Overboeking „Fairsea" gevolg van onvoorzienbare factoren GESLAAGD dank zij Te koud halve prijzen DeZwitsersche mó va Demonstratie Breimachines Garage Kilian ANNIE LOOTS Ministeriële nota concludeert: Panamees schip bij Maassluis gestrand Halfweg Hillegom Hoofddorp Lisse Haarlemmermeer Bennebroek Laat Uw auto niet buiten staan ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Prins Bernhard in de ministerraad Rode Kruis Commissaris der Koningin erevoorzitter Noordholland Drie vergeefse pogingen om het vlot te krijgen Vrouwelijke Sinterklaas bedacht zieke soldaten „De Polderrijders" Tweede beursconcert Inbraak op BLO-scholen St. Nicolaas bezocht de lagere scholen Scheepvaart WINKELBETIMMERINGEN HILVERSUM INLICHTINGEN ADVERTEERT IN DIT BLAD Ter gelegenheid van de opening van ons 38e Filiaal TE HAARLEM Gen. Cronjéstraat 144 Tel. 17795 STOML. TEGEN DE HELFT VAN HET NORMALE TARIEF De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft de leden van beide Kamers een nota doen toekomen, met be trekking tot de boeking van het emigran- ter.schip „Fairsea", als antwoord op vragen Besteld door het Tweede Kamerlid J. de Ruiter (C.H.) en de senator mr. E. M. J. A. Sassen (KVP). Aan deze nota ontlenen wij: De overboeking van de „Fairsea" Voor boekingen op emigranten-vervoers middelen komen zij in aanmerking, die definitief als immigrant aanvaard zijn door £e immigratiediensten der ontvangende landen, en wel in beginsel in volgorde van aanvaarding, hoewel het ook voorkomt dat ontvangende regeringen aan bepaalde categorieën emigranten (ondanks latere aanmelding en ondanks latere aanvaarding) voorrang verlenen bij hun vertrek. De boekingen van emigranten voor ver- tiek worden in sterke mate beïnvloed door óe tijd welke betrokkenen nodig hebben cm hun zaken te regelen en zichzelf ver- trekklaar te maken. Het is een fundamen tele regel bij onze emigratie, welke iedere emigrant uitdrukkelijk voor ogen wordt gehouden, dat hij geen enkele onherstel bare maatregel tot vertrek neemt alvorens zijn definitieve aanvaarding als immigrant boor de buitenlandse immigratiedienst zwart op wit in zijn bezit is. De ervaring met duizenden emigranten heeft geleerd dat voor Australië bij de dit jaar gevolgde werkwijze gemiddeld 125 boekingsaanbiedingen een netto resultaat van 100 boekingen opleveren. Op deze er varing is de boekingsmethode gebaseerd. De stichting Landverhuizing Nederland geeft normaliter de namen van aanvaarde emigranten in de verhouding 125:100 aan het centrale boekingskantoor der vervoers maatschappijen door. Blijkt het tempo der „aanvaardingen" te laag in verband met een voorzienbare toeneming van de ver voerscapaciteit, dan wordt tijdig tevoren door de stichting tezamen met de Austra lische immigratiedienst (hetzelfde geldt voor Canada en Nieuw Zeeland) de „pro ductie" der aanvaardingen verhoogd. De geschetste boekingsmethode is de enige welke een waarborg biedt dat emi grantenschepen volledig bezet vertrekken. Moeilijkheden in September en October Na het vertrek van de „Fairsea" op 3 September 1952 kwam er een ingrijpende wijziging in de omstandigheden. De Australische regering had in Augustus te kennen gegeven dat na genoemde datum emigratie onder de Australisch-Neder- landse emigratieovereenkomst tijdelijk ge staakt zou dienen te worden, behalve die van agrariërs en geschoolde metaalbewer kers. De behandeling der aanvragen van ca. 10.000 aspirant-emigranten werd hier mede opgeschort. Deze maatregel en de berichten omtrent de economische situatie in Australië weerspiegelden zich in een af nemende bereidheid tot vertrek van daar toe gereed zijnde emigranten. Voor de schepen die na 3 September 1952 in Sep tember en October vertrokken, bleken 165. boekingsaanbiedingen noodzakelijk te zijn om 100 netto boekingen te bereiken. Dit maakte het noodzakelijk de produc tie der „aanvaardingen" door de Austra lische immigratiedienst op de geschetste wijze te verhogefi, hetgeen