Levenslang geëist wegens Weer een vertrouwensvotum voor Pinay's economisch beleid Rust keert weer in Casablanca na onlusten van Maandag naar de planeten drievoudige moord in Varsseveld I "Se< S3szr~-?'£7 1M >321131 WmW ÈMBM r-SSS^S Meer dan vijfhonderd Marokkanen gearresteerd ZIE BOVEN" Ballet Legat trekt geen publiek D. Th. Ruys overleden Har aid K reu tzberg vijftig jaar WOENSDAG 10 DECEMBER 1952 Goud van Nederlandse Bank blijft toenemen Vrijgevigheid Concertgebouw-Orkest speelt voor niet- Amsterdammers Luchtverkeer haalt mistschade in Inbraak in warenhuis te Maastricht Oud-directeur van Rotterdamse Lloyd Boksen Engelse boksamateurs naar Amsterdam Basketballprogramma Hockey Voorlopig Westelijk B- elftal samengesteld Maastrichts plakverbod ongeldig 0* Z> WM S£»J_^S In het dierenpark Wassenaar is ongeveer vier weken geleden een tijgertje geboren. De moedertijger toonde evenwel weinig belangstelling voor haar jong; toen men dit bemerkte, hebben de oppassers van het dierenpark het diertje bij de moeder wegge nomen. Nu wordt het tijgertje door mevrouw Louwman, echtgenote van de eigenaar van het dierenpark, met een speciaal uit Amerika ontvangen preparaat, bestaande uit get ondenseerde melk, vitaminen en vleesextracten, met de fles groot gebracht. Foto: het tijgertje krijgt de fles, terwijl zijn speelmakkertje Cossie, een 6 maanden oude chimpansée, nieuwsgierig toekijkt. (Van onze correspondent in Parijs Met 300 leden van de regeringspartijen vóór en een oppositie van Gaullisten so cialisten en communisten, tezamen 291 man sterk, tegen, heeft de Franse Kamer gisteren voor de tweede maal binnen een week, zij het nu dus met een zeer be scheiden meerderheid, Pinay en zijn rege ring haar vertrouwen geschonken. Met deze uitspraak heeft het parlement zich tevens bereid verklaard de financiële wet ten en de begroting in discussie te nemen, waarmee, als het meeloopt, nog een goede week zal zijn gemoeid. Het is echter niet uitgesloten, dat de premier zich bij die verdere behandeling opnieuw genoodzaakt zal zien zijn poli tieke leven nogmaals op het spel te zet ten. Of hij dan weer op de trouw van zijn complete meerderheid zal kunnen rekenen, is nog allerminst zeker, want van ver schillende katholieke, radicale en onaf hankelijke zijden is er gisteren meer cri- tiek te berde gebracht dan bondgenoten zich in het openbaar eigenlijk wel kunnen veroorloven. Belangwekkender was ech+er, dat de Gaullisten, die dus ditmaal hebben tegen gestemd, bij monde van de oud-minister Diethelm zich gisteren bereid hebben ver klaard bij een volgende crisis, zoals hij zich uitdrukte, verantwoordelijkheden te dragen. Dat kan moeilijk iets anders betekenen dan dat de Gaullisten hun principieel ne gatieve houding zullen laten varen en aan een volgend kabinet mee zullen wer ken. Die candidatuur of dat aanbod van goede diensten, zoals hij ironisch zei, werd door de minister-president even later met instemming gememoreerd. In zeer sobere termen, zonder het min ste oratorisch effect, zodat men zich eer waande in een commissarissen-vergade ring, waar de jaarbalans werd toegelicht, dan in een volksver'egenwoordiging, heeft. Pinay gisteren de Kamer van de econo mische toestand van het land op de hoogte gesteld. Een toestand, die zoals de premier openhartig erkende, stellig nog niet onder alle gezichtshoeken onvoorwaardelijk roos kleurig mag heten, maar die toch in elk geval stukken beter is dan 9 maanden ge leden, „toen gij", zo sprak Pinay, „mij voor het eerst uw vertrouwen wilde schenken". De prijzen zijn niet meer gestegen, hoe wel zo gaf de premier direct weer toe zij zeker nog veel te hoog zijn in ver gelijking met het buitenland. Het voornaamste vond Pinay evenwel, dat het vertrouwen in de franc weer is hersteld. Daarom verzocht hij het parle ment hem toe te staan zijn actie voort te mogen zetten. In 9 maanden kon niet alles