Onderzoek ingesteld door de anti-vivisectie-stichting Directie wil coöperatie-voortzetting overwegen als stakingsleiding zwicht Merkwaardige cijfers over volks inkomen in Zuid-Kennemerland Wereldnieuws De radio geeft Donderdag Vakbond uit nieuwe beschuldigingen 10% KORTING PANDA EN DE MEESTERDOKTER Vivisectie in Nederland Toch ió het zo WOENSDAG 17 DECEMBER 19S2 2 Betaling abonnementsgeld per giro Katwijker vond de dood in Dieppe Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS Het conflict bü „De Ommelanden" Winterhanden? PUROL In Bloemendaal het hoogst; in Haarlemmermeer het laagst Heemstede in het midden Plaatselijke welstand Faillissementen Twee data op één plaats Op een in Den Har.? gehouden perscon ferentie van de anti-vivisectie stichting, welke werd bijgewoond door de presidente dezer stichting, mejuffrouw mr. M. Stuart, heeft de heer W. Groen, pers- en propa ganda chef dezer organisatie, enkele mede delingen gedaan over de aard en de om vang van de vivisectie in Nederland. De heer Groen zeide, dat hij het afge lopen jaar met mejuffrouw Stuart ons land in alle richtingen had doorreisd om zich een denkbeeld te vormen van de aard en de omvang der vivisectie in Neder land. Daar er hier te lande geen controle op de vivisectie bestaat zulks in tegen stelling met Engeland en men zijn ge gevens slechts putten kan uit dissertaties en medische tijdschriften, had de anti vivisectie het nuttig en nodig geoordeeld zich eens uit eigen aanschouwen een beeld over deze kwestie te vormen. „Men verwijt ons", zo ging spreker voort, „dat wij geen oog zouden hebben voor de noodzakelijkheid en het nut der vivisectie, doch dit argument is zeer be twistbaar. In een groot laboratorium er gens in de bollenstreek, wordt vivisectie toegepast niet om de ziekten van de mens te kunnen bestrijden, maar om ziekten van Dioemhoilen, aardappelen, uien en suiker bieten te kunnen bekampen. Virussen van zieke planten worden daartoe geïsoleerd en daarmee worden gezonden dieren inge spoten. Slaat het virus aan", zo zeide hij, dan krijgen de dieren een halssnede. Men laat ze doodbloeden om uit het bloed een anti-serum te vervaardigen". Daarna was de heer Groen een kijkje gaan nemen in een laboratorium niet ver van de stad Utrecht gelegen. In dit labora torium werden proeven met een praepa- raat genomen om de vetvorming bij dieren te bevorderen. Wanneer een man van dit vlees eet, krijgt hij, zoals bij onderzoek is gebleken, vervrouwelijking verschijnselen. De heer Groen zeide zich niet te kunnen in denken wat het practische nut van zulke onderzoekingen was, evenmin als dat van de hen, die na 118 eieren te hebben ge legd, tot haan werd gemaakt. Voorts had de inleider een pharmaceu- tische fabriek onder de rook van Amster dam bezocht, waar naar hij vertelde kunst matig bij de dieren rachitis werd opge wekt om daarna weer te trachten hen hiervan door middel van vitaminen te be vrijden. In zijn gesprekken met medische stu denten had de heer Groen kunnen consta teren, dat onder hen een grote afkeer leefde tegen de vivisectie. Met nadruk wees spreker er op, dat de anti-vivisectie stich ting zich niet keert tegen personen, maar wel tegen een systeem. Als schakel tussen de fokkers van proef dieren en de snijtafel, zo deelde hij mede. staan de hondenwinkels. De heer Groen had dit in de hoofdstad kunnen consta teren, waar hij bij een gesprek met de eigenaar van zo'n zaak, alle inlichtingen U kunt het UzelJ gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal le voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f6.10, post- abpnnés I 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden Voor automatische girobetalingen het allergemakkelijkste) z\in formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. 12.30 -12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Pianorecital. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.40 Fluit en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal ensemble en solisten. 16.50 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Platen. 18.10 Radio Philharmonisch Orkest. 18.35 Op de Stelling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevarieerd programma. 21.45 Vragen aan voorbijgan gers. 22.15 Pianorecital. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.30 Platen. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevarieerde muziek. 11.55 Amusementsmuziek. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven, cau serie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest en solist. 13.55 Londen en Parijs, hoorspel. 14,35 Altviool en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Tussen vier en vijf. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 17.45 Regeringsnitzending: Nieuw Gui nea in de Zuid Pacific. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Jazzmu ziek. 19.40 Hammondorgel. 20.00 Nieuws. 20.05 II Segreto di Susanna, opera. 21.05 Diplomatiek Koerier, hoorspel. 22.20 Platen. 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport- actualiteiten. 23.3024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gevarieerde muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Voor landbouwers. 12.42 Orgel, accor deon en harp. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.15 Omroeporkest. 16.10 Pla ten. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de solda ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vrije politieke tri bune. 19.50 Platen. 20.00 Alleen voor de man nen. 20.20 Verzoeknrogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Moderne muziek. 22.5523.00 Nieuws. had verkregen over de levering van zulke dieren. De man maakte hier volstrekt geen geheim van, want hij adverteert er zelf geregeld mee. Vele dieren die men naar zulke winkels brengt om ze pijnloos te laten afmaken, verhuizen naar de snijtafel. Per jaar wor den over de gehele wereld tussen de 15 en 25 millioen dieren opgeofferd aan deze proeven. Ethisch gesproken, zo eindigde hij, Is hier de alles beheersende vraag, „of men leven mag vernietigen om inzicht in het leven te krijgen". De anti-vivisectie stich ting wijst de thans aan de universiteiten en pharmaceutische bedrijven gevolgde me thode onvoorwaardelijk af. Zij meent dat andere wegen mogelijk zijn en haar ideaal is dan ook een leerstoel voor vivisectie vrije geneeskunde. KW. 176 rouwend naar IJmuiden De KW 176 kwam vanmorgen omstreeks negen uur met de vlag halfstok de haven van IJmuiden binnen. Een der opvarenden, de 26-jarige matroos H. v. Duivenbode uit Katwijk is tijdens de reis verongelukt. Van D. was in Dieppe aan wal gegaan en is daar, misleid door de duisternis in een kelderverdieping gevallen, doordat ver moedelijk een rooster boven een souster- rain niet goed afsloot. De matroos brak een nekwervel en was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot is per lijkauto naar Katwijk vervoerd. ADVERTENTIE Haarlem Ouder de last van de sneeuw stortte Maandag een circustent op de Boulevard des Batignolles in, Hyena's, leeuwen en tijgers, die juist in de piste waren, gingen er van door. Hun dompteuse verzamelde ijlings het circuspersoneel om zich heen en geholpen door de politie ging ze op jacht. Ze ving alle dieren, ook nog de tijger, die zich inmiddels naar de Place de Clichy had gespoed en juist een kijkje in de Métro wilde nemen. Foto: een tijger en hyena worden na hun slippertje teruggebracht. De staking bij de coöperatieve zuivel fabriek „De Ommelanden" te Groningen is haar zeventiende week ingegaan. Nog steeds posten de stakers voor de fabrieks- poorten en nog steeds wenst de leiding de fabriek te verkopen. Zaterdag is in Gro ningen een buitengewone algemene le denvergadering gehouden op verzoek van enkele