Haarlemse bioscoopdirecties adresseren aan de raad Twaalf jaar wegens doodslag van Haarlemse scheepsbouwer Overweg bij Heemstede-Aerdenhout obstakel voor grotere frequentie Kort en bondig <=B>rieven aan de redactie Halfweg Lisse Gemeentebegroting 1953 goedgekeurd Hoofddorp Bloemeridaal Heemstede pONDERDAG 4 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Vermakelijkheidsbelasting opnieuw in het geding Haarlems „nachtleven" op de smalfilm B. en W. antwoorden op adres van makelaars Zevende congres Expogé in Haarlem Haarlemmermeer wil HOV subsidie van 822 geven Sport in 't kort Duits schip op een mijn bij Terschelling Zevenhonderd gulden boete voor deviezenfraude Dagblad „Sumber" meldt complot in Nieuw Guinea Moeilijkheden bij transport van suikerbieten Conjunctuur en werkloossheid Sinterklaascadeautjes uit Hoofddorpse school gestolen Heemsleedse kinderen naar Bio-vacantieoord Feestavond ten bate van Stille Armen Naar wjj vernemen hebben de directies van de te Haarlem gevestigde bioscoop theaters een adres aan de Haarlemse gemeenteraad gericht waarin zij wederom aan dacht vragen voor het probleem van de vermakelijkheidsbelasting. Zij spreken het vertrouwen uit dat de raad op korte termijn zal besluiten tot afschaffing van de diffci?entiatie in de tarieven der vermakelijkheidsbelasting en een uniform tarief van 20 zal vaststellen, een tarief dat de draagkracht van het bioscoopbedrijf op het'ogenblik niet te boven gaat. Handhaving van het thans geldende ta rief zou ook voor de gemeentefinanciën ongewenste gevolgen hebben. Indien niet tot verlaging zou worden overgegaan zou het bedrijf aan aantrekkingskracht inboe ten hetgeen ook voor de gemenetekas ver mindering van inkomsten met zich zou brengen. De bioscoopdirecties wijzen er voorts op dat niet minder dan 180 gemeenten de laatste tijd de belasting hebben herzien en het oude tarief weer ingevoerd. In de on middellijke omgeving van Haarlem wordt door de meeste gemeenten 20 belasting geheven, zoals in Velsen, Heemstede en Haarlemmermeer. Uiteraard hanteren de directies ook in dit adres de naar hun oordeel onjuiste dis criminatie van het filmbedrijf ten op zichte van andere vermaken zoals circus sen, revues, kermissen en dergelijke. Fiscus meer, bedrijven minder Zij wijzen er ook op dat in de periode van April 1951 tot en met Maart 1952 de Haarlemse theaters 260.000 minder ont vingen maar de fiscus 104.000 gulden meer toucheerde dan in de overeenkomstige periode van 1947/48. In het lopende jaar is door de uitbrei ding van het aantal theaters de gemeente lijke belastingopbrengst met meer dan zestienduizend, gulden gestegen terwijl de Gisteren hielden de leden van de Haar lemse smalfilmliga een filmavond in restau rant Brinkmann in Haarlem. De dertig club leden hebben in de afgelopen weken een filmpje gemaakt over het. „nachtleven" in Haarlem. Hierin kon men zien wat er in de stad gebeurde wanneer de leden van de film liga hun clubavond hebben. Nu zijn de ma kers van deze film niet voor de verschrik kelijkste gruwelen teruggedeinsd: Men ziet een inbreker in het huis van een der leden binnenklimmen, een kerel is opgehangen in een kastGisteravond werd deze film vertoond en tegelijkertijd werden de reacties van enkele dames verfilmd. De opname werd in een donkere kast onmiddellijk ontwikkeld en daarna in de oorspronkelijke film ingelast. Het resultaat was verbluffend De avond werd verder gevuld met de ver toning van enkele oude films, waarbij na tuurlijk de gooi-en-smijt-producten van Charlie Chaplin een belangrijke plaats in namen. Geen aanleiding om op standpunt terug te komen B. en W. van Haarlem hebben aan de gemeenteraad prae-advies uitgebracht over het adres dat de Haarlemse vereniging van makelaars aan de raad heeft gericht, nadat tijdens de begrotingsdebatten een motie van de heer Goedee (Partij v. d. Arbeid) werd aangenomen, waarin de wenselijk heid van een aflopende regeling voor de werkzaamheden van de makelaars bij het Haarlemse huisvestingsbureau tot uitdruk king kwam. De meerderheid van de raad en ook