RCH kan fraaie voorsprong behouden; winstkans voor EDO TRIUMPH TRUMPY wint Sport op Zondag Wereldtitel midden gewicht vacant Opstellingen Dertien ploegen van tien man in wedstrijd VIRGINIA 7 KORFBAL ZAAL HANDBAL VELD MAN DB AL Boksen Ray Robinson bleef in gebreke HOCKEY Sport in 't kort Cricket Grote belangstelling voor testmatches Australië scoorde 273 voor 8 Vliegende Keep Tour de France 1953 Boksen Nederlandse boksers in Dusseldorp altijd in hwaliteit! Paardensport Leerlingenkampioenschap in Hilversum sSpi&c/el der j Sporten Herculische kracht Voetbal Hansen mag niet voor Huil spelen Kort nieuws Nieuwe gebieden aan het IJselmeer Naar VS. Zelfvertrouwen Weg terug Catch worstelaar ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 Het voetbalprogramma voor Zondag vermeldt voor de eerste klassers uit het district Haarlem enkele moeilijke, maar ook enige minder moeilijke wedstrijden. Met andere woorden: de goed geklasseerde verenigingen zullen niet al te veel moeite hebben om hun positie te behouden of te versterken en de minder fraai geplaatsten krijgen een kans zij het een zeker niet gemakkelijke om zich wat omhoog te werken. Met de sterken bedoelen wij RCH, Haarlem en Stormvogels, met de zwakken EDO en VSV. Zo zal RCH in het Heemsteedse Sportpark wel van Wageningen winnen dat met een gelijk aantal wedstrijden zeven punten ach terstaat op de Racing. In dezelfde eerste klasse A krijgt EDO voorts een uitnemende kans om van de een na onderste plaats te komen. Tegen Zwolse Boys, dat slechts één punt meer heeft, kun nen de rood-zwarten toch zeker een punt behalen en indien de voorhoede wat schot- vaardiger is dan vorige keren ook wel een overwinning. Alleen dienen deEDO'ers wat beter op hun tellen te passen dan twee we ken geleden toen zij kort na de aanvang van de wedstrijd tegen Enschedése Boys aï een twee—nul achterstand hadden. Was dat niet gebeurd dan hadden zij toen zeker een ver diende zege behaald. Haarlem gaat naar Assen om daar tegen Achilles een overwinning te behalen. Een ge makkelijke zege zal het onzes inziens zeker niet worden. De Assenaren hebben reeds be wezen dat zij tot verrassende verrichtingen in staat zijn. Bovendien zal het uitgewezen moeten worden hoe of de opnieuw gewijzig de voorhoede van de roodbroeken met Odenthal als rechtsbuiten zich zal houden. Stormvogels heeft het voorts niet al te moeilijk met Be Quick, dat dit seizoen nog maar heel weinig heeft gepresteerd. VSV, dat op eigen terrein tegen GVAV speelt, heeft het ongetwijfeld minder gemakkelijk maar is toch zeker niet kansloos. In de tweede klasse speelt Kennemers te gen HRC en zal wel een overwinning beha len. Iets wat wel niet het geval zal zijn met Schoten dat in Amsterdam tegen AFC tussen de witte lijnen komt. Voor HFC staat ook al geen gemakkelijke wedstrijd op het programma: uit tegen Helder. Maar winst zit er voor de Haarlemmers toch altijd in. Al is de dooi deze week ingetreden, toch zullen nog vele terreinen onbespeelbaar zijn. Niettemin zal de competitieleider niet zo spoedig het gehele programma afgelasten, Mocht er gespeeld worden, dan zal Ooster kwartier 1 wel een zege behalen op Ooster park en twee winstpunten rijker worden, evenals Aurora, dat KVIi uit Den Helder op bezoek krijgt. Lastiger werk hebben Animo Ready en Sport Vereent te verrichten. Eerst genoemde ontvangt het Amsterdamse Indo, dat nog heel goede kansen op een kampioen schap heeft. Het heeft namelijk slechts één winstpunt minder dan de leiders. Victoria is op eigen veld veel beter dan uitspelend, zo dat het voor Sport Vereent oppassen wordt. Haarlem gaat op bezoek bij Zaandam-Zuid en moet daar kunnen winnen. Watervliet 2 trekt naar de leiders Allen Weerbaar 3 en zal wel verliezen. Zondag krijgen de dameshandbalteams van Concordia en IJmond in