Churchill wil Eisenhower economisch plan aanbieden Europese samenwerking mag niet te veel verzakelijkt worden Chefariiie Wereldnieuws AUTO-RADIO Waarschuwing van twee kanten bij de begroting „Buitenlandse Zaken" Griepbestrijding mei 4 middelen tegelijk! De radio geeft Donderdag Gemenebest-conferentie wenst verhoging goudprijs; V. S. voelen er weinig voor PANDA EN DE MEESTERDOKTER Film over de „J. 3's" in Frankrijk verboden ^ocU ió l\et zo J TWEEDE KAMER Arnhemmer vrijgesproken van staats-benadeling Faillissementen Officier in de orde van Oranje Nassau Grenscommies lichtte smokkelaars in Snel slaan is nog niet hard slaan WOENSDAG 10 DECEMBER 1952 (Van onze parlementaire redacteur) De feestelijke verlichting van de kande laars aan de beide lange wanden van de vergaderzaal der Tweede Kamer ontbrak natuurlijk niet, nu de begroting van Bui tenlandse Zaken aan de orde was. Deze valt namelijk sinds onheugelijke tijden alléén bij deze gelegenheid te genieten. Vermoedelijk, maar ook dat schijnt niet vast te staan, is als aanleiding voor dit extra-licht beschouwd, dat hoffelijkheid tegenover vreemde diplomaten, die een dergelijk debat mochten willen bijwonen (gisteren was er één te bespeuren) dit ge bood. Ook een stuk beleid met betrekking tot Indonesië, weldra thuishorend onder Bui tenlandse Zaken, maakte onderwerp van gedachtenwisseling uit. Vandaar, dat met de ministers Beyen en Luns tevens minis ter Kernkamp achter de regeringstafel zat, die onder meer d r. V a n Baal (A.R.), ten dele ook de heer Wel ter (K.N.P.), de heer Van de Wetering (C.H.U.) en pi of. Lemaire (K.N.P.) op dit gebied van betrekking hebbende punten in verre van opgewekte stemming hoorde bespreken en toen ijverig aantekeningen zat te ma ken. Het viel op, dat minister Beyen zich aanvankelijk hiervan onthield, ook wan neer er wel degelijk mede voor hem aan leiding scheen te bestaan om het wel te doen. Later ging hij daartoe echter wel over. Misschien valt dus toch te hopen, dat hij niet het waagstuk zal ondernemen, bij zijn beantwoording bovenal te streven naar een voor de vuist weg uitgesproken alge meen praatje. Voor hemzelf is te wensen, dat hij zich daarop niet gaat toeleggen. De Kamer verlangt nu eenmaal van de be windslieden, dat hun redevoeringen wer kelijk inhoud hebben. De drie ministers, voor wie het aanhoren van een debat als Dinsdagmiddag werd gehouden iets geheel nieuws was, hebben wel kunnen waarnemen, dat ook in 's lands vergaderzaal elk vogeltje zingt, zoals het gebekt is. Daar was bijvoorbeeld m r. V a n der Goes van Naters (P. v. d. A.). Ongetwijfeld wist hij veel knaps in zijn betoog te leggen, maar ondanks zijn voor liefde voor de Latijnse geest wist hij ook nu weer niet te ontkomen aan zijn neiging om zich zo nu en dan al te leerstellig te uiten, daarbij meer dan eens termen ge bruikend, die bijkans aan de stijl van Duit se kamergeleerden doen denken. Met het gevolg, dat hij zijn gehoor niet weet te pakken, vooral ook doordat hetgeen hij zegt in menig opzicht te veel op beoefening van hersengymnastiek lijkt. Geheel anders doet een redevoering aan als die van mejuffrouw Klompé (K.V.P.). In kennis van zaken en begrip doet zij voor de zoeven genoemde woordvoerder uit de rijen van de P. v. d. A. heus niet onder. Zij is een voortreffelijk waarneemster van wat er zich zo al internationaal afspeelt en weet in haar uiteenzettingen zeer zeker spijkers met koppen te slaan. Zij slaagde er in om de aan het vraag stuk van de Europese samenwerking ge wijde gedachtenwisseling bepaald op een hoog peil te brengen, toen zij zich keerde ADVERTENTIE Eik table! Chetarine „4" bevat 4 ge neesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en milliosnen mensen al baat brachten. 