worden hersteld, wat in 7 jaren was be dorven. Wat het zakenleven betrof, dat staat er volgens Pinay lang niet zo slecht voor als sommigen probeerden te doen ge loven. Men moest namelijk niet vergeten, zo zeide hij, dat de meeste klachten van zakenlieden, die vroeger gemakkelijke wins'en maakten, omdat- zij speculeerden op inflatie en de ondergang van de franc. Hun gouden tijd is nu voorbij. Om zich in het zakenleven staande te houden, is thans initiatief en inspanning vereist. Touw Over de sanering van de binnenlandse handel sprekend, werd de premier een maal in de rede gevallen door een commu nist, die schreeuwde over de leerfabriek, waarvan Pinay de directie voert en die zeker wel niet achteruit zou zijn gegaan. Pinay ging op die in'errup'ie direct, en met grimmigheid in. „Een ieder probeert zo op zijn eigen manier aan de kost. te komen", zei hij. „Ik handel in leer en u in touw". Een macabere toespeling op de galgen van Praag, waar de communisten niet van terug hadden en die door de rest van de Kamer met luid gejuich werd on derstreept. Precies een maand geleden was op de ver korte balans van de Nederlandse Bank de eerste stijging te bespeuren van de goudvoor raad. Sindsdien is haar voorraad geel metaal vermeerderd met f334 millioen, inclusief de toeneming van de afgelopen week. Dien tengevolge heeft de goudvoorraad van de bank de f l"; milliard thans verre overschre den en bedraagt zij f 1569 millioen. Met het zilver, dat eveneens iets is toegenomen, is samen een bedrag van f 1582 millioen bereikt. Goud en valuta bij elkaar belopen nu het record van f3646 millioen tecen f3553 mil lioen een maand geleden. De biljettenomloop. die vorige week boven de f 3 milliard was uitgekomen, toonde een aanmerkelijke ont spanning tot f2979 millioen. De Nederlandse Radio-Unie is dezer dagen in het bezit gekomen van het een half jaar geleden in Amerika bestelde grote Hammond concertorgel. Dit orgel heeft een 32-toetsenpedaal en een extra pedaal solo systeem met aparte volumeregeling. Mor genavond za] in het programma van Hilver sum 1 dit orgel worden bespeeld door Peter Robbins. CASABLANCA. (Reuter). In Casa blanca is het gisteren rustig geweest en de Marokkanen zijn na de staking van Maan dag weer aan het werk gegaan. De Franse resident-generaal, generaal Guillaume, heeft een bezoek gebracht aan de Arabi sche wijk „Carrières Centrales", waar de ongeregeldheden van de laatste dagen zich hoofdzakelijk hebben afgespeeld, en aan ziekenhuizen waar enkele van de bij de ongeregeldheden gewonden zijn opgeno men. Het Franse bestuur in Casablanca heeft de Maandag afgekondigde avond klok opgeheven. De Franse politie heeft bekend gemaakt, dat tijdens en na de ongeregeldheden in het geheel 500 arrestaties zijn verricht. Een koopman uit Heer (Limburg) had op een belastingbiljet de vraag, of hij uit vrijgevigheid personen of instellin gen met giften of anderszins had be voordeeld, met „neen" beantwoord. In werkelijkheid had hij voor acht neven en nichten ieder 500 op hun spaar boekje laten inschrijven met de bedoe ling die gelden er later weer af te ne men. Voor deze beantwoording met „neen" had hij zich voor de rechtbank te verantwoorden en de eis was een week gevangenisstraf. De verdediger mr. Jos Stroom had even wel bepleit, dat verd-achte inderdaad niet uit vrijgevigheid had gehandeld, omddt hij van den beginne af de bedoe ling heeft gehad het geld weer terug te nemen. Hij had de vraag dus juist beantwoord. De rechtbank aanvaardde dit verweer, al ivas zij van oordeel, dat in ander opzicht deze opgave dan on juist was geweest. Op dit punt werd verdachte vrijgesproken. In verband echter met een ander ten laste gelegd feit n.l. het verzwijgen van het bezit van een a"ndeel Koninklijke Olie van nominaal f 1000 werd hij veroordeeld tot f150 of 50 dagen hechtenis. Zondagmiddag 14 December geeft het Concertgebouw-Orkest