Moord op vakbondsleider brengt Tunis in rep en roer Onzekerheid over resultaten van Eisenhowers frontbezoek Haarlemse winkeliers tevreden over Sint Nicolaas-verkoop Sportraad om aan sportieve verlangens vorm te geven Delft en Bolsward bereiden zich voor op de Europese proefstemmingen Kort en bondig 10 Proteststaking en wederzijdse beschuldigingen na laffe aanslag MARMITE Indonesische regering zet hoofdofficieren af Iedere M wiiiniiiiiciffAJferres Trouwauto's Nieuwe uitgaven SLEUTEL WEG? Zelfs kleuters doen mee Huize „Overbeek" krijgt nieuwe bestemming Autorijles? Raad zou bestaan uit 25 leden Onmisbaar in de huishouding Mackintosh Co -■ Amsterdam Onder hen is de chef staf der landstrijdkrachten AMFPi/'AAI Dreiging met offensief? UNO-studiecommissie over apartheid Een sterke band eenhechte" band. Heringa Wuthrich „DE SLEUTELSPECIALIST" Voorstel College B. eti W. in Haarlem „Combinatie" onder gerechtelijk beslag ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Van onze correspondent in Parijs) De moord op de 38-jarige nationalis tische Tunesische vakbondsleider, Fehrat Hached, wiens lijk doorzeefd met kogels gisteren op de weg tussen Zaghoeam en Radès is gevonden, heeft te Parijs zeer grote consternatie verwekt. De resident- generaal, De Hautecloque, die in Parijs vertoefde om met de regering te bespre ken welke maatregelen getroffen moeten worden tegen de daden van terreur, die de laatste dagen voortdurend talrijker en driester werden, is toen de moord bekend werd, op staande voet weer naar zijn post teruggekeerd. Voor hij in het vliegtuig stapte, verklaar de De Hautecloque dat hij de taak, die hem was toevertrouwd, uit zou voeren. Tegen over oproerkraaiers zal ik geen zwakte kennen, zo zeide de resident-generaal. De avondklok is intussen in Tunesië op nieuw ingesteld, van 8 uur 's avonds tot 6 uur 5s ochtends mag niemand meer op straat. De Tunesische vakvereniging, waarvan het slachtoffer secretaris-generaal was, heeft, bij wijze van rouw, een staking van drie dagen geproclameerd. Fehrat Hached was na Bourguiba de op richter van de ultra-nationalistische Neo Destoer, die enige maanden geleden dooi de Fransen werd verbannen, de voor naamste leider van het Tunesische verzet tegen het Franse regiem. Oud-arbeider en door zijn vakbondswerk naar boven ge klommen, is hij tijdens Bourguiba's af wezigheid het hart geworden van de anti- Franse beweging. ADVERTENTIE Het bekende gistproduct (sterk geconcentreerd) Verbetert de smaak van soepen, sausen en andere gerechten. Het aangewezen product voor de bereiding van smakelijke sandwiches, (zie recepten). Aanbevolen bij aiie toestanden samenhangend met een tekort aan Vitaminen van de B-Groep Verkrijgbaar bij alle bekende comestibleszaken. DJAKARTA, (Aneta) Na afloop van de vergadering van het Indonesische ka binet van Vrijdagmiddag heeft de minister van Voorlichting, A. Mononutu, medege deeld, dat de regering als onderdeel van de integrale afwikkeling van de 17-Octo- ber-affaire heeft besloten enkele hoofd officieren van de landmacht van hun post te ontheffen. Onder hen bevindt zich de chef-staf van de landstrijdkrachten, ko lonel Nasution. Minister Mononutu weigerde commen taar op persberichten, volgens welke de minister van Defensie, Sultan Hamengku Buwono, zijn ontslag zou hebben inge diend. De minister zeide wel, dat de Sul tan aanwezig was op de juist gehouden vergadering van het kabinet. De Indonesische minister-president, mr. Wilopo, zal Maandag naar Bali vertrekken om president Soekarno, die daar sedert het begin van deze week rust houdt, rapport uit te brengen over de beslissing van het kabinet van Vrijdag. Premier Wilopo zal vervolgens doorreizen naar Soerabaja ter bijwoning van een congres van de Partai Nasional Indonesia. Ook de andere P.N.I.