de zaalhandbal competitie lastige wedstrijden. Concordia speelt tégen Niloc, de derde van de rang lijst. welk team er wel alles op zal zetten de tweede plaats van onze stadgenoten over te nemen. En IJmond speelt tegen het gerouti neerde AHC, dat de punten naar onze mening in Amsterdam houdt. Bij de heren komt Concordia tegen HHC in het veld, welke wedstrijd door eerstgenoemde gewonnen kan worden. Anders is het gesteld met Rapiditas, dat in Amstel een zeer sterke tegenstander zal ontmoeten. Verder nemen de Adelbors ten de strijd op met IJmond, waarbij de Adelborsten de beste papieren in handen hebben. Naar wij vernemen heeft het herenteam van Concordia de uitnodiging ontvangen deel te nemen aan een zaalhandbal-tournooi om het officieuse landskampioenschap. Deel nemers hieraan zijn verder zes hoofdklassers, Aalsmeer, Niloc, PSV, DES,- Olympia-Hen- gelo en Hellas en voorts het bij zaalhandbal op de voorgrond tredende team van The Catchers. Het tournooi wordt op de Tweede Kerstdag gespeeld. Bij wat medewerking van de weergoden komen de afdelingshandballers ook weer in het veld. In de eerste klas dames staat HOC voor een lastige wedstrijd tegen de Fores ters, Om haar eerste plaats te consolideren is het nodig, dat de HOC-dames deze wed strijd winnen, waarop zij wel een goede kans maken. Rapiditas—BGV valt naar onze mening ten gunste van eerstgenoemde uit, terwijl IJmond 2 succes kan boeken tegen OSS. Concordia 2 heeft de punten, waarop een kansje is tegen CSV, hard nodig zodat hier hard zal worden gewerkt. In de herenklasse moet BGV op bezoek bij Tonegido dat op De New Yorkse athletiek-commissie heeft het wereldkampioenschap middengewicht vacant verklaard. Naar de voorzitter van de commissie, Bob Christenberry, verklaarde is deze maatregel genomen omdat de titelhou der Ray Robinson zich niet gehouden heeft aan het voorschrift dat een wereldkampioen zijn titel minstens eenmaal in de zes maan den moet verdedigen. Aan Robinson was een maand extra tijd gegeven om het met zichzelf eens te worden of hij door wilde gaan met boksen dan wel een carrière beginnen als revue-artist, maar Robinson had niets van zich laten horen. Christenberry zeide nog dat hij gaarne wilde samenwerken met de National Boxing Association (waarbij bijna alle Amerikaanse staten zijn aangesloten) en met de Europese Boks Unie teneinde plannen te beramen voor de opvolging van Robinson. Intussen heeft de Londense promotor Solomons verklaard dat hij reeds geruime tijd met Robinson on derhandelt over een titelmatch tegen Ran dolph Turpin, en dat Robinson hem positief verzekerd heeft er niet aan te denken af scheid te nemen van de bokssport. Hij wilde zijn titel het volgend jaar ver dedigen, het liefst tegen Turpin. Thans be raamt Solomons plannen voor een match tussen Randolph Turpin en de Fransman Humez die volgens hem de „logische candi- daten" zijn voor het wereldkampioenschap. De N.B.A. en de E.B.U. hebben nog niet laten weten welk standpunt zij innemen ten aanzien van de stap van de New Yorkse Athletiek Commissie. eigen veld altijd een lastige tegenstander is. Concordia 2 heeft tegen AVA succes in het vooruitzicht, terwijl OSS er wel tegen zal waken aan Beverwijk een punt te laten. Het hockey-programma voor Zondag staat in het teken van de bekerwedstrijden met daarnaast voor een enkel elftal een compe titie-inhaalwedstrijd. Dit is onder meer het geval in de promotieklasse B, waar de strijd gaat tussen de tweede elftallen van Rood Wit en BDHC. Als het terrein in het Heem- steedse Sportpark tenminste niet wordt af gekeurd! Want de dooi mag dan zijn inge treden, het wil nog geenszins zeggen dat de velden nu ook terstond bespeelbaar zijn. En nu het een „beker-Zondag" geldt, waarvan de wedstrijden dus minder belangrijk zijn dan die voor de