In de bres voor onze linnen- en kleerkast Voor de Dece m he r-fees te n Huishoudelijke Waar kerken elkaar vinden Puistjes Adviezen aan fabrikant en huisvrouw J snufjes Bloemendaal Parfumerie VAN OPLOO 10 HET VEZELINSTITUUT Met vernuftige instrumenten Advies voor de huisvrouw Peulvruchten KERKELIJK LEVEN Horlogerie ten Boom Firma W. Voet en Zonen, Kerkelijk Nieuws Britse onderscheiding voor Nederlandse emigrant HAARVERVEN A. MOLENDIJK - DAMESKAPPER Radio-opname in de Beatrixschool ZATERDAG 13 DECEMBER 1952 oor ds~0 rouw In het Vezelinstituut Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onderzoek dat te Delft in de schaduw van de omvang rijke Technische Hogeschoolgebouwen gevestigd is, zijn wij eens een kijkje gaan nemen om u iets te vertellen over het geen tegenwoordig zoal gedaan wordt voor de bescherming van onze linnen kast en kleerkast. Achter de naam Vezelinstituut T.N.O. gaat namelijk de instelling schuil, die voortdurend.de Nederlandse fabrikan ten van textiel en ook de verbruikers, dus de huisvrouw en haar gezins leden, ter zijde staat met adviezen over de eigenschappen en de behandeling van allerlei soorten weefsels. De ver scheidenheid op stoffen-gebied is tegen woordig zo groot, dat het voor een huis vrouw bijna niet meer mogelijk is wan neer zij op het gebied van geweven huishoudgoederen of kleding iets koopt, precies de kwaliteit te beoordelen. Im mers zelfs voor een deskundige is het dikwijls moeilijk, nu er zoveel ver schillende grondstoffen in de textiel fabrieken worden gebruikt, de juiste samenstelling van een stof zo op het oog vast te stellen. Vooral nu de huisvrouw door gebrek aan huishoudelijke assistentie meestal de zorg voor de linnenkast alleen op zich moet nemen, dikwijls zelfs van wassen en strijken tot verstellen toe. Snel verslijtende stoffen zijn haar al lerminst welkom, want ook zonder een boordevolle verstelmand komt zij meestal handen te kort. Nog afgezien van het feit dat wat gauw verslijt ook gauw weer vernieuwd moet worden, wat extra kosten met zich meebrengt! Het is juist voor haar dus van belang dat er op het gebied van textielgoederen goede kwa liteiten voorhanden zijn, wanneer zij lakens, slopen, handdoeken dan wel lin gerie, of stoffen voor kleding en stof fering aanschaft. Door wetenschappelijk speurwerk naar wat ër in wezen schuilt achter allerlei textielvraagstukken, staat het Vezelinstituut T.N.O. via de fabrikanten èn rechtstreeks voor haar belangen op de bres, door voorlichting van de tex tielindustrie en van haarzelf. Over de kwaliteit van de verschillen de garens, over de eigenschappen van de verschillende stoffen, over de meest doelmatige fabricagemethodes en over honderden andere onderwerpen die voor het vervaardigen van stoffen be langrijk zijn, verzamelt deze instelling gegevens. Dat klinkt allemaal vrij een voudig, maar voor het vaststellen van de eigenschappen van één enkele nieuwe vezel of een bepaald soort stof is dikwijls reeds tijdrovend en inge wikkeld onderzoek nodig, waardoor veel kennis van zaken vereist zijn. Meer dan honderdzestig medewerkers heeft dit Vezelinstituut, die dag aan dag in de verschillende laboratoria en werkplaatsen een gedeelte van het speurwerk verrichten, dat voor het be reiken van het doel noodzakelijk is. Daartoe behoren o.a. zevenendertig ingenieurs en academici, waaronder ook verschillende vrouwen, die hier hun wetenschappelijke kennis in dienst stel len van de textielindustrie en al degenen die