Pearson doet beroep op Peking India's voorstel te aanvaarden Nationalistische leiders in Tunesië gearresteerd Personentrein botste tegen rangeerdeel bij Breda Marty en Tillon opnieuw smadelijk gedegradeerd Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In de mist Eisenhower gaat confereren met hoogste militaire leiders Israëlische gezant in Praag moet worden teruggeroepen Zweedse kroon op de vrije valutamarkt Het woord is aan Vermoorde vakbondsleider Hacked mocht niet in Tunis worden begraven Drie lichtgewonden; grote ravage Jongeman met mes gestoken Volgend jaar vertraging in NATO-plannen Lichter in Rotterdam geramd en gezonken Onlusten in Casablanca Dertien buffers van N.S. gestolen Twaalf jaar wegens moord op Keesje Schreurs Slachtoffer fietste nog naar zijn dorp Burgerlijke democratie beschermt hen nu voor Slansky's lot Schippersgezin redde zich op het nippertje 67e JAARGANG No 129 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 8 DECEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 289 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom ca A. D. Huijsman DICHTE MIST heeft Zondag het ver keer in ons lancl gestremd. In West-Duits- ]and heeft men hetzelfde ervaren en nog veel erger was al sinds een paar dagen Londen eraan toe, waar mist in „fog" pleegt te ontaarden die dicht en gelig en bezwangerd met rook en vuil is, de adem haling belemmert en elke persoonlijke levensblijheid op zware proef stelt. Gele genheids-bezoekers van de Britse hoofd stad, die zoiets nooit eerder hebben mee gemaakt en geen erge haast hebben, zijn vermoedelijk de enigen die het waarderen. Hun waardering jegens zijn fogs verbaast de Londenaar evenzeer als hun belangstel ling voor zijn ondergrondse treinen: wie daar dagelijks mee reizen moet verwenst dit tunnel-verkeer van harte. En als hij dan, per bewegende trap of lift naar de buitenlucht gestegen, ervaart dat de dag nacht gebleven is voelt hij zijn stemmings- thermometer tot beneden het nulpunt da len. Het kan twee of drie etmalen aan houden, zo'n fog. Volgens aloud gebruik wordt nu weer gemeld, dat de huidige sinds mensenheugenis" niet geëvenaard is, maar de enige rechtvaardiging van deze term moet wel zijn, dat de heugenis van sommige mensen kort is. Anderen herin neren zich dit soort ervaringen zonder moeite, zij het dan tevens zonder genoe gen. Ik heb een kleine zes jaar in Londen gewoond en er geen enkele herfst be leefd zonder een, twee of meer van die fog-periodes, waarin alles tegen en in de war liep. Reed men bovengronds naar het centrum, dan kropen de treinen uit de „suburbs" met tergende langzaamheid voort, op emplacementen naargeestig bege leid door de explosies van knalpatronen op de rails. Poogde men, eenmaal nabij zijn doel gekomen, zich haastig te voet voort te spoeden, dan botste men om de haverklap tegen andere netelig-gestemde lieden op. Moest men de rijweg overste ken, dan konden vaak alleen noodspron gen redding brengen van het motorische verkeer, vlakbij opdoemend uit de geel- grauwe substantie, waarin de straatverlich ting de hele „dag" door haar onbeholpen nachtlicht-effect maakte. Zo was het nu en zo was het toen, elke falende mensenheugenis ten spijt. Er zijn nu in een paar dagen honderden ongeluk ken in Londen geschied. Dat klopt: toen ook. Twee bussen en drie andere auto's bussen zijn tenslotte ook auto's kwa men in gemeenschappelijke botsing. Als vanouds. Het zullen er ook wel eens meer geweest zijn. Het blijft opvallend dat de zo vaak bezongen vindingrijkheid van de mens met al zijn wonderen der techniek zo machteloos blijft tegenover dit soort niet-zeer-ernstige natuurverschijnselen. Zo als hij trouwens, elke winter maar weer, even erg als vroeger in zijn voortgang be lemmerd wordt door sneeuw en gladde wegen. Misschien heeft menigeen in Engeland, Nederland en Duitsland er op deze Zondag