Als de Haarlemmer uitgaat. Nieuw Coornhertlyceum zeer geschikt voor toepassing van Daltonmethode Kort en bondigi Afdeling Hillegom Bloembollencultuur behandelde het handelsreglement TAXI? bel 13000 Banken hebben geen duplicaat-sleutels van verhuurde safes Ondanks verbod aardappelen geteeld Halfweg Zandvoort Bennebroek WOENSDAG 10 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 iwaardige vergelijkingen Merk"™- Burgerlijke Stand van Haarlem TEMPO Kantonrechter legt voorwaardelijke boete op Ijsbaan nog niet open Mr. Wesstra voorgedragen als voorzitter Automatisch gebak verkocht: een dag hechtenis Hillegomse raad besloot tot bouw van 34 woningen Weihnachts-oratorium Appèlvergadering Chr. Nat. Vakverbond Voorlichting over beroepskeuze Aangespoelde maanvis zal worden opgezet Raadslid stelt vragen Stille Armen te Heemstede Plannen voor oprichting van een bouwkas Wist jre, lezer, d?,t ons volk in het afge lopen jaar meer tl&u iumrierd millioen heeft uitgegeven om „een paar uur uit te gaan", hetzij naar port wedstrijden of een bioscoop, kortom naar gelegenheden waar voor zogenaamde vermakelijkheidsbelas ting moet worden betaald? Haarlem nam daarvan bijna twee en een half millioen voor zijn rekening. Dit feit wordt ons onthuld door een recente publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die intussen nog veel interessanter feiten vermeldt, gegevens namelijk, die ons óók een inzicht geven in de zo gans verschillende mentaliteit van bijvoorbeeld de Haarlemmers en de Hage naars, de Amsterdammers enzovoort. De Haarlemmer gaat 11 maal per jaar naar een bioscoop. Dat wil zeggen: de „ge middelde" Haarlemmer, de „doorsnee"- Haarlemmer. Om tot die „doorsnee" te komen, moeten wij dan alle Haarlemmers mee tellen, óók het besje, dat voor goed aan haar bed gekluisterd is en óók de nauwe lijks geboren baby, die pas over vele jaren zal kunnen begrijpen wat een bioscoop eigenlijk is. Van zulke „gemiddelde" men sen moeten wij gebruik maken om verge lijkingen te kunnen treffen. Wij laten hierbij de randgemeenten buiten beschou wing, want randgemeenten hebben vrijwel ook alle andere grote steden. De Haarlem mer dus bezoekt 11 maal per jaar de bioscoop. De Hagenaar doet dit 19 maal en de Amsterdammer 22 maal! Op het platteland kan het bioscoopbezoek geremd worden door het ontbreken van de „gelegenheid", in de genoemde steden kunnen de verschillen daaraan niet wor den toegeschreven. Oók niet aan wel- standsverschillen. Want „de" Amsterdam mer heeft stellig niet het dubbele te ver teren van „de" Haarlemmer. Ook bij de randgemeenten ligt de oorzaak van het op vallende verschil niet, want zouden wij de Bloemendalers bijvoorbeeld bij de Haar lemmers rekenen, dan zou de uitkomst zijn, dat zij te zamen slechts 9 a 10 maal per jaar bioscoopwaarts zouden trekken, waar door het verschil nog groter zou worden. Wij hebben hier dan ook wellicht te doen met een verschil in mentaliteit, in allure tussen de Haarlemmers, Hagenaars, Am sterdammers enzovoort. Maar ook kan het zijn dat vele Haarlemmers de gelederen van Amsterdamse bioscoopbezoekers gaan versterken, omdat zij slechts tien minuten sporen van de hoofdstad zitten. Intussen is het niet het belangrijkste of men in de ene stad meer of minder vaak naar de bioscoop gaat dan in een andere; belangrijk is bovenal het antwoord op de vraag: als men uitgaat, waar gaat men dan bij voorkeur heen? Voorkeur Zó gesteld zien wij, dat in Haarlem 69 procent van al het „uitgaan" zich naar de bioscoop richt, terwijl dit percentage in Den Haag 70 en in Amsterdam 71 bedraagt. Deze verschillen zijn minimaal; de Haar lemmer is dan ook niet zo zeer „minder bioscoop-minded", maar hij „gaat minder uit." Zo belangrijk als overal de plaats is, die het bioscoopbezoek in het uitgaan inneemt, zo bescheiden is het concertbezoek. In Haarlem omvat dit 3 procent van het uit gaan, een .schamel percentage, maar niét- temin een percentage, dat in geen enkele andere grote stad overschreden wordt. Ook in Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Gronin gen en Arnhem blijft het concertbezoek be perkt tot 3 procent