Plan voor Nederlandse atoom reactor voor vreedzame doelen Excellente promotor van nieuw Europa in Tilburg geëerd Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Tijger „Achter de gordijnen van nette huizen heerst vaak bittere nood" Electriciteitsbedrijvendoen mee, andere industrieën en de staat moeten steunen Robert Schuman ontvangt ere-doctoraat der Katholieke Economische Hogeschool De titels voor Koningin Elizabeth De komende telefoontarieven Het woord is aan... Vooi de Stille Armen Zondag geen voetbal Weer voor morgen wat gunstiger DS. J. BRONSGEEST: Abel Lefranc overleden Prins Bernhard beperkt de sportbeoefening 67e JAARGANG No 134 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 13 DECEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 294 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DEZE WEEK heeft Antoine Pinay, de Franse minister-president, voor de zoveel ste maal met de portefeuille zwaaiend, nog maar een meerderheid van negen stemmen gehaald. Dat schijnt te duiden op zijn spoe dige val, ofschoon men nooit iels met enige zekerheid kan voorspellen in het leven van Franse premiers. Er is er wel eens eèn ge weest, tijdens de Derde Republiek, die bij zijn eerste optreden voor de volksvertegen woordiging een meerderheid van één stem verwierf en daarna jaren aan het bewind bleef. Maar zijn aanhang bewoog zich in de stijgende lijn. Die van Pinay toont, zij het af en toe, dalingen: altijd een kwaad teken. Hij is nu negen maanden aan het bewind; zal hij het jaar halen? De Engel sen in Parijs wedden er ongetwijfeld op. De Engelsen wedden op alles! Een wereldhervormer is deze minister president kennelijk niet. Wel een deugde lijk, verstandig Frans burger: een kleine industrieel met gezonde, eenvoudige denk beelden over financiën en zakendoen. Hij heeft inflatie verhoed. Hij heeft de prijs stijging geremd. Maar hij heeft stijging der werkloosheid niet kunnen beletten. Eer zuchtig is hij allerminst; aangezien zijn voorgangers dat als regel wel waren is men met waardering verbaasd over hem. Ook laat hij zich niet intimideren of af blaffen door communistische tegenstan ders. Maar zijn taak zit hem dwars in Tunis en Marokko en zijn minister van Buitenlandse" Zaken, Robert Schuman, heeft al zoveel jaren onafgebroken dienst in een reeks kabinetten gedaan, dat de meerderheid van hem af wil. Op dit punt is Pinay erg kwetsbaar. Hij is de zestig gepasseerd maar heeft, verzekert men, nog nooit een voet buiten Frankrijk gezet. Dat is raar voor een minister in deze tijd. En het duidt erop dat hij nooit werkelijke belangstelling voor andere landen heeft gehad. Het is te begrijpen dat iemand ge noeg aan Frankrijk heeft, maar de beper king lijkt niet houdbaar in een mi- nister-president. Dit bepeinzend dacht ik opnieuw aan de Tijger: Georges Clemenceau. Een gans an dere figuur dan al die Franse minister presidenten van deze tijd. In mijn herinne ring, die alleen zijn laatste phase als be windsman betreft, verschijnt hij als een kleine, breedgeschouderde, boze oude man. Hij had een zonderlinge gele gelaatskleur en borstelige witte wenkbrauwen, waar onder een stekende blik uit donkere ogen keek. Met een openhangende winterjas aan en een ronde hoed op, een kaasbol, die hij af en toe rnet volle hand ter rechterzijde aangreep en met vinnig kort gebaar afnam en weer opzette formeler kon de groet niet zijn liep hij haastig langs een ere wacht, langs autoriteiten, en stoof het bor des van het ministerie van Buitenlandse Zaken op. Hij was toen achtenzeventig, maar hij stóof die trap op, gevolgd door hijgende officials, veel jonger dan hij. Dat was bij de stichting van de Volkenbond; hij presideerde de stichtings-bijeenkomst in de Salie de l'Horloge. Ik geloof niet dat hij enig optimisme ten aanzien van inter nationale toenadering