aan gedacht dat „in de mist" ditmaal een zo treffend beeld gaf van de toestand waarin de wereld verkeert. Misschien heeft ook Eisenhower, na zijn Koreaans bezoek over de Oceaan thuisvarend, daar aan gedacht toen de scheepsradio hem de grauwe grijsheid in West-Europa meldde. Want hij schijnt zijn Koreaanse uitkomst noch niet te hebben gevonden. In Bonn, waar de verdere behandeling der verdra gen met het Westen maar weer een poos is opgeschort en de oppositie tegen de premier heeft staan schreeuwen, moet de bejaarde Adenauer vergeefs getracht heb ben, met zijn nog scherpe blik de hem omgevende mist te doorboren. In Londen zal de nog bej aarder Churchill, die een paar dagen geleden eveneens door de op positie werd nageschreeuwd toen hij het Lagerhuis verliet, zich niet minder ver duisterd gevoeld hebben. In Parijs, minder door mist bevangen, zal de minder be jaarde Pinay het zich niettemin gemakke lijk hebben kunnen voorstellen. Evenals zovelen onder zijn voorgangers is hij in dat begrotings-stadium beland, waarin de taak eens Fransen premiers die van een koorddanser wordt. Hem kan alleen de zekerheid verheugen, dat hij er zich per soonlijk niets van zal 'aantrekken als men hem ten val brengt en met genoegen naar zijn kleine leerlooierij terugkeren. Maar daarmee trekt de politieke mist, waarin hij zijn weg moet zoeken, nog niet op. En als zijn gedachten zich buiten de landsgren zen wagen waar zij blijkbaar niet graag vertoeven en zich op Indo-China en Tunis pogen toe te spitsen zullen zij even veel duisternis ontmoeten als die van Churchill, Kenya en Egypte en Perzië en Zuid-Afrika bepeinzend met de trieste bij voeging: what next? Wat staat ons hierna te wachten? Symbolisch bekeken hebben fog en mist hun verschijningsdata aardig uitgekozen. R. P. AMSTERDAM, (ANP). De Neder landse Bank deelt mede, dat zij met in gang van 8 December 1952 de Zweedse kroon heeft toegevoegd aan de valuta's, die op de vrije valutamarkt te Amsterdam worden verhandeld. Van die datum af kunnen deviezenban- ken derhalve, overeenkomstig de desbe treffende bepalingen der Nederlandse Bank, termijntransacties in Zweedse kro nen voor eigen rekening met haar cliënten afsluiten. In verband hiermede zijn de door de Nederlandse Bank overeenkomstig het de- viezenbesluit 1945 voor de Zweedse kroon genoteerde, en op de beurzen van koop- Handel te Amsterdam en Rotterdam gepu bliceerde koersen, met ingang van 8 De cember 1952 vastgesteld op 72.86-74.05. Voorts heeft de Bank, eveneens met in gang van 8 December, de koers voor bin nenlandse verrekeningen voor Zweedse kronen van 73.46 ingetrokken en de koer sen voor Zweeds bankpapier gewijzigd in 72,70-74.30. Hedenmorgen zijn opnieuw ongeregeld heden in Casablanca uitgebroken. Een twintigtal Marokkaanse demonstranten verloor hierbij het leven alsmede twee Fransen. De Haarlemse politie heeft Zaterdag van de Rijkspolitie te Breda een 28-jarige sjou wer en een 23-jarige zuivelarbeider over genomen, die ervan verdacht worden enige dagen geleden dertien treinbuffers van een opslagplaats van de Nederlandse Spoorwegen in Haarlem te hebben gestolen, in een bak fiets te hebben weggesleept en deze onder delen vervolgens te hebben verkocht. Met de opbrengst vierhonderd gulden waren zij op weg naar België, maar voor zij de grens hadden bereikt had de Rijks politie hen al in de kraag. NEW YORK (Reuter) De president van de algemene vergadering van de UNO, Lester Pearson, heeft Zaterdag telegrafisch een beroep gedaan op de regering te Pe king om het Indische compromisvoorstel te aanvaarden als een „basis voor de op lossing" van het probleem van de vast gelopen onderhandelingen over een wa penstilstand in Korea. In het telegram zegt Pearson dat de kwestie van de krijgsge vangenen een probleem is, waarbij funda mentele menselijke gevoelens betrokken zijn, waaraan de gehele