opposanten onder de boerenloden van „De Ommelanden", die wensten te worden voorgelicht over de stand van za ken. Het bestuur van „De Ommelanden" heeft aan dit verzoek gevolg gegeven. De vergadering werd door vrijwel alle leden van „De Ommelanden" bijgewoond. Pas na de vergadering, die een besloten ka rakter had, was de directeur, de heer F. de Boer, bereid enkele mededelingen aan de pers te verstrekken. Hij zeide dat de vergadering het standpunt van bestuur, commissarissen en directie steunde, alhoe wel hij niet wilde ontkennen, dat enkele leden de bijeenkomst verlaten hadden. De heer De Boer zeide: „Als de Algemene Agrarische Bedrijfsbond de staking op heft, zal „De Ommelanden" nog proberen, het bedrijf als coöperatie voor de Gro ninger boeren te behouden en zal men bij de heropbouw van het bedrijf bekijken, welke en hoeveel van de thans stakende mensen men in het bedrijf terug kan ne men. Verzoek om plaatsing in de fabriek moet door de stakers individueel worden gedaan aan de directie van De Omme landen. Wordt de staking niet opgeheven dan zal men voortgaan met de opstelling der voorwaarden die zullen leiden tot ver koop van de fabriek. Meer wenste de heer De Boer over het verloop van de vergade ring niet mee te delen. De secretaris van het hoofdbestuur van ADVERTENTIE de Algemene Agrarische Bedrijfsbond, de heer S. van der Ploeg, noemde deze bui tengewone ledenvergadering „een déba- cle", omdat men bewust de vergadertijd had volgepraat, zonder de boeren, die daar behoefte toe gevóélden, nog tijd te geven in te gaan op een ingekomen stuk van de genoemde Bedrijfsbond. In deze brief verzocht het hoofdbestuur van deze bond de ledenvergadering ook het stand punt van de A.N.A.B. aan te horen. Dit ingekomen stuk werd eerst voorgelezen op het moment, dat de vergadering verliep, omdat de leden, allen boeren, naar hun bedrijf moesten om te melken. De A.N.A.B. heeft in het schrijven aan de ledenverga dering van „De Ommelanden" als zijn wens te kennen gegeven voor de boeren het standpunt van de A.N.A.B. te belich ten, omdat zij geen mogelijkheid ongebruikt wenst te laten, waardoor kan worden be reikt dat het conflict op een waardige wij ze voor beide partijen tot een oplossing wordt gebracht, zo zeide de heer Van der Ploeg. Men heeft evenwel geen gehoor ge geven aan dit verzoek, waarna de A.N.A.B. zich in een persoonlijk schrijven tot de leden heeft gewend, waarin wordt mede gedeeld dat het geen gelegenheid geven aan de A.N.A.B. om zijn standpunt in het stakingsconflict op de ledenvergadering bekend te maken, niet pleit voor de objec tiviteit der boeren. Uit het negeren van dit verzoek, aldus de A.N.A.B., blijkt ook dat met „De Ommelanden" geen recht vaardige strijd gevoerd wordt. „Daarom zal deze bond op de ingeslagen weg voortgaan met een vastberadenheid, die zal blijken". De A.N.A.B. deelde voorts mede, dat de bondsraad is bijeengekomen en dat men zonodig het conflict wenst voort te zetten tot Juni van het volgende jaar. De bonds raad stelt uiteraard een spoedige oplos sing van het conflict op prijs. Met be trekking tot de leveranciers van „De Om melanden" en de reparatie-inrichtingen, die voor „De Ommelanden" werken, zeide de secretaris van de A.N.A.B., dat men zal trachten deze mensen duidelijk te maken dat het leveren aan de fabriek of het verrichten van werkzaamheden voor de fabriek niet juist is. Men wil trachten dit langs minzame weg op te lossen: Zal Voor de eerste maal sedert de oorlog van 1940 tot '45 heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek cijfers vastgesteld en gepubliceerd over de inkomens van de be volking in de verschillende gemeenten van ons land. Wat Haarlem en omgeving betreft geven deze cijfers, wanneer men ze vergelijkt met die van 1939/1940 een interessant inzicht in de grote wijzigingen in de plaatselijke welstand en in de onder