De Kerk in Kenya 14 Km. van Parijs ligt Kasteel Malmaison Een vrouw tussen paarden maar vooral: Er boven op Sleutelétui 9 KERKELIJK LEVEN Vroege vorst deed aantal werklozen stijgen In 1 dag retour! Zionistenbond geschokt door Praags proces Zandzuiger boven de „Faustus" Beslissing over lot van Marty en Tillon Dit maken wij zelf BRIEVEN VAN EEN PARIJSE HUISVROUW Herinneringen aan Joséphine de Beauharnais ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 i De woorden Kenya en Mau-Mau-bewe- gin-g komen we tegenwoordig bijna dage lijks tegen in de nieuwskolommen. De christenen daar hebben het temidden van de spanningen in hum land allesbehalve gemakkelijk. Duidelijk spreken daarvan de berichten, die ons bereiken. De verkla ring en de reportage waarvan we in dit artikel melding maken, doen voldoende duidelijk uitkomen in welke precaire si tuatie men zich bevindt. Verklaring. De christenraad van Kenya heeft de christenen opgeroepen om de afgelopen Zondag, 30 November, tot een dag van voorbede te maken. In alle kerkdiensten is een verklaring voorgele zen, die betrekking heeft op de moeilijke daigen in de geschiedenis van het land. Deze verklaring luidt als voLgt: „Aan de Afrikaanse christenen, die geleden hebben of nog lijden in hun geloof, van wege hun verzet tegen intimidatie en van wege hun weigering om hun Heer en Meester te verloochenen, zenden wij ons oprecht medeleven. Wij roepen hun toe hun harten te verheffen en niet te ver geten, dat de kerk van Christus altijd over iedere vervolging getriomfeert heeft. Tot de christenen van andere rassen zeg gen wij: „Gedenkt hen, die lijden, in het gebed. Dankt God voor hen, want zij wa ren het, die door hun houding voorkomen hebben, dat ons erger dingen zijn over komen, en die het kwaad aan het licht hebben gebracht, dat in ons midden woe kerde. Laten wij in dankbaarheid jegens hen onze houding onderzoeken over deze dingen, grote en kleine, die hebben bijge dragen tot de groei van al het kwaad en laten wij bereid zijn om samen te werken met alle mensen van goede wil". Voorts zegt de verklaring, dat de strijd die gevoerd wordt niet een strijd is tus sen blanken en gekleurden. Het is een strijd tussen goed en kwaad, tussen hen die de weg van de rustige groei zoeken en hen, die hun doel met geweld willen bereiken ten koste van alle anderen. De huidige woelingen zijn geworteld in vele grieven. Deze grieven moeten onder zocht worden, zegt de verklaring. Verslag. De secretaris-generaal van de Presbyteriaanse Alliantie, pasteur Marcel Pradervand, heeft zo juist een be zoek gebracht aan de Hervormde kerk van Kenya. Pasteur Pradervand heeft Kikuyu be zocht, het centrum van de zendingsarbeid van de Schotse kerk en van een inheemse Presbyteriaanse kerk, gelegen op een af stand van 20 mijl van de hoofdstad Nai robi. In Kikuyu leeft de negerstam der Kikuyu's, een van de meest ontwikkelde Afrikaanse stammen, die meer dan een millioen mensen telt oo een totale bevol king van vijf millioen inheemsen en 35.000 blanken. In Kikuyu is de Mau Mau-bewe- ging begonnen, die terreur uitoefent tegen de blanken en tegen de kleurlingen die met de blanken willen blijven samenwer ken. Zij, die het meeste te lijden hebben zijn de christen-negers, omdat zij tot het uiter ste geweigerd hebben toe te geven aan de dwang van de Mau Mau. De christenen zijn vastbesloten om deze vorm van natio nalisme te bestrijden, die niet terugdeinst voor moord (zoals dagelijks blijkt) en om er bij de regering op aan te dringen om stappen te nemen ter bescherming van de Afrikanen, die in vrede willen leven. De autoriteiten hebben helaas niet veel haast gemaakt met dit te doen. Er wer den fouten gemaakt en toen tenslotte de ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS i, Dir. W. N. WOLTERINK «f|gjT Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K2500) 11928 INBOEDELVEILING 16/17 DECEMBER Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst Het aantal by de arbeidsbureaux gere gistreerde werkloze mannen nam in de af gelopen maand toe van 111.461 tot 129.560. Hieronder bevonden zich 30.186 DUYV- arbeiders (vorige maand 26.882). Deze styging, welke in de meeste bedrijfstakken tot uiting kwam, moet worden toegeschre ven aan de seizoeninvloeden. In het bij zonder oefende de reeds vroeg ingetreden vorstperiode een ongunstige invloed uit op het werkloosheidscijfer, omdat hierdoor verschillende werkzaamheden moesten worden uitgesteld, aldus het ministerie van Sociale Zaken. Het aantal ingeschrevenen beneden 19 jaar nam toe van 4949 tot 5445. Onder de bouwvakarbeiders nam de werkloosheid toe van 20.370 tot 28.914, bij de metaalar beiders van 11.041 tot 11.210, bij de land arbeiders van 8861 tot 14.007 en bij de losse arbeiders van 18.977 tot 21.220. Hel aantal aanvragen voor mannelijk personeel daalde in November van 11.879 tot 9793. De relatieve werkloosheid was eind No vember het hoogst in Drente met 86, het laagst in Zeeland met 18 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren. Het rijksgemiddelde bedroeg 42 tegen 36 op 31 October. Het aantal als werkloos geregistreerde rouwen steeg van 8856 tot 89"ö. .Tic» vraag naar vrouwelijk personeel ch.uiUe van 12.851 tot 10.440. politie tussenbeide kwam werd niet altijd onderscheid gemaakt tussen de aanstich ters van de ongeregeldheden en de goed willende Afrikanen. Onder deze omstan digheden hebben de kerkelijke leiders voortdurend en onbevreesd bij de autori teiten stappen gedaan. Het is te hopen dat er naar hun stem geluisterd zal worden. Er staat veel op het spel, zoals de predikant Steal van de Schotse kerk in Nairobi in zijn laatste preek zei: „Als wij in deze wereld in het klein niet met verschillende rassen kun nen samenleven, zal dat een ontmoediging zijn voor al diegenen, die wachten op de dag dat alle mensen waarlijk broeders zul len zijn en die met alle krachten die dag zouden willen naderbrengen". Wat betreft de mensen, die vervuld zijn van haat en die, door wraakgevoelens be zield, eisen, dat er strenge maatregelen worden genomen tegen de Afrikanen, zegt pasteurd Pradervand: „Deze mensen moe ten liever de prachtige houding van een van onze inheemse predikanten voor ogen houden. Door geheime mededelingen wist hij dat zijn naam op de lijst stond van mensen die moesten „verdwijnen" en wel vlak achter de naam van de leider van een stam, die juist vermoord was. Glim lachend zei deze getekende tot een blanke predikant: „Wij moeten trouw aan Jezus Christus blijven tot in de dood" (Noot van de redactie: Dit artikel geeft uiteraard alleen het standpunt der kerk in Kenya weer, een standpunt dat gedeel telijk wordt bepaald door de opvattingen der Britse overheid, al is hiermee niet ge zegd dat die overheid bepaalde zeggen schap in kerkelijke aangelegenheden heeft. De situatie in Kenya heeft een achter grond die niet in enkele zinnen is samen te vatten. De rassen-discriminatie die ook hier eeuwenlang hoogtij heeft gevierd is er zeker niet zo vreemd aan, als velen thans willen doen voorkomen). ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON: 1-pers. 12.50, 2-pers. 15. HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Grote Houtstraat 103 - Tel. 11485 - Haarlem Het bestuur van de Nederlandse Zionis tenbond heeft medegedeeld, dat het met verontwaardiging heeft kennis gendmen van de verhandelingen tijdens het proces in Praag en de actie, die daarmee verbon den is. „Hetgeen in Tsjecho-Slowakije gebeurt is zowel een laaghartige aanval op het Zionisme en de staat Israel als ook op het Joodse volk in zijn geheel", zegt het be stuur, dat het Zionisme omschrijft als een beweging van Joden, die door het opbou wen van een eigen land een radicale op lossing van het Joodse vraagstuk beoogt. „Daarmede is, zoals thans op droevige wijze weer bewezen wordt, de taak van het Zionisme niet ten einde. De