mensheid deel heeft. Dit probleem vraagt dringend om een oplossing. Verder zegt Pearson in het telegram dat, wanneer dit probleem eenmaal is opgelost, het mogelijk zal zijn een einde te maken aan de gevechtshandelingen en de plannen voor een vreedzame regeling in Korea te voltooien. Dit kan dan weer leiden naar een algemene regeling die zou bijdragen tot de vrede in Azië en de wereld. Radio-Pjongjang heeft Zaterdag in een commentaar op de Indische resolutie ver klaard dat de regering te Peking deze re solutie als van nul en gener waarde be schouwt, omdat zij uitloopt op de ge dwongen gevangenhouding van de Chine se en Noord-Koreaanse krijgsgevangenen, zoals de Amerikanen dit in Panmoendjom eisten. De Indische gedelegeerde bij de UNO, Krisjna Menon, de geestelijke vader van het Indische plan, heeft Zaterdag in een radio-uitzending te New York verklaard dat een van de grootste moeilijkheden bij het zoeken van een oplossing voor het Ko reaanse probleem is, dat communistisch China geen vertegenwoordigers in de UNO heeft. Hij zeide dat door gebrek aan wijsheid de communistische Chinezen zijn uitgeslo ten van de wereldorganisaties. Eisenhowers terugkeer De Amerikaanse kruiser „Helena", waar mee generaal Eisenhower na zijn bezoek aan Korea van het eiland Goeam af de te rugreis naar de V.S. maakt, is tussen Goeam en Wake in een storm terechtgeko men met windsnelheden van 65 kilometer per uur. Men verwacht dat de storm nog krachtiger zal worden. Het is voor de le den van het gezelschap reeds onmogelijk aan dek te gaan. De kruiser is via Wake naar Honoloeloe onderweg. In Tokio is men van oordeel, aldus Reu ter, dat Eisenhower niet zal toestaan dat de Koreaanse campagne in „de huidige vastgelopen toestand" blijft. Ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken zijn over het algemeen van oordeel, dat bij een groots offensief tegen de Noordelijken „vrijwel zeker" Chi nese nationalisten betrokken zouden wor den. Ook te Taipeh, op Formosa, is men van oordeel, dat Eisenhower bij geheime be sprekingen met generaal-majoor Chase, die hoofd is van de Amerikaanse advies commissie op Formosa, het advies ont vangen heeft, Chinese nationalisten in te schakelen. De besprekingen van generaal Eisen hower met toekomstige ministers op de kruiser „Helena" zullen samenvallen met een conferentie van hoge militaire leiders in Pearl Harbour. De besprekingen zullen voornamelijk Korea betreffen. Op Wake zijn John Foster Dulles, de toe komstige minister van Buitenlandse Za ken, George Humphrey, toekomstig minis ter van financiën, en Douglas McKay, toe komstig minister van Binnenlandse Zaken, aan boord gegaan. Generaal Lucius Clay, een van Eisenhowers voornaamste advi seurs, en Joseph Dodge, C. D. Jackson en Emmet Hughes, die in de toekomstige re gering met Eisenhower zullen samenwer ken, zijn op Wake eveneens aan boord van de „Helena" gegaan. Charles Wilson, toekomstig minister van Defensie, en admiraal Arthur Radford, opperbevelhebber van de Amerikaanse vloot in de Stille Oceaan, zijn van Wake naar Pearl Harbour gevlogen, waar zij ge neraal Omar Bradley, voorzitter van de commissie van stafchefs, zullen spreken. Luchtaanval De Amerikaanse vijfde luchtmachtgroep heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat zij „de grootste vijandelijke luchtaanval van de Koreaanse oorlog" heeft afgeslagen, op het tijdstip waarop generaal Eisenhower Korea verliet. In drie uur tijd waren elf toestellen op het radarscherm waargenomen, die op weg waren naar Seoel, de stad waar het vlieg tuig van Eisenhower 50 minuten later zou opstijgen voor de terugreis naar de Ver enigde Staten. De aanval duurde nadien nog twee uur. De woordvoerder van de vijfde lucht machtgroep verklaarde, dat een tevoren afgelegde verklaring van generaal Wey- land, de bevelhebber van de luchtmacht- groep Verre Oosten, dat „geen