Uitspraak van Karlsruher Hof schiep constitutionele crisis Minister Cals vraagt gelden voor een nationaal ballet Eisenhower vraagt MacArthur om diens plan voor Korea Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Heuss trekt verzoek in „Maasdam" overvoer tankscheepje in de Nieuwe Waterweg GROTE OPWINDING IN BONN Voltallig Hof torpedeert Adenauers beroep op zijn tweede Senaat Adenauers hoop Proces a la Praag in Oost-Duitsland Vierde leerjaar Toneelschool wordt gewenst geacht Indonesische premier sprak met Warouw Hogere temperaturen en meer wind Het woord is aan Vooi de Stille Armen Vijf opvarenden van gezonken Duits bootje vermist 07e JAARGANG No 131 WOENSDAG 10 DECEMBER 1952 29 6e JAARGANG No 291 Geschenk voor Leiden Al honderd doden door Londense mist Mau Mau-moorden Deense veerboot naar Nederland Israelische gezant moet Polen verlaten Massa-aanvaring op de Rijn KORT NA VERTREK NAAR NEW YORK Schuman naar Nederland [Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman KARLSRUHE. Gisteren is de plenaire zitting begonnen van het West- Duitse hof voor grondwetszaken te Karlsruhe dat op verzoek van presi dent Heuss de verhouding zal bestuderen van de West-Duitse verdragen met het Westen en de grondwet van de Bondsstaat. De president van het Hof, Höpker-Asschoff, protesteerde bij de aanvang tegen „pogingen van pers en politieke kringen, om het hof en zijn leden in discrediet te bren gen". Hij zette uiteen, dat de door president Heuss gevraagde uitspraak door de twee kamers van het Hof beschouwd zal moeten worden als een bindend arrest voor alle latere beslissingen over het zelfde punt. De West- Duitse regering heeft de beslissing van het Hof tot bindend verklaring van zijn uitspraak „volkomen ontoelaatbaar" genoemd. Onze correspondent in Bonn schrijft: De beslissing van het voltallige West- Duitse constitutionele gerechtshof in Karlsruhe, dat zijn advies aan de Bonds president over de grondwettigheid van de Duits-geallieerde verdragen voor de beide senaten van het hof bindend zal zijn, is in Bonn als een bom ingeslagen. Openlijk wordt van de zijde van de regering over een „constitutionele crisis" gesproken. Anderen gaan nog verder en verklaren dat de ongeveer drie jaar bestaande West-Duitse bondsrepubliek zich in een gevaarlijke staatscrisis bevindt. Zoals men weet, had Adenauer Donder dag de derde lezing en ratificatie van de Duits-geallieerde verdragen in de Bonds dag laten uitstellen omdat hij hoopte door een beroep op de t w e e d e senaat van het constitutionele gerechtshof in Karlsruhe de kwestie van de door de oppositie hardnek kig ontkende grondwettigheid van de Duits-geallieerde verdragen snel en af doend te kunnen regelen. Het scheen, dat hij er vast op rekende alsof deze tweede senaat in voor hem gunstige zin zou beslis sen. Noch van de eerste senaat van het constitutionele gerechtshof, noch van het voltallige Hof verwachtte hij, naar uit diverse uitlatingen van sommige van zijn naaste medewerkers op te maken viel, de zelfde constitutionele bevestiging van zijn politiek. Nu heeft het voltallige Hof besloten, dat zijn opvatting over de verdragen bindend is voor de beide senaten. Deze opvatting kent men weliswaar nog niet zij hoeft niet noodzakelijk negatief voor Adenauer te zijn maar de regering heeft het toch reeds nodig gevonden zich scherp tegen de procedure als zodanig te keren. Inderdaad vindt het besluit van het Hof, om zijn senaten in al hun uitspraken bij voorbaat te binden aan het advies, dat het aan de bondspresident gaat uitbren gen, geen