De Gaulle trekt zich voorlopig uit de Franse politiek terug De Bey van Tunis zwicht voor Franse druk Slotcommuniqué NAVO-conferentie een vaag stuk vol gemeenplaatsen Weerbericht I OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Achesons afscheid leverde indrukwekkend moment Opent mogelijkheid voor RPF bij crisis actieve rol te spelen Politieman schoot op vluchtende dief Voo: de Stille Armen Het woord is aan Trekkingslij sten Staatsloterij Na aanvankelijke weigering tekende hij toch een hervormingsdecreet Resolutie over Israel in UNO verworpen Kardelj attaqueert het Vaticaan Felle campagne tegen Benelux in België Maar het schot raakte nieuwsgierig jongetje Zapotocky waarschuwt de Tsjechen Adenauer sprak Ollenhauer Wachtmeester zette zijn eis al te veel kracht bij Spoed achter radarplan voor Nieuwe Waterweg Nieuwe abonnés GRATIS Visum vereist voor reizen naar Indonesië Koningin houdt radiorede op Eerste Kerstdag Israëlisch kabinet treedt af 67e JAARGANG No 139 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peerebooni VRIJDAG 19 DECEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 299 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) De Gaulle heeft de partijraad van zijn Franse volksbeweging meegedeeld, dat hij besloten heeft zich voorlopig uit het actie ve politieke leven terug te trekken. Een andere Franse generaal, het kamerlid Kö- nig, zal De Gaulle tijdens zijn afwezigheid vervangen. De Gaulle zou van plan zijn tijdens zijn retraite een studiereis door Afrika te maken om de situatie daar eens met eigen ogen op te nemen. Bovendien zou hij dan kunnen mediteren, zegt men, over de verschillende gedachten, die de Gaullistische professor Capitant op het laatste partij-congres ontwikkeld heeft, en die in de R.P.F. op het ogenblik het on derwerp van nogal heftige discussie vor men. Capitant had namelijk toen een soort synthese, of cocktail zo men wil, voorgesteld tussen de ideeën van de generaal en de theorieën van Karl Marx. Het besluit van de generaal, dat pas na de feestdagen officieel bekend zal worden gemaakt, en dat mogelijk zou kunnen worden opgeschort indien Maandag Pinay in de Kamer zou komen te vallen, heeft in politieke kringen te Parijs de nodige in druk gemaakt. Niettemin is het bericht ze ker geen verrassing geworden. Er kunnen verschillende beweegredenen worden ge noemd, die De Gaulle tot zijn beslissing hebben gebracht. De eerste is dat het met de R. P. F. de laatste jaren hard berg afwaarts gaat en dat een man als De Gaulle het voor zijn persoonlijk prestige minder gewenst acht dat zijn eigen lot nog langer aan dat van de partij geklonken blijft. Men herinnert zich, dat indertijd De Gaulle ook aftrad als regeringschef, toen de politieke en sociale moeilijkheden hem boven het hoofd gingen groeien. De Gaulle is inderdaad meer een politiek denker en politiek philosoof, dan een concreet staats man van de daad. Een ander motief is waarschijnlijk dat hij er genoeg van begon te krijgen van alle kanten te worden verweten, dat hij pressie uitoefende op zijn kamerleden, die hij - ofschoon zelf geen lid van het parle ment - zelfs voorschreef hoe zij in be paalde gevallen stemmen moesten. Ook die houding heeft de rest van het vertrouwen, Donderdagavond omstreeks half zeven werd op de Parkweg te Maastricht een dame door een man van haar boodschap pentas beroofd. Op haar hulpgeroep snel de een toevallig voorbijkomende schipper toe, die onmiddellijk de vluchteling na zette, maar hem in het duister van het Stadspark uit het oog verloor. Hierop be gaf hij zich naar het politiebureau. Een politieagent begaf zich onmiddellijk met hem in de richting van het Stadspark, waar beiden een man aantroffen, van wie vermoed werd dat hij de