Ferenc Fricsay dirigeerde concert voor niet-Amsterdammers Brandstoffen Bloembollenvak heeft in het jaar 1952 een redelijk goed resultaat bereikt Tweede Beursconcert te Hillegom Kort en bondig taldS,srSdveertie ,aar by de Ouders van spastische kinderen bijeen vroegtijdig te doen Brand in woning van twee bejaarde dames Jacob Marisprijs >,v MAANDAG 15 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Wethouder Bakker weer thuis AUTORIJLES Burgerlijke Stand van Haarlem Prof. Romme legt functie bij de Volkskrant neer Zuid-Hollands Orkest met Pierre Palla Haarlems Dagblad Profiteer hiervan Brand op Nederlands motorschip Kerkelijk Nieuws pil I ill. Hoofdinspecteur W. Koch verliet het Slachthuis TROUWAUTO'S Landdag Nederlands Economisch Onderwijs Oost-Nederlands Toneel in voorbereiding Belgische belangstelling voor onze televisie Examens zwemmend redden Zondagmiddag woonden wij andermaal een „buitengewoon concert" in de hoofd stad bij van "het Concertgebouw Orkest, speciaal voor niet-Amsterdammers. De Hongaarse,^ 'nu in Duitsland gevestigde dirigent I/erenc Fricsay had de muzikale leiding Of. de Hongaarse violiste Johanna Jlartzy 'trad op als soliste. Wij hebben Fricsa.y de afgelopen zomer tijdens het Holland Festival leren kennen als een ras- muzvfcant, die zowel klassiek-romantisch als "modern werk voortreffelijk weet te diAien in de geëigende sfeer. Hij stelde t'jen Strawinsky naast Schubert als een verrassend contrast en ik vergeet nooit het sterke effect, dat, na het zakelijk raffine ment van de eerste, de milde sfeer en de warme gloed van de tweede maakte. Fricsay schijnt te houden van dergelijke frappante tegenstellingen, die zijn veelzij digheid belichten. Ditmaal plaatste hij Mo zart tegenover Strawinsky. Zijn interpreta tie van Mozarts Haffner-symphonie leek een poging om de capaciteit van het Concert- gébouw Orkest op haar uiterste mogelijk heden te toetsen. Vooral het tempo van de Finale werd tot een ongehoorde snel heid opgevoerd. Maar als ik er Mozarts brieven op nasla en daar lees wat hij be treffende de Iiaffner-muziek aan zijn va der schreef: „het eerste deel moet vurig, het laatste zo snel mogelijk gespeeld wor den", dan zou men zeggen dat Fricsay ge lijk heeft. Alleen rijst nog de vraag wat in 1782 „zo snel mogelijk" betekende. Het is bijvoorbeeld haast niet aan te nemen, dat de contrabassisten van die tijd de vir tuositeit konden opbrengen, waarover die van het Concertgebouw Orkest beschikken. Het was een tempo waar men van duizel de. Wat Fricsay eiste, letterlijk naar het voorschrift van de componist, werd een feit. Doch dat was op zichzelf het wonder lijkste niet. Het werd echter fabelachtig hoe verrukkelijk mooi, hoe dynamisch ver zorgd, hoe correct en toch gevoelig muzi kaal aDes bleef klinken. Fricsay dirigeerde ook „Petrouchka" van Strawinsky. De componist heeft vijf jaar geleden de versie van deze balletmuziek uit 1911 voor uitvoering in cencertvorm herzien. Het blijft een fascinerend stuk programma-muziek, waarin de beste na tionale eigenschappen van de componist u/it de school van Rimsky Korsakoff naar In restaurant Brinkmann werd Zaterdag middag een vergadering en voorlichtings bijeenkomst gehouden van de Bond van Ouders van Spastische Kinderen, die op 15 Maart van dit jaar is opgericht. Deze bond is ontstaan uit de behoefte van ouders van spastische kinderen om ge zamenlijk meer inzicht le verwerven om trent het lichaamsgebrek, dat hun kinderen heeft getroffen en om de behandeling er v&'n zo goed mogelijk te doen geschieden. Spastisch zijn de kinderen, die hun spieren niet kunnen gebruiken als gevolg van een hersenbloeding tijdens hun geboorte, juist in het centrum waar de werking van de spieren bestuurd wordt. De meeste der spastische kinderen zijn geestelijk geheel normaal maar kunnen zich niet of nauwe lijks (er zijn verschillende graden van spasticiteit) bewegen. Voor de bestrijding van de gevolgen van dergelijke hersenverlammingen wordt in Engeland en Amerika thans een nieuwe behandelingsmethode gebezigd, en sinds kort is