B. en W. eensgezind achter project van ir. A. M. de Rouville de Meux Zeven dagen Haarlem Ontwerp aangepast aan landelijke sfeer der gemeente In de raad wordt oppositie verwacht Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Arbeidsconflict voor Kantongerecht 8 Het nieuwe raadhuis van Bloemendaal Voorstel tot instelling van een onderwijsraad Benoemingen Herv. Kerk Kerstmandenactie van padvinders Heemsteedse Reddings brigade Tussen Bloemendaalse aannemer en arbeiders Verkoop kinderzegels en kinderkaarten Concert uitgesteld door ziekte van Jo Vincent Betaling abonnementsgeld per giro y R IJ DAG 12 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET BOUWEN VAN EEN RAADHUIS is voor een gemeente een hoogst belang rijke aangelegenheid, die zowel in het buitenland als bij ons te lande dikwijls tientallen jaren de gemoederen in beweging brengt en houdt! Hoelang is Amsterdam reeds niet met zijn plannen bezig en nog steeds is daar geen resultaat bereikt. Stockholm en Oslo werkten tientallen jaren aan hun raadhuis en ook Bloemendaal is reeds een dertigtal jaren bezig met het voorbereiden van een passend gebouw voor het gemeentelijk bestuur. Uit de twintiger jaren stamt een project van architect H. Th. Wijdeveld; in die dagen bloeide de Amsterdamsche school en het project is daar een treffend voorbeeld van. Een zeer origineel ontwerp met ongekende bizarre architectonische vormgeving, waarbij de practische bruikbaarheid geheel onder geschikt was gehouden aan de aesthetische vormgeving. Een typisch voorbeeld van de architectuuropvatting die geheel gericht was op het individuele kunstenaarschap van de ontwerper. Een perspectieftekening van het nieuwe raadhuis zoals het door ir. A. M. de Rouville de Meux werd ontworpen. Een titental jaren later werd een prijs vraag uitgeschreven, waaraan toen twee ai-chiteeten van nationale faam en twee Bloemendaalse collegas deelnamen. De periode van de Amsterdamse school was voorbij en de bruikbaarheid werd weer een uitgangspunt voor de architectonische con ceptie. Ook daarna zijn nog andere archi tecten uitgenodigd hun capaciteiten in dienst van dit probleem te stellen, doch geen heeft het verder dan het papier ge bracht. Nu huist het gemeentebestuur in een villa, die voor dit doel noch de ruimte, noch de geestelijke houding heeft, doch men kocht een ander buitengoed: Bloemen- heuvel, dat een zeer waardig uiterlijk ver toont en door zijn hogere ligging deze waardigheid nog eens accentueert. De tijd is voorbij dat de welgestelde burger als dagelijkse omgeving een gereserveerde stijlvolle behuizing wenst. Die voldoet niet meer aan de lossere levenswijze van heden en komt daardoor beschikbaar voor andere doeleinden. Welke bestemming zou men beter kunnen wensen dan de zetel "an het gemeentebestuur? De sportieve m en de wens om de huishoudelijke a. .id gemakkelijker te doen verlopen maken het ook voor hen,, die over voldoende middelen beschikken aantrekkelijker in minder sta tige villas te wonen. Juist deze statige architectuur van Bloe mendaal is wel zeer op zijn plaats voor een raadhuis, zolang men aan het gemeentelijk bestuursapparaat een zekere representa tieve functie blijft hechten. En dat niet alleen voor de enkele malen, dat men deze representatieve plichten vervult, doch alle werkzaamheden zijn overheidswerkzaam- heden en hebben dus een zekere mate van vertegenwoordigend karakter. Een woon huis is onvoldoende om een huidig be stuursapparaat te herbergen, zelfs een groot woonhuis is te klein voor een be scheiden gemeente als Bloemendaal nu eenmaal is. Dus moet het gebouw worden uitgebreid. Uitmuntende keus Daartoe is een uitmuntende keus gedaan door deze taak toe te vertrouwen aan ir. De Rouville de Meux, die uit hoofde van zijn begaafdheid en aard, de sfeer van deze architectuurperiode heel zuiver aanvoelt. Hij is er in geslaagd een uiterst knappe planindeling te ontwerpen, die