strijd voor dt bevrijding van de Joodse volks massa's gaat voort met dezelfde construc tieve middelen, waarmede onze beweging zo schitterende resultaten heeft bereikt", aldus de verklaring. Eindelijk is men met de werkzaamhe den Ier opruiming van het wrak van de „Faustus" zover, dat de grote zandzuiger „Ahoy" zijn plaats boven het wrak heeft ingenomen. Gisteren is de zandzuiger aan de ankers bevestigd. Het meermalen ge noemde plan om pijpen in het wrak te slaan, die boven water uitsteken, waar door men de positie van het wrak van uur tot uur zou kunnen nagaan, heeft men voorlopig laten varen, daar de boeien vol doende worden geacht om althans de eer ste tijd genoegzaam aan te geven, wat er met het wrak geschiedt. PARIJS, (Reuter). De leiding van de Franse communistische partij heeft voor Vrijdag, Zaterdag en Zondag een bijeen komst van het centrale partijcomité uitge schreven om over het lot van de gedegra deerde leiders Marty en Tillon te be slissen. Aanvankelijk was gezegd, dat deze bij eenkomst was uitgesteld met het oog op de aarzelende houding van vele partij- cellen tegenover de kwestie-Marty en Tillon. Naar de mening van politieke waarne mers te Parijs is de plotselinge wijziging in de plannen een gevolg van herhaalde verzoeken van enige provinciale leiders, die te kennen zouden hebben gegeven, dat onmiddellijk een einde moet worden ge maakt aan de ontstane verwarring en on zekerheid over genoemde kwestie. Marly en Tillon, die beiden lid zijn van het parlement, hebben de afgelopen we ken de vergaderingen niet bijgewoond. Marty is uit de Parijse voorstad Garen- nes-Colombes, waar hij in een huis van de partij woonde, met onbekende bestem ming vertrokken. Tillon, die burgemeester is van de Parijse voorstad Auberviiliers, houdt thans verblijf nabij Forcalquier in Zuid-Frankrijk. ADVERTENTIE ^Uoor rouw toch zeker niet geweest. De eetzaal heeft zo een lengte van minstens tien meter en mijn geestesoog zag hier die oneindig lange tafel al met kandelaars 'en kaarsen verlicht, terwijl Joséphine en Napoleon elk aan een uiteinde had den plaats genomen. Je kunt je als tête a tête desnoods iets knussers voorstel len. Het tafelservies, dat je hier in vi trines kan bezichtigen, is, volgens de gids, die ik ondanks zijn schromelijk spraakgebrek toch op zijn woord geloof de, geheel in gedreven goud uitgevoerd, en niet minder kostbaar zagen Joséphi- nes gazige met zilverdraad doorstikte gewaden er uit, die ons in haar slaap kamer werden getoond, waar we onder dezelfde leiding ook al zijn doorge drongen. En zelfs in Joséphines voor malige boudoir werd ons een blik ge gund. Boudoir van Joséphine Ik vond 't nu bijna indiscreet gaan worden en daarom liep ik naar het raam dat uitzicht bood op de prachtige vijver, waarop statig een tweetal blanke zwa nen dreef. Joséphine moet dol op zwa nen zijn geweest, want overal trof je in het meubilair zwanenmotieven aan. Zo hadden zelfs de poten van de stoelen in haar slaapvertrek de vorm van zulke gestyleerde dieren. Heel gelukkig heeft Joséphine zich in Malmaison, waar ze ook gestorven is, zich intussen niet altijd gevoeld. Het was namelijk hier dat de breuk met de Keizer zich voltrok en de langste tijd heeft ze zo in dit kasteel als een ver eenzaamde vrouw geleefd. Men vertelt dat Bonaparte daar later enige wroe ging over heeft gevoeld en in ieder ge val was 't in Malmaison dat hij, na de verloren slag bij Waterloo, zijn laatste dagen in vrijheid wilde passeren. Door een geheime uitgang moet hij het kas teel toen hebben verlaten om 's nachts onopgemerkt in een rijtuig te kunnen vertrekken. Maar op zijn vlucht werd hij achterhaald om daarna direct op transport naar Sint Helena te worden gesteld. Over die episode peinsde ik toen ik daar van Joséphines slaapkamer uit naar die zwanen stond te turen. En na tuurlijk dacht ik daarbij weer hoe ver gankelijk toch wel de glorie is en hoe eeuwig de stille schoonheid