dader van de overval was. Deze man werd aangehou den, maar tijdens het overbrengen naar het politiebureau zag hij kans te ontsnappen. De agent sommeerde hem halt te hou den en toen dat niet hielp, loste hij twee waarschuwingsschoten. Toen de man nog doorrende, vuurde de politieman op zijn benen. Plet schot miste echter de vluchte ling, maar trof zoals later bleek een jon getje van 12 jaar, genaamd P. H., die bij het horen van de waarschuwingsschoten en het haltgeroep van de politie met enige vriendjes was komen toelopen. De vluchteling zag kans te ontkomen, maar werd even later door enige te hulp gesnelde agenten in een café aangehouden en overgebracht naar het hoofdbureau van politie. Het was de 27-jarige G. K., af komstig uit Hoensbroek. Hij legde een vol ledige bekentenis af. De tas met inhoud werd teruggevonden. De gewonde jongen werd onmiddellijk ter verpleging in het ziekenhuis St. Anna- dal opgenomen maar bleek gelukkig niet ernstig gewond te zijn. Hij was in de heup getroffen, en volgens berichten uit het ziekenhuis had hij slechts een vleeswond. WENEN, (United Press). De Tsjecho- slowaakse premier, Antonin Zapotocky, waarschuwde zijn land gisteren dat een grote economische crisis voor de deur staat door „wanbeheer, sabotage, dalende pro ductie, demoralisatie en gebrek aan disci pline". De communistische premier zei: „Thans kan iedereen het gevolg zien van het wan beheer van het verleden. Wij hebben geen eieren, geen boter, geen vlees. Wij zullen moeten bezuinigen, maar wij kunnen geen verbetering verwachten als wij niet geza menlijk de hand aan de ploeg slaan en plannen maken voor verbetering". De Praagse radio zei, dat Zapotocky het woord voerde op de slotzitting van een speciaal, driedaags communistisch partij congres in Praag. Zapotocky sprak in zijn rede alleen dreigementen uit en waar schuwingen aan het adres van het volk om harder te werken „opdat de communisti sche partij haar belofte van welvaart voor allen kan vervullen". De premier zéi, dat alle „gemopper en gekanker zal ophouden als wij de produc tie op kunnen voeren, de kwaliteit vón de goederen kunnen verbeteren en rijkere oogsten kunnen binnenhalen". De premier zei, dat Tsjechoslowakije kan profiteren van de ervaring van de Sovjet-Unie en aldus op minder moeilijke wijze dan de Sovjet-Unie indertijd heeft moe'en doen zijn socialistische staat kan dat na de oor-log heel Frankrijk in hem had gesteld, bepaald geen goed gedaan. Als derde motief kan tenslotte worden genoemd dat De Gaulle door zijn vertrek het de R. P. F. mogelijk zou maken in een volgende crisis, die volgens velen in de lucht hangt, een actieve rol te spelen. Er zijn vele Gaullisten, die hun trouw aan de, beweging afhankelijk hebben gesteld van de toestemming aan een volgende re gering deel te mogen nemen. Het besluit van de generaal zou moge lijk zo de enige mogelijkheid zijn geweest om een nieuwe scheuring in zijn partij te voorkomen. EONN (Reuter). De West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, en de so ciaal-democratische oppositieleider, Erich Ollenhauer, hebben Donderdag een onder houd van negentig minuten gehad, tijdens hetwelk zij aldus een communiqué de huidige binnenlandse en buitenlandse vraagstukken bespraken. Zij zullen hun besprekingen na de vacantieperiode voort zetten. Onlangs is te Bonn onofficieel gesproken over een eventuele coalitieregering van Christen- en sociaal-democraten na de al gemene verkiezingen in de komende zomer. De voornaamste hinderpaal is de tegen stelling over de verdragen met het Westen. Een nieuwe foto van het Koninklijk gezin, ons door de. Regerings Voorlichtingsdienst ter beschikking gesteld. De foto werd gemaakt door Cas Oorthuys. Vergrotingen van deze