Delftse stemmen over het komende Europa referendum Eindelijk Dartiesü Armoede, invaliditeit, eenzaamheid gaan vaak hand in hand RECHTSBIJSTAND operette DE BRUILOFT VAN FIGARO CONCERTGEBOUW Winkelhuis Amsterdamstraal" WOENSDAG 10 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Algemene opinie: een belangwekkend experiment dat echter rijkelijk snel voorbereid moest worden Verstaan de kiezers hun Europese plicht? Oost-Duitse ministers geschorst Zuid-Afrikaanse bijbels in Amsterdam gedrukt Operaballet geeft drie premières Kapperszaken mogen half uur langer open blijven Grotere rijksbijdrage aan Kennemerduinen Mejuffrouw S. G. Land overleden Betrouwbaarheidsrit Amateurtoneel „Betje regeert" Zilveren jubileum bij de posterijen Nieuwe woningen in Noord van „Patrimonium" Niet voldaan aan alimentatieplicht Scheepvaart REMBRANDT „DE FIDELE BOER' Paul Hörbiger S TADSSCHOUWB URG Het Nationaal muziekkorps Buitengewoon Concert REMBRANDT THEATER CINEMA PALACE 't SPAARNE THEATER J. SPEELMANS KI. Houtstraat 132 b. d. Brug Sol. HERENHUIS bij Florapark Vandaag over een week gaan de Delfte naren en de Bolswarders ter stembus om hun oordeel uit te spreken voor of tegen het nieuwe Europa. Hard is er gewerkt in beide steden om het kiezersvolk „rijp" te maken voor deze belangrijke proefstem- ming en met succes, want spreek met wie ge wilt in Bolsward of in Delft, ge vindt er nauwelijks één weldenkend mens meer die in principe tegen de Europese gedach te is. Gisteren polsten wij een groot, aan tal Delftenaren van allerlei politieke en religieuze komaf, zomaar op goed geluk uit het adresboek gevist, en onder al die mensen bleek er niet een te zijn, die niet sympathiek tegenover het politieke een- heidsstreven stond, al interpreteerden zij het allemaal op hun eigen, dikwijls zeer persoonlijke wijze en al koesterden velen van hen op détailpunten wel bezwaren, wensen of misvattingen. Een der eersten met wie we spraken was prof. dr. O. Bottema, de populaire rector- magnificus van de Technische Hogeschool, die ons met een quasi-wanhopig gebaar op de stapels paperassen wees die zijn schrijf bureau overdekten. „Daar ligt het ant woord op uw vraag: allemaal correspon dentie over studenten-uitzending naar het buitenland met alle deviezen- en paspoor ten-misère die daaraan vastzitBe grijpt u nu waarom ik vlak vóór een Euro pese eenheid ben, die aan al zulke obsta kels een einde zal maken? Jammer alleen dat onze studenten merendeels te jong zijn om straks mee te stemmen, want vuriger voorstanders van de Europese gedachte zal men moeilijk vinden. De jeugd heeft ten slotte nog meer belang bij soepeler inter nationale verhoudingen dan wij ouderen en zij ook zal straks het gebouw van een betere wereldorde moeten voltooien. Maar laat men haar dan ook niet passeren bij referenda als dit, want dan kan zij haar belangstelling verliezen. En wat mijn mede-hoogleraren betreft, komt u maar eens kijken in het „proffenstraatje" waar ik woon, daar ziet u vrijwel huis aan huis een Europa-affiche voor de ramen prij ken!" Bondiger was het oordeel van een 91- jarige Delftenaar die wij opzochten in een rusthuis aan de Spoorsingel. Hij was „wat doofjes", had men ons gezegd en hij zag ook niet zo erg best meer, maar dat nam allemaal niet weg dat hij nog best z'n weetje wist in de politiek en al die dingen. Tweemaal had hij zich de Nieuw Europa brochure laten voorlezen, die hier huis- aan-huis verspreid is, maar toen was zijn besluit dan ook genomen. „Eendracht maakt macht", vond hij altijd maar en daarom ging hij vóór stemmen op 17 De cember, tenminste als wij de Koningin zouden mogen houden - dat wou hij nog wel even heel secuur weten. Maar toen wij hem daaromtrent gerustgesteld hadden, verzekerde hij ons plechtig, dat Europa straks ook op zijn jawoord zou kunnen rekenen. Voorlichting zonder franje Er bleken trouwens nog wel meer Delf tenaren te zijn die kopzorgen hadden om trent de toekomst van ons Vorstenhuis, want nog vijf keer werd ons diezelfde dag een soortgelijke vraag gesteld, onder an deren door een kantoorbediende met mulo- en „practijk"-diploma's. Hetgeen maar weer bewijst dat velen nog de vreemdste ideeën omtrent de doeleinden van de Euro pese beweging koesteren, vooral op het stuk van de souvereiniteits-overdracht. En daarom is het goed dat zij nu