linge verhouding tussen Haarlem en de omliggende gemeenten. In Haarlem steeg het aantal belasting plichtigen van ruim 32.000 in 1940 tot ruim 65.000 thans; een vermeerdering dus van ruim 100 pet! Voor een gering deel vloeide deze stijging voort uit de bevolkingstoe neming, voor een wat groter deel uit de stijging van het loonpeil, maar in hoofd zaak is deze geweldige toeneming van het aantal belastingplichtigen een gevolg van de invoering van de loonbelasting. Heel velen, die vóór 1940, toen er alleen een in komstenbelasting was, buiten de belasting plicht zouden zijn gevallen of in ieder ge val buiten de belastingheffing bleven, ont komen thans door de loonbelasting niet aan de fiscale greep. Het huidige aantal aangeslagenen in de loon- en/of inkom stenbelasting komt hierop neer, dat 40 van de Haarlemmers belastingplichtig is. Bedenkt men hierbij, dat (de meeste van) de gehuwde vrouwen en alle kinderen na tuurlijk niet rechtstreeks belastingplichtig zijn, dan betekent dit percentage van 40 dat vrijwel „héél Haarlem" belasting betaalt. In Bloemendaal steeg het aantal be lastingplichtigen slechts met 53 in deze gemeente was de stijging dus nauwelijks de helft van die in Haarlem. Enerzijds komt dit doordat destijds in Bloemendaal relatief veel meer inwoners belasting plichtig waren dan in Haarlem, anderzijds echter tekent zich hier het feit in af, dat in Bloemendaal meer jonge mensen voort gezet onderwijs volgen en dus minder jongeren in loondienst zijn. In tegenstel ling met de voor-oorlogse verhoudingen zien wij in Bloemendaal dan ook een iets lager aantal belastingplichtigen dan in Haarlem, n.l. 39 van ae bevolking. Heemstede geeft als op zo menig ander gebied ook hier weer een beeld te zien, dat het midden houdt tussen Haarlem en Bloe mendaal, want in Heemstede steeg het aantal belastingplichtigen met 73 Daar mede wordt intussen nog slechts bergikt, dat 38 van de bevolking belasting be taalt. In Zandvoort is het aantal aangeslage nen in de loon- en/of inkomstenbelasting 69 pet. hoger dan vóór de oorlog het getal aangeslagenen in de inkomstenbelasting was. Toch is daarmede nog slechts 35 a 36 van de bevolking belastingplichtig geworden. In Velsen, waar het aantal belastingbe- talenden met 58 is gestegen, werd hier door een percentage van 35 belastingplich tig. In Haarlemmerliede steeg het getal aan geslagenen bijna even sterk als in Haar lem, n.l. met. 100 maar terwijl dienten gevolge 40 van alle Haarlemmers be lastingbetaler werden is dit percentage «n Haarlemmerliede niet hoger dan 37. Ten slotte geeft Haarlemmermeer het sterkst afwijkende beeld te zien; in deze gemeende namelijk was de stijging van het aan4al belastingbetalenden het grootst (122 maar desondanks is in deze gemeente nog slechts 32 van de bevolking in de loon- en/of inkomstenbelasting aangeslagen. Het totale belastbare inkomen van de bevolking is in Haarlem met 98 geste gen van 69 tot 137 millioen: in Bloemen daal evenwel bleef deze stijging tot 8 beoerkt! In Heems'ede nam hef belastbaar inkomen toe met 61 in Zandvoort met 74 in Velsen met. 79 in Haarlemmer liede met 137 en in Haarlemmer meer met150 Uit al deze cijfers resulteren nu de vol gende inkomens per hoofd der bevolking, het. bedrag dat het duidelijkst de plaatse lijke welstand aangeeft en dat ook het be langrijkste is voor de bepaling van de koopkracht der bevolking ter plaatse. In Haarlem steeg dit inkomen per hoofd van f 486 vóór de oorlog tot f 897, dus met 84 In Bloemendaal bedroeg het destijds f 1919, d.w.z. bijna het viervoudige van dat in Haarlem. In plaats van te stijgen daalde dit cijfer in Bloemendaal tot f 1909 waardoor het nu nog slechts ruim het dub bele is van het Haarlemse cijfer. Heemstede neemt weer de midden-po sitie in want in deze gemeente steeg het inkomen per hoofd van f 1006 met 45 tot f 1464. In Zandvoort heeft de