van het totale uitgaan; ADVERTENTIE Mobilofoonservice DAG EN NACHT In. een bericht in orus blad van gisteren, waarin mededelingen werden gedaan over een onderzoek naar de safes van een inge nieur bij verschillende bankinstellingen in Haarlem, komt de volgende zin voor, aldus geformuleerd naar aanleiding van mede delingen der justitie: „Nu is het openen van safes van bij eco nomische delicten betrokken personen door de justitie een normale zaak. De bankdi recties stellen in zo'n geval, dat zij geen sleutels van verhuurde safe-loketten heb ben, zodat de smid eraan te pas moet ko men" Deze zin geeft een volkomen verkeerde indruk van de feitelijke toestand. De banik- directies STELLEN namelijk niet dat zij geen sleutels hebben, doch zij HEBBEN ZULKE SLEUTELS NIET. Bij verhuur van een safe wordt de sleutel ter hand ge steld aan de cliënt en er blijft geen dupli caat-sleutel achter bij de bank. Dit is een principiële regeling, die bij contract wordt vastgelegd. De bankdirecties hebben dus geen toegang tot de safe zonder medewer king van de cliënt. De voorzitter en de penningmeester van de Haarlemse Ver eniging voor de Geld- en Effectenhandel, de heren J. Schippers en F. A. Hendriks, hebben ons op de onjuiste voorstelling van zaken die het gevolg was van desbetref fende mededelingen dea- justitie - gewezen en wij stellen er prijs op in dit opzicht alle misverstand weg te nemen. HAARLEM 9 December 1952 ONDERTROUWD: 9 Dec., A. Blom en J. Goeting; IJ. Piso en C. Th. Kortekaas. BEVALLEN van een zoon: 7 Dec., N. D. M. Musmanvan Dijk; W. C. M. BijvoetFijen; N- J. Vollemande Knijff; 8 Dec., I. P. Velt —van Dijken; H. M. VendelHuneker; A. Vosse—Maselli; A. M. Goossens—Klerk; 9 Dec., P. Chr. G. van GalenVerhoef. BEVALLEN van een dochter: 7 Dec., M. Neele—van Brussel; 9 Dec., J. BruijhSmit. OVERLEDEN: 6 Dec., F. Raman, 47 j., Barendsestraat 22 B rd; G. Zuurbierde Waard, 85 j., Aelbertsbergstraat; 7 Dec., A. Chr. B. Priegelaar, 44 j., Hazepaterslaan; S. C. Land, 74 j., Wagenweg; H. J. de Vries, 86 Kamperlaan; F. Virsou, 71 j., Brederode- straat; M. H. van der Heijden. 76 j.. Bake- nessergracht; 8 Dec., H. M. G. C. Kelderman, 79 j., Romol&nstraat; J. van Apeldoorn Woestenburg, 76 j., Kenaupark. Amsterdam en Enschedé komen niet hoger dan 2 procent. Het schouwburgbezoek omvat in Haar lem 4 procent van het uitgaan; dit is, hoe gering ook in verhouding tot het bioscoop bezoek, relatief verheugend hoog. Want alleen Utrecht weet dit percentage te evenaren; Amsterdam komt niet hoger dan 3 procent, Rotterdam en Den Haag berei ken nauwelijks 2 procent! Hiertegenover staat, dat operette, ballet en revue in Haarlem slechts 1 procent van het uitgaan tot zich weten te trekken, ter wijl Amsterdam en Den Haag in dit opzicht op een percentage van 3 kunnen bogen. Be tekent dit wellicht, dat Amsterdammers en Hagenaars wat luchthartiger zijn dan de Haarlemmers? En hoe staat het nu inet het bezoek aan sportwedstrijden? Deze trekken in Haar lem 11 procent van de „uitgaanders" tot zich, in Amsterdam 10 procent, in Utrecht eveneens 11 procent, maar in Den Haag niet meer dan 6 procent. Hiertegenover scaan echter Tilburg met 23 en Arnhem met 27 procent! Ook deze ver-uiteenlopen de percentages kunnen alleen uit mentali- leits-verschillen worden verklaard. Nog sterker geldt dit voor het zogenaam de verenigings-vermaak, de uitvoeringen en feestavonden, die door allerlei plaatse lijke verenigingen worden georganiseerd. In de ene stad zoekt men veel meer deze „onderlinge gezelligheid" dan in de andere. Duidelijk spreekt dit in de cijfers van de grootste twee steden van ons land: in Am sterdam maakt het verenigingsvermaak 12 procent van het uitgaan uit, in Rotterdam 22 procent, bijna het dubbele dus! In Haar lem maakt dit verenigingsvermaak 13 procent van het uitgaan uit, slechts weinig meer dus dan in Amsterdam, maar ook niet veel minder dan in Den Haag, Utrecht en Groningen, waar dit percentage 15 beloopt. Aan de spits staat in dit opzicht Enschedé, waar 36 procent, méér dus dan een derde deel, van al het uitgaan tot het verenigings vermaak behoort. En