zeer prac- tisch is en een geraffineerde aansluiting aan de bestaande villa geeft. Uiterlijk is 'n symmetisch geheel ontstaan, dat uitmun tend past bij het bestaande gebouw, terwijl inwendig enige afwijking van deze sym metrie noodzakelijk was. Deze afwijking is niet te bespeuren, wat een bewijs is voor de zorg, die deze begaafde architect aan deze opgave besteedde. Er zijn stemmen opgegaan of het niet meer in de geest van deze tijd zou zijn om de uitbreiding tot stand te brengen door een zeer modern kantoorgebouw achter de villa te bouwen en met een luchtige verbinding daaraan te koppelen. Daarop zeg ik een volmondig: neen! Wanneer men voor grote of zeer grote gemeenten raadhuizen ontwerpt, kan de vraag naar voren komen, of het admini stratieve apparaat, dat de representatieve ruimte ver overheerst niet afzonderlijk van deze gehouden kan worden, opdat het de meer verzorgde ruimte niet zal overscha duwen. Maar voor een gemeente als Bloe mendaal komt zo'n probleem niet aan de orde. De wijze waarop de architect de op lossing zocht, maakt het gebouw van de weg af iets groter, terwijl in- zowel als uit wendig een grote eenheid tot stand is ge bracht wat toch de uitdrukking van een gemeentebestuur behoort te zijn. Wanneer men bovendien een nadrukkelijk stempel van deze tijd verlangt, vraag ik me af wat deze kwalificatie inhoudt. Een glazen bouwsel met overmaat van dag- en kunst licht? Dat geldt momenteel voor „modern". Modernisme betrekkelijk Voor hoelang? Het ontwerp van Wijde veld uit de twintiger jaren gold toen voor het meest moderne, nu is het reeds lang achterhaald. Bij een studiereis in de Ver enigde Staten, die ik dit jaar maakte, be zocht ik juist vele zeer moderne kantoor gebouwen van de grootste afmeting en constateerde daarin de mechanisering niet alleen van de installaties, doch evenzeer van de ambtenaren! Er kunnen zich om standigheden voordoen, dat men noodge dwongen tot soortgelijke oplossingen moet komen, waarbij we ons dan toch nog altijd afvragen of deze noodzaak niet een gevolg is van een twijfelachtige maatschappelijke ontwikkeling. Voor een woongemeente met typisch landelijk karakter als Bloemendaal zou het wat lachwekkend zijn zo nadruk kelijk met de grootsten te willen wed ijveren en dan nog zonder noodzaak! Kan een afdeling van hoogstens acht ambtena ren zijn werk niet zakelijk en efficient verrichten in vertrekken die een woon huiskarakter hebben? Past dit alles niet meer in het karakter van Bloemendaal dan een nalopen van een of andere grote broer? Het bescheiden formaat, dat zelfs het uitgebreide Bloemenheuvel blijft be houden en de eenheid van karakter, die hier mogelijk blijkt, geven de juiste sfeer weer, die naar mijn overtuiging een nieuw raadhuis voor de gemeente Bloemendaal behoort te hebben. Het zal een aanwinst zijn niet alleen voor de gemeente zelf, doch zeker óók voor onze huidige archi tectuur, die levend genoeg is om „vogels van diverse pluimage" te kunnen omvat ten, wanneer ze in hun soort maar waar devol zijn en dat is hier zonder twijfel het geval! Ir. G. FRIEDHOFF B. en W. van Bloemendaal delen de ge meenteraad mee. dat sinds geruime tijd in de kring van voorstanders van het openbaar onderwijs een sterk streven is ontstaan om te komen tot wijziging van de bestaande bestuursvorm der openbare scholen. Dit stre ven heeft gestalte gekregen en het college stelt voor tot instelling van een openbaar onderwijsraad over te gaan. Het doel is be hartiging van de belangen van het openbaar onderwijs in de gemeente. Tot de bevoegd heid van de onderwijsraad behoort het ook ongevraagd adviseren van de gemeen teraad. B. en W. en de wethouder meer in het bijzonder belast met onderwijsaangele- genheden over zaken, met betrekking tot het openbaar onderwijs. De gemeenteraad zal de onderwijsraad samenstellen. Voorgedragen worden als ver tegenwoordiger van het gewoon lager onder