Voorbereidingen voor de Kersttafel A/V Wandeling langs de winkelramen TulbandKerstbrood en Kerstcake Gebedsdiensten in Amsterdam VALDA In de hoofdstad uit Wij bakken voor de feestdagen ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 10 Badpak, waarin men blijft drijven Figaro modelleert KERKELIJK LEVEN Tegen Europese integratie per sector Op het nippertje Neem een doos echte VERKOUDHEID <v oor d^O rouw Recepten Na de drukke Sint Nicolaastijd begint al direct de drukte voor de Kerstdagen. Met de Kerstdagen willen wij aan onze tafel graag eens een extra gezellig aan zien geven. Hebt u al eens geprobeerd een glan zend gewreven bruine tafel niet met een wit tafelkleed te dekken maar voor iedere persoon een klein rond of lang werpig kleedje neer te leggen, waarop men bord en diverse lepels en vorken neerzet? Vooral wanneer u tijdens de maaltijd het licht uit doet en door middel van enkele kandelaars geplaatst op schoor steen, buffet en kasten en tafeltjes langs de wand van het vertrek, en verder en kele kleine kandelaars geplaatst op de tafel zelf, een feestelijk aanzien aan deze tafel geeft. Nu zult u allicht zeg gen, dat u niet over voldoende kande laars beschikt, maar kent u de kande laar gemaakt van een lege literfles dan niet? Men plaatst op de hals van de fles een kaars, liefst de onderkant van de kaars een eindje stevig in de fles klem men, langs de fles met behulp van rood en wit lint dennengroen en hulst beves tigen. Om het afdruipen van de kaars te voorkomen, kan men kartonnen kraagjes om de fles schuiven, maar men kan ook de flessen plaatsen op gekleur de crèpe-papieren lopertjes, waaronder men ter bescherming van de tafels en meubels nog een extra stuk papier ge legd heeft. Na de feestdagen kan men dan de kerstlopertjes weggooien met kaarsvetvlekken en al. Op Voor de tafel-versiering is vooral het gebruik van lage versiering heel ge schikt. Plaats dan ook liefst op de tafel geen al te hoge stukken. Een eenvou dige versiering van lint en dennengroen met hulst zal voor de meeste gevallen heel goed voldoen. Een plant, die niet al te hoog is zal ook op tafel gezet kun nen worden, mits men er om denkt de bloempot te voorzien van een eenvou dige stemmige cachepot. Voor de Kerst tijd zeer geschikte planten zijn de Kerstroos en de rode Kersttulpen en dan niet te vergeten de witte cyelame's en paperwhite-narcissen. Een aardig effect bereikt men oek door tussen de tafelversiering enkele eikels en sparre-appels te leggen waar over men luchtig met wat goudbrons al aluminumverf gestreken heeft; men moet vooral niet te veel verf hierop strijken, er mogen gerust enkele plaat sen overgelaten worden. Ook als wandversiering kan men sparre-appels en eikels heel goed met wat dennengroen en een wit of rood lint tezamen gevoegd ophangen. Een aardig menu of naamkaartje bij de borden kan men gemakkelijk op een blanco briefkaart zelf tekenen. Voor hen die jammer genoeg niet over vol doende tekentalent beschikken is er ook nog de mogelijkheid deze kaarten te versieren met de meestal Engelse plak sels, die in de handel zijn om Kerst pakketjes mee dicht te plakken. Wellicht hebt u nooit een Kerstloper aangeschaft, omdat zo'n kleed vrij duur komt, in verhouding tot de keren, dat het gebruikt wordt. Nu de papieren lopers echter ook niet meer zo goedkoop zijn, is deze Kerstster een aardig com promis. Zij staat erg gezellig op een wit tafellaken, is niet zo kostbaar als een hele loper en geeft iets meer persoon lijks dan papier. U hebt 45 cm rode katoen of linnen nodig, 1.75 m. groen zigzagband en een strengetje