Voorzichtig parlementair debuut onzer ministeriële tweelingen Kort en bondig Buitenlandse Zaken in de Tweede Kamer „Politieke integratie niet aanvaardbaar zonder economische eenwording Parlementaire Benelux- raad voorgesteld Landbouwexport vergt extra waakzaamheid Lisse Volkswagens zonder chauffeur te hu 7 Definitie Parlementaire uitdrukking Algemene vergadering van „Centraal Bureau" Trou moet Blycken huldigde jubilarissen Gecombineerde vergadering School in Lisserboek gerestaureerd ur Scheepvaart VRIJDAG 12 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD—OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ,>y (Van onze parlementaire redacteur) Het Is ontegenzeggelijk makkelijker te spreken over iets, dat voor iedereen zichtbaar is dan over hetgeen alleen nog in vrij vage omtrekken te bespeuren valt. Dit viel Donderdagmiddag goed waar te nemen, toen het tweetal Beyen-Luns bij de beant woording van de sprekers over de begroting van Buitenlandse Zaken, voor de uit voering van de te dien opzichte gekozen taakverdeling zorg droeg. Gelijk trouwens tevens waarneembaar was, dat zij in hun vroegere werkkring, hoe knap zij zich daarin ook getoond mogen hebben, bepaald het doorlopen van de parlementaire leerschool hebben gemist. De verdeelde wereld en de oorzaken van die verdeeldheid vormden de achtergrond van de door minister Luns ten beste ge geven uiteenzettingen, en tot inzet van het beloog van minister Beyen diende het streven naar Europese „verinniging" ge lukkige vertaling van de term „integratie" alsook beschouwingen omtrent de wen selijkheid daarvan. Hier ging het dus voor al om dat wat je nog niet (helemaal) hebt. Het spreken daarover is moeilijker dan over de helaas al te zichtbare verscheurde wereld. Zodoende viel het de bewindsman met portefeuille nog moeilijker, dan zijn portefeuilleloze ambtgenoot, om zijn ge hoor te pakken. Aan vlotheid ontbrak het hem allerminst. Maar met iets concretere inhoud zou zijn betoog er waarschijnlijk beter ingegaan zijn. Op zijn beurt zocht minister Luns het zo nu en dan in dikwijls volkomen onge motiveerde nadruk, die lang niet steeds evenredig was aan de betekenis van wat hij zeide. Stillekens zat de minister-presi dent aan het eind van de Regeringstafel, het eerste optreden van de „tweelingen" uit zijn kabinet gade te slaan. Van ministeriële tweelingen gesproken, behalve dat het verschil in hun verschij ning toch wel heel groot is, kon men onder meer ook in de wijze, waarop zij het had den over de „christelijke beginselen, die de grondslag van de Westerse beschaving vormen", gelijk het kabinet erkent, een niet verbazingwekkend onderscheid waar nemen. Mr. Schmal (C.H.) achtte het nodig minister Beyen aan de beproevingen van een soort „geloofspijnbank" des geestes te onderwerpen, omdat de bewindsman zich, in de ogen van deze afgevaardigde, ver stout had te zeggen, dat ieder voor zichzelf wel weet wat die beginselen precies in houden! Dat was de C.H.-spreker echter niet voldoende en dus wilde hij eigenlijk van de bewindsman daarover nader het fijne vernemen. Terugkerend van het godsdienstig-theo- logisch spiegelgevecht dat mr. Schmal wenste te voeren iets wat alleen in het Nederlandse Parlement denkbaar is ves tigen wij thans weer onze aandacht op de uiteenzettingen van de ministeriële twee lingen (ook minister Kernkamp voerde het woord, doch slechts zeer kort over een enkel punt). Natuurlijk konden zij niet helemaal ontkomen aan herhalingen van elkanders woorden. Dat minister Beyen 'het „tweelingenstelsel" overtuigend wist te verdedigen, al mocht hij met een behendige zwier vergelijkingen met elders als niet afdoende ter zijde schuiven, kan niet ge zegd. Het valt hem trouwens ook niet euvel te duiden. Europese verinniging Na zijn inleiding kwam hij op de stel ling, dat het een goed en verheugend ver schijnsel is, dat er allerlei vormen van in ternationale samenwerking zijn gaan groeien en ontstaan en dat men in het bij zonder na de eerste wereldoorlog daarbij is gaan zoeken naar overbrugging van de af stand en de verschillen tussen gemeen schapsbelang enerzijds en het behartigen van het nationale staatsbelang anderzijds. Wat het nationale betreft, hoeft men heus niet te nemen, dat de beoogde verinniging nu ook meteen samensmelting van de na tionale staten in het groter geheel zal (moeten) brengen. Zowel economisch als geestelijk heeft Nederland, gelijk ieder weet die ons land in internationaal ver band vertegenwoordigd heeft, nog altijd belangrijk werk te verrichten. „Nederland is een sterk land met hoop voor de toe komst," zo liet minister Beyen hierop vol gen, maar het weet ook heel goed, dat het, als elk land in West-Europa, bedreigd wordt. Die bedreigingen nu kan men alleen keren als Europa waarin Nederland overigens zichzelf kan en moet blijven zich