wederom een speciale uitvoering voor met-Amsterdam mers. Dit buitengewone concert staat on der leiding van Ferenc Fricsay. Solistische medewerking verleent de Hongaarse vio liste Johanna Martzy. Op het programma staan de Haffner-symphonie van Mozart, het Vioolconcert van Dvora'" en „Pe- trouchka" van Igor Strawinsky. Nu de mist, die de laatste dagen Europa in een klemmende greep heeft gehouden, zo langzamerhand weer tot het verleden behoort, komt er enige ordening in de dienstregeling van het internationale luchtverkeer. De Amsterdamse luchthaven Schiphol kreeg het vandaag drukker dan ooit te voren. In de loop van de ochtend werden niet minder dan ongeveer 25 machines, die op buitenlandse vliegvelden hadden staan wachten op betere weersomstandigheden, binnengeloodst. Zij kwamen voor het grootste deel uit Frankfort, München, Brussel, Prestwick en Shannon. In het begin van de middag kon de normale dienstregeling weer worden hervat. 5» liet. De politie werd hij aankomst met stenen bekogeld. Zij opende hierop het vuur. Een woordvoerder van de „Istiqlal" schatte het aantal gedode Marokkanen op enige honderden. „Het werkelijke aantal zullen wij nooit weten", zo zeide hij. Vol gens hem was een aantal doden dadelijk door de politie begraven. Anderen werden heimelijk door hun familie begraven uit angst voor vergeldingsmaatregelen. Om de zelfde reden durfden gewonde Marokka nen niet naar de ziekenhuizen te gaan. Veel mensen stierven na de wanordelijk heden omdat hun verwondingen met be handeld werden, aldus de woordvoerder van de „Isiiqlal". In Heelweg bij Varsseveld (gemeente Wisch) is begin Augustus een drievou dige moord geschied, die grote verbijste ring en ontsteltenis heeft gewekt. De ver moedelijke dader bleek te zijn de 54-jarige D. J. L., landbouwer te Varsseveld!. Hij wordt ervan verdacht zijn slachtoffers ver giftigd te hebben door in het eten tien gram van een onverdund zeer vergiftig insectendodend middel te doen. Alleen al het inademen van deze stof kan dodelijk zijn. Prof. Velbinger, die de werking van dit gif op zichzelf onderzocht, is er aan overleden. De drie slachtoffers in Varsse veld, de twee broers H. G. te Lindert, B. te Lindert en hun zuster \Vilhelmina Jo hanna te Lindert, stierven onder hevige krampen na van het eten gebruikt te heb ben. De verdachte werd al jaren lang door zijn slachtoffers gewantrouwd. Zelfs na men zij hem wel als dagloner in dienst, zodat zij tenminste wisten waar hij uit hing. Dikwijls keerden zij van hun werk op het veld naar huis terug om te zien of L. misschien in de buurt was om zijn slag te slaan. L. heeft een lange serie veroor delingen achter de rug wegens diefstallen. De dagvaarding spreekt in deze zaak van moord, subsidiair doodslag, subsidiair mishandeling de dood tengevolge hebben de. De psychiaters, die L. onderzochten, spreken van psychopatische hebzucht, maar zij achten hem toch overigens wel normaal. Hij zegt tot zijn verontschuldiging, dat hij dacht, dat dit gif zijn slachtoffers al leen maar bedwelmde. In de tijd dat het gif werkte, hoopte hij gelegenheid te heb ben het huis te doorzoeken naar geld. Tegen L. is gistermiddag levenslange In de nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken in een warenhuis te Maastricht. Een der buurtbewoners zag de deur van het magazijn open staan. Uit het onderzoek bleek, dat de daders waren binnengekomen via de kolenkelder. Op de tweede verdie ping hadden zij hun slag geslagen. Tevens waren enkele deuren geforceerd. Nadat zij een tweetal koffers met verschillende soor ten goederen, onder andere fototoestellen, scheerapparaten, parfumerieën en horloges hadden volgestopt, hebben de daders via de deur van het magazijn het gebouw ver laten. Eén der inbrekers werd dezelfde nacht om drie uur op het Koningsplein door een agent van politie aangehouden. Spoedig kon toen ook de tweede ver