de kans krijgen zich in al die klaarblijkelijk duis tere zaken wat meer licht te verschaffen via de genoemde huis-aan-huis brochures en vooral via de „vraagavonden", waarop in populaire trant de essentie van de Europese gedachte toegelicht wordt en alle verwarrende integratiefranje buiten be schouwing blijft. Het leuke is nu dat aan deze gesimplifi ceerde voorlichting in Delft ook verschil lende particuliere instellingen met groot succes meewerken. Zo zagen wij bijvoor beeld een nummer van het personeels orgaan der Kon. Ned. Gist- en Spiritus fabrieken met twee uitstekende en voor iedereen begrijpelijke uiteenzettingen over het belang van de komende proefstem- ming en over de Kolen- en Staalgemeen schap: een particulier initiatief, dat na volging verdient! „Stemmers belangrijker dan ja-stemmers" Ook de arts D. P. Kok, die als medicus en als C.H.U.-raadslid de toeverlaat is van honderden Delftenaren, is een overtuigd voorstander van de Europese eenheid, al acht hij het Nederlandse volk nog lang niet „rijp" genoeg om daarover een wei- gefundeerd oordeel uit te kunnen spreken. De komende proefstemming ziet hij dan ook hoofdzakelijk als een interessant ex periment, waarbij het opkomst-percentage der kiezers van veel meer belang is dan het aantal ja-stemmen dat er tenslotte uit de bus zal komen. De heer Weber, fractieleider der K.V.P. in de Delftse raad, is eveneens tot de con clusie gekomen dat het allemaal nog niet voldoende leeft bij de mensen en dat zelfs vele intellectuelen blijkbaar niet in Euro pese termen kunnen denken. Als katholiek ziet hij bovendien nog een andere Europese roeping: die van de kampioen van het Christendom en de Wes terse beschaving en ook die roeping kan het beste vervuld worden als ons wereld deel zich nauwer aaneensluit. Ds. A. de Voogd, Ned. Hervormd predi kant en voorzitter van het Delftse predi kanten-collegium, acht het vooral belang- rijk dat een nauwere Europese samenwer king de mogelijkheid zal scheppen om on ze godsdienstige principes in andere lan den te kunnen verbreiden, naar Italië bij voorbeeld, waar de protestanten het thans verre van gemakkelijk hadden. Een nadeel vindt hij echter dat bepaal de confessionele partijen in de kleine lan den bij een voortschrijdende politieke in tegratie wel eens in het gedrang zouden kunnen komen. Veiligste weg Ir. S. H. Stoffel, voorzitter van de Delft se Kamer van Koophandel en raadslid voor d« Y.V.D., is van mening dat Europese eenheid een onvermijdelijke „must" zou zijn ook al stond Ruslands stok niet achter de deur. Langs de functionele weg kan men misschien zeer ver vorderen op weg naar die eenheid, maar de snelste en vei ligste methode is die van de politieke in tegratie met een centraal toporgaan, een welomschreven grondwet en een democra tische vertegenwoordiging, want als het alleen bij een economische en militaire in tegratie blijft kan het democratische ele ment wel eens danig in de knel komen. Voorspellingen Prognoses over de uitslag van het ko mende referendum wil ir. Stoffel, een vi tale zeventiger, die zelf een actieve rol speelt in het Delftse comité van voorberei ding, niet doen, maar wel hoopt hij op een behoorlijke opkomst, hoewel dit naar rato wel minder groot zal zijn dan in Bolsward, waar men in totaal maar zo'n zesduizend kiezers te „bewerken" had tegen ruim 66.000 in Delft, terwijl de tijd van voorbe reiding rijkelijk krap was. Andere „inge wijden" rekenen op een opkomst van 60 a 65 percent, waarvan dan weer 95 pet „ja" zou stemmen. Een secretarie-ambte naar voorspelde ons echter nog, dat er hoogstens op de helft van het electoraat te rekenen valt, mits het mooi weer is op de verkiezingsdag, „want anders blijven dl- nog heel wat meer thuis". Laat ons dus maar hopen, dat al die profeten ongelijk krijgen en dat Delft straks met een heel wat beter totaal uit de bus zal komen dan zij gissen - het „zit erin", zoals dat heet. BERLIJN, (DPA) De Oost-Duitse premier, Grotewohl, heeft medegedeeld, dat de minister van Handel en Bevoor rading, dr. Karl Hamann, van zijn functies ontheven is, „wegens het geven van on juiste leiding, die gevoerd heeft tot een vermindering van de margarinebevoorra ding van de Oost-Duitse bevolking". Hamann behoort tot de liberaal-demo craten. Ook de staatssecretaris voor de voedsel- en