Voetballers spelen programma van verleden week H. DE GRAAFF 9 Sport op Zondag Belangrijke wedstrijd van Haarlem in de korfbalcompetitie Krijgt U logés?? Afgelaste wedstrijden JACK HOBBS 70 JAAR <Spiecjel Sporten Stralende verrassing Nieuwe uitgaven ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 ZAAL HANDBAL Britse Boksbond staat achter Turpin HOCKEY Internationaal programma voor Nederlandse skilopers Jubileumweek van de NSV in Val d'Isère Biljarten Twee Nederlanders in het Europese kampioenschap Tennis Sedgman wel of niet in Davis-cup finale? IJshockey Canada en V.S. niet naar wereldkampioenschap? Sport in 't kort der i Nog heel wat leren Tournooien Naar Moskou Met fantasie H Op de markt OVER het voetbalprogramma kunnen wij dit keer kort zijn. De wedstrijden, die verleden week Zondag op het programma stonden, zijn naar morgen verschoven. R.C.H. speelt dus de uitwedstrijd tegen Sneek, E.D.O. gaat naar Wageningen, V.S.V. naar Frisia, terwijl Stormvogels en Haarlem op eigen terrein respectievelijk tegen Leeuwarden en A.G.O.V.V. spelen. Een programma dus wij schreven het verleden week ï-eeds dat voor de meeste eersteklassers uit Kennemerland een mooie ge legenheid is om de positie op de ranglijst te verbeteren. Dat zelfde geldt ook voor de tweede klassers. H.F.C. en Schoten hebben beide respectievelijk tegen West Frisia en Helder geen gemakkelijke tegenstanders. Maar boeken zij de volle winst dan is het ook voor deze beide clubs niet uitgesloten dat zij één of meer plaatsen op de ranglijst stijgen. Daar op 28 December geen korfbalweds- strijden in de KNKB vastgesteld worden, zal het morgen de laatste competitiedag van 1952 zijn. In het algemeen hebben de Haarlemse twaalftallen geen moeilijke wedstrijden. Met uitzondering alleen van Animo Ready en Haarlem. Zo zal Oosterkwartier zonder al te veel moeite van KVD kunnen winnen. DVD, dat op bezoek komt bij Watervliet, kan op een warme ontvangst rekenen, want de thuis club zal alle moeite doen om de nederlaag in Amsterdam te wreken-. Ook het tweede twaalftal van Oosterkwartier, dat reeds om tien uur op eigen veld tegen ZKV 2 speelt, moet kunnen winnen. In de derde klasse moeten Aurora en Sport Vereent, die respectievelijk tegen Holver en Zaandam-Zuid uitkomen, twee winstpunten rijker worden. Daarentegen heeft Animo Ready I, dat Zaterdag in Zaandam tegen ZKC speelt, een heel moeilijke taak. Boven dien hebben de gasten nog nimmer van ZKC kunnen winnen, zodat de thuisclub hier als favoriet start. Doch Animo Ready, dat nog steeds ongeslagen is, zal zich fel, en wellicht met succes tegen die dreigende nederlaag verzetten. Ook Haarlem, dat op eigen veld tegen Indo speelt, is lang niet zeker van de overwinning. Indo heeft slechts één nederdaag geleden, en dat was juist de wedstrijd tegen Haarlem in Amsterdam. Maar na die wedstrijd is Indo veel beter gaan spelen. De verliezer na deze wedstrijd is voorlopig als kampioensgegadig de uitgeschakeld. Tenslote speelt Aurora 2 in de Zaan tegen Koog Zaandijk 3 en zal wel verliezen. Het laatste weekeind van de zaalhandbal competitie belooft voor de meeste teams uit Haarlem en omgeving bijzonder spannend te worden. De Concordia-dames die tot nu toe wel de beste prestaties leverden, staan voor de beslissing. Zij ontmoeten het eveneens ongeslagen Amstel en kunnen zich bij een overwinninig poulewinnaar van 1 B noemen. Voor het echter zover is, zal er nog heel hard aangepakt moeten worden. Voor de bezetting van de tweede plaats in hun poule kunnen Rapiditas en de Adelbors ten (heren) zorgen. Rapiditas moet twee wedstrijden spelen en wel tegen Blauw Wit 2 en Vriendschap, die beide gewonnen kun nen worden. En daar het niet te verwachten is, dat Amstel van de koploper WVGV wint, zal Rapiditis hierdoor gelijk komen met Am stel in puntental en boven