Sfstf draagt*! een warm toe KLM-ramp bij Frankfort blijft een mysterie De mens in de lucht Velser tunnelbouw bespoedigd door herziening werkschema Continentaal debuut Ballet Legat Zaterdag in theater Carré D.D.D. A genda voor Haarlem „Alles was wel aan boord Weerspannige Afrikanen in Kenya gedood Alles vliegt P. J. Schmidt overleden Minister Algera: Nota van wijzigingen bij de begroting Verkeer en Waterstaat Geen enkele conclusie omtrent de oorzaak Steek der warmpjes in! B Drie weken HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 waar zijn hart vol van is, loopt de geschenkenstroom van over! Proces tegen „Brandende Speer" Brand op Nederlands schip Nederlandse schilderijen naar Indonesië Kerkelijk Nieuws Eind van deze maand: betere benzine DONDERDAG 4 DECEMBER 19:5*2 Ons doel is het doen herleven van de grote stijltradities uit het keizerlijke Rus land", aldus vertelde madame Nadine Nico- laeva Legat, toen wij gistermiddag met haar zaten te praten in het Amsterdamse theater Carré, waar zij Zaterdagavond met haar jonge balletgroep een reeks voorstellingen begint. Het Ballet Legat trap op 1 Novem ber voor het eerst in Londen op en maakt thans zijn continentaal debuut. Madame Legat is draagster van een be roemde naam. Haar echtgenoot, Nicolas Legat, was leraar aan de keizerlijke ballet school van het Maryinski Theater in St. Pe tersburg, waar hij het lessysteem van de klassieke techniek perfectionneerde. Vaslav Nijinski en Anna Pavlova kregen van hem hun opleiding. Na de revolutie kwam het echtpaar Legat naar Parijs om zich bij Serge Diaghilew te voegen. Nadine was de eerste partner van de thans wereldberoem de danseur noble Anton Dolin, die toen nog zo onzeker was, dat men in zekere zin kan zeggen dat zij het was die hèm moest steu nen, in plaats van omgekeerd. Zij was de eerste ballerina, die in Engeland als Odette in de volledige versie van „Het Zwanen- meer" optrad. Zij bewaart daar een merk- KLASSIEK: Eunice Gibson en Anthony Burke in Coppéliaop muziek van Delibes waardige herinnering aan. Het optreden had namelijk tijdens de Ascotweek op een grote vlonder in het meer van Sandringham Park plaats, waar de danseressen op een gegeven moment door echte zwanen wer den belaagd! Met trots voegde madame Legat aan dit verhaal toe, dat er vijf vor stelijke personen onder de toeschouwers waren, te weten vier koningen en Prins Hendrik der Nederlanden. Bekend geworden leerlingen van het echtpaar Legat uit latere tijd zijn André Eg- levsky, Serge Lifar, Ninette de Valois, Mar- got Fonteyn toen zij heel jong was en haar eigen naam nog droeg, Mona Inglesby, Ha rold Turner en talrijke anderen. André Eg- levsky, aldus meent madame Legat, is de enige ware opvolger van Nyinski door zijn panterachtige soepelheid en fenomenale be heersing, die hem in staat stelt iedere tour de force schijnbaar moeiteloos te verrich ten. Geheel door haar alleen gevormd Nicolas Legat overleed in 1937 werd Moira Shearer van het Sadler's Wells Bal let, sterdanseres in de film „De rode schoentjes". Madame Legat heeft thans in Kent een opleidingsinstituut in de ruimste zin des woords. Meer dan honderd leerlingen uit alle delen der wereld krijgen er zowel mid delbaar onderwijs als vorming in dans kunst. Deze „Boarding Ballet School" is on dergebracht in vijf grote villa's op een ADVERTENTIE prachtig gelegen terrein. De Russische tra dities worden hier nauwgezet in practijk gebracht. Maar ook nieuwe denkbeelden krijgen hun kans en zoveel mogelijk wordt eigen scheppingskracht gestimuleerd. Het répertoire van het Ballet Legat om vat zowel de zuivere klassieke stijl als caractèredansen. Onder meer zullen wor den uitgevoerd „Les Sylphides" in de cho reografie van Michel Fokine, een geheel nieuwe versie van „Coppélia" op muziek van Delibes (compleet in drie actes) en een groot divertissement met onder meer duet ten uit „Het Zwanenmeer" en „De schone slaapster" van Petipa, benevens suites van Poolse en Kaukasische dansen. Een drama tisch ballet is „De jonge Hercules" op mu ziek van Saint-Saëns' door Anthony Burke met décors van de markies MacSwiney of Mashanaglass, burlesk de „Vijf-en-een- halfde symphonie" van Don Gillis door de zelfde choreograaf. Voor „De Amazones" van madame Legat op de Jupitersymphonie van Mozart schreef de poet laureate John Masefield het libretto. De voornaamste solisten zijn: Eunice Gibson, Maya Koumani, Frane Jelincitch (gewezen eerste danseur van het Joego- slavisch Staatsballet) en Valentin Pror- witsch, die zijn opleiding in de Sovjet-IJnie kreeg. Baby-ballerina Kathryn Beetham debuteerde in het begin van dit jaar op uitnodiging van Serge Lifar in de Salie CARACTèRE: „Poolse bruiloft" van Jan Cieplinski, costuums van Halina Halecz. Pleyel te Parijs, waar zij sterk de aandacht trok. Regisseur van het gezelschap is Jan Cieplinski, gewezen choreograaf van de staatstheaters te Warschau, Boedapest en Stockholm, vroeger medewerker van Anna Pavlova en leerling van Enrico Cecchetti. Eunice Gibson heeft vroeger gedanst in het Anglo-Polish Ballet en Maya Koumani in het Ballet Russe van Colonel de Basil. Onder grote belangstelling heeft de Raad voor de Luchtvaart gisteren in openbare zitting de ramp behandeld, waarbij het KLM-vliegtuig „Koningin Juliana" op 22 Maart j.l. nabij Frankfurt verongelukte, tengevolge waarvan 45 der 47 inzittenden omkwamen. Van een technische storing is niet gebleken en ook de radioverbinding was in orde. Wel staat vast, dat het vlie- tuig zeer laag vloog, ongeveer 200 voet. Van fouten, door de gronddienst gemaakt, is evenmin gebleken. Als getuige werd gehoord de stewardess, die de ramp overleefde, mej. A. J. G. Gau- thier. Zij kon zich niet veel meer herinne ren. Zij had niet de indruk gekregen dat de bemanning vermoeid was en ook ver der was hoegenaamd niets abnormaals aan boord. Als deskundigen hoorde de raad de heer A. G. Ekels, routechef van het vliegbedrijf der KLM-Afrikaroutes en drs. G. A. Len stra, hoofd van de meteorologische dienst voor de burgerlijke luchtvaart en als ge- tuige-deskundige de heer A. D. Snitselaar, chef van het vliegbedrijf KLM. Deze laat ste was persoonlijk van mening, dat zich aan boord abnormale omstandigheden moeten hebben voorgedaan, maar van welke aard die waren is in het geheel niet duidelijk geworden. Zonder die zou de landing normaal hebben moeten geschie den. Ook de getuige Ekels oordeelde, op grond van de stand van enige instrumen ten, dat een noodtoestand door de bestuur ders moet zijn geconstateerd, waarschijn lijk een begin van brand. De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst, de heer J. W. F. Backer, zeide dat het onderzoek niet geleid heeft tot een aanvaardbare voorstelling van het geen zich heeft afgespeeld voor de ramp. Een noodtoestand was er niet, gehoord de verklaring van mej. Gauthier. Van een besturingsfout is evenmin gebleken en zulk een fout was ook vrijwel niet aan te nemen, gezien de bekwaamheid der be stuurders. Wel achtte de heer Bakker no dig, dat de bestuurders van vliegtuigen beter dan thans geschiedt worden inge licht omtrent de weersgesteldheid op de landingsplaats. Het zou voorts nuttig zijn geweest als had kunnen worden beschikt over de registratie van de gesprekken tus sen de bestuurders en de verkeersleiding. Met dat al is het niet verantwoord, een conclusie te trekken over de oorzaken van de ramp. De uitspraak zal gegeven worden op 5 Januari 1953. Volgens een verklaring van de regering van Kenya heeft de politie te Nairobi zeven Afrikanen doodgeschoten en een achtste gewond bij een inval in een gebouw, waar