- leden van het kabinet zullen dit congres bijwonen. Communistische lof voor P.NI. Verscheidene politieke partijen hebben telegrammen naar het P.N.I.-congres ge zonden met wensen voor een succesvol verloop. De Partai Kommunis Indonesia (P.K.I.) heeft tegenover de leiders en de leden van de P.N.I. uitdrukking gegeven aan „de waardering voor de goede samenwerking, die de laatste tijd tussen beide partijen bestaat bij het vestigen van een krachtige nationale eenheid als waarborg voor een goede ontwikkeling van de democratie in Indonesië". „Merdeka" schrijft over de ontheffing van kolonel Nasution uit zijn functie van chel-staf van de landstrijdkrachten, dat de regering maatregelen heeft genomen, die neerkomen op het zoeken van zondebok ken. Het blad concludeert, dat de regering slechts optreedt tegen de uitvoerders, ter wijl geen maatregelen worden genomen tegen de geestelijke vaders van de 17-Oc- tober-affaire. Ook een uitwijzing DJAKARTA, (Aneta). Het ligt in de bedoeling van de Indonesische immigra tiedienst de Nederlandse planter A. Dumas, die eind November in Indonesië arriveer de, als ongewenste vreemdeling uit te wijzen. Deze was werkzaam op de onder neming, „Kota Blatar" in Oost-Java. De aanhouding geschiedde op grond van de staat van oorlog en beleg. Militaire autoriteiten deelden mede, dat handelingen in het verleden van de heer Dumas ..gerede aanleiding zouden kunnen geven, dat hij gevaar zou kunnen opleve ren voor de openbare rust en orde". De Franse politie heeft zich terstond en intensief op het onderzoek geworpen, en het schijnt dat zij de dader vooral in twee richtingen zoekt. Bij de communisten of in de Neo-Destoer partij zelf. De commu nisten zouden uit wraak gehandeld kunnen hebben voor het verlies van aanhangers, die naar de vakbondsleider Hached zijn overgelopen. Voor de veronderstelling dat een eigen partijgenoot van Hached een hand in het spel heeft gehad, spreekt daar entegen het feit zo merkt men in Franse kringen in Tunis op dat er de laatste weken heftige spanningen heersten in de Neo Destoer, waar aanhangers van Bourguiba Hached ervan beschuldigden dat hij definitief de plaats in trachtte te nemen van de vroegere leider. In elk geval voelde Hached zich de laatste tijd bedreigd. Zo had hij zware schijnwerpers op het dak van zijn huis laten plaatsen en het was bij louter toe val dat hij zich gisteren alleen, zonder lijf wacht, op weg had begeven. Nationalistische leiders zowel in Tunesië, als in New York en Parijs, wijzen overi gens de Fransen als de daders aan en met name een beweerde Franse terreur-orga- nisatie, die „De rode hand" zou heten. Zo heeft een der Neo Destoer-leiders, Mas- moedi, gisteren in Parijs verklaard, dat de Fransen nu in Tunis hun masker heb ben afgeworpen en daardoor iedere en tente met het Tunesische volk onmogelijk hebben gemaakt. Van de andere kant is opgeroepen tot een meedogenlozen strijd tegen de Franse be windvoerders. Regeringskringen in Parijs wijzen er daarentegen terecht op, dat Frankrijk nooit iets te winnen heeft gehad bij de toespit sing van de verhoudingen in Tunesië. Ver scherping van de toestand komt Frankrijk thans wel bijzonder ongelegen, nu bij de behandeling van de Tunesische kwestie door de UNO de ogen van de hele wereld op dit gebied gevestigd zijn. Afschuw (Reuter) Het Parijse bureau van het Amerikaanse vakverbond C.I.O. gaf in een verklaring uitdrukking aan zijn „afschuw en verontwaardiging" over de moord op Hached en betuigde medeleven met het gezin van de verslagene en met het Tune sische vakverbond. Als de Franse autoriteiten onlangs niet aan Hached een uitreisvisum hadden ge weigerd, zo wordt in de verklaring gezegd, had deze de bijeenkomst van het dagelijks bestuur van het internationale verbond van vrije vakverenigingen, die thans te New York wordt gehouden, kunnen bijwonen, waardoor hij niet „het slachtoffer van deze laffe aanslag" zou zijn geworden. „Deze moord zal ons gevoel van saam horigheid met het Tunesische volk in zijn strijd voor vrijheid en sociale vooruit gang versterken", ajdus de verklaring. ADVERTENTIE IVwmW r pakjesdaf...