Amstel door een beter doelgemiddelde. Voor de Adelborsten is de kans op deze tweede plaats in 2 B kleiner. Ze spelen met maar een kleine kans op winst tegen Niloc 2, maar gezien de prestaties van de marinemannen zijn ze tot veel in staat. IJmond zal het tegen Aalsmeer 2 in dezelfde poule wel niet kunnen bol werken. De Concordia-heren gaan van Attila win nen en kunnen dan indien Blauw Wit van HHC wint gelijk komen met Blauw Wit en HHC (4 punten uit 5). De belangrijkste wed strijd in 1 A is natuurlijk die tussen Aals meer en Niloc, waai'bij de Aalsmeerders als winnaars worden getipt. Bij de dames heeft ADVERTENTIE ONZE BEKENDE COMBINATIES 1 pers. Ledikant met matras en kussen, samen voor 78.60 1 pers. divanbed met verende matras en kapokkussen, samen voor 96.80 1 pers. opklapbed met matras en kussen, samen voor 73.80 Wollen dekens vanaf 19-85 Alleen bij: HAARLEMS MATRASSENHUIS Grote Houtstraat 103 - Telefoon 11485 De Britse Boksbond heeft een telegram gezonden aan de National Boxing Associa tion (waarbij alle Amerikaanse staten zijn aangesloten behalve New York), de Athle- tiek Commissie van New York en de Euro pese Boks Unie, waarin de aanspraken van Randolph Turpin op een wedstrijd om het wereldkampioenschap middengewicht krach tig naar voren worden gebracht. In dit tele gram wordt het volgende gezegd: „In ver band met het feit dat .Robinson afstand heeft gedaan van de wereldtitel in het midden gewicht en dat Turpin algemeen erkend wordt als uitdager nummer één, vragen wij Uw steun en medewerking om alle pogingen om Turpin op een zijspoor te zetten .te ver ijdelen. Wij blijven er bij dat een wedstrijd om de vacante titel alleen geldig kan zijn wanneer Turpin er aan deelneemt". Toen de Londense promotor Jack Solo mons, die per schip op weg is naar Australië, hoorde dat Robinson afstand had gedaan van zijn titel in het middengewicht zeide hij in het bezit te zijn van officiële contracten voor een bokswedstrijd tussen Robinson en Turpin. Indien Robinson zich officieel had teruggetrokken (wat inderdaad het geval is) zou hij een wedstrijd om de vacante titel organiseren tussen Turpin en Humez (Frank rijk), Olson (Hawaii) of Paddy Young (Ver. St.). Intussen is de National Boxing Association, naar uit New York bericht wordt, begon nen met de uitwerking van plannen voor een tournooi in Amerika waarvan de winnaar uit zou moeten komen voor de wereldtitel tegen de winnaar van de wedstrijd Turpin Humez. Aan dit tournooi zouden Olson, Paddy Young, Eddie Durando en Rocky Castellani moeten deelnemen. AVA alle kans om door een overwinning op De Volewijckers een goede plaats op de eindlijst in te gaan nemen. IJmond moet ten minste een gelijk spel kunnen behalen tegen DWW. Wederom is het zeer dubieus of de hockey wedstrijden Zondag al dan niet gespeeld zulen worden. De velden in Amstelveen be horen tot de terreinen, die meestal het eerst worden afgekeurd. De ontmoeting tussen Amsterdam en BMHC heeft dus een vrij grote kans niet te worden gespeeld. Wordt er gespeeld dan zal BMHC moeten trachten met een grote dosis enthousiasme minstens een gelijk spel te behalen. Twee thuiswedstrijden voor de plaatselijke dames-eersteklassers worden in Heemstede en in Bloemendaal gespeeld. Rood Wit zal door de dames van de Gooise hockeyclub wel een nederlaag worden toegebracht. BDHC kan zich tegen TOGO herstellen van de de vorige week tegen HHIJC geleden nederlaag. Promotieklassers Bij de heren zijn er thuiswedstrijden voor het tweede en derde elftal van BMHC tegen Amsterdam II en Aeolus om respectievelijk half een en twee uur, die voor de Bloemen dalers goede kansen bieden. De om twee uur te spelen wedstrijd Alliance—Strawberries zou wel eens een verdeling van de punten kunnen brengen. Voor HBS en Zandvoort zijn er mogelijkheden twee kostbare winst