wijs (één lid) de heren mr. C. Vrij en G. H. Vring, als vertegenwoordiger van het u. 1. o. (één lid) de heren P. Eits en H. J. van Kam pen, als vertegenwoordiger van het onder wijzend personeel voor het gewoon lager onderwijs (één lid) de heren J. B. Klein Poel- huis en R. D. Lagendaal, als vertegenwoor diger van het onderwijzend personeel u.l.o. (één lid) de heer E. J. Joosse, als vertegen woordiger uit de ouders, die kinderen op de openbare kleuterscholen hebben (één lid) mevrouw J. C. Lansen—Hardon en de heer H. H. van Ark en als vertegenwoordigster van het onderwijzend personeel van de open bare kleuterschool (één lid) de dames M. P. W. Janssen en M. A. Bloemendaal. Ook zal in de onderwijsraad zitting nemen een lid van de onderwijzerscommissie uit de gemeenteraad. In het eerste jaar zal mevrouw Fahrenfort zitting nemen en daarna mr. H. W.Vliegen. Onlangs is de Centrale Kerkeraad van de Hervormde gemeente van Bloemendaal, Overveen .en Aerdenhout bijeen geweest. Men ging accoord met de benoeming van de heer Koning uit Rotterdam als hoofd van de Christelijke school voor lager onderwijs, ge vestigd in het gebouw van de Hartenlust- school te Bloemendaal. De heer Koning werd benoemd in de vacature-S. Hörchner, die een betrekking bij de inspectie voor het onderwijs in 's-Gravenhage had aanvaard. De heer S. Jongbloed, cand. theologie, werd aangesteld tot jeugdleider met als speciale taak de jeugdkerk en de Zondagsschool. Het voorzitterschap van de Hervormde Jeugd raad is van ds. J. E. Drost overgegaan naar dr. J. H. Stelma. De Elswout-padvindersgroep, de in Bloe mendaal gevestigde padvinders van het dis trict Haarlem van de vereniging „De Neder landse Padvinders", vraagt evenals in vorige jaren weer de medewerking van de inge zetenen om hun Kerst-actie tot een goed einde te kunnen brengen. In een groot aantal winkelzaken in Bloemendaal zullen van 13 tot 24 December weer de zo langzamerhand bekende Kerstmanden worden geplaatst. Deze actie dateert al van ver voor de jongste wereldoorlog, zodat het voor de Elswout- padvinders een traditie is geworden om op de avond voor Kerstmis een aantal gezinnen een prettige verrassing te kunnen bereiden. De padvinders laten de Kerstmandenactie 1952 vergezeld gaan van het motto: „Koopt U één artikel voor gebruik in gezinsverband, kooDt dan een tweede er bij voor de Kerst- mand De winkeliers hebben zich bereid verklaard ook telefonische opdrachten voor de Kerstmandenactie aan te nemen. De Heemsteedse Reddingsbrigade heeft een ledenvergadering gehouden onder leiding van de voorzitter de heer W. Hessels. Deze uitte zijn voldoeningover de zomeroefeningen, doch hij achtte het beter, indien er gestreefd werd naar het behalen van een bondsdiploma. Vervolgens kwam het winterseizoen aan de orde. De voorzitter deelde mede, dat het late oefenuur en de hoge kosten in het Sportfond- senbad oorzaak zijn, dat er slechts zeer wei nig animo is om daar te gaan zwemmen. Meer belangstelling bestond er voor de theoretische en medische cursus. Er zal getracht worden om op Donderdagavond in de Bronsteeschool een cursus te houden. Ook werd besloten om in het winterseizoen de jeugdleden bezig te houden. De Bloemendaalse raad zal in zijn vergadering van Donderdag 18 December een be langrijke beslissing moeten nemen: het al of niet goedkeuren van de door B. en W. aanbevolen ontwerp van ir. A. M. de Rouville de Meux voor de raadhulsbouw op het terrein van de villa „Bloemenheuvel", waarvan het frontale aanzicht in stand moest worden gehouden. B. en W. schrijven in hun toelichting aan de raad, dat het geen gemakkelijke opgave was de nieuwe raadzaal en het administratiegebouw zo daaraan te doen aansluiten dat het oude en het nieuwe gebouw een harmonisch geheel vormen, aan het natuurschoon en het karakter van de gemeente aangepast. B. en W. verschaffen vervolgens ;deze toelichting: Uitgaande van het bestaande