'tl J$tje doet wonderen.1 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen, 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12,00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30—12.33 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.40 Contrabas en piano. 14.00 Metropole-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Orkest en soliste. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Sopraan, fluit en cla- vecimbel. 17.00 De stroper uit de oude mo len. hoorspel. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Marinierskapel. 18.35 Op de stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvra gen. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Interviews. 22.15 Koorzang. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet, wat u niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerorkest. 11.45 Voor dracht. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Orgel 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.20 Dans muziek. 13.55 Londen en Parijs, hoorspel. 14.35 Piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Platen. 16 15 Van Pepita's en Mantilla's. 16.30 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzending: Weer, wind en water op de Benedenwindse eilan den. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Discogram. 19.40 Rondetafel parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.20 Concertge bouworkest en soliste (Pl.m. 21.0521.30 Voordracht met muziek!Pl.m. 22.15 Platen. 22:25 Joegoslavische volksmelodieën. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportaetualiteiten. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12 00 Orkest. 12,30 Weerbericht. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Platen. 12.50 Koersen. 12 55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinderen. 18.15 Platen. 18.25 Carillon 18 20 Voor so'dalen. 19.00 Nieuws. 19.40 Cau- n-ie 19.50 Platen. 20.00 Klankbeeld. 20.20 Platen. 20.30 Orkest. 21.00 Voor de vrouw 21 45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Muziekkroniek. 22.55—23.00 Nieuws. tegen de in de Memorie van Antwoord te bespeuren opvatting van de regering, dat als er maar een gezonde sociale en econo mische grondslag aanwezig is, wij er met de Europese samenwerking toch wel zullen komen, nu West-Europa van binnen uit door de totalitaire krachten wordt be dreigd. Onmiskenbaar is immers volgens haar de geestelijke grondslag. Al te zeer is men geleidelijk aan geneigd geworden zijn door het materiële te laten verblinden. De man in de straat moeten wij nationaal, en hetzelfde geldt internationaal, dus ook wat de verhoudingen tussen de volkeren aan gaat, tegemoet komen doordat wij niet slechts zijn maatschappelijke positie, maar bovendien en bovenal zijn persoonlijkheid, karakter en geestelijk leven weten te waarderen. De mens denkt te veel in stof felijke waarden. Zo heeft zich van velen langzamerhand angst kunnen meester maken door de krachten, die de mens zelf heeft opgeroepen en die hij dan tenslotte niet meer meester is. Geen „technocratie" In wat andere woorden en bij een geheel ander onderwerp gaf trouwens Mr. Van der Goes van Naters van eenzelfde opvatling blijk. Te weten, toen hij in de aanhef van zijn rede terecht waarschuwde tegen het gevaar, dat bij de topleiding aan Buitenlandse Zaken, al te zeer de nadruk op de technocratie en od het economische zou gaan vallen. Aanleiding tot die opmer king gaf hem de omstandigheid, dat de hoge post van Secretaris-Generaal thans is toevertrouwd aan een zeer bekwaam man, die bovenal, wat zijn denken en er varing aangaat, economisch is ingesteld. Daarom bestaat er ziins inziens alle aan leiding om straks, bii