tenslotte, hoeveel hebben de Haar lemmers nu voor elke vorm van uitgaan over? Het „bioscoopje" kost hier gemid deld 91 cent, de schouwburgplaats ƒ1.60, een concert 1.47, een sportwedstrijd 62 cent en een avond van verenigingsvermaak ƒ1,10. ADVERTENTIE voor verhuizingen groot en klein. MEUBEL- EN PIANOTRANSPORT door geheel Nederland. Bergplaats voor inboedels. Expeditie en besteldienst. Goederen zonder prijsverhoging vex-zekerd. Tel. 20020 - Rozenstraat 13 - Tel. 12525 De kantonrechter te Haarlem heeft van middag drie Zandvoorters, die ondanks een verbod wegens aardappelmoeheid, aard appelen geteeld hadden, veroordeeld tot een voorwaardelijke geldboete van 150, subsidiair 30 dagen hechtenis. Hij heeft daarbij overwogen, dat te Zandvoort eeri vereniging van aardappeltelers en volks tuinders is opgericht, waarvan het bestuur zal waken, dat de leden zich aan het ver bod zullen houden. De zaak is enkele weken geleden reeds behandeld, doch aangehouden, om enkele getuigen te horen. Deze waren vanmiddag verschenen. Eén van hen, dr. C. J. Briejer, directeur van de Plantenziektekundigë dienst te Wageningen, deelde mee, dat voor geheel Zandvoort (behoudens de Amster damse Waterleiding, waar niet geteeld wordt) een teeltverbod bestaat. Het is niet de bedoeling het volgend jaar het verbod op te heffen. Wel zijn er plannen in het Noordelijk deel van de gemeente en wel nabij Bloemendaai een stuk woeste duingrond te ontginnen. Dan zal er ge legenheid bestaan daar aardappelen te telen. De heer S. J. Buré, inspecteur van politie, merkte op, dat er in Zandvoort algemeen tegen het verbod gezondigd wordt. Het is echter moeilijk proces-verbaal op te maken, omdat als er politie in de duinen verschijnt, niet altijd iemand op het ter rein, waar geteeld wordt, aanwezig is. Vijftien personen zijn gewaarschuwd en tegen drie is proces-verbaal opgemaakt. Bij de nasporingen der politie was het moeilijk medewerking van het publiek te verkrijgen. Daarbij komt, dat een plaats als Zandvoort in de zomer met vele vraag stukken te maken heeft. De kantonrechter vond het vreemd, dat de politie voor een belangrijk vraagstuk, als het bestrijden van de aardappelmoe heid is, minder aandacht heeft dan voor andere problemen, zoals het zwembroekje. De ambtenaar van het openbaar minis terie persisteerde bij zijn eis van de vorige keei-, namelijk 50 boete, subs. 10 dagen hechtenis. IJij meende, dat er een voorbeeld gesteld dient te worden. De verdediger, mr. Cohen, deelde mee, dat op 2 December in Zandvoort een voor lichtingsavond voor volkstuinders en aard appeltelers is gehouden, waarop de bezoe kers een goede indruk hebben gekregen, waarom het gaat. Zij begrijpen nu de ge varen van de aardappelmoeheid dank zij de voorlichting van de Plantenziektekun- dige dienst. Het bestuur der vereniging heeft richtlijnen opgesteld en daaraan zul len de leden, op straffe van royement, zich houden. Pleiter verzocht een voorwaarde lijke boete op te leggen. De kantonrechter kon zich hiermee ver enigen en legde een voorwaardelijke geld boete van 150 subs. 30 dagen op met een proeftijd van twee jaar. De inrichting van het nieuwe gebouw van het Coornhertlyceum, waarvan de eerste tien lokalen na de Kerstvacantie door de gyrrxrxasiüni-afdeling (nu over verscheidene lokalen in de stad verspreid) in gébruik worden genomen, is gericht- op het geven van Daltononderwijs. In de vijf jarén dat. hét Coornhertlyceum nu bestaat is men er geleidelijk toe overgegaan deze methode, die, zoals de rector, dr. L. M. van Dis, het gaarne uitdrukt, geen systeem is, maar beïnvloeding. Nader omschi-even: het is erop gericht de kinderen te brengen tot zelfwerkzaamheid en het doorbreken van de keten les opzeggen, huiswerk, les opzeggen. De lange Maan- en Donderdagen wor den daarom 's ochtends onderbroken door twee Daltonuren, die door de leerlingen naar eigen verkiezing'bësteëd kunnen wor den, hetzij voor het werken aan de Dalton- taken (die een ander karakter hebben dan het huiswerk omdat het meer op het. zelf standig interpreteren aankomt dan op uit het hoofd leren), hetzij voor het bijwerken van vakken