Bouw derde deel Coornhertlyceum zonder discussie aanvaard Makelaars blijven ingeschakeld bij het Huisvestingsbureau "e "eoei"* Carets k Iedere week ^||0jjr lets bijzonders In Maart extra verbetering en aanleg van wegen voor f 15.000.000 Langdurige vergadering van Haarlemse raad Zestig NAVO-divisies tegen eind 1953 Minister Algera belooft: Nieuwe rel in Vughts Ambonezenkamp DONDERDAG 11 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 langs Wandeldreef Schipholweg BABYUITZETTEN <vQVee*f: Burgerlijke Stand van Haarlem Soepelheid Krasse termen Schipholweg met wandeldreef Sportraad Gestelde doelen onbereikbaar Hidde aan College Communisten zwaaiden om CARELS LUXEBROOD- en BANKETBAKKERIJEN Wie gedacht mocht hebben dat de Haarlemse raad gistermiddag alleen aan de kwestie van de makelaars en aan de Sportraad wat omvangrijker discussies zou wijden is bedrogen uitgekomen. De aanschaffing van een paar verduisteringsgordijnen van 180 gulden en een regeling voor de vergoeding van studiekosten voor gemeenteperso- neei hielden de vroedschap zoiang bezig dat er aan het einde van de ruim zes uur durende vergadering over het belangrijke punt van de Sportraad alleen maar een beetje geraffeld werd, zoals de heer Proper het noemde Deze spreker verzocht dan ook de beraadslagingen over dat punt tot een volgende vergadering uit te stellen, maar het inmiddels tot twee wethouders gedunde College (de burgemeester was ver hinderd de vergadering verder te leiden en de wethouders Geluk en Bakker zijn ziek) voelde daar niets voor. Om kwart over acht sloot voorzitter Angenent de laatste raadsvergadering van dit jaar met de gebruikelijke goede wensen voor Kerstmis en jaarwisseling. Het belangrijkste punt de bouw van het derde gedeelte van het Coornhertlyceum, een kwestie van 760 mille ging er bij hamerslag door. "Vermelden wij tenslotte dat mevrouw Kerkhoff-Pet na een ziekte van zeven maanden gister middag weer present was. Bij de ingekomen stukken leverde de heer Hennevelt (C.P.N.) zoals ieder jaar een vergeefs pleidooi voor het ver zoek van de bij de E.V.C. aangesloten Bond van Nederlands Overheidspersoneel om een Kerstuitkering van 2 voor het ge- meentepersoneel. Wethouder H a p p wees erop, dat de rijksoverheid een gratificatie van 2 per jaar toestaat en dat Haarlem die als va- cantietoeslag uitkeert; dat voorts bijzon dere prestaties door middel van gratifi caties en promoties worden gehonoreerd en dat het feit van de feestdagen alleen geen voldoende reden vormde, omdat de lonen van het gemeentepersoneel heus wel een extra uitgave toelaten. Met dat laatste was de heer Hennevelthet in het geheel niet eens. De heer Van Boekhoven (Arbeid) wilde in tegenstelling tot een advies in het gemeentelijk verificatierapport het potje van de woningbouwverenigin gen, ontstaan door de boetebetaling bij te laat huur betalen, voor bijzondere uitga ven gebruikt zien, waardoor de besturen der woningbouuwverenigingen wat meer armslag in beheer en exploitatie zouden krijgen. Daartoe verzocht hij het College bij de Rijksoverheid stappen te doen om dit mogelijk te maken. Wethouder Angenent memoreerde dat de gemeente in dat opzicht verschei dene stappen had gedaan en dat men op het ogenblik weer een beslissing wachten de is. De heren Voogd (Arbeid), Spek (A.R.) en mevrouw Scheltema (V.V.D.) waren verbaasd over twee tegenstijdige adviezen bij de post tot aanschaffing van benodigdheden voor het vertonen van films op enkele Rooms-Katholieke scholen; het ene vond verduisteringsgordijnen niet no dig, het andere wel. Op grond van bijzon dere omstandigheden waren de heren Voogd en Spek niet tegen de aanschaf fing van gordijnen, maar dan moet eens worden nagegaan of bij de scholen die reeds tot aanschaffing van nieuwe projec tietoestellen waren overgegaan geen on billijkheden waren begaan, omdat men aanvankelijk op het standpunt had ge staan dat er bij het nieuwe model projec tietoestel geen gordijnen nodig zijn. Mevrouw Scheltema vond dat alle maal wel