Misverstanden in de ministerraad Voor werkverruiming kan in 1953 f 400 millioen worden besteed Wereldnieuws Plannen tot belastingverlaging Amerikanen moeten in Franse militaire dienst Het overleg met de West De radio geeft Zaterdag LOOSJES Lord Nuffield trekt zich terug Nieuwe legerchef prijst Nederlandse missie PANDA EN DE MEESTERDOKTER Toch ió Wet zo Dure v J Achttien koeien en drie kalveren verbrand Kerkelijk Nieuws Order voor honderd locomotieven 'n TIP VAN BOOTZ Woonwagenbewoner vrijgesproken van moord Indonesië VRIJDAG 19 DECEMBER 1952 Minister Suurhoff verklaarde gisteravond in de Tweede Kamer bij de verdediging van de begroting van Sociale Zaken dat het mogelijk is volgend jaar in het belang van de werkgelegenheid f 400 millioen te besteden zonder dat daardoor de betalings balans te zwaar wordt belast. Voor de werkverruiming is een bedrag van f 210 mil lioen reeds in de diverse begrotingen voor 1953 verwerkt. Naast die f 210 millioen komen er nog andere uitgaven in de naaste toekomst: huurcompensatie, pensioen verhoging overheidspersoneel en investering in spoorwegen en vliegtuigindustrie. Er zijn plannen om te komen tot een zekere verlaging van de belastingen. Tezamen met de uitgaven voor de werkverruiming komt men dan tot een bedrag van f 300 a f 400 millioen. In hoeverre door het uitvoeren van open bare werken en andere maatregelen de werkloosheid zal verminderen valt niet te zeggen. Aangenomen wordt dat iedere be steding van 100 millioen werkgelegen heid schept voor 10.000 personen. De ver wachting voor het komende jaar is dat de werkloosheid gemiddeld 130.000 personen zal bedragen indien er geen extra maat regelen worden genomen. Dat aantal is te hoog. Het bestrijden van de werkloosheid door het uitvoeren van openbare werken is aan grenzen gebonden. Voornamelijk moet de bestrijding geschieden door in dustrialisatie, vergroting van de export en emigratie. Er zal daarom twee millioen gulden ter beschikking van de Commissaris voor de Werkgelegenheid worden gesteld voor de aanstelling van personeel ter voorbereiding van openbare werken. De regering voert een actieve emigratie- politiek door inschakeling en aanmoedi ging van de maatschappelijke organisaties op dit gebied, door verruiming van de ca tegorieën die voor (hogere) subsidie in aanmerking komen, door het verkennen van nieuwe emigratie-mogelijkheden in vreemde landen en door het verruimen van de mogelijkheid kapitaal naar het bui tenland mee te nemen. Iedere adspirant- emigrant komt thans in beginsel voor sub sidie in aanmerking, met uitzondering van individuele gevallen van zo genaamde hooggeschoolden, die door hun vertrek de Nederlandse economie ernstig zouden schaden. Zestig procent van de emigran ten naar Australië heeft daar een „be schermheer" gehad. Loonpolitiek Het zou mij niet verbazen als er in onze geleide loonpolitiek meer differentiatie is voor extra prestaties dan vroeger, zei mi nister Suurhoff. Vroeger kende men slechts het onderscheid tussen ongeschoolden, ge- oefenden en geschoolden. Thans onder scheidt men veel meer groepen door een wetenschappelijke beoordeling van de werkzaamheden. Er bestaan thans veel meer objectieve tariefsystemen dan vóór de oorlog. Sedert 1946 is het verschil tus sen geschoolden en ongeschoolden gelei delijk groter geworden. De loonpolitiek heeft ook niet geleid tot een vermindering van het aantal vakarbei ders. De geleide loonpolitiek heeft er voorts toe geleid dat de E.V.C. buitenspel is ge zet. Het grote goed van de arbeidsvrede is daarmee gediend, zei minister Suurhoff. Men bepleit nu meer vrijheid in de loon politiek, maar het is de vraag hoe dat mo gelijk is zonder de bijl te leggen aan de wortel van het na-oorlogse loonsysteem. Geen van de Kamerleden heeft volledige vrijheid bepleit. De heer Stapelkamp (A.R.) wilde de werkgevers de vrijheid laten voor individuele extra prestaties iets boven de vastgestelde lonen uit te gaan. Die mogelijkheid zou echter uitdijen tot uitbetaling van die hogere lonen aan allen, waarmee het systeem van de werkclassifi- catie verloren zou gaan, aldus de minister. ADVERTENTIE De heer Van der Ploeg (K.V.P.) wilde al thans de zeer winstgevende bedrijfstakken vergunnen binnen bepaalde grenzen iets hogere lonen te betalen. Maar dit zou vol gens de minister leiden tot arbeidsconflic ten omdat iedere vakbond zou trachten de maximumgrens te bereiken. Binnen de geleide loonpolitiek is er reeds de mogelijkheid tot individuele winst deling door de arbeiders, hetgeen de heer Van Leeuwen van de V.V.D. had bepleit. Maar het middel mag niet worden ge bruikt om het loonsysteem te ontduiken. Daarom moeten de statuten een bepaling