Noordholland aan de Provin ciale Staten om, waar het rijk nu geen subsidie meer verleent, ook het provinciale subsidie voor dit jaar in te trekken. Een meisje, dat gistermiddag omstreeks half zes over de overstroomde Veerweg te Wamel fietste, is tengevolge van de sterke stroom van het ongeveer 30 centimeter hoge water van haar fiets geslingerd, mee gesleurd en verdronken. Een man, die ach ter haar fietste en liet ongeval zag ge beuren, trachtte het meisje te redden. Ook hij werd door de stroom meegesleurd en verdronk. Men had gisteravond de licha men van de slachtoffers nog niet gevon den. De identiteit van het meisje was nog niet bekend. Het mannelijke slachtoffer is, vermoedelijk de 32-jarige J. van Miel, af komstig uit Nistelrode en woonachtig in Alphen aan de Maas. Ondanks herhaalde waarschuwingen reed omstreeks half zes een aantal wiel rijders over de ondergelopen Veerweg. De v.-ielrijders waren juist door de veerdienst van Tiel naar Wamel overgezet. Met het oog op de hoge waterstand, waardoor de rivier de uiterwaarden, waaronder de Veerweg, heeft overstroomd, wordt van de aanlegplaats van de veerdienst af met kleine motorboten over de ondergelopen vennen een dienst onderhouden tot de dijk. Waarschuwing Omdat deze motorboten een geringe accommodatie hebben, moeten degenen, die door de veerdienst zijn overgezet, enige tijd wachten bij de aanlegplaats. Een aan tal arbeiders en vrouwelijke werknemers van Tielse fabrieken stapte echter direct op de fiets. Zij stoorden zich niet aan de waarschuwingen van het veerpersoneel. Op de Veerweg verloor plotseling een van de wielrijdsters de macht over het stuur. Zij kwam te vallen en werd door de sterke stroom meegesleurd. Een man, die achtei haar reed en het ongeluk zag gebeuren, wilde het meisje'hulp bieden. Ook hij werd door de stroom meegesleurd. Hei personeel van de veerdienst, dat het on geluk op enige afstand zag gebeuren, spoedde zich naar de Veerweg om de drenkelingen hulp te bieden. Hun poging Gisteren zongen de kinderen van de school voor het voorbereidend onderwijs aan de Haarlemmerliedestraat in Haarlem Sint Ni colaas bij zijn aankomst uit volle borst toe. Hierna volgde een programma dat door de kleuters zelf de jarige Sint werd aange boden en aan het slot van de morgen vond er een poppenkastvertoning plaats. Sint Nicolaas dankte de kinderen voor het gebodene en overhandigde juffrouw Van der Wey een blokkenspel voor de school. Vervolgens gingen de kinderen allemaal met een cadeautje en speelgoed naar huis. In de nacht van Donderdag op Vrijdag zagen twee leden van het bewakend personeel van een metaalfabriek in de Waarderpolder twee personen op het terrein komen. Zij hielden de bezoekers aan en het bleek, dat deze leden van het personeel waren die overdag als me taalsmelters op de fabriek werkzaam zijn. Het was hun bedoeling geweest veertig kilo gram tin mee te nemen. In de loop van Don derdag hadden zij het tin op het terrein van de fabriek neergelegd. Als verdacht van dief stal zijn de metaalsmelters naar het bureau van politie overgebracht. faalde. Onmiddellijk werden enige boten over de weg getrokken. Met inspanning van alle krachten werd naar de vermisten gezocht, echter zonder resultaat. In Tiel en in het gebied van Maas en Waal be staat grote ontsteltenis door het ongeval. Hedenochtend zodra het licht was ge worden is men opnieuw begonnen met pogingen om de slachtoffers, die Vrijdag avond te water waren geraakt en verdron ken, te vinden. Men is hierin nog niet ge slaagd. Uit een door de politie ingesteld onderzoek is thans zo goed als zeker ko men vast te staan dat het ene slachtoffer de 23-jarige mejuffrouw M. Zondag uit Wamel is. Verscheidene scholen in Overveen, Bloe mendaal en Aerdenhout hebben Vrijdag of reeds eerder in deze week het Sint Nicolaas- feest gevierd, dat niet zelden vergezeld ging van het bezoek van Sint