verenigt, verbonden èn met het Britse Gemenebest èn met Amerika. Zulks als waardevol bondgenoot, niet als een hulp behoevend familielid. Wat nu de Europese integratie betreft, Nederland staat vrijwel alleen in het door regering en Kamer inge nomen standpunt, dat politieke integratie zonder economische integratie niet aan vaardbaar is. Geleidelijkheid is ook hier geboden; van niet goed doordachte, niet levensvatbare constructies onthoude men zich. Het moge waar zijn, dat men al integre rend het saamhorigheidsgevoel ontwikkeld, dit dient er echter toch te zijn vóór men iets gaat maken, dat zonder aanwezigheid van dat gevoel niet levensvatbaar zou zijn. In de ogen van de minister zou het dan ook geen zin hebben om met betrekking tot de Europese verinniging een soort tentoon stellingshal te bouwen, die pas later gevuld zou kunnen worden. De fusie van belangen, integratie op economisch gebied is zijns in ziens nodig voor deugdelijke politieke inte gratie. In een Donderdag bij de Raad van Minis ters van Buitenlandse Zaken van de zes landen der Europese Kolen- en Staalge meenschap ingediend memorandum heeft onze regering deze zienswijze duidelijk onder de aandacht van het verdere gezel schap gebracht. De bewindsman onder streepte nog eens, dat heus niet gebrek aan idealisme de behoefte aan geleidelijkheid ingeeft. Uit zijn reactie op een interruptie van de heer Korthals (V.V.D.) bleek intus sen, dat de regering nog allerminst een plan inzake economische integratie gereed heeft. Er is een „vrij vergevorderd" plan- Mansholt op het gebied van Landbouw- iutegratie en dan heeft minister Zijlstra ;ok wel „enige gedachten". Daarop zal dan verder worden gestudeerd. Terecht merkte de genoemde afgevaardigde in zijn dupliek op, dat het juist in het licht van onze een- Minister Beyen gaf gisteren in de Ka mer een definitie van economische inte gratie. In gewoon Nederlands kwam zij neer op: Zodanige bevrijding van het handelsverkeer, dat belemmeringen voor de productie ten gevolge van markt- beperking wordt opgeheven". zame positie met betrekking tot onze eis omtrent het onontbeerlijke van economi sche integratie voor politieke integratie, dringend nodig zal zijn, dat wij dan ook met. een plan ten opzichte van economische integratie voor de dag komen. Een hele reeks in het debat gerezen vra gen ging de minister hierna beantwoorden, nadat hij eerst ruiterlijk „de abominabele zin" over de onderwijsintegratie, die hij „nog wel zelf geschreven" had, terugnam als een volslagen „slip of the pen" in de Memorie van Antwoord. De Nederlandse regering staat sympa thiek tegenover elk plan, dat beoogt voor Europa algemeen geldende, betrekke lijk lage tarieven, als bindend vast te stel len. Zeer spoedig zal het wetsontwerp tot bekrachtiging van het verdrag over de Europese Defensie Gemeenschap bij de Kamer binnenkomen en zij hoopt dan op een „niet overhaaste, maar toch spoedige behandeling." Duitsland als defensie-partner Opneming van West-Duitsland in West- Europees verband is een noodzakelijkheid. Zeker, het is een twijfelachtige partner, doch het beste middel om de twijfelachtig heid te doen verdwijnen is,het tot een partner te maken, al zal men het ook dan met het oog op bepaalde elementen in de gaten moeten blijven houden. Het voorbeeld van anderen om tot ver laging van de Defensieuitgaven over te gaan moeten wij, zolang wij de door ons te verrichten uitgaven kunnen verrichten, niet klakkeloos volgen: wij hebben reke ning te houden met wat noodzakelijk, tevens mogelijk is, voor de opbouw van ons militair apparaat. Te komen tot een vaste formule voor de. lastenverdeling in N.A.T.O.-verband' is uitermate lastig om niet te zeggen ondoen lijk, want hoe men het ook doet, steeds zal het wel op een of ander punt verkeerd zijn, aldus, kort samengevat, de kern van heel wat door minister Beyen gemaakte op merkingen. Benelux-plannen Omtrent Benelux, waaraan later zijn ambtgenoot Luns nog een hartekreet wijd de, verklaardde hij onder meer, dat zijns inziens de moeilijkheden niet uitsluitend of in de eerste plaats zijn toe te schrijven aan geleide economie hier en vrije economie ginds. Trouwens, in dit opzicht zijn volgens hem de twee landen langzamerhand al bezig naar elkaar toe te groeien. Te be denken was echter, dat er tot 1940 tussen België en Nederland wat het economisch bestel betreft een zeer groot verschil was geweest en voorts dat onze Zuidelijke buren heel wat gunstiger uit de jongste wereldoorlog te voorschijn zijn 'gekomen dan wij, iets dat in 1944 niet was te voor zien. Als men dit in aanmerking nam, dan was er nu toch al heel wat vordering ge maakt. Voor ontmoediging gaven de moeilijk heden. die zich nog voordoen geenszins aanleiding. Onjuist ware het te denken, dat de Benelux-pogingen tot niets geleid heb ben noch zullen leiden. Op