de bezetting van een andere topoost (die van Directeur- Generaal van Politieke Zaken), iemand te benoemen met staatkundige overtuiging. Dus (zo zei spreker wel niet, maar dit be doelde hij wel) óók niet de benoeming van een figuur, die geen oog heeft voor binnenlandse staatkundige vraagstukken en die zou behoren tot het corps van onze buitenlandse dienst. Bij deze beschouwing kon ik heren van genoemde dienst, die zich in een der loges bevonden, zien ver bleken. Te hopen valt intussen, dat de heren Beyen en Luns dit stelsel van ministeriële tweelingen bleek de heer Korthals (V.V.D.) allerminst toe te lachen met betrekking tot het halve woord van mr. Van der Goes van Naters zich tenslotte goede verstaan ders zullen tonen. De eerstgenoemde van deze bewindslieden kreeg van de V.V.D.- spreker nog te horen, dat in een democra tisch staatsbestel partijloosheid van een minister weinig aantrekkelijk is, een ziens wijze, die allerminst gedeeld werd door de heer Weiter. Trouwens, ook in ander op zicht was hij het met de heer Korthals allerminst eens. Kalmpjes aan met de Europese integratie, luidde zijn parool. „Zij, die geloven haasten niet" waren de woorden, die hij in dit opzicht aan de re gering wilde meegeven. Natuurlijk gaf Mr. Van der Goes van Naters aan zijn geestdrift voor verdere ontwikkeling van nauwe Europese samenwerking uiting, en de heer Kort hals juichte nog in het bijzonder toe, dat de Europese gedachte tijdig tot het volk wordt gebracht (referendum te Delft en te Bolsward). In het algemeen is dit met betrekking tot internationale kwesties zeer gewenst, wat eveneens geldt ten aanzien van geregelde samenwerking op het ge bied van het buitenlands beleid tussen Re gering en Kamer. Wat dit betreft stemden onder meer mej. Klompé, mr. Van der Goes van Naters en de heer Kort hals overeen, toen zij bepleitten bepaalde onderwerpen, zoals de gang van zaken in de U.N.O., de Atlantische defensie en de Europese samenwerking zo nu en dan af zonderlijk onderwerp van bespreking in het parlement te doen uitmaken. Van de U.N.O. weinig goeds Over de U.N.O. werd meer kwaads dan goeds gezegd. Vooral door de heer Wei ter en dr. Van Baal, die gewaagden van misbruiken dier instelling door groe pen, zoals Rusland en zijn trawanten, de Arabisch-Islamietische alsook de Aziatische staten, om West-Europa onder de voet te lopen, door zich te willen mengen in wat huns inziens interne aangelegenheden zijn van die landen. Wij hoorden Frankrijk ter zake van Tunis te steunen, dienen ons insgelijks te keren tegen ingrijpen van de U.N.O. in de Zuid-Afrikaanse apartheids kwesties, vonden zij. Ook andere sprekers lieten zich er zo over uit. Mej. Klompé er kende, dat het poli'iek met de organisatie der U.N.O. slechts matig gesteld is. De vrije landen uit het Westen hebben in het Handvest begrippen omtrent vrijheid, zelf beschikking en dergelijke opgenomen, die door vele landen met minder rijpe staat kundige ontwikkeling nu misbruikt wor den en als het ware tegen de Europese Als opvolger van dr. Chaim Weizmann is Isaac Benzvi gekozen tot jpresident van de staat Israel. Hij is de tweede president. Benzvi is 68 jaar, lid van de socialistische Mapai-partij en van Russische afkomst. Gedurende zeventien jaar is hij voorzitter van de nationale raad voor Palestijnse Joden geweest. Deze raad was verantwoor delijk voor het plaatselijk bestuur van de Joodse gemeenschappen tijdens het Britse mandaat van Palestina. staten worden uitgespeeld, waarbij dan blijkt, dat men over en weer bij het bezi gen van dezelfde woorden geenszins de zelfde begrippen bedoelt, zodat er eigenlijk behoefte aan een soort „politiek woorden boek" zou bestaan om nog een enigszins vruchtbaar gesprek