waarin men zwak is of het wei-ken aan vakken waarvoor men bij zondere liefhebberij heeft. Dat brengt met zich dat de scheidslijnen tussen de klassen vervagen en eerste en dei-dejaarsleex-lingen, of tweede en vijfde- jaars door elkaar zitten in het lokaal van de leraar wie men wat te vragen heeft. Die situatie is in het huidige Coornhert lyceum aan de Oosterhoütlaan enigszins ongemakkelijk omdat de ruimte er toe ont breekt. De klassen zitten op de Daltonuren overvol als bibliotheekzalen in oorlogstijd. Eenheid van gangen en lokalen Bij het nieuwe Coornhértlyceum is daar op gerekend en daarom zijn daar de wan den die de lokalen van de gangen scheiden vrijwel geheel van glas, zodat tijdens het Daltonuur de gang bij het lokaal wordt ge trokken. De gymnasiumafdeling zal van dat voor deel echter nog niet zo heel veel pi-ofijt kunnen trekken omdat de oude talen zich juist zo weinig voor het Daltonstelsel lenen en bovendien enige leraren weinig les uren bij de gymnasiasten hebben, dat zij er nog geen eigen lokaal op na kunnen houden. Is eenmaal het gehele gebouw gereed dan kan ieder lokaal zijn eigen sfeer krijgen iedere leraar heeft dan een vaklokaal en worden de klassen ware werkruimten in plaats-van leslokalen. Het maximale aantal uren dat aan Dal ton gewijd kan worden bedraagt een derde Men heeft het nog niet aangedurfd de ijs baan aan de Kleverlaan in Haarlem voor de schaatsliefhebbers open te stellen. Dit in verband met het weerbericht dat van een stijging van temperatuur spreekt. Mocht de koude echter toch aanhouden dan zal men de baan spoedig openen. Sociale Raad Naar wij vernemen wordt mr. Th. A. Wesstra, de oud-gemeentesecretaris van Haarlem, vooi-gedx-agen als de nieuwe voor zitter van de Sociale Raad te Haarlem. Zaterdagmiddag vindt de vei-gadei-ing van de Sociale Raad plaats, tijdens welke in de vacatui-es van voorzitter - mr. R. C. Bakhuizen van den Brink heeft om ge zondheidsredenen bedankt - en secretaris - mr. P. E. Barbas heeft, zoals wij reeds meldden, de pensioengerechtigde leeftijd bereikt - zal worden voorzien. Na afloop van de vergadering,' - onge veer half vier - zal mr.. Barbas aan be langstellenden gelegenheid geven afscheid van hem te nemen. Deze receptie heeft plaats in „Brinkmann" en duurt tot vijf uur. van het totaal. Men krijgt dan een „rhyth- mische" indeling van twee uur luisteren, twee uur werken en weer twee uur luiste ren per dag. Het is nog niet bekend welke school de beschikking krijgt over „Oostërhout"'wan neer het Coornhertlyceum in zijn geheel naar de te verlengen Johan van Oldenbar- neveltlaanis vei-huisd. Zeker is dat zowel leei-krachten als leexdingen van die school hun handen mogen dichtknijpen dat ze in zo'n heei-lijke omgeving komen, waar alle voorwaarden aanwezig zijn voor een ge concentreerde studie. De onlusten, die een begin vonden in Tunis, het Franse protectoraat, zijn overgeslagen naar Marokko, waar het in Casablanca tot vuurgevechten kwam tussen inheemse troepen onder Frans bevel en een menigte demonstranten. Foto: een der demonstranten wordt naar het politie-bureau gebracht. Economische rechter Vanmorgen stonden voor de Haarlemse economische politierechter de drieendertig- jarige banketbakker J. B. en de vijfen- dertigjarige banketbakker J. H. L., beiden uit Zaandam, terecht. Zij werden erwan verdacht op 3 October, dus twee dagen na het ingaan van de nieuwe winkelslui tingswet, 's avonds om half acht banket bakkerswaren, zoals gebakjes en croquet- ten te hebben verkocht. Zij maakten echter voor de verkoop van deze eetwaren gebruik van een automaten hal, die binnendoor vanuit de winkel kon worden gevuld. De Officier van Justitie meende, dat hier in strijd gehandeld was met de winkel sluitingswet. De wetgever heeft deze wet gemaakt om de winkeliers tegen zichzelf te beschermen, aldus mr. J. Wiarda. Dat de verkoopautomaten in een hal bevestigd waren, waarin enkele banken, een papier bak en verlichting waren aangebracht, vond de officier geen reden om deze ver koop onder de Horeca-bedrijven te rang schikken, alhoewel deze beide verdachten wel bij de Horeca waren