N.Z.H. accoord met wijkcomité Noord La Cubana Kort en bondig Predikbeurten TAXI? bel 13000 Eugen Prokop speelde Brahms bij H.O.V. g I.Nfrstbinrr Dansant Muziek, toneel en dans voor de schooljeugd ZATERDAG 13 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Lijn 1 via Jan Luijkenstraat Lijn 5 naar Jephtaplein Marijke Raephorst sprak over haar eigen werk Burgerlijke Stand van Haarlem Waardering voor het beleid van Gedeputeerde Staten Heemstede tijdens Flora Vijftig mille gevraagd voor feestverlichting Parkeerstrook langs Zandvoortselaan Jan Musch in „De Vrek" Vrouwengroep VVD Mr. A. H. J. Merens overleden Dr. P. H. Schroder sprak over Dante's Hel Drie detectiveromans werden bekroond Afdeling Heemstede van Bloembollencultuur Onbekende vrouw kwam nylonkousen halen Gisteravond heeft een bespreking plaats gehad tussen het wijkcomité „Oud-Scho- tc-n" en de directeur van de N.Z.H., de heer J. Jurrissen. Doel van de conferentie was om te ko men tot de vaststelling van de route van de lijnen 1 en 5 ten Noorden van de Jan Gijzenkade, waarbij er naar gestreefd werd een compromis te bereiken tussen de wensen van de bewoners van Noord en de exploitatiemogelijkheden van de vervoer maatschappij. Men is tot overeenstemming gekomen over de volgende trajecten. Lijn 1, komen de van de Rijksstraatweg, via Eksterstraat, jan Luijkenstraat naar Muiderslotweg en Vondelweg, terug met een lus over de Ver- gierdeweg. Op deze lijn, die Haarlem- Ncord met de s'ad en Heemstede verbindt, zal, zoals wij onlangs hebben meegedeeld, een zesminutendienst worden gereden. Wat lijn 5 betreft, die na de reorgani- sa'ie de taak van lijn 6 in Haarlem-Noord zal overnemen, deze zal, komende van de Spaarndammerweg, de Vondelweg volgen, waarschijnlijk tot het Jephtaplein, als dat met de rijtijd en het aantal beschikbare bussen uitkomt. Uiteraard is lang en vaak heftig gespro ken over het verdwenen wachthuisje aan de Vondelweg. De N.Z.H. had dat laten weghalen omdat de ruiten ieder ogenblik dror baldadigen werden vernield, een reden, die door het wijkcomité werd be- ADVERTENT1E 99 99 Zuid Amerikaanse - Surinaamse muziek Van 8 tot 1 uur 's avonds geopend. Lange Veerstraat 17 - Haarlem Dir.: MAX WOISKI De te Brussel gevestigde Tsjechische violist Eugen Prokon, over wiens spel wij verleden jaar zeer lovend schreven (naar aanleiding van een optreden op de be kende uitwisselingsconcerten Brussel Heemstede) was nu solist on het vierde Vrijdagavondeoncert der H.O.V. onder lei ding van Toon Verhey. Prokop was solist in het Vioolconcert van Brahms, dat de hoofdschotel van het programma vormde: de gewichtige or- chestrale partij van het Concert in d maakt immers dat het stuk vrijwel tegen een symphonic opweegt. Het Capriccio Es- pagnol van Rimsky Korsakoff noch 't voor spel tot „De Meesterzangers van Neuren berg" van Wagner, die deze avond als or kestnummers ten gehore werden gebracht, stonden door vorm en karakter de priori teit van Brahms' compositie in de weg. Eugen Prokop gaf een artistiek alleszins verantwoorde en technisch gave vertol king van het buitengewoon lastige werk. Zijn interpretatie had alleen dit! tegen, dat de klankintensiteit van zün mooie Guar- nerius niet opgewassen bleek tegen het orkest. Het instrument van Janine AncLra- de (men herinnert zich allicht haar ver tolking van het Concert in A van Mozart) zou daar beter tegen bestand zijn. Maar in de cadens van Joachim kregen we volop gelegenheid de nobele sonoriteit van Pro- kof's oude Italiaanse viool te bewonderen, alsmede natuurlijk ook in het Adagio en dan vooral in het alternatief (bij piu lar- gamente) daarvan. Maar het voornaamste belang van deze executie was te vinden in het samenspel va.ji solist en orkest, dat op geringe schommelingen na uitstekend mocht heten. De houtblazers en hoorns van het orkest lieten de inleiding van het langzame middendeel bijzonder fraai klin ken. Toon Verhey had zijn uiterste zorg besteed aan de duidelijke détaillering der motieven. Het publiek zal met genoegen Capriccio Espagnol weer eens op een H.O.V.