er ook in Wassenaar een polikliniek, waar deze wordt toegepast. Mevrouw dr. J. S. van LuypenVan der Horst, die als kinderarts in deze polikliniek werkt, hield ir. de bijeenkomst een causerie over deze nieuwe behandelingswijze. Nog niet lang geleden stond men geheel vreemd tegenover het vraagstuk van de spasticiteit en men paste een orthopaedi- sche behandeling toe een, die toegeeft aan de verlamming van de spieren, hetgeen bleek uit het gebruik van beugeltjes en andere hulpmiddelen. Maar sinds kort is dank zij experimen ten, die in de geneeskunde een vrij scep tisch onthaal vonden, een methode gevon den, die de bestaande toestand niet aan vaardt, maar deze poogt te veranderen. Men tracht daarbij het hersencentrum, dat van de geboorte af min of meer verwoest is, door oefeningen zo te beïnvloeden, dat het ten goede verandert. Dit is de „neuro- psychiologische" methode, die in Amerika en Engeland reeds spoedig succes op leverde. De hulpmiddelen zijn echter zeer kostbaar. Dit laatste bleek wel uit een film van de United States Information Service over dit onderwerp, die na de uiteenzetting van dr. Van LuypenVan der Horst werd vertoond. Maar gezamenlijk zijn de ouders van spastische kinderen tot meer in staat, dan wanneer zij alleen individueel te werk moeten gaan. Dat is de belangrijke be staansreden van deze bond (secr. Tessel- schadelaan 71, Den Haag), die tracht in ons land, dat meer dan tienduizend spastische kinderen en volwassenen telt, een zo groot mogelijk aantal poliklinieken op te richten. De Haarlemse weihouder van Financiën en Volksgezondheid, de heer W. C. Bakker, heeft Zaterdag het Grote of St. Elisabeths- gasthuis, waar hij een operatie heeft onder gaan, verlaten. De heer Bakker zal nog enkele weken rust houden en hoopt in Januari zijn werkzaam heden te hervatten. ADVERTENTIE PLEIN 33 TEL. 13000 HAARLEM, 13 December 1952 ONDERTROUWD: 13 Dec., C. P. Kortekaas en Chr. J. Nijssen. BEVALLEN van een zoon: 11 Dec., M Kroon—Vos; 12 Dec., A. H. Franke—Land- Wehr Johann; 13 Dec., J. van Gulik—van Ling. BEVALLEN van een dochter: 10 Dec., J. M. Brosensvan Kampen; 11 Dec., W. Smit Hommels; 12 Dec., W. KetOlie; M. Moer- wijkKienjet; N. Mullerde Looze; 13 Dec., J TierieBakels. OVERLEDEN: 11 Dec,, C. W. Oolders, 68 1. Middenweg; 12 Dec., A. H. J. Merens, 74 i. Wilhelminastraat; W. van Leeuwen, 72 L Hazepaterslaan. voren treden. Haar grote kracht is wel, dat men er zich de ballet-actie zonder meer bij kan denken. Fricsay bereikte een écla tante vertolking van deze partituur. Zijn directie-gebaar is uit de zaal niet altijd bepaald fraai te noemen; het bukken van zijn lange gestalte, om plotseling een dimi nuendo te bereiken, is zelfs wel eens lach wekkend en het trappen met de rechtervoet bepaald hinderlijk wanneer het toevallig de aandacht trekt. Maar wat hij ten slotte van het orkest gedaan krijgt, wekt ver bazing; het reageert correct en delicaat op zijn gestes en daar is het toch maar om te doen. Met dat al toonde het beroemde en semble in alle opzichten zijn meesterschap. Johanna Martzy bracht het publick in extase met een schitterende vertolking van het Concert in a van Dvorak, waarbij de orkestpartij zich fijnzinnig en in volmaakt evenwicht aansloot. JOS. DE KLERK. Boekhouder hield boeken De Haarlemse recherche heeft Zaterdag middag een boekhouder aangehouden onder verdenking een vijftal boeken uit een anti quariaat aan de Zijlstraat te hebben weg genomen. De man is ingesloten. De hoofdredactie van de Volkskrant heeft medegedeeld, dat prof. mr. C. P. M. Romme, die sedert 1 Januari 1945 staat kundig hoofdredacteur van dat blad is ge weest, deze functie met ingang van 1 Ja nuari 1953 zal neerleggen. Prof. Romme, die voorzitter van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer is, zal de motieven voor dit besluit nog bekend maken. De hoofdredactie van de Volks krant verklaart, dat de functie van staat kundig hoofdredacteur bij dat blad niet zal worden gehandhaafd. Zij stelt er voorts prijs op mede te delen, dat geen enkele wijziging in de oorspronkelijke