het ogenblik, zo deelde minister Luns later nog mee, bereidt de regering een voorstel tot vorming van een parlementaire Beneluxraad voor, doch dan zal men ook iets soortgelijks op rege- rir.gspeil, bij wijze van tegenspeler van zulk een Raad. tot stand moeten brengen. Daarvoor hoopt men zo spoedig mogelijk onderhandelingen te heropenen. Indonesië Een van de meest geslaagde, van wijs in zicht getuigende gedeelten uit de rede van Excellentie Beyen, betrof het verweer tegen de verwijten, dat de regering zich tegenover Indonesië te zachtzinnig en te „liefelijk" zou gedragen. Duidelijk maakte de bewindsman kenbaar, dat hoewel er tal van redenen voor teleurstelling over en kritiek op de houding van Indonesië be staan, Nederland als het rijpere land juist handelt door begrip voor Indonesië's moei lijkheden te tonen en door bereid te blijven tot de samenwerking, die Indonesië zelf zo hard nodig heeft. Aan het slot van zijn uiteenzettingen wist hij in welgekozen bewoordingen een grond slag te vinden voor het aangaan van een „wapenstilstand" met de heer Korthals, die hem zijn niet lid-zijn van een partij voor de voeten had'geworpen. Toen de bewindsman zich in de avond vergadering nog eens met die kwestie had bezig te houden, bleek hij uitermate op dreef. Hij stelde vast gevleid te zijn, dat er dit in verband ook met het door mr. Schmal kenbaar gemaakte streven om nu eens precies te weten, hoe het met 's ministers geloofsopvattingen gesteld is zulk „een strijd om zijn ziel" was ge voerd. Van drie kanten had men hem het partijlidmaatschap aangeboden. Toen er uit de communistische hoek geïnterrum peerd werd, liet Excellentie Beyen hierop prompt volgen: „O, komt u ook al. Mijn heer de Voorzitter, het is dus van vier kanten". Natuurlijk grote vreugde in de Kamer. De derde kant, waarop hij doelde was die van de P.v.d.A. De minister meende wel gemerkt te hebben, dat mr. v. d. Goes v. Naters het aanbod niet onvoorwaardelijk had gedaan. Die afgevaardigde had namelijk ongerust- OOCOOOOC«OOOCOOOOOOCOOOOOOOOOCOO(X)OOOOOOC)OOOCiOOOOOOOCXX)0 Toen de heer Weiter gisteren de heer Goedhart een in menig opzicht verdien->■ de afstraffing toebracht, gebruikte hij onder meer naar aanleiding van een deel van een betoog van die afgevaar digde de uitdrukking: „Dit is gewoon weg onwetenschappelijke lariekoek. Ik hoop dat het een parlementair woord is, meneer de voorzitter". De voorzitter: „Ja zeker". heid tot uiting gebracht dat de minister 's middags in zijn rede wat meer afstand ten opzichte van politieke integratie zou hebben genomen dan eerst in de Memorie van Antwoord het geval was geweest. Dit berustte bepaald op een misverstand. Na drukkelijk verzekerde hij „enorm grote betekenis aan tot standkoming van een Verenigd Europa te hechten". Dit kan echter niet zonder politieke integratie, die zonder economische integratie niet aan nemelijk hoort te zijn, maar zo volgde hierop onmiddellijk anderzijds valt" economische integratie niet zonder poli tieke integratie te bereiken. Natuurlijk was de minister niet bereid een nadere peiling van de diepte zijner persoonlijke levensovertuiging onderwerp van een openbaar debat in de Kamer te doen zijn. Vermeld zij nog; dat hij te ken nen gaf, dat spoedige indiening van een voorstel ter goedkeuring van de bekrachti ging van de rechten van de mens tege moet gezien kan worden. De rechten van de mens waren te voren enige malen door minister Luns in zijn rede in het. geding gebracht. Zo allereerst in zijn felle belichting van de scheids lijnen tussen de statendie deel uitmaken van het communistische blok ën de rest van de wereld. Wat in de taal van eerst- genoemden „Vrede en vrijheid" heet, is in werkelijkheid wereldoverheersing en knechtschap. Tegenover critici van ver schillende zienswijzen en geestesgesteld heid nam de minister zonder portefeuille de UNO in bescherming hoeveel er ook tegen allerlei uit de praktijk valt in te brengen. Woi'dt dje organisatie vandaag opgeheven, dan zal men morgen met de oprichting van een nieuwe organisatie moe'en beginnen, was ook de mening van de bewindsman, die als een belangrijk lichtpunt noemde, dat ter zake van de kwestie van een wapenstilstand in Korea en van de krijgsgevangenen allen, ook de Aziatische en Arabische landen, pal hadden gestaan tegen de Cominform. De onrust in de wereld, de spanningen tussen het Westen en de Aziatische alsmede Ara bische landen, tussen de zogenaamde over zeese gebieden beherende s-a+en en de rest, zouden, zich ook zonder dte UNO voordoen. NuWtrien wij tënhïinSle waa'r en hoe wij, dat. UnsfYumehU kunnen gebruiken in rechtvaatHïg'é. stfij<L Het Mantrouwen, da'f tegen hét Westen bestaat, moet volgens minister Luns het Westen zelf grotendeels trachten te overwinnen. Voor dé UNO is Korea het meest essen tiële probleem, heette het hierna