foto, uitgevoerd op hoogglanspapier, ter grootte van 24 x 2.4 cm. zijn verkrijgbaar bij het Koningin Wilhelmina Fonds", Koninginneweg 28, Amsterdam-Z. Na over making van fl.75 per postwissel dan wel door storting op giro no. 26000 t.n.v. deze vereniging ontvangt men de foto franco thuis. In lijst achter glas bedraagt de prijs franco thuis f 4.75. De netto-opbrengst komt ten goede aan de kankerbestrijding. Eis: één maand en ontslag voor 5 jaar De officier van Justitie bij de rechtbank te 's Hertogenboseh heeft een gevangenis straf van een maand en ontzetting uit het recht bij de politie te dienen voor de tijd van vijf jaar tegen de wachtmeester der eerste klasse van de rijkspolitie, Th. J. F. A. uit Gemert, wegens mishandeling en valsheid in geschrifte. Tijdens de kermis in Juli van dit jaar te Gemert zou genoemde wachtmeester in een café op het sluitingsuur moeilijkheden hebben veroorzaakt met de sergeant majoor van de landmacht B., die in burger in het café aanwezig was. Bij het ontrui men van het café op het sluitingsuur zou de militair niet onmiddellijk gevolg heb ben, gegeven aan het bevel van de wacht meester. De politieman zou de sergeant- majoor naar buiten hebben geduwd en hem daar enkele slagen in de maagstreek en tegen het hoofd hebben gegeven. De militair, die zich niet zou hebben verweerd, heeft kort na het voorval een klacht bij de officier van justitie ingediend. De wachtmeester, die in geen enkel regis ter melding van het gebeurde heeft ge maakt, en pas enkele weken later een pro ces-verbaal terzake opmaakte, zou in dit verhaal opzettelijk een verkeerde voor stelling van zaken hebben gegeven. De of ficier achtte mishandeling en valsheid in geschrifte bewezen en eiste de bovenge noemde straf. De raadsman, mr. G. Cam- melbeeck uit Eidhoven, achtte alleen het wettig bewijs ten aanzien van de mishan deling geleverd. Hij verzocht vrijspraak. Uitspraak op 31 December. Een radar-installatie naar Nederlands ontwerp zal binnen afzienbare tijd de Nieuwe Waterweg beveiligen. Zeven pos ten, te weten bij Hoek van Holland, op de Zuidelijke oever (Rozenburg), bij Maas sluis, bij de Eerste Petroleumhaven, bij het haventje van Pernis, bij de Sluisjesdijk (Waalhaven) en bij het Park, zullen dan verrijzen. Het rijk is met de Rotterdamse plannen accoord gegaan. De ontwerper van het systeem, het Nederlandse radar- proefstation te Ncordwiik, zal de gemeen te Rotterdam ook verder als adviseur ten dienste staan. De uitvoering van dit werk zal worden versneld, mede omdat er met schepen, die op eigen radar binnenvaren, een te groot aantal ongelukken gebeurt. De scheepsradar is op open water vol doende, maar op druk bevaren trajecten niet volledig betrouwbaar. Het is dus van het grootste belang, dat daar de „wal- Icods" de gehele vaarweg kan overzien, speciaal bij mist en duisternis en zijn col lega's aan "boord der schepen aanwijzingen kan geven. De radar-installatie langs de Nieuwe Waterweg zal volgens 't „raplot"-systeem worden gebouwd. Tiende verantwoording J. W. R. 5,—; J. M. C. 10,—; K. G. B. S. ƒ1,—; Mevr. G. N. A. ƒ2,—; N. N. ƒ5,—; Vijftal ƒ5,—; E. A. G. ƒ2,50; fam. v. M. ƒ5,—; N. N. ƒ5,—; N. N. ƒ10,—; d. V. ƒ2,50; Mevr. v. H. ƒ5,—; G. ƒ2,50; Jaap ƒ2,50; Ka pittel Vicit Vim Virtus ƒ30,F. Z. B. 2,50; W. P. ƒ10,—; A. B. ƒ1,—; W. P. K. ƒ2,50; N. N. ƒ1,—; Gebr. D. ƒ50,—; J. B. ƒ10.—; H. K. ƒ4,—; N. M. ƒ2,50; Raaf ƒ5,—; W. M. ƒ2,50; N. N. ƒ2,—; H. P. ƒ2,50; X. Y. Z. ƒ2,50; C. M. E. ƒ2,50; de R. ƒ2,—; L. W. ƒ2,50; L. W. ƒ5,Robbie en Marian ƒ2,50; L. K. ƒ5, C. B. 2,—; N. R. 2.50; J. B. 10,—; C. S. ƒ1,—; J. G. 2,50; N. N. ƒ10.—: R. S. ƒ2,50; M. D. d. V. ƒ10,—: L. S.—K. ƒ2,—; v. G. ƒ1,—; I. B.—V. f2,50; M. S. ƒ5,—; N. N. ƒ10,—; P. K. ƒ5,—; M. B. ƒ2,—; Jokerpot (2) ƒ3.