een bijeenkomst van de Mau Mau werd gehouden. Na herhaalde orders aan de Afrikanen om de wapens neer te leggen opende de politie het vuur, toen de acht mannen in het gebouw de politie aanvielen, aldus de verklaring. In het proces tegen Djomo Kenjatta, de „brandende speer", en vijf andere inheemse leiders, dat te Kappengoeria wordt gehou den, heeft de openbare aanklager V/oens dag verklaard, dat getracht zal worden te bewijzen dat Kenjatta aanvankelijk nauw met de Mau Mau verbonden is geweest en dat deze geheime organisatie een „strijd bare vleugel van de Afrikaanse Unie van Kenya" is. Kenjatta is voorzitter van deze Unie, de machtigste politieke organisatie in Kenya. De toegangen tot de rechtszaal worden bewaakt door twee pantserwagens en in de omtrek patrouilleren vele blanke en in heemse politiemannen. Een Britse advocaat treedt, bijgestaan door een Indische advocaat uit Nairobi en een West-Indische uit Tanganjika, op als verdediger voor de zes beklaagden. Hij verklaarde Woensdag, dat nog enige ver dedigers uit het buitenland op weg zijn. Een hunner, advocaat bij het opperge- rechtshof van Nigeria, is toestemming om Kenya binnen te komen geweigerd. De weigering vloeide voort uit veiligheids overwegingen. Het hoge gerechtshof te Njeri heeft Woensdag twee Kijoejoes veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf met zware dwangarbeid wegens een poging tot moord op het Afrikaanse opperhoofd Paulo op 18 October jl. Hetzelfde hof heeft twee andere inheemsen ter dood veroordeeld wegens het vermoorden van een hoofdman. Geen vak is zo merkwaardig als de vliegtuigbouw. Ener zijds hebben we het door een constructeur wel eens horen definiëren als de heksenkunst om een samen- bouwsel van uiteenlopende onderdelen en apparaten, dat met alle geweld op de grond wil blijven, in de lucht te brengen. Anderzijds hebben we in de loop van de tijd al zoveel verschillende vliegtuigvormen gezien, dat het er wel eens op lijkt dat vrijwel alles tot vliegen ge bracht kan worden. Zo heeft het hierbij afge beelde vliegtuig, dat op het ogenblik in Frankrijk wordt gebouwd, de lach lust van vele bonafide vliegtuigconstructeurs op gewekt door de onafzien baar lange en malle smalle vleugel, die lijkt te spotten met alles wat in de vlieg tuigtechniek tot de goede vormen heette te behoren. Het vliegtuig is ontworpen door de constructeur Hu- rel en staat bekend als de Hurel-Dubois HD-31 (Du bois is de naam van Hurel's compagnon). Vliegen doet die vleugel niettemin, zo mal als hij lijkt. Dat heeft Hurel reeds bewezen met een eerder gebouwd kleiner vliegtuig, dat een „vleugelslankheid" had zoals dat heet van ruim 30. Dat wil zeg gen dat de spanwijdte van de veugel ruim dertig maal zo groot was als de koorde (de afmeting in lengte richting van het vliegtuig). Ter vergelijking diene dat de meest gebruikelijke veugelslankheden 6 a 7 be dragen! Nu is die bijzondere bouw wijze van mijnheer Hurel stellig niet zo maar een gril en er is geen enkele reden om aan te nemen dat deze constructeur een dwaas is nog minder waarschijn lijk de heer Dubois, die zijn goede geld eraan waagt. Er is dan ook een goede technische reden voor Hurel's afwijkende opvattingen. Een uitvinding is deze vleugel overigens niet te noemen, alleen de uiterste consequentie van bepaalde beginselen die ten grondslag liggen aan een reeds bekend feit. Het feit namelijk dat een zwa luw beter vliegt dan een kip, aangenomen dat dit is toe te schrijven aan het verschil tussen de slanke vleugels van de eerste en de korte brede vleugels van de laatste. Zonder hier een aero-dyna- mische verhandeling ter verklaring van dat ver schijnsel te geven, vermel den we slechts dat er tus sen boven- en onderzijde kracht geleidelijk afnemen. En zo is het niet onbegrij pelijk dat