met elkaar te kunnen voeren. Toch blijft haars inziens de organi satie van de U.N.O. onmisbaar, want er gens ter wereld moet er een plaats zijn, waar toch nog gelegenheid bestaat tot een gesprek, dat soms nog wel enige verhelde ring kan opleveren. V erkeer Bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat in de avonduren klaagden verscheidene Kamerleden over de onveiligheid van het verkeer. De heer Posthumus (P. v. d. A.) drong er op aan de rijkspolitie langs de weg uit te brei den en de heer Van der Zaal A.R.) vroeg de minister of er geen aanleiding is het Engelse systeem bij inhalen in te voe ren, zodat de voorrijder eerst een teken moet geven voor passeren. De heer D e Ruiter (C.H.U.) maakte er eclVer be zwaar tegen dat soms vier instanties de papieren van een automobilist controleren waardoor men onnodig wordt opgehouden. Hij meende dat men de controle uitslui tend aan de politie moet overlaten. Het Rijtijdenbesluit had eveneens de aandacht van diverse sprekers. Het wordt onvoldoende nageleefd omdat de controle niet goed mogelijk is, maar het stemde al thans de heer Van der Zaal tot gerustheid dat ook de minister ongerust is over de naleving van het Rijtijdenbesluit. Óver de vele ongelukken bij de spoor wegen in de laa+s'e weken sprak de heer Ma en en (K.V.P.). die zich toch afvroeg of de vele ongelukken van de laatste tijd uitsluitend te wijten zijn aan fouten van het personeel. Is er geen aanleiding tot een onderzoek door een commissie, die vrij staat van de spoorwegen? vroeg hij. Veel minder dan andere jaren kwam de concurrentie tussen de spoorwegen en het wegverkeer ter sprake. Men was verheugd; dat thans een nauwkeurig onderzoek wordt ingesteld naar de bijdrage van de auto's in de kosten van de weg. Het waren voorna melijk de heren Lemaire (K.N:P.) en Van den Heuvel (K.V.P.) die aan dacht besteedden aan de verschuiving van de rail naar weg en hun voorkeur voor particulier vervoer, internationaal, nog ee^s onderstreepten. Vanavond zal minister Algera". die men als nieuwe bewindsman en oud-Kamerlid ovërigens mild tegemoet is getreden, de sprekers beantwoorden. De Arnhemse rechtbank heeft de steen fabrikant D. J. V. ontslagen van rechts vervolging aangaande het hem ten laste gelegde onjuist invullen van een belasting aangiftebiljet en hem vrijgesproken van benadeling van de staat. De officier van Justitie had tegen V. drie maanden gevan genisstraf geëist. Hem was ten laste gelegd dat hij, door het onjuist invullen van een belastingaangiftebiljet over 1949, de staat zou hebben benadeeld voor 5500. V. heeft als inkomsten over 1949 opge geven 12.000.volgens de officier ech ter niet eigener beweging, maar na con trole door de overheid. De rechtbank heeft V. van rechtsvervol ging ontslagen omdat hij alsnog tijdig zijn aangiftebiljet had ingevuld. De benade ling van de staat werd derhalve niet be wezen geacht. LONDEN (Reuter) Minister Churchill zal in het begin van het volgende jaar naar Amerika gaan om aan de nieuwe president der Verenigde Staten, Eisenhower, een plan van het Britse Gemenebest voor herstel van de wereldeconomie voor te stellen. Het plan is uitgewerkt door de premiers en andere staatslieden van de landen van het Britse Gemenebest, die de afgelopen 10 dagen te Londen hebben vergaderd om middelen te vinden tot herstel van de economische positie van het Gemenebest. De conferentie eindigde gisteravond met de opstelling van een communiqué over de besprekingen en de bereikte resultaten. In dit communiqué zullen slechts enkele van de belangrijke besluiten, die genomen zijn, worden bekend gemaakt. In het commu niqué zal de nadruk worden gelegd op het belang van de samenwerking met Europa en Amerika, die