enkel vlieg tuig in staat was ten Zuiden van de rivier de Tsjongtsjon door te dringen" tijdens het bezoek van Eisenhower, „op vroegere inlichtingen was gebaseerd". Hij voegde hieraan toe, dat de aanval werd uitge voerd door kleine toestellen met propeller aandrijving. Z.K.H. Prins Bernhard bracht Zaterdag in de Ministerraad verslag uit over zijn reis naar Zuid-Amerika. De foto toont de Prins temidden van de ministers. Aan zijn linkerhand de ministers Staf, Drees en Suurhoff; aan de rechterhand van de Prins de ministers De Bruyn, Luns, Zijlstra, Mansholt, Beyen en Beel, Lord Palmerston: Sterven, mijn vmarde dokter, is wel het laatste wat ik zal doen. (Reuter) In Tunesische vakbondskringen is vernomen, dat Zaterdag de secretaris generaal van het algemeen Tunesisch vak verbond, Messadi, en een bestuurslid, Eiahi, zijn gearresteerd. In officiële kringen is verklaard, dat een aantal leden van de Tunesische „nieuwe grondwetspartij" en het algemeen vakver bond is aangehouden. De aangehouden lei ders, ongeveer twaalf in totaal, zouden korte tijd worden ondergebracht in het kamp van Renada. De Franse autoriteiten zouden deze maatregel hebben genomen ter bescherming van de aangehoudenen. De Franse resident-generaal, De Haute- cloque, heeft Zaterdagochtend de Tunesi sche premier, Bakkoesj, ontvangen. De Franse autoriteiten hebben, met het oog op mogelijke betogingen, de begrafenis van de vermoorde nationalistische vak bondsleider Hached in Tunis verboden. Zij gelastten, dat Hached Zaterdagmiddag moest worden begraven op het eilandje Kerkannah, ongeveer 20 kilometer van Sfax, waar hij 38 jaar geleden werd ge boren. De begrafenis is later uitgesteld. Het Franse escortevaartuig .„Lancier" kon het stoffelijk overschot ten gevolge van de ruwe zee niet ontschepen. Een afvaardiging van het algemeen Tu nesisch vakverbond bracht een bezoek aan het bureau van de Franse resident-generaal te Tunis. Zij verzocht de Franse autoritei ten de gelegenheid te geven een begrafenis plechtigheid te Tunis te houden. De Franse autoriteiten deelden mede, dat zij dit onder de huidige omstandigheden inopportuun vonden, maar zij boden twintig afgevaar digden aan om de begrafenis op de Ker- kannah-eilanden bij te wonen. De afvaar diging wilde dit aanbod niet aannemen. Zij deelde mede dat het vakverbond niet aan een plechtigheid zou deelnemen als niet alle arbeiders van Tunis in staat zijn de laatste eer aan Hached te bewijzen. Bij het binnenkomen in Breda is heden morgen de diescl-clectrische trein van 8.16 uur uit Tilburg in aanrijding gekomen met een rangeerdeel. De dieseltrein ontspoor de. Naar de persdienst van de N.S. mede deelde, zijn enige passagiers gewond, doch hoefden slechts twee hunner ter behan deling naar een ziekenhuis te worden vervoerd. Het ongeluk gebeurde op het emplace ment te Breda op een afstand van 700 a 800 meter van het station. De bestuurder van de diesel-electrische trein heeft, toen een botsing niet meer was te voorkomen, de remmen ingeschakeld. Hij heeft de be stuurderscabine toen verlaten om zich in veiligheid te stellen. De botsing was zeer hevig. De voorzijde van de uit een vijf- en een driewagenstel bestaande diesel- trein werd geheel ingedrukt. Een wagon van het rangeerdeel werd over een grote afstand meegesleurd tot voorbij een niet gesloten overweg. De ravage is zeer groot. Twee verkeerslijnen en een rangeerlijn van het baanvak BredaGilze-Rijen zijn versperd. Een der lijnen is over een trein- lengte ontwricht. Op de eerste lijn, waar over de treinen in de richting Tilburg rij den, ligt een gekantelde wagon van het rangeerdeel, die bij het passeren van de kruising met de verkeerslijnen door de dieseltrein werd aangereden. Op de tweede lijn, die over een groot deel totaal is ont wricht, staat het achterste en langste deel van de personentrein. Het voorste deel van de