van het College van B. en W. (de KVP en de VVD stemden tegen) was namelijk van mening dat in deze werkzaamheid het pri vaat-rechtelijk en het publiek-rechtelijk element met elkaar werden vermengd. Met andere woorden: het zou mogelijk zijn, dat zonder dat dat nu reeds bepaald in de praktijk was voorgekomen een makelaar in een moeilijke positie zou komen omdat hij enerzijds bijvoorbeeld een cliënt zou moeten adviseren een bepaald pand te verkopen, terwijl hij juist aan de huis vestingscommissie verplicht zou zijn er voor te zorgen dat datzelfde huis verhuurd zou moeten worden aan de door de com missie gewenst geachte gegadigden. Van de zijde der makelaars werd onder meer aangevoerd dat zo'n geval alleen maar academisch was omdat geen der make laars zaken behandelt waarbij hijzelf be trokken is. B. en W. hebben zich naar aanleiding van de motie-Goedee reeds op het stand punt gesteld dat dit niets afdoet aan het feit dat in principe de combinatie toch niet gewenst is en dat zij in het adres van de makelaars geen aanleiding zien op het een maal ingenomen standpunt terug te ko men. opbrengsten van de theater met 87 mille achteruit gingen. Voorts releveren de adressanten de ver hoging van tal van lasten huur, brand stoffen, electriciteit, lonen, onderhoud. De inkoop van films is ook onvoordeliger ge worden. Dit alles maakt dat de Haarlemse be drijven vrezen spoedig noodlijdend te worden indien niet tot verlaging der ver makelijkheidsbelasting wordt overgegaan. De Nederlandse Vereniging van Ex-poli tieke Gevangenen uit de Bezettingstijd gaat haar zevende congres in Haarlem houden. Dit gebeurt in de grote zaal van restaurant Dreefzicht op Donderdag 18 en Vrijdag 19 Juni 1953. Zaterdag 20 Juni gaan de con gressisten op excursie. B. en W. van Haarlemmermeer hebben op de gemeentebegroting 1953 een bedrag van f 822 uitgetrokken voor de Haarlemse Orkest Vereniging. In hun toelichting schrijven zij, dat de werkzaamheid van de H.O.V. zich geenszins beperkt tot het grondgebied van Haarlem. Vele muzikale manifestaties in verscheidene gemeenten van Noordholland zijn door het aandeel dat de H.O.V. daarin nam mogelijk ge worden of op een in muziek-aesthetisch opzicht hoger niveau gebracht. Voorts achten B. en W. het gewenst ook de zorgen van de plaatselijke cultu rele verenigingen enigermate te verlich ten. Het bestaan van deze verenigingen is van groot belang. De muziekverenigingen hebben steeds met tekorten te kampen. Dikwijls worden .plaatselijke gebeurtenis sen opgeluisterd of wordt daaraan een mu zikaal accent verleend. Dit geschiedt be langeloos hoewel de middelen om de nood zakelijke aankopen van instrumenten en zovoort te financieren meestal ontbreken. Voor fanfaregezelschappen is een post van f 600 uitgetrokken. Het ligt in de bedoeling de financiële zorgen van de plaatselijke culturele ver enigingen waar mógelijk enigermate te verlichten door toekenning van subsidie in een wat ruimere mate dan tot dus ver. Een enigszins groter bedrag dan voorheen is uitgetrokken, namelijk f 1578. Door deze voorsteller, zal de post on voorziene uitgaven met f 1400 verhoogd moeten worden. De West-Berlijnse politie heeft waarschuwingsborden laten aanbrengen op de grens tussen de Amerikaanse en R.ussische sectoren. De West-Berlijnse automobilisten wor den ervoor gewaarschuwd dat, wanneer zij op dit kruispunt de Russische sector inrijden, de Oost-Berlijnse voikspolltie hen niet zal toestaan langs dezelfde weg terug te keren. Op een ander bord staat onder andere de waarschuwing te lezen dat de Russische sector 10 meter verder begint. Wegens doodslag van de Haarlemse scheepsbouwer J. C. M. D. heeft de Haar lemse rechtbank vanmorgen de vierentwin tigjarige slagersknecht J. S. veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar met aftrek van voorarrest. De rechtbank overwoog dat het door de verdediger aangevoerde beroep op nood- weer-excès niet aanvaardbaar is omdat de eerste slag slechts een onbetekenende wond had veroorzaakt, doch D. toen wel reeds buiten gevecht was gesteld, zodat van