dachte van zijn bed worden gelicht. Het bleken te zijn: de 17-jarige Van L. en de 19-jarige S., beiden uit het Wittevrouwen- veld. Eén hunner was enige tijd bij het warenhuis in dienst geweest. De gestolen goederen, waarvan de waarde op ongeveer 2000,wordt geschat, zijn opgespoord en in beslag genomen. Teleurstellend en pijnlijk op die ter men is tenslotte mijn eerste bespreking van het optreden van het Engelse Ballet Legat in Nederland uitgelopen. Teleurstel lend, omdat de leidster van dit gezelschap tijdens een verleden week gehouden pers conferentie zo hoog van de toren blies, dat wij niet minder dan wonderen ver wachtten van haar leerlingen, getraind volgens het door haar in 1937 overleden echtgenoot Nicholas Legat ontworpen sys teem. En pijnlijk, omdat al spoedig bleek dat deze merendeels nog zeer jonge dan sers gedwongen waren om ver boven hun krachten te werken. Mijn collega's van de te Amsterdam verschijnende dagbladen hebben er precies zo over gedacht, met het gevolg dat de voorstellingen in het enorme theater Carré avond aan avond voor zo goed als lege zalen worden gegeven. Nu ik wat meer van de programma's heb gezien, ben ik toch tot de conclusie geko men dat het Ballet Legat een aanmerke lijk gunstiger indruk zou hebben gemaakt als men voor de begeleidingen over een beter orkest had kunnen beschikken dan dat waaraan de allesbehalve benijdens waardige dirigent Hans Hubert Schonzeler thans met de moed der wanhoop het ge wenste klankbeeld poogde te ontlokken. De voor „Les Sylphides" van Fokine ge bruikte muziek van Chopin werd op niets en niemand ontziende wijze vermoord. Daar was eenvoudig niet op te dansen en het is dan ook onbegrijpelijk dat men in dit geval bij de gisteravond gegeven reprise niet met een piano heeft willen volstaan. Desondanks wist Eunice Gibson zich in deze suite te onderscheiden als een sier lijke danseres, althans voor zover het haar gebruik van armen en benen betreft. De belichting en het décor waren echter res pectievelijk onbarmhartig en erbarmelijk. Leon Ward toonde in „Les Sylphides" geenszins de allure van een danseur noble. Hij leek eenvoudig niet los van de grond te willen komen. Of niet te kunnen want het was opvallend bij hem en alle andere dansers hoe weinig economisch de krachten ter elevatie werden gebruikt. Dit is toch kennelijk een opleidingsfout. Maar in de zwakke choreografie van Anthony Burke op het symphonisch gedicht „De jonge Hercules" van Saint-Saëns liet hij evenwel een veelbelovend talent vermoe den, al verloor zijn houding iedere span ning zodra hij niet actief in beweging was. De inhoud wordt in het programma als volgt samengevat: „Een dramatisch ge dicht, waarin de strijd van de jonge Her cules wordt, uitgebeeld tussen zijn sensua liteit en zijn taak. Hij kiest zijn noodlot en vindt tenslotte de dood op de brand stapel. Dit leidt echter tot zijn onsterfe lijkheid". Geen Saint-Saëns, zouden wij willen zeggen, maar non-sens. Bijzonder mooi van lijn was hierin overigens de jeugdige Kathryn Beetham als de deugd zame nimf. In het zonderlinge allegaartje, dat als „Divertissements" werd aangediend, kon men andermaal Eunice Gibson oprecht be wonderen. ditkeer met de Seann Trubhais. een Schotse volksdans. Veseliko Sulic gaf een tamme imitatie van een Spaanse dan ser, doch kwam tamelijk meesleoend voor de dag als reivoerder in het Hongaarse intermezzo uit „Coppélia" van Delibes, nu hij niet door décors gehinderd werd Maar al met al bleef de totaalindruk on bevredigend. Hel Ballet Legat is allerminst rijp voor ontreden in het openbaar, hoe veel er incidenteV ook te waarderen valt. DAVID KONING. gevangenisstraf geëist. De officier van justitie noemde hem schuldig aan moord, gepleegd in rustig en rijp beraad. De belangstelling voor deze zaak was zo groot, dat de bezoekers voor de publieke tribune een rij vormden voor de villa Romershof aan de