stijging 104 bedragen, waardoor een hoofdelijk inko men werd bereikt van f 1025. In Velsen was de stijging grot er want deze bedroeg 128 maar niettemin bleef het hoofdelijk inkomen beperkt tot f 917. hetgeen toch nog iets hoger is dan in Haarlem. Haarlemmerliede bereikte met een stij ging van 132 een inkomen per hoofd van f 962, eveneens dus hoger dan in Haarlem terwijl tenslotte Haarlemmermeer wel kan bogen op een grote procentuele stijging van 130 maar daarmede toch geen hoger inkomen per hoofd der bevolking kon be reiken dan van f 767, hetgeen dus van deze streek het laagste is. ADVERTENTIE Vanaf heden geven wij op alle KINDERJURKJES SNEEUWPAKKEN JACKETS cn MANTELTJES Wij ontvingen nog: Wollen Delana Blouses Wollen Delana Skibroeken HAARLEM ANEGANG 19. TEL 21413 CONFECTIE-AFD. 1e ETAGE ADVERTENTIE Teddy-gevoerde Windjackets dit niet lukken, dan zal „van aansluitende conflicten" sprake zijn, aldus de heer Van der Ploeg. De heer Van der Ploeg deelde mede, dat men met belangstelling bij de bondsraad de uitslag van het. proces afwacht, dat gevoerd wordt tegen „De Ommelanden". Men heeft namelijk voor enige tijd een vordering van f 30.000.ingesteld op de fabriek. Een vordering, groot f 12.000. zal in Januari bij de Groninger rechtbank op „De Ommelanden" worden ingediend. 45. Het gejuich van de patiënten, die eindelijk door dokter Joris Goedbloed Es- culapus met de witte pillen genezen wa ren, drong door tot de ziekenkamer van de drie samenzweerders. „Hoort ge dat?", gromde graaf Isen Grim. „Eindelijk heeft die schurk de witte pillen uitgedeeld!" „Als hij ons nu maar niet vergeet!!", zucht te de Hertog e.i de Hofarts, die zich nog zeeziek voelde van de Jtzee"-lucht, welke Joris hem toegediend had, stamelde: „Ik kan het ogenblik, dat hij met de pillen bin nenkomt, nauwelijks afwachten!" Alsof dokter Joris Goedbloed Esculapus die woorden gehoord had, trad hij op hetzelf de ogenblik de ziekenkamer binnen, ver gezeld door Panda, die op een blaadje drie glazen droeg. „En, hoe maken mijn patiën ten het hedenochtend?", vroeg Joris vrien delijk, en terwijl hij op het blad met de glazen wees, ging hij verder: „Hier heb ik iets, mijn vrienden, dat stellig in grote mate tot uw herstel zal bijdragen!" Gretig brachten de drie patiënten het glas, dat Panda hen aanreikte aan de lippen, doch nadat zij één slok genomen hadden, proest ten zij, als op commando, alles weer uit. „Het is wonderolie!", schreeuwde graaf Isen Grim woedend. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag in staat van faillissement verklaard: J- de Goede, bakker, wonende Evertsen- straat 16, IJmuiden. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator mr. A. W. Hellema Sr., advocaat en procureur te IJmui den. P. E. van der Veld, vrachtrijder. Zand- voortselaan 20. Zandvoort. Rechter-commis saris mr. N. Reeling Brouwer. Curator mr. B. J. de Boer, advocaat en procureur te Zandvoort. H. J. M. Holt, Alb. Thijmlaan 75 te Heem stede. Rechter-commissaris mr. N. Reeling Brouwer. Curator mr. J. D. A. Viskil, advo caat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: P. C. Klugt, echtgenote van L. W. Wiener, Marnixstraat 2, Zandvoort. Rechter-commis saris mr. H. J. Ferwerda. Curator mr. Chr. F. M. van Koppen, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uildelingslijst zijn geëindigd de fail lissementen van: A. van der Zon, vrachtrijder, Ter Heyde- straat 27, thans Molukkenstraat 7, Haarlem. Rechter-commissaris mr. C. E. Muller. Cura tor mr. J. H. Junge, advocaat en procureur te Haarlem. A. F. Blessing, aannemer-makelaar, voor heen wonende te Zwanenburg, Eikenweg 35, thans wonende in Australië. Rechter-com missaris mr. J. A. Bletz. Curatrice mej. mr. H. Muller, advocate en procureur te Haar lem. Bij beschikking van de rechtbank is ge homologeerd het accoord, aangeboden in het faillissement van: M. Gatsonides, technicus, Bentveldsweg 10 te Bentveld. Rechter-commissaris mr. H. G. Rambonnet. Curator mr. dr. F. A. Bijvoet, advocaat en procureur te Haarlem. Arbeiders die bü Wijk hij Duurstede met een drijvende kraan bezig waren een schip te lichten, zagen dat een hertje ver geefs probeerde de Rijn over te zwemmen. Zij redden het uitgeputte dier, dat daarna door een passerende sleepboot meegenomen werd naar Amsterdam, waar het in Artis is ondergebracht. Bolwerk. De Zuid-Afrikaanse minister van Binnenlandse Zaken, dr. T. E. Donges, heeft verklaard, dat Zuid-Afrika „ëen bolwerk tegen Indische infiltratie in Afrika" is. Er zijn geen altruïstische motieven achter India's belangstelling voor Zuid-Afrika, zo zeide hij. India heeft reeds voorposten in Mauritius, Oost-Afrika en Zuid-Afrika en de zo genaamde bezorgdheid over de mensen rechten dient slechts als dekmantel voor ideologische en imperialistische be doelingen, aldus Donges. Tito. De Joegoslavische premier, maar schalk Tito heeft Dinsdag verklaard, dat Joegoslavië niet zal wijken voor druk om af te zien van Triëst. Hij zeide, dat Italië „de uitgestoken hand van Joegoslavië" heeft geweigerd en dat Joegoslavië nog steeds bereid is om goede betrekkingen met Italië te onder houden. Volgens Tito trachten het Va- ticaan en Italiaanse kringen de inter nationale positie van Joegoslavië te ver zwakken en te beletten, dat Joegoslavië hulp van het buitenland krijgt om zijn vex-dediging te versterken. Druk. De Oost-Duitse pers meldt, dat alle Oost-Duitse huiseigenaars van de plaat selijke politiebureaux „huisboeken" hebben ontvangen, waarin zij de reizen van hun huurders en de namen der genen, die hen bezoeken, moeten opte kenen. Deze „huisboeken" moeten op vaste tijdstippen aan de politie ter in zage woi-den overgelegd. West-Duitse autoriteiten vei-klaren, dat dit een nieuwe maatregel is om de Oost-Duitse bevolking onder streng toezicht te hou den en om de strijd tegen de anti-com munisten te vergemakkelijken. Ontslag. Het Oost-Duitse kabinet heeft het ontslag van de voormalige minister van bevoorrading dr. Karl Hamann en zijn staatssecretaris voor voedselvoorziening Rudolf Albrecht bekend gemaakt. Bei den zijn twee weken geleden geschorst hangende een onderzoek naar de voed- selcrisis in Oost-Duitsland. Thans is bekend gemaakt, dat een onderzoek naar de werkzaamheden van het mi nisterie van bevoorrading „desorgani serende activiteit van vooraanstaande functionarissen en uitgebreide activi teit van misdadige elementen in het mi nisterie" aan het licht heeft gebi-acht. De zaak is voor verdere maatregelen naar de autoriteiten van de staatsvei ligheidsdienst verwezen. Protest. Naar hei hoofdkwartier van het West.-Berlijnse vakverbond meedeelt, hebben Zaterdag ongeveer 2.000 Oost- Duitse arbeiders in Maagdenburg het werk neergelegd als protest tegen de afschaffing van Kerstgratificaties. De politie maakte een einde aan de staking door de betrokken fabriek, de „Buckay- Wolf"-maehinefabriek, te bezetten. De arbeiders in de Oost-Duitse genationa liseerde bedrijven zullen dit jaar niet de traditionele Kerstgratificaties ont vangen. In plaats daarvan zullen de ar beiders premies kunnen krijgen voor bijzondere arbeidsprestaties. Eis. De V.S. hebben Dinsdag een tweede protestnota aan de Sovjet-Unie gezon den met betrekking tot het neerschie ten van een onbewapend vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht door Rus sische jagers bij de Japanse kunst op 7 October. 