competitie, zal men de vel den waarschijnlijk ook nog wel eerder af keuren. De voornaamste wedstrijden in het beker programma zijn de uitwedstrijden van Straw berries, Alliance en HBS (tegen respectie velijk HGC II, Delftse Studenten en For ward) voor de HTTC-beker. Bij de heren wordt verder gespeeld om de J. D. Tresling- beker, terwijl voor de veteranenbeker een ontmoeting tussen Gooi en Zandvoort op het programma staat. Om de „Zilveren Roos" voor dames wor den allen een klein aantal ontmoetingen tussen ploegen uit het Zuiden en Oosten afgewerkt. Twee elftallen van Ever Swift en een van Eechtrop spelen om de Amsterdam beker. Tenslotte wordt in de Onderbond Noord holland zowel voor de dames als voor de heren een volledig competitieprogramma afgewerkt. De eerste- en tweedeklassers uit het district Haarlem komen Zondag met de volgende opstellingen (te lezen van rechts naar links) in het veld: HAARLEM: Doel: Snijders; achter Laan en Kuys; midden: Kors, De Voogd en Barends; voor: Odenthal, Boeree, Jacob, Schilpzand en Oepkens. EDO: Doel: Van der Berg; achter: Wal- ther en Bax; midden: Karpes, Jacobs en Snijders; voor: Plaisier, Mul, Rood- selaar, Koning en Prins. R.C.H.: Doel: Wille; achter: Willemink en Van Rheenen; midden: Lasschuit, De Vos en Van de Brink; voor: Koster, De Wette, Gallis, Biesbrouck en Ooster- baan. V.S.V.: Doel: Van de Wint; achter: Schoon en Kunst; midden: Hazeveld, Spaans en Stijger; voor: De Bie, Ver- swijveren, Bouwens, v. d. Kuil en De Graaf. STORVOGELS: Doel: J. Venus; achter: Van den Oever en F. Venus; midden: H. Snoeks, Tol en Westers; voor: J. Snoeks, Luppens, Angenent, De Boer en Drager. DE KENNEMERS: Doel: Wilkes; achter: Lejeune en Van Luyn; midden: Pegge- man, Schaper en Van der Plas; voor: Janssen, J. van der Sluis, H. van der Sluis Bouvré en Michel. SCHOTEN: Doel: Kessens; achter: Joppe en Meyer; midden: Geurts, Van Veen, Hoogendijk; voor: Nanne, Tjeertes, Van Oosten, Meenhorst en Keulemans. H.F.C.: Heyting; achter: Dekker en Kam- meijer; midden: Van der Maesen, Mo- lijn, Groot; voor: Ha. Winter, De Nijs, Moolenaar, Corbeth, He. Winter. xx>oocx>ooooooooooooooooooooooooooooooooooocx3oooooooceoooG TENNISTOURNOOI OM DE KONING GUSTAAF-BEKER. In de landenwedstrijd tegen Noorwegen van het tennistournooi om de koningsbeker heeft Zweden ook de bei de laatste' enkelspelen gewonnen en daar mede deze ontmoeting met een vijfnul voorsprong geëindigd. Zweden zal nu uit komen tegen de winnaar van de ontmoeting Finland—Duitsland. Twee Nederlanders namen deel aan de zes-daagse te Kopenhagen. Lakeman zowel als Van Vliet vormden een koppel met een Deen. In het eindklassement stonden Lakeman en zijn koppelgenoot Hemmingsen op de 5de plaats. Van Vliet en Klamen op de 7de. Hier ziet u, hoe Arie van Vliet een der sprints wint. Toegangskaarten voor de eerste testmatch tussen Engeland en Australië die pas in Juni in Nottingham wordt gespeeld zijn nu al in de voorverkoop te krijgen, zo lezen wij in News Chronicle. De eerste twee dagen wer den reeds meer dan duizend van de duurste plaatsen verkocht. Men is dan ook algemeen van mening dat de eerste zowel als de vier volgende testmatches volledig uitverkocht zullen zijn. In Londen (Lord's en Oval) Leeds en Man chester, waar de overige tests worden ge speeld, begint men pas na 1 Maart met de verkoop. Er zullen dan aan liefhebbers niet meer dan drie a vier kaarten worden ver kocht. Voor al deze wedstrijden ontving men reeds honderden brieven, waarin men vroeg plaatsen te bespreken. Vrijwel niemand schijnt zich iets aan te trekken van de on langs verhoogde toegangsprijzen. Men gelooft dat de aanstaande testserie successen zal op leveren voor de Engelse cricketers en ieder een wil daar getuige van zijn. Eerste dag test match Aan het einde van de eerste