Nicolaas zelf, gehol pen door een of meer zwarte knechten. De Julianaschool had Donderdag reeds feest voor de oudere kinderen. Vrijdag kre gen de kleintjes een bezoek van Sint Nico laas, die vervolgens doorreed naar de Ko ningin Wilhelminaschool aan de Domp- vloedslaan. Het feest werd daar in de boven zaal gehouden. Het kleuteronderwijs in gebouw „Irene" aan de Elswoutslaan moest Vrijdagmorgen eveneens worden onderbro ken voor een langdurig bezoek van de Sint en twee zwarte knechten, waarin wij .leden van het Ramplaancabaret meenden te moe ten herkennen. Dat daarbij soms een over vloedige tranenregen over de gezichtjes der kleuters rolde, is te begrijpen. Andere scholen voor openbaar- en bijzon der lager- en hoger onderwijs hebben dezer dagen op de gebruikelijke wijze eveneens het vijf Decemberfeest aan hun leerlingen niet ongemerkt voorbij laten gaan. Voor kinderen van leden der Haarlemse Kunstgemeenschap wordt op Tweede Kerst dag in de Stadsschouwburg door de toneel groep „De witte vogel" uit Den Haag een opvoering gegeven van het sprookje „Van de koning die een kip werd" door Rolf Petersen, de leider van dit gezelschap. De agenda van de Haarlemse Kunstge meenschap vermeldt verder een lezing op Vrijdag 12 December in de muziekzaal van Brinkmann door dr. P. H. Schroder over Dante's trilogie onder de titel „Een reis door de hei". Op Donderdag 18 December wordt in het Rembrandt Theater de film ,,Le diable au corps" van Claude Autant Lara naar de ge lijknamige roman van de jonggestorven Franse auteur Raymond Radiguet vertoond. Deze film. waarin de hoofdrollen worden ver tolkt door Micheline Presle en Gérard Phi- lipe, werd op het filmfestival te Brussel be kroond met de grote prijs van de internatio nale critici. HAARLEM, 5 December 1952 BEVALLEN van een zoon: 2 Dec., I. Mis setVreem; 4 Dec., S. V. Spoorde Lessac- quère; A. FaroZevenbergen, 2 z. BEVALLEN van een dochter: 3 Dec., E. GeerlingsLieverse; 4 Dec., H. M. Hoender dosGoedemans: K. P. A. AartsHonijk; F. C. SterenbergKoreman. OVERLEDEN: 1 Dec., M. C. Koek, 71 j„ Timorstraat; 3 Dec., H. M. van der Wolf Hopman, 72 j., Kennemerstraat; A. H. Ver- meijKroon van Diest, 69 j., Javastraat; 4 Dec.. P. J. van Schooten, 71 j., Zocherstraat; R. RuijzenaarsDijkstra, 82 j., Leidsevaart, ADVERTENTIE omdat Zwitserland niet te overtreffen is in zonnige winterpracht, Ideale skivelden. technische installaties voor de wintersport en de prettige sfeer in intieme hotels en pensions. ■M" Thans méér deviezen, dus méér mogelijkheden Inlichtingen en prospectussen bij de erkende reisbureaus en het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11A'dam Laat het aan de over U er vlug en comfortabel h- en te brengen. Inlichtingen en boekingen bij de erkende reisbureaus en het Nationaal Zwitser* Verkeersbureau, Konlngipleln 11, Amsterdam Bij de gemeenteraad van Haarlem zijn in de loop van dit jaar adressen binnengekomen betreffende de toonkamer van het gemeen telijk energiebedrijf aan de Grote Hout straat 75. B. en W. delen mee, dat zij hun standpunt met betrekking tot de toonkamer en tot de adressen nog niet definitief heb ben kunnen bepalen. Zij achten het daartoe noodzakelijk, dat ter zake nader overleg met het bedrijfsleven wordt gepleegd. Zodra dit overleg is geëindigd zullen zij op de aan gelegenheid terug komen. Het is echter ge wenst dat de huurovereenkomst met Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken N.V. met een jaar wordt verlengd en het college stelt de raad voor het perceel Grote Houtstraat voor de som van 8000 voor een jaar te huren, ten behoeve van de toonzalen van het G.E.B. De Haarlemse postduivenvereniging „De Reisduif" houdt vanmiddag en vanavond en morgenochtend en -middag een tentoonstel ling in het. verenigingsgebouw Achterweg 2 bij het Soendaplein. ADVERTENTIE A U T O R IH E S bij v. d. Z E E betekent R 13 B E W S OKé Telef. 