Directie N.Z.H. vond grondslag voor efficiënter functionnerend stadsnet Heksenjacht tot in de UNO Agenda voor Haarlem Aïda Resultaat van „hardop denken Noord-Zuid zeer frequent Strijd tussen uitgevers en leesportefeuilles Uitslag van de Kinderzegelactie 5 In de hoofdstad uit Heemstede met zijn station verbonden Vijf minuten dienst naar Kiev er park Indische buurt uit isolement Naar Velserend Kort geding voor het Amsterdamse hof Effecten- en Stijgende consumptie GeldmarkfJ wac}1|;en p Door het kind Voor het kind Een zesde klas in Delfzijl werd één ZATERDAG 6 DECEMBER 1952 ZATERDAG 6 DECEMEBER Stadsschouwburg: Ensemble Wim Sonne- veld „Het meisje met de grote voeten", 8 u. City: „Omar de woestijnhavik", 14 jaar, 7 en. 9.15 uur. Spaarne: „Treinroof in Mis souri", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Streets of Laredo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Enrico Caruso", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Perrucha", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Dallas", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 jaar, 1 en 9.15 uur. Lido: „Rio Grande", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 7 DECEMBER Stadsschouwburg: Ensemble Wim Sonne- veld „Het meisje met de grote voeten", 8 u. City: „Omar de woestijnhavik", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Treinroof in Missouri", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Streets of Laredo", 14 jaar 2, 4.3Ch 7 en 9.15 uur. Minerva: „Enrico Caruso", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Zondagmorgenvoorsteling „Een onvergete lijke melodie", alle leeft., 11 uur. „Perrucha", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Dal las", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Lido: Zondagmorgenvoorstelling „Fo rever Amber", 11 uur. „Rio Grande", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 8 DECEMBER Stadsschouwburg: Ensemble Wim Sonne- veld „Het meisje met de grote voeten", 8 u. Broederkerk, Parklaan 34:' Lezing ds. C. P. de Ruiter over „De uitverkiezingsleer". Brinkmann: De Vrije Gemeente, spreker ds. E. Frater Smid over „Het leven roept ons tot de daad", 8 uur. Lido: „Rio Grande", 14 L 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Voor wien de klok luidt", 18 jaar, 2 en 7.30 uur. Spaarne: „Treinroof in Missouri", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Enrico Caruso", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Frans Hals: „Streets of Laredo", 14, jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Perrucha", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Delias", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 8.15 uur. Luxor: „Morgen is te laat", 14 jaar, Bi 7 en 9.15 uur. AGENDA VAN HET UITGAANSLEVEN IN AMSTERDAM Vandaag begint in theater Carré een serie voorstellingen door het Engelse Bal let Legat, met als voornaamste solisten: Eunice Gibson, Maya Koumani en Anthony Burke, benevens vele anderen. Zaterdag, Woensdag en Vrijdag staan op het pro gramma: de Symphony for fun en Coppélia (volledige versie). Zondag, Maandag en Donderdag worden uitgevoerd: Symphonie for fun, De Amazonen, Grand divertisse ment en Poolse bruiloft. Dinsdagavond komen behalve de twee laatstgenoemde werken voor het voetlicht: De jonge Her cules en Les Sylphides. Zondag is er een matinee met Les Sylphides en de com plete Coppélia. Dagelijkse bespelingen: „Wij zijn op recht" van Michel Duran (met Ko van Dijk en Lily Bouwmeester) door het Rot terdams Toneel in het Leidseplein Theater, „De Ander" van Casona (met Rika Hop per) door Comedia onder regie van Joris Diels in het Centraal Theater en „Potasch en Perlemoer" met Kaart en Boskamp in de Kleine Komedie. In de Stadsschouwburg vertoont het A. T. G. op Zaterdag en Woensdag „Hilda Crane" van Samuel Raphaelson (met Caro van Eyck) en op Zondag en Donderdag „Driekoningenavond" van Shakespeare on der regie van Albert van Dalsum. De Nederlandse Opera geeft in de Stads schouwburg Zondagmiddag een abonne mentsvoorstelling van „La Traviata" en Dinsdag van „Aïda" onder muzikale