hem geen gevaar meer te duchten was. Boven dien verliep er tussen de eerste en de vol gende slagen een spanne tijds. De recht bank rekent niet de eerste, maar de twee volgende slagen tot de doodslag. Veertien dagen geleden had J. S. zich te verantwoorden, omdat hij er van verdacht werd op 23 Juni van dit jaar zijn aanstaan de schoonvader, de drieënvijftigjarige scheepsbouwer J. C. M. D., tijdens een twist bij diens woonschip „Potemkin" aan het Spaarne door slagen met een voor hamer van het leven te hebben beroofd. Tezamen met de verloofde van een dochter van de scheepsbouwer, de achttienjarige groenteknecht J. B. zou hij daarop het lichaa/n hebben verzwaard en in het Spaar ne geworpen. In de vroege ochtend van 1 Juli is het stoffelijk overschot van D. door een employé.van de Chocolade- en Cacao fabriek Droste ontdekt. Het was toen weer boven komen drijven. De officier van justitie eiste veertien dagen geleden wegens moord met voorbe dachten rade een gevangenisstraf van vijf tien jaar. Als verdediger trad op mr. B. "W. Stomps. In verband met bezwaren voor het weg verkeer bij de gelijkvloerse kruisingen te Delft en de overweg Zandvoortselaan nabij het station Heemstede-Aerdenhout zal de frequentie op de lijn Amsterdam-Dordrecht voorshands niet in belangrijke mate kun nen worden opgevoerd. Voor de oplossing van deze overwegproblemen worden thans bij de Nederlandse Spoorwegen plannen ontworpen. Dit deelt de minister van Verkeer en Wa terstaat mede in de Memorie van Antwoord op de begroting van zijn departement. Over de spoorwegen merkt de bewinds man voorts op: Tot versterking van de rendabiliteit der N.S. kan bijdragen de staking van de rei zigers- en goederendienst op lijnen, welke aanzienlijke verliezen opleveren en over bodig zijn, aangezien hun functie practisch reeds is overgenomen door het wegverkeer. Thans wordt door de directie een onderzoek ingesteld, in hoeverre deze beide criteria bij de reizigersdienst op de volgende lijnen bij de tegenwoordige exploitatievorm aan wezig zijn: GroningenRoodeschool, Gro ningen—Delfzijl, ZuidbroekStadskanaal, LeeuwardenStaveren en ZutphenWin terswijk. Daarnaast is bij de N.S. in studie de vraag hoe een vereenvoudiging van de wijze van exploitatie van lijnen met gering. vervoer zou kunnen worden bereikt. Deze vereenvoudigde exploitatie zou dan bij gunstig resultaat van het onderzoek toe passing dienen te vinden op lijnen, welke wel onrendabel, doch niet overbodig zijn. Dit onderzoek strekt zich ook uit tot het baanvak HeerlenKerkradeSchin op Geul. De directie van de N.S. heeft ver zocht tot sluiting te mogen overgaan, zo wel voor de reizigers- als voor de goede rendienst, van de tramlijn AlkmaarBer gen aan Zee en van het baanvak Scheve- ningenLoolaan. Voorts verzochten de N.S. enige tijd geleden de reizigersdienst op de trajecten Weert-Budel-grens en Maastricht-grens (richting Lanaken) te zijner tijd te mogen staken, zulks in ver band met in België bestaande plannen tot staking van de reizigersdienst op de aan sluitende baanvakken. Wat de tram AlkmaarBergen aangaat, hieromtrent kan de beslissing van de mi nister binnen zeer korte tijd worden tege- moetgezien. HHIJC WINT VAN CPL (LUIK). - De ijshockey wedstrijd voor de competitie om de Lippensbeker tussen HHIJC (Den Haag) en CPL (Luik) eindigde in een twaalf—vier overwinning voor HHIJC. De tussenstanden waren: vijf—een, twee—drie, vijf—nul. Voorts deed de rechtbank uitspraak in de zaken tegen drie andere verdachten. De echtgenote van het slachtoffer en de zoon was ten laste gelegd, dat zij sporen van het misdrijf hebben verdoezeld en het misdrijf verzwegen hebben. De officier van justitie had tegen beiden een gevangenisstraf van zes maanden geëist. Het vonnis luidde con form deze eisen. De groenteknecht J. B., wie ten laste was gelegd meegewerkt te hebben aan het weg maken van het stoffelijk overschot, werd •veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, de maximumstraf die op dat misdrijf staat. Tegen deze had de of ficier een gevangenisstraf van zes maan den