van een Frans park in de onmiddellijke omge ving van Parijs. ève Nadat we nog even een patroontje ge tekend hebben op ware grootte knippen we 2 delen van rabane, denkt u er aan een flinke naad aan te knippen, want rabane rafelt heel erg. Nu 2 delen knip pen van vilt, zonder naad. We slaan de rabane rondom in, zodat ze precies op het vilt past, leggen nu op één stukje rabane, één stukje vilt en wel zo, dat de rafels van de rabane binnenin zitten. Nu stikken we dit deeltje één maal vlak op de kant door en nog eens een halve cm van de kant, zodat alles goed stevig vastzit. De andere kant van het etui maken we op dezelfde manier af. Als we leer gebruiken behoeven we slechts 2 deel tjes te knippen zonder naad. Nu hebben we een reepje leer nodig van 15 cm lang, anderhalve cm breed, de bovenkant moet iets breder zijn. On deraan het riempje bevestigen we een sleutelring, bovenin moet een druk knoop geslagen worden. Nu gaan we de beide delen van het etui zo onzichtbaar mogelijk op elkaar naaien, bovenin laten we een eindje open waardoor we het riempje leggen, nu naaien we de rest dicht. De andere helft van de drukknoop komt in het etui zelf, zoals we op de tekening duidelijk kunnen zien. Ik wens u veel succes. L. S. door de week twee voorstellingen per dag. U kunt zich dus wel voorstellen, dat we poot-aan moesten spelen, want waar de andere circusartisten 's mor gens konden uitslapen van de ver moeienissen van de vorige avond, daar stonden Harmsen en ik 's morgens om zeven uur in de stallen; bovendien moesten de nummers gerepeteerd wor den. En dan nog stond je dikwijls op Hier ziet u voorbeelden van de kinder mode in Parijs. Links: een jurk, geborduurd met kruisjes van een levendige toon, genaamd „Pare Monceau". Midden: „Pos tillon", een ensemble van een jurk, een mantel en een hoedje, alle drie groen van kleur. Rechts: „Gelee blanche", een lichte mantel gegarneerd met hermelijn. de meest critieke ogenblikken tijdens de voorstelling voor de wonderlijkste situaties: het paard, dat tijdens de re petities de volmaakste kunsten ver toonde, bleek soms bij de werkelijke voorstelling door de opwindende circus sfeer zo overstuur, dat er niets mee te beginnen viel. Plannen om binnenkort weer in het buitenland op te treden, zijn er genoeg; zelfs Amerika staat al op de nominatie, maar of die plannen allemaal verwer kelijkt zullen worden, is nog een vraag, want niet alleen dat ik met het „op voeden" van mijn nieuwe aanwinsten de handen vol heb, bovendien moet ik nog een paar maanden rust houden. In afwachting van de dingen, die daarna komen gaan, verlaten wij onze amazone; een amazone, zoals wij er door haar liefde voor het paard en de aangeboren rij talenten, niet veel- zullen ontmoeten. J- S. Dit handige sleuteletui kunt u heel gemakkelijk zelf maken. Het kost niet veel materiaal. Als u de vorige week de breitas maakte van rabane, dan hebt u zeker nog een stukje over. Nu nog een restje vilt en u kunt beginnen. Als u geen rabane bezit, dan kunnen we ook heel goed een restje leer gebruiken. é- O Wie zelf ook idealen nastreeft, zal vermoedelijk ook iets begrijpen van het werk en leven van een der weinige hogeschool-paardrijdsters van ons land: van Gerardine Vermeyden, een paardrijdster in hart en nieren, die alleen door haar sterke wil en haar grote liefde voor paarden het zover heeft gereden, dat zij van de paardrijspurt haar beroep heeft weten te maken. En wanneer we de Amsterdamse amazone Gerardine aan het woord la ten worden we iets gewaar van hetgeen bereikt kan worden met idealisme, lief de en het daaruit voortvloeiende door zettingsvermogen nodig om een ideaal te verwezenlijken. „Toen ik vijf jaar was en de manége in Amsterdam eenmaal had ontdekt, toog ik iedere ochtend in m'n eentje daarnaar toe alleen maar om naar de paarden te kijken en te zien hoe ze wer den verzorgd. Het leven van de paar den was voor mij het mooiste, dat er bestond. Op