Van half Januari af wordt aan Haarlems feestkleed gewerkt Giilette f.3.- Geen polemieken in politieke radio-uitzen dingen Fusie ,,'t Kopje" en Kennemer Lyceum Fa. B. ENGELENBERG Wereldnieuws HAARLEM - LICHTSTAD De radio geeft Vrijdag Critiek op Sovjet-Unie in vredescongres MINISTER CALS Oprichting van een nationaal ballet GARAGE P. C. HARTOG ZOON PANDA EN DE MEESTERDOKTER OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN AUTORIJLES Eisenhower sprak met MaeArthur Prof. Richter gearresteerd? Samenvoeging bij begin van volgende schooljaar Concert op verjaardag van Zoltan Kodaly A UTOVERHUUR ZONDER CHAUFFEUR Kerkelijk Nieuws TROUWAUTO'S cUocl\ ió het zo O' Waarom is de champagne wit? DONDERDAG 18 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET comité Haarlem-lichtstad, dat voorbereidingen treft om bezoekers aan de Flora 1953 op prettige wijzen te ontvangen, zet zijn werkzaamheden regelmatig voort en het ondervindt, dat de medewerking van de Haarlemmers zeer groot is. Nu de gemeenteraad van Haarlem besloten heeft een bedrag van f 70.000 voor verlich ting en voor algemene kosten beschikbaar te stellen vertrouwt het comité, dat het Haarlemse bedrijfsleven een gelijk bedrag zal opbrengen. Reeds hebben de besturen van de Grote Houtstraatvereniging en van de Barteljorisstraatvereniging werken gegund voor het aanbrengen van versieringen en verlichting. De kans is groot, dat gedurende twee maanden winkels tot halftwaalf 's avonds geopend zullen blijven. De Flora zal 14 Maart geopend worden. Reeds van half Januari af zullen treinrei zigers, automobilisten en toeristen merken, dat er iets bijzonders in Haarlem zal ge beuren. De basiliek aan de Leidsevaart zal des avonds verlicht worden. Langs de spoorlijn Den Haag-Haarlem, verder op de Amsterdamse Vaart, waar op het ogen blik huizen worden gebouwd en bij de hoek Delftlaan en Rijksstraatweg zullen borden worden geplaatst om de aandacht van het publiek te vestigen op Haarlem-lichtstad. Nog niet alle straatverenigingen hebben een definitief besluit genomen wat betreft het deelnemen aan de verlichting van de straten. Besturen moeten nog bezwaren bij leden overwinnen. Het gebeurt, dat win keliers geen medewerking willen verlenen, hoewel zij van de feestelijkheden zullen profiteren. Het comité Haarlem-lichtstad hoopt, dat de bezwaren overwonnen zullen worden. Er zijn hier en daar moeilijkheden ontstaan, omdat besloten was deelnemers een bedrag te laten betalen, waarbij gere kend is op de lengte van de gevel. Moge lijk zal door samenspreking een redelijke oplossing gevonden worden. Het is geble ken, dat stadgenoten de indruk hebben ge kregen, dat de gemeente de belangrijkste rol vervult in het comité. Dat is onjuist. De gemeente is bereid in de kosten voor verlichting bij te dragen en op verschei dene wijzen mee te werken, doch voorde len geniet zij niet. De baten komen uitslui tend ten goede van het Haarlemse bedrijfs leven, waarbij een groot deel van de ge meenschap betrokken is. Het bestuur van de Barteljorisstraatver eniging heeft het werk, om de straat te ver sieren en te verlichten reeds gegund en dat van de Grote Houtstraatvereniging de helft van het werk. Er kan dus reeds be gonnen worden met het maken van licht masten enzovoort. De verlichting zal bij „Dreefzicht" be ginnen. Gedeputeerde Staten hebben beslo ten het gebouw van de Provinciale Griffie aan de zijde van de Paviljoenslaan te ver lichten. De gemeente neemt de Dreef voor haar rekening. Het is niet uitgesloten, dat op het grasveld voor het gebouw der Grif fie beelden geplaatst worden die des avonds verlicht worden. Contact hiervoor wordt gezocht met de kring van beeldhouwers. Het is thans definitief, dat op het Plein een lichtpoort wordt opgesteld. Overleg is gepleegd met dé Schoonheidscommissie die