punten te behalen in thuiswedstrijden. HBS ontvangt HGC III, waarmede het'de twee onderste plaatsen van de ranglijst bezet en mag de gelegenheid niet voorbij laten gaan om de volle winst te behalen, hetgeen zeker doenlijk is. Ijsvogels staat eveneens op de onderste plaats, zodat ook hier de bewoners van de badplaats kunnen zegevieren. BDHC III en Rood Wit II gaan bij de da mes een zekere nederlaag tegemoet als dragers van de rode lantaarns tegen de koplopers Laren en Kieviten. Om elf uur komen in Velsen de elftallen van Strawber ries en BDHC II in het veld, waarbij de Bloemendaalse dames de beste kansen heb ben. Alliance zal in Amstelveen met Pinoké niet veel moeite hebben. Tenslotte spelen HBS en Kampong aan de Donkerelaan, waarbij het voordeel van eigen terrein te weinig zal zijn voor de speelsters van HBS om te kunnen overwinnen. Op vijftien Januari wordt in Wentgen (Zwitserland) de jaarlijke lage landenwed- strijd tussen Nederland, dat dit keer als gastheer optreedt, België, Engeland en Dene marken gehouden. De Nederlandse skiploeg zal bestaan uit Dick en Peter Pappenheim, Mosier en Ilubrccht. Na deze wedstrijd gaat dit viertal naar Val d'Isère om het tweede gedeelte van de jubileumweek van de Neder landse Ski Vereniging te maken. De mogelijkheid is groot, dat enkele Ne derlandse skilopers ook zullen uitkomen, die van 9 tot en met 11 Januari op het program ma staan, terwijl voor de dames op dezelfde dagen wedstrijden in Grindelwald zijn ge projecteerd. Na de kampioenschappen van Nederland in Val d' Isère wordt in Sestrière (Italië) de jaarlijkse Derby des Citadins gelopen, waar aan waarschijnlijk geen landgenoten zullen kunnen deelnemen, omdat de tijdruimte tus sen de kampioenschappen en déze laatste wedstrijd te klein is om de reis van Val d' Isère naar Sestrière te kunnen maken. Voorts worden in Molina (Spanje) inter nationale wedstrijden uitgeschreven van 10 tot 16 Februari, waarvoor bij de Neder landse Ski Vereniging een uitnodiging voor deelneming is binnengekomen. Wedstrijd in Nederland? De Nederlandse Ski Vereniging heeft het denkbeeld geopperd om deze winter, sneeuw en weder dienende een lange af standwedstrijd uit te schijven, gecombi neerd met een slalom, teneinde de skisport in Nederland meer populair te maken en de ski-liefhebbers, die naar het buitenland zul len gaan, vast een voorproef te geven. In ieder geval zou een dergelijke wedstrijd worden gehouden in de omgeving van de Donderberg bij Leersum. Verder bestaat de mogelijkheid dat een tweede wedstrijd zal worden uitgeschreven ergens in de duinen van Noord- of Zuidholland. Het bestuur van de Nederlandse Ski Ver eniging heeft ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan een jubileumweek op het programma geplaatst, die van vijftien tot en met twee entwintig Januari in Val d' Isère in de Franse Alpen wordt gehouden. Op vijftien Januari wordt een deel van de Bellevarde, een be kende berg bij Val d' Isère, waar de tradi tionele afdalingen plaats vinden, met fakkels verlicht, waarbij de letters NSV worden ge vormd. Op zestien Janauri is een lange afstands wedstrijd over ongeveer 2,5 km. uitgeschre ven, opengesteld voor dames en heren, een nieuwigheid, met de bedoeling de skisport over de lange afstand, zeer populair in de Scandinavische landen, voor de Nederlandse skibeoefenaars te propageren. Op zeventien Januari vindt een ijsfeest plaats. Dan zullen de interacademiale kampioenschappen van Nedei-land op achttien Januari worden ge houden, waarvoor een groot aantal deel nemers wordt verwacht. Tijdens de skiweek van de Nederlandse Ski Vereniging komen naar men verwacht zelfs 150 Nederlandse skilopers in Val d'Isère samen, onder wie zich vele studenten bevinden. Op negentien Januari is een vossenjacht uitgeschreven en op twintig Januari staat een