gebouw, dat een symmetrische voorgevel heeft, heeft de architect nog drie gevels ont worpen die eveneens symmetrisch zijn en die tezamen een binnenhof omsluiten. En kele representatieve vertrekken zijn ge projecteerd in de uitbreiding van het be staande gebouw. Daarachter zijn de ad ministratieve vertrekken en afdelingen ge groepeerd waarbij die afdelingen, welke veel publiek ontvangen, aan de westzijde van de parterre zijn gesitueerd en de af delingen, die in de regel weinig of geen publiek ontvangen, op de verdieping. Bij de keuze tussen één werkruimte, die de gehele secretarie met alle afdelingen om vat, en aparte werkruimte voor iedere afdeling is welbewust de voorkeur gege ven aan het laatste. Eén werkruimte mag in een kleine gemeente zekere voordelen en aantrekkelijkheden bieden, in een gro tere gemeente blijken de daaraan verbon den bezwaren steeds zwaarder te gaan wegen. In een gemeente als Enschede, waar men destijds de keuze had laten val len op één werkruimte, waaromheen het publiek zich kon bewegen, is men ge heel op zijn keuze teruggekomen. Veel reserveruimte Ook overigens heeft de architect zich zoveel mogelijk aan het programma van eisen gehouden. Er is rekening gehouden met een mogelijke uitbreiding. De gepro jecteerde afdelingen hebben ieder boven de thans noodzakelijke ruimte een zekere reserve-ruimte, die zo nodig zonder aan- of verbouw kan worden bezet. Voorts zijn een aantal reservekamers geprojecteerd en tenslotte zal het mogelijk zijn een af deling, die uitbreiding behoeft, de ruimte te geven door eenvoudige verplaatsing van een tussenwand ten koste van een afde ling, die minder ruimte dan thans nodig heeft. Na het gereedkomen van het schetsont werp hebben B. en W. het oordeel van de Woningwetcommissie ingewonnen. Het door de architect ingediende ontwerp heeft de instemming van de Woningwet commissie niet kunnen verkrijgen. Ook in de schoonheidscommissie heb ben enkele leden zich niet met het project kunnen verenigen namelijk de architecten K. J. Aanstoot en ir. B. Bijvoet. De heer H. W. van Kempen had enige beden kingen doch ir. R. Dufour en de heer A. P. Smits hebben van hun instemming blijk gegeven evenals trouwens ook de Rijks bouwmeester ir. G. Friedhoff. Zwaar debat verwacht Men kan aanstaande Donderdag in de Bloemendaalse raad een stevig maar voor al ook interessant debat verwachten. Er zitten namelijk twee bij uitstek deskun digen in de raad, n.l. de heren ir. P. C. Tirion ingenieur bij Publieke Werken van Amsterdam en ir. C. A. de Vassy, hoofdingenieur van de Provinciale Water staat. Zij zijn tot de „functuonalisten" te rekenen en zullen zeker een pleidooi voor een „moderner" ontwerp houden. Wij vernamen nog dat in de Rijksadvies commissie voor de Monumentenzorg het project van ir. de Rouville officieus is be keken en daar algemeen waardering en instemming heeft geoogst. De officiële be handeling kan pas volgen wanneer de raad het plan heeft aanvaard. CHRISTELIJK GEMENGD KOOR „HEEMSTEDE" Het Christelijk gemengd koor „Heemstede", dat nu ongeveer twee jaar bestaat en waarvan de heer Jan Nibbering dirigent is, hield in het Hervormd Jeugdhuis een feestelijke jaar vergadering onder leiding van de heer S. de Jong. Na behandeling der agendapunten volgde de vertoning van de klucht in drie bedrijven „Willy's trouwdag". De leden amuseerden zich buitengewoon. '...2 Een der eerste ontwerpen voor een nieuw Rloemendaals raadhuis, dat van de architect artikel van ir. G. Friedhoff). Wijdeveld. (Met zie ook het voorgevel van „Bloemenheuvel" na de verbouwing volgens het voorgestelde ontwerp. In de kunsthandel J. R. Bier (Old paintings, tableaux an ciens, aldus vermeldt een be scheiden naambord in een der beide winkelramen) wordt gedurende deze maand een uitzonderlijke tentoonstelling van oud-Aziatische kunst ge houden. Het is een verkoops tentoonstelling, maar dit geeft niet het uitzonderlijke