witte splitzijde. Het versie ren is heel eenvoudig, de constructie was moeilijker, deze moet zo precies mogelijk uitgevoerd worden. We gaan als volgt te werk: Op een vel papier trekt u een cirkel met een middellijn van 40 cm. U laat de passer zo wijd staan, plaatst nu de punt op de cirkel en zet een streepje (a). Hierna wordt de punt verplaatst op a en zet weer een streepje etc. De cirkel wordt zo in 6 gelijke delen verdeeld, a, b, c, d, e, f. We verbinden nu deze punten via het mid den door 3 lijnen, dan zetten we de pas ser weer in het midden en trekken een cirkel met" een middellijn van 12 cm. Vervolgens vanuit a 2 lijnen trekken, rechts naar h en links naar k. Vanuit c naar h en I, vanuit e naar k en 1. Vanuit f, b en d hetzelfde doen naar de andere snijpunten op de kleine cirkel (zie tekening). Nu knippen we de aldus verkregen ster uit en knippen deze 2 maal van stof na, en stikken ze dicht op een kleine opening na. Geef in de hoeken precies tot aan het stiksel een knipje en draai de ster om, de kleine opening wordt met de hand even dichtgenaaid. Het groene band legt u nu zó langs de omtrek, dat de buitenste puntjes over steken en borduurt het met 3 draadjes witte splitzij vast (zie tekening). Ver volgens brengt u de motiefjes op de sto) over, zó, dat het middelpunt ervan op de punten h-k-1 etc. valt en de lijn M-N naar de punt wijst. Alles met platsteek - jes borduren, het gearceerde gedeelte zo dicht naast elkaar dat een dik randje ontstaat. NOORSE KERSTKOEKJES Alhoewel de Noren in hun dagelijks leven vrij sober leven, is dit met Kerst mis toch anders, want goedkope soorten koekjes bestaan er eenvoudig niet. Hierbij een paar recepten voor deze koekjes. De bedoeling is dat zij tot Pasen toereikend zijn, want dan wordt er weer gebakken. Probeert u ze eens, het is wat anders enwat beters! BERLINERKRANSER 8 eieren; 250 gr. suiker; 500 gr. room boter; 500 gr. patentbloem (geen zelfr.). 4 eieren hard koken, en de dooiers hiervan uitwrijven met 4 rauwe eidooiers, suiker toevoegen, de gezeefde bloem en gedeeltelijk aan toevoegen de boter. Deeg mooit kneden, en liefst 12 uur koud laten staan. Het beste kan men het s avond maken. Volgende dag rollen tot sliertjes zo dik als een vinger, niet met de deegrol, maar met de hand. Strooi altijd veel bloem op de plank of tafel waaraan u werkt om het vastkleven te voorkomen »n maak er kransjes van. Deze worden in halfgeklopt eiwit gedoopt, daarna in grove suiker en licht bruin gebakken in de oven op een beboterde plaat. HJORTETAK 4 eieren. 250 gr. suiker, 125 gr. boter, lé theelepel geraspte citroenschil,, 1 wijn glas cognac, 1 theelepel zuiveringszout, 500 gr. bloem. Eieren en suiker goed kloppen, daarna boter (gesmolten) toevoegen, de citroen schil en de cognac waarin het zuiverings zout geroerd is op het laatste de bloem. Wordt ook de avond van tevoren gemaakt, sn koud bewaard (natuurlijk met een doek toegedekt) en de volgende dag Drecies op dezelfde manier uitgerold en gevormd als de andere koekjes, alleen deze worden in heete olie gebakken. De Londense kapper, die dit kapsel „fabriceerde" en het liet tonen in zijn show van Kroningskapsels, noemde het naar de beroemde hofnar van Koningin Elizabeth I, „Tarleton". Voor deze nieu we „Elizabethstijl"liet hij zich inspi reren door de haarmode uit de tijd van de Koningin. Waarschijnlijk zou zij het wel hebben bewonderd; maar wij? Als de Sinterklaasdrukte voorbij is lopen wij alweer te zinnen over Kerst mis. Degenen die Sint alleen gevierd hebben met gedichten en grappen zul len wellicht van plan