textiel gebruiken. Het is uiteindelijk de huisvrouw, voor wie in het gezin de verzorging van huis- houdtextiel en kleding tot haar dage lijkse taak behoort, die bij deze hulp achter de schermen het meest is gebaat. Wat men hier in het Vezelinstituut zoal voor onderzoekingen verricht? In de allereerste plaats is men er op uit de volledige gebruikswaarde van de verschillende stoffen vast te stellen. Daar komt heel wat bij kijken, want de werkelijke gebruikswaarde van textiel producten hangt niet alleen van ver schillende hoedanigheden af, maar die hoedanigheden staan ook onderling weer met elkaar in verband en de op voering van de kwaliteit mag bijvoor beeld weer niet ten koste van het uiter lijk aanzien gaan. Hoe langer iets meegaat, hoe kleiner het verstelstapeltje in het gezin na was dag wordt en hoe beter de linnenkast er dus voor komt te staan. Het bestand zijn tegen slijtage is dan ook iets, wat de huisvrouw bij textielgoederen erg in teresseert en zij stelt er bovendien prijs op, dat wat zij op het gebied van stof fen koopt in bepaalde gevallen boven dien kreuk- en krimpvrij is, kleur- en lichtecht en niet te vergeten tegen was sen bestand is. Schimmels of bacteriën die de vezels aantasten en de vraatzucht der motten, moeten er bovendien zo min mogelijk vat op hebben. De stoffen die wij ge bruiken dienen alle in zo groot moge lijke mate aan die eigenschappen te voldoen, maar steeds zó dat zij ook in uiterlijk aanzien bij de huisvrouw in de smaak vallen. Om het belangrijke ver- bruiksartikel de kous maar eens als voorbeeld te nemen! Het is natuurlijk niet moeilijk oersterke kousen te fabri ceren wanneer men daarvoor dikke garens gebuikt. Maar de mode is tegen woordig wars van twee-recht twee links in sajet! Aan een kous wordt mo menteel dan ook de eis gesteld dat deze fijn en elastisch is, zodat ze mooi om het been sluit. Het is nu maar de kunst bij de fabri cage die verschillende uiterlijke bekoor lijkheden te bereiken, zonder dat de sterkte van de kous daar al te veel onder leidt. nuttig tot een soort „labeling" van stof fen te komen. Elk weefsel zou dan die nen te worden voorzien van een eti ketje, waarop staat aangegeven van welke grondstof het vervaardigd is. In derdaad zal het de huisvrouw reeds enigszins helpen in de textiel-doolhof, die de laatste jaren steeds ingewikkel der wordt. Vooral door het toepassen van allerlei kunstvezels, die op zich zelf uitstekende hoedanigheden kunnen heb ben maar waarbij de ervaring van grootmoeder op dochter, niet voldoende is om te weten, waarvoor de weefsels, daarvan vervaardigd, geschikt zijn en hoe deze behandeld moeten worden. Een aanduiding van de grondstof alleen geeft ons echter nog geen op lossing van alle problemen. Immers ook al weten wij dat onze onderjurk van acetaatzijde vervaardigd is, dan nog zijn wij er lang niet altijd van op de hoogte met welke zeep die stof gewas sen moet worden en welke temperatuur die bij het strijken kan verdragen. Het Vezelinstituut zou het dan ook nuttig achten, wanneer er bij elke stof tevens een beknopte uiteenzetting van de bruikbaarheid en van de behandeling in de praktijk, vooral in de was gegeven wordt. Het hoofdbestuur van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen heeft tot het Vezelinstituut het verzoek gericht bij de voorschriften voor de be handeling ook steeds de samenstelling van de stof te doen vermelden, daar dit voor de warenkennis van de huisvrouw bevorderlijk is en zij om