geëist. Verduistering en bankbreuk De achtentwintigjarige vertegenwoordi ger A. S. was verdacht van verduistering van 6000 ten nadele van een Haarlemse firma en bedriegelijke bankbreuk. Hij had aan de curator van zijn faillissement ver zwegen, dat hij meer inkomsten genoot dan 60 per week; daardoor is een bedrag van 4.000 aan de crediteuren onttrokken. De eis luidde een gevangenisstraf van tien maanden en de uitspraak acht maanden wegens verduistering. Voor de bedriegelijke bankbreuk werd verdachte van rechtsver volging ontslagen. De firmant J. J. G.. ten nadele van wie S. de verduistering had gepleegd, werd verdacht van medeplichtigheid aan be drieglijke bankbreuk. De rechtbank ver oordeelde G. tot drie maanden gevange nisstraf, zij het op andere gronden. Kano door rondvaartboot overvaren De vijfenveertigjarige Haarlemse aan nemer S. H., verdacht op 1 Juni van dit jaar in het Zuider Buiten Spaarne te Heem stede met een rondvaai-tboot een kano te hebben overvaren, waarin twee twaalf jarige meisjes zaten, die zwemmend de kant wisten te bereiken, werd in hoger be roep veroordeeld tot driehonderd gulden boete. De kantonrechter had hem een geldboete van 75 opgelegd. Verduistering Wegens verduistering van twee radio toestellen, die hij in huurkoop had ont vangen, werd de achtentwintigjarige Haar lemse vertegenwoordiger H. T. te M. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden met aftrek van voorarrest. De „Euroland", een afgetakeld schip, dat zonder tuigage en machine door de sleep boot „Widder" werd gesleept, is gistermid dag bij Terschelling op een mijn gelopen. De „Widder" was met twee schepen op sleeptouw op weg naar de Elbe. De op varenden zijn op de sleepboot overgestapt. De „Holland" 2 van de rederij Doeksen is ter plaatse om te trachten het schip te ber gen, doch dit zal erg moeilijk zijn, daar de „Euroland" in zinkende toestand verkeert en het slecht weer is. Er waait een. Noor- derstorm. i Economische rechter Gisteren stond voor de economische politierechter te Haarlem de bestuurder van een naamloze vennootschap uit Den Haag terecht. Hem waren twee feiten ten laste gelegd: Hij zou begin Juni zonder de vereiste documenten zevenhonderd dozijn paar nylonkousen hebben trachten in te voeren en zou enkele maanden eerder, toen hij een vergunning probeerde te verkrijgen, een onjuiste opgave over het land van her komst hebben verschaft. Begin Juni kwam uit Londen een partij kousen op Schiphol aan. De hoofdverifica teur van het vliegveld vertrouwde de zaak niet en de heren M. Wieling en H. de Deugd, die nu als getuigen waren opge roepen, maakten een verbaal op. Zij deden een onderzoek in de boeken, doch daaruit bleek nist, zoals verdachte beweerde, dat de kousen via Engeland naar Schiphol waren verzonden. Mr. R. van Alphen de Veer lichtte, als deskundige, de deviezenachtergrond toe en de heer A. A. Kok trad als deskundige op het gebied van de expeditie op. Als getuige a décharge was de heer H. A. G. M. Leenöerts opgeroepen. Hij legde uit hoe het mogelijk is, dat de N.V. zaken deed met dollars, die eigenlijk op naam •van een bloembollenhandelaar en een stik stoffabrikant stonden. De officier van Justitie achtte het bewijs echter geleverd. Hij was van mening, dat de vergunning de lading niet dekte en dat deze nylons zonder de vereiste vergunning waren ingevoerd. De officier achtte ook de opzet bewezen en daar hij een voorbeeld wilde stellen eiste hij een "geldboete van vijfduizend gulden en een waarborgsom van tienduizend gulden met een proeftijd van twee jaar. De verdediger, mr. I. E. Hes, uit Den Haag, was van mening, dat het hier een bijzonder moeilijke technische kwestie be trof. Hij bestreed het ten laste gelegde op grond van artikel eenentwintig van het deviezenbesluit. Ook voerde hij aan, dat, al hadden de bloembollenhandelaar en de stikstoffabrikant geen verstand van nylons zij tóch in elk geval belang hadden bij de verkoop van de goederen. Immers op deze manier kregen zij een aanmerkelijk grotere opbrengst voor hun dollars. Tevens achtte mr. Hes