een beetje duur worden en voel de er niets voor; mejuffrouw B o 1 s i u s (K.V.P.) meende, dat nu de raad voor de derde fase in de bouw van het Coornhert lyceum zonder boe of ba 760 mille had ge voteerd, het niet aanging de staf te breken over een paar gordijnen van 180 gulden. Wethouder Angenent, die zijn ambtgenoot van Onderwijs verving, was uiteraard niet op alle détails ingespeeld; hij meende voldoende argumenten te heb- ADVERTENT1E Nu de St. Nicolaasdrukte voorbij is. kunt U rustig en op Uw gemak een Baby-uitzet uitzoeken, daarbij gehol pen door vakkundig personeel, dat vol komen op de hoogte is en U alle inlich tingen kan geven. LUIERS in grote verscheidenheid in prijzen van 0-89, 1.15, 1.35 en de bekende Teddy luiers. Vraagt vrijblijvend een uitzetlijstje. En denkt U aan BABTDAG deze maand 28 December VOOR DE BABY Grote Houtstraat 116 Anegang 46 HAARLEM. 10 December 1952 ONDERTROUWD: 10 Dec., B. Prins en S. Wijnand; V. de Vries cn P. van El; L. H. Deckers en M. H. van der Burgt; A. Naakt geboren en A. S. Post; J. Daan en C. J. Mens; J. van Baar en W. C. M. Janssens; A. H. P. Huis in 't Veld en A. Groenenberg; J. Son- dorp en J. E. Roest; L. van Dansik en A. M. van der Ham; F. A. G. M. Simons en B. I. E. Mc Nab; F. Meijerse en W. van der Velde; G. Lennings en A. M. M. Vasen; B. C. Verheyen en J. E. de Crauw; W. L. H. Pennarts en A. J. Dekker; P. Pfersich en J. J. Kater: Th, Mulder en M. Klein; K. Numan en A. Brico; J. Veeneman en B. van Wiefferen: W. K. Mounier en E. M. L. F. Frentrup; K. Rozen- hart en A. van Veenendaal. GEHUWD: 10 Dec., P. G. Lagerweij en J. M. M. van der Wijden; A. Biere en M. G. Aalsma; A. W. de Rover en C. M. R. Bartels; A. W. Koks en H. C. Bakker; J. Sopar en L. H. M. Knaven; H. J. J. Delhez en A. Boe- dijn; P. J. Groenendijk en E. van der Velden; G. H. van den Berg en G. Piso; J. van Kout- rik en G. Ph. C. J. Petrie; H. J. Moors en C. H. van de Voort; N. van Laar en E. Smit; J. A. van Bekkum en M. Gerrits; H. Nie- meijer en P. H. Groenewoud; G. H. Hellen- berg en F. E. M. Linck; H. Burer en M. P. Boon. BEVALLEN van een zoon: 9 Dec.: A. van RijnStam. 10 Dec.: M. J. R. Meijerse Meijer. R. O. I- GroelsHessels. H. Prenen Eshuis. BEVALLEN van een dochter: 8 Dec-: L. LoomanStam. 9 Dec.: M. A. G. de Meij Paauwe. W. J. M. Keijzer—Heesterman. J. C. OosterhofWijers. 10 Nov.: W. J. G. Kalb- fleischVan Marken. OVERLEDEN: 8 Dec.: J. van der Schrier, 57 j-, Gasthuisvest. 9 Dec.: A. Castricum Terluin, 83 j., Prinsen Bolwerk. H. A. A. G- M. de Vaan—Van Eijl, 49 j., Gasthuisvest. W- J- van de Hoef, 62 j., Koningstraat. ben om de aanschaffing der gordijnen te bepleiten. Mevrouw Scheltema wenste even wel aantekening van de tegenstem van haar fractie. De heer G o e d e e (Arbeid) wenste niet alleen handenarbeid aan de Klaas de Vries- school (waartoe B. en W. een verbouwing hadden voorgesteld) maar ook aan beide andere Muloscholen. Mevrouw Scheltema wilde daar entegen voorshands met een proef op de Klaas de Vriesschool volstaan, zoals de on derwijscommissie had geadviseerd. De heer W e n s i n g (C.H.U.) sloot zich bij mevrouw Scheltema aan en wilde het invoeren van handenarbeid aan de leiding der scholen overlaten en ook mejuffrouw B o 1 s i u s verklaarde zich tegen te grote uniformiteit in de leerplannen der ver schillende scholen. De heer Voogd legde er evenwel de nadruk op, dat het hier gaat om de prin cipiële beslissing dat er op de Muio's han denarbeid wordt gegeven, een wens die trouwens ook door de hoofden van de twee andere Muio's wordt gekoesterd. Wethouder Angenent vond een niet ongeslaagde synthese: daar waar het ge wenst en mogelijk is zullen B. en W. in voering van handenarbeid bevorderen. De voorgr^olde verkoop van grond aan de Zonnelaan (tienduizend vierkante meter voor een villa) lokte de critiek uit van de heer Hennevelt (C.P.N.Ten eerste om de grondprijs 8.70 tegen 30.per vierkante meter die een wo ningbouwvereniging onlangs moest beta len ten tweede omdat deze villa heel