17355 „Het beste wat het buitenland aan nieuw dramatisch repertoire te bieden heeft, wordt in Nederland gespeeld en wel onmiddellijk. De belangstelling voor klassieke werken is stijgende, na een periode van betrekke lijke lauwheid. In Nederland werden in de jaren 1951-1952 niet minder dan drie duizend voorstellingen gegeven van onge veer zeventig stukken, waarvan een vijf tigtal premières. Dat er 1.500.000 plaatsen zijn verkocht, is allerminst een overdreven schatting". Aldus schrijft Luisa Treves de auteur van „De ring en de kelim" en van „De brief van Don Juan" in het voorwoord van het door haar samengestel de en geredigeerde Nederlands Theater- jaarboek, waarvan de eerste aflevering sinds enkele dagen in alle schouwburgen verkrijgbaar is. Bij de uitreiking van het eerste exem plaar aan de letterkundige D. A. M. Bin nendijk als vertegenwoordiger van de ge meente Amsterdam, herinnerde regisseur A. Defresne eraan hoe weinig er na een première van een voorstelling overblijft. In dit jaarboek, met zijn talrijke foto's, zijn vele van de beste herinneringen aan het geziene vastgelegd. Men kan dan ook stellig zeggen dat deze publicatie in een behoefte voorziet een behoefte, die mede ontstaan is door de over het algemeen voddige aard van de programma's, die er zich allerminst toe lenen als souvenirs be waard te worden. Ongeveer tachtig foto's Van ongeveer dertig toneelvoorstellingen zijn er foto's en zakelijke gegevens opge nomen. Verder vindt men er aan opera en ballet gewijde afdelingen, benevens een aantal portretten van dichters en actrices, enkele décor-ontwerpen en een uitvouw bare kleurenplaatDnet een scène uit „On- dine" van Giraudoux, zoals dat in het Hol land Festival werd vertoond. Dank zij de medewerking van officiële instanties en enkele particulieren is men erin geslaagd de prijs betrekkelijk laag te houden. Het zal een prettige bezigheid zijn er later nog eens in te bladeren en men moet Luisa Treves dan ook dankbaar zijn, zowel voor haar initiatief als voor het doorzettings- Op een van de pleinen in het hartje van Athene staat op het ogenblik deze tent. Nee een circustent is het niet. Hij draagt de naam Karavaan van de Vrede"; men kan tr een tentoonstelling in bezichtigen, die is georganiseerd door de NATO. De expositie toont wat er op het gebied van de gezamenlijke verdediging, door de NATO-landen zoal is bereikt. Op de tentoonstelling van nieuwe werken van A. C. Willink bij Huinck en Scherjon te Amsterdam, die Dinsdag door dr. R. N. A. Vroom geopend wordt, hangt ook dit portret van de actrice Ank van der Moer, die in het Theaterjaarboek „een onzer eerste tragediennes" wordt genoemd. Zij is hier afgebeeld als Ifigeneia, de titelhel din uit het stuk van Euripides, dat door de Nederlandse Comedie in het laatstge houden Holland Festival werd opgevoerd. vermogen om het te verwezenlijken. Zelfs al is men het lang niet altijd met haar keuze en nog minder met haar kantteke ningen eens. „Het thema van de kinderen, die dezelf de moeder maar verschillende vaders heb ben, was op dramatische wijze door Filippo behandeld. Dat er ook stof voor een plezie rig blijspel in zat, bewezen de schrijvers Sauvajon, Jackson en Bottomley met hun stukzo lezen wij ergens. Wat moeten wij hieruit afleiden? Dat het spel van Fi lippo niet plezierig was of het andere misschien niet dramatisch? In een Theater jaarboek dient men het woord dramatisch op de juiste plaats te gebruiken. Waarom er een volledige bladzijde ter verheerlij king van Christopher Fry werd ingeruimd, is niet duidelijk te minder, omdat over zijn kwaliteiten blijkbaar alleen Luisa Treves kan oordelen, gezien haar bestrij ding van anders over hem denkenden. Dat de bijschriften bij de portretten van Mary Dresselhuys en Ank van der Moer verwis seld zijn, moet men maar als een techni sche f°ut beschouwen, maar de bewering dat