-concert gehoord hebben. Met zijn karakteristieke rhythmen en zijn bonte kleuren blijft dit stuk van Rimsky-Korsakoff zijn boeiende kracht behouden. De pompeuze ouverture van Wagner is buiten kijf een meester werk van contrapuntiek en als zodanig heb ik er diep respect voor; maar sinds 1914 ben ik er huiverig voor geworden. Ik hoor er sindsdien altijd de logge stap van Pruisische jaarzen in. JOS. DE KLERK In de tuinzaal van het Concertgebouw in Haarlem hield mevrouw De Graaf—Tuk gistermiddag voor de leden van de Neder landse vereniging van huisvrouwen, afdeling Haarlem, een lezing met als onderwerp: „Het warenhuis". Mevrouw De Graaf, die onder het pseu doniem Marijke Raephorst twee boeken over haar werktijd bij een groot Rotterdams wa renhuis heeft geschreven („Voor de twee sprong" en „Klein als sterren") vertelde in het gedeelte van haar voordracht vóór de pauze over het leven van de verkoopster in het warenhuis en na de pauze over de problemen van enkelë verkoopsters in het huwelijk. Zij haalde enige aardige anec dotes uit het warenhuisleven aan en las frag menten voor uit haar beide boeken. Verder behandelde spreekster de sociale toestanden in het warenhuis vóór en na de oorlog, waarbij zij opmerkte, dat er tegen woordig veel meer gedaan wordt voor het personeel zowel wat de geestelijke als de lichamelijke verzorging betreft. ADVERTENTIE AUTORIUES bij v. d. Z E E betekent R 13 B E W 13 S OKé Telef. 17355 HAARLEM, 12 December 1952 BEVALLEN van een zoon: 11 Dec., M. Campfensde Haan; A. H. WillemseLamo- ree; 12 Dec., N. F. Beundervan Beem; A. E. Zeulevoetde Vries. BEVALLEN van een dochter: 12 Dec., I. M. M. Schoonebeek—Becker; P. Stringer- van Zeist. OVERLEDEN: 9 Dec., J. de Vries—Vrisou, 72 j., Brederodcstraat; 10 Dec., C. van Rooden, 75 j., Maerten van Heemskerkstraat. twist. Het resultaat is dat de N.Z.H. nog eens zal overwegen het wachthuisje weer te plaatsen. Lijn 9 via O verveen De buurtvereniging Bloemendaal-Noord heeft de N.Z.H. verzocht de toekomstige lijn 9 (Haarlem-Bloemendaal-Velserend- Santpoort Broekbergerplein) niet parallel aan lijn 3 te laten lopen, maar via de Bloe- mendaalseweg, Overvcen, Julianalaan en Verspronckweg. De N.Z.H. voelt niet veel voor die om weg (die echter het voordeel heeft geen spoorwegkruisingen te hebben) omdat in 1947 de toenmalige lijn 6 van Haarlem naar het provinciaal Ziekenhuis dezelfde roule volgde en toen in het geheel geen succes was. De afdelingen van de Provinciale Staten van Noordholland hebben de begroting voor 1953 behandeld. Uit het algemeen verslag blijkt, dat het beleid bij de meer derheid der leden waardering heeft. Andere leden vinden de politiek van Ge deputeerde Staten niet democratisch. De door het college gevolgde woningpolitiek vindt niet bij alle leden instemming. Vele leden hebben gezegd dat het tot vol doening stemt, dat de begroting sluitend kon worden gemaakt zonder beroep op de reserve en zonder af te wijken van de door de minister van Binnenlandse Zaken voor gestelde raming van de uitkering uit het provinciefonds. Men mag aannemen, dat de uitkering dus nog wel iets zal meevallen. Daarentegen vermeldt het verslag de mening van andere leden, die opmerken, dst de algemene tendenz in ons land is, dat de gelden, die bestemd moesten worden voor de bevordering van de welvaart, wor den besteed voor ooi'logstoerusting. Bij de bespreking van de werkverruiming hebben enkele leden gezegd, dat zij met belangstelling hebben kennis genomen van de verhoging van de post. Zij vragen of het er thans om gaat om de lonen te verbete ren en dus de koopkracht te verhogen of meer arbeiders aan het werk te stellen tegen de oude, te lage lonen. Bouw van tunnels Enkele leden bespreken het feit, dat steeds dringender in het belang van de economische ontwikkeling van de pro vincie is een radicale oplossing van de verkeersmoeilijkheden, veroorzaakt door de pontverbeteringen over het Noordzeekanaal en over het IJ. Opgemerkt wordt door enige leden, dat men de verbinding van Amsterdam naar Amsterdam-Noord en verder zeker niet uitsluitend als een Am sterdams belang kan zien, doch dat hierbij ook grote provinciale belangen zijn betrok ken. Zeker geldt dit laatste nog in