steun in de wet. In paragraaf 16 van de wet op het constitutionele gerechts hof wordt wel degelijk rekening gehouden met de mogelijkheid dat de ene senaat van een andere opinie is dan de andere. De regering noemt het besluit een „on toelaatbare beperking van de vrijheid van beslissing van de rechters in de beide se naten". Men kan niet voorzien hoe deze situatie zich verder ontwikkelen zal. Pret tig zal het zeker niet zijn. Bezoek aan Heuss Adenauer is gisteren twee keer bij bondspresident Heuss op bezoek geweest. De gesprekken hebben onder vier ogen plaats gehad. Het schijnt, dat Adenauer Heuss wilde overreden zijn verzoek aan het con stitutionele gerechtshof om een advies over de grondwettigheid van de Duits geallieerde verdragen in te trekken. Hier door zal het voltallige Hof dat advies niet hoeven uit te brengen, en de tweede senaat van het gerechtshof niet gebonden door een uitspraak van het Hof het verzoek dat Donderdag door de coalitiepartijen is in gediend, kunnen behandelen. Dit verzoek vraagt om een uitspraak of de ratificatie een enkelvoudige meerderheid vergt of niet. Maar ook deze oplossing, die de consti tutionele crisis met één slag zou kunnen beëindigen, zou een groot nadeel hebben. Niemand zou zich dan meer aan de indruk kunnen onttrekken, dat er met de consti tutionele rechtspraak in Bonn maar zo'n beetje gesold wordt een indruk, die het Hof kennelijk tot zijn recente beslissing heeft gebracht. Want hierover is men het eens, dat de beslissing van Karlsruhe er in de eerste plaats op gericht was het prestige van het hof in de ontspoorde publieke discussie te herstellen., (A.N.P.). De regering had reeds Dins dagochtend besloten een voorstel van 24 uur te vragen voor de behandeling van het verzoek van president Heuss. De openbare behandeling daarvan begon Dinsdagoch tend en het voltallige hof besloot het ge vraagde uitstel toe te staan. Staatssecretaris dr. Lenz, Adenauers naaste medewerker, verheelde Dinsdag middag in een verklaring niet, dat een openlijke crisis is uitgebroken. Hij kon evenwel niet antwoorden op de vraag welke instantie een beslissing zou moeten vellen nu meningen vangerechtshof en regering lijnrecht tegenover elkaar staan. LONDEN (Keuter). Als gevolg van de dichte mist, die gedurende vier dagen in Londen hing, zijn reeds meer dan hon derd personen overleden, voor het grootste deel mensen ouder dan vijftig jaar, die ademhalingsklachten hadden. De mist was zeer gevaarlijk voor men sen, die aan asthma of bronchitis leden. De koolstof, roet en de scherpe rook, die door de mist vastgehouden werden, stelden de longen en het hart op een zware proef. De politie schat, dat, wanneer alle berichten binnengekomen zullen' zijn, zal blijken, dat ongeveer twee honderd personen als ge volg van de mist zijn overleden. BONN (Reuter). President Theodor Heuss van West-Duitsland heeft vandaag zijn verzoek aan het West-Duitse hof voor grondwetszaken om een advies over de wettelijkheid van de West-Duitse verdra gen met het Westen ingetrokken. De correspondent van het A.N.P. meldt nader, dat het bericht over de intrekking van het verzoek van Heuss onofficieel is, doch afkomstig is van zeer goed ingelichte zijde. Bondskanselier Adenauer had de Presi dent gisteren gevraagd door deze stap een oplossing van de staatsrechtelijke crisis mogelijk te maken, waarin de bondsrepu bliek gekomen is door het conflict tussen regering en staatsgerecht. Het gerecht zou hedenmiddag de behan deling van de klacht hebben voortgezet, doch het staat nu voor de beslissing