enerzijds ten gevolge had dat bedoelde schepen volge boekt vertrokken, doch anderzijds dat het aantal aanvaarde, doch nog niet tot ver trek bereid zijnde emigranten toenam. Van deze laatste categorie trokken zich een groot aantal emigranten definitief terug, terwijl het aantal nieuwe aanmel dingen in de categorieën wier emigra tie niet tijdelijk opgeschort was gering bleek. De November-afvaarten Op 1 Juli was een verzoek van P.I.C.M.M.E. om assistentie bij het verveor van emigranten onder de Duits-Australi sche overeenkomst besproken door de com missaris voor de emigratie. Deze had gun stige overweging toegezegd tot een aantal van ten hoogste 1000 emigranten. Dit ver voer zou in November plaatsvinden, voor zoveel mogelijk met de „Johan van Ol- denbarnevelt", vertrekkende op 11 Novem ber. De Nederlandse emigranten zouden in November zoveel mogelijk voor de .,Fairsea", vertrekkend 29 November, ge boekt worden. Overeengekomen werd, dat PICMME en de Nederlandse regering de „Johan" ge zamenlijk zouden boeken met respectieve lijk 300 en 1100 emigranten. PICMME be hield een claim op 700 plaatsen op de „Fairsea". De boeking van de „Johan" voltrok zich van Nederlandse zijde regelmatig. Op 11 November scheepten zich op dit schip in plaats van 300 echter slechts 129 Duitse emigranten in. In de loop van October was uit deze gang van zaken reeds duidelijk geworden dat in Nederland onder de gereed zijnde emigranten onvoldoende animo verwacht moest worden voor de „Fairsea" om dit schip volledig bezet te doen vertrekken, terwijl van Duitse zijde slechts een 150 emigranten voor 29 November voor vertrek gereed zouden zijn. Anderzijds bleken de Nederlandse emi granten na aankomst in Australië op de zelfde voorspoedige wijze ais voorheen werkgelegenheid te vinden. Het tijdstip leek dus gunstig om de Australische regering te verzoeken tot op heffing der tijdelijke opschorting van het vertrek van de grootste categorie emi granten onder de overeenkomst. Aldus ge schiedde op 4 November. De beslissing van de Australische re gering was gunstig, zij verzocht echter bij voorkeur gezinsherenigingsgevallen te zenden ook, waar de naar Australië voor uitgereisde kostwinner nog geen huisves ting voor het gezin verworven had. Door deze beslissing kon boeking op de „Fair sea" aangeboden worden aan door Austra lië aanvaarde emigranten in alle catego rieën. De boekingsaanbiedingen werden onder reservering van 450 plaatsen voor Duitse emigranten en 75 plaatsen voor „pater Maas-emigranten" uitgezonden on der de schijnbaar voorzichtige veronder stelling dat 140 aanbiedingen 100 boekin gen tengevolge zouden hebben. Bij de slui ting der boekingen op 15 November bleek het aantal aanvaardingen echter de aan genomen verhouding te overtreffen. Het aantal aanvaardingen overschreed de capaciteit van het schip met ca. 170 aantal emigranten met andere vervoers middelen zou moeten vertrekken. Oorzaken van de overboeking Tal van emigranten, die in October en September zich van boeking onthielden, zomede zij wier aanvragen tot immigratie in Australië in October aanvaard werden, hebben de boekingsaanbieding voor de „Fairsea" onverwijld aangegrepen. Het zelfde geldt in de categorie der gezinsher eniging. Deze geheel onvoorzienbare wijziging in de vertrekbereidheid, welke die van de „normale" maanden Januari-Augustus evenaarde, heeft bij dit vertrek van de „Fairsea" het gebruikelijke boekings systeem voor een keer doen falen. Drie factoren hebben dat bevorderd: 1. De betere berichten welke uit Austra lië ontvangen werden; 2. de psychologische invloed welke de opheffing van de beperkingen van de emi gratie onder de overeenkomst had op„de emigranten in andere categorieën, en 3. de grote publiciteit, veroorzaakt door de weerlegging van enkele persstemmen die begin November omtrent de vermeen de onderbezetting van de „Johan van Ol- denbarnevelt" en de „Faisea" werden ge hoord. Hulp aan gedupeerden Er is terstond