genotmiddelen-industrie, Rudolf Al- brecht (agrarische partij) is op „verlof" gezonden. Er zal een onderzoek in het ministerie ingesteld worden. Grotewohl gaf toe, dat zich „tijdelijk moeilijkheden en vertragingen op het ge bied van de voedselvoorziening" voordoen. Deze betreffen vooral boter, margarine, vlees, aardappelen, groente en suiker. Volgens het West-Berlijnse blad „Tele graph" (sociaal-democratisch) is Hermann Matern in Oost-Berlijn gearresteerd. Ma- tern is voorzitter van de partij-controle commissie van de (communistische) socia listische eenheidspartij (S.E.D.) en vice- voorzitter van de Volkskamer. Hij was tevens lid van het politburo van de S.E.D. Hem zou verweten worden, dat hij met de groep-Slansky verbindingen heeft onder houden. Nadat vorig jaar de Friese uitgeverij A. Jongbloed te Leeuwarden een opdracht was verstrekt voor het drukken van een Bijbel in het Frans, heeft thans wederom een Nederlandse drukkerij een buitenland se order voor het drukken van een Bijbel uitgave ontvangen. Tussen het Brits en Buitenlands Bijbel genootschap te Londen en de in October jongstleden te Kaapstad opgerichte „Ver enigde Protestantse Uitgevers van Suid- Afrika" is een desbetreffende overeen komst gesloten. De Zuid-Afrikaanse com binatie heeft aan de Amsterdamse N.V. drukkerij en uitgeverij J. H. de Bussy op dracht gegeven tot het drukken van huis bijbels in het Zuid-Afrikaans, en voorts een bestelling gedaan voor kansel- en familiebijbels. De eerste oplaag is 25.000 stuks. Aan huisbijbels bestaat in de Afrikaans sprekende gemeenschap een grote behoef te. Door de grote afgelegenheid van zoveel „boerenplaase" is de gewoonte om dage lijks huisgodsdienstoefeningen te houden nog wijdverbreid. Van het straks verkrijg baar zijn van huisbijbels verwacht men in Zuid-Afrika ook een sterke stimulans tot deze huisgodsdienstoefeningen. Het Ballet van de Nederlandse Opera heeft enige nieuwe werken op zijn réper toire genomen, waarvan onder leiding van Frangoise Adret de eerste voorstellingen worden gegeven op Dinsdagavond 16 De cember in de Stadsschouwburg te Amster dam en op Donderdagavond 18 December te Utrecht. In eerste uitvoering bij dit ensemble komen dan de tweede acte van „Coppelia" van Louis Mérante, muziek van Delibes, inge studeerd door de balletmeester Roland Ca- senave, „Apollon Musagète" van Frangoise Adret op muziek van Igor Strawinsky en een pas-de-trois op muziek van Glinka. Voorts zal men een reprise geven van „Quatre Mouvements" op de 88ste Sym- phonie van Haydn. Behalve de solisten van het Operaballet zullen in dit programma twee gasten op treden: Ethéry Pagava en Youly Algaroff. Het orkest staat onder leiding van Char les Bruck. Verzoek ingewilligd Een aantal organisaties in het dames- en het herenkappersbedrijf heeft destijds bij de regering het verzoek ingediend om te bepalen, dat het verbod, een winkel op werkdagen na 18 uur voor het publiek ge opend te hebben, niet geldt van 18 tot 18.30 uur voor winkels, waar het bedrijf van dames- of herenkapper pleegt te worden uitgeoefend. Bij Kon. Besluit is dit verzoek thans in gewilligd en bepaald dat dit latere slui tingsuur uitsluitend geldt voor zover be treft het verrichten van kapperswerkzaam heden. Het besluit treedt 11 December in werking. Verschenen is een nota van wijzigingen bij de ontwerp-begroting 1952 van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Werd in de Memorie van Toelichting bij het onderhavige wetsontwerp de verwach ting uitgesproken, dat voor de rijksbijdrage in het exploitatie-tekort der stichting het nationale park „De Kennemerduinen" voor 1953 voorshands slechts f 11.000 zou be hoeven te worden uitgetrokken, inmiddels is het duidelijk geworden, dat daarmede niet kon worden volstaan. De in deze stich ting deelnemende partijen meenden aan vankelijk, dat de jaarlijkse exploitatie tekorten in de orde van grootte van f 20.000 zou liggen. Zij garandeerden derhalve ge zamenlijk een jaarlijkse bijdrag in het te kort tot maximaal dat bedrag. Evenwel heeft de ervaring geleerd, dat, wil dit na tionale park zijn recreatieve functie naar behoren vervullen, hogere uitgaven (voor bewaking, aanleg en onderhoud van fiets en wandelpaden en dergelijke) nodig zijn dan voorzien waren. Gezien de betekenis van dit zich bevredigend ontwikkelende recreatiegebied