de opzet niet be wezen. De dozen, waarin de kousen ver pakt waren, droegen weliswaar de woor den „made in England", maar verdachte had deze dozen pas gezien, toen de douane ze al in beslaggenomen had. Mr. Hes verklaarde verder nog, dat de nylons weer het land uit zijn en dat de dollars weer in Nederlands bezit zijn ge komen. De deviezenpositie van ons ïand is dus op geen enkele wijze benadeeld. Na re- en dupliek veroordeelde de poli tierechter de verdachte tot twee maal drie honderdvijftig gulden boete en verbeurd verklaring van de in beslaggenomen kou sen, die een waarde hadden van vijfen twintig gulden. Hij meende dat hier géén opzet in het spel was, doch wel dat er van schuld gesproken kon worden. „Fantasie", zegt Den Haag Volgens een bericht in het dagblad „Sumber" zou men in Westelijk Nieuw- Guinea op 15 October een opstand hebben .willen ontketenen tegen het Nederlandse gezag. „De opstand kon echter niet door gaan", zo vervolgt het blad. Het doel zou zijn geweest Nieuw-Guinea los te maken van Nederland en te verenigen met In donesië. Op 2 October is een koerier uit Irian in Djakarta aangekomen „om het be raamde plan voor te leggen aan daar ver toevende strijdmakkers". Deze zou inmid dels naar Nieuw-Guinea zijn teruggekeerd Een andere koerier zou naar Nederland vertrokken zijn om zoveel mogelijk volge lingen aan te trekken, maar daar door de Nederlandse autoriteiten gearresteerd zijn. Op een vraag van het ANP naar de juist heid van de berichten in het Indonesische dagblad „Sumber" is van officiële zijde in Den Haag verklaard, dat deze „volkomen op fantasie" berusten. (Verkort weergegeven) Dank u Sinterklaasje. Er moet mij iets van het hart, waarvan de aanleiding zo ge heel past in de sfeer van deze dagen. Hier om verheugt het mij dan ook bijzonder, dit plekje in uw blad toegewezen te hebben gekregen. Wij, dit zijn de regenten van het Geref. of Burgerweeshuis, de directie en overige leiding, zijn niet minder dan ontroerd ge worden bij het zien en in ontvangst nemen van het speelgoed, bestemd voor onze ruim 70 kinderen. Dit speelgoed hebben wij ontvangen door het enthousiaste, nobele streven van een 40- tal vaklieden van de Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen,- in een prachtige samenwerking met de bedrijfsleiding, door welke materialen beschikbaar werden ge steld, plus het gebruik van de werktuig machines. En als was dit alles nog niet vol doende, bovendien nog voor elk der kinde ren een tractatie van suikergoed, chocolade en speculaas. De makelij van genoemd speelgoed, solide, fraai van vorm en kleur en zo gevarieerd, is de volmaakte weergave van de hartelijke mensenliefde, waarvan deze mannen en ook hun echtgenoten van de Centrale Werkplaats bezield waren, bij het volvoe ren van dit schone plan. Wij achten het een eer en vreugde, hen allen nog dit jaar in ons weeshuis te ont vangen, om hen, samen met de kinderen, te bewijzen, hoe gelukkig ons dit allen heeft gemaakt. J. DE NIE Nog meer. Hedenavond las ik uw arti kel in het Haarlems Dagblad: Spook der verveling wordt verdreven, waarin be schreven wordt, hoeveel succes de heer Griep heeft met z'n nieuwe actie. Ik stel het werk, dat gedaan wordt, zeer op prijs en ik waardeer ook de dames, die nu ook in Haarlem dit werk voor de zieken willen gaan doen. Maar toch rijst in mij de vraag: Dit werk is toch niet onbekend? Het Ned. Rode Kruis heeft toch als tak van arbeid het Welfare werk en voor zover ik dat kan bekijken, loopt dat in één lijn met het werk, dat de heer Griep bedoelt. Zou het daarom niet beter zijn, dat deze zeer actieve mensen gingen samen werken met het Ned. Rode Kruis? Het lijkt me, dat dan nog meer wordt bereikt. Zr. G. W. De moeilijkheden bij het transport der suikerbieten in Haarlemmermeer en om géving" worden bijna met de dag groter. Voor alien die bij het vervoer betrokken zijn geldt het wachtwoord: „Alle hens aan dek!" Dit brengt mee dat er dag en nacht moet worden gewerkt om de bieten naar de fabrieken te krijgen. Nu de suikerfa briek „Holland" te Halfweg niet méér kan