deze zgn. „tip- verliezen" kleiner zullen worden naarmate de af stand van romp tot vleu geluiteinden groter is. Nu gaat echter Hurel met die slankheid heel wat verder dan in het algemeen om allerlei redenen px-ac- tisch wordt geacht. Een constructief nadeel is bijv. dat zo'n lange smalle vleu gel moeilijk stijf genoeg te construeren is. Hurel heeft er dan ook de oude metho de van uitwendige verspan ning bijgehaald: twee schuine steunstijlen aan de onderkant, die echter zelf ook als vleugelstukken zijn uitgevoerd, dus eveneens draagkracht leveren. Niettemin zal stellig de vleugel voor vele toepas van een vleugel, tenminste als hij in beweging is, een drukverschil bestaat en wel voornamelijk tengevolge van een onderdruk aan de bovenzijde. Dit drukver- schil doet de draagkracht ontstaan. Om de uiteinden van de vleugel stroomt voortdurend lucht van on der naar boven, in een po ging om het genoemde drukverschil te vereffe nen. Daarom zullen deze uiteinden minder effectief zijn en naar de vleugel uiteinden toe zal de draag- singen niet zo gunstig zijn en we kunnen hier nog aan toevoegen dat voor zeer hoge snelheden die mooie theorie over het nut van sen slanke vleugel ook niet meer opgaat. Maar zulke dingen jaagt Hurel ook niet na. Hij wil slechts een utiliteitsvliegtuig maken voor normale commerciële doeleinden, dat alleen door zijn bijzondere vleugel eco nomischer in de exploitatie sou moeten worden. En het maakt volgens hem een aanzienlijk verschil ook: sen 30% grotere kruissnel heid bij gelijkblijvend mo torvermogen of - als men let niet in snelheid wil soeken - een dikke winst aan betalende lading. d.G. Het Nederlandse vrachtschip „Brem" is Woensdag de Portugese haven Porto de Leixoes binnengelopen met brand in zijn ruimen. De brandweer slaagde er in twee- eneenhalf uur in de brand te blussen. Het schip vervoerde kaas en kurk. De schade wordt van zo weinig belang geacht, dat het schip na in Leixoes gelost en geladen te hebben, zonder onderbreking zijn reis naar de eerstvolgende haven, Oporto, zal vervolgen. De stichting voor de culturele samen werking zal binnenkort een collectie wer ken van hedendaagse Nederlandse schil ders naar Indonesië zenden. Een speciale commissie bestaande uit de heren M. van Beek, C. Doelman en Ch. Wentinck heeft op verzoek van de stichting tien kunste naars gekozen, die elk met een viertal wer ken vertegenwoordigd zullen zijn: C. An drea, C. Benner, B. Buys, Corneille, H. Engelman, A. Muis, J. Nanninga, W. Oepts, F. Vos en H. de Vos. Van ieder hunner zal de stichting een schilderij aankopen ten behoeve van haar vertegenwoordiging te Djakai-ta. De schildei-ijen zullen behalve in Djakarta ook in verschillende andere plaat sen in Indonesië worden geëxposeerd. Ned. Herv. kerk Benoemd tot hulppred. te Someren W. A. Dekker, a.s. em.pred. te Losdorp. Be roepen te Klundert mr. A. Luteyn te Gies- sen-Nieuwkerk. Geref. kerken Aangenomen naar Pingjum en Zürich B. Wentsel, cand. te Ridderkerk, die be dankte voor Elim (Dr.) en voor Tijnje. Beroepen te Monster M. Feitsma te Am stelveen; te Woudsend P. Uidam te De Glim (U.) Aan de theol. hogeschool te Kampen slaagde voor het prop. examen de heer H. Peper te Haarlem. Chr. Geref. kerken Tweetal te Arnhem (vac. S. v. d. Molen) A. C. Noort te Nieuwe Pekela en J. M. Visser te Enschedé. Beroepen te Kampen J. M. Visser te Enschedé. Geref. gemeenten Bedankt voor Leerdam H. van Oilst te Elspeet. ADVERTENTIE TTllitfl- Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder UllSlclQ vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN De heer P. J. Schmidt, secretaris van de ontwapeningscommissie van het secre tariaat der UNO, is gisteren te New York aan een hartaanval overleden. Petrus Johannes Schmidt werd 23 No vember 1896 te Arnhem