wordt het wenselijk ge acht het maximum te verhogen van f 20.000 op f 50.000. Het rijksaandeel in de bijdrage is 55 Voorgesteld wordt derhalve het rijksaan deel van f 11.000 te verhogen tot f 27.500. Vandaag is in alle stilte mejuffrouw S. C. Land naar haar laatste rustplaats gebracht. Deze zeer bekende Engelse lerares in deze omgeving is 74 jaar geworden. In September 1909 werd zij tot tijdelijk lerares aan de HBS te Haarlem benoemd, maar na een korte tijd aanvaardde zij een betrekking in Alkmaar. In September 1910 keerde zij naar Haarlem terug, waar zij 34 jaar verbonden is geweest aan het Stedelijk Gymnasium. Mejuffrouw Land verwierf zich ook be kendheid door het vele werk dat zij heeft gedaan voor de afdeling Haarlem van de English Association, waarvan zijn veertig jaar penningmeesteresse is geweest. De officiële uitslag van de Betrouwbaar heidsrit van de motorclub Haarlem en om streken luidde: Lichte klasse en auto's: 1. H. Slooper 12 s.p;. 2. E. de Graaff 15 s.p.; 3. W. v. d. Helm 15 s.p.; 4. C. Hardebelt 20 s.p.; 5. A. Boogaard 44 s.p.; 6. Limbach 55 s.p.; 7. Weber 56 s.p. Zware klasse: 1. J. Leeuwerke 8 s.p.; 2. O. Moeke 13 sp.; 3. J. Swart 18 s.p. Henk Bakkers „Betje" regeerde Dins dagavond weer in de stadsschouwburg en het zij gezegd: tot onverflauwd vermaak van het publiek. Ik weet niet hoeveel voorstellingen Betje intussen al heeft ge haald. Het zullen er heel wat zijn. Dat het sluk nog altijd zo inslaat wekt geen ver wondering. Het maakt het de amateurs niet te moeilijk, vraagt in hoofdzaak ty peringen en is gymnastiek voor de lach spieren van goedwillende toneelbezoekers als op voorstellingen van onze dilettanten gezelschappen verschijnen. De keuze van de Arbeiders Toneelvereniging „Herman Heijermans" was met „Betje" verant woord. De vereniging greep bewust niet te hoog. Ze zorgde voor een goede bezetting der onderscheidene rollen en trof in de ver tolkster der titelheldin juist de spil waar alles om draait. Geen stopperspil - om eens de voetbalterminologie te gebruiken - maar een aanvallende spil, een, die voortdurend de juiste toon te pakken had en naast het medeleven ook het medelijden wist op te roepen, precies zoals de auteur dat met vermijding van de melodramatiek bedoeld had. Mevrouw C. Kienjet-Reemer speelde de rol mèt hart en ziel, bedrijvig, niet voor de poes, een brok ouderwets toneel, zoals dat deugd doet in zijn zwart-wit schilde ring, compleet de Betje, die voor de Bak ker is. De spelers rond haar vergaderd wisten ook hun weetje. Mej. R. Schiffer met een gevoelig meisjestypetje, mevrouw L. Schotvanger-Mars als een verwende on dankbare dame - haar ondankbaarheid was sterker dan haar verwendheid - me vrouw C. Peper-Heynis als de actrice Mia van Laar, die geen onmogelijke caricatuur werd. Van de herenrollen was de huis knecht wel een zeer fraai nummer, ook een fraai nummer toneelspel, door J. C. Huysman verzorgd. De heer Booms miste de allure van de fabrikant in zijn uiter lijke verschijning, maar wat deze man in nerlijk bewoog wist hij wel waar te ma ken. Hetzelfde geldt voor de luxe zoon van de heer G. Schouten. Zeer aannemelijk over alle linies was de bankdirecteur van de heer Bakker, terwijl ten laatste de leve rancier een klein, maar goed uitgekiend stukje spel was van de heer Schotvanger, die ik graag eens in groter werk zie. De regie van de heer Veerhoff valt te prijzen. Hij zal alleen het tempo moeten opvoeren. Het lijkt me voorts, dat de ver eniging in sociaal getinte stukken een voor haar geschikt arbeidsterrein zal kunnen vinden. Ze kan daar zeker eer mee inleg gen. P. W. FRANSE Wie zich gaat verdiepen in het probleem van de Stille Armen komt niet alleen de armoede, de nooddruft tegen. Hij ontmoet ook de invaliditeit, de ouderdom en de een zaamheid. En men houdt zijn hart vast bij het ver nemen van het bestaan van een gezin met een paar kinderen, waarvan de Vader blind is en de vrouw zwak en nerveus. Familie en kennissen zouden er zoveel toe kunnen bijdragen om zo'n gezin door hun bezoek van tijd tot tijd wat op te fleuren. Maar neen, die blijven weg. Waarover zou je in zo'n gezin, waar alleen het leed de scepter schijnt te zwaaien, nog moeten praten? V/at moet er in zo'n trieste sfeer in die kinderhoofden omgaan? Met wat voor kijk op de maatschappij gaan die straks