of het de door de regeringspartijen inge diende klacht tegen de oppositie in behan deling zal nemen. In deze klacht wordt de oppositie ervan beticht, tegen de grond wet te handelen door de meerderheid van de Bondsdag het recht te betwisten de ver dragen te ratificeren. Het ingrijpen van prof. Heuss in het bestaande conflict wordt te Bonn als een nieuwe verrassing be schouwd. Nog gisteren werd het in poli tieke kringen hoogst onwaarschijnlijk ge noemd, dat Heuss argumenten zou vinden om zijn verzoek in te trekken. Waarschijn lijk heeft de president gemeend, dat een nieuwe toestand is ontstaan, doordat hét gerecht bij voorbaat heeft verklaard, dat zijn advies aan de president bindend zal zijn voor eventuele latere uitspraken van het gerechtshof. BERLIJN (Reuter) Volgens West- Berlijnse pers- en radioberichten worden in Oost-Duitsland processen tegen een groep hoge functionarissen van de regering er. de communistische partij voorbereid. In dit verband worden de namen van de volgende personen genoemd Karl Hamann, de voorzitter van de Oost- Duitse liberale partij, wiens schorsing als minister van Bevoorrading Dinsdag offi cieel werd bekend gemaakt; Hermann Matern, lid van het politieke bureau van de Oost-Duitse socialistische eenheidspartij (S.E.D.), die zelf hoofd is van de commissie voor de zuivering der partijgelederen; Paul Merker, voormalig lid van het politieke bureau; Willie Kreikemeyer, voormalig hoofd van de Oost-Duitse spoorwegen; Kurt Müeller, voormalig communistisch leider in West-Duitsland; Karl Steinhoff, voormalig Oost-Duits minister van Binnenlandse Zaken; Leo Bauer, voormalig chef van de Oost- Duitse radio, en Bruno Goldhammer, voormalig functio naris bij de communistische voorlichtings dienst. NAIROBI (Reuter) Leden van de Mau Mau hebben Dinsdag weer een moord gepleegd. Het slachtoffer was Hoessein Kandji Dossa Madhani, een lid van een vooraanstaande Mohammedaanse familie te Ismailia, in de provincie Thika. Zijn vrouw is met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. Drie van zijn ze ven kinderen werden eveneens aangeval len. Eerder op de dag waren nog twee Mau Mau-moorden gepleegd, op een blanke winkelier en een Afrikaan. KOPENHAGEN. (Ritzau). Het Deen se veervaartuig „Reuris", dat 58 jaren de verbinding tussen de Deense eilanden See- land en Fünen heeft onderhouden is ver kocht aan de firma Arie Rijsdijkboss en Zn. Scheepsslcperij te Hendrik-Ido-Am- bacht. Het schip zou heden getrokken door een sleepboot naar Nederland vertrekken. Het staat nog niet vast wat met het vaar tuig zal geschieden. In de afgelopen jaren is in toenemende mate de noodzaak gegroeid instellingen op het gebied van muziek en toneelkunst tege moet te komen in de bijzondere kosten, die verbonden zijn aan het optreden buiten de vaste woonplaats. Dit geldt voor alle in stellingen, zowel gesubsidiëerde als niet gesubsidiëerde en voor elk optreden zowel in het Westen des lands als in de overige provincies. Het ligt in de bedoeling van de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen incidenteel die cultureel be langrijke instellingen tegemoet te komen, welker exploitatie door de kosten van het optreden buiten de standplaats te zeer wordt belast. Voor dit doel wordt thans in een nota van wijzigingen op de ontwerp begroting 1953 een bedrag van 200.000, aangevraagd. Reeds in de Memorie van Toelichting werd medegedeeld, dat de subsidiëring voor de spreiding van de vormen van kunst over het land „uiterst sober" moet geschie den. De groeiende activiteit der geweste