aan. Dat schuilt namelijk in de zeldzaamheid van vele der met de grootste moeite bij eengebrachte voorwerpen, waaronder de kostbare aarde werk figuren uit het tijdperk der T'angdynastie een belang rijke plaats innemen. Over de curiositeit en schoonheid van vele Boeddhabeelden, schalen en vazen, amuletten van jade, weefsels van gouddraad en wandschermen van gesneden ivoor zullen wij het nu echter niet hebben. Daarover komt onze medewerker voor beel dende kunst in zijn eigen ru briek aan het woord. Wel willen wij het gelukkige verschijnsel signaleren dat de te goeder naam en faam be- Distinctis Wat dat betreft is de zaak, naast het Frans Halsmuseum, wel uitermate gunstig gelegen. Het intérieur ademt nu gezel ligheid en distinctie. Maar in 1937 leek het pand meer op een stal. Er was een bedrijf s- fotograaf werkzaam geweest, die er een klein winkeltje, een donkere kamer en een opslag ruimte van materiaal had ge vestigd. Na veel onderhande len verleende de schoonheids commissie toestemming tot de voorgenomen verbouwing vol gens tekeningen van ir. (thans prof.) Zwiers en niemand zal thans willen ontkennen dat het Groot Heiligland door het stijlvolle winkelfront aan aan zien gewonnen heeft. Groot is het aantal buiten landse bezoekers, die deze kunsthandel betreden als zij het museum gesloten vinden Daar wacht hen dan de pret tige verwachting dat zij alle overdekte markt met spulle tjes en prulletjes juist aardig door de ongedwongenheid die er heerst, door de gevarieerde attracties die inventieve gees ten steeds weer weten te be denken en door de wetenschap dat men er een goed doel mee dient. Om dat laatste gaat het vooral en daarom kondigen wij met genoegen de jaarlijkse ba zar aan van de Anglikaanse kerk in Haarlem, die morgen middag om drie uur in de Oud- Katholieke kerk aan de Kin derhuissingel wordt geopend. Goed doel II De dames F. G. J. Beerkens Van Liemt, Julianastraat 5, M. SchippersCoppens, Lorentz- plein 31, M. WildschutFlen- trop, Koninginneweg 103 en M. L. H. Wiemeijer, Zonnebloem laan 44, Aerdenhout, hebben zich verenigd tot een comité dat pakketjes levensmiddelen Paard Chinees aardewerk) kend staande kunsthandel Bier tot nieuw leven komt. De zaak werd gevestigd ten tijde van de grote Frans Halstentoon stelling in 1937 en geopend met een expositie van schil derijen van meesters uit de zeventiende eeuw. De stich ter (een Pool van geboorte, maar overtuigd Nederlander in hart en nieren) is enkele jaren geleden gestorven en nu hebben zijn weduwe (uit Odessa afkomstig) en econo mie studerende zoon zich tot taak gesteld de firma in zijn geest verder te drijven. Van daar deze prachtige tentoon stelling. Er zijn nog andere plannen in voorbereiding met het oog op het vreemdelingen- bezoek dat tijdens de Flora wordt verwacht. voorwerpen ter hand mogen nemen. De echte liefhebbers doen dat met trillende handen van emotie, zegt mevrouw Bier. toen wij de bovenstaande gegevens verzamelden tijdens een gesprek in de ruime ex positiezaal, waarvan de wel dadige sfeer zich aan iedere definitie onttrekt. Beroepskeuze De assistente van het Bureau Beroepskeuze in Haarlem u weet wel: het 25-jarige heeft het in deze dagen bar druk met het verzenden van kleuri ge vouwbladen waarin het nlit van het Bureau kernachtig wordt beschreven. U zult zich wellicht afvragen waarom die papieren nu reeds worden verzonden. Wel, dat gebeurt om te voorkomen dat de ouders pas op het allerlaat ste moment over de toekom stige bestemming van hun kroost gaan nadenken en dan de hulp van het Bureau inroe pen. Gevolg: enorme drukte in het late voorjaar en de vroege zomer. Daarom worden de vouwbladen nu reeds bij het Kerstrapport uitgedeeld. Wel licht dat dit wat spreiding ten gevolge zal hebben. Goed doel Er zijn de laatste weken al heel wat bazars gehouden en loet einde ervan is nog niet te zien. Geen wonder, want de meeste mensen vinden