het ontwerp heeft goedgekeurd. Er is een proiect gemaakt voor een lichtfontein op het Frans Halsplein en er zijn plannen voor verlichting van het Kennemernlein. Van het station af zal deze verlichting te zien zijn. De fontein zal zeven stralen geven, waarvan de hoogste twintig meter bedraagt en de laagste twaalf meter. Met deze verlichting zullen de winkeliers van Haarlem-Noord gebaat zijn. Gebouwen op de Grote Markt geopend Het gemeentebestuur is bereid om be langstellenden in de avonduren in de ge- ADVERTENTIE Doelstraat 3»-, - ilaarit'iti - Tri: 1323": HOGEDRUKSLANG MANOMETERS HILVERSUM I, 402 M. 7,00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.50 Blazers ensemble. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamer orkest en solist. 12.00 'Angelus. 12.03 Concert. 12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actua liteiten. 13.25 Pianoduo en soliste. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Der Apotheker, opera. 15.00 Salonorkest. 15.15 Platen. 15.25 Sopraan, tenor en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Kamerorkest en solisten. 18.00 Militaire reportage. 18.10 Dansmuziek. 18.30 Amusementsmuziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending: Verklaring en Toelichting. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Brabants programma. 21.05 Doornroosje, radio-muziek- sprookje. 22.05 Om de toekomst van Neder land, klankbeeld. 22.25 Platen. 22.35 Sport- praatje. 22.45 Ik geloof in ene heilige Ka tholieke Kerk, causerie. 23.00 Nieuws 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Platen. 11.25 Radiofeuille ton. 11.45 Vocaal Dubbelkwartet. 12.00 Dans muziek. 12.33 Land- en tuinbouwmededelin gen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 14.00 Kook- praatje. 14.20 Mezzo-sopraan en piano. 14.50 Boekbespreking. 15.10 Pianotrio. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Orgelspel. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Clavecimbel-recital. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Het volle pond, causerie. 19.30 Moreel Beraad, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Bariton en piano. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Leven op aarde, causerie. 21.00 Platen. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Dansmuziek. 22.40 Van daag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In Huwelijk en Gezin, cause rie. 23.3024.00 Vrouwenkoor en luit. TELEVISIE (K.R.O.) 20.00—21.30 Openingsvoorstelling Circus Strassburger. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. In de pauze: platen. 14.00 Schoolradio. 14.45 Platen. 15.30 Platen. 16.00 Litterair-muzikaal pro gramma. 16.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Dansmuziek. 17.40 Omroeporkest. 18.10 Voor dracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 10.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Platen. 20.15 Fvmphonie-orkest en solisten. In de pauze: Kunstoverzicht. 22.00 Nieuws. 22.10 Kroniek van de Staten-Generaal van oudstrijders. 22.15 Causerieën. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. legenheid te stellen een bezoek te brengen aan de hal van het stadhuis. Er wordt on derhandeld over het vestigen van een Poesjenellenkelder in de kelder van het stadhuis, de Vleeshal zal ingericht worden als café-restaurant, waarvoor Horecaf zich geïnteresseerd heeft en het is niet uitge sloten, dat er des avonds muziek wordt ge maakt, in de Vishal zullen een diepzee lichtaquarium en Philips wondertuin wor den ondergebracht en aan de kerkvoogdij der Nederlands Hervormde Gemeente is verzocht het kerkgebouw des avonds open te stellen. Vermoedelijk zullen er regel matig korte orgelbespelingen worden ge houden. Winkels geopend Met werknemersorganisaties wordt over leg gepleegd, om de winkels