bezat. Er was toen, vlak na de eerste wereldoorlog, een recon structieplan van de president der Ver enigde Staten, Woodrow Wilson. Het was in veertien punten vervat. Clemenceau zei tegen een journalist: ik heb evenveel lichaamsgebreken als de president Wilson illusies: veertien. Hij was steeds bijtend- geestig. Hij vergeleek zijn beide belang rijke tijdgenoten Raymond Poincaré en Aristide Briand met elkaar in de woorden: Poincaré weet alles en begrijpt niets; Briand weet niets en begrijpt alles. Het werd hem (door Poincaré) niet vergeven. Maar die had hem, vierkant tegen zijn zin, in 1917 toch moeten uitnodigen om een regering te vormen. Want het dreigde toen mis te gaan in de eerste wereldoorlog en ver scheidene premiers waren gefaald. Toen kwam Clemenceau en daarmee een ener gie, die alles voor zich uitdreef. Hij zorgde dat Foch opperbevelhebber werd. Hij zette zakenmannen op ambtelijke posten. Hij bezocht telkens het front tot in de voorste loopgraven. Een ijzeren wil deed zich plot seling gelden. In de Kamer sidderde men voor hem. Zijn ministers allen figuren van het tweede plan, want Franse kabinet ten zijn vaak „van binnen uit" ten val ge bracht en dat wilde hij bij voorbaat voor komen sidderden ook voor hem. Het bijna-uitgeputte Frankrijk, dat ontzaglijke verliezen geleden had, verrees tot nieuwe krachtsinspanning. En hij begreep de Ame rikanen, die aan de oorlog waren gaan deelnemen, maar niet ineens hun volle kracht konden ontwikkelen. Hij kende hen. In zijn jonge jaren, schier een mensen leeftijd terug, in de jaren 18651870 had hij in Amerika gewoond en gewerkt. Hij had er, als pas-afgestudeerd medicus, de dissertatie geschreven waarop hij promo veerde. Hij was er als correspondent van Le Temps opgetreden en had een reeks brillante artikelen gestuurd. Hij was, later nog jarenlang, een brillant journalist. En in Amerika was hij ook getrouwd, met Mary Plummer, die hem drie kinderen zou schenken. Een gelukkig huwelijk werd het geenszins; dal: voedde ongetwijfeld zijn verbittering. Maar welke vrouw had ge lukkig kunnen worden met een tijger? Zijn leven was een aaneenschakeling van politieke stormen. Zijn scherpe, ve nijnige oppositie bracht vele regeringen ten val. Hij kreeg de bijnaam „le tombeur de ministères": de omverwerper van minis teries. Zelf vormde hij er maar twee. Het eerste, dat van 1906 tot 1909 aan het be wind was, bracht hij tenslotte zelf ten val door zijn minister van Buitenlandse Zaken Delcassé, van wie hij een afkeer had, open lijk te verloochenen. Zijn tweede, van eind 1917 tot eind 1919, besloot hij als „Père la Victoire" een kortstondige populariteit na de overwinning met een zonderlinge poging om als President van de Republiek te eindigen. Dat is in Frankrijk een in hoofdzaak decoratieve functie. Niemand scheen er ongeschikter voor dan hij. En de mannen, wie zijn vlijmscherpe ironie ge golden had, kregen nu eindelijk hun kans in een geheime stemming. Zij zorgden dat een decoratieve man, Paul Deschanel. over won. Toen trok de boze oude misanthroop, die Clemenceau geworden was, zich in de Vendée in eenzaamheid terug. Hij leefde nog tien jaar: hij werd achtentachtig. Hij had sinds lang maar één liefde, maar niet onder de mensen. Zijn liefde was Frankrijk. Voor haar toog hij in 1922, een halve eeuw na zijn eerste verblijf, nog éénmaal naar Tijdens de openbare begrafenis van vier van de Europese slachtoffers van de inciden ten in Frans Marokko, werd door een militaire kapel het Franse volkslied, de Marseillaise, gespeeld, gevolgd door het Marokkaanse volkslied. Vele van de naar schatting 40.000 kijkers protesteerden tegen de gang van zaken door te fluiten en te schreeuwen. De ongeregeldheden vonden plaats voor de l'Eglise du Christ-Roi", toen de resident generaal Augustin Guillaume aankwam om de begrafenis bij