zijn nuttige en waardevolle geschenken te kopen voor het Kerstfeest. Bij mijn wandeling langs de winkelramen zag ik voor dit doel verschillende dingen. Een heel vriendelijk geschenk leek mij een letterlijk el-lange schoenlepel. Voor iemand die rheumatisch is moet dat een uitkomst zijn. Men kan zonder zich te bukken met deze lepel de schoen gemakkelijk aanwippen. De lepel zelf is glad, zoals iedere schoen lepel, en dan zit daar een lange steel aan met mooi bewerkte knop. Deze, die ik gezien heb in een winkel voor huis houdelijke artikelen, was geheel van koper. Bij het presenteren van gebakjes heb ik al vaak gedacht zou men drie handen moeten hebben. Eén om de schoteltjes en één om de vorkjes te dragen en dan nóg één om de gebak- schaal te torsen. Aangezien die derde hand nog niet is uitgevonden (zelfs door de Bussen niet) is een „taart-vor- ken-beker-met-klem" ook een practi- sche uitvinding. Het is een lange naam voor een kleine metalen beker die aan de gebakschaal kan worden geklemd. De beker heeft geen platte bodem, maar loopt uit in een punt en daaron der zit een stevige klem, waarop de beker nog staan kan bovendien. Ik ge loof dat het voor een gastvrouw, die geen jonge dochters of andere ge dienstigen met de diverse gebakattri buten achter zich aan kan laten draven, een prettig geschenkje zal zijn. Behalve de meer bekende houten noten-, brood- en fruitbakken zijn se dert enige tijd verkrijgbaar houten sla bakken. Ik zag dezer dagen weer een prachtig exemplaar in een étalage staan. Deze bakken worden uit één stuk hout vervaardigd, worden, niet gelakt, noch minder gebeitst of geverfd en moeten niet worden afgewassen. De slabak wordt schoongemaakt met een doekje met olie. Op den duur is 't hout geheel van de slageur doordrongen. Zo als thee lekkerder smaakt uit een aar dewerk, tinnen of zilveren potje dan uit een theepot van enig ander mate riaal, zo kan ik u verzekeren dat salade uit een veel gebruikte houten slabak te prefereren is boven die uit de kom van ons porceleinen eetservies. In een sportwinkel zag ik achter het raam de nieuwste hockey-pungel. Alles wat ge bij het hockeyen nodig hebt gaat gemakkelijk in deze grote zak en aan de buitenkant is nog een aparte hoes gemaakt voor de stick. De zak is van canvas, waterdicht en oersterk. Hij kan op de rug gedragen, op de fiets gebon den of gewoon aan de hand worden meegesleept. Er zijn stevige leren ver sterkingen gefabriceerd bij de aange hechte riemen. De pungel is in twee prijzen verkrijgbaar, de duurste heeft aan de buitenkant nog een tasje voor kleinigheden. Tot nog toe werd een notenkraker vrijwel uitsluitend zo gemaakt dat hij dienst deed als knijptang. Tegenwoor dig zijn er ook andere modellen te krij gen, waarvoor naar het mij toeschijnt, minder krachtsinspanning nodig is. In een kunsthandel lag er één in de vorm van een houten tonnetje. Midden door de ton loopt een brede houten schroef. Men klemt de noot tussen de wand en de schroef en gaat dan maar draaien. Al ras ligt de noot ontbolsterd op de De Engelsman M. Shaw heeft een nieuw soort badpak uitgevonden, waar in ook mensen, die niet kunnen zwem men, automatisch blijven drijven. Voor het oog zijn de badpakken niet anders dan de reeds bestaande. Aan de binnenkant zijn zij echter „gewatteerd" met een dun laagje op een speciale wijze bewerkte kapok. Deze nieuwe badpakken kunnen zeer veel nut hebben bij het zwemonderwijs, met name ook bij dat van kinderen, die aan kinderverlamming hebben geleden. Verwacht wordt, dat de badpakken begin van het volgend jaar in de handel verkrijgbaar