nog eens. Mislukking daar zou die organisatie in het hart treffen en vandaar voldoening van de minister over wat hij het grote succes noemde, onlangs bij de resolutie aangaande Korea „door de vrije wereld in de beste zin van het woord" behaald. Nog eens eèn anti-communistisclie hage- preek en dan komt de spreker tot een an der onderwerp, dat ter Assemblee van de UNO opnieuw veel stof doet opwaaien, te weten Zuid-Afrika. In aansluiting aan het geen onze gedelegeerde dr. Patijn daarover onlangs te berde had gebracht verklaarde de minister, dat wij hier te lande de op vatting ginds omtrent scheiding tussen blanken en de rest, waarbij het dan de bedoeling is de belangen van de niet- blanken aan die der blanken onderge schikt te maken, niet kunnen aanvaarden. Eerbiediging van de rechten van de mens, een der plichten van de leden der ÜNO, zeeft de bevoegdheid daar zulk een kwestie te bespreken. Maar uiterst moeilijk is be antwoording van de vraag of en in hoe verre men uit de desbetreffende artikelen van het Handvest nog verdere bevoegd heden tot bemoeienis kan afleiden. Neder land, dat hierover gaarne een advies aan het Internationale Gerechtshof gevraagd zou hebben gezien, had gemeend in de gegeven omstandigheden bij de stemming over een resolutie tot zekere inmenging zich te moeten onthouden. Inzake de verwikkelingen tussen Israel en de Arabische buren van die staat meende minister Luns een niet geheel en al pessimistisch geluid te kunnen laten horen, waarna hij verkondigde dat het met betrekking tot de Tunesische kwestie raadzaam was een beleid te voeren, waar bij men zou vermijden grote schokken aan Frankrijks positie in Noord-Afrika toe te brengen. Wat Nieuw-Guinea aangaat, kreeg men nog eens te horen, dat de regering geen heil ziet in internationalisering van het beheer over dat gebied. Aangestipt zij nog, dat ook minister Luns een volksstemming over het lot. van Ambon niet uitvoerbaar acht en dat hij meent, dat het wenselijk zal zijn te ijveren voor toekenning van autonome bevoegdheden aan de minder heden. In -tweede aanleg meende mr. v. Rijckevorsel (K.V.P.) zijn boosheid te moeten uiten over het feit. dat de rege ring niet wil trachten bij de Veiligheids raad eenzelfde belangstellende ijver aan de dag te leggen ten behoeve van Ambon als er o.m. inzake Zuid-Afrika wordt be toond. Nadat ds. Zandt (St. Ger.) voor zijn tegen het gezantschap bii de Paus gerichte amendement geen voldoende ondersteu ning had gekregen om het te kunnen doen behandelen, ging de begroting van Buiten landse Zaken er zonder hoofdelijke stem ming door, met aantekening van het com munistische tegen. Hetzelfde gebeurde met het voorstel tot goedkeuring van de be krachtiging van het verdrag betreffende culturele samenwerking met Zuid-Afrika. Te voren had de heer Haken (comniun.) zich hiertegen uitgesproken vanwege de rassendiscriminatie, waarna de heer De Kadt (Arb.) enige argumenten aanvoerde, dankbaar door minister Luns tot de zijne gemaakt, om niettegenstaande bezwaren tegen de rassendiscriminatie toch voor dit verdrag te pleiten. In Amsterdam is gisteren de algemene vergadering gehouden van de Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging vobr Landbouw, „Centraal Bureau". In zijn openingsrede zei de voorzitter, de heer H. D. Louwes, dat er voor de ex port in het komende jaar stormseinen uit hangen. Wanneer de exportprijzen zich be neden de kostprijzen gaan bewegen, dan zijn er drie mogelijkheden of misschien een toepassing van alle drie in meerdere of mindere mate: regeringssubsidie op de export, verlaging van de kostprijzen en inkrimping van de productie. Het tweede middel brengt de meest af doende hulp. Voor zover de regering de kosten van de veevoeders kan verlagen door allerlei regelingen af te schaffen zonder het vormen van buffervoorraden in ons land te verhinderen zal en moet zij dit doen. „Maar heel spoedig zullen wij hier stuiten op de grote vraag: als de iandbouwarbeid, die zoals meer en meer aangetoond wordt, volwaardige, geschoolde arbeid is, niet minder beloond zal wor den dan die in andere soortgelijke takken van nationale bedrijvigheid, hoe krijgen wij dan die aanpassing over de gehele linie doorgevoerd? Loon- en salarisverlagingen of devaluatie of toch pogen de landbouw bet spit van de kostenverlagingen weer te laten afbijten? Tegen dit laatste zullen we een verbitterde tegenstand moeten bie den", aldus de heer Louwes. Als men de inkrimping van de produc- ie, de derde mogelijkheid, gelijkmatig over de bedrijven wil verspreiden en tevens de werkgelegenheid en de verdiensten daar houden waar ze het meest nodig zijn, dan staat er weer veel administratieve romp slomp voor de deur, tenzij men andere en betere middelen gevonden heeft. In de zaal Taverne is een 8-tal leden van de Harmonie Vereniging Trou moet