verwerken dan ze al doet, heeft de suiker fabriek te Zevenbergen de restanten bieten overgenomen. Hiermee wordt echter het vervoersprobleem nog lastiger, daar de bieten over veel groter afstanden moeten worden vervoerd. De schepen, die het aan gewezen middel van vervoer over deze afstanden zijn, ondervinden dezer dagen de last van het ijs. De dooi, die de schors- velden los maakte, heeft het er niet ge makkelijker op gemaakt. De bevrachters van de suikerfabrieken doen alle moeite om nu zoveel mogelijk transport per as te organiseren. Alles wat een vracht bieten kan laden rijdt, maar ook hieraan heeft men nog tekort. Ondertussen blijven de boeren met hon derden tonnen suikerbieten zitten. Bij sommigen wordt elke vierkante meter erf benut om de bieten te storten. Een bere kening van de hoeveelheid Dieten die nog op de landbouwbedrijven liggen durfde men ons niet te geven, daar de oogst voort durend verrassende hoeveelheden oplevert. Begin van deze week oogstte een land bouwer bij Halfweg van vier bunder land het record van vieronderdtachtig ton bie ten! Woensdagmiddag kwam de raad in open bare zitting bijeen ter behandeling van 32 punten en van de gemeentebegroting 1953. Bij de algemene beschouwingen sprak de heer. P. de Koning namens de K.V.P. zijn tevredenheid uit over de sluitende begroting en het vroegtijdig behandelen er van. Ver volgens vroeg spreker de aandacht voor ver bouwing van het gemeentehuis, voor door lichting der bevolking, voor het maken van een nieuw zwembad en voor woningbouw. Hij meende, dat hoger subsidie gewenst is voor het kleuteronderwijs en voor muziek en zangverenigingen. Ten slotte vroeg spreker steun voor' sportterreinen, speeltuinen en het verlenen van kinderbijslag. De heer A. de Vries vroeg namens de C.H. en de A.R. fractie verbetering en uitbreiding der riolering. Hij betreurde het dat de ge meente zo afhankelijk is van het rijk eri achtte het noodzakelijk de reserve niet op te maken. De heer De Vries besloot zijn wen sen met dezelfde punten als de heer De Ko ning op te noemen doch vroeg tevens een extra-toewijzing voor de woningbouw en de stichting van de gezinsverzorging. De heer H, van Waveren maande aan een voorzichtig financieel beleid .te voeren. De heer Van Leeuwen (Arbeid) had be zwaren tegen het beleid van het college en had op sociaal terrein verschillende wensen. Burgemeester De Graaf noemde de samen werking tussen B. en W. en de raad goed. Het inschakelen van de raad in diverse commis sies was het juiste beleid. Dat werkt voor treffelijk. Met de beschouwingen van de heren De- Kpning, De Vries en Van Waveren kon spreker zich in grote lijnen verenigen De burgemeester zeide, dat het bouwvolume voor 1952 reeds aanmerkelijk is overschre den en zag "in de gezinszorg' een bijzondere organisatie die de aandacht verdient. Ver heugend was het dat de raad de cijfers vo.or onderwijs te laag vond. Wat betreft de sport zag spreker daarin een sociaal en paedago gische opvoeding voor de jeugd. Uitvoerig weidde spreker uit over uitbreiding van het gemeentehuis. De- heer Van Waveren was het niet eens met de verhoging van een bedrag van f 1000 voor het sportpark. Dé heer Raridsdo'rp acht te de uitgaven wel goed. Het is, beter de jeugd naar de sportvelden te sturen dan naar de herberg. De raad ging vervolgens accoord met een voorstel om tot verbetering van de Looster- weg-Noord over te gaan, waarbij ook de brug 2'i meter verbreed zal worden ten behoeve van een later aan te leggen fietspad aldaar Uit de raad gingen stemmen op om de werk zaamheden gelijktijdig te doen. Besloten werd tót verlenging van de fraudeverzekering. Verstrekt werd een geld lening groot f 45.028 aan de gemeentelijke woningstichting Lisse. Goedgekeurd werden een aantal nieuwe subsidie-aanvragen op sociaal terrein. Voor verbetering van straatverlichting ward in totaal f4010 uitgetrokken. De gemeentebegroting 1953 werd goed gekeurd. De gewone dienst sluit met een ebdrag van f 1.379.000 en de kapitaalsdienst met f705.515. Gisteravond sprak de heer F. Bos uit Haar lem voor