in de avond uren en Zondagmiddag geopend te houden in de gehele stad. Op een der departemen ten in Den Haag is reeds overleg gepleegd en het is niet uitgesloten, dat een zelfde regeling als in Heemstede gemaakt zal worden. De winkels blijven als de win keliers daarop prijs stellen dan tot half twaalf open en Zondag van twaalf uur tot des avonds halftwaalf. Huisvesting De werkzaamheden voor de huisvesting van vreemdelingen zullen geconcentreerd worden op het bureau van Haarlems Bloei aan het Stationsplein. Ook wordt een in lichtingenbureau op de Flora ingericht. Op het Stationsplein werkt men tevens voor de verenigingen voor vreemdelingenver keer te Zandvoort, Bloemendaal, Heem stede en Velsen. Particulieren zijn nog in de gelegenheid aan Haarlenjs Bloei schrif telijk op te geven, dat zij naehtlogies kun nen verschaffen. Er zal zo'n regeling wor den gemaakt, dat vreemdelingen de kos ten op het bureau van Haarlems Bloei moeten betalen. Particulieren behoeven dan niet met de gasten af te rekenen. Dat er vele vreemdelingen worden verwacht meent men te kunnen afleiden uit het aan tal overnachtingen in nee aigelopen sei zoen. Een Haarlems nötel noteerde 11.000 overnachtingen van vreemdelingen en de hotelier moest 2800 gasten elders onder brengen. In een ander note! waren gedu rendedrie maanden 3000 overnachtingen meer dan in' de overeenkomende maanden in 1951 en een derde hotel was eveneens het vorig jaar steeds vol. ADVERTENTIE PLEIN 33 TEL. 13000 WENEN. (Reuter). De rapportrice van het „vredescongres" dat op het ogen blik in Wenen gehouden wordt, het Belgi sche socialistische parlementslid mevrouw Blume, heeft de afgevaardigden verzocht hun redevoeringen te beperken. Ongeveer 100 afgevaardigden willen nog aan het woord komen vooixlat het congres, waar aan naar schatting 1.500 afgevaardigden uit meer dan 70 landen deelnemen, mor gen gesloten wordt. Sinds de opening var> het congres, de vorige week Vrijdag, zijn per dag 10 tot 15 redevoeringen gehouden, merendeels van gelijke strekking, waarin de Ameri kaanse, Britse en Franse „oorlogshitsers en imperialisten" de schuld gegeven wordt van de oorlogen in Korea, Malakka en Indo-China en vrijwel alle andere moei lijkheden in de wereld. De Belgische afgevaardigde Van Lier zeide echter gisteren, dat een proces tegen communistische leiders, zoals Slansky en Clementis er een was, dat in het Westen moeilijk te begrijpen is. Het was juist, dat men poogde het echtpaar Rosenberg,t dat wegens atoomspionnage ter dood veroor deeld is, van de electrische stoel te redden. „Ik zou dit echter onverbrekelijk willen verbinden met het proces tegen Clementis en Slansky". De Zwitserse gedelegeerde, Ugo Kra mer, zei: „Wij moeten meer zelf-critiek oefenen. Het zou een goed ding zijn ge weest, als Ilya Ehrenburg, toen hij zijn toespraak voor dit congres voorbereidde, zich afgevraagd had of de verwijten, die hij aan de Verenigde Staten richtte, we gens inmenging in zaken van andere lan den en wegens ondermijning van hun af hankelijkheid, niet met evenveel recht vaardigheid aan het adres van de Sovjet- Unie gericht hadden kunnen zijn", aldus Kramer. NEW YORK (Reuter) De nieuw-ge- kozen president der V.S., Dwight Eisen hower heeft Woensdag een onderhoud ge had met generaal Douglas MaeArthur, voormalig opperbevelhebber der verbonden strijdkrachten in Korea. Zij spraken over MacArthurs plan om een einde aan de Koreaanse oorlog te ma ken. John Foster Dulles, die minister van Buitenlandse Zaken zal worden, was ook aanwezig. Eisenhower en MaeArthur verklaarden na de bijeenkomst, dat zij een „zeer nuttige bespreking over het vraagstuk van de vrede in Korea en de rest van de wereld" hadden gehad. In het Argentijnse parlement heeft de afgevaardigde van de radicale (oppositie) partij Ravignani verklaard, dat