zullen zijn. De prijzen zul len variëren van twintig tot vijftig gulden. bodem van het tonnetje. Vooral nu Oudejaar nadert, de notentijd, is dit een heel geschikt cadeautje. En dan tenslotte de nieuwste uit vinding voor het keukenterrein: een plastic „roerlepel". Het lepelblad, dat overigens niet normaal is, want in- plaats van een blad is het een ovaal vormige ronde ring is dus net als bij het kinderlepeltje in een hoek op de steel geplant. Dit is een kort steel tje dat vrij ronddraait in een langere steel, een ronde koker, die men maar even hoeft te bewegen om het lepel blad op het korte steeltje vliegens vlug door de pan te laten roeren. Hier mee is het voorgoed uit met dat ver moeiende klutsen en klotsen, dat draaien en roeren door beslag, pap of vla. Alles gaat nu met nauwelijks een vingerbeweging en straks met Oude jaar, als er allelei te bakken en te bra den is, is zo'n roerlepel bij de voor bereidende werkzaamheden een on misbaar geval. ANNEKE Franse haarkunstenaars van de bovenste plank zijn vaak tegelijk vaar dige modelleurs, die hun vondsten op het gebied der coilffure in klei boet seren en op deze manier het effect van hun crea ties „in natura" kunnen bestuderen. Een van deze „Figaro-beeldhouwers" aan het werk. Het Kerstfeest brengt weer zijn eigen lekkernijen met zich mee. Nauwelijks hebben we de laatste stukken taai-taai en speculaas verorberd of we moeten alweer gaan bedenken wat we met Kerstmis eens zullen maken. Dat kan zijn een Kerstkrans, een heerlijke be sneeuwde tulband of een Weihnachts- stolle. Ook een goed gevuld krenten brood is zeer feestelijk aan de koffie tafel. Tulband Een echte tulband wordt gemaakt van zgn. moscovisch deeg maar daar dit nogal kostbaar is geven we deze keer een wat eenvoudiger recept nl. van brooddeeg. Het resultaat hiervan is ook uitstekend. 300 gr. bloem, 1 dl. melk, 2 eieren, 20 a 25 gr. gist, 50 gr. boter, 50 gr. bas terdsuiker, 1 theelepel fijne kaneel, 100 gr. krenten, 100 gr. rozijnen (ev. min der), 25 gr. sucade, 5 gr. zout. De gist aanmengen met de lauwe melk, bloem, eieren, suiker, zout en ge smolten boter toevoegen en het deeg zo lang doorwerken tot het zeer soepel is. De schoongemaakte en uitgelekte krenten en rozijnen en de klein gesneden sucade er mee vermengen en het deeg overdoen in een vetgemaakte en met bloem be strooide tulbandvorm. Het deeg op een warme plaats dichtgedekt laten rijzen gedurende minstens 1 uur. Wanneer het deeg sterk gerezen is, het in een hete oven (bij pl.m. 250 0 C.) gedurende 3/4 uur gaar en bruin bakken. De tulband dadelijk als hij uit de oven komt, op een rooster laten uitdampen en afkoe len en daarna dik bestrooien met poe dersuiker. Bij voorkeur een klein deel van het deeg in een apart vormpje bak ken. Dit bakseltje ook met poedersuiker bestrooien, op de tulband plaatsen en, als men een oude gewoonte volgen wil, hier een versiering insteken, b.v. een vlaggetje of een takje hulst. Een taart- rand hoort er dan ook zeker bij. Kerstbrood of Weihnachtsstolle. 1 kg. bloem, 21/2 dl. melk, 4 eieren, 75 gr. gist, 250 gr. boter, 150 gr. basterd suiker, geraspte citroenschil, 250 gr. ro zijnen, 100 gr. sucade, (150 gr. aman delen), 15 gr. zout. Bereiding als tulband. Indien ge wenst, gemalen amandelen door het deeg mengen. Het deeg moet stevig zijn, omdat het op de plaat gebakken wordt. Het deeg minstens 11/4 uur in de kom laten rijzen, dan plat slaan tot een dikke, ronde deegkoek, deze dubbel- slaan, doch niet geheel in de helft, zo dat de onderste helft groter is. Het deeg even aandrukken, op een vetge maakte