opzet van het blad, noch in de politieke richting er van, in de bedoeling ligt. ADVERTENTIE In verband met de te yerwachten drukte voor de komende feestdagen wordt U, om teleurstellingen te voorkomen, dringend aangeraden Uw bestellingen De brandstoffenhandel kan anders niet garanderen, dat alles op tijd geleverd kan worden. FEDERATIE VOOR DE BRANDSTOFFENHANDEL HAARLEM EN OMSTREKEN „Als ik een terugblik werp op het thans ten einde lopend jaar 1952, zou ik dit willen kenschetsen als een jaar, waarin het bloembollenvak moeizaam, ondanks zorg en onzekerheid, toch nog een redelijk goed resultaat heeft weten te bereiken", aldus merkte jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen hedenmorgen in zijn openingsrede op, die hij in de tuinzaal van het Concertgebouw te Haarlem uitsprak op de 214de alge mene vergadering van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Ondanks handelspolitieke belemme ringen, onzekerheid over de omvang dei- contingenten, vertraging daardoor en door oponthoud aan enkele grenzen ontstaan, zal het totale cijfer van de export en het aantal kilogrammen niet zozeer tegenval len als aanvankelijk wel werd gevreesd. Ook het surplus heeft daardoor niet die afmetingen aangenomen, die de aanvan kelijk vastgestelde kortingspercentages de den voorzien, al behoeft het geen betoog dat al deze omstandigheden het verloop van de handel in het binnenland geen goed hebben gedaan. Gemiddeld hebben de kwekers daardoor met een matige tot redelijke prijs genoegen moeten nemen, terwijl speciaal voor irissen en gladiolen de uitkomsten voorlopig zeer onbevredi gend moeten worden genoemd. Teeltbeheersing voor hyacinten Als een der belangrijkste gebeurtenissen van het afgelopen jaar mag wel worden vermeld het wederinvoeren van <Je teelt- beheersing voor hyacinten. Het is moeilijk te beoordelen of de om standigheden en vooruitzichten voor dit artikel zulks reeds thans noodzakelijk maakten. De twee zegswijzen: „vrees is een slechte raadgeefster" en „regeren is vooruitzien" staan hier tegenover elkaar, en de keuze wordt door tal van factoren bepaald. Merkwaardig was in de gang van zaken, dat vele jonge en nieuwe hyacinten kwekers reeds thans de beschuttende om heining van de maatregelen om hun tuin tje verkozen boven de vrijheid. Moet hierin méér worden gezien dan een beslissing op grond van toevallige be langen of wijst dit naar een kentering van het inzicht, dat, met en zonder sanering, goede en slechte jaren elkander aflossen? Dat door het wederinvoeren van derge lijke maatregelen op een bepaald tijdstip tal van moeilijkheden ontstaan, is vol doende gebleken. Het is immers onver mijdelijk dat door een algemene regeling in individuele gevallen onbillijkheden ont staan, welke, zonder de deur te openen voor tal van misbruiken, door algemeen geldende uitzonderingen niet kunnen worden opgeheven. Wij hopen dat een rechterlijke en incidentele beslissing hen kan helpen, die ook door het B.V.S. niet te helpen waren. De Flora 1953 Wij staan thans niet alleen aan het einde van 1952, doch ook voor de aanvang van het zo belangrijke jaar 1953. De „Flora", waaraan tal van afdelingen en leden kos ten noch moeite hebben gespaard, en waaraan door de organisatoren met op offering van avonden en soms nachten wordt gewerkt, zal half Maart haar poor ten openen en aan vakgenoten en bloe menliefhebbers uit Nederland en de ge hele wereld tonen wat de Nederlandse Sierteelt, en het bloembollenvak in het bijzonder, aan vooruitgang in kwaliteit en sortiment te bieden heeft. Welhaast allen, die de Flora 1953 in op bouw bezoeken, getuigen reeds thans van de grootscheepse opzet en spreker hoopt van harte dat het doel, een grote propa ganda voor het product, ten volle moge slagen. Als waardige manifestatie ten behoeve van het zo bij uitstek nationale good-will product is de Flora 1953 een aangelegen heid van grote betekenis voor ons land en ons gewest. Laat ieder lid van de vereniging, zonder uitzondering, mede-propagandist zijn voor de eigen „Flora 1953", dan zal het waar