dag van de eerste testwedstryd tegen Australië heeft Zuid-Afrika acht wickets in de eerste Australische innings genomen voor 273 runs. De Australische batsmen hadden veel moeite met het accurate bowlen en fielden van de gasten. En zonder een stand voor het derde wicket van 155 runs (in 146 minu ten) van Neil Harvey en aanvoerder Lindsay Hassett, die respectievelijk 109 en 55 scoor den, zou het er zeer slecht voor hen hebben uitgezien. Een voetballer, die wat voor zijn club over heeft, is Tommy Young, de doel- man van de Schotse club de Hiber nians. Aangezien hij tot de bezettings troepen van Berlijn behoort moet hij voor elke competitiewedstrijd de af stand Bcrlijn-Èdinburg en terug per vliegtuig afleggen. Wat hij dan ook trouw doet. Hij heeft nog geen wed strijd overgeslagen en is aan zijn vijf tigste vlucht toe. Wal zeggen wil dat hij ongeveer 155.000 kilometer door de lucht heeft afgelegd teneinde zijn ver eniging te steunen. Maar ook zijn superieuren hebben wat voor de sport over. Want dat Tommy zich elk weekeinde voor een extra verlof aanmeldt vinden ze zo natuurlijk dat het een blote formaliteit is gewor den. Een club als de Hibernians te duperen, door de keeper verlof te wei geren, is blijkbaar in Britse officiers kringen iels onbestaanbaars. De organisatoren van de Ronde van Frank rijk hebben in grote lijnen de regelingen bekend gemaakt voor de wedstrijd in 1953. Het beginpunt is Straatsburg, van waar in Westelijke richting wordt gereden. Dus in tegenovergesteld richting van dit jaar. Het parcours voert dan langs de kust van de Atlantische Oceaan, door de Pyreneeën en maakt een omweg naar de Cevennes alvo rens de kust van de Middellandse Zee te be reiken. Dan volgen twee étappes door de Alpen, waarna het traject leidt naar Midden Frank rijk en naar het eindpunt Parijs. In het route-schema zijn de Mont Ventoux en de Puy de Döme niet opgenomen. Er zal slechts één étappe tegen het uurwerk worden ge reden, tegen het einde van de wedstrijd. De Tour staat open voor 7 nationale ploegen van elk tien man (Italië, België, Zwitser land, Nederland, Spanje, Frankrijk en Lu xemburg) en zes Frans-regionale ploegen, waarvan één Noord-Afrikaanse, eveneens van tien man. De tijdvergoedingen op de top van de Cols worden afgeschaft, maar de prijs voor de beste klimmer blijft gehandhaafd. Aan gezien in 1953 het vijftig-jarig bestaan van de Tour valt zal een speciale grote prijs van een millioen francs worden ingesteld. Wellicht zal deze prijs ten deel vallen maar over de toewijzing is nog niet defini tief beslist aan de renner die de eerste plaats verwerft in een puntenklassement, opgemaakt aan de hand van de in de étap pes verkregen i-esultaten. De winnaar van de Tour, wiens zege gebaseerd is op de opge telde tijden, behoeft dus niet noodzakelijk nummer één te zijn in dit puntenklassement. De andere prijzen blijven dezelfde, dus de dagprijs voor de drager van de gele trui, de ploegprijs, de prijs voor de beste klimmer en de prijs voor de grootste strijdlust. In een bokswedstrijd over tien ronden heeft de Nederlandse halfzwaargewicht- kampioen Willy Schagen onbeslist gebokst tegen de Duitser Winfried Henne. Beide boksers gaven blijk van een goede technische scholing, maar het ontbrak hen aan stootkracht. In een andere partij in het halfzwaargewicht heeft Nico Cramer (Ned.) in tien ronden op punten gewonnen van de Duitser Hans Boumann. De derde Duits-Nederlandse ontmoeting ging tussen de lichtgewichten Walter Kraus (Ned.) en Müller (Did.). De Duitser won deze ontmoeting door k.o. in de eerste ronde. ZWEDEN WON VAN ZWITSERLAND. In een ijshockeywedstrijd tussen Zweden en Zwitserland, in Stockholm gespeeld, won het Zweedse team met twaalf—drie. De tussen- scores waren tweenul, zeseen, vier twee. ADVERTENTIE Op 'de