de wereld in? Eenzaamheid is naast gebrek ook het deel van die weduwe, dat afkomstig uit een ander land, alleen hier is achtergebleven, alleen met een kind. Deze vrouw lijdt aan doofheid, is verder ook ziekelijk en wordt zeer gehandicapt doordat zij de Neder landse taal niet machtig is. Toen de man nog leefde, was men in goede doen, dat maakt de tegenwoordige toestand des te schrijnender. Armoede, invaliditeit en eenzaamheid gaan ook hier hand in hand. En dan zijn er die gevallen van ouder geworden vrouwen aan wie het beschermend dak van het ouderlijk huis is ontvallen. Zij hebben al tijd de huishouding gedaan en zij zijn te oud geworden om nog wat anders te gaan doen. Vaak zijn zij dan al blij als zij bij een familielid of een kennis huishoudelijke hulp mogen verlenen tegen kost en inwo ning. Zij hebben dan tenminste weer een dak boven het hoofd. Maar er schiet ook geen dubbeltje over voor nieuwe kleren, voor een extraatje, voor een cadeautje. Ziet, dat zijn nu de mensen voor wie het Comité Voor de Stille Armen zo graag iets wil doen. Aan wie men al is het nog maar op bescheiden wijze wil laten zien, dat zij niet eenzaam zijn op deze barre wereld. Dat hun moeilijk heden niet onopgemerkt zijn gebleven. Het zijn mensen zoals u en ik. Zij hebben het alleen heel wat slechter getroffen in hun leven. Zouden wij daarom bij het Kerstfeest het feest van het licht niets van onze rijkdom willen afstaan aan hen, die in dat opzicht zo bitter misdeeld zijn? Op Woensdag 17 December hoopt de heer E. Zuiderduin, besteller-chauffeur Dickmans- straat 38 Haarlem, zijn zilveren jubileum te vieren in dienst van de P. T. T. De jubilaris begon zijn loopbaan als hulp besteller te Overveen in 1927, en werd over geplaatst naar Haarlem toen een gedeelte van de bestelkring Overveen na de annexatie naar de gemeente Haarlem overging. Op 15 Augustus 1931 volgde zijn benoeming als be steller. In Februari 1940 volgde nogmaals over plaatsing naar Aerdenhout, totdat de heer E. Zuiderduin in 1947 weer werd overgeplaatst naar Haarlem in de rang van besteller chauffeur en hier tot op heden zijn werk zaamheden nog steeds verricht. Velen zullen dan ook van hun belangstelling getuigen, daar de jubilaris door zijn ijver en hulp vaardigheid vele vrienden heeft verworven. Namens de Woningstichting „Patrimonium" heeft architect ir. W. Ph. van Harreveld vanmorgen aanbesteed het bouwen van 196 woningen op een terrein gelegen nabij de Rijksstraatweg en Vondelweg te Haarlem- Noord. Ingekomen waren 19 bilietten. Laagste in schrijver was de heer J. G. Visser te Leeu warden voor f 2.012.500 en de hoogste de heer A. van Varik te Haarlem voor f 2.276.000. Bevestiging van vonnis geëist De procureur-generaal bij het Gerechts hof te Amsterdam heeft tegen de schilders patroon E. v. d. Z. uit Bloemendaal terzake van het zich onttrekken aan zijn civiel- rechterlijke plicht, het na de uitgesproken echtscheiding niet nakomen van zijn alimen tatieplicht. bevestiging geëist van het vonnis van de Haarlemse rechtbank: vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar met de bepaling, dat v. d. Z. aan zijn betalingsplicht moet voldoen. De verdachte, die in April 1951 failliet is verklaard, zei, dat hij wel wilde, maar we gens gebrek aan middelen niet kon betalen. De verdediger verzocht het Hof zijn cliënt vrij te snreken. omdat v. d. Z zodra hij weer zal verdienen, aan zijn alimenatieplicht zal voldoen. Op 23 December zal het Hof arrest wijzen. Aardijk, 8 van Aden naar Suez. Annenkerk, 8 te Duinkerken. Arendskerk, pass. 8 Gibraltar n. Genua. A run-do, 10 v. Huil te New Orleans verw. Alphacca, 9 te Santos. Abbedij'k, 9 te Hamburg. Al'hena, 7 te Montevideo. Ampenan, 8 12 u. te Beyrouth verm. 10 van Beyrouth. Alpherat, 3 140 m. W. Kp. St. Vincent. Amsteldiep, 8 180 m. NO. Flores. ArmiWa, pass. 8 Kp. Padaran. Axeldijk, 8 70 m. W.NW. Bermuda. Alohiba, 8 160 m. ZW. Kp. Finisterre. Aletta, nacht 8-9 v. Port Swettenham te Telo- kanson. Amstelpark, 8 600 m. O. Bermuda. Artos, pass. 9 Kp. Vincent. Alhena, 4 van Santos. Aalsum, 9 te Bordeaux. Alioth, pass. 9 St. Pauls Rock. Alpherat, 9 Kp. Finisterre n. Antwerpen. Amor, 10 Lissabon verwacht. Alcyone, 9 dwars Westp. Kreta 12 Port Said verwacht. Altair, pass. 9 St. Pauls Rock n. Las Palmas. Aldabi10 Bahia verwacht. Algenita, 9 