Velperweg, waar de Arnhemse rechtbank zitting houdt. Waartoe staan al deze mensen op de tri bune? zo vroeg de officier. Er zijn familie leden onder hen van de slachtoffers. Zij willen dat hier recht gesproken wordt en dat verwachten zij van de justitie. Hij be sloot zijn requisitoir met te beschrijven, hoe de slachtoffers geleden hebben, in het bijzonder de oudste broer, „drie mensen zijn hier letterlijk doodgemarteld". De verdediger, mr. Arnold, noemde zijn taak zeer zwaar. Hij betrok de motieven in zijn pleidooi, het onlogische van de han delwijze van verdachte en vroeg tenslotte of men hier niet met een misdadige abnor male te doen heeft. Hij verzocht de recht bank verdachte te doen opnemen in een kliniek om hem onder observatie te plaat sen. Voor pleiter was het niet. zozeer ver werpelijk, dat alleen maar de bedoeling tot bedwelming had voorgezeten. Dit ver haal had verdachte in een Amsterdamse gevangenis gehoord, toen hij daar enkele dagen vast zat. JULES VERNE is met zijn „Reis naar de maan" lang niet de eerste geweest die heeft gespeeld met de gedachte aan interplanetair verkeer. Een andere geniale Fransman, Cyrano de Bergerac schreef zijn „Voyage dans la Lune" al in... 1642 en het merkwaardige is dat hij aan het ge bruik van raket-aandrijving dacht (Verne liet zijn maanreizigers afschieten in een kanonskogel, alsof iemand ooit de daar mee gepaard gaande versnelling zou kun nen overleven!). Maar de eerste serieuze pogingen dateren uit onze eeuw en wie wil weten hoe het met de mogelijkhede^t van het interplanetair verkeer staat kan zich volledig oriënteren nu Arthur Clarke's boek ..The Exploration of Space" zo juist in Nederlandse vertaling is verschenen. (..Expedities naar de Planeten", uitgevers mij Pax, Den Haag). Clarke is voorzitter van de British Inter planetary Society en de lezer bevindt zich dus in deskundige handen wanneer hij zich met de gedachte aan „ruimtevaart", zoals de Nederlandse term luidt, vertrouwd tracht te maken aan de hand van dit boek. Het is voorzover ons bekend het eerste in Nederland verschijnende boek dat een ge documenteerd overzicht geeft van de in zichten zoals die zich sinds de laatste oor-' log hebben ontwikkeld. Het is niet de be doeling van de schrijver geweest, alles lot in de meest exacte finesses te behandelen. Toch zal ook de al enigermate ingewijde met belangstelling (cn bewondering!) ken nis nemen van de wijze waarop Clarke weet uiteen te zetten welke de technische moeilijkheden zijn en hoe die moeten wor den opgelost. (Een der Nederlandse be werkers voegde zelfs een aanhangsel toe dat er dieper op ingaat dan de auteur zelf). Los van de aarde het is voor velen geestelijk een hele stap, zelfs in da leun stoel. De zwaartekracht zelf moet immers worden overwonnen. Onwillekeurig denkt men daarbij, al dan niet beïnvloed door. Verne's kanonskogel, aan het een o) an dere projectiel dat alleen in staat zal zijn de aarde te verlaten als men het maar „een knoert van een zet" geeft. Wie daar entegen in werkelijkheid of op de film wel eens een raketopstijging heeft gezien weet dat zo'n vuurpijl bij haar start zeer veel overeenkomst vertoont meieen lift. Geleidelijk-a an wordt de snelheid op gevoerd. Het gaat namelijk niet om de begin-snelheidmaar om de versnelling. Als die groot genoeg is en Clarke'n boek treedt at voldoende détails om duide lijk te maken hoe dat moet worden be reikt zal de raket zich kunnen onttrek ken aan een terug-val op de aarde. Een maal buiten de aardse aantrekkingssfeer, althans buiten de practische werking er van. zal het voertuig men spreekt van ..ruimte-schepen" zich gedragen als ecu zelfstandig hemellichaam waarop de aarde geen vat meer heeft. Pas als het in de buurt van een andere planeet komt begint het daarheen te „vallen" en nu wordt het omgekeerde nodig van wat men bij het vertrek van de aarde deed: in plaats van snelheid