zo'n naar vluchtelingen uit de Bal- tische landen wil zenden. Wie daaraan wil meehelpen ver- roege zich bij een der genoem de adressen. De actie is in het bijzonder bestemd voor de ont heemden van de Lettische ko lonie in Ohmstede, Oldenburg, Did. Goed doel III Lest best. Dat is natuurlijk onze actie voor de Haarlemse Stille Armen. Een aanbeveling is overbodig, zei men in vroe ger dagen in zo'n geval wel eens. Dat zeggen wij niet. Er is zoveel ongeweten nood te leni gen, dat wij er niet over kun nen zwijgen. Daarom: tast in de beurs en wandelt, fietst of bust naar onze bureaux. Men zal er u gaarne ontvangen. Dokter wordt doctor Er zijn niet veel dokters die er in hun drukke praktijk van alle dag aan toe komen om een proefschrift voor hun promotie te schrijven. Dokter J. J. van de Belt, algemeen geliefd huis arts en gewaardeerd gevange nisdokter van Haarlem, kwam er na jaren van studie wel toe. Hij vond in zijn werk in Straf gevangenis en Huis van Bewa ring een uitstekend aankno pingspunt voor zijn studie. Het resultaat daarvan, de disser tatie „Rohrschach-onderzoe- kingfcn in de gevangenis en het Huis van bewaring te Haarlem". Wij meldden reeds dat de promotie op Donderdag middag 18 December om vier uur in de Universiteit van Am sterdam plaats heeft. Wij schreven toen ook dat dok ter Van de Belt zestig jaar is. Maar dat hadden we toch mis. Want hij is pas 54. Onderweg 't Was tijdens het spitsuur. Geen zitplaats was onbezet toen de bus naar Leiden de Tempeliersstraat verliet. Een jongetje van een jaar of veer tien was een van de gelukkigen die nog een gemakkelijk plaatsje bij de ingang had weten te bemachtigen. Toen kwam in Heemstede een-heer- op-leeftijd de bus binnen. Het jongetje keek beleefd omhoog en vroeg of de man soms wil de zitten. Verstrooid blikte de man omlaag. „Zitten....", zei hij. „Uhhja.... of neen; blijf maar zitten. Ik moet er onderweg toch uit Late Sint 1 Als ge een van deze dagen net als wij in de gymnastiekzaal van de Anslijnschool hadt ge zeten, hadt ge uzelf zien staan wel honderd maal. Uzelf van vele jaren geleden weliswaar, maar ge waart 't. Honderd ge wone kinderen van acht tot elf zongen daar voor hun ouders. In de maanden October en No vember mochten ze dikwijls de rekenles laten voor wat zij was om samen met de heer Rijp- stra, het hoofd van de school, te trachten de Sint-Nicolaas- Cantate van Bernard Zweers onder de knie te krijgen, 't Heeft menig zweetdruppeltje gekost, maar 't is gelukt. Ze zaten er natuurlijk niet in jaquet of stijve boord. Nee, ge woon in hun pullovers en met kleurige strikken voor een zaaltje met trotse ouders. Met stralende gezichten zongen zij. Tijdens de soli die vertolkt werden door de heren Rijpstra en Poelgeest, prevelden zij de tekst mee. Ja, hadt ge er bij gezeten, ge waart 't met ons eens geweest dat ze alle lof verdienen, die kinderen. Late Sint II De goed-heilig man kan er maar niet genoeg van krijgen. Woensdagmiddag was hij nog bij de speeltuinvereniging „Door vrede saamgebracht" aan de Vondelweg. Geholpen door de winkeliers- en buurt vereniging „Haarlem-Noord" deelde hij tal van geschenken uit aan de kinderen in die buurt. Maar na afloop zei er iemand tegen Sin*: „Wil je nu wel eens weg wezen". In een langdurige zitting van het kan tongerecht te Heerenveen zijn de eisers gehoord in de zaak van een aantal arbei ders, die door de aannemersfirma Bolsen- broek te Bloemendaal waren ontslagen, contra deze firma. Het ontslag was gegeven omdat de ar beidsprestatie van deze arbeiders bij de aanleg van Rijksweg 43 in Friesland te wensen zou hebben overgelaten. Gehoord werden eerst de heren Tj. Pot, directeur van het Bureau Adviescommissie Dispensatie Lonen, B. Cloo, hoofdbestuur der van de Algemene Nederlandse Bouw- bedrijfsbond en J. Klaren, districtsbestuur der van de Algemene Nederlandse Bouw- arbeidersbond en regionaal vertegenwoor diger van de