te wonen. De prefect van Casablanca, Boniface, gebaart ongediddig tegen de fluitende en schreeuwende menigte, terwijl de resident-generaal Guillaume salueert. „Stille Armen? Ik heb er in mijn wijk wel zeventig als ik alleen de gevallen neem waar directe nood heerst. Maar als ik de kring wijder trek en ook de gezinnen reken waar wel geen urgente nooddruft maar toch vrijwel permanente zorg heerst, dan kom ik tot tweehonderd gevallen". Dat zegt ons ds. J. Bronsgeest, predikant van de Nederlandse Hei-vormde Gemeente in Haarlem-Zuid. Wij hebben juist ds. Bronsgeest uitgekozen voor een gesprek over het probleem van de Stille Armen, omdat zijn wijk zich ten Zuiden van de stadssingels uitstrekt van de Leidsevaart tot het Zuider Buitenspaarne. Dat wil zeg gen dat .zij zowel het Roz.enprieel van de economiseh-zwakken als de omgeving van de Wagenweg-met de gegoeden of welge- stelden omvat. Daardoor krijgt de wijk van ds. Bronsgeest een representatief ka rakter, al waarschuwt hij er ons aanstonds voor dat men desondanks wel eens een rijke in het Rozenprieel of een behoeftige in het Westen van zijn wijk kan tegenko men. De Stille Armen vindt men overal en onder alle categorieën van de bevolking, al valt niet te loochenen dat men ze het meest onder de middengroepen aantreft. En dan komt de predikant pas goed op UTRECHT, 12 Dec. De „reactorcommissie" der Stichting voor Fun damenteel Onderzoek der Materie (F.O.M.), onder welker medewerking ook het gezamenlijk Noors-Nederlandse atoomsplitsingsonderzoek te Kjeller geschiedt, heeft plannen om de Nederlandse industrie te interes seren voor het ontwerpen en de eventuele bouw van een energie-reactor. Met het oog op de verwezenlijking der in dit opzicht gevormde plannen zal eerstdaags een contract met de Nederlandse electriciteitsmaatschap- pijen worden getekend. Deze maatschappijen werken hiertoe samen in de N.V. „K.E.M.A." te Arnhem. Het is de bedoeling, dat de Kema gedurende 5 jaar 125.000 per jaar aan het project zal bijdragen en verder de reactor commissie nog de beschikking zal geven over laboratoriumruimte en werk- plaatsenservice, hetgeen een verdere bijdrage vordert van rond 75.000 per jaar. Enkele zeer groote industrieën hebben zich in beginsel bereid verklaard, een bedrag van dezelfde orde van grootte aan het project bij te dragen. Da-. W. J. Beekman te Utrecht, direc teur van. het F.O.M.-bureau, verklaarde aan het A.N.P. dat F.O.M. en reactorcom missie met kracht aan dit project zullen kunnen doorwerken indien bijvooi-beeld de grote metaalindustrieën nog gedurende 5 jaar een bedrag van 2 ton per jaar bij dragen. Octrooikwesties zullen in algemene zin geregeld kunnen worden, zodat alle subsidiërende industrieën daarvan mede profiteren. Dr. Beekman zei voorts, dat het atoom- energie-protect in de U.S.A. voor in dustriële doeleinden reeds „big business" is. Over enige jaren zal in het Amerikaanse project dan ook meer kapitaal geïnvesteerd zijn dan in U.S.Steel en General Motors samen en de Atomic Energy Commission (AEC) zal in de komende tijden nog gro tere bedragen voor verschillende projec ten voteren. Een uitbreiding van het pro ject tot 2'A maal de huidige grootte is reeds aan het Amerikaanse Congres voor gelegd". Wat Amerika doet Voorlopige berekeningen hebben aange toond, dat de kosten van de energiepro ductie uit kernsplitsing van dezelfde orde van grootte zullen zijn als die van energie productie uit steenkool. De vooruitzichten voor de vredestoepassing zijn dan ook nu i-eeds gunstig te noemen. Ten aanzien van de economische uitvoerbaarheid van ener giereactors is in Amerika geen enkel pes simistisch rapport uitgebracht. De Ameri kaanse „materials testing reactor", die 20 millioen dollar heeft gekost, zou, met klei ne wijzigingen, nu voor het vierde deel van die som gebouwd kunnen