Loffelijke campagne tegen té hard rijden in de stad Gevallen van meineed leidden tot nieuwe vermoedens van meineed D.D.D. Columbia University blaast verzamelen Wereldnieuws De radio geeft Zaterdag LOOSJES EXTRA VOORDEEL! dameszakdoek cadeau! PANDA EN DE MEESTERDOKTER Maar zij mag niet ontaarden in warboel van plaatselijke interpretaties ocU ió het zo 2 HAARLEMSE RECHTBANK DR. GRAYSON L. KIRK IN ONS LAND Suppletie op lagere werklozenuitkeringen Kantonrechter beboet onvoorzichtige rijders Bloeddorstige oppositie in Belgisch parlement verdelgd Vrouw doodde uit wanhoop haar pas geboren kind De waarheid over kenau VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 Een der strafkamers van de Haarlemse rechtbank behandelde Donderdag niet min der dan vijf gevallen van meineed en het is niet uitgesloten, dat uit deze zaken twee nieuwe gevallen zullen ontstaan, want de officier van justitie vond aanleiding twee keer een persoon aan te houden, verdacht van meineed. Een andere strafkamer be handelde een zaak van heling; de verkla ring van een der getuigen werd door do officier in twijfel getrokken. De getuige was reeds in arrest uit andere hoofde. Er moet streng worden opgetreden Tijdens de behandeling van een der za ken van meineed merkte de officier van justitie op, dat er Nederlanders zijn die het niet erg met de waarheid nemen en gemakkelijk meineed plegen. Daartegen dient ernstig te worden opgetreden. De zaken waren voortgekomen uit ci viele procedures, waarbij de rechter-com- missaris getuigen had gehoord. De Sant- poortenaar J. L. H. van E. had verklaard geen intieme verhouding te hebben gehad met zijn plaatsgenote mevrouw K.-van R. Deze verklaring werd niet geloofd, omdat getuigen hadden meegedeeld, dat beiden op dezelfde dag in het zelfde pension wa ren gaan wonen en dat zij gezien hadden, dat het tweetal elkander wenkoogjes had gegeven. Verdachte handhaafde zijn verklaring voor de rechtbank en de plaatsgenote K.-van R., thans als getuige gehoord, be vestigde de verklaring. Na behandeling der zaak liet de officier van justitie haar aanhouden. Zijn eis tegen Van E. was een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek van voorarrest. Mr. Stoffels zeide er niet van overtuigd te zijn, dat verdachte meineed gepleegd heeft en concludeerde tot vrijspraak. De arbeider van de Hoogovens A. K. was kostganger bij mej. W. D. te Velsen. Na de geboorte van een kind werd het vaderschap betwist. Tijdens een verhoor voor de vechter-commissaris hadden bei den onder ede een verklaring afgelegd over een vroegere kostganger J. R., doch later kwamen zij hierop terug. Tegen A. K. en mej. W. D. eiste de officier van justitie wegens meineed een gevangenis straf van acht maanden en hij gelastte de aanhouding van J. R., die verdacht werd van meineed doordat hij als getuige had meegedeeld, dat hij nooit een verhouding heelt gehad met de vrouw. De verdediger van de vrouw, mr. J. H. van Wijk, merkte op, dat men het geval niet bekijken moet met de ogen van een jurist; men moet van de gedachte uitgaan dat de vrouw dom is opgetreden. Zij be grijpt eigenlijk nog niet wat zij gedaan heeft. Hij pleitte clementie. Mr. C. Blankevoort zeide, dat K. bij zijn werkgevers goed bekend staat en het is niet uilgesloten, dat zij hem na zijn ont slag weer terug nemen. Twee keer anderhalf jaar gevangenisstraf geëist Een twintigjarige ongehuwde vrouw was in April 1950 moeder geworden en bij een procedure voor de rechtbank over een wekelijkse uitkering voor het kind werd A. Th. de L. gedagvaard. Om te trachten zich aan de verplichtingen te onttrekken vroeg hij zijn vriend C. F. K. een valse verklaring ai te leggen, die ongunstig was voor de vrouw. Dan behoefde hij niets te betalen voor het kind. K. was hiertoe be reid en ontving een bedrag van f 400. C. F. K. had zich te verantwoorden wegens meineed en De L. was uitlokking van meineed ten laste gelegd. De officier van justitie noemde deze ge vallen bijzonder ernstig. Zijn eis luidde een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden. Mr. Cohen merkte op, dat zijn cliënt, C. F. IC., enige keren gevraagd is de meineed ADVERTENTIE TTIÏTTT" Niet krabben. De helder vloel- ll lil l\ bare DDD- kalmeert de jeuk VJIJUJIA |n enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep In de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Ge bed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Kamer koor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Weerber.). 