lijke overheden, zoals deze zich met name gedurende de jaren 19511952 heeft ont wikkeld, wettigt intussen de verwachting, dat van die zijde een steeds groter beroep Voor een geschenk clat H.M. de Koningin de gemeente Leiden zal aanbieden is de Amsterdamse beeldhouioer Pieter Starre- veld verzocht een ontwerp te maken, dat onlangs gereed is gekomen en dat door Hare Majesteit is goedgekeurd. Het ont worpen beeld, dat op een natuurstenen voetstuk in brons zal worden uitge voerd en geplaatst zal worden op de bin nenplaats van het Leidse raadhuis, stelt een levensgrote jongensfiguur voor. Deze jongen houdt in de hand een door hem gevangen duif, die de boodschap mee brengt, dat d.r »nrij ding siegers van Prins Willem, v -inje in aantocht zijn. (Reuter) De aanstaande president van de V.S., Eisenhower, heeft telegrammen gewisseld met generaal MacArthur. Eisen hower verzocht om het plan van Mac Arthur voor beëindiging van de Koreaanse oorlog. Eisenhower is aan boord van de Ameri kaanse kruiser „Helena" op de terugreis naar de Verenigde Staten na zijn bezoek aan Korea. Vier leden van het toekomstige kabinet van Eisenhower zijn eveneens aan boord van de kruiser: Dulles, Humphrey, McKay en Brownell. De perschef van Eisenhower, Hagerty, deelde verslaggevers aan boord van de „Helena" mede, dat Eisenhower sinds hij Korea had verlaten in telegrafisch contact had gestaan met generaal MacArthur. „Uiteraard wenst de gekozen president kennis te nemen van de inzichten en de mening van generaal MacArthur over Korea," aldus Hagerty. Generaal MacArthur zeide Vrijdag ineen rede, dat hij een plan heeft, maar dat hij het alleen aan Eisenhower zou geven in dien deze er om zou vragen. Eisenhower verzocht MacArthur Zondag, in te stemmen met officieuze besprekingen over Mac- PARIJS, (AFP) De Poolse regering heeft op de Israëlische legatie te Warschau een nota doen overhandigen, waarin wordt verklaard dat de Israëlische gezant, dr. Koubovi als ongewenst persoon wordt be schouwd. Onlangs heeft de Tsjechische regering een dergelijke stap tegen dr. Koubovi ge nomen, vlak na het praces-Slansky. Arthurs inzichten met betrekking tot Korea en het Verre Oosten. MacArthur antwoordde Maandag, dat hij accoord ging. Hij zei, dat een oplossing van de Koreaanse kwestie „de sleutel tot de vrede in de wereld zou kunnen worden." DJAKARTA (Aneta). Minister-pre sident Wilopo is uit Bali teruggekeerd, waar hij rapport heeft uitgebracht aan president Sukarno. De premier heeft in Surabaja, waar hij het P.N.I.-congres zal bijwonen, aan de correspondent van Ane ta verklaard, dat de kwestie van de 17 October-affaire wel zeer gecompliceerd is, maar dat hij niettemin ervan overtuigd is, dat de weermacht doordrongen is van de goede bedoelingen, die de regering heeft bij het nemen van stappen om de eenheid in de weermacht te bewaren. Men moet de regering de tijd gunnen om haar plan nen stap voor stap te verwezenlijken, zo zei hij. De regering is zich ervan bewust, dat het geduld van het volk op een zware proef wordt gesteld. Desgevraagd zei Wilopo, dat hij op Bali luit.-kol. Warouw en diens stafofficieren heeft gesproken. De 17 October-affaire zou daarbij echter niet zijn aangeroerd. Sprekende over een mogelijk aftreden van de minister van Defensie, heeft de voorzitter van de P.N.I. de heer Sidik, verklaard, dat een dergelijke stap zeer juist zou zijn. Hij was van mening, dat de positie van het kabinet hierdoor versterkt zou worden en dat dit aftreden het de re gering gemakkelijker zou maken verdere stappen te nemen. Voorts zei de heer Sidik. dat aangezien de P.S.I.