lei ding van Mario Cordone. Nieuwe schilderijen van A. C. Willink zijn tot 10 Januari tentoongesteld bij Huinck en Scherjon aan de Herengracht. De expositie wordt Dinsdagmiddag ge opend door dr. R. N. A. Vroom, chef van de afdeling kunsten van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Bij de voortgezette bespreking tussen vertegenwoordigers van de Haarlemse pers en de directie van de N.Z.H. naar aanleiding van de uit de lezerskring ontvangen reacties over ons artikel „Directie van de N.Z.H. dacht hard op" is een basis gevonden waarop een goed functionnerend en niet al te grote verliezen opleverend busnet voor Haarlem en randgemeenten kan worden opgebouwd. Dit plan, dat door de directie van de vervoermaatschappij nader zal worden overwogen en met de betrokken autoriteiten besproken, brengt geen ingrijpende wijzigingen met zich. Wel zal het noodzakelijk zijn beslist onrendabele uitlopers van lijnen af te snijden, maar daar zal tegenover staan dat een regelmatiger dienst mogelijk wordt, in sommige gevallen een verbeterde frequentie en in ieder geval geen voortzetting van in de binnenstad, door spoorweg overgangen of bruggen ontstane vertragingen. Voor de bewoners van Bos en Vaart, Westerhoutpark, Natuurkundigen- en Zeeheldenkwartier hebben wij al bijzonder goed nieuws: er is een redelijke kans dat de oude verbinding van lijn 6 met het cen trum wordt hersteld. Zeer belangrijk is dat overwogen wordt de oude Noord-Zuid-verbinding van Heem stede met Haarlem-Noord, zoals die ook vroeger door de tram werd onderhouden, weer in het leven te roepen. Dat betekent dat lijn 1 gecombineerd zal worden met lijn 2, zodat er een zeer frequente dienst (om de zes minuten, 's avonds om de tien minuten) zal kunnen worden gereden tus sen het eindpunt in Heemstede en dat in Haarlem-Noord, de Vondelweg. De route in Haarlem-Noord tussen Rijks straatweg hoek Vergierdeweg en de Von delweg zal de volgende week door de di- dectie van de N.Z.H. in overleg met het wijkcomité worden vastgesteld. Het eindpunt in Heemstede zou het beste op het Wilhelminaplein kunnen worden gevestigd. Weliswaar moeten de bewoners van de Javalaan dan vijfhonderd meter lopen, maar dan vinden zij ook altijd een bus. Nu is het zo dat het (door de nood zakelijke omweg) vrij lange traject Raad huisplein-Javalaan de maatschappij wel veel kosten en vertragingen berokkent en slechts geringe baten. De bewoners van de Indische buurt zullen dan wat langer moe ten lopen, maar daar zal een betere dienst tegenover staan en daar zijn ook de rezigers verderop mee gebaat. Ook de uitloper naar De Glip volslagen onrendabel zal dan vervallen (eveneens om vertragingen op het stamtraject te voor komen), maar vervangen worden door een pendeldienst (bijvoorbeeld om het uur of half uur) tussen De Glip, centrum Heem slede, Heemstede-West en het station Iieemstede-Aerdenhout, waar aansluiting gegeven zal worden op de treinen naar en van Den Haag. Het is waarschijnlijk dat deze verbinding door vele Heemstedenaren op prijs zal worden gesteld. Dat zal dan de achtste lijn van het Haarlemse busnet wor den. Het lijnnummer 2 zal echter vervallen omdat, zoals hiervoor werd uiteengezet, lijn 1 een verdubbelde frequentie krijgt. Over lijn 3 valt weinig te vertellen, om dat volstaan zal worden met het afkappen van een paar niet bijzonder nuttige staartjes aan beide einden: in Heemstede- West het stukje tussen Laan van Bloemen- hove en het station Heemstede; in Bloe- mendaal het stukje Rustenburgerweg en Sterreboslaan. Een kleine inkorting die toch heel wat kosten bespaart, geregelder dienst mogelijk maakt en maar heel weinig reizigers dupeert. Over de verbinding met Velserend volgt hieronder nog het een en ander. Lijn 4 zal weer verlost worden van het traject Christiaan HuygenspleinRamplaan (dat straks tot het De Ruyterplein weer door lijn 6 zal worden bediend). Voorts zal een kleine routewijziging een groot gerief voor het Kleverpark teweeg brengen. Van het Postkantoor zal dezelfde route als van lijn 3 worden gevolgd tot het Santpoorter plein. Op dat traject zal dan een