wedstrijd om de wisselbeker van het Beatrixlyceum (voor leei'lingen en oud-leer lingen) op het programma. Tenslotte wordt de jubileumweek besloten met de Neder landse kampioenschappen afdaling en slalom en combinatie op 21 en 22 Januari, welke kampioenschappen open staan voor iedereen. Ski Door de slechte toestand van de terreinen zijn alle korfba' vedstrijden, dit weekeinde vastgesteld voor de Haarlemse Kor'balbond. afgelast. Ook de handbalwedstrijden van de afde ling Haarlem van het Nederlands Handbal- verbond zullen geen doorgang vinden. ADVERTENTIE Voor het biljarttournooi om het kampioen schap 47/2, dat van acht tot en met elf Januari aanstaande in de Harmonie in Gro ningen gehouden wordt, hebben tot nu toe ingeschreven de titelhouder Van Hassel en Vingerhoedt (België), Lutgehetman en Tiedt- ke (Duitsland) en Van de Pol en De Kuyter (Nederland). Er worden nog twee inschrij vingen uit Frankrijk verwacht. Naar men weet kan alleen België, omdat de titel in handen is van een Belg, aanspraak maken op twee plaatsen. Aangezien echter Spanje en Portugal niets van zich hebben laten horen, en Zwitserland heeft mede gedeeld dat het verstek zal laten gaan bij gebrek aan een vertegenwoordiger van vol doende klasse, zullen in Groningen vermoe delijk twee Belgen, twee Fransen, twee Duitsers en twee Nederlanders elkaar de titel betwisten. De bezetting wordt in elk geval niet sterker dan acht spelers. De Australische tennisspeler Sedgman heeft onlangs verklaard dat hij een aanbieding verwachtte van Jack Kramer om professional te worden. In verband hiermee heeft één van de leidende figuren in de Australische tennisbond als zijn mening te kennen gege ven dat het „oneerlijk" van Australië zou zijn om Sedgman in de Davis Cup-ploeg voor de finale tegen de Verenigde Staten op te nemen als men wist dat hij een paar uur latei- prof zou worden. „Ik zou nog liever willen dat wij de Cup verloren", voegde hij hieraan toe. Alrick Man, de manager van de Ameri kaanse ploeg, zei niet in te zien waarom Sedgman Australië niet zou helpen de Cup. te verdedigen, hoe kort of hoe lang daarna hij ook van plan was prof te worden. „Ik ben er zeker van dat de leden van onze ploeg er net zo over denken", verklaarde hij, „Maar wij hebben er natuurlijk niets mee te maken, het is een zaak die de Australische tennis bond aangaat". Jack Hobbs Dezer dagen is de grote Engelse cricketer Jack Hobbs in goede gezondheid zeventig jaar geworden. Dat zijn verjaardag niet onopgemerkt aan de grote schare van cricketliefhebbers in Engeland voorbij ging, daarvoor zorg den voor en na die datum de dagbladen en tijdschriften wel. In enthousiaste be woordingen zwaaiden velen hem nogmaals de lof toe, die deze grote batsman en fiel der van Surrey en Engeland ten volle ver diende. Neville Cardus vertelt in World Sport iets uit de beginperiode van Jack Hobbs als cricketer. ,,Op tweede Paasdag van het jaar 1905 opende Tom Hay ward de innings voor Surrey met een geheel onbekende knaap, Hobbs genaamd. Ik was een jongen die dol was op cricket. Ik kon de namen van de spelers van vrijwel ieder county- team in het land opnoemen, evenals de order-of-going-in. Ik had een zeer hoge dunk van spelers als MacLaren, Grace, Noble, Warwick Armstrong en Blythe; deze namen vloeiden mij van de tong als ge dichten. Maar Hobbs! Een cricketer met zo'n naam kon nooit iets presteren, zei ik bij mijzelf." „In die Paaswedstrijd op Kennington Oval in 1905 speelde Surrey tegen de Gentlemen of England. En de wereld zou het niet geloofd hebben zelfs al zou aartsengel Gabriel het persoonlijk hebben verteld dat op het speelveld niet alleen W. G. Grace, de grootste batsman aller tijden aanwezig was, maar ook een cricketer die door zijn lot en historie geko zen zou worden om de mantel van de „Old Master" te dragen