de Oosten rijkse atoomgeleerde professor Richter van het eiland Huemul, waar de Argentijnse regering atoomonderzoek laat verrichten, is gebannen. Onder interrupties van Pe- ronistische afgevaardigden verklaarde Ra vignani dat hij bewijzen had en voegde er aan toe: „Het leger heeft dit gedaan". Onlangs verluidde, dat Richter in onge nade was gevallen en zich in arrest be vond. Deze geruchten werden door de Ar gentijnse commissie voor atoomenergie tegengesproken. Gisteravond had op de middelbare meis jesschool ,,'t Kopje" te Bloemendaal een ouderbijeenkomst plaats, waarop de ere voorzitter van de vereniging ,,'t Kopje", mr. F. J. D. Theyse, aan de ouders op ver zoek van het schoolbestuur mededeling deed, dat onderhandelingen gaande zijn tussen de besturen van ,,'t Kopje" en van het Kennemer Lyceum om te komen tot een fusie der beide instellingen van on derwijs. Naar de mening van de betrokken school besturen zou deze fusie voor beide scholen een voordeel betekenen: voor het Kenne mer Lyceum het verkrijgen van een afde ling middelbare meisjesschool, voor ,,'t Kopje" de co-educatie, die alleen in groter schoolverband mogelijk is. Uit de mededelingen gedaan door mr. Theyse, bleek, dat de voorbereiding tot de fusie in handen is gesteld van een com missie, buiten mr. Theyse zelf, bestaande uit tien leden, waarvan vijf zijn aangewe zen door het bestuur van ,,'t Kopje" en vijf door het Kennemer Lyceum. Voor ,,'t Kopje" hebben' in deze commissie zitting: mevrouw W. M. Kuyck-Smit, secretaresse; J. D. baron Sweerts de Landas, penning meester; ir. M. H. Kuiper, bestuurslid; mr. J. C. P. Vrij, bestuurslid en J. B. Möllen- kamp, directeur. Voor het Kennemer Lyceum zijn leden van de commissie: D. H. Schoute, secreta- ris-pennlngmeester; mevrouw J. P. Boots man-Van der Wal, bestuurslid; mr. Th. F. Raedt, president-curator; H. G. Cannegie- ter, secretaris-curator en de rector drs. E. van Meir. Zoals voor de hand ligt berust de tech nische voorbereiding bij de hoofden van de beide scholen. De commissie heeft reeds overleg ge pleegd met de inspecteur voor het V.H. en M.O., die een sterk voorstander is van de combinatie van Kopje en Kennemer Ly ceum. Ook burgemeester en wethouders van Bloemendaal zijn van de plannen op de hoogte gesteld. De commissie stelt zich ten doel de fusie te doen ingaan bij de aanvang van het schooljaar 19531954. Wanneer alle moeilijkheden, die de sa menvoeging van de scholen met zich mee brengt, kunnen worden opgelost, zal in September van hel volgend jaar ,,'t Kopje" worden gehuisvest in de schoolgebouwen van het Kennemer Lyceum. Ter gelegenheid van de zeventigste ver- jaardog van de Hongaarse componist Zol tan Kodaly wordt op Vrijdagavond 19 De cember in de galerie Le Óanard in de Spuistraat te Amsterdam een aantal van zijn werken uitgevoerd door de alt Kitty Sieinmetz, de cellist eRinier Bresser en de pianist-inleider Geza Frid. ADVERTENTIE IDaar zal elke man blij mee zijn. De handige GilJette Dispenser, mei 20 Blauwe Gillette mesjes, stelt hem in staat met één druk van zijn duim, snel een nieuw mesje in zijn sclieerapparaat le doen. Blauwe Gillette mesjes zijn de scherpste ter wereld. Geef hem daarom een Gillette Dispenser. Dan scheert hij zich geruime tijd, perfect... eu snel. Dispenser met 20 Blauwe Gillette mesjes. Een goeie morgenbegint met Gillette! (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals heeft gistermiddag in de Tweede Kamer geantwoord op de over Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ge maakte opmerkingen. Hij hoopte binnen enkele maanden de oprichting van een nationaal ballet te bereiken. Versnippering van het beschikbare bedrag over de ver schillende gezelschappén zal dus niet ge schieden. De bewindsman verklaarde voorts dat men in de te ontwerpen radiowet