een onderzoek ingesteld naar de omstandigheden der gedupeerden. Daarbij is komen vast te staan, dat in een aantal gevallen de eigen huisvesting was verlaten. In al deze gevallen was reeds een tijdelijk onderkomen bij familie of kennissen gevonden, dat echter in enkele gevallen niet aan redelijke eisen voldeed. In vele gevallen ontbraken de middelen ter voorziening in het dagelijks levens onderhoud. Anderen zijn door het uitstel niet ernstig gedupeerd; enkelen konden zelfs werk en huisvesting behouden. De minister zal de gedupeerden bijstand verlenen bij de overbrugging hunner moei lijkheden door hen,' voor zoveel nodig, op te nemen in de „sociale' voorzieningsrege ling" en het subsidie-aandeel in hun reis kosten zoveel te verhogen, dat zij gedu rende de wachttijd op dezelfde voet kun nen leven als zij voor 29 November deden en tevens in staat zijn de voor hen uit het uitstel voortvloeiende extra onkosten te bestrijden. De aanmeldingskantoren staan reeds met al deze emigranten in verbin ding om tot een voor hen, binnen redelijke grenzen, bevredigende regeling te komen. Hoezeer de minister het feit der over boeking van de „Fairsea" betreurt, in het bijzonder met het oog op hen wier ver trek enige tijd uitgesteld wordt, toch kan hij niet nalaten er op te wijzen, dat dit voorval in de reeks van gebeurenissen, welke de emigratie van bijna 50.000 emi granten met zich medebrengt, onbelang rijk is te noemen. Ook in de toekomst zullen stagnaties en misrekeningen bij een wisselvallig gebeuren als de emigratie vormt, niet altijd geheel kunnen worden voorkomen. Verwijtbaar zijn slechts mis grepen ten aanzien van omstandigheden waarvan het intreden redelijkerwijs voor zien kan worden. De minister vindt in het voorgevallene dan ook géén aanleiding om bijzondere maatregelen te treffen of andere minder beproefde boekingsmethodes thans in te voeren. Prins Bernhard was hedenochtend in een bijzondere vergadering van de mi nisterraad aanwezig. De Prins heeft aan de ministers verslag uitgebracht over zijn reis door Zuid-Amerika. In de op 13 December in Haarlem te zal de Commissaris der Koningin, dr. zal de Commissaris van de Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, worden geïnstalleerd als ere-voorzitter van de kring Noordholland van het Rode Kruis. Tengevolge van de vrij dikke mist is gis teravond even beneden de haven van Maassluis aan de zijde van het eiland Ro zenburg het s.s. „North Queen" vastgelopen op een strekdam. Gisterochtend vroeg heb ben de sleepboten „Humber", „Blanken burg" en „Argus" van Smit en Co's Sleep dienst vergeefs gepoogd bij hoog water het schip vlot te krijgen. De „North Queen" is een Panamees stoomschip van de Dominica Cia Nav. S.A. te Panama en meet 7176 ton. Het was van Rotterdam vertrokken met een lading kunstmest naar de Golf van Mexico. Gisteravond tijdens hoog water hebben de sleepboten „Humber", „Blankenburg", „Argus", „Pernis" en „Kinderdijk" voor de derde maal vergeefs getracht het schip vlot te trekken. Het maakt bij laag water enigszins slagzij. Des avonds werd een be gin gemaakt met het gedeeltelijk lossen van de lading. Zondag zullen de sleepboten dan opnieuw een poging doen om het schip vlot te trekken. Aanvaring op de Nieuwe Waterweg In de dichte mist, die gisteravond het zicht op de Nieuwe Waterweg tot een mini mum beperkte, zijn omstreeks half twaalf 'de 7639 ton metende „Arendsdijk" van de HollandAmerika Lijn en het 1828 ton metende Noorse schip „Raqui" met elkaar in aanvaring gekomen. Dit laatstgenoemde vaartuig, dat schijnt te hebben getracht, door uit te wijken een botsing te voorko men, is daardoor aan de grond gevai'en. De schade aan de beide schepen is niet ernstig. Nader wordt bericht, dat bij de aanvaring cp de Nieuwe Waterweg nog een derde schip betrokken is geweest, en wel het 1400 ton metende Noorse s.s. „Baden" uit Oslo, dat gisteravond uit Rotterdam naar Oslo was vertrokken. Het schip lag op de Wa terweg