achtig wel gaan, aldus besloot de voor zitter zijn rede. Overleden vakgenoten herdacht De voorzitter herdacht enige vakgeno ten die sedert de vorige vergadering aan de vereniging zijn ontvallen en wel de heren J. W. Lefeber oud-lidvan het scheidsgerecht en oud-lid van het hoofd bestuur, M. Kuyper, vroeger een bekend bloembollenreiziger en later bekend als importeur van Franse bloembollen, N. Beumer, P. J. Koop, mede-oprichter, vele jaren voorzitter en ere-voorzitter van de afdeling Haarlemmermeer, W. Zandber gen, mede-firmant van de firma G. Zand bergen-Terwegen te Sassenheim, J. R. Nee lissen te Overveen, een bekend hyacinten kweker en E. M. F. Ludwig, oudste fir mant van de firma Ludwig en Co. Tenslotte herdacht de voorzitter het overlijden van mr. A. H. J. Merens, sedert 1932 erelid der vereniging. Hij had vroe ger grote belangstelling voor het vak en heeft de bloembollenhandel vele juridische adviezen gegeven mede door zijn functie van voorzitter van het scheidsgerecht. Periodiek traden als leden van het hoofdbestuur af de heren Corn, van Dijk en T. A. Valkering; zij waren niet herkies baar. De voorzitter bracht beiden dank voor hetgeen zij in het belang van het vak en van de- vereniging hebben verricht. De heer Van Dijk komt uit Westland en de heer Valkering uit Limmen, dus uit be langrijke streken. Hun belangstelling ging echter niet uit naar hun eigen omgeving, doch naar alle streken. De heer L. Hoek te 's-Gravenzande werd bij enkele candidaatstelling in de vacature C. van Dijk al lid van het hoofdbestuur gekozen; voor de vacature T, A. Valkering waren candkjaat gesteld de. heren Chr. Kieft Jr. te Limmen en Ant. Nijssen Sr. te Santpoort. Gekozen werd de heer Nijssen met 281 stemmen; de heer Kieft verwierf 143 stemmen. Handelsreglement Aan de orde kwam een voorstel van het hoofdbestuur om het handelsreglement voor de bloembollenteelt te wijzigen. In gekomen was een brief van de kring West- Friesland, waarin in overweging werd ge geven een wijziging te brengen in een der artikelen. De voorzitter merkte op, dat het aanbeveling verdient het punt voor te leg gen aan de vaste commissie van het han delsreglement met verzoek advies uit te brengen. In de in April te houden alge mene vergadering kan het verzoek op nieuw op de agende geplaatst worden. N Enkele afgevaardigden betreurden de gang van zaken. Was het niet mogelijk ge weest tevoren te overleggen met de afde lingen?, vroeg een der afgevaardigden. Een andere afgevaardigde verzocht het voorstel aan te houden; dan kan ook met andere wensen rekening worden gehouden. De voorzitter merkte op, dat nieuwe voorstellen eerst in de vaste commissie behandeld moeten worden. De afdeling Andijk stelde voor het voor stel tot de volgende vergadering aan te houden. De voorzitter zeide, dat het niet mogelijk is enkele punten uit het voorstel te lich ten. Indien het voorstel verworpen zal worden, omdat afgevaardigden bezwaren hebben, dan zal het in April weer aan de orde komen. Het bestaande reglement blijft dan van kracht. Spreker gaf in over weging het voorstel te aanvaarden. Mr. Sprey te Leiden, voorzitter van het Scheidsgerecht, deelde mee, dat de opzet van het voorstel is geweest het handels reglement technisch te wijzigen. Het prin cipe is niet aan de orde geweest. Er is overleg gepleegd met groepen uit de ver eniging en men is tot overeenstemming ge komen. Wijzigingen kunnen niet worden aangebracht, omdat die eerst in de vaste commissie behandeld dienen te worden. Het voorstel van het hoofdbestuur werd hierna met 276-156 stemmen goedgekeurd. De vergadering keurde de begroting 1953 goed; zij sluit met een bedrag aan inkom sten en uitgaven van f 162.250 (vorig jaar f 156.050). In de Brouwersstraat in Haarlem heeft men Zaterdagavond omstreeks negen uur een paar benauwde ogenblikken doorge maakt door een begin van brand dat zich ernstig liet eenzien. Op nummer tien, waar twee weduwen van respectievelijk 79 en 77 jaar wonen, stond in de kamer van de jongste bewoon ster melk op een driepits petroleumtoestel te