door de landen van het Gemenebest nodig wordt geacht voor het welslagen van hun plan. De voornaamste punten, waarover in de conferentie overeenstemming is bereikt, zijn in grote lijnen als volgt: Alle landen van het Britse Gemenebest, die tot het sterlinggebied behoren, zijn vastbesloten elk voor zich de tering naar de nering te zetten, hetgeen meer uitvoer, minder invoer en maatregelen tot bestrij ding van de inflatie zal inhouden. Het Gemeenebest zal zich eerst tot Europa en vervolgens tot Amerika wenden met een verzoek om medewerking voor de uitvoering van het plan voor versterking van de positie van het pond sterling en vrijmaking van de internationale handel. Met medewerking van Europa en Ame rika wil men maatregelen nemen tot ge leidelijke herstel van de vrije omwissel- baarheid van het pond sterling. Er zullen maatregelen worden getroffen om te komen tot een verhoging van de productie in de verschillende landen van het Gemenebest en tot verbetering van de levensstandaard in de onontwikkelde ge bieden van het Gemenebest. Grootscheepse plannen voor agrarische en industriële expansie in de landen van het Gemenebest zullen energiek ter hand moeten worden genomen. Zo mogelijk zullen de financiële midde len voor de economische ontwikkeling van het Gemenebest in het sterlinggebied zelf en in het bijzonder in Engeland moeten worden gevonden. Om grote schommelingen van de prijzen van grondstoffen onmogelijk te maken moeten internationale prodüctenovereen- komstën worden gesloten. Niet voor April In diplomatieke kringen te Washington werd vernomen, dat er tot dusverre nog geen plannen bestaan voor een bezoek van minister Churchill aan de Verenigde Staten ADVERTENTIE De Haarlemse rechtbank heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: J. van Wijk, los werkman, Luzacstraat 15, Haarlem. Rechter-commissaris mr. N. Ree ling Brouwer. Curator mr. H. J. Pot, advo caat en procureur te Haarlem. J. H. A. Meekel, tuinder, Lijnderdijk 178, Haarlemmermeer. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator mr. K. Hugen- holtz, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van E. Jansen, vrachtrijder, Oosterparkstraat 58, Zandvoort. Rechter commissaris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. J. H. Junge, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verhinderd worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillis sementen van: J. Engeman, koopman in textiel, Hyacin- thenlaan 6 rood, Haarlem. Rechter-commis saris mr. N. Reeling Brouwer. Curator mr. J. van der Hoeven, advocaat en procureur te Haarlem. H. Chntillon, fabrikant van kleine hout waren, Langestraat 82, Zaandam. Rechter commissaris mr. J. A. Bletz. Curator mr. H- M. C. Dckhuyzen, advocaat en procureur te Zaandam. Bij beschikking van de rechtbank van 9 December 1952 is voorlopig surséance van betaling verleend aan: H. Wals, Weteringstraat 7, Haarlem, zaak- drijvende onder de naam „Wals Rijwiel En- gros", gevestigd te Haarlem, Nobelstraat 2, met benoeming van mr. J. van der Hoeven, advocaat en procureur te Haarlem. Ged. Oude Gracht 65, tot bewindvoerder; het ver hoor van de schuldeisers is bepaald op Maandagmiddag 2 Februari 1953. 