de afdeling Lisse en Sassenheim van het Nederlands Verbond van Vakver enigingen over het onderwerp „Niet opnieuw conjunctuur werkeloosheid". Spreker besprak het welvaartsplan van het N. V. V. Hij zeide dat door het plan als een rode draad de werkeloosheidspolitiek loopt. Industralisatie en verplaatsing der bewoners dient uitkomst te brengen, emigratie is niet alleen vol doende om het werkeloosheidsprobleem op te lossen. Ook zal de mogelijkheid van een 40-urige werkweek met het zelfde loon sti mulerend werken, doch Nederland kan niet alleen de conjunctuurwerkeloosheid oplos sen, omdat dit een wereldprobleem is. In de afgelopen nacht is er ingebroken in de openbare school voor buitengewoon lager onderwijs in Hoofddorp. Vele Sint Nicolaascadeautjes, die be stemd waren voor de kinderen worden ver mist. Het hoofd van de school kon nog geen juiste opgave doen, daar men nog druk bezig was de inventaris op te maken. De politie wenste geen inlichtingen te versohaffen. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: H. E. FrankenRieger, z.; W. E. A. M. Th. LaurensseLangenegger, d.; A. van AkenGroenendijk, d. ONDERTROUWD: H. Blok en. J. M. de Vries; J. Laduc en E. M. Degens; J. F. Förch en F. Tiesinga; M. Timmer en M. A. Schaap. GETROUWD: J. N. M. Neelissen én A. C, M. Pleiter; S. A. Verbrugge en J. J. Swart; J. M. Klompé en M. W. van Hagen; P. C Fromberg en S. C. van der Meydcn. OVERLEDEN: Wed. C. ThorborgPluk ker, 86 j.; H. F. Tillema, 82 j.; J. B. Sluiter, 76 j.; Wed. J. C. v. d. Esch—Stoel, 75 j.; L. Groot, 65:j:; C. H. de Visser, 79 j.; Wed. J. M. Linthorst Homan—Staal, 78 j. BINNENLAND De KNAC heeft verzocht op het punt, gelegen tussen Ypenburg en de Hoornbrug in de weg RotterdamDen Haag, waar het verkeer naar Voorburg zich afsplitst, na- triumverlichting te doen aanbrengen. De in September opgerichte bond van Ned. Hervormde Vrouwenverenigingen op Gereformeerde grondslag heeft te Utrecht zijn eerstë bondsdag gehouden. Als sprekers op de bondsdag traden op ds. Tukker uit Delft en ds. Vermaas uit Bodegraven. Zij refereerden over „de vrouw in en buiten het gezin" Mr. N. S. Blom is bij Koninklijk Besluit van 26 November 1952 ten departemente van Buitenlandse Zaken benoemd tot regerings commissaris voor Indonesische aangelegen heden. Krachtens een besluit van de minis terraad is-mr. Blom tevens belast met de zorg voor de ambtelijke coördinatie van de behan deling van Indonesische aangelegenheden bij de verschillende daarbij betrokken depar tementen. De oud-ministcr-president prof. mr. P. S. Gerbrandy, die reeds enige weken aan een middenoorontsteking leed, is in een Haags ziekenhuis geopereerd. De operatie, die van ingrijpende aard was, heeft een zeer bevre digend verloop gehad. De toestand van prof. Gerbrandy is goed. Zesentwintig K.L.M.-employés die gis teren uit Den Haag per autobus uaar Schip hol vervoerd waren, bleken bij aankomst onwel te zijn geworden door in de wagen aanwezige benzinedampen. Deze dampen waren binnengedrongen doordat de bus on derweg een uitlaatpijp was kwijtgeraakt. De 26 employés werden naar Den Haag terug gebracht om thuis uit te zieken. Hun toe stand was niet ernstig. De heer H. C. Vermaat is benoemd tot burgemeester van Moordrecht. Sedert 1946 was hij burgemeester van Giessendam. Negentien Nederlanders, onder wie jonge boeren en tuinders, vertegenwoordi gers van de rijksvoorlichtingsdiensten, lera ren, leraressen, een maatschappelijk werkster en twee boerendochters, die gedurende zes maanden, op uitnodiging van de M.S.A., in Amerika verbleven, zijn met het s.s. „Maas dam" van de Hollend-Amerika Lijn in Ne derland teruggekeerd. Op Zondag 14 December is het echtpaar Willem Aten en Anna Poelgeest te Wormer- veer zestig jaar getrouwd. Bruidegom en bruid zijn respectievelijk 83 en 84 jaar oud. De gemeenteraad van Amsterdam heeft een voordracht goedgekeurd tot het aangaan van een aantal geldleningen op onder handse schuldbekentenis tot een totaal be drag van f 19.100.000 met verschillende loop tijden. Alle aanbiedingen zijn verenigbaar met