Blijcken gehuldigd. In zijn openingswoord besprak de voorzitter het bijzondere feit dat op ver- enigingsgebied zeker een unicum genoemd mag worden, namelijk, dat een zo groot aan tal leden de vereniging vele jaren trouw is geweest. Hij wekte allen op Trouw moet Blijcken trouw te blijven, om de vereniging een waardige plaats in de ere-afdeling te .bezorgen. Nadat de kapel der vereniging „De Bollcn- bouwers", enkele vrolijke nummers ten ge hore had gebracht, werd de gouden draag- medaille voor 55 jaren, waarvan 50 jaar be stuurslid trouw uitgereikt aan de heer S- Nederpelt. De heer Van der 'Pol stelde de jubilaris als voorbeeld voor de leden. De herinneringsmedaille werd uitgereikt aan de "heren K. Mastenbroek (45 jaar), A. J. Schra- ma (40 jaar), M. J. v. d. Linden (30 jaar), Th. Ruigrok (25 jaar), J. Nederpelt (25 jaar) en M. M. de Haas (25 jaar). De meisjesvereniging „De Zonzoeksters" en de Christelijke Jongemannen Vereniging „Obad'a" hield in gebouw Rehoboth een jaarvergadering. De voorzitter, de heer J. v. d. Pol, sprak een propagandistisch woord, waarna een Bijbelinleiding werd gehouden. Bezoeksters voerden het zangspel „Neder- Ifand" óp- Na de pauze vólgde het toneel stuk fin^drie bedrijven „De'nieuwe Veearts". -Van dit blijspel is zeer genoten. De gerestaureerde openbare school in de Lisserbroek is in gebruik genomen. Nadat het hoofd der school de heer Visser, de ge nodigden welkom had geheten, sprak de wet houder Oudheusden namens het gemeentebe stuur van de Haarlemmermeer. Hij bracht dank aan de directeur van open bare werken dr. Bruning, en de gemeente architect, de heer De Geuns, en sprak woor den van gelukwens tot het hoofd en perso neel, ouders en kinderen. Hierna bracht de heer L. Reeuwijk, voor zitter van de commissie van onderwijszaken, dank aan de wethouder Oudheusden voor de buitengewone belangstelling voor de verbetering der school door hem be toond. De heer Wagemak-ers bood gelukwensen aan namens de Nederlandsche vereeniging van Onderwijzers, afdeling Haarlemmermeer. Dé heer A. Sluijmer namens de ouders. De heer Visser gaf in het kort weer wat er al zo te doen is geweest alvorens de school in gebruik genomen kon worden. Tot slot. gaf de leraar gymnastiek de heer J. Osephius met een aantal leerlingen een demonstratie op de nieuwe gymnastiektoe- stellen. BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBO/IEN' Marinus Franciscus, z. v. P. M. van Kaam en A. F. Douven; Adriana Hen- drika. d. v. A. v. d. Voort en J. G. M. Roo- sen: Wilhelmina, d. v. J. H. G. de Lugt en J. Wiggemansen; Hieronymus, z. v. M. de Vries en N. J. Harder: Robert, z. v. G. A. Koopal en B. Wallet; Jan Cornelis. z. v. H. Kerzaan en A. P. Verbeek; Bartholomeus Cor nelis. z. v. C. B. Mittertreiner en J. Buijs; Frans Alewijn Cornelis, z. v. M. C. Don en L. A. de Roo: Leendert Kerst, z. v. J. Tam boer en J. Swart; Simon Cornelis Wilhelmus, z. v. S. de Boer en A. v. d. Maden. ONDERTROUWD; G. J. Lagendijk en T. H. Hofman; J. C. Smit en E. Rusman; L. W. de Groot en W. Kamerman; .1. Jansen en H. M. Moeliker; L. W. van der Geest en M. J. van der Peet: H. J. van Winsen en A. A. van der Klauw: A. van Veen en J. W. Pouw. GETROUWD: J. B. N. van Diemen en L. A. van der Veldt; M. Hegman en J. van Huizen. OVERLEDEN: Roelof Lodder, 50 j., e. v. J. Harten: Jan Drieënhuizen, 32 j., e. v. B. Bos: Willem de Boer, 79 j„ e. v. A. L. Nijssen. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD: N. H. Geeve en A. J Weijers; W. J. M. Blom en E. M. Th. van den Berg; .T. Henneboel en F. A. van Putten. GETROUWD: A. Broeder en O. van Heels- •bergen: B. L Prins en R. M. Pauletta. GEBOREN: CorneHs Johannes, z.v. J. A. Klein en E. den Breeien; Robert Andreas, z. v. W. G. Vos en A. M. van der Horst: René. .z. v. J. M. Visser en C. J. Visser; Richard Theodorus Petrus, z. v. Th. H. Spierings en C. M. Plekker OVERLEDEN: Wed. J. M. Linthorst Homan —Staal. 78 jaren: B van Rijn. 66 jaren- A. J. Caspersvan der Zwet. 67 jaren; J. W. van Os, 81 jaren; E G. de Haas. 81 jaren. BURGERLIJKE STAND VAN IIILLEGOM GEBOREN: Johanna Maria, d v. W, A. Lie- verse en A. Smolenaars; Arie. z. v. A. van der Meer en E. W. van Oosten: Adriana Wil helmina. d, v. C. J. Cornet en A. W. Kardol: Adriana. d. v. J. P. van Klaveren en C. W. de Boer. ONDERTROUWD: F. J. J. A. van der Bie zen en M. Vijfhuizen; H. van Roosmalen en M, J van der Lans BURGERLIJKE STAND VAN ZANDVOORT GEBOREN: Johannes Theodorus Jacobus, z. v. C. W. van der Voort, weduwe van J. van Dam. Walter Johan. z. v. J. W. van Hutten en A. Ij. Cohen. ONDERTROUWD: G van der Nulft en C. MH, van Ree; H. C. Kerverzee en H. C. Bosman. OVERLEDEN: J. Wiegman, oud 69 jaar. ADVERTENTIE ,T A X I - 1 3 0 0 0' PLEIN 35 - TEL. 13000 Alamak, 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Aardijk, 10 v. New York n. New Orleans. A Ida bi li v. Bahia n. Las Paimas. Algenib, 11 te Bahia. Aiphacca, 10 van Santos. Amor, 10 v. Vlissingen n. Algiers. Amstelland, 11 Kp. Finisterre gepass. Annenkerk, 10 v. Duinkerken n. Antw. Arundo, 10 v. Hull te New Orleans. Altair. 