psychologi sche redenen toch graag op de hoogte is, waarvan de stoffen die zij gebruikt, werden vervaardigd. Hoewel dit soort „warenwet" op textiel nog lang niet geheel beklonken is, doet het Vezelinstituut reeds veel belangrijk werk om de weg er voor te bereiden. Ondertussen helpt het de huisvrouw op velerlei andere manie ren, bijvoorbeeld door het uitgeven van brochures, die haar wegwijs maken op het gebied van de behandeling van textiel in het gezin. In het biologische laboratorium, waar een kleine dierentuin van motten en allerlei andere schadelijke insecten, die het op onze kleding en stoffering heb ben gemunt is aangelegd, o.a. voor het nemen van proeven met bestrijdings middelen, werd ons bijvoorbeeld een boekje ter hand gesteld, dat alle bijzon derheden bevat die de huisvrouw over motten dient te weten, om er haar kleerkast, haar linnenkast, de stoffering van haar meubelen en haar tapijten tegen te beschermen. Zoo staat men in het Vezelinstituut met microscoop en reageerbuis op de bres voor onze linnenkast, om steeds in nauwe samenwerking met buitenlandse instellingen op dit terrein de taak van de huisvrouw te verlichten. Niet alleen de fabrikant maar ook de huisvrouw, die er allerminst bij gebaat is snel-verslijtende of -verschietende stoffen aan te schaffen, kan bij het Vezelinstituut om voorlichting aan kloppen. Die instelling kan haar bij voorbeeld vertellen, waar zij aan toe is met een ander nieuw textielproduct dat op de markt wordt gebracht, wat in deze tijd van kunstvezels nogal eens het geval is. Men streeft er hier in Delft steeds naar, de voorlichting van de huisvrouw zo doelmatig en direct mogelijk te maken. Om dat doel te be reiken beschouwt men het o.a. als zeer Herhaaldelijk ging dit overhemd in de was om daarna secuur met een loupe op slijtage te worden gecontroleerd. Aan de hand van de zo verzamelde gegevens kunnen o.a. voorschriften voor de behandeling in de was worden samengesteld. Het Instituut voor Huishoudelijke Adviezen dat zetelt in Den Haag, heeft zijn waarborgmerk verleend aan twee gebruiksvoorwerpen. Wij lezen in het blad van het Instituut, dat de Hawkins universal pressure cooker, ofwel de drukpan of snelkookpan, zoals de Hol landse naam al zegt, het koken versnelt. De pan is bijna geheel afgesloten, zodat de stoom niet naar willekeur kan ont wijken als de inhoud het kookpunt van water heeft bereikt. Daardoor komt het dat tijdens het verdere verhitten de temperatuur stijgt boven het kookpunt van water, terwijl er in de pan een overdruk ontstaat. De verhoogde tem peratuur is het geheim van het snelle gaar worden: in ongeveer een derde van de normale kooktijd. Het gewichtje, dat de kleine stoom- opening van de pan zó afsluit, dat in stelling op de vereiste temperatuur plaats vindt, is volgens aanwijzingen van het Instituutslid mevr. Kingma Boltjes belangrijk verbeterd. De ge wichten zijn los verkrijgbaar: bezitsters van het oude model kunnen er desge wenst een nieuw bijkopen, dat dan ge bruikt kan worden voor gerechten, die gemakkelijk overkoken (bijv. erwten soep). De pan is voorzien van een smelt- veiligheid die ongelukken voorkomt als door een of andere onvoorziene storing de pan te warm zou worden. Een ttveede groot gemak is, dat de pan niet zwaar in de hand is. Deze snelkoker heeft een drieledig voordeel, nl. de tijdwinst, de brandstof besparing en de winst aan voedings stoffen, mede door de grotere smake lijkheid van de gerechten. Op de naaicursus