worden. Daai'om onderzoekt de A.E.C. de mogelijk heid van de bouw van een reactor die reeds nu, in bepaalde, geïsoleerd liggende gebieden, met de gebruikelijke krachts installaties zou kunnen concurreren. Een kernenergie-installatie kan daar een kwh voor VA dollarcent levei-en, een dieselin stallatie produceert energie voor 3 dollar cent per kwh.". „Dat is dus waarschijnlijk een reden, waarom de Nederlandse electriciteits- maatschappijen zulk een belangstelling to nen voor de kernënergie". Harde noodzaak De ontwikkeling van zulk een „breeder reactor" moet met ki-acht worden aan gepakt, want het staat wel vast, dat men noch in de V.S., noch in Groot- Brittannië, of waar ook, plannen heeft anderen te doen delen in de re sultaten van hun dure wetenschappe lijk onderzoek. Dit eigen onderzoek is onontkoombaar, want binnen 25 jaar zullen wij nieuwe energiebronnen ter beschikking moeten hebben, zo de wereldvraag naar energie en brandstof met dezelfde snelheid blijft toenemen. Wij zullen bij dat onderzoek gedwongen worden, ongebruikelijke of betrekkelijk Amerika en werd er met geestdrift ont vangen en diende haar belang. Een andere man in een andere tijd. Mis schien inderdaad veeleer een tijger dan een man. De huidige wereld heeft allerminst behoefte aan meer tijgerachtigheid. Maar wel aan mensen, die ook de mensen buiten de grenzen begrijpen kunnen. R. P. zeldzame elementen te beproeven en wij zullen veel wetenschappelijk feitenma- tei-iaal moeten verkrijgen, nodig voor de bouw van enei-gie-reactoren. Daarom mogen wij aannemen, dat wij twee stadia zullen doorlopen: een eerste, waarin de kernënerge dus nog niet zal kun nen concurreren en een tweede, waarin zij dat wel zal kunnen. Subsidie van de staat om de productie van energie uit kern-energie in de eerste jaren mogelijk te maken acht dr. Beekman zeer gewenst. In het belang van volgende generaties is het absoluut noodzakelijk dat wij onze fossiele brandstoffen gaan sparen en daar om zullen wij voor grote krachtinstallaties zo spoedig mogelijk dienen over te schake len op splijtingsbrandstof. Zonder steun materiële en weten schappelijke van onze eigen industrie zal het reactor-project ook al werken wij dan met Noorwegen samen echter niet ten uitvoer worden gebracht. De in dustrieën zullen voor korte tijd ook tech nische experts voor de research voor het project moeten uitlenen. De industrie zal daarbij moeten bedenken, dat indien zij niet steunt, de staat tot staatsexploitatie zou kunnen besluiten. Dr. Beekman acht deze ontwikkeling wel moeilijk maar toch weer niet onover komelijk. Wij behoeven ons gelukkig alleen te concentreren op de energiereactor en niet op reactors voor oorlogsdoeleinden. Daardoor kunnen ook de kosten voor Ne derland veel kleiner.zijn, zelfs indien men die per hoofd der bevolking berekent. Het hoogtepunt van de tweede dag der herdenking van het vijfde lustrum van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg vormde de ere-promotie van de Franse staatsman Robert Schuman, mi nister van Buitenlandse Zaken, die de stoot gaf tot de vorming van de Europese kolen en staalgemeenschap. In de Metropole schouwburg waren heden vele genodig den bijeengekomen om de promotie van Schuman tot doctor honoris causa bij te wonen. Onder meer waren aanwezig minister-pre sident dr. W. Drees, de ministers Beel, Luns en Zijlstra, de voorzitter der Tweede Ka mer, mr. Kortenhorst, de Nederlandse ambassadeur in Frankrijk, baron Van Boetzelaer van Oosterhout, de voorzitter der Eerste Kamer, mr. J. Jonkman, de Franse ambassadeur in ons land, de heer J. P. Garnier, de bisschop van 's-Herto- genbosch, mgr. Mutsaei-ts en vele andere hoge wereldlijke en kerkelijke hoogwaarde autoriteiten. Nadat minister Schuman was binnenge leid sprak de rector-magnificus, prof. dr. M. J. H. Srneets, een