-ministers aan zou den blijven, er geen kabinetscrisis zou volgen, indien de minister van Defensie zou aftreden. op financiële medewerking van het Rijk zal worden gedaan. De hulp voor het brengen van cultuur aan de gewestelijke bevolking geschiedt in hoofdzaak op incidentele wijze en de steun wordt voornamelijk daar ge geven, waar verantwoorde initiatieven in de gewesten ontstaan of voortgezet worden. De minister is van mening, dat een bedrag van in totaal 400.000,voor de verzor ging van deze belangen noodzakelijk is te achten. Opera en ballet De omstandigheid, dat de Nederlandse Opera steeds te kampen heeft met grote tekorten is er de oorzaak van, dat de financiële steun aan de danskunst tot nog toe steeds in het gedrang is gekomen. In tussen worden er onderhandelingen ge voerd om te komen tot de vorming van èen nationaal ballet, dat artistiek verantwoorde prestaties zal kunnen leveren. Dit ballet zal echter alleen kunnen bestaan, indien ook het Rijk een aandeel in de kosten voor zijn rekening kan nemen. Daartoe vraagt de minister thans voor het jaar 1953 een bedrag van 50.000, Uitbreiding Toneelschool Binnen de drie leerjaren van de Academie voor dramatische kunst „De Toneelschool" kan niet genoeg tijd worden besteed aan het leggen van de-zo noodzakelijke artis- tiek-theoretische basis voor de toekom stige acteur. Daarnaast blijkt ook een op leiding, welke uitsluitend op de practijk is gericht, niet in drie jaren te kunnen wor den voltooid. De invoering van een vierde leerjaar wordt daarom noodzakelijk geacht. De eerste helft daarvan zou kunnen wor den gebruikt voor de uitbreiding van het onderwijs, daarna zal omstreeks Januari het eindexamen plaats vinden. Nadien zal de leerling een proeftijd bij een toneelge zelschap moeten doormaken. De kosten, die met deze nieuwe regeling gepaard gaan, zullen voor 1953 een bedrag van 2000, vergen. Aan de Toneelschool ontbreekt voorts een technisch-paedagogische afdeling, zodat het niet mogelijk is aan deze inrichting een opleiding voor regisseur te ontvangen. In deze leemte zou de minister willen voor zien. Hij vraagt daartoe een bedrag van 2000,aan. BONN, (ANP) Twee Nederlandse sche pen, de Damco X en de Rijnburg zijn licht beschadigd bij een massale aanvaring, die Maandagochtend op de Rijn nabij Krefeld tengevolge van de dichte mist heeft plaats gehad. Pas Dinsdagmorgen, toen de nevel iets was opgetrokken, kon de waterpolitie van Duisburg een overzicht krijgen over de opstopping in de rivier doordat niet minder dan veertig schepen op elkaar voeren. Naar de politie mededeelde waren bij de lange reeks botsingen voor zover thans viel te overzien in totaal elf sche pen beschadigd. De schade was echter bij alle vaartuigen gering. De botsing is ontstaan toen enkele kilo meters van de brug van Krefeld-Uer- dmgen plotseling een zeer zware mist bank over de rivier kwam. Het Neder landse schip Damco dat stroomafwaarts voer, trachtte bij te draaien omdat het plotseling alle zicht verloor. Het is daarbij m botsing gekomen met een oor hem va rend schip. Daarna zijn in beide richtingen varende slepen in elkaar verstrikt ge raakt. Het K.N.IvI.I deelt mede: Een nieuwe actieve depressie ontwik kelde zich Maandag ten Westen van Ier land. Deze breidde zich afgelopen nacht snel in Oostelijke richting over de Britse eilanden uit, hetgeen daar grote lucht drukdalingen, regen en stormachtige Zui delijke tot Zuidwestelijke winden veroor zaakte. Zachtere lucht van Oceanische oorsprong wordt nu snel