voor blinden in Den Haag is met veel succes een naald- en draadwonder gebruikt, dat dient om een draad in een naald te steken. Het is geschikt voor naalden no. 3 tot no. 7 en voor alle soorten naaigaren en dunne stopwol. Het gehele apparaatje (ook wel „Hexe" genaamd) is vervaar digd van plastic. Het gebruik is zeer eenvoudig. De naald wordt met het oog naar beneden in 'n trechtertje geplaatst, de draad achter het trechtertje in het daarvoor bestemde gleufje gelegd, zodanig, dat aan de ene zijde van het apparaatje de draad korter is dan aan de andere. Dan drukt men het pedaaltje onder de trech ter een keer langzaam neer en laat het weer los. De draad is nu door het oog van de naald en een gaatje onder in de trechter geduwd en steekt als een lusje naar buiten. Een handig wafelijzer Heeft men veel aardigheid in het zelf bakken en koken dan is er tegen woordig een heel mooi wafelijzer in de handel. Niet van gietijzer, zoals de ouderwetse zijn, maar van geëmailleerd gietijzer. Voor de electrisch kokende huisvrouw kan men deze krijgen met een vlakgeslepen onder- en bovenkant waardoor zij goed op de kookplaat ko men te liggen. Voor de op gas of kolen kokende huisvrouw is er een bijbeho rende gietijzeren plaat waardoor men deze wafelijzers gemakkelijk op het kooktoestel kan leggen. December is de tijd, dat wij onze uitgaanstoiletjes uit de kast halen, in afwachting van de feestelijke gebeurtenissen, die dan voor de deur staan. Met Kerstmis en „Oud-en-Nieuw", waarop door velen in „grote kring" wordt gefeest, willen de vrouwen toch wel eens „iets anders". De korte of lange avondjapon of een cocktail jurkje, zijn de aangewezen dracht voor deze feesten. Het toilet op de foto heeft van zijn ontwerper een Engelsman die is verbonden aan het modehuis „London Town" de naam „Merry-go-Round" gekregen, een naam, die het met ere draagt. De zwarte en witte streep geven het een geheel eigen cachet. De stola, die aan de rechterzijde met knoopjes wordt gesloten, verbergt een strak getailleerd lijfje, dat door schouderbandjes wordt opgehouden. Het geheel is uitgevoerd in zeer fijne katoenen popeline, een goedkoop materiaal, dat ultramodem is. De bontstola werd vervaardigd bij Pellegrini in Milaan. Zij is gemaakt van een zeer dure bontsoort, namelijk zilverblauwe mink, en zal voor slechts weinigen een kledingstuk zijn, dat zij zich kunnen aanschaffen. Maar daarom treurt de moderne vróuw niet: zij is handig genoeg om zélf een stola, als is zij dan niet van bont, te fabriceren. Is haar dat te veel werk, dan kan zij zich een exemplaar aanschaffen in vele van de modehuizen, die Nederland telt. Er worden veel soorten te koop aangeboden, stola's bij een ochtend-, middag- of avondtoiletje. Vooral die, bestemd voor de avondjaponnen, zijn soms zeer mooi. Vele avondjurkjes, die nu niet zo héél nieuw meer zijn, zullen een moderne toets krijgen door de stola en de lange hand schoenen, die ook de Nederlandse vrouw zeer chique kunnen staan en modesnufjes zijn, zelfs voor haar beurs bereikbaar! De Peulvruchten Studie Combinatie te Wageningen doet alles om het eten van peulvruchten te stimuleren, zij heeft een in zeer fraaie kleuren uitgevoerde Peulvruchtenkalender 1953 uitgegeven, waarvan de eerste oplage op 1 October j.l. is verschenen en die tegen zeer lage prijs verkrijgbaar is. In geen enkele Geen hoogtezonkuur maar een zuurproef op het chemisch laboratorium van het Vezelinstituut T.N.O., waar de weefsels die u dagelijks