39. „Ge hebt het gehoord", sprak Joris met een breed gebaar naar de aanwezigen. „Zijne Majesteit beveelt mij om u allen onder mijn behandeling te nemen. Welnu, verheugt u; ik aanvaard deze opdracht! Uiteraard zal ik voor mijn prima behan deling een prima honorarium in rekening brengen, doch bedenkt hierbij, dat ge zondheid de gr otsie schat is. Pecunia non olet, zoals wij doktoren zeggenEn thans, mijn dierbare patiënten, beveel ik' u om ogenblikkelijk naar bed te gaan!!'' Natuurlijk waren Isen Grim en zijn tra-c wanten danig gebelgd over dit laatste be vel, maar zij moesten gehoorzamen, nu'zij' op last van de koning onder de behandel ling van Joris waren gesteld. „Mij naar bed te durven sturen....", schuimbekte Isen Grim. „Iiij'weet best. dat. hij ons-nér-h één enkele' 'Witte pil kan genezen.en nu maakt hij er deze poppenkast bijl.En daar moeten wij straks nog voor betalen ook! Maar eens zal ik MIJN rekening met hem vereffenen!!" „Wat kunnen wij er aan doen, heer graaf", zuchtte de hofarts, hertog Bruno ondersteunend, die het weer ie kwaad met de slaapziekte had, „wij zijn in zijn macht. Wij kunnen slechts hopen dat hir ons niet ai te lang met zijn zoge naamde behandeling sart, alvorens ons de witte pil te geven". in de eerste drie maanden van het volgende jaar. Men gelooft in deze kringen, dat het voorgenomen bezoek pas in April of Mei zal kunnen plaats hebben, daar de nieuwe president zich eerst vertrouwd zal moeten maken met de belangrijke staatszaken. Verder sprak men de verwachting uit, dat Churchill tijdens zijn besprekingen met de Amerikaanse president ook andere kwesties ter sprake zal brengen, zoals En- gelands wens om weer in de Amerikaanse geheimen met betrekking: tot de vervaardi ging van atoombommen te worden inge wijd en de buitenlandse politiek in het Verre Oosten. Wat de verhoging van de goudprijs be treft, die door het Britse Gemenebest wordt verlangd, wordt te Washington ver nomen, dat er geen kans schijnt te zijn, dat de Amerikaanse regering deze wens zal in willigen. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Financiën herinneren aan de in September tijdens de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds door de Amerikaanse minister van Finan ciën, Joh. Snyder, afgelegde verklaring over deze kwestie. Minister Snyder gaf bij deze gelegenheid te kennen, dat zowel de Amerikaanse regering als het Congres ge kant waren tegen wat hij „een devaluatie van de dollar" noemde. (Van onze correspondent in Parijs) De film, die een Frans-Italiaanse maat schappij bezig was te maken over het zo genaamde „drama der J 3's", is door de minister van Industrie, onder wie in Frankrijk het filmwezen ressorteert, ver boden nadat de producers een reeds vol tooid fragment van hun rolprent aan de censuur hadden onderworpen. Men herin nert zich dat in Frankrijk over deze film- in-voorbereiding al heel wat te doen is geweest en dat van verschillende kanten op een verbod is aangedrongen. Onder de „affaire der J 3's" staat in Frankrijk na melijk een wel bijzonder tragische moord zaak bekend waarvan zowel het slacht offer als de drie claders leerlingen waren van een middelbare school in de omgeving van Parijs. Van de zijde van de ouders der medeplichtigen was al een proces tegen de producenten aanhangig gemaakt met de bedoeling op voorhand een verbod uit te lokken. Maar vóórdat het proces is voorge komen is nu dus door de minister uit spraak gedaan. De productiemaatschappij was ook wel uitermate cynisch te werk gegaan door in haar publiciteit speciaal de nadruk te leg gen op de waarheidsgetrouwe weergave van het werkelijke drama, welke zij in de film zouden nastreven. Het is dan ook min der het onderwerp zelf geweest waardoor het verbod van de minister werd gemoti veerd, dan wél juist deze smakeloze re clame waarmee zo onverbloemd op de sen- satielust van het publiek werd gespecu leerd. De film is ook voor de export ver boden, zodat de opnamen inmiddels zijn stopgezet. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, dr. ir. A. F. A. Reijnhart, ingenieur bij de N.V. de Bataafse Petroleum Maatschappij, wonende te Velsen. De rechtbank in 's Hertogenibosch heeft de 36-jarige grenscommies D. R. veroor deeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest wegens het in strijd met zijn plicht aannemen van steekpenningen van een groep Belgische botersmokkelaars. Van Mei 1946 af was R. als grenscom mies aangesteld, hij verkreeg spoedig de bijnaam van „schrik der smokkelaars". Verleden jaar zocht hij contact met een groep smokkelaars, daar hij in financiële moeilijkheden was geraakt, zoals hij voor de rechtbank verklaarde. Hij lichtte de smokkelaars gedurende anderhalf jaar in op welke tijden de grensstrook voor hen veilig was. yoor elke „hint" ontving de commies f 25,-. Op deze wijze zou R. ruim f 1000,- hebben getoucheerd. De officier had een gevangenisstraf van anderhalf jaar geëist. 3 Protest. De Zuid-Afrikaanse politie heeft vier blanken gearresteerd, die de onge hoorzaamheidsactie steunen. De vier gearresteerden betraden tegelijk het. hoofdpostkantoor van 'Kaapstad, ge. tooid met de groen-goud-zwarteband van het Afrikaanse congres. Zij namen, plaats op niet-blanke banken" en stel den telegrammen op, waarin zij protes teerden tegen de apartheidspolitiek. Noodeditie. Tengevolge van de staking van grafisch personeel in de West- Duitse bondsrepubliek is de „Nürnber- ger Naohrichten" gisteren uitgekomen met een noodeditie van vier pagina's in schrijfmachinesehrift. Deze uitgave is gereed gemaakt met behulp van schrijfmachine, schaar, lijmpot en pen seel, aldus deelt de redactie mede. De gereedgemaakte pagina's werden gecli cheerd en van de cJiché's werd de op lage gedrukt. Maatregelen. Volgens „Die Transvaler", het blad van de Zuid-Afrikaanse natio.' nale partij, heeft de Zuid-Afrikaanse regering twee wetsontwerpen opgesteld,, om op te kunnen treden tegen de onge- hoorzaamheidscampagne ten opzichte van de apartheidsbepalingen. Een der nieuwe ontwerpen zou het deelnemen aan een ongehoorzaamheidscampagne met de bedoeling de wet te negeren, tot een misdrijf maken, waarvoor zware bestraffing mogelijk zou worden ge maakt. Het andere ontwerp zou de re gering buitengewone bevoegdheden ge ven in gebieden waar geweldpleging voorkomt. Regen. Veertien Italianen zijn omgekomen en dertien gewond doordat te Barletta, in Zuid-Italië, twee huizen zijn inge stort ten gevolge van de zware regen val in de afgelopen twee dagen. Aanval. Het officiële orgaan van de Sov jet-Russische communistische partij, „Prawda", heeft Dinsdag verklaard, dat „het algemeen bekend is, dat Joe goslavië een militaire aanval op zijn so cialistische buurlanden beraamt", aldus meldt het Sovjet-Russische persbureau Tass. Volgens de „Frawda" heeft Joe goslavië berichten van September over manoeuvres van het Hongaarse leger met medewerking van Tsjech oslowaak- se, Roemeense en Poolse troepen langs de Joegoslavische grens verzonnen. Overeenstemming. Groot-Brittarmië en Egypte hebben Dinsdag te Cairo opeen aantal punten overeenstemming bereikt over de toekomst van de Soedan. Vol gens diplomatieke kringen is een al gehele overeenkomst in zicht. In een verklaring over de besprekingen, ge voerd door de Egyptische eerste mi nister, Naguib, en de Britse ambassa deur, Stevenson, wordt gezegd dat een aantal punten nog in overweging is en dat spoedig een nieuwe bespreking gehouden zal worden. De bedoeling is zo spoedig mogelijk verkiezingen in de Soedan te houden. Ontevreden. Wysjinski, de Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft Dinsdag bij zijn vertrek uit New York naar Moskou verklaard, dat het werk van de Algemene Vergadering van de UNO als werktuig van de vrede, niet bevredigend is. „Hoewel haar werk nog niet is voltooid blijkt, dat de algemene vergadering niet haar plicht, te strijden voor de vrede, vervult", aldüs ver klaarde de minister bij zijn inscheping op het Franse