bakplaat leggen, nog een poos laten rijzen bedekt door een doekje, dat met wat bloem bestoven is en als het deeg goed nagerezen is, het brood in een hete oven lichtbruin en gaar bak ken. Het afgekoelde brood met boter bestrijken en dik met poedersuiker be strooien. Een takje hulst in de plooi steken. Wordt dit brood als „krenten brood" in een vorm gebakken, dan kan men hetzelfde recept nemen, maar iets meer melk (3 a 3»/2 dl.). Kerstcake 200 gr. bloem, 5 gr. bakpoeder, 100 a 150 gr. boter, 175 gr. suiker, 2 eieren, pl.m. 3/4 dl. melk, zout. De boter met de suiker tot room roe ren, de eieren en het zout toevoegen en enige tijd flink dooreen roeren. De bloem (met bakpoeder gemengd) toe voegen en alles samen roeren tot een luchtige soepele lichtgele massa verkre gen is. Dan pl.m. 200 gr. gewassen en weer gedroogde krenten, rozijnen, ge sneden sucade en snippers door het deeg roeren. Ook wat geraspte schil van ci troen of sinaasappel. De (ronde) cake vorm invetten en met bloem bestrooien en de cakemassa er in gieten. Bakken in een niet te warme oven, daar gevuld deeg slechts langzaam rijst (D/2 a 2 uur). De cake keren op een taartrooster en laten afkoelen. Dan bedekken met een wit, ondoorschijnend laagje glazuur en versieren met een Kerstgarnering b.v. kerstboompje of kerstmannetje en klei ne versieringen in rood en groen (ge- confijte kersen en sucade b.v.). De ronde cake ziet er feestelijk uit wanneer op deze grote cake een klei nere geplaatst wordt die met jam op elkaar geplakt worden en die te zamen met glazuur worden bedekt en versierd. ADVERTENTIE Zoals in vrijwel 011s gehele land is en wordt natuurlijk ook in Amsterdam druk gesproken over de gehouden samenkom sten voor de genezing op het gebed. Op hetgeen wij over dit onderwerp reeds eer der in deze rubriek schreven willen we nu niet verder ingaan. Wel willen we iets vertellen over de wijze, waarop in Amster dam van de zijde van het ministerie van Ned. Hervormde predikanten op deze diensten en de achtergrond er van is ge reageerd. Deze Amsterdamse predikanten hadden nogal wat bedenkingen tegen de vorm en de inhoud van de bedoelde samenkomsten. Het was hun echter volkomen duidelijk geworden, dat een bijzondere pastorale zorg in deze tijd zeker gewenst was. Dit had tot gevolg, dat besloten werd om hier toe zelf bijzondere samenkomsten te gaan organiseren, die uitliepen op een „voor- bededienst", waarin voor en met zieken en ook anderen, die dit nodig hadden, werd gebeden. Omdat ongetwijfeld velen er belang in zullen stellen, hoe een en ander is gegaan, willen we ds. M. Groenenberg, die hier over schreef in „Hervormd Amsterdam" aan het woord laten. Hij begint met te vertellen, dat men we kenlang met een kleine kring bezig is ge weest de avonden voor te bereiden. Dit bestond blijkbaar o.m. hieruit, dat men overwoog of men de avonden nu eigenlijk wel of niet zou gaan organiseren. Er rezen verschillende vragen, als: Zijn we er wer kelijk aan toe? Zullen we niet onjuiste verwachtingen wekken? Zullen onze be doelingen niet scheef worden getrokken doordat we dit nu eenmaal doen in een tijd, waarop van alle kanten op een be paalde wijze over deze dingen gesproken is en wordt? Ook was men wel bevreesd, dat de sensatie op de voorgrond zou tre den en zelfs, dat men met het beleggen van de samenkomsten meer kwaad dan goed zou doen. Tenslotte besloot men in derdaad de diensten te houden. Hier werd gesproken over de vraag, wat de Bijbel zegt over ziekte, genezing, het verband tussen geloof en genezing, schuld belijdenis en genezing. Over al deze be