St. Nicolaas-meeting voor de dra vers in het Hilversumse Sportpark is het belangrijkste nummer gereserveerd voor de leerling-pikeurs. De jeugd zal dan uitmaken wie zich de kampioen 1952 mag noemen. Daar het nummer als handicap is uitge schreven draagt het een zeer open karakter. Bij een snelle baan zullen Milly Dynamic, Karei Pluto en Kondor zeer hoge ogen gooien, doch wanneer de baan aan de zware kant is zullen de eerste twee het over het 2300 m. lange parcours niet kunnen bolwerken. De keuze gaat dan uit naar Lex V, O Mc Gregor en Kondor, met als mogelijke outsider de keuze Oosting uit New Spencer en Leonidas Scott. De rijkst begiftigde course is de Peper- noten-prijs over 2800 M., een zeer zware op gave. In de vorm, waarin Lion nu verkeert verwachten wij van dit snelle paard een overwinning, gevolg door Norbert M en Moquette de la Maire B. Als de drafmanie ren van Little Monty worden getolereerd zal deze vos voor genoemde Lio een zeer gevaarlijke outsider zijn. Het nummer eerste klassers is ditmaal klein en weggelegd voor Stal Geersen met Mac Kinley en Stüermann. Noch Madame B, noch Leo Axkit zullen deze cracks een halt kunnen toeroepen. Het openingsnummer kan eveneens een zege voor Geersen worden met de veelbe lovende Querida Donum. Gevaar komt van de zijde van Stal Van Leeuwen met Quinte Hollandia G en Quickline. Deze stal heeft vorm en mag niet worden onderschat. Olga S Op een zachte Decemberavond van het jaar negentienhonderdzevenen twintig was er feest in een klein, maar o zo gezellig dorpje ergens in het Zuiden van FrankrijkWaarom weet nu nie mand meer. Ook niet de kermisgasten die in groten getale naar het plaatsje waren getrokken om de bewoners, die het feest wilden vieren, wat geld uit de zak te kloppen. Onder dat kermisvolkje was een man die het behoorlijk voor de wind ging. Althans, sinds hij in Italië een eenentwintigjarige jongeman in dienst had genomen die door zijn indrukwekkende uiterlijk en zijn abnor male kracht steeds ontstellend veel be zoekers wist te trekken bij de worstel wedstrijden die hij aanbond met een vaste partner en zo er iemand ge vonden kon worden ook met een durfal uit het publiek. De kermis exploitant kwam óók in dat gezellige Franse dorpje. Had hij het maar niet gedaan. Want toen de avond voorbij was, was de baas zijn krachtpatser kwijt.weggekocht door een circus- manager! De Italiaanse volksjongen was blij, hij had een goede baan gekregen, een goed salaris en goede vooruitzich ten: Primo Camera zo heette hij stond aan het begin van zijn roem. Primo stond aan het begin van zijn roem, ja, maar eigenlijk ook aan het be gin van een periode in zijn leven die vol zou zijn aan vernederingen. Vernede ringen die hem haast weer net zo ver zouden brengen als toen hij als kermis- worstelaar in het Zuiden van Frankrijk optrad. Want de Italiaanse volksjongen, die werd ontdekt door de circus-manager Léon Sée, liet zich verblinden door het verlijdelijke aanbod en vertrouwde er blindelings op dat deze wel verder voor zijn hebben en houwen zou zorgen. En dat deed Léon Sée ook; zij het dat deze veel meer aan zijn eigen verdiensten dacht dan aan die van zijn ontdekking Primo. En Sée had wat dat betreft veel te den- ken.Want met de Herculische spierkracht van de Italiaanse jongen, die bijna twee meter groot was en ruim honderdzevenen twintig kilo woog, waren heel wat duiten te verdienen als bokser. Niet dat Primo Camera veel van deze sport af wist, zeker niet, maar al spoedig bleek dat dat ook niet nodig was. Tijdens de eerste gevech ten die Primo in Europa leverde bleek al dat andere zwaargewichtboksers die veel meer van de noble art af wisten het toch af moesten leggen tegen de linkse stoten i zal indien dit nummer wordt gesplitst eveneens niet ver van de winnaar eindigen. De