personentrein staat in de wissel- lijn van het rangeerspoor naar de terrei nen van de bierbrouwerij „De Drie Hoef ijzers", die naast de spoorlijn is gelegen. Het rangeerdeel bestond uit twee wagons en een kleine rangeerlocomotief. Een heer uit Den Bosch kon na verbon den te zijn met een taxi naar huis worden vervoerd. Twee dames kregen schaafwon den en moesten naar een ziekenhuis te Breda worden gebracht. Van en tot Gilze-Rijen worden de reizi gers met bussen naar en van Breda ver voerd. De treinen van Nijmegen naar Vlis- singen rijden van de Nijmeegse kant tot Tilburg en van de andere zijde tot Breda. Tussen Tilburg en Breda worden de rei zigers in beide richtingen met bussen ver voerd. Door de Nederlandse Spoorwegen is medegedeeld, dat men verwachtte heden middag omstreeks 14 uur liet verkeer over enkel spoor te kunnen hervatten. Het vrij maken van de andere sporen zal nog wel enige tijd vergen. Hedenmorgen heeft het gerechtshof té 's-Hertogenbosch de 42-jarige weduwe J. M. G.-H. uit Zierikzee wegens moord op het 80-jarige Zeeuwse boertje Keesje Schreurs veroordeeld tot een gevangenis straf van 12 jaar en ter beschikkingstel ling van de regering. De advocaat-gene raal had 15 jaar en ter beschikkingstelling geëist. Bij een demonstratie van nationalisten te Tunis is het tot een gevecht met de politie gekomen. Een politie-agent werd gewond. Verscheidene demonstranten werden aan gehouden. Tunesië in de UNO ■Fiaterdag vergaderde de politieke com missie van de UNO wederom zonder de Franse delegatie. Abdel Monen Mostafa (Egypte) verklaarde, dat de Fransen in Tunis een „schrikcampagne" leidden, waar bij onder de onbewapende bevolking „hon derden slachtoffers vallen". De afwezigheid der Franse delegatie noemde Monen een teken van zwakheid. Zij kon uitgelegd worden als een bewijs voor een „negatieve politiek" ten aanzien van het Tunesisch-Marokkaanse vraag stuk. Hij nodigde de Fransen uit hun zetels weer in te nemen, „daar Frankrijk niet voor een tribunaal gedaagd wordt." In tegendeel, de organisatie moet een redelijke en practische methode vinden voor het op lossen van een ernstig vraagstuk, dat een bedreiging vormt voor de traditionele goede betrekkingen tussen Frankrijk en het Arabische deel van de wereld." Selwyn Lloyd (Groot-Brittannië) zeide, dat de UNO niet competent is de kwestie te behandelen. De UNO dient internatio nale spanningen te verminderen en niet te vergroten. „Dit geschiedt niet door de orga nisatie te gebruiken voor de interventie in binnenlandse aangelegenheden." Onrust in Casablanca In Casablanca is het Zondag tot anti- Europese demonstraties gekomen waarbij twee personen gedood en een aantal ge wond werden. Twee personen worden vermist. Een dertigtal Noord-Afrikanen is gearresteerd. In de loop van de avond namen ongeveer 5.000 Marokkanen aan de demonstratie deel. Onder meer werd een auto aange vallen waarin zich een blank gezin be vond. De inzittenden konden echter ont komen en liepen slechts lichte kwetsuren op. Een vrachtauto is in brand gestoken. Een huis van een Europees gezin werd om singeld, doch de politie slaagde er in de bewoners naar elders over te brengen. De twee omgekomenen waren gendaymes van de Sultan. Vakverenigingsleden hebben de Marok kaanse wijk afgezet, teneinde te voor komen, dat de arbeiders naar hun werk gaan. Ook bij de fabrieken wordt gepost. Zaterdag is in Huizum (gemeente Leeu warden) de 35-jarige G. Wobbes door een jongeman W. v. B. met een mes gestoken en ernstig gewond. Over de toedracht is nog weinig bekend. Om half acht in de morgen verliet de 23- jarige Van B., wonende te Huizum, zijn woning, waarin hij omstreeks acht uur wederkeerde. In^ die korte tussenperiode heeft hij aan de Badweg de 35-jarige G. Wobbes, die werkzaam is op de aan deze weg gelegen proeftuin, een steek met een mes gegeven in de buik, zodanig dat het