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.20 KI. koor en amusementsork. 13.30 Amu sementsmuziek (Intermezzo: Platen.) 14.00 Boekbespreking. 14.10 Piano. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.15 Kroniek van letteren en kunsten. 15.55 Promenade orkest. 16.20 De vliegende Hollander, cau serie. 16.30 De schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte mu ziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Oude Kerstliederen. 18.40 Regeringsuitzen ding: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlements- overzicht. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Erepromotie van minister Robert Schuman. 22.00 Geva rieerde muziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.22 Sport. 23.2024.00 Kamerorkest. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in con tinubedrijven. 11.35 Piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Roemeens orkest. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Hawaiï-muziek. 13.50 Weekjournaal. 14.15 Platen. 14.45 Boek bespreking. 15.00 Fanfare-orkest. 15.25 Van de wieg tot het graf. 15.45 Platen. 16.15 Sport- praatje. 16.30 Kamerorkest en soliste. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Swing muziek. 18.50 Platen. 19.00 Artistieke Staal kaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.00 Socialistisch Com mentaar. 22.15 Gevarieerde muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Platen. 14.50 Amusementsmuziek. 16.00 Moderne mu ziek. 16.40 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Symphonie-orkest en solist. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.15 Accordeon. 21.30 Platen. 21.45 Accor deon. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. te plegen; daarna is hij gezwicht. Hij noemde de eis te hoog en verzocht cle mentie. Mr. D. Aten, die ais verdediger voor De L. optrad, betoogde, dat men het plegen van meineed niet zo erg vindt als het ple gen van diefstal. Ook deze vex-dachte heeft niet begrepen wat hij eigenlijk misdaan heeft. Daarom vroeg hij een lichtere straf op te leggen dan geëist is. De i-echtbank zal in deze zaken op 24 December uitspraak doexx. Het derde geval, waarbij een getuige vei'dacht werd van het plegen van mein eed, geschiedde tijdens de behandeling van de zaak tegen de caféhouder D. D. te Krommenie, vex-dacht vaix heling van ca caoboter; deze o?itkende het ten laste ge legde. Een der getuigen, J. H. te Womxer, die des ochtends wegens diefstal van ca caoboter tot een gevangenisstraf vaix acht maanden was veroordeeld, waarvan vier maanden voorwaax-delijk, legde een andere verklaring af dan destijds voor de politie. De officier van justitie verdacht de ge tuige van meineed en verzocht schorsing van de zaak. De rechtbank voldeed hier aan en is voornemens de behandeling op 8 Januax-i voort te zetten. Een verzoek van de verdedigster, me vrouw mr. Felhoen Rraal-Otto, om de ca féhouder onmiddellijk in vrijheid te stel len, werd afgewezen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE BOEKEN KALENDERS KERSTKAARTEN AGENDA'S Gr. Houtstr. 