10 260 m. NO. St. Pauls Rock. Arendskerk, io t.h.v. Minorca n. Genua. Ariadne, 10 v. New York te Ruks eii verw. Axel-dijk, 10 580 m. O.NO. Bermuda. Amstelpark, 10 250 m. O.ZO. Bermuda. Abbedijk, 10 te Bremen. Amstelkroon, 10 v. Soerabaja n. Makassar. A loot h, pass. 11 Recife n. Rio de Janeiro. Alm kerk, 11 v. Aden n. Cochin. Amsteidiep, 14 voor iJmuiden verwacht. Alka.d, 11 t.h.v. Yenbo n. Suez. A.lwaki, 11 v. Norfolk naar New York. Amsteldijk, 11 v. Brownsville n. Corpus Christi Aaglekerk, 11 van Aden naar Suez, Abbedijik, 12 v. Bremen naar Antwerpen. Akkrumdijk, 11 te Genua. Alcyone, 12 v. Suez naar Adien. Argos, pass. 12 Ouessant. Arkeldijk, 12 v. Antwerpen. Amstelveen, 13 10 u. te R'dam verwacht. Boskoop, 10 v. Barbados n. Pto La Cruz. Bennekom, 10 v. Amsterdam n. Z. Pacific. Billiton, 10 v. Karachi n. Bahrein. Baud, 10 v. Makassar n. Buleleng. Biduk, 10 te Benoa. Bloemfontein, 10 180 m. Z. Luderitzbaai. Bacchus, 10 120 m. O.ZO. Trinidad. Boissevain, 10 260 m. O.t.N. Diego Garcia. Bali, 12 te Colombo verwacht. Baarn, 12 te Call-So. Bosehfontein, 11 Cp. Elba gepass. Breda, 12 te Paita. Blommersdijk, Hl v. Newport News te N. York. Caltex The Hague, 10 v. Sidon te Rotterdam. Clavella, pass. 10 Sabawg. Celebes, 10 v. Singapore te Pangkalpinang. Ceronia, 10 70 m. Z. eil. Kreta. Corilla, pass. 10 ten Z. Cyprus. Coragostroom, li v. Antwerpen n. Bordeaux. Cotiica, 11 380 m. ZW. Flores. Douro, 10 te Gdynia van Rostock n. Kopenhagen Delft, nacht 10-11 v. Amsterdam te Antw. Danae, 11 v. Amsterdam n. Middelt. Zee. Esso Amsterdam, 11 v. Aruba te Rotterdam. Esso Rotterdam, 10 dwars eil. Cuba. Eemdijk, pass. lil Bermuda n. Antwerpen. Eos, 12 v. Izmir n. Antwerpen. E-lrema, pass. li Aruba. Fairsea, 12 in Suezkanaal. Garoet, pass. 11 Perim n. Aden. Gooiland, 10 v. Rio Grande. Gouwe, 10 v. Amsterdam n. Helsirgfors. Gooiland, 12 v. Pto rAlegre te Itajai. Gaasterkerk, pass. li Kp. Guardaful. Gadii'Ua, il v. Curasao n. Stockholm. Grooie Beer, lil 380 m. W.NW. Walvisbaai. Goid'ias, 12 v. Izmir naar Calamata. Haarlem, 10 v. Hamburg te Antwerpen. Hera, 10 v. Bremen naar Antwerpen. Helicon, 11 v. Antwerpen te Amsterdam. Hestia, 10 v. Pisco te Callao. Hathor, 11 v. Amsterdam n. Hamburg. Hercules, li v. Tunis te Malta. Heemskerk, 12 v. Antwerpen n. Amsterdam. Indrapoera, pass li Algiers. Jagersfontein, 11 v. Bremen te Hamburg. Japara (KPM), 10 v. Singapore n. Tj. Priok. Japara (KRL), 11 te Basrah. Joh. v. O Idenba me vel't, 11 240 m. W. ten Z. Kan- geroo eil. Klipfontein, 10 V. Teneriffe n. Kaapstad. Ko-ta Gede, 10 v.. Port Said n. Halifax. Karaton, 10 v. d. rivier Must n. Tj. Priok. Kedoe, 10 160 m. ZO. Ceylon. Kalianget, vertr. 11 v. Sibolga n. Sinabang. Kalimantan, 11 te Makassar. Kota linten, 11 v. Indonesië te Rotterdam. Lemstei-kerk, 10 te Antwerpen. Lekhaven, 10 e Lorenzo Marques. Laurenskerk, 9 v. Rotterdam te Calcuta. Lieve Vrouwekerk, 11 v. Port Said. Loenerkerk, 10 dwars Korya Morya baal. Lutterkerk, 10 v. Londen te Rotterdam. Loppersum, pass. 11 Gibraltar. Lekkerkerk. 10 ten anker voor Vlissingen. Langkoeas. pass. 10 eil. Bengkalis n. Penang. Leopoidskerk, 11 v. Genua n. Port Said. Maasland. 11 fe Rio de Janeiro. Markelo.'lO Gibraltar gepass. Muiderkerk, 11 v. Le Havre n. Duinkerken. Merwede, 10 te Charleston. Mataram, 10 rede Panarukan. Minjak, 10 v. Balikpapan n. Pankalpihang. Madoera. 10 210 m. W.t.Z. Makassar. Maasdam. 11 v. Southampton n. Halifax. Maashaven, 11 v. Ta'koradi n. Las Paimas. Macuba. 12 te Tokuyama. Mariekerk, 11 v. Mombassa n. Aden. Meliskerk, 12 Hongkong verwacht. Maas. 13 12 u. v. Venetië te Burriana verw. Mentor, 12 v. Amsterd'am n. Middell. Zee. Merwede, 11 te Wilmington. Mirza, 12 v. Bombay n. Port Ofcha. Manoeran, 11 té Port Said. Ni ge retro o-m, 11 te Lobito. Nieuw Amsterdam. 11 laat van Southampton. Orestes, 11 te Rotterdam. Ondina, 11 v. Curasao te Stanlow. Ootmarsum, 9 v. Galveston n. Brownsville. Orion, 11 te Tunis. Oranje, pass. 11 Malta n. Southampton. Oranje fontein, 12 te East London. Overijsel, 11 v. Genua n. Marseille. Oranjestad, pass. 11 Sta-. Santa Lucia. Parkhaven, pass. 9 Kp. Race. Prins Alexander, 10 v. Rotterdam n. Antw. Prins Fred. Hendrik, 10 v. R'dam n. Hamburg Papend recht, 10 v. Amsterdam n. Curasao. Prins Willem v. Oranje, nacht 10-11 360 m. W. Ouessant. Poel-au Laut, 10 440 m. ZO. Halifax. Prins Joh. w. Friso, 10 250 m. O.NO. Kp. Race Prins Maurits, 10 220 m. ZW. Ouessant. Prins Wi'.lem V, 10 570 m. W. Sciily's. Prins Willem II, 10 v. Sorel. Prins Fred. Willem, 12 v. Burriana te R'dam. Rijndam, 10 v. New York n. Rotterdam. Roepat, 10 v. Tj. Priok n. Singapore. Rodas, 10 v. Curacao te Kingston. Ridderkerk, 10 260 m. NO. Diego Garcia. Rot-.d'o, 12 v. Bandairshapur te Basrah. Stad Maastricht, 10 Oporto gepass. Sibajak, pass. 11 Kp. Bon. Stad Leiden, 10 v. Curacao. Straat Makassar, 11 v. Buenos Aires te Mon tevideo verwacht. Sehiedijk, 10 v. New York te Priok. Stad Breda, verm. 13 v. Mobile n. Nederland. Stad Schiedam, 10 v. Gibraltar. Stentor, 11 v. Antwerpen te Amsterdam. Straat Banka. 