het vastgestelde rentegamma. Twee millioen worden verstrekt door bedrijven van de Philips interessen en f300.000 door de AKU. De 62-jarige ambtenaar van het Burger lijk Armbestuur in de gemeente Wonsera- deel, de heer H. K, is door de Leeuwarder rechtbank overeenkomstig de eis van de officier van justitie veroordeeld tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. Verdachte had zich van 1943 af schuldig gemaakt aan verduistering van gelden. Blijkens het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijzigen van de Handelsnaam-wet hebben zeer vele leden opgemerkt, dat in het algemene spraak gebruik de term „firma" veelvuldig wordt gebezigd voor vele en velerlei middelgrote, kleine en andere ondernemingen, welke de rechtsvorm van de vennootschap onder firma niet bezitten. Dit gebruik zal door het be paalde in het ontwerp worden uitgesloten. Algemeen was men echter van oordeel, dat een zodanige-beperking ten aanzien vgn een algemeen ingeburgerd woord niet gewenst is en dat bovendien voor deze beperking niét voldoende gronden bestaan. Op de 13e Brabantse Kampioenendag, de jaarlijkse traditionele show van kam pioenduiven uit het gehele land, welke dit jaar te Tilburg wordt gehouden op Zondag 14 December zal ook een collectie te bewon deren zijn van Prins Bernhard. In totaal zul len op de expositie ruim 1300 duiven wor den tentoongesteld die op vluchten in het afgelopen seizoen de beste resultaten be haalden. In Rotterdam-Zuid is thans een begin gemaakt met de aanleg van een groot recreatiegebied. Voor dit complex, dat de naam Zuiderparkgordel zal dragen, is giste ren door mevrouw Van WalsumQuispel, echtgenote van Rotterdams burgemeester, de eerste beukeboom geplant. Het plan, waar van de verwezenlijking dan nu is aangevan gen, geeft een aaneenschakeling van open ruimten voor algemene recreatie en terrei nen met een bijzondere bestemming, zoals volkstuinen, sportvelden, tennis-, roei- en ijsbanen, alsmede een zwem- en zonnebad, dat op een dagcapaciteit van 12.000 bezoekers wordt ingesteld. De gemeenteraad van Maastricht heeft Dinsdagavond met 24 tegen 8 stemmen een voorstel van B. en W. verworpen om het Henric van Veldekeplein te maken tot een openluchttheater voor culturele manifesta ties van internationale betekenis. Ter voorziening in de vacature bij het college van curatoren van de Landbouwhoge school te Wageningen zijn bij K. B., op voordracht van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, tot leden benoemd de heer A. Luijtjes, directeur van de afdeling tropische producten van het Koninklijk Instituut voor de tropen en jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, Commis saris der Koningin in Gelderland, te rekenen met ingang van 1 December 1952. Woensdag beeft de vereniging „Het Hoogeland", Christelijke vereniging tot stichting en instandhouding van arbeids- koloniën, tijdens een bijeenkomst in Tivoli te Utrecht haar zestigjarig bestaan herdacht. HAARLEM EN OMGEVING Aan de universiteit van Amsterdam is bevorderdtot arts de heer H. E. Verheus uit Haarlem. Bij de politie is aangifte gedaan van een inbraak in een perceel in het Kenaupark. Uit een schrijfbureau is een bedrag van on geveer dertig gulden gestolen. Heden zijn twee kinderen uit Heemstede voor een verblijf van zes weken vertrokken naar het Bio Vacantie-oord „Russenduin" in Bergen aan Zee. Deze uitzending is mogelijk gèmaakt door de gelijknamige stichting waar voor in de bioscopen twee keer per jaar een 'nzameling wordt gehouden. Op Zaterdag 13 December zal in het Sport parkrestaurant een avond worden gehouden door. het Heemsteedse „Excelsior" en de toneelvereniging „Heemsteedse West", waar van de opbrengst ten goede komt aan „De Stille Armen". „Excelsior" zal onder leiding van de heer L. ter Braake enige nummers ten gehore geven en „Heemstede West" speeit enkele eenacters. De avond begint om acht uur en wordt besloten met een bal onder leiding van de heer H. v. d. Moolen Jr. Alle medewerking geschiedt belangeloos.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3