geboren. Na het doorlopen der middelbare school volgde hij aan de Utrechtse universiteit colleges in economie en rechten. Van 1919 tot 1921 had hij vex-schillende functies bij de over heid in Nederland en Nederlands-Indië en was kanselier van de Nederlandse de legatie te Bangkok. Van 1922 tot 1924 was hij verbonden aan de redactie van de In dische Courant en was correspondent voor Nedexdandse en Nederlands-Indische dagbladen. Hij bereisde hiervoor China, Japan en Canada. Van 1924 tot 1928 was hij chef van de afdeling publicaties en do cumentatie van het Nederlands Vakver bond. Van 1928 tot 1940 keerde hij terug tot joui-nalistieke werkzaamheden en ver zorgde hij bijdragen in verschillende Ne derlandse periodieken, speciaal tijd schriften op economisch en sociaal gebied. Van 1928 tot 1931 was hij lid van de cen trale uitvoerende raad van de SDAP. Van 1931 tot 1941 was hij lid van de gemeen teraad van Amsterdam en lid van de Pro vinciale Staten van Noordholland. In 1945 en 1946 was hij adviseur van de Neder landse delegatie bij de Assemblée van de UNO. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de Tweede Kamer met de Memorie vgn Antwoord op het Voorlopig Verslag over de begroting van zijn departement een nota van wijzigingen doen toekomen. In deze nota is voor ten laste van de gewone dienst uit te voeren werken nog een bedrag opgenomen van 3.530.000. Met inachtneming hiervan is de minister van oordeel, dat een vrij goede instandhou ding van de verkeersvoorzieningen gewaar borgd is, zij het, dat in vextoand met de soberheid, welke de laatste jaren geboden is, nog een achterstand in het onderhoud 't Kost eigenlijk zo weinig DONDERDAG 4 DECEMBER Zuiderkapel: Bijeenkomst met als spreker A. Bruyn, 8 uur. Lido: „Twee vrouwen", i3 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Guerilla op de Philippijnen', 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: .Gezworen vijanden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: (Theater deze week gesloten). Minerva: „Ninotchka", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Marva's Ahoy", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De zonen van de muskettiers", 14 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: ..Verboden jungle", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 5 DECEMBER Bioscopen: Nieuw programma. Zoals de volken zich bukken onder de vlagen van de oor logen en weeropstaan als het geweld gedaan is, zo bukt de mens zich onder de striemen der winterse elementen om in de lente de kin weer omhoog te steken in een nieuwe zonne warmte. Met bakken vol wor den de ellende en de tramme lant over ons uitgegoten, soms zoudt ge denken dat alle leven platgeslagen en doodgevroren wordt, maar na de stormen staan we op, en rondom ons schiet het nieuwe leven uit de grond alsof er geen klabatsen gevallen zijn. De winter, de dood, het leed van de wereld, de armoe en de narigheden zijn dooreenge- mengd tot een slechte pap, die de mensen van dag tot dag te slikken krijgen of zij willen of niet. Zij slikken en blijven er bij in leven tot hun dood toe. Welke mens ge neemt, een grote of een kleine, zij zijn al moeten beginnen met slikken als ze nauwelijks weten dat zij slikken kunnen. Zij denken op de wereld te komen om louter bloemen te plukken, maar bij het plukken grijpen zij de brandnetelen erbij. Het zou een schone wereld ge weest zijn, als er geen brand netelen op waren geplant. Als het leven geen gang naar de dood zou zijn, als de zomer geen bode der winterse sneeuwvlagen ware, als de vreugden des levens niet con stant behoefden te worden be taald met kommer en leed. Ge zijt te beklagen dat ge mens hebt moeten worden. Maar nu ge het toch eenmaal geworden zijt, moeten wij het er eens over hebben hoe ge elkander