naar het Noorden en Noordoosten getransporteerd, waar door in Zuid-Scandinavië de dooi inviel. In Oslo was vanmorgen om 4 uur de tem peratuur reeds tot 4, in Stockholm tot 2 graden boven het vriespunt gestegen. In ons land bleven de Zuidelijke winden in de onderste niveaux nog door uitstraling afgekoelde lucht uit Frankrijk en België aanvoeren. Wel waren de temperaturen over het algemeen wat hoger, alleen in Zuid-Limburg daalde het kwik plaatselijk tot 6 graden onder nul! Op slechts enkele honderden meters hoogte in de atmosfeer was de warmere lucht echter reeds tot bo ven ons land doorgedrongen: De .radio sonde opstijging van De Bilt van heden morgen 4 uur meldde op 500 meter hoogte een temperatuur van 5 graden boven nul. Het is te verwachten, dat de komende 36 uur de Oceaandepressie zich snel ver der over het Noordzeegebied zal uitbrei den, in ons land vrij veel wind en een verdere stijging van temperatuur bren gend. Een front van de depressie zal enige neerslag veroorzaken, in hoofdzaal? in de vorm van regen. Ferenc Körmendi: Roem moet steeds weer veroverd worden. 3de verantwoording J. de V. 2.—; M. v. H- te A. 25.50; V. H. S. 10.—; D. A. K. O. 5-—; N. G.—N. 10.—; J. S. K. O. 2.50; v. H. 2.50; Prof. Dr. V. 10.— Jepy 2.50; Fam. Fr. f 4-50; K. 5.—; L. M. 5.—: mevr. M. R. 10.—; Dr. M. J. F. S. 5-—; C. P. 50.—; De Brei club 5.— Dr. C. C. R. v. R. 25.—; M. M. A. 10.—; M. O. -P. 10.—; Jhr. P. J. B. f 10—; B. P. 10—; W. F. 10.—; M. V. K. 10.—; G. L. S. 10.—; H. H. B. 10.—; J. H. 5—; R. W. 5.—; v. L. 5.—; H. F. G. P. 5.—; Dr. J. F. S. 5.—; O. V. 5—; OJD/CWH. 5—; C. H. 5.—; A. F. H. 5.—; J. M. de V. 5-—: D- M. de V. 2.50; P. V. 2.50; J. J. v. d. V.—v. d. S. f 2.50; T'. T- 2.50; „De Kleine Wereld" f 2.50; S. B. f 2.50; A. S. 2.50; J. C. K. 2.50; J. V. f 2.50; J. T. 2.50; J. D. 2.50; L. W.— v. R. f 2.50; W. E. W. 2.50; M. C- T. 2.— I. M. F. 2.— Dames J. M- 2.— A. C. D. 2.—; G. A. V. 1.— H. L. T. 2.50. Dagtotaal 353.50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen 3674.66. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of worden overgeschreven op onze post girorekening 273107, onder vermelding „Voor de stille armen". „De Maasdam" gemeerd in de Rotterdamse haven. Nadat de „Maasdam", het nieuwste schip van de HollandAmerika-lijn, van morgen cm kwart over acht de Wilhelmi- nakade te Rotterdam had verlaten op weg naar Amerika, Is dit schip in de nabijheid van Vlaardingen met het Duitse 268 ton metende stoom-tankschip „Ellen" in aan varing gekomen. Tot dusverre staat vast, dat zes leden van de uit elf koppen bestaande beman ning van de „Ellen" opgepikt zijn, alsmede de aan boord zijnde loods. Onder hen be vond zich ook de eerste stuurman. Hij had, toen hij uit het water werd gehaald, het bewustzijn reeds verloren, maar men had nog hoop hem in het leven te kunnen hou den. Lange tijd heeft men kunstmatige ademhaling toegepast, maar het heeft niet meer mogen baten. Vijf bemanningsleden worden vermist. De „Maasdam" zou gistermiddag hebben moeten vertrekken doch door de mist moest het vertrek worden uitgesteld tot hedenochtend. De passagiers hadden zich gistermiddag ingescheept, zodat het schip klaar lag voor vertrek wanneer de toen heersende mist zou optrekken. Na de aanvaring met de „Ellen" is de „Maasdam" bij Pernis ter hoogte van de Albatros Super Fcsfaatfatoriek ten anker gegaan. Het Duitse tankschip had bij de nieuwe Matex te Vlaardingen olie geladen en was ongeveer 5 minuten los van de kant toen de aanvaring geschiedde. De „Ellen" is ge bouwd in 1902 en behoort