é- Made from 'sun-kissed" tobaccos WASHINGTON (Reuter). Reuters correspondent seint uit Washington, dat het „negatieve karakter" van Eisenhowers verklaringen op de persconferentie te Seoel ongetwijfeld teleurstelling in Ame rika zal verwekken. Eisenhower verwees in geen enkel op zicht naar de twee politieke doelstellingen ter beëindiging van de oorlog in Korea, waarover hij in zijn kiescampagne sprak. Met de pogingen deze politieke doelen te bereiken zou onmiddellijk een begin wor den gemaakt. „Voortgang langs tenminste twee gedragslijnen kan onmiddellijk wor den gemaakt", zo zeide hij toen. Hij sprak verder van het vervangen van troepen der U.N.O. door Koreanen en het voeren van een psychologische oorlog, die in staat zou zijn het communistische front te breken. Eisenhowers verklaring te Seoel heeft echter één mogelijkheid uitgeschakeld, namelijk, dat hij het risico van een uit breiding van de oorlog zou durven nemen. Naar men aanneemt heeft hij ook tegen over minister Eden te New York een des betreffende verzekering gegeven. Men gist thans over de maatregelen, die de gekozen president zal treffen „ter ver betering van onze positie". Men denkt aan ADVERTENTIE Amsterdamsche Rijtuig Mij., Haarlem NEW YORK (Reuter) De algemene vergadering van de UNO heeft heden met 35 tegen 1 stem, bij 23 onthoudingen, een resolutie van de speciale politieke com missie goedgekeurd, waarin werd aanbe volen een commissie in te stellen, die de toestand op rassengebied in Zuid-Afrika zou moeten bestuderen. Nederland be hoorde tot de landen, die zich van stem ming onthielden. De drie leden van de. commissie zullen door de voorzitter van de algemene ver gadering worden aangewezen. Na aanvaarding der resolutie verklaarde de leider der Zuid-Afrikaanse delegatie, dat zijn regering haar „als van nul en ge- ner waarde" zou beschouwen. ADVERTENTIE ONTELBARE KEREN WERD DE AFGELOPEN DAGEN de verzuchting geslaakt: „Wat zullen die mensen moe zijn!" en met „die mensen" werden dan de winke liers en hun bedienden bedoeld, die haast een week achtereen van 'smorgens vroeg tot 's avonds laat achter de toonbank stonden. Bij informaties over de verkoop ge durende de St. Nicolaas-week bij de winkeliers vernamen wij de meest uiteen lopende reacties, die varieerden van „niet ontevreden" tot „buitengewoon plezierig". De meeste firma's hebben vergeleken met verleden jaar de omzet op hetzelfde peil weten te handhaven, maar toch viel er een verminderde koopkracht waar te nemen. Men kocht meer kleingoed; de grotere voorwerpen vonden moeilijker aftrek. Bij de sigarenmagazijnen in de binnen stad werden vooral veel pijpen en aanste kers verkocht. Een der grootste winkels in Haarlem deelde ons mee, dat de mensen óf een goedkope aansteker namen óf over sprongen op apparaten van enkele tien tallen guldens. In de buitenwijken werd vooral het rook gerei aan de man (of aan de vrouw) ge bracht. Sigaren in dozen van tien stuks en grote dozen cigaretten vlogen de winkel uit, doch voor de pijpen, asbakken en aan stekers trok men liever naar de binnenstad, omdat men meende daar een veel grotere sortering in dergelijke voorwerpen aan te treffen. Ook