wat luxueuser zou worden dan op het ogenblik voor de gemiddelde burger kan worden gebouwd. Wethouder Angenent vond in dit betoog de verhoudingen wel wat scheef getrokken. De communistische fractie wenste aantekening tegengestemd te heb ben. E)ezelfde spreker had bezwaren tegen de vergoeding voor onderhoudskosten voor gasgeysers in de nieuwe woningen in Haarlem-Oost en ook tegen de vergoeding voor een gemeenschappelijke tuin bij het complex van St. Bavo-Noord aan de Von- delweg, niet zozeer om de vergoeding, maar wel omdat de bewoners dan de liefhebberij van het tuinieren ontnomen wordt. Wethouder Angenent zette uiteen, dat de vergoeding voor de gasgeysers aan de lage kant was gehouden. Voorts meende de wethouder, dat toch maar een klein percentage van de bevol king er een behoorlijke tuin op na houdt, een opmerking, die de heer Hennevelt zeer boos maakte, omdat hij daar een denigrering van de arbeidende bevolking in zag. Dat was een interpretatie waar de heer Angenent weer heftig tegen op kwam. Mevrouw Kerkhooff (Arbeid) toon de zich dankbaar wegens de verhoogde subsidie aan de kinderbewaarplaatsen, maar stelde voor de toekomst toch een verzoek om deze steun aan te passen aan de behoeften van de crèches in uitzicht. reeds nu de verdubbeling van de Van Zeggelenschool aan de orde te stellen. Hij hoopte, dat ook het bijzonder onderwijs bij verdere uitbreiding van Haarlem-Oost aan zijn trekken zal komen. De heer Van der Giesscn (Arbeid) was verheugd over de 2 -regeling voor de aankoop van kunstopdrachten in scho len en andere gemeentelijke gebouwen, een vreugde waarbij de heer Van V e 1- sen (K.V.P.) zich aansloot. De heer Vooren (C.P.N.) bestreed het voorstel tot het verstrekken van 8500 gul den voor de propaganda voor de Bescher ming Bevolking in krasse termen. De voorzitter, mr. P. O. F. M. C r e- m e r s, gewaagde hier van een fundamen tele kloof tussen de communistische frac tie en het college van B. en W. over de noodzaak van de B.B. B. en W. menen dat het nodig is, dat de bevolking uit haar apathie dient te worden gewekt omdat als er onverhoopt een oorlog mocht kernen het nodig is dat het mogelijke wordt gedaan om het leed te beperken. De heer Mol (C.P.N.) merkte daarop op dat de apathie der bevolking te ver klaren is uit de ervaring in de jongste oor log opgedaan, dat de zware industrie wordt gespaard en de burgerbevolking ge bombardeerd. Bij de hoofdelijke stemming lieten de leden van de communistische fractiena tuurlijk vier keer „tegen" horen. De voorgestelde aanleg van de Schip holweg oogstte de waardering van de heer Van Velsen K.V.P.maar hij wilde de wandeldreef daar langs nu reeds aan gelegd zien in plaats van te wachten tot ook het Burgemeester Reinaldapark ge reed is. Ook de heer G o e d e e voelde wel iets voor die suggestie. Deze spreker ging voorts nog in op de financiële aspecten van het object, waarbij hij opmerkte dat een te groot deel der aanlegkosten drukt op de aangrenzende bouwterreinen. Wethouder Angenent gaf te kennen dat B. en W. tegenover de aanleg van de wandeldreef niet onwelwillend staan. Deze vingerwijzing lokte onmiddellijk een daar toe strekkende motie uit van de heer Van Velsen, maar nu ging het de he ren Schippers en Stoffels (WD wel een beetje al te vlug, zodat de laatste vroeg het bij een „in overweging nemen" te laten, omdat bij afwezigheid van de wethouder van Financiën toch moeilijk op staande voet over een extra crediet van 57 mille beschikt kon worden. Maar nu zette wethouder' Angenent er plotsklaps de sokken in en betoogde dat spoedige aanbesteding gewenst is. Waarop de (versnelde) motie zonder hoof delijke stemming werd aangenomen. Mevrouw Scheltema brak naar aan leiding van enkele voorgestelde wijzigin gen in de winkelsluitingsverordening de staf over de wijze waarop deze voorbereid zou zijn; zij vond het een slecht teken dat de parfumerieën een sluiting was opge drongen die zij niet hadden gewenst. Wethouder Happé zette uiteen dat de Kamer van Koophandel