zal terug keren tot de vooroorlogse situatie, zodat polemische uitzendingen met de daaruit mogelijk voortvloeiende moeiijkheden tot het verleden zullen gaan behoren. In poli tieke uitzendingen zal uitsluitend een uit eenzetting van beginselen zijn toegelaten. Te eerder is hiervoor reden, nu niet te voren een te houden betoog aan goedkeu ring zal zijn onderworpen. Met de omroep verenigingen zal steeds overleg plaats vin den in geval van ontoelaatbare aanvallen. Bij de replieken bleek de heer Van Sleen (P. v. d. A.) door dit antwoord van de minister gerustgesteld te zijn. „Regeringstelevisie" wil de regering niet, mocht de heer Wel ter (KNP) tot zijn genoegen vernemen. De minister zal naar een aanvaardbare samenwerking zoeken, hetgeen allerminst overbodig is, aangezien zeer verschillende stromingen vertegen woordigd moeten zijn. De minister had juist dezer dagen een rapport van de Televisieraad ontvangen, dat nog gevolgd zal worden door een min derheidsrapport. Hij hoopte, dat het kabi net spoedig een beslissing over het televi- siebestel zal kunnen nemen. Zodra dit het geval is, zal de Kamer terstond daarvan op de hoogte worden gesteld. De minister gaf verder nog te kennen, dat de overheid, die in de eerste plaats af gaat op het oordeel van deskundige en veelzijdig samengestelde adviescommissies, niet zelf in beoordeling van kunstwerken moet treden. In het belang van de hand having van de openbare orde en de goede zeden kunnen zich echter redenen voor doen om een commissoriaal advies tenslotte niet op te volgen. Op de vraag, waarom er zo weinig Ne derlandse opera's worden uitgevoerd moest ADVERTENTIE Turfmarkt 26 en 18 Telefoon 16066 Diverse merken o.a. Morris Minor, Morris Oxford, Ford (Taunus, Prefect, Anglia), Vauxhall, D.K.W. en 6-persoons Pontiac. de minister antwoorden: „Omdat er zo weinig goede zijn!" Het jaarlijks vaststellen van de subsidies voor toneelgezelschappen heeft zijn bezwa ren, maar dit blijft toch wel onontbeerlijk, ook al omdat de zekerheid ontbreekt, dat een volgend jaar een gezelschap aan de gestelde eisen zal blijven voldoen. Intussen meende minister Cals, dat men thans niet kan spreken van grote verstarring van het toneel. Nadat zijn begroting zonder hoofdelijke stemming was aangenomen en de bewinds man van alle kanten gelukgewenst was, kwam Sociale Zaken aan de orde. Aange zien het debat hierover Donderdag en Vrij dag voortgezet wordt, blijft er ruimschoots gelegenheid dan een en ander omtrent de hoofdpunten van de gedachtenwisseling weer te geven. ADVERTENTIE ruwe, gesprongen huid, schrale lippen 46. „Maar Joris", vroeg Panda geschrok ken, „waarom geef je deze patiënten niet net zo'n wit pilletjeals de anderen. Het heeft hen toch maar prachtig genezen!" „Ge vergist u, kleine", antwoordde Joris minzaam. „Het waren niet de witte pil len, welke hen genazen, doch mijn gehele behandeling. Deze lieden hier zijn nog niet aan de eind-phase van mijn kuur toe!" „Zo", gromde de hofarts dreigend, „dacht je dat?" „Inderdaad, collega", ant woordde Joris, zonder zich iets van het woedende geschreeuw van het drietal aan te trekken. „Een te snelle toediening van de witte pillen zou het gehele effect van mijn behandeling bederven!" En naden kend voegde hij er aan toe: „En bovendien zou het mij de vreugde ontnemen, nog verder mijn zorgen aan u te kunnen wij den!" Inmiddels had het nieuws van de wonderbaarlijke genezing van zovele pa tiënten als een lopend vuurtje de ronde door het paleis gedaan en op hetzelfde ogenblik, dat Joris in de ziekenkamer ver toefde, vertelde een lakei opgewonden aan de koning Dokter Joris Goedbloed Escu- lapus heeft alle patiënten van de slaap ziekte genezen, Majesteit, behalve drie". „Goed", mompelde de koning slaperig, „zodra ook deze drie genezen zijn, zullen wij ons aan zijn behandeling onderwer pen!" Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Amersfoort („Zon en Schild") dr. G. Huls te Gouda. Beroepen te Ede (toez.) H. Goedhart te Middelharnis; te Poortvliet D. J. v. d. Graaf te Leerbroek; te Bergum D. J. Mie- dema te Tzummarum; voor de Evangelische Broedergem. in Suriname S. O. Meeuwis, cand. en vicaris te Vianen. Aangenomen naar Weert en Budel C. Dolman, legerpred. te Blaricum; naar Dan- tumawoude de benoeming als hulppred. W. A. Dekker a.s. em. pred. te Losdorp, die bedankte voor een soortgelijke benoeming te Someren. Bedankt voor Ermelo K. Schipper te Goudswaard. Geref. gemeenten Bedankt voor Ederveen H. Ligtenberg te Rotterdam-West. Geref. kerken Beroepen te Assen (3de pred.pl.) A. Brouwer te Barneveld. Examen De classis Middelburg der Geref. kerken heeft praeparatoir geëxamineerd en be roepbaar verklaard de heer W. v. d. Zwaan te Middelburg, cand. aan de V. U. Uitzetting. Een redacteur van het dagblad „De Standaard" is tijdens de behande ling van een moordzaak voor het As sisenhof te Tongeren (België) op ver zoek van de voorzitter door leden van de rijkswacht uit de zaal verwijderd. De voorzitter beschuldigde de journa list van een gebrek aan objectiviteit en van partijdigheid in deze zaak. De Standaard schrijft, dat de beslissing van de voorzitter niet alleen een aan tasting van de persvrijheid betekent, doch ook van de grondwet, die de openbaarmaking der debatten van het Assisenhof waarborgt. Onderscheiding. In het gebouw van de Duitse ambassade te New Delhi heeft de Duitse ambassadeur in India na mens bondspresident Heuss aan dr. Frank Buchman, de grondlegger van de morele herbewapening, de onderschei ding uitgereikt van het grootkruis van verdienste der Dui'se bondsrepubliek, wegens zijn verdiensten bij de na oorlogse wederopbouw van West-Duits- land. In een brief aan Buchman schreef kanselier Adenauer onlangs: „Bij re cente internationale onderhandelingen heeft morele herbewapening een on zichtbare maar effectieve rol gespeeld in het tot elkaar brengen der par tijen". Vlucht. Een vroegere hoofdinspecteur van de Oost-Duitse volkspolitie heeft in West-Berlijn om asyl verzocht. Hij heeft tot de „élite-politie" behoord en werd in 1949 naar de Sovjet-Unie ge zonden om een cursus te volgen aan de krijgshogeschool te Privolsk. Toen hij een jaar later naar Oost-Duitsland te rugkeerde werd instructeur van mi litaire eenheden der volkspolitie. In 1951 werd hij zonder opgave van rede nen ontslagen. Hij trad in dienst van een particuliere onderneming. Toen de staatsveiligheidsdienst hem daar als verklikker wilde gebruiken, vluchtte hij naar West-Berlijn. Straf. In Lissabon zijn Woensdag kapitein Henrique Galvao en kolonel Luis Tadeu veroordeeld tot respectievelijk drie jaar en twee jaar gevangenisstraf. Ka pitein Galvao wordt er van beschul digd een plan te hebben opgesteld voor het omverwerpen van de Portugese re gering. Kolonel Tadeu was betrokken bij de revolutionnaire beweging. Zes andere medeverdachten zijn vrijge sproken. De verdachten werden gear resteerd op een bijeenkomst van de organisatie die verleden jaar werd op gericht ter ondersteuning van een pre- sidentscandidaat van de oppositie. Oproep. Theodor Blank, commissaris voor Defensie van de West-Duitse Bonds republiek, heeft in een artikel in het tijdschrift voor oud-beroepsmilitairen dezen opgewekt met verantwoordelijk heidsgevoel te beslissen over hun stand punt ten aanzien van de Duitse defen sie. Gevoelsoverwegingen mogen hier niet de doorslag geven, aldus schrijft hij. Een volk dat politiek wil optreden, kan niet nalaten maatregelen te nemen voor zijn verdediging. Blank zegt, dat het streven om vrijlating van wegens oorlogsmisdaden veroordeelden te verkrijgen reeds succes heeft gehad. Er bevinden zich nu