'In de nota wordt gezegd, dat op een radarscherm gezien wex-d, dat Russische jagers het vliegtuig slechts 6 mijl uit de kust hadden neex-gescho- ten. Aangenomen wordt, dat de be manning van acht koppen omgekomen is. De V.S. wijzen de verklaring van de hand, dat het Amerikaanse vliegtuig de grens van de Sovjet-Unie heeft ge schonden en eisen schadevergoeding voor het verlies van toestel en schade loosstelling voor de nagelaten betrek kingen van de bemanning. Overstroming. Acht personen hebben het leven verloren bij overstromingen in Herzegowina, waar de rivier de Neret- wa 15 meter boven het normale peil staat. Dit meldt het Joegoslavische nieuwsbureau Tanjoeg. De rivier, die nog steeds wast, heeft een deel van de stad Capljina en negen dorpen over stroomd. Zes bruggen zijn vernield en zes andere lopen gevaar. Ook in Croatië staat een aantal dox-pen blank. Loyaliteit. De voorzitter van de begrotings commissie van de Algemene Vergade ring van de UNO., generaal Romulo, heeft Dinsdag vex-.klaard, dat een rap port wordt opgesteld over alle aspecten van de kwestie van revolutionnaire in vloeden in de UNO. De commissie heeft besloten, de kwestie pas te bespreken als het rapport zal zijn bestudeex'd. Secretaris-generaal Trygve Lie was het niet eens met de opvatting, dat de regeringen een beslissing moeten ne men in de kwestie van loyaliteit. „Ik heb nimmer aanvaard, dat een regering het recht heeft, mij opdracht te geven om iemand te ontslaan, omdat de be trokkene haar niet aanstaat", aldus Lie. MEN behoeft waarlijk niet tot de dauw trappers te behoren om te weten dat de zon in het Oosten opgaat. Dat landen in Oostelijke richting dus de morgen, mid dag en avond eerder hebben dan wij, ontsnapt bij aanschouwing van de glorieu ze zonsopkomst in den regel aan ons be wustzijn. Toch kennen we dit verschijnsel bij ervaring, wijl in de bezettingsjaren onze oude Nederlandse tijd direct met de Duitse tijd werd gelijk gescha- keld. Het verschil was toen 40 minuten. Een lengteverschil van 1 gr. geeft een verschil in tijd van 4 minuten. Reist men bijvoor beeld van een plaats in Euro pa., op de nul-meridiaan gele gen, 180 gr. naar het Oosten, dan ontstaat een tijdsverschil van 12 uur. Is het in Europa precies 12 uur in de nacht van 31 December 1952, dan is het op die Oostelijke plaats 1 Januari 1953, 12 uur 's middags. Gaat rnen echter in Westelijke richting naar diezelfde plaats, dan is het aldaar 31 December 1952, 12 uur 's mid dags. Deze plaats scheelt dus een vol et maal met zichzelf! Want het komt neer op een volle dag verschil, al naar gelang men dit punt op de 180 gr. meridiaan van rat Oostelijke, dan wel van uit. Westelijke richting benadert. De vraag, welke datum op die meridiaan moet worden aangeno men, is streng wetenschappelijk niet te beantwoorden en hangt geheel af van het punt waarvan men is uitgegaan. Gelijk men weet, loopt over deze 180 gr. meridiaan de zgn. datumgrens; zij valt er echter niet geheel mee samen, doch buigt zich om verschillende eilandengroepen heen, wijl anders deze gebieden in delen met verschillende data zouden worden ge splitst, hetgeen buitengewoon verwarrend zou zijn. Op de Stille Oceaan ondervindt dit uiteraard minder bezwaren. Varend, precies op de Datumgrens, van Zuid naar Noord, is het aan de linkerzijde van het schip in ons geval 1 Januari 1953, doch v aan de rechterzijde 31 Decem ber 1952. En kapiteins die el kaar op dit punt ontmoeten, maken daar melding van op twee verschillende data! Wat gebeurt er nu, wanneer deze Datumgrens overschreden wordt? Wel, varende naar hel Oosten wordt de dag dubbel ycieKena, wijl men niet van 1 Januari op 31 December kan terugvallen. En naar het Westen gaande wordt eenvoudigweg één dag overgeslagen, zodat op 31 December direct 2 Januari volgt. Voor de feestgan gers die zich reeds verheugd hadden op de Nieuwjaarschampagne, zal dit wel een teleurstelling zijn, doch we mogen aanne men dat, ondanks het ontbreken van de Nieuwjaarsdatum, op dit schip de feest wijn met minaer rijkelijk zal stromen. Vindt u het overigens niet merkwaardig dat champagne wit ziet, terwijl deze wijn toch in hoofdzaak van blauwe druiven wordt bereid? Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2