langrijke vraagstukken werd voorlichting gegeven. Voorbede Ds. Groenenberg verielt dan over een voorbededenst in de Willem de Zwijger- kerk. De bedoeling was, dat mensen hun nood gezamenlijk zouden opdragen aan de Heer, die alle macht in hemel en op aarde heeft. Vele namen van zieken waren doorgege ven. Ze werden met hun ziekten genoemd en de genade van Jezus Christus werd over hen ingeroepen. Daarna was er gelege'heid voor iedereen, De commissie voor Europese aangelegen heden van de Internationale Kamer van Koophandel heeft zich dezer dagen uitge sproken tegen een integratie van Europa per sector. De vraagstukken, welke iedere geïnte greerde sector zal trachten op te lossen, zullen vrijwel allemaal wereldvraagstuk ken zijn, omdat d« Europese economie een wezenlijk bestanddeel is van de wereld economie. Elke sector zal een verschillende groep omvatten en het zal bijzonder moeilijk zijn de tegengestelde belangen van al die groe pen tot elkander te brengen. Bovendien zullen in ieder van die sectoren weer nieu we gevestigde belangen ontstaan, welke men zal moeten doorbreken voordat de sectoren in de algemene Europese inte gratie zullen kunnen opgaan. De commissie zegt dat men er voor dient te waken, dat niet. allerlei instellingen in het leven worden geroepen, welke in strijd zouden komen met de politieke evolutie, waaronder de commissie verstaat: de plannen voor de Europese politieke consti tutie, de toekomstige politiek van de Ver enigde Staten en de verhoudingen zoals die thans groeien binnen de Atlantische gemeenschap. MELBOURNE (Reuter). Een tram bestuurder en een conductrice van het trambedrijf van Melbourne, hadden be sloten een verbintenis voor het leven aan te gaan. Het paar stond in de trouw zaal, beiden hadden verklaard elkander als man en vrouw te wensen en de bruidegom was bezig zijn bruid de trouwring aan de vinger te schuiven. Bezig", want hij voltooide zijn hande ling nimmer, plotseling namelijk wierp de bruid de ring op de vloer, zeide, dat zij „er niet mee door kon gaan", en rende weg. Het slot van dit gebeuren speelde zich af voor het hooggerechtshof van de Australische staat Victoria, waarheen de zaak, in verband met haar ongewone wettelijke aspecten, was verwezen. De bruidegom verlangde een gerechte lijke uitspraak, dat het huwelijk niet was voltrokken of, indien dit niet mo gelijk zou zijn, een echtscheiding op grond van opzettelijke verlating". Het hof bepaalde, dat het huwelijk wel op de voorgeschreven wijze was vol trokken. Het achtte evenwel „opzette lijke verlating" bewezen en het sprak een voorwaardelijk echtscheidingsvon- nis uit. die dat wilde om zijn of haar persoonlijke nood in een gebed te uiten. Voor de kansel stond een aantal knielbanken. De eersten die knielden waren de predikanten, er werd voor hen en hun werk gebeden. Toen bestond voor iedere aanwezige de ge- genheid om te komen. Hiervan konden dus zij gebruik maken, die voor een be paalde nood, ziekte, zorg of strijd gebeden wilde zien. De organisatoren hadden tegen dit ogenblik het meest opgezien, omdat men bang was, dat dan de dingen „vals" zouden gaan klinken. Hiervan was echter geen sprake, als er één ding rustig en zui ver toeging dan was het juist wel dit. Rus tig kwamen de mensen naar voren en knielden. Protestanten ziin gewoonlijk niet gewend om in de kerk te knielen. Hiervan kon men echter niets merken zo natuur lijk verliep alles. Onder orgelspel Er waren vijf predikanten die kort ba den met degenen, die naar voren kwamen. Dat gebeurde zacht. Het orgel speelde. De gemeente zong zo nu en dan een