sterkere mate voor de verbindingen bij de Hembrug en bij Velsen. De nadelen, ontstaan door de lange wachttijden voor de ponten, de be lemmering van de industriële ontwikkeling van een groot deel van Noordholland, wor den steeds groter en vragen om een oplos sing op korte termijn. Het ligt in het voornemen van B. en W. van Heemstede om tijdens „Flora 1953" ook aan Heemstede, als gastvrouwe, een enigszins feestelijk aanzien te geven. De plantsoenen zullen extra worden verzorgd; medev/erking is ingeroepen van de ingezetene)} voor de verzorging van hun tuinen, terwijl de winkelstand bereid is zich te beijveren dit feestelijk aanzien te verhogen. Het ligt in de bedoeling op en kele punten waar men de gemeente bin nen komt een typische Heemsteedse wel komstgroet aan te brengen 'en mede daar door de gemeente een feestelijk aanzien te geven; het raadhuis van een passende feestverlichting te voorzien; enkele mar kante punten in de gemeente extra te ver lichten, waarbij o.m. gedacht is aan de Nederlands Hervormde kerk op het Wil- helminaplein. Voorts ligt het in het voor nemen ten behoeve van de middenstand, die zelf bereid is een bedrag van zesdui zend gulden beschikbaar te stellen, een aantal aantrekkingspunten op te stellen, die a's bakens het publiek uitlokken tot bezichtiging van de versierde winkels in deze gemeente. Ter bereiking van het juiste effect zal hiervoor een bekwaam ontwerper dienen Ie worden ingeschakeld. Voorts zullen naar de mening van B. en W. om de winkelver siering te stimuleren, van gemeentewege behoorlijke prijzen beschikbaar moeten worden gesteld. Teneinde in staat te zijn aan een en ander uitvoering te kunnen geven verzoeken zij de raad oen crediet aan ons college beschikbaar te stellen, dat naar schatting ccn bedrag van vijftigdui zend gulden zal vorderen. Reeds in Augustus kregen B. en W. een crediet tot een bedrag van f 45.000 voor werkzaamheden in verband met de Flora 1953. B. en W. delen reeds mede, dat de resultaten van de onderhandelingen over de verhuur van dien aard zijn, dat inmid dels deze uitgaven grotendeels zijn gedekt. Ter bevordering van de veiligheid van hei verkeer cp de Zandvoortselaan is in Juni een wachtverbod uitgevaardigd voor de Noordzijde van het gedeelte van die laan, dat is gelegen tussen de Amaryllislaan en de Zandvoorter Allee. Uit een verkeersoogpunt heeft deze maatregel zijn nut bewezen, doch voor de winkeliers, die gevestigd zijn tussen de Amaryllislaan en de Laan van Bloemen- hove zijn daaraan buitengewoon grote be zwaren verbonden. De bezoekers van hun zaken zijn genood zaakt op grote afstand hun auto's te parkeren. B. en W. hebben doen nagaan op welke wfjze aan deze inderdaad gegronde bezwaren der winkeliers tegemoet kan worden gekomen. Hierbij is gebleken dat het zeer goed mo gelijk is een strook van twee meter breedte van het tamelijk brede trottoir af te nemen en te bestemmen voor het parkeren van auto's. De kosten van het maken van deze par keerstrook. welke een lengte zal hebben van ongeveer 75 meter, worden geraamd op rond 2500.—. ADVERTENTIE 1"« A" 'Si»; *-*\j /V'"", w.J* jJBj t "Cru miictnt iirrsisfttr lOffl «Cru rxcjins menu „ÏTrtBlDnfl" üirbt allra tuiit ai iuuit briLnigrn JVunu .ulltn u.i| trn ulil uwii »f «.<ior.ni <Ttl i» ADVERTENTIE De H.O.V. onder leiding van Marinus Adam geeft Vrijdagavond 16 Januari het tweede concert voor scholieren in dit sei zoen. Uitgevoerd zullen worden „De Mol- dau" van Smetana en „La Mer" van De bussy. De dirigent zal deze werken mon deling toelichten. Maar ook voor jongere leerlingen van inrichtingen voor voortge zet onderwijs heeft de gemeentelijke com missie voor de culturele vorming van de schooljeugd iets gedaan; op Zaterdag 10 Januari treedt, eveneens in het Concert gebouw, het bekende Scapinoballet op. Op Woensdag 14 Januari heeft in de Stadsschouwburg een schoolvoorstelling van „De Vrek" van Molière plaats, waarin Jan Musch als Sganarelle zijn afscheidsrol speelt. Dit is door vele jaren heen een der glanspunten van zijn rijke carrière geweest en er wordt voor deze gebeurtenis dan ook zeer veel belangstelling verwacht. De commissie