100 Tel. 17472 - Rijksstraatweg 125 Tel. 23991 De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft besloten een wijziging aan te brengen in de sociale voorziening voor werklozen. Hierdoor wordt de moge lijkheid geschapen, dat een aanvullende uitkex-ing wordt verstrekt tot een bedrag, dat volgens groep B. der sociale voorzie ning berekend wordt, aan werklozen, die krachtens de Wex-kloosheidswet een lagere uitkex-ing ontvangen. Deze wijziging zal worden toegepast met ingang van deze week. Op het ogenblik vex-blijft in ons land dr. Grayson L. Kirk, waarnemend president- curator en x-ector van de Columbia Uni versity, een van de grootste onderwijs instellingen in de Verenigde Staten. Met deze universiteit heeft Nedex-land nauwe banden, want het is hier, dat een speciale leerstoel voor de Nedex-landse taal cix letterkunde, de „Queen Wilhelmina- chair", bestaat. Sinds haar Amerikaanse reis is ook onze huidige vorstin ere-doctor van Columbia. Het was professor Kix-k, die Koningin Juliana destijds de doctors bul overhandigde. Dr. Kirk maakt nu een x-ondreis door Eux-opa in verband met het tweehonderd jarig bestaan van Columbia University in 1954. In 1754 werd de officiële goedkeuring van Koning George II van Engeland ver kregen voor de oprichting van Kings Col lege, het onderwijsinstituut waaruit later Columbia University, waar momenteel 25.000 studenten uit de gehele wereld staan ingeschreven, groeide. ADVERTENTIE X U krijgt een prachtige, doorgeweven *1 dameszakdoek cadeau (dessin naar keuze) bij 2 pakken 1.2.3. - het zelfwerkend wasmiddel, dat een schonere was en frissere kleuren garandeert! Per groot pak 42 ct JQ 1 hard rijden op Rijksstraatweg Nadat de Haarlemse kantonrechter, mr. M. Stokvis gistermorgen twee weggebrxii- kers, die met een tè grote snelheid op de Schoterweg en de Rijksstraatweg hadden gereden, respectievelijk honderdvyfeixtwin- tig en vijftig gulden boete had opgelegd werd 's middags de lange rij van overtre ders afgewerkt. Allereerst stond terecht de tweeëntwin- tigjarige electricien P. G. uit Hillegom. Hij had over deze „Dodenwegen", zoals de kantonrechter het noemde, met een snelheid van ongeveer tachtig kilometer op zijn motor langs de weg gex-aasd. De kantonrechter veroordeelde hem tot een boete van zestig guldexx en voorwaax-delijk intrekken van het rijbewijs voor de tijd van drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Vervolgens kwam de verdachte R. voor de tafel te staan. Hij had eveneens tachtig kilometer gereden en kreeg dus dezelfde straf. Hierna kwam de tweeëntwintigja- rige monteur L. M. K. uit Santpoort, die de bedoelde wegen met een snelheid van negentig kilometer had bereden. De kan tonrechter wilde rekening houden met het feit, dat K. op het ogenblik zonder werk is en veroordeelde hem tot een boete van vijftig gulden, één week voorwaardelijke hechtenis en een voorwaax-delijke intrek king van het rijbewijs voor de tijd van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. De eis was honderd gulden boete en een onvoorwaardelijke intrekking van het rijbewijs. Toen was de beurt aan de motorrijder G. W. die op een wrakke motor met een vaart van negentig kilometer over de weg had gestoven. Hij kreeg vijfenzeventig gulden boete en de voorwaax-delijke in- tx-ekking van het rijbewijs voor de tijd van vier maanden, eveneens met twee jaar proeftijd. Tenslotte stond de negenentwintigja rige vertegenwoordiger J. A. E. uit Steen- wijk terecht. Hij had met een snelheid van tachtig kilometer over de bedoelde wegen gex-eden en kreeg dus zestig gul den boete en de voorwaardelijke intrek king van het rijbewijs voor de tijd van drie maanden. Mr. Stokvis wees er alle verdachten op, dat toen op 1 Januari 1952 de nieuwe we genverkeerswet in werking trad, de wet gever in de mening verkeex-de, dat de weggebruikers uit zichzelf zo fatsoenlijk zouden zijn hun snelheid aan te passen aan het verkeer. Nu echter blijkt, dat vele automobilisten en motorrijders hun vrijheid ten opzichte van de maximum snelheid uitbuiten zal de justitie zich ge noodzaakt zien krachtig in te grijpen. Van onze verkeersredacteur) De rake straffen, die gisteren door de Haarlemse kantonrechter zijn uitgedeeld aan automobilisten en motorrijders, die op de