wegens mist voor anker. De schade aan dit schip, dat midscheeps werd getrof fen, ziet er ernstiger uit. Het schip keerde terug naar de IJselhaven in Rotterdam, waar experts onderzoeken of het schip Luxor. Zaterdag, Zondag en Maandag ver leent Luxor gastvrijheid aan Anna Maria Pierangeli, die in de boeiende Italiaanse film „M or gen is het te laat" een indrukwekkende vertolking geeft van het jonge meisje in de moeilijkste periode van haar groei. Vooral voor ouders een leerzame rolprent. Dinsdag, Woensdag en Donderdag wordt in het Luxor-theater de kleurenfilm „Hoff mann's Vertellingen" naar de gelijknamige opera van Offenbach vertoond. Deze film is vervaardigd door Powell en Pressburger, die in hetzelfde genre ook „De rode schoentjes" op hun naam hebben staan. De decors zijn van Hein Heckroth. Hoezeer de waardering ook uiteen kan lopen, niemand zal willen ontkennen dat men hier te doen heeft met een monumentaal kijkspel met dikwijls ver rukkelijke momenten van zang en dans. Perrucha (Rembrandt). Een zeer trieste Franse film over een Spaans meisje, dat in Frankrijk aan de kost probeert te ko men met optreden in établissementen van twijfelachtig allooi. Weliswaar vindt zij een idylle met een jonge duiker, maar die jonge liefde raakt door een misverstand al gauw op de klippen en er rest haar niets anders dan de bescherming te accepteren van een millionnair op leeftijd, die haar overigens in record-tijd tot ster maakt. Nog eenmaal ziet zij haar eerste liefde terug, maar wat een verzoening had kunnen worden, wordt weer door een tragisch misverstand getorpedeerd. De duiker pleegt dan zelfmoord door op de bodem van de zee zijn slangen door te snij den, terwijl aan de oppervlakte het meisje, dat haar vergissing heeft ingezien, vertwij felde pogingen in het werk stelt om hem nog op te doen halen. Het verhaal is ondanks goed spel van Frangoise Arnoul en André le Gall een tikje te geforceerd om tot een sterke film te worden. Wel bevat deze rolprent enige ongebruike lijke opnamen van de duikersarbeid en van vrouwelijk school. Wat de laatste passages betreft krijgt men de indruk, dat de anders zo preutse filmcensor net zijn bril on zat te poetsen. W. L. B. Dallas (Cinema) is een van die super- .Westerns" in de trant van „High Noon", die de laatste tijd zoveel opgahg maken bij een groot deel van het internationale bioscoop publiek. En niet ten onrechte, want wie van de ruige romantiek van het Wilde Westen houdt, die komt in rolprenten als deze ruim schoots aan zijn trekken. De valse heroiek van weleer is in dit nieuwe genre vervangen door een historisch-verantwoorde intrige, die tot op zekere hoogte zelfs de onvermijdelijke schietpartijen en technicolor-bloedbaden ac ceptabel doet lijken en die daardoor veel boeiender zijn dan de armelijke cliché-cow boyfilms van vroeger dagen. Spanning en vaart kan men ook deze nieuwe rolprent, die een stukje van de felbewogen geschiedenis van de staat Texas uitbeeldt, niet ontzeggen en dat is voor een niet gering deel te danken aan Gary Cooper, wiens gave spel als de vogelvrije strijder voor Recht en Vrede eigen lijk een veel beter scenario waardig was. H. C. „Rio Grande" (Li do). Een film waar van er dertien in een dozijn gaan. Een af deling van de cavalerie van het leger van de Verenigde Staten wordt ergens op een post in het Zuiden voortdurend lastig gevallen door een Apache-stam die de Rio Grande oversteekt en na een forse schietpartij weer rustig de rivier oversteekt naar het veilige Mexico. Als wij verder nog vertellen dat niemand minder dan John Wayne de com mandant is van de cavaleristen, weet ieder een die deze vechtersbaas al eens eerder op het witte doek gezien heeft wel hoe alles aflóernt. Maureen O'Hara sneelt de vrouw van de kolonel én doet niets- anders dan kwade gezichten trekken tegen alles en iedereen die iets met de militaire dienst te maken heeft. Behalve dan tegen haar zoon die zij uit het leger probeert te