en wat nog meer be tekent één van die uitverkorenen om het grote aantal centuries van „W. G." achter zich te laten." Het zou te ver voeren de loopbaan van Hobbs als cricketer te beschrijven, even min als het doenlijk zou zijn in kort bestek iets over zijn waarlijk zeer bijzondere ca paciteiten te verhalen. Laat het voldoende zijn u te vertellen dat Hobbs in de periode tussen 1905 en 1934 61 testwedstrijden speelde. In diezelfde periode maakte hij niet minder dan 61.221 runs voor Surrey en Engeland. In totaal maakte hij 197 cen turies met als hoogste score 316 not out. Zesentwintig maal scoorde hij duizend of meer runs in één seizoen. Is het een wonder dat de Engelsen de zeventigste verjaardag van zo'n cricketer niet ongemerkt voorbij laten gaan? Canada en de Verenigde Staten hebben aan de president van de Internationale IJs hockey Federatie dr. F. Kraatz medegedeeld dat hun deelneming aan het tournooi om het wereldkampioenschap 1953, dat in Maart in Zwitserland wordt gehouden, twijfelachtig is. In Canada heeft zich tot nu toe nog geen enkele ploeg aangemeld en de Verenigde Staten wensen zekerheid te hebben dat de reis- en verblijfkosten van hun ploeg be taald zullen worden alvorens zij zich opgeven. HUMEZ WINT VAN LAURENT. De Fi-anse middengewicht Charles Humez heeft in Parijs een overwinning behaald op zijn landgenoot Mickey Laurent door opgave in de vijfde ronde van Laurent. Het gevecht was op tien ronden bepaald. HET TENNISTOERNOOI OM DE KONING GUSTAAF-BEKER. De halve finale van het tournooi om de Koning Gustaaf-beker tussen Finland en Zweden is in een viereen zege voor de Zweden geëindigd. In de twee laatste enkelspelen verloor Rosberg, die Johansson verving, met 63, 63, 4—6, 61 van Salo en Bergelin sloeg Forsman met 62. 62. 60. In de finale ontmoet Zweden, zoals gemeld, de winnaar van de wedstrijd FrankrijkDenemarken. De eerste propagandafilm van de Stich ting Bevordering Bescherming Burgerbevol king is in het Scheveningse Seinposttheater vertoond. De film werd naar een ontwerp en onder regie van Kees Stip door Polygoon- Profilti onder de naam „De les van Lon den". vervaardigd. Zij zal in vele Nederlandse theaters worden vertoond. /n het jaar 1935 streden de schaak grootmeesters Euwe en Aljechin hun titanenstrijd. Een strijd die moest uit maken wie van heiden zich de beste schaker in de wereld mocht noemen. De Nederlandse schakers uit alle delen van het1 land leefden mee. Op kantoren, in treinen en in huiskamers schaakten zij mee in hun zakschaakboekjes, al de dui zenden die het ingeiuikkelde denkspel meester waren. Maar ook de leken waren een en al belangstelling. Ook al snapten zij niets van vreemde openingen, van matte koningen, van lopers, paarden en pionnen. Een veertienjarig meisje dat ziek lag ergensop een bovenhuis in Amsterdam-West snapte er ook niets van. Maar ook haar trok die titanenstrijd van beide grootmeesters aan en toen haar vader haar aanbood de regels van het schaak spel te leren wierp het jonge meisje zich met volle overgave op al die ingewikkel de speelmethoden en slagsituaties. En.... met succes, want het Nederlandse pu bliek zou nog veel van haar horen. Dat zieke meisje heette Fenny Heemskerk. Toen Fenny weer beter werd, was ze haast niet achter het schaakbord vandaan te krijgen. Steeds maar weer trommelde ze haar vader op om met h'_m een partij te spelen. Van hem leerde ze de grondbegin selen, maar al spoedig was deze geen ge lijkwaardige tegenstander meer voor het jonge meisje. Steeds opnieuw moest haar vader met een hopeloos gebaar te kennen geven, dat hij in verder spelen geen heil meer zag en dat hij zijn dochter dus ge wonnen gaf. Fenny snapte er dus wat van. Dat bleek overduidelijk toen ze een jaar later twee tweede prijzen haalde bij het tournooi om het kampioenschap van Am sterdam