in de huishouding en voor uw kleding gebruikt, voortdurend onder controle worden gehouden. huishouding moest deze ontbreken, want er is van alles wat op peulvruchten be trekking heeft, op te vinden en ik ben ervan overtuigd dames, dat u daar ont dekkingen op zult doen, die gij niet zoudt vermoeden, ook zelfs een hoog leraar niet! Iedere pagina omvat twee maanden, met een in kleuren uitgevoerd peulvruchtenmenu, verder diverse re cepten met peulvruchten en algemene wenken. Zo ben ik er ook zeker van, dat u deze kostelijk uitziende pagina's niet zult wegwerpen, maar iedere twee maanden een zorgvuldig plaatsje in uw kookboek zult geven. Een recept als: slaschotel van kievitsbonen, komkom mersla, havermoutpap, rode bessen en ook restverwerking in de meest gang bare vormen komen er op voor. En alles even smakelijk. Zo gaat het maar door, te veel om op te noemen. Kent ge wel alle peulvruchten? Ik noem slechts de vihco- en gruno rozijnerwt, de aureol en halacapucijner, Walcheria (een witte boon), de exponent, een nieuw ras, het bruine kogelboontje Aka en de Beka, de citroen- en de strogele bonen, de fla geolets in witte, lichtgroene en soms in rode kleur. De laatste zijn geen fluit- instrumenten, maar een product voor de fijne keuken. Alle hebben specifieke eigenschappen, evenals de Bordeaux wijnen. En dan, de voedingswaarde! Ze bevatten eiwitstoffen, die van belang zijn voor de opbouw en wederopbouw van ons lichaam, maar daarnaast moe ten ook andere eiwitten worden ge bruikt. Verder kalk, fosfor, ijzer, B- vitamines, koolhydraten of meelstoffen. Zorgt, dat u van de nieuwe oogst krijgt en wist u, dat op grond van de Waren wet, een Peulvruchtenbesluit 1948 be staat, waaraan al deze peulvruchten moeten voldoen. Bovendien zal de vak kundige kruidenier u zeker van advies dienen en mogelijk zelfs een Peulvruch tenkalender als goede klant cadeau geven, of voor u bestellen. Weest hem dan dankbaar daarvoor en tracteert uw familie op peulvruchten. ADVERTENTIE Het is goed om, wanneer men een ru briek als deze verzorgt, ook vooral aan' dacht te schenken aan hetgeen voorvalt in de Kerk buiten ons land. De Kerk is nu eenmaal niet aan landsgrenzen gebon den. We willen ditmaal eens een aantal be richten de revue laten passeren, die uit verschillende landen afkomstig zijn. In Evanston (Chicago) is men thans druk bezig met het treffen van voorbe reidingen voor de tweede Assemblée van de Wereldraad van Kerken, die daar in 1954 zal plaats vinden. Men wil een aan tal bijeenkomsten en andere evenementen organiseren, waardoor de Wereldraad en in het bijzonder de Assemblée nog meer in de publieke aandacht zal worden ge plaatst dan in 1947 in Amsterdam het ge val was. Het staat reeds vast, dat in het stadion van Chicago een massale bijeen komst zal worden georganiseerd. Door hoe veel personen deze zal worden bezocht valt natuurlijk niet te becijferen, maar wel is bekend, dat er plaats zal zijn voor 125.000 belangstellenden! Blijkbaar vindt men overigens terecht in de Verenigde Sta ten, dat het niet uitsluitend grote sport evenementen zijn, die in het centrum der belangstelling behoren te staan. Voorts wordt in Chicago gelijktijdig een tentoon stelling van christelijke kunst gehouden. De organisatie van een en ander dient na tuurlijk in kundige handen te zijn. De afdeling van de Wereldraad van Ker ken te New York is van mening dat iemand, die hierbij een goede steun zal kunnen zijn dr. Reinhold von Thadden is. Deze was