krijgen, maar deze dient haar van renliek door het uit halen van enige bravourstukies. Verder is er nog een verdienstelijke rol van Victor Mac Laglan als de sergeant-ma joor van de afdeling. Het geheel werd een uiterst trage en daardoor soms saaie film met een thema dat al een niet nader te noemen aantal malen verfilmd werd. E. K. Treinroof in Missouri (Spaarne). De listige schurkerijen van gewiekste bandieten, de charmante primitiviteit van de spoorwe gen in het Amerika ten tijde van de burger oorlog, de rechtschapenheid der enkelingen, ziedaar de ingrediënten waarmee de makers van de film „Treinroof in Missouri" de toe schouwer een paar spannende en amusante uren bezorgen. Er wordt natuurlijk stevig en raak geschoten en de boeven ontgaan hun gerechte straf niet dat alles is bekende stof, maar de wijze waarop deze avonturen worden verteld steekt toch wel boven de middelmaat der Westerns uit. J. H. B. Voor wien de klok luidt (City). In het City-theater, waar tot en met morgen een kleurig schouwspel uit de „Duizend-en-een nacht" wordt vertoond onder de titel „Omar de woestijnhavik" gaat van Maandag af de verfilming van het fascinerende boek van Ernest Hemingway „Voor wien de klok luidt". Toen de film indertijd in Haarlem draaide zijn wij zeer onder de indruk ge komen van de tegelijk romantische en rea listische kwaliteiten van dit product in tech nicolor. Het geeft een kijk op de bittere er varingen en het smartelijk lijden van het Spaanse volk tijdens de fascistische opstand in de jaren 1936 tot en met 1939. Zowel In- grid Bergman als Gary Cooper geven indruk wekkende vertolkingen van de rollen van de strijdbare aanhangster van de regering en de Engelse vrijwilliger, die zijn democratische overtuiging met de dood moet bekopen. J. H. B. Enrico Caruso (Minerva). Het leven van de beroemde Italiaanse zanger vormt het onderwerp van een film waaraan de tenor van de Metropolitain Opera, te New York Mario del Monaco de zangprestaties uit Ca ruso's glanstijd voor zijn rekening neemt terwijl Ermano Randi de titelrol vertolkt. Maurizio di Nardo speelt en zingt de jeug dige Caruso. Giacomo Gentilomo regisseer de deze biografie in celluloid naar het ge ijkte recept. J. H. B. Frans Hals gaat na de winter-vacantie vandaag weer open en biedt als hoofdnum mer „Streets of Lared o", een Wild- West in kleuren, die zich afspeelt tegen het boeiende décor van de Rocky Mountains en een avontuurlijke historie met veel tempo weergeeft. Door de grote medewerking van vele winkeliers en fabrikanten uit het gehele land is het ook dit jaar weer mogelijk ge worden de zieke en gewonde militairen in de verscheidene ziekeninrichtingen met St. Nicolaas extra te bedenken. De grote promotor van deze actie is een dame, die onbekend wil blijven. Haar werk begon in 1946 toen zij door een geldinza meling bij kennissen een oorlogsinvalide aan een invalidewagen wist te helpen Haar actie is uitgegroeid in die mate, dat dit jaar aan niet minder dan 1450 zieke militairen pakketten werden uitgereikt Vooral het bedrijfsleven heeft hier een groot aandeel in gekregen. De Halfwegse Automobielclub mag zich in een voorspoedige groei verheugen. Op de laatste vergadering werd de naam van de club veranderd in „De Polderrijders", temeer typerend, daar elke autorit door Haarlem mermeer en omgeving op het ogenblik bijna even avontuurlijk is als in de tijd, toen de polder meer moeras dan land was. Het be stuur heeft het plan opgevat de rijvaardig heid der leden op de met klei én modder be dekte polderwegen te beproeven. Zo zullen de Polderrijders 19 December des avonds om 7 uur starten voor een z.g. „Wildrit". De win naars van deze oriëntatierit over vijftig kilo meter ontvangen prijzen in de vorm van wild ZONDAGSDIENST ARTSEN De doktersdienst wordt dit weekeinde waargenomen door de heer D. A. Rijnders, Amsterdamsestraatweg 60. Telefoon 593. Zaterdag 13 December zal in de grote Beurszaal te Hillegom het tweede beurscon cert worden gehouden. Het Zuidhollands Orkest onder leiding van Johan van Gooi zal werken van Von Weber, Schubert, Mozart en Liszt uitvoeren. De pianist Pierre Palla zal het Pianoconcert van Grieg ten gehore brengen. Het dagelijks bestuur is thans gevormd en bestaat uit de heren jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, voorzitter, Q. Waverijn, secretaris en P. G. M. Reckman, penningmeester. Bij de inbraak op de beide B.H.O.