gevaarlijke Rijksstraatweg met snel heden van 80 tot 100 kilometer per uur hebben gereden, zullen door iedere fat soenlijke automobilist met instemming zijn begroet. De straffen waren inderdaad raak: boetes tot honderd gulden en voorwaarde lijke intrekkingen van het rijbewijs voor vele maanden. Trouwens deze campagno beperkt zich niet tot Haarlem, ook in an dere grote steden van ons land is zij al in gezet. Enige beroering zullen vermoedelijk enkele zeer harde uitlatingen aan het adres van de automobilisten in het alge meen wekken, die door de Haarlemse kan tonrechter Zijn geuit, die mogelijk de in druk zouden kunnen wekken, dat sinds het opheffen van de maximum-snelheid de automobilisten er maar op los rijden. Dit lijkt ons niet juist. De nieuwe bepalingen, die inhouden, dat men met een zodanige snelheid moet rijden, dat men tot stilstand kan komen binnen de afstand waarover de weg vrij en te overzien is, laden een zeer grote persoonlijke verantwoordelijkheid op de automobilisten, waarvan het gros zich zeer goed bewust is. De automobilisten hebben haar nochtans graag aanvaard als vervanging van het starre en nogal malle maximum, dat vroeger gold. Deze nieuwe bepaling is overigens bij de gisteren behandelde zaken niet gehanteerd: de overtreders werden gestraft omdat zij de veiligheid van het verkeer in gevaar hadden gebracht, het alles overvleugelend criterium. Hierin schuilt mogelijk het ge vaar, dat straks de goeden met de kwaden zullen lijden. Want ten eerste is bet de vraag of de politie in Nederland overal even deskundig en sportief zal controleren zoals de Haarlemse verkeerspolitie dit thans heeft gedaan, die zich niet met aller lei vreemdsoortige apparaatjes achter bo men verborg, maar op de motor de delin quenten achtervolgde en zo zij het dan zelf enig risico nemend eerlijk en nauwkeurig de snelheid kon bepalen. Warboel? Het tweede gevaar, dat deze campagne in zich bergt is, dat er in Nederland straks een warnet zal ontstaan van plaatselijke interpretaties van het „in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer". Waar men in Haarlem zeer redelijke maatsta ven aanlegt, zal een overijverige dorps veldwachter straks mogelijk 30 km per uur als roekeloze waanzin beschouwen en bekeuringen gaan distribueren. Zou dit gebeux-en, dan zouden we nog vex-der van huis zijn dan onder de oude bepalingen, waax-bij men tenminste wist, waar men zich aan te houden had. En in derdaad zou dan de goede meex-dex-heid met de kwade minderheid lijden. Met het oog daarop moet men een beroep doen op de zichzelf overschattenden onder de auto mobilisten om zich bewust te zijn van hun verantwoordelijkheid nu ook tegenover hun collega's en anderzijds op de politie om haar campagne met discretie te voeren. Toen de Belgische volksvertegenwoor digers verleden week hun heiligdom in de Brusselse Wetstraat betraden, werden zij opgewacht door opgewonden boden, die hun vertelden dat er een invasie van vlooien in het parlement was. De Kamer leden en Senatoren verklaarden wel eens voor heter vuren gestaan te hebben en begaven zich naar de vergaderzaal. Frans van Cauwelaert, de president van de Kamer, verklaarde dat hij niet bang was en met zijn voorzittei-shamer zeker het hoofd zou kunnen bieden aan iedere noodtoestand. Men vernam dat de vlooien- bataljons zich reeds geruimen tijd vex'dekt opgesteld moesten hebben in de keldex-s van het parlement. Toen de diertjes uit hun schuilplaats werden verjaagd door werklieden, die de muren moesten witten, openden zij een kx-achtig offensief in de richting van de vergaderzaal van Kamer en Senaat, doch de boden hadden deze eerste aanval met geïmproviseerde mid delen kunnen stuiten. De competente dien sten van het „paleis der natie" hadden zich inmiddels in verbinding gesteld met een ontsmettingsfirma. Deze zette Vrijdag een tegenoffensief in, een operatie die gis teren met succes werd bekx-oond. 41. Nadat graai Isen Grim in natte