koken. Door een ongelukkige beweging met haar voet stootte de bejaarde vrouw het toestel om, zodat in een oogwenk de vlammen hoog opschoten. De hevig ge schrokken weduwe rende met geschroeide haren via de alkoof naar de voorkamer en alarmeei'de met haar medebewoonster de buren die onmiddellijk de brandweer waarschuwden. Die wist met een enkele straal de brand te bedwingen. De vloer en wat meubelstukken werden door het vuur vernield; behang en deuren bleken flink, geblakerd. Nu de Hillegommers kunnen beschikken over een ruimte als de grote concertzaal van het gebouw Treslong, zoekt men in dit centrum van bollencultuur naar wegen om te komen tot een concert-traditie, zoals die ook elders bestaat. In het bijzonder houdt het bestuur van de nog geen defi nitieve vorm ge zonden hebbende stich ting „Beursconcerten" zich hiermede bezig. Het organiseerde voor dit seizoen enkele concerten, waarvan het eerste in October door de H.O.V. werd gegeven en het tweede Zaterdagavond door het Zuid hollands Orkest onder leiding van Johan van Gooi. De veelzijdige Pierre Palla was de solist. Hij had zich voor deze gelegenheid kun nen losmaken uit de greep van de micro foon en we konden hem nu „echt" horen als pianist bij de uitvoering van het Piano concert van Edvard Grieg. Als practisch toonkunstenaar is Pierre Palla ongeloof lijk slagvaardig. Hij speelt met een opval lende technische souplesse. Deze pianis tische kwaliteiten werden evenwel niet ter demonstratie op de voorgrond geplaatst. Zij werden in dienst gesteld van de mu ziek en zo kon de vertolking indrukwek kend worden door poëtische verdieping en bruisende levenskracht in rhythmiek en klankvolume. Na deze prijzenswaar dige uitvoering gaf Pierre Palla als toe gift een staaltje van virtuoze beheersing bij het spelen van de Spaanse dans „Viva Navarra", een oppervlakkig spel van kla tergoud en klankenvuurwerk, heel aan trekkelijk om te horen, maar dan toch liever niet na Grieg's pianoconcert. Het orkest begeleidde de solist in het concert met zorg. Wat scherper melodische tekening en bewuster inzetten hadden on dertussen geen kwaad gekund. Dit. gold overigens ook voor de zelfstandige uit voeringen van het orkest. Johan van Gooi dirigeerde meermalen te voorzichtig, niet zelden in contrast met de opvallende mu- siceerdrift van de orkestleden zelve. Het Rondo uit Mozarts „Kleine Nachtmusik verloor zijn tinteling door een te langzaam tempo en in het symphonisch gedicht „Les Préludes" van Franz Liszt kwamen de Met een in OPRECHTE HAARLEMSCHE CODRAN7 I bereikt U Uw vrienden, ken nissen en cliëntèle op het rustige moment dat zij de krant lezen. De prijs van de Nieuwjaarsadvertenties, welke in ons nummer van 31 December of 2 Januari worden geplaatst, bedraagt bij een minimum van 12 mm ƒ2.40. elke mm meer 0.20, maximum 60 mm. Geheel gezet in de gewone courant- letter. Bij groter formaat en groter letters afschrijving van het bestaande contract of. indien niet aanwezig, ge wone losse-regelprijs. Gaarne ontvangen wij tijdig Uw-opgave aan onze kantoren: GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN 37 Aan boord van het 756 brt metende Ne derlandse m.s. „Bernisse" van de Rotter damse rederij P. A. van Es en Co., dat op weg was van de Oostzee naar de Nieuwe Waterweg en aanvankelijk vandaag in Rotterdam werd verwacht, is Zondagmor gen door nog niet bekende oorzaak brand uitgebroken. Men slaagde er echter in het vuur meester te worden. Op verzoek van de kapitein is de „Bernisse" de haven van Kiel binnengesleept. De bemanning is ongedeerd. Ned. Herv. kerk Beroepen te Rijssen W. de Bruyn te IJsselmuiden, die bedankte voor Dirksland. Aangenomen naar Winterswijk J. J. Sa- raber te Nieuw-Dordrecht. Geref, kerken Beroepen te Roosendaal, H. M. Kuitert te Scharendijke. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Katwijk K. J. Kapteyn te Nijkerk, te Utrecht-C. (vac. H. J. Schil der) J. Kamphuis te Bunschoten-Spaken burg. felle accenten te weinig tot hun recht. Jammer dat we in dit werk de klank van de harp moesten missen. Had men hier voor niet de vleugel kunnen gebruiken? Overigens viel er veel te waarderen bij de prestaties van het orkest. De lyrische stemming in het Andante van de Onvol tooide Symphonie van Schubert werd goed getroffen, evenals de sprookjesach tige, geheimzinnige sfeer der inleiding van de ouverture tot „Oberon" van Carl Ma ria von Weber. En dan moet het geslaag de slot van „Les Préludes" vermeld wor den, evenals het solo-spel van enkele orkestleden fluitiste, hoboïst, klarinet tist en violoncellist bijvoorbeeld. Er was vrij veel belangstelling voor dit concert. Iedere bezoeker make thans ijve rig propaganda voor een volgend concert, opdat ook de gemeente Hillegom en haar omgeving een eigen muziekcentrum en een eigen muzikleven zullen krijgen. P. ZWAANSWIJK Zaterdagmiddag heeft de heer W. Koch wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd afscheid genomen als hoofdinspecteur aan het Openbaar Slacht huis te Haarlem, waar hij ruim 36 jaar werkzaam is geweest. Hij had met stille trom willen vertrekken, maar de directie en zijn collega's hadden daar anders over gedacht. Een groot J aantal hoofdambte naren en veel leden van het personeel waren Zaterdagmid dag in het Slacht- huis bije,en gekomen om officieel afscheid I te nemen. Nadat de heer Koch met zijn vrouw en zijn zoon waren begroet nam de directeur, de heer G. de Vries, het .voord. Hij memo- -eerde de buitenge wone ijver de vele capaciteiten van de hoofdinspecteur, die het- Slachthuis grote verdiensten heeft bewezen. Spreker zei dat hij de heer Koch natuurlijk gaarne zijn welverdiende rust gunde, maar dat het hem toch speet, de hoofdinspecteur in het bedrijf te moeten missen, omdat hij zo veel jaren zijn krachten aan het Slacht huis had gegeven. Mede namens het per soneel dankte de directeur hem daarvoor en overhandigde hem een geschenk. Dr. F. P. Keyser, oud- directeur, die ook het Slachthuis niet kan vergeten, Voerde hierna Ket woord. Ook'hij prèes de vele kwaliteiten van de scheidende ambtenaar met wie hij zo uitstekend had samenge werkt ën overhandigde hem eveneens een stoffelijk blijk van waardering. Namens het hal- en machinèkamerper- soneel gaven de heren C. Honing en J Bouwens uiting aan hun grote vriend schap jegens de heer Koch en namens de verenigde vleesgrossiers voerde de heer G van Veen het woord. Alle sprekers lieten hun woorden van geschenken vergezeld gaan en "aan mevrouw Koch werden vele bloemen aangeboden. -De hoofdinspecteur sprak voor al deze "blijken van sympathie woorden van dank Tenslotte sprak nog de heer F. J. A Bruins, adjunct-directeur van het Slacht huis, waarna alle aanwezigen met een handdruk afscheid van de heer Koch na men. W. Koch ADVERTENTIE PLEIN Z1 TEL. I3GC3 Zaterdagmiddag is in het Haags Gemeente museum door burgemeester F. M. A. Schokking de jaarlijkse Jacob Marisprijs voor schilderkunst uitgereikt. Tot veler verrassing (en misschien ook verwonde ring) werd de helft van de hoofdprijs toe gekend aan W. Hussum, die men op bij gaande foto voor zijn bekroonde schilderij ziet staan. Het heet „Danseres". De andere heift van de hoofdprijs was voor R. J. Draper. Materiaalprijzen werden toege kend aan T. van Eysden, Toon Wegner, Hubert Bekman en Jenny Dalenoord. Onder voorzitterschap van mr. A. Bruch is Zaterdag in het Groothandelsgebouw te Rotterdam de 20ste landdag voor het Ne derlands Economisch Onderwijs gehouden De voorzitter van het Nationaal Bureau Samenwerkende Verenigingen, dr. W Sleumer T.zoon huldigde de voorzitter die nu voor de tiende maal de landdag leidde en bood hem als herinnering een bronzen legpenning met oorkonde aan Ook dr. S. Elzinga, die door hem de pro motor van deze landdagen werd genoemd offreerde hij een dergelijke penning met oorkonde. Daarna hield ir. E. J. Baumann, direc teur van de afdeling Onderwijs en Volks ontwikkeling van de N.V. Philips te Eind hoven een inleiding over „wat verlangt het bedrijfsleven van het economisch on derwijs en hoe kan de band tussen beide worden versterkt?" Het Arnhemse gemeentebestuur heeft verklaard, dat er