helpen kunt om het zolang mo gelijk te blijven. Er zijn beelden in het leven van de volken en de mensen die het hart verwarmen bij alle kilte van de wereldse ramp spoed. Zulk een beeld als van de Samaritaan, die een platge slagen reiziger op zijn eigen ezel naar een verpleger voert. Zulk een beeld als van de heil soldaten, die met het zwaard der naastenliefde zich een weg banen door de ellende der slop pen. Zulk een beeld als van de weldoende, liefderijke mens, die zijn eigen zorgen achter stelt bij de grotere droefheden van anderen. De Sinterklaas- en Kersttijd geeft deze beelden eveneens, al moet ge de naastenliefde daaxtoij wat vermengen met waterige traditie en droge ver plichtingen. Niet alle geschen ken worden met bereidwillige vreugde geschonken, want de mens is een vreemde machine rie met goede en kwade hef bomen. Hij beweegt zich gaar ne om méér redenen dan één: Hij wil vaak het goede ver richten om het kwade met ple zier erbij te kunnen doen. Ge kunt hem dat niet kwalijk nemen, omdat hij een mens is. Maar ge zoudt het hem gereder kunnen vergeven, wanneer hij bij gelegenheden dat goede eens wat groter maakte om een betere balans te krijgen aan het eind. ün de nevelen van de barre tijd wandelen grote en kleine men sen langs u heen die u nodig hebben. Een barre tijd, waar van de nevelen hier en daar verlicht zijn door de feestelijke glans van Sinterklaasavond en Kerstmis. Als er een voorbeeld gekozen moet worden, laat ons dan een kleine mens nemen omdat kleine mensen, kinde ren geheten, ons harder nodig hebben op hun weg langs de kanten van het gebrek. Er zijn veel sentimentele woorden te spreken over ar men en behoeftigen, en over de vreugde van het geven. Maar sentimentaliteit is een lach wekkende vlag op een droeve lading als deze. Zo een kleine man van vijf, zes, zeven, die Sinterklaas aan zijn smalle hand voorbij ziet gaan en als grootste levenswijsheid reeds begrepen heeft dat zijn schoen bij de kachel een slechte grap zou zijn, staart niet met be traande ogen naar de kinderen die op zes December in glan zende auto's of met vernikkel de poppenwagens rijden. Want nij is geboren en getogen in een tijd, die heeft afgerekend met zo een ouderwetse manier van doen. Hij heeft het gebrek uit zijn wieg meegekregen en de armoe is zijn speelgoed. Daar krijgt hij volop van, en niet alleen op Sintei-klaasmorgen. Hij vraagt u niet, dat ge in een zwartge lakte landauer voor zijn stulp komt rijden en dat ge hem met uw in fluweel geschoeide hand een goudstuk geeft. Want ca lèche en stulp en goudstuk zijn uit de mode gëraakt. Zijn va der is de gemoderniseerde ar me met kinderbijslag en zijn moeder bedelt niet meer langs de deuren, want zij kan bij een ambtenaar de som der aalmoe zen kant en klaar in een enve lopje komen halen. Modern en goed georganiseerd, zoals ge ziet. Zonder sentimentaliteit of valse schijn. Maar door dezelfde sombere nevelen als die van twee- drie honderd jaar geleden lopen de kinderen aan de hand van hun ontmoedigde ouders buiten de lichtval der feesten. De neve len zijn niet te moderniseren, evenmin als vreugdeloze kin derzielen. Er is op de wereld niets ouder wetser dan een kind. Het is altijd hetzelfde: Jong, vol ver wachtingen, duizend dromen in een klein bestek, hopend waar geen hoop kan zijn, ge lovend in de ongerijmdheden en telkens opnieuw gekwetst door de knijpende werkelijk heid. Ge kunt een kind op ouder wetse en moderne manier een klap op zijn ziel geven, ge kunt hem met Sinterklaas en Kerst mis de fijne sierlijkheden uit de oude tijd of de wonderen der plastie-mecaniek onthou den. Maar ge kunt hem ook en ik vraag u dit met ouder wetse sentimentaliteit een deel schenken van uw eigen vreugde. En als ge zelf geen vreugde bezit, zal ze tot u komen uit het niet, wanneer ge