la kens was gewikkeld, wendde Joris zich tot de volgende patiënt; de hofarts. Deze had met klimmende vrees aanschouwd, welke behandeling de woedende graaf moest ondergaan en nu Joris op zijn bed afkwam blonk bange afwachting in zijn ogen. Beste collegasmeekte hij, schrijf mij alsjeblieft geen natte lakens voor! Ik. ik wil weg van hier.Ik.... ik.heb zeelucht nodig!!" „Ge hebt gelijk, collega", antwoordde Joris minzaam, „ge hebt zee lucht nodig. Maar daar de slaapziekte be smettelijk is, moogt ge het paleis niet ver laten. Wees echter gerust, nu gij niet naar de zee kunt gaan, zal ik de zeelucht bij- u brengen". Hij krabbelde iets op een pa piertje en stuurde Panda hiermee naar d<' keuken. Wantrouwend wachtte de hofarts af, wat Joris met hem voorhad. Zijn on rust steeg, toen Panda met een belegen haring terug kwamen hij kneep wan hopig zijn neus dicht, toen Joris de haring voor een electrische ventilator bond en de voedzame luchtstroom op hem richtte. „Ziedaar de zilte zeelucht, die ge zo nodig hebt", zei Joris opgewekt, „let op, dat hij flink opsnuift, Panda. Het is zo goed voor hem!" Gerekend naar Eux-opese begrippen is een universiteit van 200 jaar een „joixge" instelling, maar" in Amerika is dat stok oud. En daarom wil men bij het jubileum goed voor de dag komen. „In deze benarde tijden", aldus dr. Kirk, „kunnen wij niet volstaan met de gebruikelijke optochten en andere festivi teiten. Deze tijd vraagt wat anders en daarom willen wij in de internationale wereld maar ook daarbuiten verza melen blazen en de algemene aandacht richten op het ideaal van de vrijheid van onderzoek eix meningsuiting, van het recht op kennis voor de mens en het vrije ge bruik hiervan". Dit heeft dr. Kirk in Londen en Parijs gezegd, dit zegt hij nu in Nederland en zal hij volgende week in Berlijn, Bonn en Rome zeggen. Want evenals de geleerden vroeger vreemde landen en volkeren be- i-eisden om ideeën uit te wisselen en con tacten te onderhouden, die niet door staat kundige grenzen konden worden tegenge houden, achten de geleerden van thans en in dit geval dan speciaal die van Colum bia, het ïxog steeds noodzakelijk deze we tenschappelijke uitwisseling te handhaven. Daax-om is dr. Gx-ayson Kirk momenteel in ons land en daarom heeft hij zo'n druk bezet pi'Ogx-amma. In Den Haag had hij eerst een bespre king met minister Cals en enkele hoge ambtenax-en van het ministerie van O., K. en W. Tijdens een lunch, welke Woensdaé door het Nederland-Amerika Instituut in „De Witte" was georganiseerd, voerde dr. Kirk het woord, evenals tijdens het diner, dat ambassadeur Selden Chapin des avonds te zijner ere gaf. Hierbij zaten Ne derlandse genodigden aan, proféssoren van de Nedex-landse universiteiten e.d. Dondex-dag stonden een studieconferentie in de Leidse Universiteit en eeix lunch al daar op het programma. Een jaar voorwaardelijk tegen haar geëist Wegens doodslag op haar pas gebo ren kind in April 1945 heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Amster dam vanmorgen tegen de 45-jarige Am- sterdam.se vrouw W. F.-L. één jaar voor waardelijk met een proeftijd van di-ie jaar geëist. De vrouw vertelde ter zitting, dat zij geen geld had en tijdens de hongerwinter met bedelen in haar ondei-houd voorzag. Niemand wist, dat zij in verwachting was. Zij vreesde het huis, waar zij gratis woon de, te moeten verlaten als dat bekend werd. De echtgenoot, die in Duitsland werkte was, naar zij zeide, niet de vader van de baby. Zij gaf voor de rechtbank, nadat zij op haar eerder afgelegde verklaringen aanvankelijk was teruggekomen, toe, dat zij de baby, een meisje, onder een kussen had gelegd, waardoor het wichtje is ge stikt. Enkele maanden geleden had een 15-jai-ig dochtertje van verdachte tegen over bekenden de geschiedenis vex-teld. Daarop is de justitie ingelicht. In zijn requisitoir zeide de officier, dat hij de doodslag bewezen achtte. Hij was van ooi-deel. dat de vrouw in haar wan hoop het besluit heeft genomen haar baby te doden. De advocaat, die het bewijs niet geleverd achtte, vroeg vrijspraak subsidiair een voorwaardelijk straf. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. ADVERTENTIE Veroordeling'. Otto Ernst Remer, de vroe- gere leider van de inmiddels verboden West-Duitse neo-nazistische partij, tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld wegens smaad. In 1951 noem de hij de pex-sonen, die in 1944 een aan, slag op Hitier beraamd hadden verra ders en hij belasterde de West-Duitse regering. Zelfs had hij een belangrijk aandeel in de onderdrukking van het complot tegen Hitler. Retour. Radio-Moskou meldt, dat de Ame rikaanse nota aan de Sovjet-Unie, waax-in werd verzocht om teruggaf van een Amerikaans C-47 transport vliegtuig, aan de Amerikaanse ambas sade is teruggezonden. In de nota waj verklaax-d, dat het toestel in November 1951 door Sovjet-jagei-s boven Honga rije was neex-geschoten. In een begelei dende brief zegt Jacob Malik, onder, minister van Buitenlandse Zaken, dat de Amerikaanse nota „verkeerd ge- adresseerd" was, daar zij een vliegtuig betrof, dat boven Hongaars grondge bied was neergeschoten en in beslag was genomen door de Hongaarse auto riteiten. Hoog water. Militairen en politie werken dag en nacht om gezinnen en vee te evacueren uit overstroomde gebieden in Noox-d-Gx-iekenland. Door stortre gens, die volgden op zware sneeuwval, zijn in de provincie Eiwtos gehele vlakten in meren herschapen. Veie ge zinnen hebben de nacht op de daken van hun huizen doorgebracht. Beperking. Aan de inheemse advocaat en leider van de beweging van lijdelijk verzet tegen de apartheidswetten in Zuid-Afrika, Mandela, is op gi-ond van de wet tegen het communisme een ver. bod opgelegd voor zes maanden tot het bijwonen van bijeenkomsten te Johan- nesburg. Mandela is voorzitter van de Transvaalse afdehng van het Afri kaanse nationale congres. Verder mag hij, eveneens voor de duur van zes maanden, niet buiten zijn district ver toeven. Bombard. Te Parijs wordt gemeld, dat de Fransman Alain Bombard, die op 18 October de Canariscne eilanden verliet om in een rubberboot de Atlantische Oceaan over te steken, is waargenomen op een afstand van ongeveer 1.300 km. van West-Indië. Dit is het eerste nieuws over Bombard sedert hij ver trok. Hij leeft uitsluitend op vis en wat hij verder kan vangen. Hij drinkt zee water, dat volgens zijn eigen systeem drinkbaar wordt gemaakt. Onbestelbaar. De Sovjet-autoriteiten in Duitsland ontkennen iets af te weten van dr. Walter Linse, een anti-commu nistische advocaat uit West-Berlijn, die in Juli naai- Oost-Duitsland zou zijn ontvoerd. Een voedselpakket van de Amerikaanse hoge commissaris, Do- nelly, voor Linse is als „onbestelbaar"' teruggezonden. Ook een brief van Do- nelly aan geneibal Tsjoeikof met het vei-zoek Linse vrij te laten, is terugge komen. Het voedselpakket was geadres seerd aan dr. Linse, per adres generaal Tsjoeikof.' Sta-in-de-weg. De aartsbisschop van Can terbury, dr. Geoffrey Fisher, heeft op de 'jaarvergadex-ing van de „Raftd van Christenen en Joden" naar aanleiding varf het voorgenomen bezoek van het Joegoslavische staatshoofd, Tito, aan Groot-Brittannië gezegd, dat de Joego slavische regering algehele vrijheid aan godsdienstige instellingen moet geven wil zij de „goodwill' van Groot-Brit tannië winnen. De Rooms-Katholieke kerk in Joegoslavië heeft daadwerke lijke, openlijke en ernstige vervolging geleden. „Zolang dit zo blijft, staat het de ontwikkeling van wei-kelijke vriend schap tussen onze beide landen in da weg. Het is nodig dat het onder de aan dacht van maarschalk Tito wordt ge bracht, dat dit gevoelen hier zeer sterk en wijdvei-breid is". Onbeheerd. In geheel Rome is Woens dagavond naar een dief gezocht die een tas, waax-in zich belangrijke mededelin gen van het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken aan buitenlandse ambassades bevonden, van