had meegedeeld geen organisatie van parfumerieën te ken nen, terwijl bovendien de belanghebben den geen gebruik hebben gemaakt, van de gelegenheid bezwaren te maken tijdens de periode dat het voorstel ter visie heeft ge legen. De heren Van Turnhout (K.V.P.) en Voogd voerden het was tegen achten zeer kort het woord over de in stelling van de sportraad. Zij juichten het voorstel toe, waarbij de heer Voogd hoopte dat de sociale aspecten van de sport niet verwaarloosd zouden worden, zoals spelverruwing, cluibchauvi- nisme en dergelijke. Voorts stelde hij een aantal redactiewijzigingen voor. De heer Voogd vroeg zich voorts af of ook biljarten, hengelen, schaken of dam men niet in de sportraad zouden moeten worden opgenomen. Hij zou dit betreuren, omdat deze sporten van zo'n. eminent be lang zijn voor een recreatie en de vrije tijdsbesteding. Zouden deze sporten niet in- de sport raad worden opgenomen, dan zou een ander soortgelijk lichaam voor die takken moeten worden opgericht. De heer B e 11 i n k wenste een flinke vertegenwoordiging van de gemeenteraad in de sportraad. De heer Proper wilde daarop een motie van orde indienen om de beraadsla gingen wegens het gevorderde uur te staken en het afraffelen der betogen te voorkomen. Nadat ook nog de heer Spek enige op merkingen had gemaakt, gaf wethouder Angenent de verzekering dat de sport raad zich ongetwijfeld ook zou wijden aan de sociale aspecten van de sport en dat de denksport ook in het lichaam vertegen woordigd zou kunnen worden. PARIJS, (Reuter) Volgens voorlo pige ramingen van de militaire commis sie van de N.A.V.O. zal het leger van het Atlantisch pact aan het einde van het vol gende jaar 60 divisies omvatten, namelijk 30 in actieve dienst en 30 in reserve, tegen 50 divisies, waarvan eveneens de helft in reserve, tegen het einde van het lopende jaar, aldus meldt Reuter uit Parijs. In Februari van dit jaar had de N.A. V.O.-raad plannen gemaakt voor 70 divi sies tegen het einde van 1953. Ook het toen gestelde doel van 7000 vliegtuigen tegen het einde van dat jaar zal wel niet bereikt kunnen worden. De verordening over de toekenning van een tegemoetkoming in de studiekosten voor het Haarlemse gemeentepersoneel deed de heer Voogd vier wenselijkheden formuleren: het openhouden van de moge lijkheid van voorschotten, het laten ver vallen van de bepaling dat niet meer dan één studie tegelijk gevolgd kan worden, voor adviezen het Bureau voor Beroeps keuze inschakelen en tenslotte de terugbe talingsregeling soepel toe te passen. De heer Spek (A.R.) sprak ongeveer in gelijke zin; de heer Proper hield daarop een betoog op de perstribune volslagen onverstaanbaar dat uitmondde in een reeks amendementen, en de heer Bet- tink (VVD) besloot de rij sprekers met te zeggen, dat het hem een voor dit doel uitstekende vreordening toescheen, omdat alleen de grote lijn werd aangegeven en de rest aan B. en W. werd overgelaten, dat hiervoor ook het aangewezen college is. Wethouder Happé toonde zich ver heugd over de algemene instemming met het voorstel. Hij zegde bij voorbaat een zeer soepele en redelijke uitvoering, geheel afgestemd op ieder bijzonder geval binnen hetr aam van de algemene regeling. Spreker bracht hulde aan de heer Loer akker (KVP), die een fout in het voorstel had ontdekt, die een averechtse uitwerking zou hebben gehad. Deze fout werd door een redactiewijziging weer hersteld. Door middel van de reeds aangekondig de soepele hantering konden naar de mening van wethouder Happé de meeste geuite verlangens wel worden ingewilligd. De gevraagde inschakeling van het Bureau voor Beroepskeuze werd door spreker eveneens facultatief gesteld naar gelang het geval dat zich voordoet. Over de amendementen van de heer Proper zei wethouder Happé, dat deze ken nelijk uitgaan van een andere gedachte gang. De gelijkstelling van arbeidscontrac tanten met ambtenaren leek de wethouder weinig reëel effect te sorteren, omdat deze er in feite al is. Ook hier staat ieder geval op