had gaarne, wat de tijd betreft, meer spreiding gebracht. Helaas was dit niet mogelijk, daar men nu een maal afhankelijk is van het beschikbaar zijn van schouwburg of concertzaal en van de op bezoek komende gezelschappen. Bo vendien moeten de voorstellingen en con certen buiten schooltijd worden gegeven. Toch zal men voor de toekomst door vroegtijdiger bespreking trachten hierin verbetering te brengen. Nadere inlichtin gen worden verstrekt op de scholen of bij de afdeling Onderwijs van de gemeente secretarie. Het was een historische reis door de ge schiedenis van de laatste 150 jaren, die me vrouw P. Walma van der MolenMein- dersma uit Den Haag, de leden van de groep Kennemerland-Zuid van de vrouwen in de V.V.D., verenigd in Brinkmann, liet maken. Een boeiende en leerzame reis, die leerde van tegenstellingen tussen de landen, echter ook van samenwerking én opbouw. De geschiedenis herhaalt zich, is een oude maar al te ware zegswijze. Mevrouw Walma van der Molen wees er op, dat onze voor ouders een eeuw geleden cok reeds van een Russische dreiging soraken. De tegenstelling Frankrijk/Duitsland da teert pas van 1870, als gevolg van de opkomst van Pruisen. Daarvoor kende men wel de wrijvingen tussen Frankrijk en het Habs- burgse rijk. De Saarkwestie werd uitvoerig besproken. De uitslag van de onlangs gehouden ver kiezingen in Saarland noemde spreekster hoopgevend voor de toekomst. Zou het niet wenselijk zijn, Luxemburg, Saargebied en Elzas-Lotharingen tot één staat te vormen, als een soort bufferstaat tussen Frankrijk en Duitsland? De herinne ring aan het rijk van Midden-Lotharingen, gevormd na Karei de Grote, zou dan weer werkelijkheid worden. Volgens mevrouw Walma leeft de Europese gedachte het .sterkst in bovengenoemde landstreken, die noch uitgesproken Frans of Duits zijn. In de ouderdom van 74 jaar is overleden mr, A. H. J. Merens, oud-advocaat en pro cureur te Haarlem. Hij is in'Haarlem ge boren en vestigde zich na zijn studie in 1902 aldaar als advocaat. Tot 1933 heeft hij de advocatuur uitgeoefend. Om gezond heidsredenen heeft hij toen zijn practijk moeten neerleggen. Mr. Merens werd in December 1929 als opvolger van jhr. mr. F. W. van Styrum gekozen tot deken der Orde van advocaten nadat hij reeds enkele malen het deken schap had waargenomen. Een jaar later moest hij zijn werkzaamheden voor de Orde van advocaten om gezondheidsrede nen neerleggen. Vroeger is de thans overledene ook kan- tonrechter-plaatsvervanger te Haarlem geweest. Van het scheidsgerecht voor de bloembollerihandel was mr. Merens enige jaren voorzitter. Toen hij zich verplicht zag zijn werkzaamheden bij deze arbitrage- instelling neer te leggen heeft de verga dering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur hem het erelidmaat schap aangeboden. Voorts heeft mr. Merens zitting gehad in het bestuur van de Nutsspaarbank. De teraardebestelling is bepaald op Dins dag om elf uur op de algemene begraaf plaats aan de Kleverlaan. Voor een betrekkelijk zeer groot aantal leden van de Haarlemse Kunstgemeenschap heeft dr. P. H. Schroder gisteravond in de muziekzaal van Brinkmann aan de Grote Markt een causerie gehouden over het eerste deel van Dante's trilogie, onder de titel „Een reis door de hel". Van oudsher, aldus begon spreker zijn bijzonder levendige en interessante uiteenzetting, heeft de vraag naar het hiernamaals de mensen bezig gehouden. Maar bij zijn weten heeft niemand ooit een grootser en indrukwekkender con ceptie ontworpen van „het" leven na de dood" dan Dante, wiens dichterlijke schep ping men door de eeuwen heen intens bleef bewonderen, ook toen zijn visie wetenschap pelijk onaanvaardbaar bleek. Dante, zo vervolgde spreker, heeft natuur lijk geput uit voorbeelden 'onder meer de Aeneas van Virgilius) en de kennis van zijn tijd, maar vond toch gelegenheid tot eigen creaties, zoals het zich in de Louteringsberg bevindende vagevuur. Nieuw was ook zijn invoering (in de stad van Lucifer) van straf fen en martelingen, die in enigerlei verband staan met de aard van door de mensen op aarde bedreven misdaden. Alvorens Dante bij zijn reis door de hel