Mascha Stom onze begaafdste danseres is, zou ik niet graag voor mijn rekening nemen, hoe goed ik haar ook gezind ben. Ruimte voor critiek gewenst Zo zouden er nog wel meer opmerkingen te plaatsen zijn, maar belangrijker lijkt het mij met het oog op de volgende jaren de redactie aan te bevelen minder een zijdigheid te betrachten. Het is een nobel streven om alleen het goede te vermelden, maar ik geloof niet dat men daar de kunst van het toneel een goede dienst mee be wijst, zelfs niet indien het zover zou komen dat gezelschappen of acteurs het als een soort onderscheiding gaan beschouwen om een plaats in dit boek te krijgen. Laat men desnoods ook terzake dienende commen taren uit de dagbladen en periodieken ter toelichting aanhalen om het herinnerings beeld te completeren. In ieder geval wordt daarmee bereikt dat men er zich een voor stelling van kan vormen wat er eigenlijk in dat en dat jaar op toneelgebied in Ne derland aan de hand is geweest en welke stromingen er hebben geheerst. Op die manier bereikt men een vruchtbaar over zicht. Op grotere schaal dan voorlopig in Nederland denkbaar is, heeft Peter Noble dit in Engeland beproefd. Bovendien lijkt het gewenst ieder jaar een volledige lijst van de uitgebrachte stukken en van de samenstelling der gezelschappen op te ne men. Ik hoop dat men uit het feit, dat ik zo uitvoerig op deze proefneming ben inge gaan, de conclusie zal trekken dat deze inderdaad de moeite waard is en dat men dan ook niet zal aarzelen er een exem plaar van aan te schaffen. Want het pu bliek moet meewerken om de voortzetting, eventueel in verbeterde vorm, van dit be langrijke document mogelijk te maken. DAVID KONING. ZONDAG 7 DECEMBER 1952. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. In verband met de koude, is de Grote Kerk tot nader aankondiging ge sloten. 3.30: Consistoriekamer, Liturgische dienst voor Doofstommen en Slechthorenden Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. G. J. Waardenburg. 7: Jeugddienst. Ds. P. Mackaay. Noorderkerk, Velserstraat. Za terdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zon dag 10: Dr. A. J. Rasker. Radio-uitzending Wereldomroep. (Om 10 uur worden de deu ren gesloten). Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. v. Rijn. 7: Ds. v. Gelder. Bakenesserkerk. Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. R. Smit, van Rotterdam. 10.30: Ds. W. J. van Elden, H. Doop. Kapel Sarepta, Hazepaters- 61aan. 9.30: Kinderkerk. Ds. J. Bronsgeest. 10.45: Dezelfde. Diaconessenhuis, Hazepaters- laan. 4.30: Dr. A. J. Rasker. Rusthuis, Jans straat. 10.30: Dr. J. van Dorp. Jeugdkapel. Noord, Molenaerstraat 10.30: F. R. Aschoff. Oost, Zomerkade 10: W. C. de Groot. West, Leidsestraat 10: A. Arnoldussen. Centrum, O. Groenmarkt 10: geen dienst. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. 10.30: Service présidé par le pasteur J. F. Baudraz. Church of England: Kinderhuis singel 3 p. m. Evensong, Rev. Mossman. Alle-dag-kerk, Broederkerk, Parklaan. Dins dag 3: Rondetafelbespreking met gerepa- trieerden. Ned. Herv. Evang. Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. N. Kleermaker, van Leiden. Woensdag 7.30: Ds. Tukker. Stads Evangeli satie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: P. v. d. Berg, den Haag. Woensdag 8: J. van Amel- rooij, den Haag. 2: Meisjesclub. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Ed. W. Pera, den Haag. 5: Dezelfde. H. Avondmaal. Vrij voor alle gelovigen. 7.30: Jeugdsamenkomst in het gemeentelijk Vergaderlokaal Abelenstr. IJmuiden-O. o.l.v. Rev. G. Brucks en J. Kits. Opwekkingssamenkomsten, .Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. J. A. Monsma, Redac teur van Het Zoeklicht. Maranatha-lezing. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Ds. H. Schutz, Oecumenische Zondag. Vrije Evangelische Gemeente, gebouw Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 5: Evang. H. Klop penburg, uit Doorn. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. H. Avondmaal. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Hoekema. Jeugddiensten. Peuze- laarsteeg 10.30: Dhr. J. A. Schreuder. Noor derkapel Haarlem-Noord 5.45: Mej. B. Lui- kinga. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Kloppersin gelkerk. 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Wilhelminakerk. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Voorber. h! Av. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga 5: Ds. J. A. van Arkel. Voorber. H. Av.Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Ger. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Vrijdag 7.30: Ds. K. de Gier. van Lisse. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. L. Floor, van Opperdoes. Dinsdag 7.30: Ds. C. den Hertog, van Urk. Baptiste Gemeente, geb. H. J. M. V., Lange Margarethastraat 13 10: Ds. J. W. Weenink. 11.30: Zondagsschool. 5: Ds. J. W. Weenink, H. Av. 8: Jeugdsa menkomst. Geb. „Salem", Bakenessergracht 65: Bidstond. Pinkstergemeente, N.we Kruis straat 14. 10: Dhr. H. A. Luuring, Utrecht. 7.30: Dhr. E. Schuurman. Donderdag 7.45: Bijbellezing en Bidstond. Vergadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken iNed. Chr. Gemeenschaps- bond, Jac. v. Ruysdaellaan 7, Hst. Maandag 3: Samenkomst. Gemeente des Hceren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samen komst. Zevendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Prediking. Interk. Jeugdbewe- ging „Gideon", Lange Margarethastr. 13. 13 Dec. 2.30: Flanellograaf kindersamenkomst o.l.v. Mej. T. de Vries, uit Amsterdam. De Christengemeenschap, Westerhoutpark 1 A. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Men- senwijdingsdienst. Christen-Geloofsgemeen schap. „Rosehaghe", Hoofmanstraat. 10: Sa menkomst. H. Av. 8: Samenkomst Garenko- kerskade 27. Woensdag 8: Bidstond, Garen- kokerskade 27. Iedere Zaterdagavond Jeugd, samenkomst, Benkoelenstraat 28. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Ere dienst met H. Avondmaal en Preek. 19: Avondevangelisatie bijeenkomst. Dinsdag 20: Damesbijbelstudie. Donderdag 20: Bijbelstu die voor allen. Pinkster-Evangelisatie. Ged. Oude Gracht 47. 10 en 7: Volle Evangeliepre- diking. Kerk van Jezus Chrstus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Chris tian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zen dingskerk. Wilhelminastr. 21. 10 en 5: Gods dienstoefening. Soefi-Beweging, Nassauplein 8. 11: Dienst. Theologisch-Philosofische be schouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Ned. Ver. v. Spiritisten „Marmonia", Jans- slraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. De Koelensmid-v. d. Staaij, Amsterdam. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jaco- bijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. De Vrye Gemeente, Brinkmann, Grote Markt. Maandag 8: Ds. E. Frater Smid. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk. 10: Ds. G. Koch, H. Doop. Immanuëlkerk 10: Dr. H. v. d. Loos 7: Dr. M. v. d. Voet. Bijzondere dienst. Jeugd huis, Schoterweg. 10: Dhr. N. A. Groen. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 7: Ds. N. Padt. Stichting tot verbreiding van het Evangelie „Petra", Nöorderkape] (einde Minahassastr.) .Woensdag 7.45: Zangdienst. 8: Samenkomst. Th. Dikkes, van Leiden. Geref. Kerk, Noord- Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. A. B, C. Hofland, Voorber. H. Av. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstr. 4. 10: Adventssamenkomst. 8: Verlossingssa menkomst. Kapiteins v. d. Woude. 7: Open lucht. Soendaplein. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. F. R. A. Henkels. 19: Ds. Adr. Oskamp, H. Av. Kajiel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. Adr. Oskamp. 