een x-ijwiel van een koerier van het ministerie, dat even onbeheerd in de omgeving van de Amerikaanse ambassade had gestaan, heeft ontvreemd. De dief vermoedde waal-schijn lijk niet, wat zich in de tas bevond. OP de schoolbanken hebben wij, jon gens, met gloeiende geestdrift geluis ter naar de geschiedenis van Kenau Si- monsdochter Hasselaar, die bij de bele gering van onze stad in 1572 en 1573 de gehate Spanjaarden van de wallen joeg. De wijze, waarop deze vrouw de belege raars duchtig van repliek diende, hing overigens geheel af van de manier waarop onze onderwijzer de verdediging der veste organiseerde en wist uit te beelden. Een rijk begaafd verteller stelde Kenau aan het hoofd van ten minste 300 gewapende vrouwen en gaf haar een tweehandig ves tingzwaard in de knoestige vuist, waarmede deze furie de hoofden van de Spanjaarden afmaaide als waren het bieten koppen die van de wortel wer den ontdaan. Een andere op voeder, die deze versie mis schien wel kende, doch haar wellicht te drastisch vond voor ons ontvankelijk gemoed, ging zachtzinni ger te werk en liet haar kokende olie op de bestormers gieten. Een even probaat middel, vonden wij, en in onze fantasie niet minder bedreven dan die van de on derwijzer voegden wij hieraan nog brandende pekkransen en andere blaar trekkende middelen toe. Hoe we ons deze ferme Kenau ook in dachten, het bleek oris niet mogelijk haar voor te stellen als de vrouw die ons 's avonds liefderijk instopte en goeden- nacht kustte. Bij mijn weten heeft trou wens ook géén onzer moeite gedaan de heldin in gedachten aldus uit te beelden. Toch was Kenau Hasselaar ook moeder en wel van vier kinderen die zo mogen wij veronderstellen evenzeer moeder liefde gekend zullen hebben als elk onzer. Want Kenau is door populariserende ge schiedschrijvers ernstig mistekend en er is geen enkele reden aan te nemen dat zij de doodzaaiende dragonder is geweest, waarvoor wij haar in het dagelijks leven verslijten, Sedert 1571 was zij weduwe van de scheepsbouwer Nanning Gerbrandsz. Borst en we mogen aannemen dat zij, na de insluiting van de stad door de Span jaarden, hout heeft geleverd voor de ver sterking der fortificaties en aldus betrok ken is geworden bij de organisatie van ds verdediging der wallen. Men kwam im mers handen te kort en een energieke 46- jarige vrouw kon uiteraard het hare bij dragen. Het is voorts niet onmogelijk dat zij en eventueel ook andere vrouwen bij de bestorming op 31 Januari 1573 de ivacht heeft gehouden op de wallen. Maar van werkelijke deelneming aan de gevech ten wordt door geen enkele ooggetuige iets vermeld. Haar commando over een vrouwelijke strijdgroep of haar daadwerkelijke deelname aan de strijd berusten dan ook geheel en al op fantasie van latere schrijvers. Op welke wijze zij de stad vóór of na de inneming door de Spanjaarden heeft verlaten, is niet bekend. Na 1574 heeft zij gedurende enige jaren het waagmeester- schap te Arnemuiden bekleed en zij is te Haarlem teruggekeerd toen de stad weer in handen der prinsgezinden was. Tot haar dood heeft zij handel in hout gedreven om in haar levensonderhoud te voorzien. Zij was ongetwijfeld een energieke zaken- vrouiv, maar een echte Kenau, zoals wij dat thans verstaan, is zij nimmer geweest. O ja, zojuist kwam mijn jongste zoon thuis met het opwekkende verhaal dat in de tijden der Germanen ons hele land met bos bedekt was, zodat „een eekhoorntje van Den Helder tot Hoek van Holland kon komen zonder de grond te raken. En de Haarlemmerhout en het Haagse Bos zijn daar nog overblijfselen van, evenals de bossen in het Gooi, Utrecht, Brabant en Gelderland. Heus waar! De onderwijzer heeft het zelf gezegd!" Welk een teleurstelling voor een zo ont vankelijk gemoed! Want natuurlijke bos sen komen in Nederland niet voor. Alle bossen zijn hier aangeplant. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk ve&oden).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2