aangesloten. De officier, die van mening was, dat het hier een principiële zaak betrof, eiste tegen beide verdachten één dag hechtenis met een proeftijd van één jaar. De verdediger, mr. J. Derks, betoogde, dat hier wel degelijk gespx-oken kon wor den van een Horeca-bedrijf. Hij beriep zich op artikel tien van de winkelsluitingswet. Pleiter meende, dat de gehele wet aan dui delijkheid veel te wensen overliet Hij ver- Wees naar een uitspraak van de politie rechter in Almelo en vroeg vrijspraak. Hij verzocht de politierechter, indien deze niet tot vrijspraak zou overgaan, een straf op te leggen, die de mogelijkheid bood om in appel te gaan. Na re- en dubliek vei-oordeelde de poli tierechter beide verdachten tot één dag hechtenis met een proeftijd van één jaar. De afdeling Hillegom van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur hield Dinsdagavond een ledenvergadering in de zaal van hötel Sistermans. De voorzitter herdacht de overleden leden C. Veldhuys Sr. en J. R. N. van Lierop. De voorzitter meende in zijn openingswoord dat kwekers en exporteurs over het afgelopen exportjaar tevreden kunnen zijn. Bij de in gekomen stukken was een verzoek om mede werking voor de rattenbestrijding, hetgeen voor kennisgeving werd aangenomen. Vervolgens bracht de voorzitter van de tentoonstellingscommissie, de heer Hulse bosch, verslag uit over de werkzaamheden van deze commissie. Het bleek dat de be nodigde bollen voor de Flora zijn binnen gekomen en inmiddels reeds zijn geplant. De plaats die op het Floraterrein aan Hille gom is toegewezen is zeer gunstig. De com missie blijkt tevreden over de medewerking te zijn. In de plaats van het aftredende bestuurs lid G- E. Veldhuijzen van Zanten werd de heer P. M. Hulsebosch gekozen. Als afge vaardigden naar de algemene vergadering werden aangewezen de heren C. P. H. Fre- riks en K. Veldhuis. Bij de behandeling van de beschrijvings brief werd besloten de heren L. A. Hoek en A. Nijssen te steunen in de candidatuur voor het lidmaatschap van het hoofdbestuur. De beschrijvingsbrief werd in snel tempo behandeld. Alleen bij art. 37, over de reclame-termijn bij geel-ziek van hyacinten, ontstond enige discussie. Er heerst hier enig verschil van mening tussen kwekers en exporteurs over de mogelijkheid van geel ziek worden van de bollen bij het drogen. Lezing over handelsreglcment De vergadering werd vervolgens enige ogenblikken geschorst om de leden van de zuster-organisaties in de gelegenheid te stel len de vergadering te bezoeken, waarna mr. J. H. Ekering een lezing hield over het Handelsreglement en de werking van het Scheidsgerecht. De inleider behandelde de bevoegdheid van het scheidsgerecht, waarbij hij herinnerde aan het voorstel in de be- fchrijvingsbrief tot uitbreiding van deze be voegdheden. Hij zeide, dat tegen de uitspraak van het scheidsgerecht geen hoger beroep mogelijk is. Deze machtige positie van het scheidsgerecht leidt tot grote verantwoorde lijkheid. Vervolgens gaf spreker practische wenken over het aanhangig maken van een 'geschil en merkte op dat het preventieve en repressieve belang van het scheidsgerecht zeer belangrijk is. Ingaande op de procedure, zette spreker de werking uiteen. Veiwolgens behandelde spreker in het kort het handelsreglement, waarbij hij even inging op de belangrijke figuur van de cor respondent van het scheidsgerecht, waarvan nog te weinig gebruik wordt gemaakt. Mr. Ekering meende dat men het handelsregle ment slecht kent. Hij vestigde de aandacht op de verplichtingen bij verkoop op clausule „eigen partij", omdat deze verplichtingen vaak niet worden gekend. Na een korte pauze beantwoordde spreker een groot aantal vragen. De VQorzitter dank te de inleider waarna men verder ging met de nog niet behandelde artikelen uit de be schrijvingsbrief. Bij de behandeling van de begroting meende de voorzitter eeix woord van waardering tot het hoofdbestuur te moeten spreken voor het goede beheer van de gel den. Bij de rondvi-aag kwam o.a. de toegangs prijs voor de Flora ter sprake. De vergade ring meende dat de entreeprijs wel niet la ger gesteld zal kunnen