zichzelf. Ook de leeftijdsgrens van 35 jaar is geen wet van Meden en Perzen. Ook de terugbetalingstermijn van drie jaar vond de heer Happé alleszins redelijk. Als verrassing kondigde de wethouder aan het slot van zijn beantwoording in tweede instantie aan, dat op initiatief van deg emeente-secretaris in het stadhuis een vakbibliotheek voor de ambtenaren inge richt zal worden. De amendementen van de heer Proper c.s. werden vervolgens verworpen. De heer W e n s i n g betuigde het college hulde voor zijn vooruitziende blik om De Tweede Kamer vergaderde in de afgelopen nacht tot half vier, omdat men nog vóór Kerstmis alle begrotingsstukken wil afhandelen. In het nachtelijke uur deelde minister Algera mede, dat in Maart ten behoeve van de werkgelegenheid een aan vang zal worden gemaakt met de uitvoering van nieuwe werken voor de aanleg en verbetering van wegen tot een extra bedrag van 15 millioen gulden. De rijksweg AmsterdamUtrecht krijgt dan een tweede rijbaan en wordt voorzien van de via ducten, die eerst niet zouden worden gebouwd. De rijksweg UtrechtArnhem krijgt een tweede rijbaan tussen Utrecht en Driebergen. De reeds aangevangen grond werken (aardebaan) tussen Veenendaal en de rijksweg ArnhemApeldoorn zullen worden voltooid. De minister ziet ook om naar middelen om ten aanzien van het „Hazenpad" een oplossing te vinden. Ten Noorden van Wassenaar zal de weg worden verbeterd tussen Den Deyl en Maaldrift. Begonnen wordt in Maart ook aan de weg CoevordenEmmenBorger. En tenslotte zal de aardebaan worden aangelegd van rijksweg LeidenBodegraven naar de rijksweg 12 te Bodegraven. Op grond van de ervaring van de 250.000 kilometer (zes keer de omtrek van de aar de) die minister Algera volgens zijn bere kening in zijn leven reeds per trein heeft gereisd, betuigde hij zijn grote eerbied voor de exploitatie van de spoorwegen en de service van het personeel. De ongeluk ken van de laatste tijd hebben zijn bijzon dere aandacht. „Zij zijn inderdaad het ge volg van fouten van het personeel en niet van technische onvolkomenheden. Aan de voorgeschreven dienst- en rusttijden wordt strikt de hand gehouden en daarin moet dus de oorzaak van de fouten niet worden gezocht", zo zei hij. De minister verklaarde vervolgens alles in het werk te zullen stellen om stagnatie in de uitvoering van de beperkte spoor - wegwerken te Rotterdam te voorkomen. Wegvervoer Ten aanzien van de N.I.W.O., de Neder landse Internationale Wegvervoer Organi satie, die optreedt als verlengstuk van do overheid en daardoor grotere bevoegdhe den heeft, wil de minister de ontwikkeling nog even afwachten, maar zijn geduld is beperkt en eventueel zal hij de verleende bevoegdheden ontnemen. Voor het vervoer langs de weg geeft minister Algera de voorkeur aan het streekvervoersbedrijf en voor het beroeps- goederenvervoer prefereert hij het mid denstandsvervoersbedrijf. De overheid mag haar positie niet misbruiken door zichzelf te bevoordelen, maar zij moet wel het al gemeen vervoersbelang in het oog houden. De karakteristiek van de Nederlandse ver- voerspolitiek is: vrijheid op de basis van gezonde spelregels. Op het bureau van de minister liggen een groot aantal beroepschriften op de af wijzing van aanvragen om vergunning. Hij vindt het „luguber" aanvragen te moeten afwijzen, omdat hij in die aanvragen een streven ziet tot verhoging van de economi sche activiteit en het scheppen van werk gelegenheid, maar als alle aanvragen zou den worden toegewezen zou de bedrijfstak iri het gedrang kunnen komen, doordat het vervoersapparaat te dicht bezet wordt. In de Rijnvaart worden de Nederlanders nog steeds niet op gelijke basis toegelaten tot het interne Duitse verkeer. Dat is een inbreuk op de akte van Mannheim, die vrije vaart op de Rijn en gelijke behande ling eist. Er is geen enkel werkelijk be zwaar meer tegen de toelating van de Ne derlanders, maar de Duitsers willen hun eigen Rijnvloot, die vol bezet is, verder „De raad, gehoord de discussies, verzoekt Burgemeester