op de voet te vol gen stond de inleider nog uitvoerig stil bij de verhouding van de dichter tot de ver eerde Beatrice en bij diens merkwaardige toepassing van kabbalistische getallensym boliek. Aan het slot van zijn met vele krijttekenin gen op een schoolbord toegelichte betoog liet dr. P., H. Schroder zijn dankbaar gehoor nog even genieten van uante's visioen van de hemelse zaligheid. De Utrechtse uitgeverij A. W. Bruna en Zoon heeft in het begin van dit jaar bij de verschijning van het honderdste deel in haar reeks van ontspanningslectuur een prijsvraag uitgeschreven voor een detec tiveroman, waarvan de uitslag thans be kend is gemaakt. Het peil van de 160 in gezonden manuscripten was hoger dan werd verwacht, hetgeen voor de uit Max Dendermonde, mr. E. Ehas en mr. J. Derks bes'aande jury aanleiding is geweest be halve de drie hoofdprijzen nog vier troost prijzen toe te kennen. In de vergadering van de afdeling Heem- De hoofdprijs verwierf de 26-jarige Rot- stede van de Algemene Vereniging voor terdamse journalist J. F. van den Broek Bloembollencultuur heeft de voorzitter, de heer A. J. Braam, verschillende gebeurtenis sen op vakgebied besproken. Hij constateerde dat men over het algemeen geen reden tot klagen had en dat de vooruitzichten voor het bedrijf niet bepaald ongunstig mochten wor den genoemd. Het voornaamste punt van de agenda, de behandeling van de beschrijvingsbrief, had een zeer vlot verloop. De vergadering was het met het beleid van het hoofdbestuur in grote trekken eens. Alle voorstellen van het hoofd bestuur werden aanvaard. De heren Martin Roozen en J. Dix Jr. zullen als afgevaardig den optreden en als plaatsvervanger de heer W. Nieuwenhuizen. voor zijn boek „Parels voor Nadra", dat speelt in het Djakarta van 1948. Mevr. Eline CapitVan Eykern uit Amster dam ontving voor haar roman „Wolven en schapen" de tweede prijs. De voornaam ste plaats van handeling van haar boek is Denemarken. De militaire detectiveroman „Na afloop moord" van de 33-jarige tech nische ambtenaar bij de dienst van ge meentewerken te Arnhem, de heer J. van Beek, werd met de derde prijs bekroond. De vier troostprijzen waren voor Ab Visser, Madry Ford, L. M. Japin en Josine Reuling. Kerstmis nadert en de koorschool van dr. Kat oefent in de basiliek van St. Bavo. Dezer dagen vervoegde zich een onbekend gebleven vrouw tot een textielhandelaar op het Stuyvesantplein. Zij .deelde mee te komen namens haar mevrouw die een winkel in de omgeving had. Deze had een klant in de winkel die om een bepaalde maat nylon kousen vroeg, doch die waren niet aanwezig. Aan de textielhandelaar werd gevraagd enkele paren in de genoemde maat mee te geven. Deze voldeed aan het verzoek, maar later is hem bij navraag gebleken, dat de on bekend gebleven vrouw niet in opdracht van de winkelierster uit de omgeving is opgetre den. Bij de politie is aangifte gedaan van oplichting. ZONDAG 14 DECEMBER 1952. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. 10: Geen dienst. Zie 10.30 Ba- kenesserkerk. 7: Geen dienst. Zie 7 Nieuwe Kerk. Dinsdag 7.30: Consistoriekamer. Litur gische dienst voor Doofstommen en Slecht horenden. Woensdag 8: Evangelisatie-bijeen komst. Sprs. Ds. Joh. Bronsgeest. Ds. J. Prins, Chr. Ger. Pred. te A'dam. Ds. J. Overduin. Ger. Pred. te A'dam. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerkspiein. 10: Ds. W. J. van Elden, H. Avondmaal. 7: Ds. B. van Gelder Woensdag 7: Kerstfeest v. d. Kinderkerk Vertelling door de heer A. J. van Houwe- lingen Rijkhoek. van Zeist. Noorderkerk. Velserstraat. Zaterdag 4—5: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Ds. J. Bronsgeest 7: Ds. S. H. J. Voors. Oosterkerk, Zomerkade 10: Ds. S. H. J. Voors. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J P van Eijsden. 10 30: Jeugddienst. Ds. B. van Gelder. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderk. 10.45: Ds. G. J. Waardenburg". Vrij dag: 7: Kerstfeest v. d. Kinderkerk o.l.v. Ds. J. Bronsgeest. Dhr. P. J. Rijpma. van Bad hoevedorp. Diaconessenhuis. Hazepaterslaan. 4.30: Ds. F. R. A. Henkels. Rusthuis, Jansstr. 