en nog een jaar later toen ze in beide tournooien de titel veroverde. Ja, Fenny snapte er wat van hebben haar onlangs opgezocht, toen W ze een dag bij haar ouders in Amster dam verbleef. Daar in een bovenhuis van de Nicolaas Hogerbeetsstraat ver telde Fenny ons de gebeurlenissen uit haar loopbaan als de beste schaakster die er ooit in Nederland was. Uitsluitend de feiten, want Fenny is er helemaal de vrouw niet naar om zichzelf een pluim op de hoed te steken. In tegendeel. „Als er iets is dat ik zeker weet na al die jaren dat ik wekelijks enkele avonden achter het schaakbord zat, dan is het dat ik er van overtuigd ben dat ik nog heel wat zal moeten leren," zegt ze. „Want ik mag dan zeer veel successen ach ter de rug hebben, volmaakt is mijn spel nog geenszins." En als Fenny dat zegt lacht ze ietwat verlegen als wil ze alle lof die jnen haar heeft toegezwaaid na haar eer volle tweede plaats in het candidatentour- nooi in Moskou van zich afschuiven. Ik moet nog heel wat lerendie con clusie zou men anders niet trekken als men Fenny Heemskerk hoort vertellen over haar reizen naar diverse steden in Europa en de resultaten die ze daar in allerlei scbaaktournooien behaalde. Die successen zijn niet direct in een paar regels neer te schrijven. Want toen ze in 1937 kampioene van Nederland was geworden en veel had geleerd van schakers als Sporen, Koomen en Van Scheltinga, viel ze al spoedig zo op dat men haar begon te inviteren voor tour nooien in het buitenland. Vrijwel ieder jaar gaat ze naar Hastings, Birmingham of Londen om daar met schakers van naam haar krachten.te meten. Enkele tweede prij zen en een paar derde en vierde prijzen bracht ze als tr'opheeën mee naar huis. Naar Barcelona ging ze om te schaken, naar Bern, naar Venetië, naar Brussel. En overal viel ze op door haar buitengewone prestaties achter het schaakbord. In December 1949 viel Fenny voorts de eer te beurt om uitgenodigd te worden voor het wereldkampioenschap schaken voor dames in Moskou. Ze eindigde als achtste van de zestien deelneemsters. Een buitengewone prestatie als men bedenkt dat zij het daar zonder secondant moest stellen. In het candidatentournooi voor dames, dat vorige maand in Moskou werd gespeeld, bereikte Fenny nog meer. Tussen al die schaaksters van nog groter naam eindigde zij op de tweede plaats en bleek veruit de beste niet-Russische speelster. We hebben de sportieve schaakster ook neg gevraagd, waaraan ze al die successen te danken had, maar daar moest ze het antwoord op schuldig blijven. „Daar heb ik geen idéé van," zegt ze ronduit. „Voor schaken heb je zeer veel eigenschappen nodig. Je moet vechtlustig zijn en je moet van vasthouden weten. Maar daarbij mogen durf en zelfbeheersing niet ontbreken. Nog afgezien natuurlijk van een zekere aanleg voor het spel. Want die is een eerste ver eiste. En welke eigenschappen ik zelf be zit? Ik heb er nog nooit over nage dacht...." Als u gedacht had dat de Nederlandse schaakster Fenny Heems kerk niet anders te doen had dan de hele dag over allerlei schaakproblemen na te denken dan bent u er wel helemaal naast. Ze heeft nog wel andere zorgen aan haar hoofd. Maar is er een werkje thuis waarbij ze tegelijk vi haar schaakboekje kan neuzen, dan zal ze dat zeker niet laten. et enige dat Fenny wél zeker weet is dat de honderden schaakliefhebbers die naar de wedstrijden in Moskou kwa men kijken haar spel bijzonder op prijs stelden. „Ik houd namelijk van offers bren gen tijdens mijn partij en dan met de nodige fantasie de meest zonderlinge situaties tot oplossing brengen. De Russen vonden dat prachtig en waren niet kaï-ig met applaus als ik er succes mee boekte, maar staken hun mening ook geenszins onder stoelen of banken als ik eens een keer te veel en met minder succes mijn fantasie had laten werken." „En of