19: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen, H. Av. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Dr. <H. v. d. Linde, Utrecht. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek, Hoogl., Amsterdam. Meer en Bos, Kapel Irene. 10: Prof. dr. M. J. A. de Vrijer. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. P. de Ruig. Vaarber. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Koediefslaan. 10: Dr. A. Dondorp, Voorber. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan 10: Dr. P. J. Richel,. Voorber. 5: Dr. A. Dondorp. Geref. Kerk. Herenweg 111 10 en 5: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Dr. J. J. Louet Feisser, uit Amsterdam. 19: Ds. J. A. de Klerk van Heemstede. Jeugd dienst. Relig. Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Ds. W. Muilwijk. Rem. Hilversum. Interk. Jeugd Beweging „Gideon". Woens dag 8: Bijbelbespreking over de Jeugd o.l.v. Dhr. H. v. Brummelen, Heemsteedse Dreef 29 BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. R. van der Mast. 9: Jeugdkapel, 12-15 jaar. Maranatha, Donkerelaan. 11.45: Zondagsschool, 5 en 6 j. Kleuterschool Bos- laan. 7-12 j. Maranatha en Jeugdhuis. 10.15: Jeugdkerk. Dhr. D. C. L. van Dijk, leraar Coornhert Lyc. in Maranatha, Donkerelaan. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. L. A. F. Reddingius, Hv., Bovenkarspel. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole. Vrije Kath. Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Gesproken Requiem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Dr. Ch. de Beus. 10.15: Zondagsschool voor Ju- lianakwartier in de Kon. Wilhelminaschool, Dompvloedslaan. 1213: Zondagsschool voor Ramplaankwartier in Irene, Elswoutslaan 1, Overveen. 19.45: Zondagavondstilte voor Protestant Overveen, voorafgegaan door een Zangdienst, aanv. 19.15 in de kerk aan de Ramplaan, Geref. Kerk. 9.45 tot 10.10 Ge meentezang. 10.15 en 5: Ds. D. Ringnalda. 7.45 tot 8.15: Gemeenschappelijke avondwij ding in de Herv. Kerk a. d. Ramplaan. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. T. J. Kromhout. 11.45: Kinderkerk. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. D. Zwart. Voorber. H. Av. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Eer- hard. 17: Ds. Knottnerus. Chr. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. J. C. Salverda. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds, M. Ros. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 30: Ds. P. Mackaay. van H'lem. 3: Ds. J. v. Bo ven. Abbenes. 9.30: Ds. J. v. Boven. 3: Ds. M. C. Don. Bethel-Kapel 10: Ds. M. C. Don. 7: geen dienst. Geref. Kerk. 9.30: Ds. Hoornstra van Hoofddorp. 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Dr. E. v. d. Meulen. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. Ter Steege, Voorber. H. Av. 18.45: Bijzondere kerkdienst. Dr. H. van der Loos, Haarlem-N. Van 18.45—19: Zang dienst. medewerking Ned. Herv. Kapelkoor. De Toorts", 9: Ds. D. Ter Steege, Voorber. H Av Jeugdhuis 10.30: Jonge Jeugdkerk. Dhr. H. v an der Veen, Santpoort-Station. „De Kapel geen dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Wassenaar, Jeugddienst. 7: Ds. J. Kroon. West. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 9 en 10.30: Ds. J. Kroon. Evange lisatie „Bethel", Oost Kolk 17. 10- Dhr. H. Wachter, uit Beverwijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber Jr., H. Doop 7: Ds. Töone Su' Ned' Prot- Bond' Brugstraat 15. 10.30: Ds. J. A. Oosterbaan, van Haarlem. Geref. Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, geb. wwolï^O Dinsdas 8: J- w. van Zeijl. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 5: Ds. A. den Blaauwen. Ned. *rot- Bond. 10.15: Ds. Dikboom. Alkmaar. S?5?-,uKerk en 5: Ds- H Veldkamp, uit Middelburg. Geref. Kerk (Art. 31) 10 en 4.30: Ds. J J Verleur. Geref. Gemeente 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10