verkrijgen moet men nu snelheid vernietigen en ook daarvoor is brand stof nodig, evenals natuurlijk voor de te rugreis van bijvoorbeeld Mars naar de aarde. Het verstandigst zal trouwens zijn, de reis naar de maan of een andere planeet te beginnen van een zgn. aardstation. een kunstmatige satelliet die in een vaste baan om de aarde draait en door middel van vrachtraketten wordt bevoorraad. Van daar af zal de sprong lichter (en dus eco nomischer) worden dan van het aardop pervlak af. Op analoge wijze zal men mis schien voor de landing op Mars gebruik kunnen nïaken van een van Mars beide manen. Plwbos of Deimos. Liever dan nog in te gaan op allerlei andere problemen (technische, medische, etc.) die in een noodgedwongen beknopte bespreking toch Clarke's uitvoerige be schouwingen geen recht zouden doen we dervaren. staan wij hier even stil bij de psychologische consequenties van het in terplanetaire verkeer. Clarke spreekt in alle ernst over het koloniseren van andere planeten en het aanbrengen, waar nodig, van dampkringen van gelijke soort als de aardse opdat be woning door mensen mogelijk wordt (en het kon wel eens nodig worden: de aard- bevolking neemt in steeds sneller tempo toe en reeds op dit moment is de wereld- voedselsituatie een klemmender probleem dan menig ander dat de voorpagina's onzer dagen opsiert). Voor de mens zal het ver blijf op een andere planeet zijn aenkwijze, zijn wereldbeschouwing beïnvloeden, ster- leer dan Copernicus heeft kunnen bevroe den. De reeds zo ver teruggaande litte raire historie van het ruimtevaart-verhaal, zegt Clarke ergens, bewijst hoe diep dit denkbeeld is geworteld in de menselijke natuur en ook al had de mens geen enkele goede .wetenschappelijke" reden om naar de planeten te gaan, dan zou hij er even goed heengaan. Wij kennen allen, schrijft hij even ver der, de bekrompen geestesgesteldheid zon der belangstelling voor iets buiten eigen dorp of stad, die alles naar deze klein steedse maatstaven afmeet. Langzaam-aan misschien wel al te langzaam zijn wij bezig ons uit die mentaliteit op te werken tot een meer kosmopolitische zienswijze. Weinig zal die evolutie zozeer kunnen bevorderen als de verovering van de ruimte. Zelfs degenen voor wie de gedachte aan interplanetair verkeer niet nieuw meer is worden wel eens overvallen door gedach ten als: grijpt de mens hier niet te hoog? Men ziet op een heldere avond Jupiter. Mors of Venus aan de hemel staan en be seft koevele millioenen kilometers ons zelfs van deze naaste buren in het heelal schei den. Maar is de sprong technisch gespro ken wel zoveel groter dan die van laat ons zeggen Etephensons eerste stoomlocomo tief (1514) tot de straaljager? Er ligt maar ruim één en een kwart eeuw tussen. En in onze dagen groeien de mogelijkheden der techniek niet alleen voortdurend maar cok steeds sneller net als de we reldbevolking. Zit daarin niet een aan wijzing? G. v. W. De Marokkaanse nationalistische partij Istiqlal heeft gisteren een communiqué gepubliceerd waarin gezegd wordt, dat de ongeregeldheden van de afgelopen 48 uur in Ma rokko zich ui'sluit end hebben voor gedaan in de „Carrières Centrales" en zijn uitgelokt dooi* de politie. Ontkend wordt dat er een heimelijke verstandhouding zou bestaan tassen de Istiqlal en de commu nisten. De Istiqlal verklaarde, dat aangezien haar partij verboden is. de onder commu nistische leiding staande Franse C.G.T (algemeen vakverbond) de enige groep was, waarbij zij zich kon aansluiten. Gisteravond onls'ond er nog even een gespannen toestand in Casablanca toen Mohammedaanse sprekers op hoeken van straten bijeenkwamen en voorbijgangers tot gewelddaden tegen de Fransen tracht ten op te zetten. De politie verrichtte enige arrestaties. In Beni Mellal zijn gisteren twee Ma rokkanen gedood en zeven gewond. Beni Mellal ligt 250 km. ten Zuid-Oosten van Casaiblanca. Hier kwamen