-scholen te Hoofddorp zijn geen St. Nicolaas-geschen- ken ontvreemd. Toch zijn de scholen ernstig gedupeerd door het medenemen van electri- sche kooktoestellen en strijkijzers. Tevens is een bedrag van 50.dat bestemd was voor de St. Nicolaas-viering, de ongewenste bezoe ker in handen gevallen. Door de vernielzucht van de inbreker wordt de schade op ongeveer 500 geschat. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. Er Is een goede samenwerking ontstaan tussen de openbare, Christelijke en Katho lieke scholen wat betreft de voorbereiding van het Sint Nicolaasfeest. De leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klassen van de Hoofdorpse scholen kwamen in „De Beurs" bijeen om het feest te vieren. Sint Nicolaas bracht bezoeken aan de scholen, waar de kinderen uit de eerste, tweede en derde klassen bijeen waren. Hulde verdienen de heren A. van Mourik, J. van Voorst, W. H. Meeuwig en R. C. Hoffslag voor de wijze, waarop zij het feest hebben voorbereid of geleid. De eendrachtige samenwerking heeft de jeugd een prettig feest bezorgd. Vermel ding verdient een voordracht van drie jon gens van de R.K. school tijdens het feest in „De Beurs". BURGERLIJKE STAND VAN LISSE ONDERTROUWD: P. H. Bakker en F. C. Akerboom; J. H. Tamboer en A. K. Brak. GEHUWD: F. de Vries en H. v. Werkhoven; Th. J. Kortekaas en M. J. Hesseling. OVERLEDEN: Anna Sophia Schoone, 25 jr. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. J. M. v. Dijk, Achter weg 6, tel. 3137. BLOEMBOLLENCULTUUR pe mededeling dat de heer Jac. Hageman bedankt heeft als secretaris van de afdeling Lisse van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur berust op een mis verstand. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten in de Haarlemmer meer zijn voor Zondag 7 December als volgt geregeld: Hoofddorp: dr. H. Nanninga. Nieuw Vennep: dr. G. v. d. Weg. ZONDAGSDIENST Op 7 December wordt de Zondagsdienst voor artsen waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K 2502 300. AMabi. 4 v. Santos n. Rio de Janeiro. Alm kerk, 5 te Port Said. Altaar, pass. 4 Kp. Frio. Axeldij'k, 3 v. Port Arthur n. Le Havre. Akkrumdijk, pass. 4 Vlissingen n Marseille. Alchiba, 4 v. Rotterdam via Recife n. Pto Aiegre Amor, 5 v. Amsterdam te Rotterdam. Arendsdijk, 4 v. Bremen te Rotterdam. Arkeldijk, 5 v. Hamburg te Rotterdam. Averdijk, 5 v. Brownsville te Rotterdam. Aalsum, 4 v. Duinkerken n. I,e Havre. Alphard, 2 v. Buenos Aires n. Rotterdam. Amstelpark, 4 440 m. W.ZW. Azoren. Alkaid, 4 520 m. O.t.Z. Socotra. Alp'hacca, 4 270 m. N.t.W. Recife. Amstei vaart, 4 120 m. NW. Kp. Verde. Armil'la, 4 120 m. N. Natuna eil. Alcyone, pas. 5 ten N. Algiers. Alpherat, 5 te Los Palmas. Amstelveen, pass. 5 Algiers. Aalsdijk, 5 v. Harnptomroads n. Rotterdam. Argos, pass. 4 Bizerta. Borneo, 4 v. Suez n. Colombo. Baarn, 5 te Cristobal. Boissevain, 5 te Mauritius. Bennekom, 5 v. Antwerpen n. Amsterdam. Billiton, 6 Bombay verwacht. Bacchus, 5 v. Port of Spain te Paramaribo. Baud, 4 v. Sorong n. Ambon. Bintang, 5 te Priok verwacht. Balii, 6 v. Djibouti n. Colombo. Boschfontein, 5 t.h.v. Mogdishu n. Aden. Caltex Leiden, 4 v. Rotterdam te Sidon. Congostroom, 5 v. Amsterdamte Antwerpen. Cottica, 4 Barbados gepass. Celebes, 2 te Belawan. Ceronda, pass. 4 Kp. St. Vincent. Clavella, 4 280 m. Z.t.W. Bombay. Corilla,4 bij Sicilië verwacht. Caltex The Hague, pass. 5 Kp. St. Vincent. Chama, 5 te Port Sudan. Dorugedijk, 4 van Portland. Daierdijk. 4 450 m. NO. Mona eil. Delft. 