vijf tot zes minutendienst ontstaan. Via de Engelsz- straat zal lijn 4 dan weer zijn bestaande route volgen tot het Planetenplein, van daar wordt nog een doortrekking tot de Van Nesstraat overwogen. Lijn 5 behoudt van Amsterdamse buurt tot Spaarnhovenstraat de bestaande route. Daar de omgeving van Jan Gijzenkade en Vergierdeweg met de zes minutendienst van lijn 1 dan uitstekend bediend zullen worden, zal het nu mogelijk blijken de Oostelijke helft van Haarlem-Noord beter met de bus te bereiken. Er wordt aan ge dacht lijn 5 in de toekomst via Spaarn hovenstraat, Spaarndammerweg en Von delweg te laten rijden naar een eindpunt dat zal worden vastgesteld in overleg met het wijkcomité. De nieuwe lijn 6 is eigenlijk een oude. Hij zal weer beginnen aan het De Ruyter plein om via de Lorentzkade, Christiaan Huygensplein, Pijlslaan, Schouwtje, Bos en Vaart, Wagenweg naar de stad te rijden om bij het station te eindigen. Doortrekking naar Noord is na het voren staande (grote frequentie op lijn 1 en lijn 5 naar Indische en Vogelenbuurt) niet no dig en ook niet wenselijk. De directie van de N.Z.H. wijst er namelijk op dat zij tot deze service overgaat wegens het enorme aantal protesten (wel zevenhonderd) dat zij heeft ontvangen uit Bos en Vaart tegen opheffing van 6, waarbij zij dan nog voegt de vele klachten van de bewoners van Haarlem Zuid-West, die nu met lijn 4 een hele omweg naar de stad moeten maken. Maar zij waarschuwt van tevoren dat op deze lijn van een regelmatige dienst geen sprake kan zijn omdat de spoorweg overgang in de Pijlslaan daartoe een on overkomelijk obstakel vormt. Lijn 7 (naar Spaarndam) blijft ondanks het grote verlies gehandhaafd. De verbinding naar Velserend zal, zoals wij in ons vorig artikel reeds aankondig den, voortaan door een interlocale dienst (eventueel met lijnnummer 9) tussen Haar lem-Station en Santpoort (Broekberger- plein) geschieden via Bloemendaal en Vel serend (bestaande route van lijn 3) en verder via Middenduinerweg, Frans Net- scherlaan en Terrasweg. De moeilijkheid is dat de Middenduinerweg een B-weg is. De gemeente Velsen is echter wel het een en ander aan deze verbinding gelegen. De frequentie zal een bus per half uur bedra gen, in Santpoort aansluitend op de bussen naar IJmuiden. Er zal voor Velserend een interlocaal(op aantal kilometers gebaseerd) tarief gelden. Tussen Bloemendaal en Haarlem geldt uiteraard stadstarief, de bussen versterken dan tevens de dienst op lijn 3. Natuurlijk betekent dat voor de Velser- enders een achteruitgang, zowel in tarief als in verbinding, want zij zullen, willen zij verder Haarlem in, op het station moeten overstappen. Aan de andere kant boeken zij winst door betere verbinding met Sant poort en IJmuiden. Bovendien dienen zij wel te bedenken dat er bij hun buslijn dik geld bij moet, zodat het niet onredelijk is dat voor het behoud van de verbinding ook hunnerzijds een klein offer wordt ge vraagd, waarmee de lijn overigens nog geen geldmijn wordt. Diezelfde overweging geldt immers ook voor de Glippers. De hierboven geschetste plannen zijn dus het resultaat van de door ons in samen werking met de N.Z.H. gehouden enquête, die inderdaad een groot aantal brieven en suggesties heeft opgeleverd. Het heeft ons daarbij getroffen dat de meerderheid der schrijvers niet pleitte voor uitbreiding van het net of zelfs maar handhaving van tal van voor de exploitatie zo schadelijke „uit lopers". Zelfs voor de verbinding naar de Javalaan in Heemstede werd maar spora disch een lans gebroken. Wel stelde men voorop dat er meer regelmaat in de uitvoe ring van de dienst moest komen, beter op vangen van plotselinge pieken, meer sprei ding bijvoorbeeld van de verschillende lij nen op de Rijksstraatweg. Ook was er een algemeen verlangen naar routekaartjes in de bussen, wij ontvingen van de heer Jurrissen de toezegging dat ook dat probleem zal worden bekeken. Tenslotte nog de aangekondigde tariefs verhoging: er waren natuurlijk tegenstan ders, maar het was opvallend dat een be trekkelijk grote categorie uitging van het standpunt: wij betalen liever wat