oproerlingen bijeen om de vrijlating te eisen van een Marokkaan, die tot 15 da-gen gevangenis straf was veroordeeld voor een klein de- Na een langdurige ziekte is te zijnen huize aan de Pauwlaan te Wassenaar in de ouderdom van 79 jaar overleden de heer Daniel Th. Ruys, in leven oud-directeur van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, van 1923 af gemeenteraadslid en sinds 1935 tot zijn aftreden in 1945 tevens wethouder en verscheidene malen ook loco-burgemeester der gemeente Wassenaar. De begrafenis in het familiegraf op de Hervormde Begraaf plaats te Rotterdam, Hillegersberg, is hedenmiddag op verzoek van de over ledene in alle stilte geschied. De heer D. Th. Ruys werd op 13 Sep tember 1873 te Rotterdam geboren. Zijn jonge jaren bracht hij, ter opleiding voor zijn toekomstige taak, grotendeels op kan toren in het buitenland door, waarna hij op 1 Januari 1914 werd opgenomen in de fa. W Ruys en Zonen, welke de directie voert over de Koninklijke Rotterdamse Lloyd en enige dochterondernemingen. Deze functie heeft de heer Ruys 20 jaren vervuld. Hij was sinds 1918 secretaris van de Wassenaarse Bouwvereniging en, tot de opheffing, penningmeester van de Burger wacht. Ook was hij van de oprichting af gedurende vele jaren lid van het hoofdbe stuur en penningmeester van de afdeling Wassenaar van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, bestuurslid en sinds kort erelid van het Groene Kruis en tevens bestuurslid van de Annakliniek te Leiden. In 1920 had de heer Ruys een zeer werk zaam aandeel in de voorbereiding en uit voering van de door de Nederlandse rege ring naar de in hongersnood verkerende landen Oostenrijk en Hongarije gezonden levensmiddelentreinen. Voor het Neder landse Rode Kruis nam de heer Ruys later ook deel aan de daadwerkelijke steunver lening aan Abessinië. Om gezondheidsredenen had de heer Ruys zich de laatste jaren uit het openbare leven teruggetrokken. Het district Noord-Holland van de Neder landse Boksbond organiseert op Woensdag 17 December internationale amateurwedstrij den in Krasnapolsky te Amsterdam. Het volledige programma luidt: Internationaal: vedergewicht: Jan van der Zee (Amsterdam)Whelan (Londen). Licht- wellergewicht: De Ruiter (Amsterdam) Santos (Londen). Weltergewicht: Zwaan (Amsterdam)Moloney (Londen). Zwaar- weltergewicht: Offenbeek (Amsterdam) Ward (Londen). Zwaargewicht: Van Vlijmen (Amsterdam)Cowan Londen Nationaal: Bantamgewicht: Indenberken (Amsterdam)— De Rooy (Amsterdam). Ve dergewicht: Faber (Amsterdam)—De Boer (Amsterdam). Middengewicht: Van de Waard (Amsterdam)—Santilhano (Amster dam). Uitgestelde partijen van de kampioen schappen in de B-klasse van het district Noord-Holland vlieggewicht: Berkhout (Am sterdam)—Rave (Amsterdam). Lichtwelter- gewicht: Grannetia (Haarlem)—Niezink (Amsterdam). Zwaarweltergewicht: Ban ning (Haarlem)Sjouwerman (Amsterdam) Het basketballprogramma voor Donderdag avond, dat wordt afgewerkt in het Krelag'e- huis in Haarlem, is als volgt: Dames, le klasse: HGA—PSVH; 2e klasse: HHC 2Oosterkw.. Heren le klasse: IHJHGA. Voor Vrijdag is het programma: Dames le klasse: SCH—HOC. Heren le klasse: HOCSCH. Ter vaststelling van een Westelijk hockey- elftal voor de districtswedstrijden zal Zater dag 13 December op Klein Zwitserland in Den Haag een wedstrijd worden gespeeld tussen een voorlopig Westelijk B-elftal en een combinatie van de ploegen H. H. IJ. C- en T. O. G- O. Het voorlopig Westelijk B-elftal is als volgt samengesteld: Doel: Dorhout Mees (Stichtse). Achter: Garrels (HH1JC) en Terlingen (Be Fair). Midden: Korpershoek (H.'sum), Snoep .A.'dani) eri Wagener (H.'sum). Voor: Hillenius (Togo). Bouwman (BMHC), Hooghiemstra (SCHC), Hillen (Groen Geel) en Tholen (Be Fair). Trein beschoten Tussen Kalaa Kebira en Kalaa Srire in Tunesië is gisteravond de trem van Tunis naar Sousse met machinegeweren bescho ten. Een