en Wethouders gevolg te geven aan het verzoek der makelaars om ingeschakeld te blijven bij de werkzaam heden van het gemeentelijk Huisvestingsbureau". Deze gisteren door de heer F i b b e (V.V.D.) ingediende motie was twee tellen voordien nog van een argumentatie voor zien namelijk dat de raad vooruit zag op een versnelde woningbouw en mitsdien op een beperkte duur van de woningnood en een overbodig worden van het Huis vestingsbureau. Maar dat vond de heer Proper (C.P.N.) niet passen in zijn visie op de toestand en daar de vier communistische stemmen nodig zouden zijn om niet tot een staking der stemmen te komen, gooide de heer Fibbe zonder omwegen zijn considerans overboord. Men zal hieruit reeds hebben begrepen dat de C.P.N. in tegenstelling tot haar houding tijdens de debatten over de motie-Goedee in Mei van dit jaar thans er geen bezwaar in zag de makelaars bij het Huisvestingsbureau te handhaven. Ook de heer W e n s i n g (C.H.U.) bleek van mening te zijn veranderd. Zo behaalden Katholieken, liberalen en communisten een overwinning op punten tegen het College, dat kon rekenen op de steun van de socialisten en de Protestants- Christelijken minus de heer Wensing, maar niet op wethouder Angenent, die met zijn fractie meestemde, zoals hij in Mei ook had gedaan. Een en ander gaf de make laars die op de tribune het langdurige, maar over het algemeen op hoog niveau staande debat volgden, natuurlijk reden tot voldoening. uitbreiden en wanneer zij daarmee dan hun eigen vervoer kunnen bedienen, zul len zij de in de hoek gedrukte Nederland se Rijnvloot waarschijnlijk toelaten. Tegen deze politiek protesteerde minister Algera, omdat zij onrechtmatig is, in strijd met de Akte van Mannheim, en hij deed een klemmend beroep op de Duitsers tot sa menwerking te komen. Geschil over de Biesbos De tqtale kosten in verband met de in poldering van de Biesbos zullen ongeveer 46 millioen gulden bedragen. Daar tegen over staat een waardevermeerdering van de grond, ook ten Zuiden van de Amer, van 20 millioen gulden. De bevolking van de Biesbos zal van 700 toenemen tot 8000. De heer Burger (P.v.d.A.) had zich er terecht boos over gemaakt, dat de Kamer niet de nota had gekregen over de inpol dering van de Biesbos, die minister Wem- mers in April 1951 aan de Kamer had toe gezegd. Minister Algera nam nu voor deze nalatigheid de verantwoording op zich, om dat een voorwaai'de, waarover hij niets kon meedelen, had ontbroken om de nota te kunnen indienen. Hij meende nu echter te moeten loslaten de koppeling van het waterbezwaar voor Dordt aan het verzil- tingsgevaar. Daardoor wordt het vraag stuk eenvoudiger. Het plan is nu de aan leg van een scherm dijk langs de Noorde lijke oever van de Nieuwe Merwede, ge combineerd met een overlaat in de Bene- den-Merwede, Bovenstrooms van Dordt, om daardoor het waterbergingsvermogen van de Biesbos ten gunste van Dordt aan te wenden. Dit werk moet worden aangevuld dooi de afdamming van het spui. De inpolde ring van de Biesbos en de werken der on dervanging van het v/aterbezwaar voor Dordt kunnen tegelijk worden uitgevoerd. De heer Burger was met deze bekende op lossingen niet tevreden. Hij wil eerst Brabant veilig stellen en dan Dordt en daartoe met de Biesbos wachten. Om kwart voor drie diende hij nog een motie in, die mede was ondertekend door leden van de WD., om gelden voor de in poldering van de Biesbos niet eerder te besteden alvorens de Kamer aan de hand van een nota over de plannen had kunnen oordelen. Aarzelend zegde minister Algera tenslotte deze nota toe, zodat de Kamer nog eens terdege over de Biesbos-plannen kan discussiëren, waarna de heer Burger zijn motie introk. Het voorstel om het adres van de Ver eniging van Makelaars over het afvloeien van de makelaars bij het Huisvestingsbu reau voor kennisgeving aan te nemen bracht uiteraard de makelaar Fibbe in het geweer, die bestreed dat vier ambte naren ter vervanging goedkoper zouden zijn dan makelaars, die krachtens hun functie