passagiersschip „Li- berté". Daling. Naar uit de statistieken over 1951 blijkt, bewegen de echtscheidingen in België zich in dalende lijn. In genoemd jaar werden 4.366 echtscheidingen uit gesproken tegenover 5.100 in 1950 en 5.988 in 1949. De meeste echtscheidin gen doen zich -voor tussen het 35ste en 50ste levensjaar en meestal na 5 tot 10 jaar huwelijksleven. Tarief. In België betaalt een op de vijf Belgische treinreizigers slechts het vol le tarief. Niet minder dan een millioen Belgen geniet een korting op' de spoor- tarieven van 50 tot 75 procent. Onge veer 465.000 ambtenaren en gepension- neerden ontvangen gratis spoorkaartjes. Deze vrijgevigheid vloeit voornamelijk voort uit de opvatting, die men in Bel gië heeft van de rol der spoorwegen in het maatschappelijk leven. Van de op richting der nationale maatschappij der Belgische spoorwegen af is name lijk steeds de nadruk gelegd op het so ciale karakter hiervan. Teneinde de re geringssubsidie te kunnen verminderen is thans besloten een groot gedeelte der spoorwegreducties af te schaffen. ADVERTENTIE INBOUW- EN SERVICE STATION H. J. MAERTENS N.V. Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Uzult het op een kermis ook wel eens hebben meegemaakt dat een kerel als een boom zijn krachten beproefde op een instrument, dat in de wandeling de Kop van Jut wordt genoemd. Met enorme ener gie sloeg de geweldenaar met de hamer op het houtblok, zodat een zwaar stuk ijzer langs de geleistang omhoog vloog, maar ondanks de krachtsin- spanning van deze machtige spieren, bleek het ijzer toch niet de top van de stang te kunnen halen. Tot deze pres tatie bleek wèl in staat een jonge man van aanzienlijk lichter postuur, die echter het voordeel had de hamer met v veel meer souplesse te kunnen zwaaien. Dat ligt aan de slag" zeiden we dan tegen elkaar, en daarmede was voor ons de zaak afgedaan. Inderdaad, maar eigenlijk is het toch wel een heel vreemdsoortig verschijnsel dat snelheid van een grotere betekenis blijkt te zijn dan kracht. Want wanneer u tweemaal zo krachtig met een hamer op de kop van een spijker slaat, geeft u de spijker een tweemaal zo harde klap. Dat is niets nieuws. Maar wanneer u tweemaal zo snel slaat, krijgt de spijker een klap die viermaal zo groot is! We weten allen dat. door een luchtige zwaai een zweep toch een scherpe knal kan teweeg brengen. Weinigen zullen dan ook ivillen volhouden dat hél knallen van de zweep van kracht afhankelijk is; inte gendeelieder kan zich voorsteilen dat het knallen van de zweep te maken heeft met de snelheid, waarmede ze wordt gezwaaid. Zo is het ook: alléén wanneer de zweep zich sneller beweegt dan het geluid en dat is ongeveer 340 meter per seconde ontstaat een knal. Deze knal treedt ook te voorschijn wan neer de mattenklopper met een snelheid die groter is dan het geluid op het vloerkleed neerkomt. Om die snelheid te krijgen, is de steel van de mattenklopper zwiepend gemaakt en het stac cato van droge knallen in de schoonmaaktijd bewijst, dat dit loffelijk streven van de mat tenklopperfabrikanten vrucht bare resultaten afwerpt. Wanneer dus een man m.et dit huishoudelijke voorwerp min der luidruchtig te werk gaat dan zijn echt genote, bewijst dit niet dat hij zwakker is of dat hij meer gevoel voor welluidend heid bezit, doch het bewijst uitsluitend dat hij de mattenklopper onhandiger hanteert en met minder snelheid op het te tuchtigen vloerkleed laat neerkomen. En nu we de mannen hun medewerking bij het huishoudelijk werk hebben laten verlenen, is het niet meer dan billijk dat we ook eens in herinnering terugroepen de tijd, waarin vrouwen meenden als sol daten te kunnen optreden. Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2