—; fam. Sch. ƒ2.50; B. S. 1,—S. ƒ5,—; T. B. ƒ1,—; Richard en Anita ƒ2,50; L. v. d. H. ƒ2.50; M. B. ƒ2,50; P. v. G. ƒ5,—; „de K." ƒ5,Personeel N.V. Haarlemsche Pyjamafabriek „Nobelt" 150,„Wollana" f25,—; G. H. Zn. ƒ25,—; A. J. F. S. 10,—; T. D. f 10.—; Mr. A. B. 10, T. d. J. 10,—; J. B.—v. S. 10.—; N. L. 10,—: B. M. A. V. S. ƒ5,—; Dr. J. W. H. ƒ5,—; G. v. L. ƒ5,—; Dr. C. G. E. d. J. 5.—; Dames D. 5,—: Zr. U. K. B. ƒ5,—; J. L. P. ƒ3,50; N. H. L. ƒ2,50; Drs. P. C. H. ƒ2.50; M. A. D.—V. ƒ2,50; D. H. R. ƒ2,50; G. B. ƒ2,50; W. d. W. ƒ2,50; J. A. d'H o u d e t o t De pijnlijkste eenzaamheid is die, welke men ervaart temidden van vele mensen. J. B. ƒ2,50; C. G. d. G. ƒ2,50; J. G. F. ƒ2,50; W. F. v. Z. ƒ2.50; J. W. D. ƒ2,50; J B. ƒ2,—; N. N. ƒ2.—; Péti 7,50; P. v. W. ƒ5,—; Th. M. J. D. 10,—. Dagtotaal 656, In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen ƒ7606,31. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of worden overgeschreven op onze post girorekening 273107, onder vermelding „Voor de stille armen". Met ingang van 26 Januari, wanneer de volgende trekking van de Staatsloterij wordt gehouden, zullen wij lijsten publi ceren met de nummers van loten waarop prijzen zijn gevallen of die met „eigen geld" zijn uitgekomen. PARIJS, (A.F.P. en Reuter). Het Franse kabinet heeft gisteren besloten de Bey van Tunis een boodschap te zenden. Een woordvoerder van het kabinet deelde mede, dat de regering de maatregelen zou nemen, die zij in Tunesië nodig acht. Zij zou deze echter niet uitvoeren, alvorens de Bey had geantwoord. In de Franse boodschap, waarvan geen verdere bijzonderheden bekend werden ge maakt, werd een „onmiddellijk antwoord" van de Bey verzocht. Volgens onbevestigde berichten werd de Bey in de boodschap voor de keuze gesteld de Franse hervormingsplannen af te kon digen en sommige van zyn huidige advi seurs te ontslaan of eventueel zelf de kans te lopen te worden afgezet. De Bey heeft later op de dag onverwacht zijn zegel gehecht aan een van de decre ten, die hij eerder deze week geweigerd had te tekenen. Het decreet voorziet in speciale voor delen voor de aanstelling van gewezen Tunesische militairen in bestuursfuncties. In kringen van het paleis van de Bey meende men, dat de Bey „als een gebaar van verzoening" ook andere decreten ge tekend zou kunnen hebben. Een nadere bevestiging hiervan kon evenwel niet ver kregen worden. Franse troepen en politiemannen zijn Donderdag in Tunesië op zoek geweest fReuter) De Algemene Vergadering heeft Donderdag gestemd over een motie, die Israel en de Arabische staten verzoekt rechtstreeks te onderhandelen teneinde hun geschillen zo spoedig mogelijk op te lossen. De stemverhouding was 24 voor, 21 tegen, bij 15 onthoudingen. De speciale politieke commissie had een resolutie van deze strekking aangenomen, doch zij behaalde nu in de Algemene Vergadering dus niet de vereiste meerderheid van twee derden. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de UNO, heeft de Algemene Vergadering verzocht, de kwestie van de status der leden van het secretariaat op haar agenda te plaatsen. Woensdag had Lie medegedeeld, de meningen van drie internationale juristen ontvangen te hebben, die hem van advies hebben gediend over ondermijnende in vloed in de UNO en het ontslag van negen Amerikaanse leden «van het secretariaat in het begin van de maand. De juristen advi seerden Lie, Amerikaanse leden van het secretariaat te ontslaan, die weigerden te antwoorden op vragen van een Ameri kaanse Senaatscommissie over communis me of ondermijnende invloeden. De Algemene Vergadering heeft tot op neming van de kwestie op de agenda be sloten. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 Januari U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE (ANP). Door de Indonesische immi gratiedienst is voor het reizen naar Indo nesië ook voor Nederlanders een visum verplicht gesteld. Eertijds was de immigra tie van Nederlanders in Indonesië geregeld volgens de „oproep-procedure", waarbij voor een reis naar Indonesië een door de immigratiedienst in Djakarta vast te stel len „oproepnummer" voldoende was. Bij deze procedure was het mogelijk, dat de werkgevers een groot deel der formalitei ten voor de werknemers vervulden, het geen thans niet meer kan. Ovèrigens blijft de beslissing over de toelating bij het hoofd van de immigratiedienst in Djakarta. Ook in de bepalingen voor zakenbezoe- ken is een wijziging gekomen. Vóór 15 De cember kon het hoofd van de immigratie dienst in 's Gravenhage vergunningen af geven voor zakenbezoeken tot een duur van drie maanden. Volgens de nieuwe regeling zal over zakenbezoeken van langer dan 29 dagen in Djakarta worden beslist. (Van onze correspondent in Parijs) Het slotcommuniqué van de tiende NAVO- conferentie, die gisteren in Parijs eindigde, is waarschijnlijk wel een van de vaagste stukken geworden, ooit na een internatio nale samenkomst uitgebroed. Toch had men zich de laatste middag nog beijverd het do cument met enige gemeenplaatsen wat te stofferen, maar het was onbegonnen werk. Het is zo voornamelijk bij adviezen ge bleven, die de regeringen zijn gedaan voor de volgende paar maanden, die verlopen zullen vóórdat een nieuwe conferentie in het vroege voorjaar weer in Parijs zal wor den gehouden. Van de 15 punten die in het communiqué zijn opgesomd, waren er slechts twee be kend. Lord Mountbatten werd zoals men weet tweede commandant in het Mid dellandse Zeegebied, waardoor een Engels- Amerikaans oud zeer uit de wereld werd geholpen, en verder werd besloten de gor del vliegvelden van de zogenaamde infra structuur verder uit te breiden. Er wordt daarvoor bijna 900 millioen gulden uitge trokken, en dat is ongeveer de helft van het bedrag dat oorspronkelijk beraamd was. Voor de verdeling van die last gelden vrijwel de maatstaven, die in Lissabon al werden bepaald en dat wil voor ons zeggen dat Nederland iets meer dan 4 percent bij zal moeten dragen. Alleen Amerika en Engeland hebben hun onderlinge verhou dingen gewijzigd. Over het berekenen der contributies is even voor het sluiten van de markt nog vin nig gestreden en daarbij zijn speciaal de ministers Eden en Van Zeeland elkaar in de haren gevlogen. De Belgische minister had zich op het Franse standpunt gesteld, dat alle bijdragen in een gemeenschappelijke pot moesten worden gestort, waaruit dan, onafhankelijk van geografische over wegingen, die uitgaven zouden dienen te worden gedaan, die strategisch het meest nodig zijn. Eden schoot na Van Zeelands woorden zo heftig uit zijn slof, dat men even moeite had de Britse aristocraat in hem te blijven herkennen. Hij vond dat elk land éérst voor zijn eigen militaire behoeften moest zorgen, en dat de NAVO zich dan wel beperken kon tot de onderlinge coördinatie. Na de conferentie zijn de sterren in het kleine perszaaltje nog ieder een keer voor het voetlicht getreden. Om beurten zag men hen plaats nemen achter een soort toonbank, waarop veertien papieren vlag getjes waren geplakt, om vandaar onder de •brandend hete magnesiumlampen hun oor deel, (over het algemeen een zeer optimis tisch oordeel uiteraard), over de successen van de vergadering te geven. Van hen was de Franse minister van De fensie, Pleven, met zijn droge gezicht mis schien de helderste. Schuman. wiens stem zo hees was gepraat, dat men hem ternau wernood meer verstond, de goedmoedigste en de gemoedelijkste, Eden de behendigste, de Deen Kraft de wijdlopigste en Acheson zeker