Tunesiër kwrm om het leven en een aantal reizigers werd gewond. Pakistan heeft Dinsdag de politieke commissie van de UNO voorgesteld de Bey van Tunis uit te nodigen een vertegen woordiger te zenden, die zal deelnemen aan het debat over de Tunesische kwestie. De arrondissementsrechtbank te Maas tricht heeft gisteren uitspraak gedaan in de hoger beroep-zaak, waarbij drie per sonen terecht stonden wegens overtreding van de Algemene Politie Verordening Maastricht ten aanzien van het aanplak ken van verkiezingsbiljetten in Juni van dit jaar te Maastricht. Tegen hen was procesverbaal opgemaakt, omdat zij voor het aanplakken geen vergunning bij de ge meentelijke overheid hadden gevraagd. Nadat de raadsman bepleit had, dat de betreffende bepaling in de politieverorde ning Maastricht, zoals die daar was gefor muleerd met een algemene verbodsstrek king, niet verenigbaar is met de bij de grondwet in artikel 7 gewaarborgde druk persvrijheid, hebben eerst de kantonrech- tèr te Maastricht en daarna de rechtbank aldaar onderschreven, dat de bepaling in de verordening inderdaad bindende kracht mist en dat dus de vastgestelde feiten niet strafbaar geacht kunnen worden. Beide ins'anties hebben ia tegenspraak tot de eisen van een geldboete van acht gulden of vier dagen hechtenis, welke eerst de ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantonrechter, en later de officier van Justitie bij de rechtbank hadden ge steld, de verdachten van rechtsvervolging ontslagen. Kreutzberg in een vrolijke dans op muziek van Mozart. Iedere keer als Harald Kreutzberg, die enkele weken geleden nog in het Heem- steedse Minerva-Theater optrad, ons land bezoekt, hoort men de vraag stellen: „Hoe oud zou deze danser nu eigenlijk zo lang zamerhand wel zijn?" Wij kunnen daar thans op gezag van zijn impresario Ernst Krauss het antwoord op geven: Donderdag 11 December viert hij zijn vijftigste ver jaardag. In „Telegram van mijn leven" heeft Kreutzberg enkele jaren geleden zijn loop baan als volgt beknopt samengevat: „Geboren te Reiehenberg in Bohemen. Scholen: gymnasium, kunstacademie in Dresden. Doel: costuumontwerper en dé corschilder. Bovendien uit plezier in be weging: les bij Mary Wigman. Stop. Ballet- meester Max Terpis ziet me claar en wil me als danser aan de opera in Hannover engageren. Zal ik het doen? Ja! Van daar met Terpis aan de Staatsopera te Berlijn. Eerste grote succes in Friedrich Wilckens' ballet „Don Morte"* Wilckens sedertdien mijn trouwe begeleider en componist van vele dansen. Stop. Max Reinhardt enga geert me voor de Salzburger Festspiele. Rol van ceremoniemeester in Gozzi's „Tu- randot". Dan mijn eerste toneelrol onder Reinhardt: Puck in Een Midzomernacht- droom". Reinhardt neemt me met zijn ge zelschap mee naar Amerika. Eerste vlucht de wereld in. Stop. Sindsdien twaalf keer in Verenigde Staten. Japan, China. Zuid- Amerika en geheel Europa worden bereisd. Daar tussendoor gastrollen in balletten (Staatsopera Wenen, Berlijn) en enscene ringen van enige balletten. Stop. Na de oorlog weer drw keer in de V.S. en Zuid- Amerikaverder Oostenrijk, Duitsland, Holland. Scandinavië. Zwitserland, Italië, Hongarije enzovoorts. Waar het mij het beste bevalt? Overal, waar de mensen van mijn kunst houden en dat is de wereld!" Een kwart eeuw geleden bracht Kreutz berg zijn eerste bezoek aan ons land. Sa men met Yvonne Georgi en een ensemble van de stedelijke opera van Hannover gaf hij een serie uitvoeringen in diverse thea ters ter gelegenheid van de te Amsterdam gehouden Olympische Spelen. Onlangs heeft hij zijn twaalfde tournée door Nederland gemaakt. Begin Februari gaat hij naar Amerika en vandaar via Tsrael naar Fin- 'and. om in Augustus terug le keren naar Zwitserland, waar hij ieder jaar een cur sus geeft voor honderden leerlingen uit alle delen der wereld.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7