duizenden huizen in beheer heb ben, gebruik maken van eigen kantoor ruimte en omdat zij bereid zijn hun hono rarium te verlagen. Dit alles bracht de heer Fibbe tot een motie om op het in Mei van dit jaar genomen besluit terug te ko men. Ook de heer Schippers (K.V.P.) achtte de argumenten van B. en W. tegen het handhaven van de makelaars niet steekhoudend: het college kan immers zelf ook geen feiten noemen waaruit zou blij ken dat de belangen van het algemeen door het werk der makelaars - indertijd ingeschakeld om hun deskundigheid, ge schaad zouden zijn. Bovendien is het ondanks alles duide lijk dat het Huisvestingsbureau geen per manent karakter heeft, dat heeft men zes jaar geleden trouwens ook al betoogd. Thans is zeker enige verlichting in de woningnood te bespeuren. Een Burgerzin lening is niet meer noodzakelijk. Daarom meende de heer Schippers dat een her nieuwd onderzoek, zoals de makelaars wensen, reden heeft en dat het niet aan gaat thans tot de aanstelling van ambte naren over te gaan. De heer G o e d e e (Arb.) wilde niet doof zijn voor een nieuw geluid in deze materie, hoewel hij geloofde dat er zich sinds Mei geen veranderde omstandighe den hebben voorgedaan. De eerste tien jaar zal aan de mensen van het Huisves tingsbureau nog hoge eisen stellen en om gedurende zo'n lange periode de make laars te handhaven vond de heer Goedee niet gewenst: de gewetensconflicten zul len immers zich meer en meer doen gel den. Wij zijn niet ondankbaar voor de hulp die de makelaars onmiddellijk na de oor log de gemeente hebben geboden, aldus de heer Goedee, maar omgekeerd hebben de makelaars toen ook geprofiteerd van een mogelijkheid om iets te verdienen, die zij toen uit hoofde van hun beroep niet had den. Voorts ontstreed de heer Goedee, dat de gemeente met de thans aan te stellen ma kelaars over tien jaar in de maag zou zit ten: die heeft zij dan dubbel en dwars no dig voor nieuwe taken op het gebied van de volkshuisvesting. De heer Spek (A.R.) was het met die zienswijze ook eens; de deskundigheid van het personeel van het Huisvestingsbureau is inmiddels gegroeid en zijn werk is te belangrijk - de heer Spek vergeleek het met dat van de distributie in oorlogstijd - dan dat de gemeente deze taak niet geheel aan zich zou houden. De heer W e n s i n g bleek in dit geval in de Protestants Christelijke groepering een afwijkend geluid te laten horen. Maar wel vond hij dat het honorarium der ma kelaars in overeenstemming moet worden gebracht met hun prestaties en dat de twee „topmakelaars" kunnen vervallen. De heer Proper meende dat niet de deskundigheid, wel de wens tot functione le decentralisatie in 1947 de doorslag tot de inschakeling van de makelaars heeft gegeven. Bovendien is het werk verdeeld onder elf makelaars die zich toch al meer toelegden op huur en verhuur dan op koop en verkoop en dat maakte voor de heer Proper een belangrijk verschil. Ook wor den deze makelaars gecontroleerd door het Huisvestingsbureau, hetgeen remmend werkt op de mogelijke nadelige gevolgen van de vermenging van een publieke en private functie, hetgeen voor de commu nistische fractie aanleiding was om de schaal ten gunste van de makelaars te la ten doorslaan. Wel wenste hij een waarborg dat de ma kelaars boven hun honorarium geen extra voordelen (door gratificaties van dank bare geholpenen) zouden kunnen touche ren. Wethouder Happé begon zijn verdedi ging met op te merken dat het goed-gedo- cumenteerde adres der makelaars aanlei ding had gegeven tot een nieuw dieper gaand onderzoek, maar dat het resultaat daarvan B. en W. juist had versterkt in hun overtuiging dat de makelaars door ambtenaren moeten worden vervangen. Wethouder Happé had alle waarde ring voor het werk van de makelaars, maar hij was ervan overtuigd dat zij niet altijd zo objectief zouden kunnen zijn als zij zelf zouden willen. De typische makelaarsinstelling, die het mogelijk maakt, zich vandaag voor het ene, morgen voor het andere belang op te wer pen, is in hun