aan de rederij John T. Essberger te Hamburg. De „Maasdam" is een „toeristen-klasse schip". Het schip meet 15.015 ton en werd op 30 Juli door de werf aan de Holland Amerika-lijn overgedragen. Behalve de elf opvarenden bevond er zich ook een loods aan boord. De „Ellen" kwam juist de petroleumha ven uit, toen de „Maasdam" van rechts na derde. De „Maasdam" is, volgens ooggetui gen, dwars over het tankschip heen geva ren. Toen de „Maasdam" de petroleumha ven was gepasseerd kwam de „Ellen" weer boven water. Van alle zijden kwam hulp. Redding boeien werden op het water geworpen naar opvarenden van de „Ellen", die in het wa ter dreven. Spoedig werden ongeveer twintig sleepboten geteld die aan de hulp verlening trachtten deel te nemen. Het lukte de sleepboot „Amerika" van de sleepdienst P. Smit en Co. twee man aan boord te nemen, en de sleepboot „Per- nis" van L. Smit en Co. Internationale Sleepdienst wist vijf man te redden, on der wie de loods J. Jansen. Volgens tot dusverre bekende gegevens worden nog vijf man vermist. Van de vijf vermisten wordt gevreesd dat zij verdronken zijn. Of zij op hun schip, dat. bijna geheel gezonken is en midden in het vaarwater ligt, waren ach tergebleven is nog niet bekend. Rondom de „Ellen", waarvan de neus nog even bo ven water uitsteekt, kruist; een sleepboöt- en de „R. P. 10" van de Rijkspolitie te Wa ter uit Vlaardingen. De „Maasdam", die zoals gemeld eerst voor anker was gegaan, blijkt weinig scha de opgelopen te hebben en heeft inmid dels de reis naar New York voortgezet. Omtrent de oorzaak van het ongeval tast men nog in het duister. Het zicht was door de mist niet al te best, maar toch ook weer niet zo, dat er geen navigatie mogelijk was. Vermoedelijk heeft men op de „El len" gemeend nog wel ruimte genoeg te hebben om voor de „Maasdam" langs te komen, maar heeft men zich verrekend of hebben er zich omstandigheden voorge daan, die dit verhinderden. Door de sleepboot „Pernis" zijn gered en in hotel „De Maas" ondergebracht de loods J. Jansen, de matroos J. Blöhse, de stoker J. Schmidt en de stoker R. Wiesner. Door de sleepboot „Amerika" zijn bij het clubhuis van de roeivereniging „De Eendracht" aan de Maas tegenover Vlaar dingen afgezet de tweede machinist J. Ma- rose, cn de eerste stuurman H. Guttman, die echter zoveel water had binnengekre gen, dat hij aan de gevolgen is bezweken. Vermist worden de kapitein E. Raben- berg, de eerste machinist H. Küster, de kok H. Steinhauser, de matroos G. Wenzel en de scheepsjongen M. Zahrijdnicek. PARIJS (AFP) Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, zal Vrijdagmiddag uit Parijs naar Neder land vertrekken. Zaterdag zal hem in Til burg het eredoctoraat van de R.K. Econo mische Hogeschool worden verleend. Zon dag keert Schuman naar Parijs terug. ioooc>rxy^nnoDrvoooooooocooc*xx*)ocooooooc»oocoooo^oooooooqc VERDffitE STIJGING VAN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens. dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige neerslag. hoofdzakelijk in de vorm van regen Matige tot krachtige wind ruimend van Zuid naar Zuid- West of West Verdere stijging van temperatuur maar aanvankelijk voor namelijk in het Oosten van het land nog lichte vorst. 11 December Zon op 8.38 uur, onder 16.29 uur. Maan op 2.06 uur. onder 13.09 uur. Hoos en laag water in IJmuiden Woensdag 10 December Hoog water: 9.42 en 22.11 uur. Laag water: 4.53 en 17.17 uur. Donderdag 11 December Hoog water: 10.44 en 3L17 uur. Laag water: 5.52 en 18124 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1