worden dan bepaald is; de Flora wordt iets unieks, maar kost veel geld. Aan de verlengde Ambachtstraat De Hillegomse raad kwam Maandagavond in spoedeisende gesloten vergadering bijeen. Aan het einde van de vergadering gingen de deuren evenwel open om het publiek in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de besluitvorming, maar daar de verga dering niet bekend was gemaakt was de be langstelling nihil. Bij informatie ter secretarie is ons geble ken dat de raad credieten beschikbaar stelde voor het bouwrijp maken van gronden en het bouwen van 34 woningen en vier garages. In de openbare zitting werd niet meege deeld waar die woningen gebouwd zullen worden. Wij vernamen evenwel dat het hier gaat om woningbouw aan het verlengde van de Ambachtstraat. Het crediet dat daartoe werd verleend beloopt zes ton. Woensdag 17 December wordt in het Beursgebouw door de Christelijke Zang- en Oratoriumvereniging „Zingt den Heer" een uitvoering gegeven van het Weihnachts- örafönum. Medewerking verlenen Corrie Peereboom. sopraan, Nina Wind, alt, Rein- tiarqt.van Randwijk, tenor en Jan van de Ree, bas. Voor begeleiding zorgt het Zuid- hollands orkest. Het geheel staat onder lei ding van S. P. Visser. Gisteravond hield de afdeling Halfweg van het Christelijk Nationaal Vakverbond een appèlvergadering in de Spox-thal te Zwa nenburg. De voorzitter, de heer I. Blok, opende de avond met een kort woord, waarna hij de leiding overgaf aan de heer Johan Bodegx-a- ven van de N.C.R.V., die met twee medewer kers voor het luchtige deel van de avond zorg droeg. Het was een verrassende ontdekking Johan Bodegraven te zien optreden als con- férancier en voordrachtkunstenaar, bezig heden die hem vlot afgingen. Met de zanger Gerard Ielo en de pianist Henk Eggex-sman, beiden radio-artisten, wist hij de avond tot een zeer geanimeerd samenzijn te maken. Voor de pauze sprak de heer Maarse uit Utrecht over: „Wat doen wij met onze vrij heid?" Spreker lichtte in deze propaganda- speech het werk der C.N.V. toe en gaf van de hoofdzaken van het werk der vakorgani satie een uiteenzetting. In een der schoollokalen van de Juliana- school is Dinsdagavond een ouderavond ge houden onder leiding van de voorzitter, de heer A. C. Reuijl. De heer W. F. Jansen, hoofd van het Ge meentelijk bureau voor beroepskeuze te Haarlem, diende de ouders van voorlichting over beroepskeuze. Hij zeide, dat de grootste problemen der ouders ten opzichte van de opvoeding hunner kinderen meestal ontstaan bij de vraag: „wat moet ik met mijn kind aanvangen, wanneer het de lagere school gaat verlaten?" Dat is begrijpelijk, want het gaat hier om een plaats voor het kind in de maatschappij, waarin het zich thuis gevoelt. Er bestonden reeds beroepen in de oudste ge schiedenis (de Bijbel spreekt in de aanvang van bex-oepen van Kaïn en Abel)De heer Jan sen beschreef de ontwikkeling dezer beroepen in de loop der eeuwen. Pascal zag in de 16de eeuw als het belangrijkste in het mensenle ven het kiezen van een beroep. In ons land, dat ruim 5000 beroepen telt is daarbij een probleem, dat de oudex-s meestal moeten kie zen voor hun kind, eigenlijk moet het kind het zelf doen. Een bepaalde voorliefde van een kind voor een beroep zegt nog niet, dat het óók voor dit beroep geschikt zal zijn, al is er menig maal een gefundeerde voorkeur in het we zen van elk kind verankerd. Daarom dienen de kinderen bezien te worden op hun aanleg, hetgeen moeilijk is, doch in samenwerking met de onderwijzers en eventueel het bureau voor beroepskeuze toch wel mogelijk. Vele ouders willen dikwijls, vooral in deze tijd voor hun kindex-en een beroep, dat vèr boven de krachten dier kinderen uitgaat, hetgeen een funeste uitwerking kan hebben. Spreker illustreerde die met vele voox-beel- den uit de praktijk. Goede rapporten alleen zijn nog geen maatstaven om hef kind naar een MULO of HBS te zenden, want de grote vraag blijft, of het kind zich daar thuis zal gevoelen. Daarom blijft het karakter van het kind een belangrijke factor, waarbij de ouders de taak hebben hun kinderen tot een persoonlijk heid te maken. Na de perspectieven