woord van welkom. Hij zag in minister Schuman een ziener in de toekomst, die nieuwe wegen baande, waarlangs vrede en welvaart, economie en recht in het Europa van deze tijd kunnen gedijen. De promotor prof. H. A. Kaag, hoog leraar in de economie, het geld-, crediet- en bankwezen en de economische politiek, gaf een uiteenzetting van de motieven, die leidden tot de toekenning van dit ere doctoraat, welker toekenning, eens Schu- man's naam hiervoor genoemd, de gehele hogeschoolgemeenschap enthousiast toe juichte. Het was speciaal de jeugd, die be greep, dat het hier niet enkel een weten schapsman betrof, maar bovenal de excel lente promotor van een nieuw Europa, een nieuwe wereld. Deze onderscheiding was dan ook geheel overeenkomstig de geest van hen en speciaal van die studenten, die voor dit ideaal streden en stierven. Op 89-jarige leeftijd is in Parijs over leden de bekende historicus en Shake- spearekenner Abel Lefranc. Hij publi ceerde studies over Margaretha van Na- varra, Clement Marot, Calvijn en een be roemd geworden boek over Rabelais. In 1919 verscheen van zijn hand „Onder het masker van Shakespeare" en in 1945 een aanvullende studie hierop, waarvan in 1951 het tweede deel uitkwam. Volgens Lefranc was Shakespeare niemand anders dan Stanley, graaf van Derby. Schuman bleef, zo zei de promotor, on danks zeer harde oorlogservaringen vrij van haat en hij streed steeds voor een vre dig en beter Europa, een ideaal, dat hij ook reeds bij de strijdende jeugd van Europa ontdekte, een streven naar sociale, nationale en internationale solidariteit. De promotor wilde niet nalaten de vele medewerkers aan het Schuman-plan de eer te geven en hij noemde als zodanig speciaal de oud-minister van Economische Zaken, prof. Van den Brink, die bij de krachtige en warme verdediging van dat plan in Nederland zo'n belangrijke rol speelde. Dat project intussen werkelijk heid geworden draagt Schuman's naam en het is opmerkelijk te zien, hoezeer de huidige uitwerking overeenkomt met het oorspronkelijke plan. Tenslotte ging prof. Kaag over tot de plechtige ceremonie van de Schumans pro motie tot doctor honoris causa in de eco nomische wetenschap. dreef. Hij schouwt in gedachten de hem toevertrouwde gezinnen en somt ze op: de grote groep van gepensionneerden van voor 1940, wie de middelen ontbreken om zich zo te voeden als voor het bestrijden van de oudei'domskwalen noodzakelijk zou zijn. Zij wonen nog wel in mooie, nette huizen maar achter de gordijnen wordt een bittere strijd gevoerd om het hoofd boven water te houden. Daar zijn de gerepatrieerden, vaak men sen die nog voor de kosten van de opvoe ding van hun kinderen staan. Zij worste len vaak met het kledingprobleem. En ds. Bronsgeest hoort ook de wan hoopskreten van hen die op jonge leeftijd door ziekte niet meer in het arbeidsproces worden opgenomen en al die gezinnen waar de nare verrassingen van het leven ziekte en invaliditeit extra worden geaccentueerd door de vroege winter. Het geen in de kinderrijke gezinnen veel zorg met zich brengt om schoenen, kousen, on dergoed. „Ziekte", zo zegt de predikant, „ziekte is voor menigeen een niet te aanvaarden luxe. Mensen met vaste salarissen, die in normale omstandigheden er misschien be hoorlijk van hadden kunnen komen, wor den langzaam maar zeker genekt wanneer het spook van een langdurige ziekte hun huis is binnengedrongen". „Stille Armen? Ja de nadruk moet voor al ook vallen op dat „stille". Hoevelen zijn er niet te schuw om ooit bekend te wor den? En van hoevelen wordt de nood niet au sérieux genomen?" Daarom juicht ook ds. Bronsgeest de actie voor de Stille Armen van harte toe. „Zij confronteert ons met het vele onge weten leed dat er is. Zij geeft ons de ge legenheid eens spontaan te geven voor de bezochte medemens. Door onze gaven is het mogelijk