10.30: Ds. M. G. Blauw. Jeugdkapel. Noord. Molenaerstraat 10.30: D. Boer. Oost, Zomer kade 10: Wika J. Timmer. West. Leïdsestr. 10: D. Vogel. Centrum., Oude Groenmarkt 10: J. Jongkind. Ver. van Vrijz. Hervormden Jacobstraat 6. 10.30: Ds. N. Padt. Ede Eglise Wallonne, Begijnhof 30. 10.30: Service pré- si dé par le pasteur H. Babel d'Utrecht. Church of England: Kinderhuissingel 8.30 a. m. Holy Communion, Rev. Mossman Alle- Dag-Kerk. Dinsdag 3: Broederkerk, Park laan. Rondetafel-bespreking, mede met ge- repatrieerden. Ned. Herv. Evangelisatie Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Poot, Stads- Evangelisatie. Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: A. de Weger. Rotterdam. Woensdag 8: Ds. J. v. d. Schors. Amsterdam. 2: Meisjesclub Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. 10- Dhr A Vries, den Helder. 5: Dezelfde. Evangelisatie- samenkomst. 8: Kerst-lichtbeeldensamen komst van de Wereldwijde Evangelisatie Kruistocht. Sprekers J. Perkins en A. v. d. Bijl. Zang: Kees Glas. Onwekkingssamen- komsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds Jac. Verboom. Redacteur van de Levens- gids, den Haag. Zang door mej. Jettie Vis- van Hillegom. Broedergemeente, Parklaan 34 Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zon dag 10.30: Ds. H. Schutz. Vrije Evang. Ge meente, geb. Bethel. Voorhe'mstraat 3. 10 en 0 ^vang. L. J. Neerings uit Enkhuizen. O. R. G., Centrum, Westerhoutpark 1 A, 10.30- Ds. A. R, de Jong. Evang. Luth. Gemeente. Witte Herenstraat. 10.30: Ds. Mr. D. G Hoe vers, van Den Haag. Woensdag 8: Kerstwij ding W. I in de kerk. Zaterdag 8: Kerstwi'j- ding Wijk II, Schoterweg hoek Pijnboomstr Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Mej. Ds. Soutendijk. Jeugddiensten: Peuzelaarsteeg 1020: Dhr. J. A. Schreuder. Noorderkapel geen dienst. Remnnstr. Gercf. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10 en 5: Ds. ,T. A. van Arkel, Voorber. H. Avondmaal. Wiihelmina- kerk. 10 en 5: Ds. A. B. C. Hofland. H Av Zuid-Oosterkerk. 10 en 5: Ds. A. M. Boeijin- ga, H. Av. Geref. Kerk, Begijnhofkapel 10 en 5: Ds. A. Bos, H. Av. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. I. v. d. Knijff, van den Helder. Baptiste Gemeente, geb. H. J M V Lange Margarethastraat 13. 10 en 5: Dhr. F. Oostenrijk. 11.30: Zondagsschool. 8: Jeugd- samenkomst. Leger des Heils, Schagehelsir 26. 10 en 8: Kommandant A. C. Beekhuis. 1 inkstergemeente. Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Openbare samenkomsten. Don derdag 7.45: Bijbellezing. Vergadering van Gelovigen Parklaan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken). Bijbellezing, Parklaan 21 Donderdag 8: K. Rozendal. Ned. Chr. Ge- meenschapsbond. Jac. v. Ruysdaellaan 7, Hst. Maandag 3: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5 30: Sa menkomst. Gemeente Gods, Parklaan 21 4- Samenkomst. Evangelisatie „Immanuël", Bakenessergracht 65. 8: Brigadier P Haas zang, muziek en getuigenissen. Interk. Jeugd beweging „Gideon", geb. St. Bavo, Smedestr Hedenavond 8: Youth For Christ rally o 1 v muziekelubje J. N. V. C. uit IJmuiden Ze- vendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21 Iedere Zaterdag 10. Prediking. Zevende- Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere Za terdagmorgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Christen-Geloofsgemeen schap, Rosehaghe, Hcofmanstraat. 10 Br J Versteeg van Haarlem. 8: Garenkokerskade 27: Dezelfde. Woensdag 8: Bidstond Garen kokerskade 27. Iedere Zaterdag 8: Jeugdsa- menkomst Benkoelenstr. 28, H.-N. Gemeen te van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10 15- Aanbidding met H. Avondmaal en Preek. 19: Avonderedienst met Evangelieverkondiging. Dinsdag 20: Damesbijbelklas. Donderdag 20- Bijbelstudie voor allen. Pinkster-Evangeli satie, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst 7: Jeugddienst met fianellograaf. Leidster Jo Goedhart, van Amsterdam. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen Cornehssteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5:_ Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nas- saupiein 8. 