v. Recife n. Habia. Alphard, 10 v. Montevideo te Santos. Aikeidij'k, 9 te Antwerpen. Al-mkenk 10 te Aden. Amstelveen, pass. 9 Finisterre. Arendsdijk, 10 v. Antweipen. Bawean, 8 monding Barito rivier. Bengkalis, 9 v. Padanig n. Aden. Bi Hilton, 9 v. Bombay te Karachi. Bloemfontein, 9 v. Kaapstad n. Teneriffe. Borneo, pass. 10 Kp. Guardafui n. Colombo. Boschfontein, pass. 9 Perim n. Suez. Britsum, 9 v. Narvik n. Mobile. Baarn, 9 v. Balboa te Patta. Breda, 9 v. Cerro Zul n. Huacho. Bintang, pass. 10 Ceylon. Boskoop, 9 v. Trinidad n. Cumana. Callisto, 7 360 m. ZO. Acapulco. Clavella, 8 190 m. O. Ceylon. Camphuys, 8 v. Menado n. Ternate. Caltex Pernis, 9 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Delft, 9 v. Sidon naar Rotterdam. Celebes, 9 Singapore n. Pangkalpinang. Corilla, 9 v. Bania n. Tripoli en Spezla. Cliama, pass. 9 Rasfartak- Cottica, 9 950 m. ZW. Flores n. Plymouth. Caltex Leiden, pass. 10 Kp. Tenez. Cronen'burgh, 10 v. Castro Urdialis te XJm. Danae, 8 v. Gothenburg te Amsterdam. Domgedijk, 6 te Duinkerken. Douro, 8 van Rostock naar Gdynia. Duivendu-echt, 10 v. Liverpool te Burulu verw. Dalerdijk, pass. 10 Azoren n. Antwerpen. Delft, 10 v. Amsterdam n. Antweipen. Erin-na. 9 v. Miri te Balikpapan verw. E em dijk, 7 240 m. W.NW. Key West. Esso Amsterdam, 9 voor de Hoek v. Holland. Fairsea, 8 Malta gepass. n. Port Said. Felipes. 8 140 m. Z.t.W. Kp. Padaran. Eendracht, verm. 10 v. Bremen n. Antwerpen. Friesland (SSM), 10 v. Casablanca te Rotterdam. Garoet, 8 Brothers gepass. n. Aden. Gadila, 8 v. Swansea te Curagao. Gadilla, 8 135 m. NO. Curasao. Gaasterkerk, 9 v. Massawa n. Aden. Groote Beer, 9 5(70 m. O.NO. St. Helena. Gaasterland, 9 v. Hamburg te Amsterdam. Gooiland, 9 v. Pto Alegire n. Amsterdam. Gouwe, verm. 10 v. Amsterdam n. Sornaes. Hector, 9 v. Venetië te Triëst. Hercules, 9 Tunis verw. Haarlem, 8 t.h.v. de Schelde voor anker. Hermes, 8 v. Ciud-ad Trujillo n. Guanta. Haulerwijk, 9 te Basrah. Heel-sum, 9 te Antweipen. Hydira, 9 v. Curagao te Maracaibo. Helena, pass. 9 Key West. Hers-ilia, pass. 10 Sombrero eil. Hoogkerk, 10 v. Karachi n. Aden. Hathor, 10 v. Rotterdam naar Amsterdam. Helicon, 10 v. Avonmouth te Antwerpen. Indrapoera, 9 270 m. O.t.Z. Malta. Jagersfontein, 8 v. Bremen n. Amsterdam. Java, nacht 9-10 v. Aden n. Colombo. Job. v. Oldenbarnevelt, 9 100 m. w. Albany. Kertosono. 8 v. San Francisco. Kalianget, 9 v. Padang te Sibolga. Kota Baroe. 9 rede Port Swettenham. Kola Agoeng. 10 te Singapore. Kota Gede. 9 te Suez. Kola Inrten, pas. 9 Ouessant Kedoe, paes. 9 Ceylon n. Padang. Loppersum, pass. 8 Finisterre. Laagkerk, 8 250 m. N. Chagos Arch.. Le Maire, 9 v. Singapore te Soerabaja. Lindekerk, pass. 9 Perim n. Muscat. Larenberg, 9 v. Rotterdam te Savona. Lekhaven, 10 v. Durban te Lorenzo Marques verwacht. Lemsterkerk, 9 v. Duinkerken naar Antw. LeopoMiskenk, 9 te Genua. Leuvekerk, 9 v. Madras n. Colombo. Loppersum, pass. 10 Kp. St. Vincent. Lemsterkerk, 10 VMssiitnigen gepass. Lieve Vrouwe'kerk, 10 te Suez. Ma-lea, 8 ten Z. van Cyprus. Mitra, 8 v. Singapore n. Ilo Ilo. Manoeran, pass. 8 Malta. Muiderkerk, pass. 8 Ouessant n. Le Havre. Melis kerk, 8 100 m. O.ZO. Kp. Padaran. Macuba, 8 80 m. W.ZW. Okinawa. Meerkerk, 8 v. Rotterdam te Bremen. Modjokerto, 8 te Balikpapan. Macoma, 9 v. Cochin n. Bombay. Ma-doera, 9 v. Soerabaja n. Makassar. Merwede, pass. 9 Key West n. Charleston. Mirza, 9 v. Singapore te Bombay. Muiderkerk, 9 te Le Havre. Myonia, 9 voor anker bij Liverpool. Maaskerk, 9 v. W. Afrika te Amsterdam. Maasdam, 9 v. Rotterdam n. New York. Noordam, 10 v. New York te Rotterdam. Oranje, 9 te Suez. Oranje, 9 in Suez kan. n. Port Said. Ondina, 9 geankerd nabij de Mersey. Oranjefontein, 11 v. Kaapstad te Port Elizabeth verwacht. Overijsel, 9 v. Napels n. Genua. Oranjestad, 9 620 m. NO.t.O. Barbados. Poelau Laut, 8 730 m. ZO". Halifax. Prins Willem v. Oranje, 8 360 m. N.t.O. Flores. Prins Willem V, 8 690 m. O.t.N. Kp. Race. Prins Joh. W. Friso, pass. 8 Cp. Ray. Polydorus, 8 v. Boston n. Galveston. Fhronitis, 9 v. Colombo n. Aden. Prins Willem IV, 9 Gibraltar gepass. Prins Fred. Willem, 9 Finisterre gepass. Prins Willem III, 11 Le Havre verwacht. Roepat, 9 v. Semarang te Tj. Priok verw. Ridderkerk, 8 820 m. O.ZO. Diego Garcia. Rafaela. 8 v. Pladju n. Tj. Priok. Radja. 