10 ten anker rede Manakara. Sinabang, 10 v. Singapore n. Palembang. Swartehondt, 10 v. Menado n. Gorontalo. Sloterdijk. 10 750 m. W.t.Z. Flores. Sunetta, 10 390 m. ZW. Lands End. Sa-Hand, pass. 11 Kp. Frio. Sohie, 11 v. Amsterdam te Savona. Soestdijk, 11 t.e Halifax. Stad Dordrecht, 12 v. Sagunito te R'dam. Stad Arnhem, 11 v. Cardiff te Narvik vertr. 13 v. Narvik n. Midd'lesbro. Stad Vlaardingen, verm. 12 of 13 v. R'dam n. Wabana. Ter na te, 9 19 u. van Aden. Tara, 11 te Montevideo. Teucer, 10 v. Aden naar Penang. Tibai, 11 v. Singapore te Miri. Telamon, 10 v. Maracaibo te Baohequero. Tjiluwah, 14 v. Singapore te Hongkong verw. Tasman, 10 130 m. Z.ZW. Kp. Padaran. Tabian. 12 ie Colombo. Tjisadane, 12 te Durban. Talisse. 11 Cp. Elba gepass. Tarakan, pass. 12 Kp. St. Vincent. Trompenberg, 11 Ouessant gepass. Wonosari, 11 v. Bombay n. Colombo. Waingapoe pass. 10 eil. Lombok. Wafei-man, pass. 12 Ouessant. West land, 12 te Montevideo. Willem Barendsz. 11 1090 m. NW. ten W. Kaapst. Waal, nacht 14-15 Rotterdam verw. Willem Ruys, pass. 12 Mmicoy n. Colombo. IJsel, 11 v. Gibraltar n. Megara. Zonnewijk. 10 360 m NW. Kaapstad. Zaan, 12 v. Amsterdam naar Gefle. KLEINE VAART Algarve, vertr. 11 v. Lissabon n. Guernsey. Appingedam. verm. 11 v. Droghera n. Sligo. Att, 11 v. Stettin te Antwerpen verw. Bab-T. 10 te Gent van Zaandam. Barracua. 10 v. Norebron n. Amsterdam. Bill, 10 v. Porsgrunn te Haderslev. Binnenhaven, 11 v. Rouaan te Casablanca verw. Coolhaven. pass. 10 Ouessant. Depa. 11 v. Hudiksvall te Rotterdam. EHsenbürgh. pass. 11 Kp. St. Vincent. Frisia, 11 bij Marseille. Henrica, 10 v. Bremen te Hamburg. Hondsrug, verm. 11 v. Gent n. Hansweert, import. 10 v. Lissabon te Oporto. Ingeborg, 12 v. Baesrode te Helsinki verw. Joost, 10 v. Zaandam naar Gent. Jacranda, 8 v New Orleans te Vera Cruz. Jan Kreumer, 11 v. Stockholnis te Munksund Kemphaan, 11 v. Shoreham n. Waterford. Koningshaven, 11 v. Port Lyautey te Duinkerken Leuvehaven, vertr. 11 v. R'dam n. Malmö. Larix, 10 van Huil naar Goole. Maasym, 11 ca. 12 u. v. Huil te A'dam verw Marceila. 11 v. R'dam n. Isle of Grain. Maarlje. 8 v. Cardenas te New Orleans. Matthew, 11 -v. Billing-ham te Grangemouth. Megrez, 10 v. Casablanca te Nantes. Mirfak. 10 21.30 te Las Patimas. Muphridi, 11 v. Fowey n. Rotterdam. BINNENLAND De rechtbank te Amsterdam heeft van morgen de 32-jarige reclametekenaar J. B. T. en de 35-jarige monteur. J. H. N„ beide Amsterdammers, die hun eigen en een ge vonden rijbewijs hadden vervalst en daarop vier personenauto's hadden gehuurd en ver kocht, veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf met aftrek. Tegen hen was respec tievelijk 2xk en 2 jaar geëist. Gisteravond is de 44-jarige heer K. uit Amsterdam met zijn auto op het kruispunt op de Rijksweg in Naarden aangereden door een vrachtwagen, uit de richting Amsterdam. De heer K. raakte bekneld en kwam om het leven. De Zaandamse raad heeft de heer W. Geerts uit Meppel benoemd tot directeur van de dienst voor Sociale Zaken te Zaan dam. In Alphen aan de Rijn is het actie comité „Pro Avifauna" opgericht, dat zich ten doel stelt het vogelpark in deze plaats zowel moreel als financieel te steunen. Een van de middelen, die het actie-comité wil aanwenden, is uit geheel Nederland adhaesie- betuigingen te verzamelen voor het voort bestaan van het vogelpark. Zoals bekend, is in April van dit jaar besloten de bestedingsmogelijkheid van export-bonus-dollars voor de import van nylonkousen te beperken. Tot dusverre werd deze beperking vrijwel niet toegepast. Met ingang van 11 December zal echter de beperking op de aanvankelijk voorgenomen wijze toepassing vinden. Gisteren heeft de afdeling Delft van de Nederlandse Studentenvereniging voor We reldrechtsorde in een der gebouwen van de Technische Hogeschool te Delft een Europa dag gehouden. Des middags begaven het be stuur en een aantal gasten zich naar het stadhuis, waar zij door het college van B. en W. werden ontvangen. Daarbij overhandigde de voorzitter, de heer B. Corts, een grote Europavlag aan de loco-burgemeester, de heer J. A. Lansberg, die daarvoor namens het gemeentebestuur zijn hartelijke dank betuig de en de hoop uitte dat Delft met het op 17 December te houden proefreferendum een bijdrage zou mogen leveren om de idee van een verenigd Europa verder te verbreiden. Op een Ambonavond te