de meest bewogene. Achesons afscheid Acheson heeft gisteren in Parijs zijn poli tieke zwanenzang gezongen en heeft zowel op zijn collega's als op de pers daarbij een zeer diepe indruk gemaakt vanwege de oprechte menselijkheid, die uit zijn woor den sprak. Pleven zei, dat hij deze confe rentie zijn hele leven zeker niet vergeten zou, alleen al door die diep bewogen speech van Acheson. De Amerikaanse minister, die nu van het internationale podium ver dwijnt, heeft als het ware zelf zijn politieke testament geopend. Hij heeft in heldere en eenvoudige termen de lijnen aangegeven die hij, sinds hij in de sporen van zijn grote voorganger Marshall trad, gevolgd heeft en daarna een klemmend beroep op zijn col lega's gedaan om de idee van de Atlanti sche eenheid en de Atlantische solidariteit hoog te blijven houden. Wanneer zijn woorder. getuigden van voldoening over de resultaten die de laatste jaren waren ge boekt, dan sprak er zeker vooral ook de be zorgdheid uit, over de wijze, waarop zijn levenswerk door anderen zal worden voort gezet. Of hij met zijn republikeinse opvol ger Dulles over de toekomstige Ameri kaanse politiek in de Atlantische gemeen schap had gesproken, vroeg men hem. Ja, antwoordde Acheson. Maar wat een even tueel accoord behelsde, kon hij onmogelijk onthullen. Toen Acheson even later het zaaltje ver liet, voelde men dat hier een groots man vertrok, die zijn taak nog niet als voltooid beschouwde en niemand kon de menselijke tragiek van dit moment ontgaan. Op de Eerste Kerstdag zal Koningin Juliana via de radio een Kerstbood schap richten tot het Nederlandse volk. 's Middags om twaalf uur zal deze toe spraak over beide zenders worden uitgezonden in een Nationaal pro- gramma. TEL AVIV (Reuter). De Israëlische minister-president. Ben Goerion, heeft he den het ontslag van zijn coalitieregering bij president Ben Zvi ingediend. Ben Goerion nam dit besluit nadat de partijen, die deel uitmaken van de huidige coalitie, zich opnieuw hadden gegroepeerd. Men verwacht dat de premier in het ko mende weekeinde een nieuwe coalitierege ring van twee partijen zal vormen: de Israëlische socialistische partij en de al gemene Zionistische partij. BELGRADO (Reuter) De Joegoslavi sche minister van Buitenlandse Zaken, Kardelj, heeft in een rede in de commissie voor de buitenlandse politiek van de Joe goslavische Nationale Vergadering ver klaard, dat de benoeming van aartsbisschop Stepinac tot kardinaal deel uitmaakt van een „anti-Joegoslavische actie van het Vaticaan." Iïet Vaticaan had Stepinac tot kardinaal benoemd om „de Joegoslavische openbare mening en de Joegoslavische regering te tarten." Deze campagne van het Vaticaan stond in verband met het komende bezoek van Tito aan Engeland op uitnodiging van de Britse regering. Over Stepinac zeide Kardelj, dat hij de morele en feitelijke verantwoordelijkheid draagt „voor de bloedbaden onder en de vernietiging van de orthodoxe en Joodse bevolking gedurende het Quisling-regiem van Pawellitsj." (Pawelitsj was eerste minister van de pro-Duitse marionetten regering van Kroatië van 1941 tot 1944). Hij zeide, dat de Joegoslavische regering Stepinac niet had vrijgelaten omdat zij haar oordeel over hem gewijzigd had, maar „vanwege haar democratische houding ten opzichte van de Godsdienstige gevoelens van een deel van de Joegoslavische bevol king en die Katholieken in het buitenland, die door de invloed van het Vaticaan van mening waren dat de Katholieke kerk in Joegoslavië werd vervolgd." (Aartsbisschop Stepinac werd een jaar geleden voorwaar delijk vrijgelaten, nadat hij vijf jaren van de straf van zestien jaar had uitgezeten. Hij werd veroordeeld wegens „misdaden tegen de staat"). De houding van het Vaticaan is volgens