voorzitter van de Kirchentag in Duitsland. Een „tot hem gericht verzoek om zijn ervaring in dienst te stellen, van de Amerikaanse Kerkdag 1954", beant woordde hij inmiddels bevestigend. In zijn antwoord-schrijvcn sprak hij als zijn me ning uit, dat „het voortbestaan van de Wereldraad daarvan afhangt of het geluk ken zal de belangstelling en het actief deelnemen van alle Christenen aan de Oecumenische Beweging te wekken en levend te houden". In het begin van het volgend jaar zal dr. Von Thadden in India, ADVERTENTIE Een blijvend bexit! Barteljorisstr. 19 Haarlem, Tel. 11541 Anegang 15 Haarlem, Tel. 10574 Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Hagestein H. G. V. d. Hoek te Rouveen. Benoemd voor het pastoraal werk in Budel mr. F. C. M. Boenders a.s. em. pred. te Oisterwijk. Geref. kerken Bedankt voor Winschoten (2e pred.pl.), A. Broek te Onstwedde. Examen, De classis Kollum heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar ver klaard de heer J. Banga te Veenwouden, cand. aan de V.U. De classis Amsterdam heeft praep. ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer W. J. Jelsma, Vlietstraat 14 boven, Amsterdam-Zuid, cand. aan de V.U. Geref. gemeenten Beroepen te Rilland-Bath G. Zwerus te Middelharnis. Examens De heren A. Burghoorn, A. Duyvendak en P. Estié, allen student aan het Evang. Luthers seminarium, slaagden aan de gem. U.V. te Amsterdam voor het cand. examen theologie waarvan eerstgenoemde cum laude. MELBOURNE (Reuter). Aan een Ne derlandse huisschilder, die in de oorlogs jaren door de Duitsers werd gevangen ge nomen omdat hij 85 geallieerde militairen uit bezet gebied had helpen ontvluchten, is gisteren in Melbourne een Engelse Ko ninklijke dapperheidsonderscheiding uit gereikt. Koning George VI had deze on derscheiding in 1947 reeds toegekend, doch pas kortgeleden werd ontdekt, dat de on derscheidene, Cornelis Bartholomeus van Leent, thans in Australië verblijft. Van Leent woonde vroeger in Den Haag. „The Kings Commendation for Brave Conduct", is onze landgenoot toegekend voor zijn bij drage aan de geallieerde zaak en als erken ning van zijn moedig gedrag hierbij. De heer Van Leent, die in 1950 naar Australië emigreerde en nu in Melbourne woont met zijn Australische vrouw, ver bleef drie jaar in Duitse concentratiekam pen. ADVERTENTIE DAMES. De nieuwste en snelste methodes. Santpoorterplein 1 - Haarlem Tel. 19706 waar hij dam verschillende kerkelijke lei ders zal ontmoeten ter gelegenheid vaji oecumenische conferenties, die'daar wor den gehouden, zijn plannen nader be spreken. Inmiddels denkt men reeds aan de derde Assemblée van de Raad. Het zal eveneens in Januari in India zijn dat dr. Kozaki persoonlijk de uitnodiging van de Verenig, de Christelijke Kerk van Japan (Kyodan) zal overbrengen om de derde Assemblée van de Wereldraad in 1959 te Tokio te houden. Protestant en R.K. Van verschillende kerken gesproken: in Engeland, te Gravesend heeft zich wel een zeer merkwaardig voorval voorgedaan. Er werd daar een kerkgebouw in gebruik genomen, waarin alle christelijke geloofs gemeenschappen, zowel dus de Protestant se als de Rooms Katholieke, bij elkaar kunnen komen voor het houden van gods dienstoefeningen. Voor zover ons bekend is dit kerkgebouw hierdoor enig in z'n soort ter wereld. De kerk in Gravesend is een oude Anglicaanse kerk, die gesloopt zou moeten worden omdat ze in het hart van de City stond. Het was hier niet an ders dan bij ons in de steden, de