Drachten van het district Friesland van het Veteranen- legioen (Oud-Strijders in Indonesië) is mede gedeeld, dat men op 27 December bij het monument op de Dam te Amsterdam een landelijke dodenherdenking wil houden. Er zal een gemeenschappelijke kerkdienst in de Nieuwe Kerk worden gehouden, gevolgd door een kranslegging en een défilé langs het monument. De minister van Financiën heeft, mede namens zijn desbetreffende ambtgenoten aan de Tweede Kamer meegedeeld dat het wets ontwerp tot vaststelling van hoofdstuk VIII a (Unie-aangelegenheden) der Rijks begroting voor het dienstjaar 1953 wordt ingetrokken. In Soesterberg is een nieuw laborato rium van de gezondheidsdienst voor pluim vee geopend. Het m.s. „Weltevreden" van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, dat gisteren uit Rot terdam naar Indonesië vertrekken zou, zal pas Zaterdag afvaren, omdat een groot deel van de voor dit schip bestemde lading ten gevolge van de slechte weersomstandigheden, met name ook van de pust, niet tijdig in Rotterdam komt. De afgetreden financieel-economisch adviseur bij het Hoge Commissariaat te Dja karta, drs. A. B. Speekenbrink, vertrekt 6 Januari per vliegtuig naar Washington, waar hij als hoofd van de economische afdeling der Nederlandse ambassade zal optreden, ter vervanging van dr. A. H. Phil ipse. Met ingang van 5 Januari zal het grens station Zevenaar voor reizigers met interna tionale treinen geen visitatie-gelegenheid en stopplaats meer bieden. De trein stopt dan in Zevenaar nog slechts een minuut om douane en maréehaussée op te nemen. Met ingang van 5 Januari wordt in Arnhems station het vierde perron in gebruik geno men, waar dan tevens de visitatie-lokalen zullen verrijzen, alsmede een wisselkantoor. Voor Arnhem betekent dit een herstel van de oude positie van vóór de oorlog ten aan zien van het toeristische en zakenverkeer. Deze veranderinig zal ook voor het toerisme uit en naar ons land gunstige gevolgen hebben. Donderdag 18 December zal in het ge bouw Keizerstraat 73 te Scheveningen een visserij-tentoonstelling geopend worden, die is georganiseerd door het Museum voor het Onderwijs te 's Gravenhage, in samenwer king met de stichting van de Nederlandse visserij, het Bedrijfschap voor visserij-pro ducten, het Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart te Rotterdam en de stichting Oud-Scheveningen. Ter bevestiging van de door hem in de vergadering van de gemeenteraad van Den Haag van 8 December reeds mondeling ge dane mededeling, heeft drs. C. A. A. van Luttervelt de raad thans schriftelijk in ken nis gesteld met zijn ontslag als wethouder der gemeente. In aansluiting aan deze brief aan de raad heeft de heer van Luttervelt aan de voorzitter van de raad medegedeeld te vens zijn ontslag te nemen als raadslid. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam slaagde voor het candidaats- examen wis- en natuurkunde de heer J. H. Langenberg uit Haarlem. De wethouder van openbare werken te Bloemendaal, de heer A. van Geluk, is Za terdag verhinderd spreekuur te houden. Donderdagmiddag om drie uur reed een zeventienjarige monteur per auto van de Brouwerskolkweg de Ramplaan in. Hij nam de bocht te groot, raakte de macht over het stuur kwijt en reed tegen het hek aan de Oostzijde van de Ramplaan op de hoek van de Korte Zijlweg. Het hek werd over een lengte van tien meter beschadigd. Proces verbaal is opgemaakt: hij was niet in het bezit van een rijbewijs. Een zestienjarige kruideniersbediende is Donderdagmiddag met zijn bakfiets in de Gouwwetering in Haarlem-Oost gereden, waarna omstanders hem op het droge hebben getrokken. De jongeman liep een schouder bladfractuur op en een wond aan zijn rechter knie. Een deel der kruidenierswaren ging verloren. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagden voor het ingenieursexamen werk tuigkunde de hei-en F. A. Q. Brackman en H. van der Weiden uit Haarlem en de heer G. L. Beusen uit Heemstede. Nassauhnven, veim. 13 v. Kopenhagen n. R'dam Noord, 11 v. Billingham te Shellhaven. Oise, 10 v. Rouaan n. Parijs. Ponto, 10 te Zaandam van Borga. Ponza, 10 te Harsghamm van Herrag. Palma, 11 nog rede Theems. President Roosevelt. 10 v. Kingslynn te Goole. R. P. S., 11 v. Plymouth n. Swansea. Shamrock, verm. 11 v. Goole n. Rotterdam. Tilly, to v. Rotterdam n. Middtesborough. Tom v. d. Heide, .9 v. Bordeaux n. Casablanca. Ton, vertr. 11 v. Bandholm n. Aalborg. Trompenburgh, pass. 10 Brunsbüttel. Twee Gebroeders, 10 v. Casablanca te Nantes. Vecht, li v. Middelharnis n. Boston. Vrouwepolder. 10 v. Lissabon n. Antw. Vrijburgh. 11 v. Londen te Rotterdam. Walenburgh. pass. 10 Ouesant. Westlaan, 10 v. Rotterdam n. Hamburg. Wiebold Bohmer, 10 v. Port Lyautey n. La Pal- liee. Zwerver, 11 v. Aberdeen n. Penryn-

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9