slachtoffer in levensgevaarlijke toestand naar het stadsziekenhuis moest worden vervoerd. De dader werd gearresteerd en op het bureau van politie verhoord, waar hij de indruk vestigde, niet geheel normaal te zijn. Enkele jaren geleden is de jonge man verpleegd geworden in de Bornia- kliniek, een inrichting voor zenuwzieken. Bij zijn verhoor heeft hij weinig of niets losgelaten. De toestand van het slachtoffer van de moordaanslag is naar omstandigheden redelijk goed te noemen. Ondanks het vele bloedverlies is hij naar het dorp Huizum gefietst en daar een bakkerij binnen ge gaan, waar hij nog de naam van de dader kon uitspreken. In het stadsziekenhuis is het slachtoffer geopereerd en men heeft daar bloedtransfusie op hem toegepast. Van de commissaris van politie vernamen wij, dat het slachtoffer als door een wonder aan de dood ontsnapt is en een goede kans op herstel maakt. De dader is werkzaam ge weest op de proeftuin, waar het slachtoffer nu nog werkzaam is. In hoeverre het hem gegeven ontslag tot deze tragedie geleid heeft is nog niet zeker. LONDEN. (Reuter). Dit jaar zullen de landen van het Atlantisch Pact het gestelde doel van 25 gemobiliseerde divi sies bereiken, maar het volgende jaar zal de opbouw van het militaire apparaat on geveer vijftien procent bij de aanvanke lijke plannen, zoals die zijn opgesteld op de conferentie van Lissabon in Februari, ten achter blijven. Ook de voor 1952 voorziene 25 reserve- divisies zullen dit jaar gevormd zijn, doch niet alle formaties zullen op volle sterkte zijn. Het gestelde doel van 4.000 vliegtui gen van alle typen zal niet bereikt wor den, doch het tekort zal slechts gering zijn. LONDEN (Reuter) Radio-Praag heeft bekend gemaakt, dat de Israëlische gezant te Praag, Koubovi, tot persona non grata is verklaard en dat zijn onmiddellijke terugroeping verzocht is. De radio deelde mede, dat een nota aan de Israëlische legatie dr. Aryen Koubovi er van beschul digt ingegrepen te hebben in binnenlandse Tjseehoslowaakse aangelegenheden. Kou bovi bevindt zich thans in Israel om rap port uit te brengen over het recente proces in Praag, waarbij een aantal personen van (Van onze correspondent in Parijs) Het afgelopen weekeinde heeft het cen trale comité van de Franse communistische partij, dat uit 96 leden bestaat, zich op nieuw bezig gehouden met André Marty en Charles Tillon, de twee leiders, die in Sep tember in officiële ongenade zijn gevallen. Besloten is nu beide fractionisten, gelijk Marty en Tillon in het communistische jargon worden genoemd, opnieuw een rang terug te stoten in de partij-hierarchie. Marty, die enige maanden geleden, direct onder secretaris-generaal Thorez, nog tot de topleiding der vier secretarissen be hoorde, is nu, evenals zijn adjudant Til lon, die eens onder De Gaulle als minister diende, ook nog uit liet centrale comité, ofwel de partijraad, geworpen. Zij zijn thans van iedere leidende functie ontheven. De enige band die hen nu nog met de partij bindt, is hun lidmaatschap. Het is nog maar een kwestie van tijd, dat ook dat zal worden ingetrokken. Maar dit kan slechts gebeuren door de cellen, waartoe zij nu nog officieel altijd behoren. Geen van beide afvailigen heeft de zit ting bijgewoond, ofschoon Tillon en Marty tot Zaterdag nog wel deel uitmaakten van het centrale comité. Tillon was enige dagen van te voren naar vrienden in Zuid-Frank rijk vertrokken om in een afgelegen dorpje een huisje in te richten, waar hij zich ko mend voorjaar met zijn gezin voorgoed wil vestigen. Wat Marty betrof, deze is, nadat de partij hem achtereenvolgens had beroofd van zijn auto, zijn lijfwacht, zijn villa, en zelfs zijn vrouw, die vorige week plotseling, zogenaamd wegens politieke meningsverschillen, haar man in de steek heeft, gelaten, naar een onbekende be stemming uitgeweken. Geen zelfcritiek De zwaarste beschuldiging