met de feestdagen de borden te vullen van hen die wel een servies heb ben, maar te arm zijn om het te kunnen gebruiken". „En. zo besluit hij. het is ook goed dat er juist met Kerstmis iets wordt getoond van de Christelijke Liefde die ons bezielt. Het is zo moeilijk om over Liefde te spreken voor een gebroken ruit". LONDEN, (Reuter). De premiers van het Britse gemenebest hebben op hun bij eenkomst te Londen bepaald, dat. elk land van het gemenebest een eigen vorm voor de titel van Koningin Elizabeth dient te hebben. Naar verluidt zal in Engeland ge bruikt worden de titel: „Elizabeth de Tweede, bij de gratie Gods Koningin van het Verenigd Koninkrijk van Groot-Brit- tannië en Noord-Ierland en van haar an dere rijken en gebieden, Hoofd van het Gemenebest, verdedigster van het geloof". India, dat een republiek binnen het Gemenbest is, zal geen officiële titel be zigen, aangezien Elizabeth in India slechts erkend wordt als hoofd van het Gemene best, niet als Koningin. Een belangrijke verandering in de titels is, dat het woord „Dominion", dat bepaal de gebieden van het gemenebest denigre rend achten, is komen te vervallen. In Canada, Australië en Nieuw Zeeland zal de titel gelijk zijn aan de Engelse, doch in plaats van Groot-Brittannië zal de naam van het land worden ingevoegd. In Zuid-Afrika zal Elisabeth heten „Koningin van Zuid-Afrika en van haar andere rij ken en gebieden, Hoofd van het Gemene best". Zij wordt niet Koningin van Pakistan genoemd, omdat dit land nog een grond wet moet opstellen. Voor locale telefoongesprekken met on beperkte duur moet op het ogenblik 3 cent worden betaald. Dit wordt, zodra de nieuwe tarieven van kracht worden, 4 cent. Voor interlocale gesprekken, waarvan het tarief niet meer berekend wordt ten aanzien van de afstanden van net tot net, maar van sectormeetpunt tot sectormeet punt (een sector is een technische een heid van ongeveer 10 netten) zullen de volgende tarieven gelden: Zone A, 0 tot 10 km., 6 cent voor de eerste minuut, elke minuut, meer 3 cent. Zóne B, 10 tot 25 km., 15 cent voor de eerste halve minuut, elke 30 seconden meer drie cent. Zóne C, boven 25 km., 27 cent voor de eerste 10 seconden, elke seconde meer 3 cent. Ebner-Eschenbach: Herinner u de vergetenen: een wereld gaat voor u open. Zesde verantwoording C. K. 5.— K. 2.50; N. N. 2.50; S- d. H. 15.Bridgeclub B. S. 10.T. v. E. 2.50; D- L. 2.50: J. C. W. 2.50; P. v. A- f 2.50; Dames v. H. 5.—; N. N. 2.50; J. R. f 5.— P. W. E. 5—; B. S. 2.—; Mevr. V. 2.50; Kriti 2.50; F. de V. 1.— A. J. T. 5.—; Bez. H. D. 1.50; H. v. d. B. f 2.50; H. H. 2.— Mr. F. J. D. T. 35.— P. F. 10.—; M. C- d- J. 10—; B/R. N.V. 100.Ad Lucem et Pacem 70.M. W. S. D. 30.—; M. M. v. V. 10.—; X. Y. Z. 10.—; H. B. 10—; J. N. v d. L. 10.— Mr. G. J. 10.—; P. C. S. 10.—; J. G. S. 10.—; E. C. S.—v. d. W. 10.—: A. M. 5-—; C. J. H. S. 5.— J. v. W. 5—; H. H. B. 5-—; Mr. W. M. V. 5..—; C. H. A.—E. 5.—; F. E. d. N. B. 5—; H. M- G—J. 5.—; J. C. f 5.—; P. K. 5—; X. 5.—; Dames S- en C. 'A. 5—; D. J. W. 5.—; A. M. E. 5.—; J. C. K. 5.— M. C. O. 5.— W. F. A. Sr. 2.50; J. L. 2.50; J. de C. 2.50; A. C. V A. f 2.50; N. J. V. 2-50; P. R. 2.50; G. C. A. A.—D. 2.50; T.—v. V/. 2.50; Het „Dames- clubje" 2.50; Fam. J. S. 1-50; H. J. O. 1.—; M. G. L. 1.—. Dagtotaal 522.50. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen 5090.16. Bij het Comité voor de Stille Armen zijn de volgende giften binnengekomen: M. H. F. ƒ500,—. Gestort bij de Twentse Bank: J. de J. f 1,—; F. G. 10,—; Jo. F. 5,—; N. N. 2,50; J. C. D. en Mevr. 100,—; N. N. 10,—; J. H. M. 2,50; J. F. K. ƒ5.—; K. W. K. L. ƒ1,—; H. de H. 2,50: J. W. D. 10,—; Mej. E. H. J. B. ƒ10.—: A. P. J. de G. ƒ2,50; H. K. ƒ2,50; A. J. de B. ƒ2,50: Mej. J. P. E. ƒ5,—; Mevr. S. E.—J. ƒ2,50; P. S. ƒ5,—: M. de G.—M. f2,50; W. J. S.