traditionele seriedraverij brengt weder om tal van paarden uit Geersen's cavalerie aan de start. Dat hij ondanks zijn rijke keuze zal domineren staat niet vast daar de snelle Omessa aan de kop vertrekt. Met Querido J. vormt dit paard naar onze smaak een on overkomelijke barrière voor de keuze- Geersen. De Deense international Jens Peter Han sen, die met zijn vrouw voor een maand op vacantie in Engeland vertoeft, zal niet in wedstrijden voor Huil City kunnen spelen. De voetbal league heeft aldus besloten, om dat het uitkomen van Hansen in wedstrijden voor de Engelse league slechts van tijdelijke aard zou zijn. De Deen had reeds toestem ming gekregen van zijn club, van de Deense Voetbalbond, van de FIFA en van de FA. Het Amsterdams Hof heeft conform de eis de 37-jarige metaalslijper uit Amstelveen F. A. V. wegens het doen van een valse aangifte van beroving, veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. In November had V. bij de Amsterdamse politie aangifte ge daan, dat hij „op het Stadionplein was neer geslagen en beroofd van zijn portefeuille met f3250". De politie heeft echter geen dader kunen opsporen en evenmin kunnen vaststellen, dat V. inderdaad neergeslagen en beroofd is. Onze kaart geeft de indeling van het toekomstige nieuwe land aan de IJsel meer, de eerste publicatie van de aard rijkskunde van Nederland in 1980. Wij krijgen er 2 grote polders bij. De Markerwaard en Flevoland. Dit laatste „land" is weer in 2 delen gesplitst, n.l. Flevoland-Oost en Flevoland-Zuid. In Oost komt de hoofdstad Lelystad te liggen aan een bevaarbaar kanaal, dat 400 m. breed wordt. Dit kanaal is het Oostvaar- dersdiep gedoopt en kan bevaren worden door schepen tot 1350 ton. Langs het ge hele Flevoland komt een rand'kanaal te lopen, dat eveneens bevaarbaar zal zijn. De komende kanalen in Flevoland kunnen slechts schepen van 300 ton opnemen. Lelystad dat in het midden van de polders komt te liggen verwacht een inwonertal van 30.000. Om dit centrum zullen in Oost nog 14 woonkernen ontstaan, waarvan men verwacht dat deze in grootte zullen uitgroeien tot plaatsen als Alkmaar en Zwolle. Deze 10 plaatsen krijgen een over wegend landfoouwkarakter: Lelystad zal het economisch en cultureel centrum vor men. Dit is de oorzaak dat Lelystad aan een grote verkeersweg zal komen te lig gen, waardoor men van Amsterdam het Noorden en Oosten van ons land %-eel sneller zal kunnen bereiken. Het interes sante is hierbij, dat men, terwijl de dijk nog niet votooid is, reeds deze ontworpen wegen in de bodem van het IJselmeer bag gert. Ook tijdens de droogmaling, waar mede men in 1955 hoopt te beginnen, gaat men met dit baggerwerk door. I I Toekomstige? 1 Inpoldering, Dijk Ontworpen hoofdweg Gemaal Om de nieuwe gebieden aantrekkelijk te maken zijn reeds plantsoenen en bosaan- plantingen ontworpen, op plaatsen waar nu nog duizenden vissen zwemmen. Dat men langs het Flevoland een rand'kanaal maakt, vindt zijn oorzaak in het feit dat anders het water van de omringende „vasteland"-gebieden naar cle drooggeleg de polders zou vloeien. van hun enorm sterke tegenstander. En dan was er nog iets. Sée was een handig manager. Té handig. Hij wist na melijk maar al te goed dat veel promo tors, die reeds spoedig hoorden van de Italiaanse reus, er al heel wat geld voor over hadden als ze Camera tegen een eigen bokser in de ring zagen. Wie er won, dat kon hun eigenlijk weinig schelen. Maar manager Sée wel. En dus schreef die voor de wedstrijd al voor, dat zijn Primo dien de te winnen. Anders kwam hij eenvou dig niet. Caïnèra bleef dus winnen. Twee jaar lang. Ieder jaar werd de serie overwin ningen imposanter en ieder jaar ook werd op het uitkomen van de Italiaan meer prijs gesteld. Dat legde Sée geen wind eieren. Ook niet toen deze met zijn ont dekking