4 360 m. W.t.Z. Finisterre. Delfland. 6 te Rio de Janeiro. Diemend'ijk, 5 v. Balboa n. Los Angeles. Esso Rotterdam, 4 t.h.v. Guadeloupe. Eemdijk, 4 te Galveston. Eos 4 v. Istanboel n. Izmir. F.trema, 4 v. Havana n. Curacao. Elmina, 5 v. Port Ambon op rede Accra. Edam, 5 te New York. Esso Amsterdam, 9 8 u. Hoek v. Holland. Felipes, 4 v. Singapore n. Haiphong. Friesland (KRL), 5 v. Indonesië aan de Hoek van Holland verwacht. Groote Beer, pass. 4 Kp. Verde. Ganymedes, 2 te New York. Gaasterkerk, 5 te Port Soedan. Graveiand, 4 v. Amsterdam te Bremen. Gaclfila, 8 v. Swansea te Curacao verw. Garoet, 5 dwars Kreta n. Port Sadd. Haarlem, 5 te Hamburg. Hathor, 4 Finisterre gepass. Hydra, 4 v. La Guaira n. Curacao. Hector, 4 v. Bari n. Venetië. Hecuba, 6 v. Port of Spain te Paramaribo verw. Hersilia, 4 v. Cartagena n. Curacao. Helder, 6 v. Curacao n. Maracaibo. Indirapoera, 4 t.h.v. Port Soedan n. Suez. Joh. v. Oldenbarnevelt, 5 800 m. W.NW. Fre- mamtle n. Fremantle. Japara (KRL), 4 te Merta al Ahmadi. Jupiter, 5 v. Algiers n. Oran. Kota Gede, pass. 4 21 Guardaful n. Suez. Kedoe, 4 300 m. O.ZO. Socotra. Kota Agoeng, 6 te Belawan. Langkoeas, 4 v. Tj. Priok n. Singapore. Lekhaven, 5 te Durban. Lindekerk, 4 v. Suez n. Musea. Loosdrecht, 4 v. Bahrein te Khorramshar. Loppersum, 4 v. Rotterdam n. Genua. Leerdam, 4 v. Rotterdam te New York. Linge, 6 v. Zaandam te Port Gentil verw. Laurenskerk, 5 te Madras. Laagkerk, 4 360 m. ZO.t.O. Guardaful. Liseta, 4 in Golf v. Thailand. Lemsterkerk, 5 v. Le Havre n. Duinkerken. Loenerkerk, 5 t.h.v. Massawa n. Aden. Lombok, 4 v. Los Angeies te Bombay. Madoera, 4 v. Semarang n. Soerabaja. Mariekerk, 4 te Tanga. Manoeran, pass. 4 Kp. St. Vincent n. Port Said. Maasland, 5 v. Pto Aiegre te Santos. Mentor, 4 v. Amsterdam te Hamburg. Mitta, 5 v. Pladju te Singapore. Mirza, 4 390 m. O. Ceylon. Meliskerk, 5 v. Singapore n. Hongkong. Myoniia, 8 v. Ummsaid te Starriow verw. Muiderkerk, pass. 6 Gibraltar n. Le Havre. Nigerstroom, 5 v. Pointe Noire te Luanda. Noordam, 5 690 m. O.t.N. Kp. Race. Nieuw Holland, 5 v. Tj. Priok te Sydney. Noord wijk, 6 te San Juan verwacht. Oranjestad, 4 310 m. W.ZW. Madeira. Ophir, 4 v. Belawan n. Singapore. Oranjefontein, 4 490 m. O.t.Z. St. Helena. Orestes, 4 290 m. ZW. Ouessant. Oberon, 4 v. New York n. Port au Prince. Oranje, pass. 5 Kp. Guardafui. Ondirria, 9 v. Curacao te Stanlow verwacht. Phrontis, 5 te Colombo. Prins Fred. Willem, 4 te Valencia. Prins Fred Hendrik, pass. 4 Scilly's. Prins Willem IV, 4 v. Rotterdam n. Valencia. Prins Willem v. Oranje, 4 Kp. Race gepass. Prins Willem V, 2 v. Montreal n. Le Havre. Plancius, 4 v. Makassar n. Buleleng. Prins Willem III. 4 325 m. O. Cp. Race. Poseidon, 5 v. New York n. Curacao. Prins Alexander, pas. 5 Scilly's. Prins Maurits, 6 v. Burriana n. Londen. Ridderkerk, 4 960 m. ZO. Cocos eil. Rijndam, pass. 5 Kp. Race. Reyniersz, 5 v. Soerabaja te Semarang. Rita, 4 dwars Str. Singapore. Radja, 6 te Cochin. Raki, pass. 5 Key West. Roebiah, 4 v. San Francisco n. Portland. Salawati, 5 v. Semarang te Soerabaja. Saparoea, 5 Dakar verwacht. Sliedrecht, 4 v. Puerto La Cruz. Sloterdijk, 2 v. New Orleans n. Rotterdam. Straat Banka, 4 v. Durban n. Beira. Stad Schiedam, 4 v. Rotterdam n. Savona. Straat Malakka, pass. 4 Zuidp. Ceylon. Sumatra, 4 v. Amsterdam n. Antwerpen. Stad Maastricht, vertr. 5 v. Rotterdam n. W. Italië. Stad Dordrecht, pass. 5 Gibraltar. Stentor, 5 v. Paramaribo te Amsterdam. Saroena, 4 te Mulberry Pierhead. Sinatoang, 5 v. Sabang te Belawan. Stad Vlaardingen, 4 570 m. W. Lands End. Stanvac Djirak, 5 v. Singapore te Sungeigerong Samarinda, 3 580 m. O.NO. Honolulu. Stad Alkmaar, 4 160 m. ZO. Shetlandse eil. Schiedijk. 