binnen stad werd steeds meer ontvolkt. Het „bui ten wonen" kwam ook hier steeds meer in trek. Dat de kerk, die grote cultuurwaar den bevat, hierdoor zou moeten verdwij nen, werd door velen betreurd. Toen deed men iets, waartoe men gewoonlijk niet komt. Van alle kanten, ook van R. Katho lieke zijde, kreeg de plaatselijke predikant bewijzen van instemming toen hij een be roep deed op de bevolking om gezamenlijk alle zeilen bij te zetten om er voor te zor gen, dat het kerkgebouw behouden zou blijven. Het bleef niet bij woorden en zo kon het gebeuren/ dat de kerk aan de mond van de Theems niet behoefde te ver dwijnen. Filmcursus Op filmgebied heeft de Kerk in de meeste landen een achterstand, in te ha len. In Denemarken wordt er druk aan gewerkt om de film in dienst der Kerk te stellen. In Kopenhagen werd onlangs een sa menkomst gehouden met afgevaardigden uit die kerkelijke kringen in de vier Noor delijke landen, die zich in het bijzonder interesseren voor de problemen, die de film oplevert en die reeds zover zijn, dat ze zelfs films vervaardigen en verhuren. Men besloot o.m. om in de loop van het volgend jaar de eerste Noordelijke film cursus voor kerkelijke medewerkers te or ganiseren. De bedoeling is, dat men in Kopenhagen bijeenkomt. Gedurende tien dagen zullen de deelnemers onderricht krijgen in allerlei bijzonderheden omtrent het opnemen en vertonen van rolprenten. Iedere deelnemer zal in de gelegenheid worden gesteld een 60 meter smalfilm naar eigen manuscript op te nemen. Na de vertoning volgt een critisch ooi-deel er over. Men heeft ten slotte besloten een nauwe samenwerking tot stand te brengen tussen de christelijke filmorganisaties in de vier Noordelijke landen. Benoemingen bij het onderwijs B. en W. van Bloemendaal hebben de ge meenteraad de volgende voordracht aange boden voor de benoeming van een onder wijzer aan de Julianaschool de heren: 1. G. Bakker te Amsterdam; 2. R. de Hoog, Wijde- wormer; 3. C. J. Key te Oldenzaal. Voor de benoeming van een onderwijzer aan de Hartenlustschool zijn voorgedragen: 1. N. Oppëdijk te Aalsmeer; 2. H. Klein Ön- stenk te Ede; 3. F. Seidel te Den Burg. ADVERTENTIE verdwijnen in enkele dagen met LA CRêME MARCEL DUPARC Geeft een mooie matte teint. In 7 tinten verkrijgbaar bij GROTE HOUTSTRAAT 1 B Eens per veertien dagen klinkt als onderdeel van het over een der Hilver- sumse zenders uitgezonden jeugdpro gramma een volksdansuitzending „We gaon de de baon opstekken". De opnamen voor deze uitzendingen worden de Zater dag daaraan voorafgaande gemaakt en in dit opzicht is Haarlem wel bevoorrecht. Want Zaterdags om de veertien dagen verschijnen de technici en de omroeper van de Vara op het plein van de Beatrix school bij het Houtmanpad. De opname duurt van vijf uur tot kwart voor zes. Maar daarvoor wordt er reeds van drie uur af ernstig gerepeteerd door een dans groep van het Haarlems Centrum voor volksdans onder leiding van de heer Henk van der Wateren om de uitzending zo goed mogelijk te doen slagen. Muzikale mede werking wordt verleend door het ensemble „Cantecleer" onder leiding van de heer Gerrit Brandjes. En een enkele maal ver schijnt ook de herbergvader van de jeugd herberg „Jan Gijzen" in Haarlem-Noord met zijn trekkers-zanggroep „Jan Piere wiet". De eerstvolgende opname is op Zater dag 20 December. Wie dus wil weten hoe dit allemaal in zijn werk gaat, kan daar eens een kijkje gaan nemen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 16