ik talent heb Dr. Euwe zegt al jaren van wel, maar ik zal er mijn hoofd niet over breken. Ik heb plezier in 't schaken en hoop tot nog betere resultaten te komen en nog meer te lerenVer standige, sportieve vrouw die Fenny Heemskerk. Tijdens de Kerstda gen is ze te gast in Zwolle waar ze mee doet in een vierkamp met de Oostenrijker Samisch, met dr Euwe en een plaatse lijke schaker. Ook daar hoopt ze weer wat nuttigs op te steken, iets dat haar spelpeil kan verho gen. En als dan haar zoveelste tournooi weer achter de rug is, gaat ze weer aan het werk. Dan kan men haar zien op de mark ten in het Westen van het land waar ze al lerhande textielwaren aan haar publiek ver koopt. Mocht u dan ook nog eens met een schaakprobleem tob ben dan kunt u ge rust Fenny Heems kerk op Maandag middag even om raad vragen op de Ge dempte Oudegracht in Haarlem. We dur ven er een lief ding onder te verwedden dat ze een oplossing weet. Ook al zegt ze zelf ook nog zo dik wijls dat ze nog zo veel moet leren E. K. Heel duidelijk was de afspraak met mijn vrouw niet geweest, maar van kantoor ko mend, schoot het plots door mijn brein dat ik voor een Kerstboom moest zorgen. Dus liep ik met vlugge tred naar de man, die zwartgallig de wacht hield bij een verza meling ten dode gedoemde sparren en prevelde een weinig originele formule, die het eerste contact moest inleiden. Maar de sombere knaap scheen niet ge negen mij de taak te verlichten. „Daar staan ze", zei hij met een brede armzwaai, mij het bos tonend. Dus was ik wel genoodzaakt met veld heersblikken het front af te schrijden en omdat ik er een hekel aan heb mijn on kundigheid voor iedereen te étaleren, wees ik kort en goed naar het midden van een verwarde hoop dennetakken en zei: „Geef die maar". „Da's een beste", antwoordde de man_, uit zijn lethargie ontwakend en, nadat hij zich in het bos had gestort en furieus aan takken en stammen gerukt, kwam hij uit de chaos te voorschijn met een spar van ongekende afmetingen, een super-Kerst boom die in de lichthal van een warenhuis door zijn majesteit zou zijn opgevallen. Het was duidelijk dat deze voorraad den dennenhout in de papieren liep, want de koopman herhaalde vrolijk „best boompje, meneer", terwijl hij zich opwerkte tot een zure grijns. Welke man zou in een dergelijk geval de eerloze terugtocht naar iets kleiners of goedkopers aanvaarden? Dus betaalde ik en de koopman wenste me „geluk ermee", waarna hij zich haastig omdraaide, alsof hij geen enkele verantwoordelijkheid voor mijn verder lot wilde aanvaarden. Toen drong het tot me door, dat ik de boom eigenhandig zou moeten thuis brengen. Vroeger was er nog wel eens iemand die voor enkele kwartjes deze taak met liefde zou hebben aanvaard, maar in dit land van vestigingsvergunningen kon ik op dat mo ment niemand met voldoende diploma's ontdekken, aan wie dit karwei met ver trouwen zou kunnen worden opgedragen. En bovendien zijn kwartjes niet langer in tel. Ik trok dus eens besluiteloos aan een paar takken, waardoor de reuzenspar on willig begon te wiegelen. Dit was niet de manier. „U moet 'm aan de stam pakken" raadde een stem uit het publiek, dat zich allengs geïnteresseerd begon te verzamelen. Het onpractische van Kerstbomen is nu, dat de stam zich in het midden bevindt. Tot driemaal toe deed ik een vergeefs aan val, maar tenslotte wist ik de stugge tegen stand van takken en naalden te overwinnen en mijn handen sloten zich om een kleve rig en ruw rondhout. Ja, dat was de stam en terwijl de naalden mij geniepig in neus en oren drongen, begaf ik me op weg. De weg die lang en moeizaam was. Nu en dan hoorde ik in het voorbijgaan stemmen, die opgeruimd commentaar leverden, maar ik sloeg er geen acht op. Kón er geen acht op slaan, want m'n hoofd was diep in het naaldwerk begraven, waardoor ik mij in