5 v. Belawan n. Singapore. Sailand, pass. 6 100 m. ten W. St. Paulsrock. Sibajak, 5 Elba Cp. gepass. n. Suez. Straat Banka, 5 dwars Lorenzo Marques. Tjibantjet, 5 te Durban. Tero, verm. 5 v. New York n. Boston. Tibia, 2 te Pulubukom. Tankhaven III, 4 v. Saigon n. Sungeigerong. Tarakan, pass. 4 Str. Messine. Ternate, 4 520 m. W.t.N. Minicoy. Tibia, 5 v. Singapore n. Miri. Tjiluwah, 4 v. Priok n. Singapore en Hongkong Tjisadane, 5 v. Mauritius n. Lorenzo Marques. Taria, 6 v. Rotterdam te Curacao. Teucer, te Port Said. Tjlpanas, 6 v. Kobe n. Hongkong. Utrecht. 4 te Los Angeles. Van Riebeeck, 3 v. Tj. Priók n. Singapore. Van Riemsdijk, 5 te Soerabaja. Wonosarl, 4 v. rede Muscat n. Bombay. Willem Barendsz. 4 1060 m. W.NW. St. Helena. Willemstad, 4 770 m. O.NO. Barbados. Waterman, pass. 4 20.45 u. Port Said. Winterswijk,, pass. 5 Dover 5 22 u. voor IJmui- den verwacht. Waingapoe, 4 v. Baiikpapan n. Soerabaja. Waiweramg, 4 v. Soerabaja te Bali. Waterland, 5 v. Bahia n. Recife. Weltevreden, 6 v. Londen te Rotterdam verw. Waal, 5 te Burriana. IJsel, 5 v. Amsterdam te Rotterdam. Zaan 5 v. Suhdsvall te Amsterdam. Zonnewijk, 15 v. Baltimore te Bombay verw. Schepen met passagiers, emigrerenden en repatriërenden Aldabi, vertr. 6 v. Rio de Janeiro 8 te Victoria verwacht. Alhena, 8 te Montevideo 10 te Buenos Aires verw. Alnati, verm. 12 v. Rotterdam n. Buenos Aires. Boskoop, Barbados verwacht. Cottica. 18 Plymouth verwacht. Fairsea, 11 Port Said verwacht. Groote Beer, 5 t.h.v. Sierra Leone. Indrapoera, 7 Port Said 16 R'dam verw. Joh v. Oldenbarnevelt, 8 Fremantle verw. Maasdam, vertr. 9 ca. 14 u. v. Rotterdam naar New York via Le Havre, Southampton en Halifax. Noordam, 8 v. New York te Rotterdam verw. Oranje, 9 Suez verwacht. Oranjestad, 13 Curacao verwacht. Rijndam, 7 v. Rotterdam te New York verw. Sibajak, 8 te Port Said 17 Rotterdam verw. Waterman, 12 v. Fremantle te R'dam verw. Westerd'am, 8 v. Rotterdam te New York verw. Willem Ruys. 13 Colombo verwacht. Willemstad, 10 Madeira verwacht. Zuiderkruis, verm. 8 Jan. v. A'dam n. Kaapstad. Voor elke branche fabriceren wij: Vitrines, toonbanken, étalages, opstanden enz., zowel in hout als metaal. Fa. 1. KONING ZONEN Kantoor en magazijnen: JANSWEG 2729 - HAARLEM Tel. 14025 - 34635 SINDS 1910 op Dinsdag 9 Dec. a.s. van 26 uur demonstreren wij bij Magazijn „Emo", v. O. de Bruynstr. 215 (t.o. tramhalte 't Schouwtje") de nieuwste „K N I T T A X" BREIMACHINE. Deze breit alle soorten wol en katoen (ook uitgehaalde) tot truien, vesten, pull-overs, kousen, sokken enz. OOK U BENT UITGENODIGD. Knittax-dealer voor Haarlem, IJmuiden en wijde omgeving: F. C. KUIPERS, Naai- en spec.mach. Kleine Houtstraat 113 - Tel. 11142 - Haarlem personen, zodat noodzakelijkerwijs een weer kan vertrekken. DE NIEUWE EXCELSIOR STOFZUIGER slede-model 5000, is thans uit voorraad leverbaar. Hoge zuigkracht, geen onderhoud nodig, voetschakelaar, ijzersterk. Desgewenst in huurkoop vanaf 11.40 per maand. Vraagt Uw handelaar. Verkoopkantoor Haarlem: LEEGHWATERSTRAAT 16 Telefoon 15617 - Service - Onderdelen - Reparatie Bekende Schriftelijke Cursus Nog enkele plaatsen vrij. Zeer billijke condities. KLEIN HEILIGLAND 32 over de verzorging van Uw huid en haar en de voor U geschikte preparaten, alsook de behandeling, geeft U le EMMASTRAAT 18 TELEFOON 21826 HAARLEM Schoonheidsspecialiste, haarkundige. manicure, pedicure M.U.L.O. Onderwijzersakte Onverslijtbare rubber lopers, 6 mm dik. Breedtes: 70 breed, 85 breed, 100 breed, 120 cm breed a 17.50 per M2. Elke gewenste lengte tot 10 meter. HET IS DE MEER-WAARDE van Uw eigen arbeid, die aan het door U te knopen tapijt drie-voudig het bedrag vergroot, dat U aan grondstof uit geeft. En gij siert Uw huis met het resultaat van een nut tige en economische vrije-tijd besteding, dat U een mensen leeftijd dient. Zonder enige kosten of verplichting adviseren wij U deskundig „LABOR". Rijksstraatweg 127, Haarlem, Tel. 24642 nog -'«chts KORTE TIJD (uitgez. bedden en tapijten) De zorg voor Uw garderobe is bij DE ZWITSERSCHE in goede handen WASSEN - STOMEN - VERVEN Barrevoetestr. 23, Tel. 1 5900 Gen. Cronjéstr. 1 44, Tel. 1 7795

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 11