11: Dienst. Theologisch-Philosofi- sche beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, Den Haag. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. FA. Geijp, Schiedam. Psycho-Synthese, Rest. Brinkmann, Gr. Markt. 10.30: Ware Vrijheid. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Julianakerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Dr. M. v. d. Voet, Kerslwijding m. m. v. het Kerkkoor Immanuëlkerk 10: Ds. G. Koch, Jeugddienst. Ned. Prot. Bond, Ber kenstraat 10. 10.30: Dhr. J. Klok. Stichting tot verbreiding van het Evangelie „Petra", Noorderkapel (einde Minahassastr.). Woens dag 7.45: Zangdienst. 8: Rev. G. A. Brucks, uit Canada. Gercf. Kerk. Noord-Sehoterkerk 9, 10.30 en 5: Ds. L. Hoorweg Jr. H. Av. Chr. Geref. Kerk, Floi'esstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. R. H. Oldeman 19: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. F. R. A. Henkels 19: Ds. Adr. Oskamp. Aula Chr. Lyceum 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Mej. L. v. d. Voort, Voorg. v. d. Afdeling. Geref. Kerk. In alle diensten H. Av. Aula Lyceum. 9 en Ds. P. de Ruig. Koediefslaan 10 en 5: Dr. A. Dondorp. Camplaan 10 en 5: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk. Herenweg 111. 10 en 5. Ds. M. Vrieze. Interk. Jeugdbeweging „Gi deon", H'steedse Dreef 29. Dinsdag 8: Bijbel bespreking o.l.v. Dhr. H. v. Brummelen. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: BINNENLAND Het bestuur der Nederlandse Radio Unie heeft besloten de heer W. Vogt te be noemen tot directeur van de technische dienst. De heer E. Bomli zal optreden als directeur van de programmadienst. Boven- staandè mutaties zullen ingaan op 1 Januari 1953. Uit de opgave in de Staatscourant van het aantal aangegeven gevallen van besmet telijke ziekten over de week van 30 Novem ber tot en met 6 December, blijkt dat over de genoemde periode zijn aangegeven in to taal vier gevallen van kinderverlamming eni wel twee in Amsterdam, één in Bussum en één in Valkenswaard in Noord-Brabant. In totaal zijn voorts 65 gevallen van diphterie en 200 gevallen van roodvonk aangegeven. De verhondsraad van het CNV heeft dezer dagen besloten de heer J. ten Heuvel hof voor te dragen ter benoeming tot adjunct-secretaris-eeneraal van het Inter nationaal Christelijk Vakverbond. De heer Ten Heuvelhof is 'thans penningmeester van de Nederlandse Christelijke Bond van Over heidspersoneel. Hii maakt voorts deel uit van de verbondsraad van het CNV. Vrijdag is in Assen de 25.000ste inwoner ingeschreven. Het was het jongetje Theunis Bos. De gelukkige vader werd door de bur gemeester gecomplimenteerd en kreeg een spaarbankboekje met een bedrag van flOu. Theunis is het tiende kind van het echt- pa.Bos HAARLEM EN OMGEVING Een Kcrstwijdingsdienst zal op Zondag avond 14 December om 7 uur worden gehou den met medewerking van Gerdi van Meehelen. sopraan; Piet Halsema. orgel; kerkoor der TTerv. Gem. „Schoten", in de Julianakerk. Kloosterstraat. Op Donderdag 18 December houdt de Doopsgezinde Kring Heemstede een Kerst wijding in het gebouw van de N.P.B.. Post laan. Aan de wijding werken mee: mevrouw R van der Hoeven (declamatie), de heer Jan Floor (fluit) en de heer P. Zwaanswijk (orgel). De leiding berust bij dominee C. P. Hoekema. Maandag 15 December zal do vereniging van slechthorenden een Kerstwijding aan geboden krijgen door het Christelijk zang koor „De Lofstem". in restaurant Brink mann te Haarlem. Verder werken mee: me vrouw Hommes 'declamatie), mejuffrouw R. Möringer (viool), de heer Koning (cello) en de heer C. de Jong 'piano). Op 4 Januari 1953 zal de operette-ver- eniging „Johann Strauss" onder leiding van de regisseur Ely Huijboom en de dirigent André Kaart in de gemeentelijke concertzaal de operette „De Bedel student" uitvoeren. De muziek is van Carl Willöcker. Aan deze uitvoering zal solistische medewerking wor den verleend door: Sylvia Conzijn (sopraan), Gerard Hurkmans 'tenor), Kees van Raay (tenor) en Marcel Dirickx (bariton). Ten behoeve van de bouw van drie en zeven woningen op een terrein gelegen aan de Zuidzijde van de Slotlaan stellen B. en W. van Heemstede de gemeenteraad