der be roepen te hebben besproken, besloot spre ker zijn causerie met op te merken, dat in de eerste plaats aan kinderen geleerd moeten worden zelfkennis, zelfbeheex-sing en over gave, hetgeen hen tot belangstelling, inspan ning en doorzetting zal voeren, waarbij de ouders nimmer moeten vergeten, dat onze maatschappij is als een afgeknotte kegel, waarbij bovenaan maar weinig plaats is voor de hogere baantjes. Hoe lager men komt, hoe groter het aantal bereikbare beroepen wordt. BINNENLAND Aan een groot aantal militairen van het Nederlands detachement bij de UNO, die onder commando van luitenant-kolonel G. H. Christan in Korea hebben gediend en aan enige opvarenden van schepen van de ma rine, die in de Koreaanse wateren dienst hebben gedaan, biedt de Sectie Welzijnszorg, van het ministerie van Oorlog, op Vrijdag 12 December in het N.V.-huis te Utrecht een begroetingsavond aan. Tijdens het officiële gedeelte van deze avond zal de staatssecre taris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg het woord voeren. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de begroting over 1953, in inkomsten en uit gaven sluitend op een bedrag van f 253.685.590, goedgekeurd met 31 tegen 8 stemmen. De C.P.N.-fractie stemde tegen, nadat de heer Seegers had verklaard dat deze begroting geen waarborg biedt voor een krachtiger woningbouw, en niets inhoudt, dat wijst op maatregelen tegen de groeiende werkloos heid. De N.V. Philips gloeilampenfabrieken te Eindhoven heeft over het boekjaar 1952 een interim dividend uitgekeerd van 6 per cent op de preferente en 6 percent op de ge wone aandelen. Eenzelfde dividend wordt uitgekeerd door de N.V. Gemeenschappelijk Bezit van aandelen Philips gloeilampen fabrieken in Den Haag. Bjj Koninklijk Besluit is aan prof. dr. J. D. van der Waals jr. op diens verzoek eervol ontslag verleend als lid en voorzitter van het college van curatoren van het Ko ninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut. In deze functie is thans benoemd dr. ir. F. A. Vening Meinesz, gewezen hoofddirecteur van het instituut. In de 517e Staatsloterij, 5e klasse, 11e lijst is op nr. 9106 de prijs van f 10.000 ge vallen. Voor de eerste keer in de geschiedenis van het rechtswezen zijn vandaag in het ambtsgebied van het Leeuwarder gerechts hof twee vrouwelijke kantonrechter-plaats- vervangers geinstalleerd namelijk mr. T. A. Boelstra, secretaresse van de Voogdijraad te Leeuwarden en mr. G. H. Okma, advocate aldaar, die op 4 December reeds waren be ëdigd als plaatsvervangende kantonrechtera in het kanton Leeuwarden. HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse wethouder van Onder wijs, Lichamelijke Opvoeding en Kunstza ken, de heer D. J. A. Geluk, is.wegens ziekte verhinderd Donderdag spreekuur te houden. De Hilversumse rheumatoloog dr. C. van den Berg zal op Donderdag 11 Decem ber in het gebouw van wijkgemeente III der Nederlands Hervormde gemeente te Haar lem, Molenaerstraaf 18, een lezing houden over rheumabestrijding. Op 5 Januari 1953 hoopt de heer Th. A. Wigcherink de dag te herdenken dat hij veertig jaar onafgebroken als zetter in dienst is geweest bij de drukkerij O. Th. Dantuma. Zijlstraat 7990 te Haarlem. Bij ministeriële beschikking -van 8 De cember 1952 is aan ir. L. Schoorl te Bloe mendaai op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als plaatsvervangend werkgeverslid van de Raad van Arbeid te Haarlem en is als zodanig benoemd de heer ir. J. Tromp te Aerdenhout. De vacantie van de Haarlemse scholen voor middelbaar onderwijs is vastgesteld van 24 December tot 5 Januari. Voor de vereniging van leden der Transport- en verpleegcolonne van het Ne derlandse Rode Kruis, afdeling Haarlem en omstreken, wordt op Donderdag 18 Decem ber een ontspanningsavond gehouden in hötel Dreefzicht. Om uitbreiding van het jeugdwerk mo gelijk te maken houdt de afdeling Bloemen daai van de C.J.MV.. Zaterdagavond in het Jeugdhuis aan de D.onkerelaan te Bloemen daai een kienavond. Er zal tevens een vrolijk programmatje ten tonele worden gebracht. De maandelijkse wijdingsdiensten voor de padvindsters