de speelgoedwinkels mochten niet klagen. Wel bleven ook hier de gro^pr voorwerpen, zoals autopeds en electrische treinen, meestal in de étalage staan, doch de verkoop bereikte toch de omvang van verleden jaar door de bijzonder grote ver koop van klein speelgoed. Bij vrijwel alle grote banketbakkers is alles op rolletjes, of liever op boterletters gegaan. Duizenden en duizenden letters werden gebakken, om toch vooral maar tijdig aan de enorme vraag te kunnen vol doen. Ook speculaasbrokken, marsepein figuren en chocoladeletters waren in ge weldige hoeveelheden voorradig. Maar na enkele buitengewoon drukke dagen is alles tcch op tijd de winkeldeur uit en de deur van de klant ingegaan. In het banketbakkersbedrijf stuit men echter elk jaar weer op de moeilijkheid, dat het merendeel van de klanten te lang ADVERTENTIE Hadrlem „super-artillerie" en het gebruik van „tac tische atoombommen". Dit, zo zegt men, is het enige luchtwapen, dat in Korea nog niet gebruikt is. Een andere mogelijkheid, zo vervolgt Reuter, acht men het dreigen met een ver nietigend offensief in het voorjaar. Onder deze dreiging zouden de Noordelijken mo gelijk een wapenstilstand aanvaarden. Het schijnt, dat militaire kringen te Washington zich tot nu toe tegen het drei gen'met een vernietigend geallieerd offen sief in Korea in het komende voorjaar hebben verzet. Zij waren hier tegen omdat de communisten thans in staat zijn ge weest verdedigingsstellingen over grote diepten aan te leggen, zodat een dergelijk offensief geen succes zou kunnen opleve ren zonder een verlies aan mensenlevens, dat de Verenigde Staten niet zouden wil len dragen, tenzij bewezen zou kunnen worden, dat hiermede een wezenlijk be slissend einde aan de Koreaanse oorlog zou kunnen worden gemaakt. Het feit, dat de communisten immer in staat zijn frun legers ten Noorden van de Jaloe te reorganiseren en te versterken in het „onaantastbare" communistische Chi na, schijnt er op te duiden dat zelfs een grote geallieerde overwinning in Noord- Korea nog geen einde aan de krijg zou maken. MEISJESBOEKEN Freddy Hagers liet bij Kluitman weer een boek in de Marjoleintje-serie verschijnen, getiteld: „Marjolcin's gouden hart", bestemd voor meisjes van 10 tot 14 jaar. Inderdaad toont het meisje in dit verhaal een gouden hart te bezitten en er zullen niet veel meisjes van haar leeftijd gevonden worden, die niet alleen hartelijk en vol medegevoel zijn voor anderen, maar die ook die gevoelens in de practijk brengen, door het organiseren van zaken die afleiding kunnen brengen aan zie ken en herstellenden. Dat een en ander niet altijd van een leien dakje gaat, is begrijpelijk, maar hoe allerlei moeilijkheden worden overwonnen heeft de schrijfster vlot en met overtuiging beschreven. „Morgen is alles anders" heet een echte roman voor jonge meisjes, door mevrouw D. van der MeerPrins. De hoofdpersoon is nu eens gelukkig niet een studente of een kan toormeisje uit een grote stad, maar een doch ter van een boerenarbeider. Anke's ideaal is om zelf boerin te worden op een boeren plaats. .Ze heeft een allesbehalve gemakke lijke jeugd en het ziet er niet naar uit of ze haar ideaal ooit zal bereiken. De studerende zoon van het echtpaar, waar zij werkt, ver overt haar hart, maar later leert ze begrijpen dat een huwelijk met hem niet voor haar is weggelegd en wordt ze de gelukkige vrouw van haar verre neef Jurgen. Eveneens bij Kluitman verscheen „Kati in Amerika" door M. J. MolanusStamperius vertaald uit het Zweeds van Astrid Lindgren. Met een wat zure en stijve tante met knoop- laarsjes gaat Kati naar het land van de onbe grensde mogelijkheden. Het leven daar is goed bekeken en beschreven. Kati laat zich door alle luxe en diverse aanbidders het hoofd niet op hol brengen, maar keert, nadat Tante in Amerika met een jeugdvriend is getrouwd, terug naar haar vaderland en haar trouwe Jan. Een gezellig boek ook al weer niet volgens het al te gebruikelijke recept, wat bepaald verfrissend aandoet. C. P. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 CENTRALE VERWARMING :OKNSON OLIEBRANDERS wacht met het opgeven van bestellingen. Op het laatste nippertje worden orders op gegeven en de bakker moet maar zien, dat hij op tijd klaar komt. Immers een stuk banket op 7 December haalt niet bij een boterletter op de verjaardag van Sint Nicolaas Vervlakking van de smaak De boekhandelaren klaagden over een vervlakking van de smaak van het lezend publiek. Men koopt liever een boek, dat „voor iedereen" geschikt is, dan dat men beurs en smaak combineert om tot een meer persoonlijk cadeau te komen. Naar de schatting van een der winkeliers koos slechts tien procent van het publiek met zorg een boekwerk uit. Natuurlijk hadden ook hier de goed kopere uitgaven weer voorrang en men be grijpt, dat de pocketbooks weer een gewild geschenk waren. Bij de kinderboeken trad eveneens een zekere vervlakking op, maar hier dient toch weer als een lichtpunt te worden gezien, dat Jules Verne's avonturen nog altijd tot de meest gevraagde jeugd lectuur behoren. De resultaten van de gevoerde propa ganda bleken zeer duidelijk merkbaar en men is dan ook stellig van plan op dezelfde wijze voort te gaan. W inkelsluiting Over de avondverkoop waren alle ge vraagde winkeliers meer dan tevreden. Enkelen onder hen hadden zelfs liever ge zien, dat de sluiting nog een uur later werd bepaald. Immers van zeven tot acht uur had men dikwijls vrijwel niets te doen, ter wijl men om negen uur handen te kort kwam. En wanneer wij nu de (voorlopige) ba lans opmaken, komen we tot de prettige overtuiging, dat de Sint Nicolaas-verkoop- eek een algeheel succes is geworden en I we hopen, dat alle winkeliers, wanneer zij 1 st.raks de (definitieve) balans samenstellen er precies zo over zullen denken. Het gaat goed met de voorbereidingen der proefstemming over de Europese po litieke eenwording die, zoals men in ons hoofdartikel van vandaag kan lezen, op 17 December iri de beide „Europese steden" Delft en Bolsward gehouden wordt. De reeds gehouden oriëntatie-vergaderingen in beide plaatsen verheugen zich in een zeer grote belangstelling van de burgerij en in het bizonder van de jeugdige kiezers uit wier vragen naar aanleiding van de be handelde onderwerpen veelal een juiste kijk op het belang van deze referenda blijkt. In Bolsward hebben velen zich reeds vrijwillig beschikbaar gesteld om de kie zers met auto's, bussen en boerenkarren gratis naar de stemlokalen en weer naar Een van de grote oude gebouwen in Bloemendaal, die na de oorlog door niet bewonen of door het gebruik voor een ander doel dan waarvoor zij oorspronke lijk waren bestemd, hebben geleden, was ook „Huize Overbeek", aan de Bloemen- daalseweg op de hoek van de Parkweg. Het huis, met de bouw waarvan in 1840 werd begonnen en die in de zomer van 1841 gereed kwam, heette oorspronkelijk het „landhuis Lindenheuvel", maar toen in 1903 de bouw gereed kwam van het huis aan de Ter Hoffstedeweg, dat wij te genwoordig als „Lindenheuvel" kennen, namen de bewoners met de inboedel ook de naam naar het nieuwe gebouw mee. In de „Bouwkundige Bijdragen", uitge geven door de Maatschappij ter bevorde ring van de Bouwkunst, jaargang 1848, le zen wij dat „Het landhuis Lindenheuvel" het tegenwoordige huize Overbeek dus werd gebouwd aan de voet van een be groeid zandduin door Is. Warnsinck, archi tect te Amsterdam. Eigenaar