meer als we dan ook beter vervoerd worden. Wat dit nu betreft geloven wij dat het hierboven geschetste plan alle kwaliteiten bevat die een succes bij het publiek waar borgen. Het Amsterdams gerechtshof zal in een kort geding hebben te heslissen of uitge vers van geïllustreerde bladen gerechtigd zijn hun leveranties aan grossiers, die deze bladen in grote hoeveelheden aan leespor tefeuilles verkopen, stop te zetten. Het leesportefeuillebedrijf „De Nieuwe Haagse Leeskring" heeft namelijk een kort geding aanhangig gemaakt tegen de uitge versfirma „De Geïllustreerde Pers N.V.". Op 4 November is dit kort geding voor de president van de Amsterdamse rechtbank behandeld, die de eisende partij, het lees portefeuillebedrijf, in het ongelijk stelde en haar veroordeelde tot betaling van de kosten van het geding. Het leesporte feuille bedrijf heeft tegen deze uitspraak beroep aangetekend. De Nieuwe Haagse Leeskring betrekt wekelijks van een grossier in tijdschriften te Den Haag 1240 weekbladen, die in en kele honderden leesportefeuilles worden gelegd en op die wijze onder het publiek verspreid worden. De Geïllustreerde Pers, die deze week bladen uitgeeft, heeft zich echter in Octo ber tot de grossier in Den Haag gericht met de waarschuwing, dat hem geen tijd schriften meer zullen worden gestuurd, in dien hij voortgaat deze te leveren „aan afnemers, waarvan hij weet of kan ver moeden, dat zij deze tijdschriften zullen bestemmen voor de verspreiding in een leesportefeuille". De leeskring heeft zich inmiddels tot de minister van Economische Zaken ge richt met het verzoek in te grijpen, maar verzoekt de president, in afwachting van de ministeriële beslissing, De Geïllustreerde Pers onder meer door middel van een dwangsom te verplichten de grossier in Den Plaag op de normale wijze van vol doende periodieken te voorzien en hem. niet te verhinderen deze ook aan haar ten behoeve van de leesportefeuilles af te le veren. De raadsman voor de Nieuwe Haagse Leeskring zeide voor het hof, dat vier gro te uitgeversmaatschappijen, de Geïl lustreerde Pers, de Spaarnestad, Zomers en Keuning en Rotogravure, zich op een ver gadering van de Nederlandse Organisatie van Tijdschrift Uitgevers (NOTO) hebben verbonden om de leesportefeuillebedrijven te boycotten door de grossiers in tijdschrif ten te verbieden bepaalde tijdschriften, aan leesportefeuillebedrijven te leveren. De bewering van de gedaagde, dat door het opnemen van haar bladen in de leesporte feuilles ongunstige invloed uitgeoefend wordt op het aantal abomnés op deze bla den, gaat volgens pleiter niet op. „Er zijn tijdschriften, die bestaan bij de gratie van leesportefeuilles" zei hij. De pleiter voor de Geïllustreerde Pers zeide, dat het de Geïllustreerde Pers vrij staat te verkopen aan wie zij wil. Hij bestreed de bewering van de eiser als zou de door de Geïl lustreerde Pers genomen maatregel ten op zichte van de Haagse grossier gericht zijn tegen het voortbestaan van de leesporte feuilles. „De tegenpartij is waarachtig niet ten dode opgeschreven, als zij onze bladen niet in de portefeuilles mag opnemen. De Belgische bladen bijvoorbeeld zijn zeer Met ingang van 9 December is tot hoofd van de Afdeling Voorlichting van het Minis terie van Wederopbouw en Volkshuisvesting benoemd de heer W. Dam. thans plaatsver vangend hoofd dezer afdeling. Het kan niet worden ontkend dat de ont wikkeling van het Nederlandse bedrijfs leven en daardoor van Nederlands inter nationale positie in economisch en finan cieel opzicht tot dusver in het lopende jaar is meegevallen. Zeker, we zitten met een te groot percentage werkloosheid en de op lossing van dat probleem zal nog veel hoofdbrekens kosten, maar een feit is dat ons land er in zijn verhouding tot andere landen thans heel wat beter voor staat dan een jaar geleden. Deze verbeterde positie treedt wel zeer duidelijk aan het licht in de specificatie van het deviezenbezit van de Nederlandse Bank, welke deze week is gepubliceerd. Uit de weekstaten viel te lezen dat het goud- en deviezenbezit gedurende de laat ste maanden in een snel tempo is gestegen, zodat het thans meer dan f 3600 millioen bedraagt, de specificatie per 30 September jl. wijst uit daTverhoudingsgewijs het con- vértibele deel van de deviezenvoorraad meer is toegenomen dat het niet-converti- bele deel plus de alleen in E.B.U.