die manier ben ik als het wane met de paarden groot gebracht en als klein kind heb ik er dan ook menig clandestien ritje op gemaakt; ritjes, waar ik nu, als ik tijdens een voorstel ling op Salvi zit, nog met veel plezier aan terugdenk. Salvi, de schimmel, is het lievelingspaard van „de baas", die er uit louter liefhebberij op het ogen blik niet minder dan zestien paarden op na houdt. Een paar weken geleden heeft hij nog vier jonge Lippitzaners gekocht, die ik de hogeschoolrijkunst moet bijbrengen. Voorlopig zal er daar om wel niet veel tijd zijn om ergens op te treden, want er gaan soms jaren voorbij voordat een paard werkelijk volleerd is als hij die graad tenminste ooit bereikt. Hoe ik aan zo'n baas met zoveel paar den gekomen ben? Wel, dat is eigenlijk stom toeval geweest. Voor de oorlog was fnijn vader ge kant tegen mijn paardenïiefde en hij zou het toen zeker nooit hebben toege staan, dat ik van deze hobby mijn vak maakte. Het enige, dat ik daarom kon doen, was, de paarden van enkele families, die in het Gooi woonden, iets van de rijkunst bij te brengen en ze de nodige lichaamsbeweging te geven. Toen de oorlog uitbrak en de paardendressure taboe was, heb ik mijn toevlucht ge zocht bij de hondenverzorging. De salon van ons huis werd ontvangkamer voor honden, die getrimd of op een andere manier behandeld moesten worden, 's Morgens om 9 uur ging „de zaak" open, maar vóór die tijd had ik al een uur in de manége gereden! Eerlijk ge zegd was ik blij, dat ik na de oorlog mijn hondenzaak aan de kant kon zet ten en me weer helemaal aan de paar den kon wijden. Helaas heb ik niet zo'n sterk gestel en menigmaal heb ik het mooie, maar zware werk van paardenverzorging moeten staken om weer op krachten te komen. Dat is wel de grootste straf: rustig in bed liggen, terwijl je je paar den in de stal weet, wachtend op het ogenblik, dat je ze gaat berijden. En dit is dan ook wel een van de be langrijkste redenen waarom mijn ouders allesbehalve enthousiast waren over mijn in hun ogen overdreven liefde voor alles wat met paarden te maken heeft. Tot voor enkele jaren had ik daarom nog nooit in het openbaar opgetreden" En hier begint het relaas van een typisch staaltje van geluk, waarmede bijna iedere succesvolle carrière begint. „Op een gegeven dag echter, nu on geveer vier jaar geleden, ontdekte ik plotseling in de stad: Harmsen, de oude stalknecht van een groot paarden- minnaar en -bezitter, die ik uit mijn jeugdjaren van de manége nog kende. Na een enthousiaste begroeting bleek aldra, dat de heer Van Leer, de be wuste eigenaar van de paarden, al een tijdje op zoek was naar een.... ama zone, die met enkele van zijn paarden uit kon komen in het Amsterdamse Po- litie-circus. En ziedaar het begin van mijn loopbaan als hogeschool-rijdster in cursussen en op internationale sport dagen! Nadat tijdens die eerste voorstelling alles naar wens was gegaan, werd mij gevraagd of ik me niet met de zorg van de paarden, waarmee ik in het circus was opgetreden, wilde belasten. Mijn andere werk heb ik daarvoor opgezegd en toen ben ik met dit kleine gezel schap naar Frankrijk gegaan. In Parijs hebben we gedurende het afgelopen seizoen op verzoek van het circus Me- drano de speciale paardennummers voor onze rekening genomen. Iedere Zondag gaven we daar drie voorstellingen en (Van onze Parijse medewerkster) Parijs, December 1952 De meeste touristen die zo 's een weekje in Parijs zijn, knopen aan hun verblijf een bezoekje aan Versailles vast en dat is verstandig, want er is daar na tuurlijk bijzonder veel schoons te ge nieten (al wekt het kasteel dan ook nog altijd een indruk van vervallen glorie op). Niettemin vind ik 't jammer dat door die traditionele belangstelling voor het chateau van Versailles, dat van Mal maison wel eens wat veronachtzaamd wordt. Dit laatste kasteel, dat eens toe behoorde aan Joséphine de Beauharnais, de eerste echtgenote van Napoleon, ligt