9 te Vizagapatam. Rijnland, 10 v. Hamburg te Amsterdam. Rijnkerk, 9 te Marseille. Schie, nacht 8-9v. Oran te Barcelona. Schiedijk. 8 v. Singapore n. Tj. Priok. Salland, 8 80 m. Z. Recife. Sloterdiik, 8 300 m. O.NO. Bermuda. Soestdijk, 8 260 m. W.NW. Flores. Straat Banka, 8 260 m. O. Madagascar. Saroena, 8 te Mulberry. Sigld, 8 rede Pagimana. Straat Soenda. 5 te Kobe. Saparoea, 10 v. Freetown te Grand Bassan verw. Sibajak, 9 dwars Westpunt Kreta. Singkep, 10 v. Tj. Priok te Pladju. Stad Alkmaar, 10 v. Vlaarddngen. Stad Schiedam, 10 te Gibraltar. Stad Arnhem, 10 v. Cardiff te Narvik. Talisse, 8 v. Djibouti n. Port Soedan. Teucer, 9 Aden verwacht. Ternate, 8 270 m. O.t.Z. Aden. Trompenberg, 8 v. d. Elbe n. Charleston. Tara, verm. 9 v. B. Aires n. Rotterdam. Tabian, pass. 9 Sabang n. Colombo. Tarakan. 9 v. Marseille. Teiresias, 9 v. Birkenhead n. Port Said. Tjisadane, 10 te Lorenzo Marques. Tjitjalengka, 9 v. Miri n. Hongkong. Van Heutsz, 8 ten Anker monding Moesirivier. Waiwerang, 8 v. Waimgapoe n. Soembawa. Wieldrecht, 9 v. Wellington n. Panama. Woensdrecht, 8 ten anker rivier Mersey. Waal, 9 dwars Gibraltar n. Rotterdam. Willem Ruys, 9 in Golf v. Aden n. Colombo. Winsum, 9 v. Immingham n. Dakar. Waterland, pass. 10 St. Pauls Rock n. Las Palmas Waterman, 12 voor Hoek v. Holland verw. Zonnewijk, 8 820 m. W.NW. Kaapstad. Zijpenberg. 8 420 m. O.NO. Bermuda. KLEINE VAART Arnoudspolder, 9 ten anker bij Maassluis. Algarve, 9 nog te Lissabon. Att, pass. 8 Kiel. Annie, 8 van Lorient te Blaye. Appingedam, 8 v. Rotterdam le Dublin. Arnhem, 8 v. Amsterdam te Gothenburg. Bree Helle. 9 nog te Londen. Bernina, 9 goorgaais bij VHssingen. Bab-T, 8 van Zaandam naar Gent. Batavier III, 8 v. Bordeaux te Cacablanca. Birmingham, 9 voorgaats. Carpo, 8 v. Rotterdam te Belfast. Continental. 8 v. Heroen te Norrtelje. Crescendo, 8 v. Antwerpen n. Hamburg. Deneb, 9 te Vlissingen. Deo Duce, 8 v. St. Naznire te Rouaan. De Ruiter. 8 v. Goole te Kolding. Elseniburgih. 6 v. Rotterdam te Casablanca. Eseaut, 8" v. Rouaan n. Amsterdam. Express, 8 v. Le Havre te Rotterdam. Evertsen, 8 v. Vasa te Garston. Frisia, 8 130 m. Z. San Sebastiaan. Frederik, 8 v. Swansea n. Gent. Friblo, pass. 8 Rouaan. Ferocia, 8 v. Loriënt n. Libourne. Fiducia, 9 bij Southend mist. Gaasterland, 7 v. Harlin-gen te Goole. Goote, 9 te Rotterdam voor Antwerpen. Had-a, 7 v. Huelva naar Spte. Haskerland. 8 v. Lelth n. d. Tyne. Henrica, 9 v. Bremen n. Hamburg. Hast V, 8 nog te Dover. Heemskerk. 8 v. Stockholm n. Newcastle. Hondsrug, 3 t.h.v. Terneuzen ten anker. Hartel, 9 bij de Schelde. Import, 8 v. Rotterdam te Lissabon. Ibis, 8 v. Nocdemham n. Hamburg. Julia, 8 v. Rotterdam te Gdynia. Joost, 7 te Zaandam van Gefle. Jan Kreumer, 8 v. Rotterdam te Stockholm. Java, 8 v. Nyborg n. Antwerpen. Keyser, 8 v. Aarhus te Gdynia. Leuvehaven, 9 voor Hoek v. Holl. Marcella. 9 buiten Hoek v. Holland mist. Marne, 8 v. Antwerpen te Kingslynn. Matthew, 9 Grangemouth verw. Meralc, 9 100 m. NO. Boa Vista. Midland, 8 v. Rotterdam te Grangemouth. Muphrid, verm. 9 v. Fowey n. Rotterdam. May Mere. pass. 8 Kp. Finisterre. May Star, pass. 8 Gibraltar. Markab, 9 v. Struer le Skarrehage. Mies, 9 te Amsterdam. Nassauhaven, 9 v. Rotterdam te Gothenburg Nieuwland, 9 R'dam voor gaats. Noord, verm, 9 v. Billingham n. Shellhaven. Norma, 9 nog te Grangemouth. Njord, 8 v. Bayonne te Hartlepool. Oleum, 9 te Selzaete. President Roosevelt, 9 nog te Kingslynn. Prior, 8 v. Sharpness n. Glasgow. Ponza, 7 te Herrang van Newcastle. Palma, 9 op de Theems. Rerna, verm. 9 v. Norrkoping n. Rotterdam. Rosemarie, 9 voorgaats Nieuwe Waterweg. Sambre, 9 v. Hamburg n. Rotterdam. Sandenburg'h, pass. 9 Holtenau. Spurt, 8 120 m. W. Scllly's. Shamrock 8 v. Delfzijl te Goole. Silvaplana. pass. 8 Kiel. Spes. 9 v. Hobro te Karlstad. Texel, verm. 8 v. Hamburg n. Bremen. Trompenburgh. 8 v. Paskalavik n. Rotterdam. Tilly. 7 te Rotterdam van Domsjo. Timor, 9 v. Rotterdam te Belfast verw. Ton, 9 v. Porsgrunn te Bandholm. Urmajo, 8 v. Blyth n. Padston. Vecht, 9 v. R'dam te Middelhamis verw. Vlieland, 8 v. Rouaan naar Parijs. Vrouwepolder, verm. 9 v. Lissabon n. Antw. Venus, 8 v. Middlesbro n. Norwich. Virgo, verm. 9 v. Vesteraes n. Amsterdam. Walenburgh, 8 v. Bordeaux n. Rotterdam. Westlaan,verm. 