—W. ƒ5,—; Mevr. G. J. G. v. O. ƒ2,50; A. E. ƒ10,— en J. F. ƒ5,—. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of worden overgeschreven op onze post girorekening 273107, onder vermelding „Voor de stille armen". Prins Bernhard zal op medisch advies ophouden met de beoefening van paard- sprïngen en ski-lopen. De reden hiervan is gelegen in het feit, dat enige maanden geleden bij een medisch routine-onderzoek is gebleken, dat de Prins een lichte beschadiging van een wervel heeft overgehouden uit het auto-ongeluk, dat hem in 1937 op de Muiderstraatweg bij Diemen is overkomen. Dit heeft geleid tot bovengenoemd ad vies, dat geheel onderschreven is geworden door de medici, die de Prins onlangs in het Walter Reed-hospitaal te Washington hebben onderzocht. De gezondheid van de Prins laat overi gens niets te wensen over. Tegen de be oefening van sporten als paardrijden, ten nis, zwemmen en dergelijke bestaat geen enkel bezwaar. Slechts dienen bijzondere risico's te worden vermeden. Alle voetbalwedstrijden van de K.N.V.B. en van de afdelingen zijn wegens de ge steldheid der terreinen afgelast, zo meldt het A.N.P. hedenmiddag. Het K.N.M.I. deelt mede: Krachtige Zuidwesten winden, die veroorzaakt wer den door een depressie boven Schotland, voerden tijdelijk zachtere oceaanlucht naar ons land en maakten Donderdag een einde aan de vorst. De temperaturen liepen ge leidelijk op en bereikten Vrijdag in het gehele land waarden van 5 a 6 graden. Een verdere stijging van de temperatuur is niet te verwachten. Integendeel, achter een volgende depressie stroomden grote hoeveelheden koude arctische lucht over IJsland naar het Zuiden en vervolgens over de Britse eilanden naar ons land, zodat de temperaturen opnieuw gingen dalen. De strijd tussen deze koude massa's en zeer zachte luchtmassa's, die zich boven Zuid- Frankrijk bevonden, gaf gisteravond aan leiding tot ontwikkeling van een diepe depressie, die vergezeld van zware stor men over Frankrijk naar West-Duitsland trok en vanmorgen vroeg in het Zuiden en Oosten van het land regen en sneeuw veroorzaakte. Na het passeren van deze depressie zal de wind weer naar Zuidwest of West gaan draaien onder invloed van een oud lagedrukgebied boven de Noord zee. In dit lagedrukgebied komen enkele buien voor, die van hagel en natte sneeuw vergezeld gaan, maar ook nu en dan op klaringen. Hoewel vannacht weer plaatse lijk mist kan ontstaan, ziet het weer voor morgen er dus wat gunstiger uit. Men moet er echter op rekenen, dat de tempera turen de volgende dagen geleidelijk nog iets verder zullen dalen, zodat de kans op vorst voornamelijk des nachts groter wordt. In het concertgebouw te Stockholm werden tijdens een plechtigheid, die werd bij- neiooond door de Zweedse Koninklijke Familie, de Nobelprijswinnaars geëerd. Uit handen van Koning Guslaaf ontvingen zij de prijzen en de diploma's. Van links naar '■echts: de prijswinnaar voor medicijnen, Selman A. Waksman (V.S.); voor litteratuur, Frangois Mauriac (Frankrijk); de beide winnaars voor natuurkunde. Feli-x Bloch en Edward Miles Purcell (beiden uit de V.S.) en R. L. Mïllington Synge en Archer Martin (Engeland)die de prijs voor chemie kregen. PLAATSELIJK BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien en in de nacht en och tend hier en daar mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Zuid- West en Noord-West. Ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. 14 December Zon op 8.41 uur, onder 16.29 uur- Maan op 5.56 uur, onder 14.02 uur. 15 December Zon op 8.42 uur, onder 16.29 uur. Maan op 7.17 uur, onder 14.34 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 14 December Hoog water: 1.19 en 13.40 uur. Daag water: 9.11 en 21.25 uur. Maandag 15 December Hoog water: 2.08 en 14.24 uur. Laag water: 10.04 en 22.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1