nog 953 Duitsers in vreemde handen tegen 3649 op 1 April 1950. Verwerping. Radio-Pjonjang heeft be kend gemaakt, dat de Noord-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken Woensdag aan de voorzitter van de Al gemene Vergadering van de UNO, Les ter Pearson, een boodschap heeft ge zonden waarin verklaard wordt, dat Noord-Korea het plan van India voor de vrede in Korea zal verwerpen. Pear son had op 5 December aan communis tisch China en Noord-Korea gevraagd of zij het Indiase voorstel wilden aan vaarden. Vriendschap. De Griekse eerste minister, Alexander Papagos, heeft Woensdag in het parlement samenwerking beloofd met Joegoslavië en Turkije en ver klaard, dat de drie landen „het meest vooruitgeschoven bolwerk van de vrije wereld" vormen. De veldmaarschalk, wiens partij van de Griekse concen tratie door de verkiezingen van de vo rige maand dë macht veroverd heeft, zeide, dat zijn regering zal trachten vriendschappelijke betrekkingen met de buurlanden te kweken die dit wensen. Verzet. Ongeveer honderd Oost-Berlijners, die in het Westelijk deel van de stad hun werk hebben, hebben gisteren de versperring van de volkspolitie op zij gezet en zijn West-Berlijn binnenge drongen, nadat hun door de volkspolitie was meegedeeld zonder opgave van redenen dat hun treinen niet zouden rijden. Volgens ooggetuigen hebben en kele arbeiders met de volkspolitie ge vochten. Deze maakte geen gebruik van de vuurwapens. ADVERTENTIE PLEIN 33 TEL. 13000 OK al behoort u wellicht niet tot de wijnkenners, de wetenschap dat rode wijn van blauwe druiven wordt gemaakt en witte wijn uit witte druiven is geperst, plaatst u met één sprong op de eerste trede van de lange ladder die naar deskundig heid voert. Een verdere tocht naar boven zouden wij u niet willen aanraden, wijl daarvoor veel aanleg, een vroege start, gestage oefening, een duchtig uithoudingsver mogen en een wijde beurs noodzakelijk is. Het antwoord op de vraag, waarom cham pagne, die uit blauwe druiven wordt geperst desondanks wit ziet, willen wij u echter niet onthouden. Ook al verschijnt deze drank dan niet op onze tafels, we weten toch dat de kostbare flessen regelmatig te pletter wor den geslagen tegen de boeg bij de te water lating onzer schepen. En als zodanig moet champagne in schiprijk Nederland toch als een nationale drank worden beschouwd, ook al blijft zij van ons keelgat verre. Champagne wordt voornamelijk geperst uit de Pinot noir, een blauwe druif, die in de Cöle d'Or de hoge Bourgogne wijnen levert. In de blauwe schil zit de rode kleurstof, die aan de rode wijn de spran kelende kleur verleent. Het sap van alle druiven is echter wit, en door de blauwe druiven welke voor de champagne be stemd zijn, onder geringe druk uit te per sen, komt slechts een klein gedeelte van de rode kleurstof in de wijn. Deze most is dus licht rood gekleurd, doch bij de gis ting die gedurende het verdere verloop van de bereiding plaats vindt, verdwijnt deze kleur, zodat de champagne helder wit in de feestelijke flessen kan worden afge leverd. Slechts een klein ge deelte van de champagne wordt geperst uit de witte Pinot. Een enkele kenner zal ons misschien voor de voeten wer pen dat er ook rode champagne wordt verkregen door de blau we druiven zwaarder uit te persen dan voor de witte wijn gebruike lijk is, waardoor de rode kleur zó over heersend wordt dat zij niet meer door de gisting kan worden teniet gedaan. Wanneer u nu nog weet, dat alleen champagne uit de streek Champagne deze naam mag dragen en dat dus de Duitse Sekt nooit champagne is, weet u voorlopig genoeg van de duurste aller dranken. De duurste? Het mocht wat! Er bestaat een wijn die méér dan een milHoen gulden per glas kost! Daarover morgen. (Nadruk verboden). H. PéTlLLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2