-verband convertibele valuta. Bedroeg op 28 Juli jl., dat zuiver convertibele deel circa 40%, 30 September bedraagt het circa 50%. Bij de niet-convertibele deviezen ziet men sinds 28 Juli zelfs een absolute teruggang van f 421 millioen tot f 400 millioen. Het is wel jammer dat de gespecificeerde opgaaf zo laat komt en niet met de laatst gepubliceerde weekstaat van de Neder landse Bank correspondeert, maar dat ook per 1 December de goud- en deviezenvoor raad weer met f 31 millioen is vooruitge gaan, wijst nog altijd op een zeer bevredi gende ontwikkeling van onze positie in het internationaal betalingsverkeer. Ze wordt nog geaccentueerd door het feit dat ons land in October bij de E.B.U. een tekort van f 3 millioen en in November een tekort van f 9 millioen had, hetgeen er op duidt dat de Nederlandse import zich in sterkere ma'te op d'e E.B.U.-landen inplaats van de Verenigde Staten beeft gericht. Het is duidelijk dat nu er op de beta lingsbalans tussen Nederland en de Ver enigde Staten nog altijd een flink tekort is, het evenwicht hier alleen kan worden gevonden door meer export naar en min der import uit de Verenigde Staaten, ter wijl tegelijkertijd door een grotere import uit de E.B.U.-landien onze thans in gunstige zin scheve positie bij de E.B.U. kan worden verbeterd. Bij de E.B U. hebben we thans een overschot van circa 265 millioen en we zijn dus in tegenstelling met een jaar geleden crediteur, terwijl bijvoorbeeld En geland en Frankrijk tot flinke bedragen debiteur zijn. Alleen Duitsland steekt met een overschot van $428 millioen ons de loef af. In het raam van de E.B.U. over eenkomst zijn er voor de positie van de verschillende landen zowel naar bemeden als naar boven limieten gesteld en in E.B.U. kringen schijnt men reeds bevreesd te zijn dat Nederland binnenkort zijn limiet zal bereiken. Vandaar dat bij de aanstaande besprekingen in de E.B.U. de vraag aan de orde zal komen of het maximum-crediet, dat Nederland aan de E.B.U. mag toestaan, van 355 millioen tot 455 millioen zal worden verhoogd, hetgeen zou betekenen dat ook bij een nog gunstiger verhouding voor Nederland minder goud aan ons land behoeft te worden overgedragen. Tegelij kertijd schijnt men de mogelijkheid van een verdere liberalisatie vrijmaking van de Nederlandse handel onder het oog te willen zien, d.w.z. de mogelijkheid dat Ne derland op ruimere schaal zijn grenzen voor de import uit het buitenland en dan met name van de E.B.U.-landen zal open stellen. Men ziet hieruit hoe nationale vraag stukken in deze tijd een sterke internati onale inslag hebben en deze zoals men dat zegt op hoog niveau moeten worden „uit gevochten". Het ene probleem nangt daar bij nauw met het andere samen. Het gaat bij de pogingen tot een verder economisch herstel van Europa ongetwijfeld om een evenwicht van de betalingsbalansen der verschillende landen, maar dit evenwicht is toch ook weer niet het één en het al, want als door het verkrijgen van dit even wicht, gelijk thans in ons land het geval is, de werkgelegenheid in gevaar komt, is er ook weer iets niet. in orde. Nederland is al tijd een land geweest en het is het nog, dat in het algemeen gesproken het meest ge baat is bij een vrije uitwisseling van goe deren en kapitaal en in zoverre hebben de Nederlandse vertegenwoordigers op de in ternationale conferentie dan ook steeds voor een zo groot mogelijke liberalisatie gepleit. Maar dan moet die vrijmaking van die handel niet alleen aan Nederland, maar ook aan de andere landen worden opgelegd en zal ook met name Amerika van zijn hoge invoerrechten moeten afzien om een grotere import uit Europa mogelijk te ma ken. Het is intussen in hoge mate verblijdend dat bij het internationaal overleg dat op dit punt zal plaats hebben, ons land thans een sterke positie inneemt en de Neder landse regering de