maar veertien kilometer van Parijs ver wijderd. Als u mijn mening nu graag wil we ten, dat moet ik eerlijk bekennen dat ik 't verre boven dat van de voormalige Zonnekoning in Versailles prefereer. In tiem zou ik dat kasteel in Malmaison nu ook niet direct willen noemen, maar in elk geval is het toch iets minder groots en geweldig dan Versailles waar 't met al die zalen als kerkruimten qua woning beslist niet gezellig moet zijn geweest. Deze week heb ik weer 's zo'n kleine excursie naar Malmaison ondernomen en als ik u daarover nu iets vertellen wil dan is dat vooral omdat ik hoop dat u bij gelegenheid mijn voorbeeld eens zult willen volgen. Iedere dag en tijdens alle seizoenen kunt u er terecht, behalve op Dinsdag wanneer trouwens alle musea en monumenten in Parijs en omgeving gesloten zijn. Met bus 248 Malmaison is niet moeilijk te bereiken. U neemt eerst de métro tot de Porte de Neuilly en daar wacht u dan op de autobus no. 248. Hetgeen ik ook heb ge daan Gelijk met mij stond aan die halte een groep Amerikaanse kost schoolmeisjes onder de hoede van een Franse gouvernante te wachten, plus nog een dame van zekere leeftijd, of om duidelijker te zijn een vinnige oude vrijster. Die laatste dame had bepaald iets tegen de gouvernante die ze ver weet dat ze met haar kostschoolmeisjes, een plaats in de queue wilde veroveren waar ze geen recht op had. Het geschil liep steeds hoger en de toon werd steeds venijniger en zo werd de ruzie zelfs nog geanimeerd voortgezet toen de volledige file zich al lang en breed in Kasteel Malmaison, eens tehuis van Joséphine de Beauharnais, nu nationaal museum op korte afstand van Parijs. de bus had geïnstalleerd en dus wel beschouwd de bestaansreden van de on enigheid toch was opgeheven. De Amerikaanse meisjes, die dat rap pe ruzie Frans zo goed niet konden vol gen, zaten er genoegelijk bij te ginne gappen terwijl ook de rest der reizigers kennelijk zijn binnenpret beleefde aan die twee luidkakelende kemphennetjes. En zo hadden we aan Malmaison be reikt voor iemand 't nog verwacht had. Ofschoon dankbaar gestemd door deze beminnelijke verstrooiing maakte ik me nu toch maar liever uit de voeten om dat ik wel graag in mijn eentje eerst nog een poosje in het park wilde wan delen. Want 't is een wonderbaarlijk mooi bos waardoor het kasteel wordt omgeven en vooral in deze maanden zijn de oprijlanen, de vijvers en de eeuwenoude bomen in hun herfstkleu ren van een schoonheid waar je wel even stil van wordt. Een parkwachter was er eens naarstig doende om alle afgevallen bladeren stuk voor stuk aan een pin te priemen en omdat ik hem bij dat karwei niet storen wilde sloeg ik een zij laantje in dat leidde naar een koetshuis. De deur stond open en ik trad binnen. Maar toen ik daar net de enige aanwezige koets met aandacht had aanschouwd en weer vertrekken wilde, spoedde die tuinman zich naar me toe, terwijl hij me met drukke ge baren te kennen gaf dat hij me nog iets te zeggen had. Zondier omhaal stak hij naderbij gekomen direct van wal. „Die koets daar voor u", verklaarde hij pa thetisch, „is geheel met fluweel en sa tijn gecapitonneerd. Het was een ge schenk van Keizer Napoleon in het jaar zo en zoveel aan Joséphine, maar de Keizerin heeft er maar één keer ge bruik van gemaakt". Daarmee had hij zijn boodschap blijkbaar gedaan. Niet temin bleef hij wachten. Ik vond het eerst wat pijnlijk 'n zo onderlegd man een geldstukje van tien franken in de hand te drukken, maar zelf achtte hij dat een heel normale geste en met een tik aan zijn pet keerde hij zich om om nog maar 's wat bladeren te gaan ver garen. Het chateau zelf is een bezoek ook overwaard, al houd ik persoonlijk dan ook niet zo bijzonder van de empire- stijl waarin het hele kasteel is ingericht. Al zijn de afmetingen hier dan ook al lemaal wat minder kolossaal dan in Versailles, kleinbehuisd is Joséphine

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 13