plannen zijn om te ko men tot de stichting van een eigen toneel gezelschap voor het Oosten des lands met Arnhem als plaats van vestiging. Het Rijk is bereid hiervoor jaarlijks een subsidie van 80.000 te geven, mits men in het Oosten ook een dergelijk bedrag bijeen brengt. Besprekingen worden gevoerd tussen het Arnhemse gemeentebestuur en de provin ciale besturen van Gelderland en Overijsel, alsmede met de gemeentebesturen uit deze gebieden, om te zien hoe men dit bedrag bijeen zal brengen. Voor het artis tieke gedeelte staat men in contact met Albert van Dalsum, die voor de oorlog hier het „Oost-Nederlands Toneel" heeft gehad. De Belgische minister van Verkeerswe zen heeft een bezoek gebracht aan Bus- sum en Hilversum, om daar na te gaan hoe in ons land de televisie georganiseerd is, alsmede welke maatregelen door de Nederlandse regering met het oog op de ontwikkeling van de televisie werden ge nomen. Bij deze gelegenheid werd het verlangen van de Belgische regering kenbaar ge maakt om tot programma-uitwisseling met Nederland te komen Tevens: werd van ge dachten gewisseld omtrent de noodzake lijkheid van een verbinding tussen Belgi sche en Nederlandse televisiestations. BINNENLAND Een Japanse burgerluchtvaart-delegatie bracht dezer dagen een bezoek aan Den Haag om te onderhandelen over het sluiten van een burgerluchtvaart overeenkomst tussen Japan en Nederland. De overeenkomst is thans geparafeerd. Zij regelt de luchtver- keersdiensten tussen beide landen. De Commissaris der Koningin in Over ijsel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, is in Zwolle geïnstalleerd als ere voorzitter van het Rode Kruis, kring Over ijsel. In een woning aan de Voorstraat in Middelburg is de heer J. W. M. H. des nachts door gasverstikking om het leven gekomen. De hoofdbewoonster van het perceel, me vrouw De W. en de overige familieleden waren ook door gas bedwelmd maar zij brachten er het leven af. De politie is bezig met een onderzoek. Als opvolger van wijlen mr. J. Terpstra tot lid der Tweede Kamer komt in aanmer king de heer H. van Eysden te Rotterdam. Ter herdenking van de op 17 Septem ber te Putten overleden kunstenaar Jo Be zaan is thans in het Arnhemse gemeente museum een herdenkingstentoonstelling ingericht, die Zaterdag geopend werd door de heer J. J. Voskuil, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van kunstschilders. De tentoonstelling duurt tot 11 Januari. De Delftse glazenwasser V. viel Zater dag uit de dakgoot van een zes meter hoog huis in de Rochussenstraat aldaar. In zijn, val raakte hij de luifel boven een deur, veerde even op en belandde toen netjes met beide benen op de grond. Zijn linkerarm deed een beetje pijn door de botsing met de luifel, doch verder mankeerde hij niets. Tien minuten later waste hij weer glazen. De Raad van Leraren heeft in een tele gram aan de Tweede Kamer geprotesteerd tegen enkele passages in de Memorie van Antwoord op het Voorlopige Verslag over de Begroting van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, waarin de desbetreffende minister als zijn oordeel te kennen geeft dat de bezoldiging der leraren bij het voorberei dend hoger en middelbaar onderwijs, gezien in het licht van de salariëring van het ge hele overheidspersoneel, aan redelijke eisen voldoet. De 22-jarige Bengt Georg Emillson opvarende van het Zweedse s.s. „Spica", dat in de Merwehaven te Rotterdam ligt, is omgekomen toen Zaterdagochtend een taxi, waarin hij zat, op de hoek van de Brede Hilledijk en de Sumatraweg in Rotterdam werd aangereden en meegesleurd door de electrische locomotief van een rangeerdeel. Prof. dr. M. J. H. Cobbenliagen, hoog leraar in de algemene leer en de geschiede nis der economie aan de Katholieke Econo mische Hogeschool te Tilburg, is benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Prof. dr. W. Heere, sedert 1946 verbon den aan de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg is 40 jaar werkzaam in het onderwijs. Hij begon zijn loopbaan bij het lager onderwijs. Vervolgens was hij van 1919 tot 