en padvinders van het N.P.G. en de N.P.V. zullen in December in het teken van de Adventsviering staan. Op Zon dag 21 December wordt de dienst des avonds om half acht gehouden in de Aula van het Christelijk Lyceum, Emmakade. Er wordt een Lekenspel opgevoex-d en het zangkoor „Bernlef" verleent muzikale medewerking. De onlangs op het Zandvoortse strand aan gespoelde maan- of zonnevis, die een gewicht had van pl.m. 700 pond en een lengte van bijna 2 meter, heeft de belangstelling ge trokken van het Zoölogisch museum te Am sterdam. Het dier is op verzoek van de di- recteur van dit museum daax-heen vervoerd en zal, daar het hier een zéér bijzondere vondst betreft, worden opgezet. Over pl.m. drie maanden zullen vex-schillende Zand- vooidse autoriteiten worden uitgenodigd, de opgezette vis te komen bezichtigen. Het raadslid de heer M. Weber, (Alg. Zandvoorts belang) heeft zich met een brief tot het college van B. en W. van Zandvoort gericht, met verzoek, bij de behandeling van de begroting op 17 en 18 December ter in zage voor de raad over te leggen eert lijst met namen en bedragen van door de gemeente gedane bestellingen bij Zandvoortse winke liers en een lijst met namen en bedragen van inkopen, die elders werden gedaan. Het comité voor Stille Armen te Heem stede mocht na de vorige verantwoording de volgende bijdragen ontvangen: T. V. 100.W. J. V. 5.—; R. H. B. 10.mevr. A. C. v. L. 10.mevr. J. L. Ph. H. H. v. Z. 2.50; mevr. wed. dr. H. L. O—R. 5.—; J. H. P. 10—; A. R. 100.—; G. J. S. 10.—; J. v. S. 2-50; J. G. 25.—; J. d. B. 25—; A. G. G. 5.— W. G. 5—; W. H. 2.50; mr. C. M. J. d. J. 10.—; K. H, J. 5—; R M. 5—; P. v. O. 3.—; J. P. P. 10.—; mevr. H. O. P. M—H. 2.50; N. N. 10.—; mej. H. J. S. 2.50; mr. G. S. 5.mevr. J. M. E. v. S.T. 2.50; D. v: '7. 25—; mevr. C. N. J. D.—P. 10—; mevr. S. 2.50; W. S. f 2.50; N. N. 15—; G. C. K. 2.50; N. N. 10.—; C. G. B. 5.—; S. d. C. 10—; J. D. 2.50; F. C- d. H. 10.—; H. D. K. 2.50; F. R. H. R. 100.—; J. G. W. '10—F. J. G. Z. 3.50; C. A. v. M. 10.Handwerkfonds 10. P. H. K. S. 50—; K. R. v. S. 50.—; P. E. 10—; N. N. 5—; S. H. 5.—; J. D. B. 5—; G. E. 10.— C. D. F. 10.—; T. H. H. 10—; J. M. A. K—B. 10.—, mevr. A. J. L.—Br. 25.—; E. C. v. N. v. M. 10—; A. v. S. 5.mevr. wed. A. V.D. 1.50; P. H. O. 2.50; J. S. 5—; mevr. S. 2.50; mevr. J. A. S. 5.—; H. L. B.—B. 5.—; mevr. A. M. P. 5—; A. V. 7.50; C. H. M. 1.50. Totaal 847.Zodat ontvangen is 1500.—. De penningmeester, de heer A. van Win- gerde, zal gaarne giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize Antonis Duycklaan 12, als ten Raadhuize. Zijn gironummer is 153308. Voor de propagandabijeenkomst van de bouwkas van Noord-Nederlandse gemeenten bestond grote belangstelling. De heer C. Bregman, gemeentesecretai-is, opende de bij eenkomst met een woox-d van welkom tot de belangstellenden en gaf een uiteenzet ting over de moeilijkheden van het woning probleem. Het werk van de bouwkas, aldus meende de heer Bregman, kan er toe leiden dat het woningprobleem iets sneller wordt opgelost dan verwacht wordt. De heer R. R. Karsten, vertegenwoordiger van deze instelling voor Noord- en Zuid holland, gaf een uiteenzetting over het doel van de bouwkas. Deze heeft haar ontstaan gevonden in Drente. Daar rust men niet eerder of men moet in het bezit zijn van een eigen woning, liefst onbezwaard. Deze eigen schap was voor een aantal gemeenten in Drente aanleiding om direct na de oorlog de bouwkas op te richten. Spoedig was er ook belangstelling van de andere Noordelijke provincies en thans heeft het gehele land interesse in deze bouwkas. In tegenstelling met particuliere ondernemingen wordt geen winst gemaakt. Het minimum te sparen be drag bedraagt ongeveer f20 per maand en men moet sparen tot men een zeker bedrag heeft van het kapitaal dat men nodig heeft voor de bouw van een woning. Dit bedraagt naar schatting f2900 tot f3000, wanneer men een woning wil laten bouwen van pl.m. f14.000 hétgeen nodig is voor een midden standswoning. Voor een goedkoper type van woningen is het -.bedrag naar verhouding

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3