Bedrijfsraad Bouwbedrijven. Zij allen verklaarden, dat de uitvoering van deze werken in tariefloon géén ver hoging van kosten voor de firma met zich mee zou hebben gebracht, omdat door deze verhoging van prestatie de duur van het werk zou worden bekort. Met de firma Bolsenbroek was hierover contact opgeno men en getracht was overeenstemming te bereiken, evenwel zonder resultaat. De heer M. A. Verhagen, technisch op zichter bij de Rijkswaterstaat, was tot de conclusie gekomen, dat het werk op het schema ten achter was gebleven. Naar hij veronderstelde lag de schuld hiervan bij beide partijen. Spreker legde vervolgens nog enkele cijfers over. Bij het begin der werkzaamheden reden er per dag 17 zand- treinen. Na de intrekking van de 10 per cent toeslag liep dit aantal terug tot 9 a 11. Op de laatste Zaterdagmorgen, toen met ontslag was gedreigd, was de prestatie 7 treinen, hetgeen op een hele dag omgere kend, betekende dat men 14 treinen zou hebben verwerkt. Vervolgens werden vier arbeiders ge hoord. Een van hen is ook nu nog werk zaam bij de firma Bolsenbroek. De drie ontslagenen verklaarden, dat toen er 10 percent toeslag werd verleend, er normaal werd gewerkt. Als gevolg van het intrek ken van deze toeslag, toen dus geen be hoorlijk loon meer kon worden verdiend, daalde begrijpelijkerwijze de arbeidslust en daarmee de prestatie. Zij erkenden, dat na de waarschuwing inderdaad meer was gepresteerd op de bewuste Zaterdagmor gen. De vierde arbeider, thans nog werk zaam bij de firma, zeide nog, niet te kun nen begrijpen, waarom de firma was over gegaan tot intrekking van de 10 percent toeslag, aangezien er toen flink werd aan gepakt. Aangezien aan de postkantoren slechts de kinderpostzegels en niet de briefkaarten verkocht mogen worden, heeft het Haar lemse Comité KinderzegeLs gezocht naar een andere mogelijkheid van verkoop. De directie van Vroom en Dreesmann is bereid gevonden in haar gebouw een plaats in te ruimen voor deze verkoop en wel bij de ingang aan het Verwulft. Daar worden door U.V.V.'sters de aan trekkelijke Kerst- en Nieuwjaarskaarten verkocht, evenals de postzegels. Het Comité hoopt, dat zeer vele Haar lemmers in de komende weken bij het ver zorgen van hun Kerst- en Nieuwjaarspost deze actie voor het misdeelde kind zullen willen gedenken. Het voor 23 December vastgestelde con cert in de reeks bespelingen van het orgel van Cavaillé Coll met medewerking van vooraanstaande vocale solisten in de Haarlemse Concertzaal kan wegens ziekte van Jo Vincent geen doorgang vin den. In overleg met de organist George Robert is besloten haar niet te doen ver vangen, doch het herstel van de zangeres af te wachten en dan een nieuwe datum voor het optreden vast te stellen. Het derde concert heeft plaats op Dins dag 6 Januari 1953, bij welke gelegenheid de eerste uitvoering wordt gegeven van „Het meisje met de zwavelstokjes" (naar Andersen) op een tekst van Mies Bouhuys met speciaal gecomponeerde muziek van Sas Bunge. Dit werk zal worden vertolkt door Georgette Hagedoorn. Tentoonstelling moderne Franse wandtapijten Onder grote belangstelling opende de Franse ambassadeur, de heer J. P. Gar- nier, gistermiddag in het Gemeentemu seum te 's-Gravenhage een tentoonstelling van moderne Franse wandtapijten. De di recteur van het Gemeentemuseum, mr. L. J. F. Wijsenbeek, wees erop, dat de Franse tapijtkunst, die op een groot verleden kan bogen, thans in Aubusson, waar kunste naars en ambachtslieden elkaar hebben gevonden, herleeft. Van de galapremière van Circus Strass- .burger op 19 December in theater Carré te Amsterdam zal de KRO tot de pauze een televisie-uitzending verzorgen. 2000000000c00000<xj00000000000000000000000000000000c000cc< U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor hel volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.10, post- abonnés 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10