Kardelj een aanwijzing dat er een nieuw conflict tussen kerk en staat in Joegoslavië cp punt van uitbreken staat. Kardelj zeide, dat Joegoslavië zijn poli tiek jegens de kerk niet zal veranderen, ondanks de verbreking van de diplomatieke betrekkingen met het Vaticaan. naar groepen opstandelingen, die, naar men vermoedt het land uit Libië zijn bin nengekomen. Naar Franse kringen aannemen, zijn deze lieden in Libië georganiseerd en ge oefend door leden van de nationalistische „nieuwe grondwetspartij". Zij zouden in groepen van 15 over de grens komen en zich later verspreiden. Een Franse woordvoerder deelde mede, dat deze opstandelingen waarschijnlijk verantwoordelijk zijn voor de aanslagen die in de laatste weken in Tunesië zijn gepleegd. Onlangs onderschepten Franse woestijn troepen een groep van vijftien opstande lingen, waarvan er elf werden gedood. Op sommige lijken vond men identiteitskaar ten waarop de woorden „Commando Fer- hat Hached" voorkwamen. Over het aantal opstandelingen dat op deze wijze Tunesië is binnengekomen, kon men in kringen van de Franse residentie geen juiste gegevens verstrekken. Het zouden er wel enige honderden kunnen zijn, aldus een schatting in genoemde kringen. De vijf voornaamste leden van het plaatselijke comité van de nationalistische „Istiqlal" in Settat in het gebied van Ca sablanca zijn gearresteerd. Ook in Casa blanca zijn enige personen gearresteerd. In het gebied van Ouidja zijn twintig personen wegens politieke activiteit gear resteerd, alsmede acht kooplieden, die hun winkels gesloten hielden. De „democratische onafhankelijkheids partij", de op één na grootste nationalis tische Marokkaanse partij, heeft de dag van heden verklaard tot een dag van rouw en gebed. BRUSSEL (A.N.P.) De Sibelux, een organisatie, die de Belgische industriëlen in zich verenigt, die ontevreden zijn over de Nederlandse concurrentie, laat thans huis aan huis in alle grote steden van Bel gië pamfletten bezorgen, waarin stemming wordt gemaakt tegen de Benelux. „Bene lux bedreigt u rechtstreeks. Denkt aan uw vrouw en aan uw kinderen, aan uw ouders", zo heet het in dit met foto's ver luchte vlugschrift. „België is geen Nederlandse kolonie," zo heet het verder. „In 1830 kwamen onze voorouders in opstand" (opschrift boven foto van gravure, die de Belgische onaf hankelijkheidsstrijd van 1830 weergeeft). „Thans eisen wij een herziening der Bene- lux-overeenkomsten". Het pamflet geeft een aantal opnamen weer van de weder opbouw in Nederland met daarnaast een Belgisch stempelbureau. waar Belgische werklozen te wachten staan. Hieronder schrijft, de Sibelux: „Deze wederopbouw in Nederland wordt betaald met de werk loosheid in België. Weet u dat sedert de bevrijding België 4 milliard francs heeft geleend aan Nederland? Met ons geld heeft het zijn havens uitgerust en zijn zaken leven ontwikkeld. Het heeft fabrieken ge bouwd, die de onze kapot maken. Waar om? Omdat in Nederland een arbeider 100 francs verdient, daar waar gij er 200 francs ontvangt? orrr noococoooocoooooofYJCooooooooooooroaxoornrr r* *xx> PLAATSELIJK MIST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond, opgemaakt om 10 uur: Plaatselijk mist, overigens veel bewol king met aanvankelijk voornamelijk in hel Westen en Zuiden van het land enige sneeuw of regen. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost. Weinig verandering in temperatuur. 20 December Zon op 8.45 uur, onder 16.30 uur. Maan op 11.20 uur, onder 20.51 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 19 December Hoog water: 5.04 en 17.19 uur. Laag water: 0.38 en 13.04 uur. Zaterdag 20 December Hoog water: 5.49 en 18.06 uur. Laag water: 1.26 en 13.51 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1