tegen beide leiders is niettemin wel dat ze, trots her haalde aandrang, maar bleven weigeren zich aan een loyale en openhartige zelf critiek te onderwerpen. Wat men van Mar ty en Tillon verwachtte, was een vernieti gende zelfbeschuldiging, zoals Slansky en Clementis daarvan vorige weken in Praag nog het rampzalige voorbeeld hebben ge geven. Tot die vernedering hebben Marty en Tillon zich niet bereid getoond. Het 1116 ton metende s.s. „Aire", dat met een lading stukgoed van Goole heden morgen te Rotterdam arriveerde, is in aan varing gekomen met de lichter „Risico". Er deden zich geen persoonlijke ongeval len voor. De lichter is gezonken. Het Engelse schip kwam, vanwege de mist, op zijn radar de Merwehaven bin nen, waar de „Risico" lag. Er waren op dit schip arbeiders aan het werk geweest, die echter na de aanvaring allen veilig de wal konden bereiken. De „Risico" kreeg da delijk zoveel water binnen dat het schip spoedig in de diepte verdween. De vrouw van de schipper-eigenaar, A. J. Schellaars te Rotterdam, stond op het dek van de „Risico", toen zij plotseling - er hing een dichte mist - het Engelse schip recht op zich af zag komen. Ze begon te gillen. Haar man, die in het ruim bezig was, kwam naar boven, overzag de situa tie en zonder zich een ogenblik te beden ken rende hij naar de roef, waar zijn drie kinderen zich bevonden. Het gezin begaf zich in de roeiboot en wist zich zo in vei ligheid te stellen. In het ruim waren ook nog acht havenarbeid- aan het werk. Ook zij namen hals i de benen, zo dat er zich gelukkig crsoonlijke on gevallen hebben voorgedaan. Joodse afkomst tot levenslang of tot de doodstraf veroordeeld werden. In genoemde nota wordt gezegd, dat de activiteit van de Israëlische legatie de „normale diplomatieke werkzaamheden" overschreden had. De Israëlische gezant had sinds zijn aankomst in 1951 op een niet voor een diplomatieke vertegenwoordiger passende wijze de emigratie naar Israel bevorderd van „bepaalde groepen van Tsjechoslowaakse burgers en leidende functionarissen van Zionistische organisa ties in het land." Thans is aan het licht gekomen, dat het merendeel van deze personen zich schuldig heeft gemaakt aan spionnage tegen Tsjechoslowakije. Door de emigratie van deze personen te bespoedigen poogde de legatie deze personen tegen een vervolging door de wet te beschermen, aldus de nota. Koubovi had ook in contact gestaan met de linkse Joodse journalist Mordechai Oren, die hem herhaaldelijk verzocht had na te gaan, waar Slansky gevangen gehou den werd, aldus de nota. Oren, die nu zelf in de gevangenis zit, werd bij voornoemd massaproces als getuige a charge gehoord. Bij het proces, zo gaat de nota verder, was gebleken, dat de gezant herhaaldelijk ge poogd had achter de verblijfplaats van Slansky te komen. Oren werd een Brits agent genoemd. Koubovi zal niet naar Praag terugkeren. Hij blijft echter gezant in Warschau, zo heeft een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken mede gedeeld. Een woordvoerder van de Israëlische regering heeft verklaard, dat een nota aan de Tsjechische autoriteiten zal worden ge zonden, waarin de tegen de Israëlische ge zant geuite beschuldigingen zullen worden tegengesproken. De Israëlische nota zal ook gaan over „de anti-Joodse aard" van het onlangs te Praag gevoerde proces. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Nevelig of mistig weer met lichte vorst tot temperaturen om het vries punt. Langs de kust tijdelijk matige wind tussen Zuidwest en Zuid, overi gens weinig wind 9 December Zon op 8.36 uur, onder 16.29 uur. Maan op maan onder 12.47 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 8 December Hoog water: 8.01 en 20.22 uur. Laag water: 3.26 en 15.48 uur. Dinsdag 9 December Hoog water: 8.48 en 21.13 uur. Laag water: 4.04 en 16.26 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1