was de heer D. Borski. En als bizonderheid wordt daar na vermeld: „De vier privaten zijn met zoogenaamde hydraulische gemakken voorzien, waartoe het noodige water uit een op zolder geplaatsten bak met pijpen haar de vereischte plaatsen wordt toege voerd. Deze bak wordt gevuld met het re genwater, op het middendak vallende, en zoo dit ontoereikend is met welwater, door middel van een perspomp, geplaatst in het afgeschoten gedeelte van het pri vaat bij de vestibule. Genoemde bak le vert tevens het noodige water op den wasch- en droogzolder" En over de bouw ontlenen wij nog aan de genoemde Bouw kundige Bijdragen: „de deur- en raam lijsten, cordonban<ien, enz., aan de bui tengevels van dit gebouw zijn van zg. „ro man-cement" vervaardigd en hebben eene grauw-bruine kleur. De daken zijn belegd met zinkbladen. Het landhuis is met groo- ten spoed opgebouwd. Het metselwerk werd verricht door de heren Kakebeen en Reynders te Haarlem en het timmerwerk door P. Rijnierse, Overveen". Na de heer Borski werd het huis be woond door mejuffrouw Insinger. Het landhuis Lindenheuvel werd gebouwd op de plaats waar daarvoor het „Overbosch van de Beek" werd gevonden, en was daar dus een overplaats van. Huize „De Beek" is gelegen aan de Oostzijde van de Bloemendaalseweg, ingang Busken Huët- laan. En om tenslotte tot de tegenwoordige tijd terug te keren: Huize Overbeek werd tot in de ooi-logsjaren bewoond door een Haarlemse kantonrechter, die om zijn po litieke gezindheid tijdens de bezetting na de bevrijding werd ontslagen Daarna ves tigde de heer V. Loosjes er het Kennemer Tehuis voor jongens in, een soort inter naat voor leerlingen van middelbare scho len. Dit was van kort na de bevrijding tot November 1950. Huize Overbeek staat nu dus al ruim twee jaar onbewoond, maar dit zal nu de langste tijd hebben ge duurd. Oorspronkelijk had de aannemers firma C. Keur uit Aerdenhout het huis ge kocht om er een flatgebouw van te maken. Het heeft echter heel lang geduurd voor het gemeentebestuur daarvoor de goed keuring verleende en toen dit eenmaal zo ver was, vond de aannemer het beter het huis aan een particulier over te doen. Het huis zal nu zo vernemen wij uit welin gelichte bron het woonhuis worden van de bekende Haarlemse chirurg, dokter H. Wamstéker. Voor dat het evenwel zover is, zal het zeker voorjaar 1953 zijn. huis te brengen. De winkeliers hebben étalagewedstrijden gehouden met fraaie vei'sieringen in de Europa-kleuren groen en wit, BEF-vlaggen en Europa-leuzen en zelfs hebben zij bij de in hun winkels ge kochte St. Nicolaascadeaux Europa-rijmen ingepakt. De Bolswarder schooljeugd neemt ook al aan de propaganda deel en maakt met veel geestdrift jacht op de Europa-wimpeltjes, die hier op grote schaal verspreid zijn. De burgemeester moet zijn rijwiel secuur opbergen, omdat het een rage is, diens Europa-rijwiel vlaggetje als throphee in de wacht te sle pen. En ook de kleuters doen mee door met prijzenswaardige ijver Europa-sluit- zegels in matjes te vlechten en het kleu rige resultaat dan als wandversiering mee naar huis te nemen. Zo is al met al de belangstelling voor de komende stemming nog steeds stijgende, waarbij men er rekening mee moet houden dat het belangrijkste gedeelte van de voorlichtingsactie nog beginnen moet. In de komende tien dagen zullen namelijk verschillende Kamerleden, alsmede pro vinciale en locale prominenten in Delft en Bolsward de betekenis van Europa's een wording komen toelichten en men ver wacht, dat hun adhaesie voor de aanstaan de referenda nog vele twijfelaars in ja- stemmers zal veranderen. In beide steden wemelt het voorts van de Europa-affiches en Delft zal zelfs de primeur krijgen van