een wereld van diepe duisternis en ge dempte geluiden bevond. Na een worsteling van een half uur plantte ik de reuzenspar op het trottoir en ging gemelijk in een vensterbank zitten. De Kerstboom had een royale portie naal den en takken aan mij overgedaan, dat kon er wel af. Sommige naalden maakten een verkenningstocht in mijn nek, andere waren reeds tot halverwege mijn rug gevorderd. Zweet en hars koekten samen op mijn ge zicht en op mijn tong proefde ik de na vrante smaak van denne-appels. Een tram tingelde voorbij en even dacht ik aan de mogelijkheidmaar neen, dat zou niet gaan. Ook de best befooide con ducteur zou niet bereid zijn om mijnentwil de wagen te ontruimen en het dak uit de tram te breken. Dus stortte ik mij met grimmige vastberadenheid opnieuw op de boom en hervatte de tocht. Ach, waarom heb ik er mij toch ooit toe laten verleiden, een huis in een buitenwijk te huren, zo eindeloos ver verwijderd van Kerstbomen centra? Thans is het te laat en wil niemand meer een woning met mij ruilen! Na een half uur liep ik nog slechts mechanisch, als in een boze droom. De boom had zijn takken om mij heen ge strengeld als een valse octopus, die voorgaf mij tegen vallen te behoeden, maar mij met enorme kracht naar beneden drukte. Hars en naalden deden hun verwoestende werk in longen en ingewanden. Maar hier be stond geen terug. Als een zonderling na tuurverschijnsel schoof deze éénwording van mens en boom somber en dreigend langs de huizen. Flarden van gedachten dreven door een mistig bewustzijn; ik wilde die boom verlaten en te vondeling zetten ergens in een donkere portiek. Maar mag een man en vader zijn gezin zo teleur stellen? Alle reddende overwegingen waren nut teloos. De boom dreef mij met nijdige prikken voort, gelijk de bewakers de ban nelingen door het eindeloze Siberië voort stuwden. Hoe ik eindelijk, lang na etenstijd, aan mijn eigen voordeur belde, wijl de boom mij belette de sleutel te pakken, weet ik niet. Grote en langdurige kwellingen leiden wel meer tot geheugenvei'lies. En leunend op de Kerstboom, die mij thans zorgzaam voor valllen behoedde, hoorde ik klam en met glazige ogen de begroetingswoorden aan van mijn vrouw, doch de zin wilde maar niet tot mijn versufte hersens door dringen: „Gut, had dat maar niet gedaan. Ik heb juist vanmiddag zo'n mooi boompje aan de deur gekocht. De kinderen zijn hem al aan het optuigen", H. P. Bertus Aafjes, Vorstin onder de landschappen; Een reis door het hei lige land J. M. Meulenhoff, Am sterdam. Bertus Aafjes' Palestijnse reisbeschrijving is helaas een neutraal boekje geworden. Hij zegt zelf vooraf, dat het alleen zijn bedoe ling is een zo objectief mogelijk verslag uit te brengen, en snijdt daarmee bijna de pas af voor hen die fcouden wensen, dat hij zich wat meer dichterlijke vrijheden veroorloofd had. Doordat telkens ervaringen een emotio nele inhoud toebedeeld krijgen „roei-end" of „ontstellend" zonder dat er ook maar de geringste aanwijzing is van enige emotie bij de schrijver zelf, en doordat er toch weer wel staat „gouden braambossen van licht" en „cactussen die in een woeste overdadigheid tegen de hemel optornen", wordt men ten slotte nijdig genoeg om deze pas toch te zetten. Het verslag is niet objectief, hét is conventioneel. De dichter Aafjes mist trou wens eenvoudig de wetenschappelijke scho ling om met succes de objectieve allure te kunnen aannemen. Het is jammer, want hij heeft heel wat ge zien op zijn reis, die van December 1949 tot eind Maart 1950 duurde. Waarom moest het eigenlijk zo „objectief"? Waarschijnlijk voo-- namelijk om bepaalde mensen, die over V Heilige Land niets horen willen dat mind"- objectief is dan ,.de (olijke) bewering dat de mussen van Nazareth het Ave Maria tjilpen". S. M. I.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 11