lied en omringde met haar gebed wat daar op het podium plaats vond. Er kwamen er velen naar voren: zowel ouderen als jongeren, vrouwen en man nen. Ds. Groenenberg deelt dan mede, dat men aan het einde van de avond dankbaar was. Alle dingen, waarvoor men bezorgd was geweest, waren uitgebleven. Voor het besef van de organisatoren was het goed geweest wat tot gevolg had, dat de mening is gaan heersen dat meer van dergelijke avonden georganiseerd moeten worden. Wetend, dat het oordeel van mensen nog. niet Gods oordeel behoeft te zijn, is de eindindruk van de organisatoren toch, dat er in ieder geval reden is tot grote dankbaarheid. Het leek ons goed dit alles mee te de len in „Kerkelijk leven". Onze bedoeling is niet in de eerste plaats te bewerkstelli gen, dat onmiddellijk de „gebedsdiensten" en „voorlichtingsdiensten" nu tegen elkaar worden afgewogen, maar om er op attent te maken hoe men de belangrijke vragen, die achter dit alles liggen, kan trachten te benaderen. ADVERTENTIE PAS T ILLES TEGEN AGENDA VAN HET UITGAANSLEVEN IN AMSTERDAM De Nederlandse Opera vertoont op Eerste Kerstdag in de Stadsschouwburg „De brui loft van Figaro" van Mozart, gedirigeerd door Josef Krips en op Tweede Kerstdag als matinée „Tosca" van Giacomo Puccini. Het Amsterdams Toneelgezelschap geeft de volgende voorstellingen in de Stads schouwburg: Zaterdag en Woensdag „Hil da Crane" met Caro van Eyck in de titel rol, Donderdagmiddag het blijspelletje „Miss Poes" van Ted Willis en Vrijdag avond „Drie koningenavond" van Shake speare onder regie van Albert van Daisum. In het Leidseplein Theater voert het Rot terdams Toneel onder regie van Frits van Dijk op 23, 24 en 25 December „De Waaierpatience" van Henri Troyat (met Charlotte Kohier en Magda Janssens) op. Daarna hervatting van „Wij zijn oprecht". Twee Engelse éénacters worden dagelijks door Comedia in het Centraal Theater ten tonele gevoerd: „Als een phoenix" van Christopher Fry en „Toevallige ontmoe ting" (Brief encounter) van Noel Coward. Beide stukken werden door Joris Diels ge regisseerd. Cirsus Strassburger is weer in theater Carré. In het geheel nieuwe programma treden onder meer de drie zoons van de grote Franse clown Fratellini op. Het Concertgebouw-Orkest speelt Zondag middag onder directie van Eduard van Beinum werken van Schubert en Ravel. De soliste Irma Kolassi zingt „Miroir de peine" van Hendrik Andriessen. Vrijdag middag speelt Willem Andriessen het Vier de Pianoconcert van Beethoven in een programma dat verder bestaat uit com posities van Corelli, Ravel en Paap. „De Messias" van Handel wordt Dinsdag avond in het Concertgebouw uitgevoerd door „Excelsior" en het U.S.O. onder lei ding van Theo van. der Bijl, met als vo cale solisten: Corry Bijster, Annie Woud, Chris Scheffer en Herman Schey. In de kleine zaal van het Concertgebouw geeft Elisabeth Schwarzkopf (sopraan) Maandag een liederenavond en Jan Sme- terlin op Donderdagmiddag een pianoreci tal (werken van Chopin). In de Oude Kerk geeft Feike Asma Twee de Kerstmiddag een orgelbespeling ten bate van het restauratiefonds. De Nederlandse Bachvereniginghoudthaar jaarlijkse Kerstuitvoering op 23 December in de Bachzaal. Onder leiding van dr. An- thon van der Horst worden ten gehore ge bracht de Missa nr. 2 in F en de Cantates 104 en 142. Medewerking vei-lenen het koor van de Bachvereniging, leden van het Concertgebouw-Orkest, de organist Al- bert de Klerk, de sopraan Leni Schinde- ler, de alt Aafjes Heynis, de tenor Jan Waayer en de bas Guus Hoekman.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 12