voor aan de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten te verkopen twee percelen bouw terrein. groot 540 en 1340 m.2, tegen een prijs van f 10.30 per m.2. Voor het voeren van een tweede actie ter bestrijding van de bruine rat stellen B. en W. van Heemstede de gemeenteraad voor een bedrag van f 1990 beschikbaar te stellen. B. en IV. van Heemstede stellen de ge meenteraad voor te bepalen, dat een herzie ning van het uitbreidingsplan voor de terrei nen, welke zijn gelegen in het Zuidelijk deel der gemeente en wel Westelijk van de He renweg en Zuidelijk van de Noordgrens van de buitenplaats „Jpenrode" en de lijn ge- rokken in het verlengde daarvan in Weste- 'iike richting tot de grens der gemeente Bloemendaal zal worden voorbereid. In de afgelopen nacht heeft men zich door verbreking van een ruit toegang ver schaft tot het gebouw van de speeltuin vereniging „Het Oosterkwartier" aan de Ber nard Zweersstraat in Haarlem-Oost. Een kastdeur is opengebroken, doch er wordt niets vermist. ADVERTENTIE Mobilofoonservice DAG EN NACHT Ds. J. E. Drost. 10.30: Jeugdkapel, 12-15 jaar, in Wijkgebouw „De Stal". Rclig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Prof. Dr. L. J. van Holk, Rem. Leiden. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. D. Veldkamp, van den Haag. Jeugddienst. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. 9: Jeugdkapel, 12-15 Maranatha, Donkerelaan. 11.45; Zondags school, 5 en 6 j. in Kleuterschool aan de Bos- laan. 7-12 j. in Jeifgdhuis en Maranatha. Ned. Prot. Bond. Potgieterweg 4 10.30: Geen dienst Geref. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. L. Koole. 15.30: Ds. de Kluis te Santpoort. Vrije Kath. Kerk Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Ge sproken Requiem Mis. Soefi-Beweging, Aca cialaan 28. 11: Univ. Eredienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Dr. Ch. de Beus. 10: Jeugdkapel 12-16 j. „Irene" Elswoutslaan 1. 10.15: Zondagsschool voor Julianakwarticr in Kon. Wilh. School, Domp- vloedslaan. 12-13: Zondagsschool in Ramp- laankwartier in „Irene", Elswoutslaan 1, Overveen. Geref. Kerk. 9.4510.10: Gemeen tezang. 10.15 en 5: Ds. D. Ringnalda. 7.45 8.15: Gemeenschappelijke avondwijding in de Herv. Kerk aan de Ramplaan. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Knottnerus. 17: Ds. Eerhard. Chr. Gercf. Kerk. 10 en 17: Ds. Sluiter. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. T. J. Kromhout. 11.45: Kinderkerk. 's Mor gens H. Doop. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. D. Zwart. H. Avondmaal. HOOFDDORP. N'cd. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda. 7: Ds. H. Visser, van Amster dam. Jeugddienst. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW VENNEP. Ned. llcrv. Kerk. 9.30: Ds. J. A, van Boven. 3: Ds. M. C. Don. Abbe- nes. 9.30: Ds. M. C. Don 3: Ds. J. A. v. Boven Geref. Kerk 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3; Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. J. van den Berg, IJmuiden. 7: Ds. D. ter Steege, H. Avondmaal. „De Toorts" 9: Ds. A. G. van Wijk, Alkmaar. „De Kapel" geen dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. West. Kon. Emmaschool. Raafstraat. 9: Ds. J. Kroon. 10.30: Dezelfde. H. Doop. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk 17 10: Dhr. A. Donker, uit Zaandijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru. 7: Ds. J. C. Konings berger van Amsterdam. Jeugddienst. Ned. Protestantenbond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. H. A. C. Snethlage, van Hillegersberg. Geref. Kerk. Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Rui ter. Ned. Chr. Gemeensehapsbond, geb. „Ons Huis". Dinsdag 8: M. C. Drayer, van Haarlem. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. H. Dekker, Amsterdam. 5: Ds. C. Jongeboer. Ned. Prot. Bond. 10.15: Dhr. J. P. Hulsbos, Sassenheim. Gercf. Kerk 10 en 5: Dr. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref. Gem. 10 cn 4: Ds. K. de Gier. Outl-Gercf. Gemeente. 9.30 en 3: Lees- dienst. Donderdag 7.30: Leesdienst. Chr. Ger. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 15