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Westpolder, 9 v. de t-Ioek v. Holland mist. Westkust, 9 v. Leith n. Grangemouth. Zwerver, 8 v. W. Hartlepool n, Aberdeen. Engaged 3th December '52 E. R. TH. LES and GRETEL NORTHCOTT Melbourne, Australia. Heden ontsliep in Huize „Convalesco" tot onze grote droefheid onze innig geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder JOHANNE MARIE ELISABETH GRUNER- ILLIGER in de ouderdom van bijna 78 jaar. Haarlem: W. Gruner M. Gruner-de Vos Anneke Amsterdam: A. von Türk-Gruner A, F. von Türk Heino, Matti en Pip Bloemendaal, 9 Dec. 1952. Korte Parkweg 4. Geen bezoek. De teraardebestelling is bepaald op de Algemene Begraafplaats (Bergweg) te Bloemendaal. Zaterdag 13 December a.s. te elf u. Vertrek van Korte Park weg 4 te ongeveer kwart voor elf. Heden is zacht ingeslapen onze lieve zuster, be huwdzuster, tante en oud tante SIETSKE CATHARINA LAND Oud-Lerares Engels a. h. Stedelijk Gymnasium 74 jaar oud. Utrecht: D. A. Land J. L. Land-Meystre Haarlem: M. E. Land-de Vries Neven, nichten, Achterneven en Achternichten Haarlem, 7 Dec. 1952. Wagenweg 40. De teraardebestelling heeft in alle stilte plaats gehad. Gevestigd P. J. van Waegeningh Internist. Spreekuren voorlopig in het Marine Hospitaal te Over veen: voor partic. volgens afspraak, voor ziekenfondsle den Di. en Do. 9-10 uur. Tel. K 2500—17460. Partic. adres: Wynoldy Daniëlslaan 9 Santpoort- Station Tel. K 2560—8614 De griffier van de arrondis- sements-rechtbank te Haar lem maakt bekend, dat door H. WALS, wonende te Haar lem, Weteringstraat 7, zaak- drijvende onder de naam „Wals Rijwiel Engros", ge vestigd te Haarlem, Nobel- straat 2, (procureur mr. J. D. A. Viskil). een verzoek is ingediend bij die rechtbank tot het bekomen van sur séance van betaling. Bij beschikking van 9 De cember 1952 is benoemd tot bewindvoerder, teneinde voorlopig met de schuldenaar het beheer over zijn zaken te voeren: mr. J. van der Hoeven, ad vocaat en procureur te Haar lem, Ged. Oude Gracht 65, terwijl tevens is bepaald, dat de bekende crediteuren en de bewindvoerder zullen wor den opgeroepen voor deze rechtbank op Maandag 2 Fe bruari 1953 des namiddags te 2.15 uur om te worden ge hoord, alvorens wordt beslist omtrent het definitief verle nen van de gevraagde sur séance van betaUös. Langs deze weg betuigen wij onze hartelijke dank aan fa milie. kennissen en cliënten, voor de innige blijken van deelneming ondervonden bij het overlijden van onze man en vader JOHANNES MARINUS VISSER M. G. Visser-Jochemus en kinderen. Echtscheiding, dagvaarding, requesten, contracten, advie zen, schuldregeling, enz. Bur. Kraneveid, Zijlweg 21, Tel. 20707, kant. dag. 9-5; 's av. 78 uur. brengt a.s. Vrijdag de bekende van Leo Fall met Zaterdag 13 Dec.. 8 uur - „Nederl. Comedio" VOLKSVOORSTELLING Blijspel van de Beaumarchais m.m.v. Ellen Vogel. Lous Hensen, Fons Rademakers, Ton Lutz. Hans Kaart e.a. Prijzen 1.— en 2.— (alles inbegr.) Voorverk. v.a. Donderd. 103 uur. Telef. na 12 uur. van het Hoofdkwartier van het Leger des Heils geeft een ADVENTS. UITVOERING in de Doopsgezinde Kerk, Grote Houtstraat, Zaterdag 13 December, 's avonds acht uur. Schitterend Kerstprogramma. Medewerking van mannen koor en gemengd koor. Programma's a 50 cents, Schagchelstraat 26. Amsterdam Zondag 14 December - 2.30 uur HET CONCERTGEBOUW-ORKEST DirigentFERENC FRICSAY Soliste: JOHANNA MARTZY, viool Mozart: Haffner-symphonie Dvorak: Vioolconcert StrawinskyPetrouchka Toegangspi ijs f 1.60 (rechten vest. en bespr. inbegr.) Bestellingen aan het Concertgebouw Amsterdam per postwissel plus f0.35 per bestelling voor aan getekende toezending der kaarten. Verdere inl. aan de loketten der Ned. Spoorwegen. Wegens sterfgeval Donderdag M I D D A G gesloten Geen ordinaire kroeskop meer. Thans de nieuwste watergolf gelegd door onze „Lockwel"-Specialisten. Gegarandeerd natuurgolf en krul. Permanent Wave elk systeem v.a. 5. Specialisten in alle mogelijke Haarwerken. TE KOOP: ged. leeg te aanv. Direct beschikb.: 5 kam., eig. keuk., w.c., huisv.verg. vereist EXCEPTIONELE KOOPPRIJS: 11.500—. Tlfr'l0398ak'Kant' J' W' G" DROSTE' Ged' °ude Gracht 67, Te huur aangeboden mooi winkelhuis met woning tegen overname van moderne verlichting, wand- en vloerbedek king uor 500.—. Bij voorkeur woningruil. Br. no. 1358.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 8