naar de Verenigde Staten ging om daar te trachten te bereiken wat hij altijd al gewild had: Camera wereldkam pioen in het zwaargewicht. En Primo die heus wel wist dat hij tech nisch zeker geen groot bokser was, móést wel aan zijn eigen kunnen gaan geloven. Er was geen tegenstander of hij boekte een overwinning. Zijn eerste drieëntwintig wedstrijden in de Staten eindigden allen met een knock out. De meeste waren echter betaalde knock out's. Maar dat vernam Camera pas toen vele jaren later Léon Sée zijn mémoires publi ceerde dat zeer veel gevechten buiten zijn medeweten waren gearrangeerd. Ik deed dat, za verklaarde Sée, omdat ik in Primo een wereldkampioen zag en het onverant woord vond om mijn pupil door ervaren boksers te laten „beschadigen" alvorens deze alle fijne kneepjes van de bokssport onder de knie had. Toen dat laatste eenmaal het geval was bleef Carnera echter winnen dankzij zijn enorme kracht waar maar weinig boksers iets tegenover wisten te stellen. Bovendien had de Italiaan heel begrijpelijk een zelf vertrouwen gekregen dat moeilijk te schokken was. Eens, na een daverende overwinning in een Amerikaanse stad, werd Primo omringd door verslaggevers die van alles van hem wilden weten. „En hoe vindt u Los Angeles", vroeg een van hen. „Ik sla hem zonder meer in de tweede ronde tegen de planken", luidde het dood ernstige antwoord! Toen kwam het jaar 1933. Een jaar met twee avonden waaraan de Italiaan steeds moet terugdenken. De eerste avond was die waarop hij tegen Ernie Schaaf bokste. In deze wedstrijd namelijk sloeg Primo zijn tegenstander, die echter reeds aan een hersenaandoening leed, zo hard neer dat deze het bewustzijn verloor. Enige dagen later overleed Schaaf; zonder bij kennis gekomen te zijn De tweede avond was een avond vol roem. Want Carnera won de wedstrijd om de wereldtitel in het zwaargewicht van de Amerikaan Sharkey. Het doel was be reikt. De kermisworstelaar had de hoogste titel in de bokssport behaald! De roem van Primo Carnera was van korte duur. Een jaar later was hij zijn titel op wel zeer overtuigende manier weer kwijt. Want Max Baer, die hem uitgedaagd had, verrichtte plotseling wat nog niemand was gelukt. Deze sloeg de reus waar hij hem raken wilde en toen de twaalfde ronde inging was Primo reeds tot elf maal toe door zijn tegenstander gevloerd. Kort daar op moest hij opgeven door een enkelbles sure. Die nederlaag was de eerste schrede op het pad terug. Het pad dat weer naar Italië terug zou leiden. Zijn geboorteland, waar hij lichamelijk en geestelijk ziek aankwam. Want na het verlies van de titel moest Carnera nog meer nederlagen incasseren. Tegen Joe Louis kon hij het bijvoorbeeld maar zes ronden uithouden. En toen hij enige tijd later tegenover Leroy Haynes kwam te staan werd hij zo hard en zo dikwijls geraakt dat de linkerhelft van zijn lichaam geheel verlamd raakte. Het was met Carnera gedaan. Zelfs de j mensen die altijd om hem heen waren geweest en die ruim drie millioen dollar aan hem verdiend 11 hadden, lieten hem in de steek. Met zijn laatste geld reisde Car nera als een vergeten man naar Italië terug. Daar trouwde hij en verdiende zijn brood met allerlei klusjes, waarbij zijn toen weer grote spierkracht geld opbracht. En nuNu is Primo Car nera wéér in de Verenigde Sta ten. Want na zijn volledige her stel werd het hart van de Ita liaan toch weer naar de wed strijdsport getrokken. Als men dat tenminste zo noemen mag. Want Primo werd catch-as- catch-can-worstelaar, een bezig heid waarbij alles is geoorloofd: schoppen, benen uitdraaien, ogen uitkrabben en dergelijke lieflijk heden. Hij vierde daar grote suc cessen mee en zal dat wel blijven doen zolang zijn enorme spier kracht hem niet in de steek laat. E. K.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9