functie bij het Huisvestings bureau gevaarlijk. Daar gaat het immers niet om onderhandelingen maar om con crete voorlichting aan een publiekrechte lijk orgaan. Bekijkt men deze zaak van het Huisves tingsbureau uit, dat vaak de eigenaar te genover zich vindt bij de beslissing over de toewijzing van en woning. Dan heeft het Huisvestingsbureau soms dezelfde ma kelaar tegenover zich, die het morgen weer moet voorlichten. De makelaar zal in die gevallen een middenweg bewandelen, die het vaste beleid van het Huisvestings bureau ongunstig beïnvloedt. Het gaat niet om de vraag of de make laars duurder zijn dan ambtenaren; B. en W. willen deze discussie niet omlaag ha len door te gaan onderhandelen over de prijs. Wat de duur van de woningnood betreft: B. en W. zijn - in tegenstelling tot. de heer Schippers - nu minder optimistisch dan in 1946. Vier ambtenaren vormen na tuurlijk bij afloop van de werkzaamheden geen probleem. Op de kwestie van de „dankbaarheid" wilde spreker niet te diep ingaan. Wel her innerde hij eraan dat het aanbod tot me dewerking indertijd van de makelaars is uitgegaan; beide partijen waren daarmee gediend. Die overeenkomst zou gelden tot „andere tijden" zouden zijn aangebroken. Dat is thans het geval. Wethouder Happé geloofde niet aan de scherpe onderscheiding tussen „huur"- en „koopmakelaars" die de heer Proper had gemaakt. Tenslotte geloofde spreker in een gelei delijke afvloeiing van de makelaars, zodat er geen hiaten geforceerd zouden moeten worden ingevuld. In tweede instantie iedereen bleef na tuurlijk op zijn standpunt staan hielp de heer Fibbe met zijn opmerking „De makelaars moeten met iedex-een goede vi'ienden blijven" wethouder Happé aan de bondigste formulering van zijn betoog. Maar, zoals gezegd, de heer Fibbe won het pleit met 21-13 stemmen: het College verloor het in dezelfde verhouding, maar dan in spiegelbeeld. In het Ambonezen woonoord „Lunetten" te Vught zijn gisteren nieuwe ongeregeld heden voorgekomen, die het noodzakelijk maakten, politieversterking naar het kamp te zenden. De gemoederen waren daar de laatste dagen nogal gespannen wegens de politieke tegenstellingen tussen de CRAMS (commissie repatriëring Ambonese mili tairen en schepelingen) en de BPRMS (Ba- dan Perwakilan Rajet Maluku Selatan of vereniging tot behartiging der belangen van het Zuid-Molukse volk in de kampen). De aanhang van de CRAMS in het Vughtse woonoord, waarin 4.000 Ambone zen zijn ondergebracht, bedraagt ongeveer een derde van het aantal bewoners. De in directe aanleiding tot deze ongeregeld heden moet mogelijk worden gezocht in de recente publicaties over de Indonesische kwestie en de positie der Ambonezen. Een der aanhangers van BPRMS, die zijn poli tiek inzicht tegenover een lid van de CRAMS kenbaar maakte, wei'd door de ander aangevallen en aan het gezicht ge wond. De CRAMS-man werd door de po litie geai-resteerd, waarop de aanhangers van zijn groep zich tegen de politie keer den. Vanochtend werd bekend gemaakt dat in „Lunetten" te Vught vannacht 27 arres taties vex-richt zijn. De aangehouden Am bonezen zijn leden van de C.R.A.M.S. Zij zijn overgebracht naar de maréchaussée- kazerne in 's-Hertogenbosch. AL GING U HET OP DE GROTE /WARgT VAN DE OAKEN SCHREEUWEN DAT U IETV TERCNFENAME HEEFT. Eg IS EEN VEEL BETERE METHODS Van Vrijdag 12 tot en met Donderdag 18 Dec. 250 gr. heerlijke Kerstkransjes van 75 voor 60 ct. (Bez. 62) 200 gr. Amandelkransjes van 80 voor 65 ct. (Bez. 67) 1 Banketstaaf opgemaakt voor 93 ct. Appelbeignets van 17 voor 14 ct. Alléén Vrijdag 12 en Zaterdag 13 December Harde Mocca's van 13 voor 11 ct. Warme Saucijzenbroodjes van 15 voor 13 ct. Slagroomsoezen van 26 voor 21 ct. Vleescroquetten van 20 voor 15 ct. Lange Appeltaart met rozijnen van 60 voor 49 ct. Krentenslof met spijs voor 69 ct. Krentenbrood rijk gevuld voor 59 ct. Tip Top Brood (gesneden en verpakt) 't blijft 3 dagen vers 49 ct. 8 FILIALEN DOOR DE GEHELE STAD

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10