uitgaat om daarbuiten de stille scha duwen van mens en kind een pleziertje te doen. Tussen het Sintex'klaasfeest en de Kerst liggen nauwelijks drie weken. In deze tijd zult ge in dit blad een lijst zien van goede gaven voor de stille armen. Het is een lijst voor de stille gevex-s tegelijk, die het ouderwetse, sentimentele woord der naas tenliefde vernomen en begre pen hebben. Een woord dat meer dan techniek of politiek de mensheid op deze kleine wereld een plaats doet blijven vinden, en haar onder de kom mervolle stortregens van het leven elke dag weerom de nieuwe bloemen der vreugden doet vinden. De weinige vreugden, die wij met velen delen moeten om met enig plezier mensen te kunnen blijven tot onze dood toe. J. L. valt waar te nemen. Getracht zal worden deze in de eerstkomende jaren geleidelijk in te halen. Ook ten aanzien van de nieuwe en be langrijke verbeteringswerken zal extra in spanning nodig zijn teneinde aan de eisen van het zich sterk ontwikkelende verkeer het hoofd te kunnen bieden. De in de nota van wijzigingen opgenomen nadere voor stellen tot beschikbaarstelling van fondsen cp de buitengewone dienst betekenen een stap in die richting. Van het met deze nadere voorstellen gemoeide bedrag van ongeveer 19.000.000 is een som van 12.750.000 bestemd voor werken ten be hoeve van het verkeer te land en te water. Tenslotte is in de nota van wijzigingen nog een bedrag van 1.000.000 opgenomen onder de buitengewone dienst ten behoeve van de wederopbouw van de brug over de Maas te Venlo. In totaal wordt bij genoemde nota van wijzigingen voor de afdeling Waterstaat een verhoging met 24.980.000 voor-gesteld Onder de vele objecten, waarop deze nota van wijzigingen betrekking heeft, wordt ook genoemd de verbetering van de verkeersverbinding over het Noordzee kanaal bu Velsen 700.000) en bouw van de tunnel te Velsen ƒ4.000.000. Voor dit werk is in de ontwerp-begroting een bedrag uitgetrokken van 8.000.000, omdat ten tijde van het opmaken der begroting ge meend werd dat verwerking van een gro ter bedrag in het plan vair uitvoering niet te realiseren zou zijn. Het is echter bij nader onderzoek mogelijk gebleken bet werkschema enigszins te herzien ixx die zin, dat de tunnelbouw wat bespoedigd zal kunnen worden, waarmede gehoor kan worden gegeven aan een algemeen gevoeld verlangen. Betx-effende de opvatting, dat de lasten, die van overheidswege op het wegvex-voer worden gelegd, verre overtreffen hetgeen van de zijde van de overheid aan het weg verkeer wordt ten koste gelegd, zegt de minister in de Memorie van Antwoord, dat de berekeningen, waarop vele betogen over dit onderwerp berusten, niet steeds recht doen wedervaren aan de ingewikkeldheid van het pi-obleem. De minister stelt er prijs op mede te delen, dat dienaangaande op het ogenblik aan zijn departement een diepgaand onderzoek aangevangen is, dat evenwel nog niet zover is gevorderd, dat op de gestelde vraag reeds thans een gedetail leerd antwoord en een becijfering zouden kunnen worden gegeven Hij kan evenwel de vex-zekering geven, dat het ondex-zoek met voortvarendheid zal geschieden. Naar aanleiding van het bericht dat bin nenkort het octaangetal van de benzine tot 74-76 zal worden verhoogd, deelt de K.N.A.C. mede, dat deze betere benzine tegen het einde van deze maand aan de pompen verkrijgbaar zal zijn. Tot nu toe was het octaangetal van de Nederlandse pomp-benzine 70-72. De nieuwe benzine is „klopvaster" en onze auto's zullen daarmee minder neiging tot „pingelen" hebben en beter „optrekken". In de meeste gevallen kan de ontsteking dientengevolge vroeger gesteld wordexj (meer voorontsteking), het acceleratiever mogen wordt daardoor beter en het ben* zine-verbruik lager, aldus de K.N.A.C.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5