1946 werkzaam aan de H.B.S. en het Gymnasium te Rotterdam. Zijn onderwijs taak verdeelt hij over de Tiiburgse Hoge school en de R.K. Universiteit te Nijmegen. Sinds 1948 is hij buitengewoon hoogleraar aan laatstgenoemde instelling. Van 1927 tot 1947 was hij reeds docent in, de sociologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Mej. Kitty Dassen uit Kerkrade is op een in Maastricht gehouden examen als eerste vrouw van Nederland geslaagd voor het examen „poelier in wild en gevogelte". Tot besluit van het herdenkingsjaar van Jan van Riebeeek is in de zalen van „Arti et Amicitiae" te Amsterdam Zaterdagavond een Zuid-Afrikaaans wijnfeest gehouden. De ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, kolonel P I. Hoogenhout, die bij het wijn- feesttegenwoordig was. herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat het Jan van Rie beeek is geweest, die de eerste wijnstok in de Kaapkolonie beeft geplant. Tijdens het feest werden Zuid-Afrikaanse gedichten voorgedragen en Zuid-Afrikaanse liedjes gezongen. De 25-jarige hulpkeurmeester De Jong uit Nieuwveen, gedétacheerd te Boxmeer, raakte Zaterdag, toen hij op zijn scooter van Nijmegen naar Boxmeer reed, door de glad heid van de weg de macht over het stuur kwijt en kwam zo ernstig te vallen, dat hij zwaargewond in het Canisiuszieken- huis te Nijmegen moest worden opgenomen, waar hij later is overleden. HAARLEM EN OMGEVING 77. Het Nederlandse Studentenorkest onder leiding van Yvon Baarspul begint zijn tour nee door ons land met een op 5 Januari in. Haarlem te geven concert. Solist is de Ame rikaanse pianist Abbey Simon, die het Derde i lanoconcert van Beethoven speelt. Verder staan op het programma werken van Bach, Brahms en Landré. De baten van alle con certen komen ten goede aan het Nederlands Studentensanatorium te Laren. Benoemd tot hoofdcontroleur van S rijksbelastingen, de controleur A dier middelen de heer R. M. Busser te Haarlem. De, heer G- Kok, onderbaas bij de N. S. te Haarlem herdenkt op 30 December de dag - Aangewezen als candidaat voor het Hp h Jr V°£tr°leUr van 's Rijksbelastingen finspecde?; Goossens te Haarlemmermeer Benoemd tot commies-titulair der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen de heer S. P. Daalder te Haarlem. h<Z. neuSSistent,van 's Rijksbelastingen de W h Tressel te Beverwijk in benoemd tot hoofdasstestent-titulair aldaar. Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaag de yoor het eandidaatsexamen geschiedenis mejuffrouw I. A. Verspeyk uit Aerdenhout. voor het doctoraal examen geneeskunde Heemstede.6 R' F' ScholtmeiJer uit Vier leden van de H.O.V. te weten- Manus Ruysink, Joop la Court, Jan van itfe^Wen en Joop H°°Pman geven Vrijdag 19 December een kamermuziekavond voor het genootschap „Kunst zij ons doel" in het Waaggebouw. Zij spelen strijktrio's van Pur- celL Boccherini. Ditters von Dittersdorf en fluitkwartetten van Mozart. In Stoop's Bad te Overveen werden Zon dagmiddag op het oefenuur van de Bloemen- daalse Reddingsbrigade de examens afgeno men voor de bondsdiploma's A en B. zwem mend redden van de K.N.B.R.D. De disctricts examen-commissie Noordholland nam de examens af onder voorzitterschap van de heer G. J. Timmermans, die na afloop in de turnzaal de diploma's aan de vijf geslaagde candidaten uitreikte. De voorzitter van de Bloemendaalse Reddingsbrigade, de heer J. G. de Vries, wenste daarop de geslaagden geluk, sprak woorden van dank tot de examencommissie en de instructeurs, die de candidaten opleidden, en spoorde de niet geslaagde zwemmers aan vol te houden in bet oefenen opdat zij later met meer succes het examen zullen kunnen afleggen. Geslaagd zijn voor het bondsdiploma B de heer T. Hollander, en voor het diploma A mejuffrouw M. van Donkelaar, mevrouw F. Jansende Jager (allen leden van de B.R.B.) en de heren W. C. Zonneveld en H. Smul ders. Afgewezen werden twee candidaten, terwijl nog enigen, die de opleiding gevolgd hadden door ziekte niet aan het examen konden deelnemen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3