laatste tijd uit eigen beweging reeds enkele maatregelen heeft genomen, welke aan een vrijer internatio naal betalingsverkeer ten goede komen. Men denke hier aan de verhoging van het maximum van de toeristen deviezen en de vergemakkelijking van het overmaken van kapitaal naar ingezetenen in het buiten land. Op dit gebied moeten echter nog tal van maatregelen worden opgeheven om tot de gewenste vrijheid te komen. Uit de recente uitlatingen van de rege- ,ring is wel gebleken dat men hier slechts met de grootst mogelijke voorzichtigheid te werk gaat, omdat men de gunstige goud- en deviezenpositie van ons land al thans voor een deel als een tijdelijk ver schijnsel beschouwt. De jongste kentering in de ontwikkeling van de Nederlandse handelsbalans schijnt de juistheid van dit Donderdagavond, had in de Amsterdamse Stadsschouwburg de eerste voorstelling van )rAïda" van Verdi door de Nederlandse Opera plaats. Regis seur was Friedrich Schramm, die zowel de Toneelschool als het Conservatorium doorlopen heeft, de muzikale leiding be rustte bij de ook als componist bekende dirigent Mario Cor done, die na het be halen van zijn diploma in 1922 de gelukwen sen van niemand min der dan Toscanini in ontvangst mocht ne men. Op de foto ziet men twee van de hoofdpersonen: Gré Brouwenstein in de titelrol en Scipio Colombo als Amonas- ro, koning van Ethio pië. Andere solisten zijn Anny Delorie, Corry van Beckum, Stanislaw Pieczora wiens rol bij de pre mière werd opgeno men door Johan van der Zalm) en Gee Smith. inzicht reeds enigszins te bewijzen. Het is tenslotte zo, dat een stijgende export na verloop van tijd ook een grotere import veroorzaakt, zomede een grotere consump tie, welke valt af te leiden uit de stijging van de bankbiljettenomloop, welke thans weer meer dan f 3 milliard bedraagt. De grote uitgaven voor de defensie, waartoe het volgend jaar zal worden overgegaan en de uitvoering van vele openbare werken door de centrale en de lagere overheids organen, welke als een middel tot bestrij ding van de werkloosheid worden aange wend, zullen de consumptie verder doen stijgen en een eenzijdige liberalisatie, dat wil zeggen alleen voor Nederland, zal dan ook nieuwe gevaren voor onze nationale economie oproepen. Reeds enige jaren is voor vele duizen den kinderen en hun families een van de belangrijkste onthullingen op Sin terklaasavond de uitslag van de wedstrijd, verbonden aan de verkoop van de kinder postzegels. Jaarlijks gaat deze verkoop „Door het kind Voor het kind" aan het Sinterklaasfeest vooraf en jaarlijks wordt door alle deelnemers met spanning ge wacht op de bijzondere radio-uitzending van 5 December 19 uur, tijdens welke be kend wordt gemaakt welke schoolklassen de meeste zegels hebben verkocht en daarmee als klas een tijdje vacantie heb ben verdiend. De klas, die het 't verst bracht is dit jaar klas 6b van de Openbare Lagere Jan Ligthartschool in Delfzijl, die als beloning een vacantie van 14 dagen in Nederland krijgt. De tweede prijs, een va cantie van zeven dagen, won klas 6 van de St. Josephschool in Hoensbroek, klas 2a van de Bazelschool in Amsterdam- Noord won de derde prijs: twee dagen vacantie. Daarop volgen dan nog 17 an dere schoolklassen uit het gehele land, waarvan 11 een schoolreisje van een dag wonnen en 6 een radiotoestel voor school gebruik. De „klassikale" luisterwedstrijd werd gewonnen door klas 3 en 4 van de Chris telijk Nationale School in Akkrum (7 da gen vacantie). Van de individuele inzendingen van deze zelfde luisterwedstrijd is die van Tilke Smeets, Nieuwstraat 22, Amstenrade, met de eerste prijs (een fiets) bekroond. Het bestuur van „Voor het kind" heeft nog geen totaal overzicht van de in het gehele land bereikte resultaten, maar vindt in hetgeen tot nu toe is binnengekomen enige aanleiding tot de veronderstelling, dat zij die van vorig jaar overtreffen en dat zij zelfs „het millioen" wel kunnen benade ren. Amerikaanse federale grote jury: „Het onderzoek naar ondergrondse bedrijvigheid en spionnage moet worden voortgezet"

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3