een rijdend Europees stemlokaal, dat de kiezers in de rust- en ziekenhuizen zal gaan opzoeken. Bijna 96 „ja"-stemmen Delft en Bolsward zijn niet de eerste steden van Europa, waar dergelijke proef stemmingen worden gehouden. Eerder werd gestemd in Castrop-Rauxel en Breisach in Duitsland. In de eerste ge meente kwam ruim 73 percent der kiezers op, waarvan bijna 96 percent vóór stem de. Te Breisach kwam tachtig percent der BINNENLAND Het Stedelijk Museum te Schiedam is in het bezit gekomen van een fraai brons, voorstellende „Moeder en kind" van de be kende beeldhouwer John Radecker. Het mu seum heeft dit werk aangekocht op een vei ling te Amsterdam. De Amsterdamse gemeenteraad heeft besloten aan de Nederlandse Comedie een subsidie te verlenen van f15.000, eventueel te verhogen tot f 20.000, onder nader door B. en W. te stellen voorwaarden. TUdcns een balspel in de gymnastiekzaal van de Rijks H.B.S. te Venlo is de 13-jarige scholier D. Kooper op zo ongelukkige wijze met zijn höofd tegen de schouder van een medescholier gestoten, dat hij een hersen bloeding kreeg en aan de gevolgen hiervan is overleden. De gemeente Bockel in Noord Brabant telt sinds gisteren 5.000 inwoners. Het vijfdui zendste lid van deze gemeenschap is een dochter van het gezin MaasBus. Van het gemeentebestuur kreeg de jonggeborene een spaarbankboekje met een bedrag van 100 en de middenstand, die juist een winkelweek houdt, voegde daar nog tal van geschenken aan toe. Bijna een maand lang is een groep uit Friesland en Groningen afkomstige en in de Peelontginning werkzame arbeiders tijdens zijn vrije uren in het D.U.W.-kamp te Seve- num bezig geweest met de vervaardiging van houten speelgoederen. De mannen yervaar- digden ongeveer 150 stuks speelgoederen, die gisteren zijn overgedragen aan een comité, dat de artikelen door Sinterklaas in behoef tige gezinnen in Sevenum en omgeving zal laten bezorgen. Er is thans rijksgoedkeuring verleend voor de uitbreiding van het ziekenhuis te Middelburg. Zij behelst de eerste phase, die tevens de grootste is en waarvan de kosten worden geraamd op f2.000.000. Dit werk wordt op 7 Januari in Middelburg aanbe steed. De eerste uitbreiding betreft de bouw van twee vleugels waarvan de ene met twee verdiepingen en de andere met drie ver diepingen. Hierin komen nieuwe ziekenzalen, operatiekamers, een verloskamer en een kin derafdeling. HAARLEM EN OMGEVING Op Sint-Nicolaasmiddag moesten de brandwachten van het rayon Overveen van de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal zich nog even naar het huis van de familie W. aan de Lombar Petrilaan spoeden. De gecon stateerde rookontwikkeling bleek echter on gevaarlijk, zodat de brandweermensen na een goed kwartier hun onderbroken werk konden voortzetten en zich voorbereiden op strooi- avond. De voordrachtkunstenares mevrouw R. BonsetHorst zal optreden op de Kerstmid dag van de Nederlandse Vrouwen-electrici- teitsverenigi'ng op Donderdag 18 December in de muziekzaal van „Brinkmann". „Big Bill Broonzy" treedt op Vrijdag 12 December op in de zaal Schroder voor de Haarlemse Jazz-club. ADVERTENTIE HAARL. AUTORIJSCHOOL Plein 33 - Tel. 13000 Gedipl. K.N.A.C. Instructeur kiesgerechtigden op, waarvan eveneens 96 percent ja zei. Men hoopt in de beide Nederlandse gemeenten op een even gun stig percentage ja-stemmen. De Nederlandse Raad der Europese Be weging heeft een schriftelijke enquête on der vele vooraanstaanden in den lande, zoals Kamerleden, leden van Provinciale Staten, burgemeesters, wethouders en ge meente-secretarissen, leden der rechter lijke macht, geestelijkheid, ambtenaren, vakbondsbestuurders, hoogleraren, onder wijzend personeel, jeugdorganisaties, vrouwenorganisaties e.d. in totaal 21625 personen gehouden. Ruim 8000 formulieren, of 37 percent, werden terug ontvangen. Nog geen dertig antwoorden bleken afwijzend te zijn. In dien men de antwoorden van de georgani seerde voorstanders van een verenigd Europa buiten beschouwing laat, blijkt dat een derde der ondervraagden de moei te heeft genomen het formulier in te vul len, hetgeen voor een schriftelijke enquête een zeer gunstig percentage is. Ten einde aan alle verlangens en wensen op sportgebied in Haarlem tegemoet te komen heeft de Inspecteur voor de Lichamelijke Opvoeding van de gemeente zich tot een aantal vooraanstaande functionarissen op het gebied van de sport in Haarlem gewend. Uit dit overleg is een commissie van voorbereiding tot stand gekomen, welke commissié' zich heeft beraden over de vorm en de taak van een contactorgaan. Als vorm stelt de commissie zich voor een Sportraad, samengesteld uit \rertcgcnwoordigers van de overheid en van de sportwereld. Het College .van B. en W. van de gemeente Haarlem stelt nu aan de raad voor tot de instelling van de sportraad te besluiten. Algemeen wordt aangenomen, zo staat in het prae advies, dat een gezonde sport beoefening een gewichtige functie vervult in het maatschappelijk leven en dat er voor de overheid op dit terrein een taak is weg gelegd. Met de behartiging van deze taak zijn belangrijke bedragen uit de gemeente kas gemoeid. De tegenwoordige verhoudingen op het gebied van de sport zijn dermate gecom pliceerd dat de terzake door de overheid getroffen maatregelen niet altijd een juist begrip ontmoeten. Anderzijds is het voor de overheid niet altijd gemakkelijk een overzicht te verkrijgen van alle wensen en verlangens in het sportieve leven. In toe nemende mate wordt dan ook de behoefte gevoeld aan een orgaan, waarin vertegen woordigers van de overheid en van de sport in voortdurend contact met elkaar staan en hierdoor een beter begrip voor eikaars moeilijkheden zullen krijgen. Initiatieven Het zal de taak zijn van de Sportraad initiatieven te ontwikkelen, het gemeente bestuur van advies te dienen en bemidde ling te verlenen. Omtrent de samenstelling van de Sportraad heeft de commissie van voorbereiding de volgende gedachten ontwikkeld. In de Sportraad, waar van het aantal leden tenminste vijfen twintig zal bedragen, zullen in de eer ste plaats zitting hebben de vertegen woordigers van de georganiseerde sportbonden en (of) van de R.K., de Protestants Christelijke Sportcentrales en van de Cultux-ele Sportbond. Voorts is gedacht aan representatieve figuren al of niet uit de sport en niet behoren de tot een bepaalde organisatie en aan vertegenwoordigers van de gemeente raad. De inspecteur voor de Lichamelijke Op voeding heeft ambtshalve zitting in de Sportraad en wordt tevens belast met het secretariaat. Het aantal vertegenwoordi gers van de sportoi'ganisaties zal tenmin ste drievijfde van het totale aantal leden moeten bedragen. In het dagelijks bestuur zullen voorts ten hoogste negen leden zit ting hebben, terwijl vijf leden daax-van door de "Sportraad worden benoemd uit de in zijn midden zitting hebbende vertegen woordigers van de sportorganisaties. CASABLANCA (AFP). Op de Neder landse kustvaarder „Combinatie", die Za terdag met een lading oud ijzer uit Casa blanca naar Genua zou vertrekken, is Donderdagavond door de gerechtelijke autoriteiten beslag gelegd. De redenen van dit beslag zijn nog niet bekend. Het schip zal dus niet Zaterdag uit Casablanca ver trekken. Zoals bekend werd de „Combinatie" eni ge tijd geleden in de Middellandse Zee door zeerovers aangehouden en geplun derd.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 14