over de winstdeling bevatten. Over de lonen van de middengroepen valt weinig te zeggen omdat deze niet door de loonpolitiek zijn beïnvloed. Afgewacht moet worden het advies van de Sociaal- Economische Raad over de loonvorming. Het vrijgestelde bedrag voor de aftrek van eigen inkomsten bij de, ouderdoms- uitkering zou de minister zelf ook willen verhogen tot 200. De regering wil nog eens overwegen of die verhoging mogelijk is nu grote uitgaven worden gedaan ten behoeve van de werkgelegenheid. Als er wijziging in het bedrag moet komen wil de regering daarin tevens de huur com pensatie betrekken. Een verdere progressie in de kinderbij slag is een gevoelig probleem en minister Suurhoff was daarom van mening dat men van hem niet mocht verwachten dat hij nu reeds met afgeronde voorstellen kon komen. Staatssecretaris Van Rhijn verklaarde tenslotte dat de practijk met de wacht geld- en werkgelegenheidsverzekering niet onbevredigend is verlopen tot nu toe, al zijn er nog onregelmatigheden. PARIJS (Reuter). De Franse natio nale vergadering heeft met overwel digende meerderheid een wetsontwerp goedgekeurd, dat jonge Amerikanen, die een jaar of langer in Frankrijk wonen, verplicht zich voor dienstneming in het Franse leger te melden, waar zij achttien maanden onder de wapenen zullen worden gehouden. De wet zal betrekking hebben op buiten landers tussen achttieneneenhalf jaar en 25 jaar uit landen, die Franse inwoners eveneens verplichten dienst te nemen. Dit geldt in feite slechts voor Amerika, dat sinds 1951 een dergelijke wet bezit. De rapporteur van de commissie voor defensie der Assemblée zeide, dat de Franse wet een „represaille" vormde, doch dat de wet nodig is, omdat tot nu toe alle besprekingen over dienstplicht van in Amerika wonende Fransen op niets uitge lopen waren. Thans zou tussen beide lan den nog een regeling getroffen moeten worden, opdat de opgeroepenen niet twee maal dienstplichtig zouden zijn. De wet moet nog door de senaat goed gekeurd worden. Men neemt aan, dat zij over tien dagen van kracht wordt. De K.L.M. overweegt begin volgend jaar een lijn op Hannover en Bremen te openen, indien de Nederlandse en de West-Duitse regering, daarvoor toestemming geven. Donderdagavond is bij een korte maar felle brand de koeienstal van de landbou wer C. Simons aan de Blauwe Sluis te Steenbergen geheel in de as gelegd. Acht tien koeien en drie kalveren kwamen in de vlammen om. Het vuur ontstond in de benzinemotor, waarmede de melkinrichting werd gedre ven. De brand breidde zich zo snel uit, dat slechts acht koeien losgesneden konden worden. Vijf van deze beesten hadden ech ter zulke ernstige brandwonden, dat zij af gemaakt moesten worden. Van de in ventaris kon niets worden gered. Gcref. kerken Bedankt voor Zuid-Beijerland S. van Bek- kum te Giessen-Oud en Nieuwkerk. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Hilversum, G. Hagens te Schiebroek-Hillegersberg-te Voorburg. B. Geuchies te Wapenveld. De N.V. Heemaf te Hengelo heeft van de Nederlandse Spoorwegen een order ont vangen voor 100 Diesel-electrische loco motieven, uit te voeren in samenwerking met de Koninklijke Machinefabriek Gebrs. Stork en Co. N.V. te Hengelo en de N.V. Allan en Co. te Rotterdam. ADVERTENTIE Het gaat nu weer dooien of vriezen Sneeuwregenkou gevat.... niezen: En is het zo laat Volg dan op deze raad; Neem Boofz' Tip en Uw kou pakt de biezen: Iniz. Hr. A. J. V., Heemstede ontv. 1 fl. Tip en 1 fl. Bootz' Apricot Brandy. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30—12.33 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Concert. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Gemengd koor. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.40 Fanfare-orkest. 16.00 Omroeporkest en solisten. 16.30 De schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevarieer de muziek 18.15 Journalistiek weekover zicht. 18.25 Oude Kerstliederen. 18.45 Buiten landse correspondenties. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Pla ten. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken, causerie. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd pro gramma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 Kamerorkest, klein koor en solisten. 23.45 24.00 Blazersensemble. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.30 Orgelspel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de ar beiders in de continu-bedrijven. 11.30 Alt viool en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Orgel. 13.00 Nieuws. 18.15 Commentaar. 13.20 Dansmu ziek. 13.50 Radioweekjournaal. 14.15 Dames koor. 14.35 Gronings programma. 15.00 Ama teursprogramma. 15.30 Eerst denken, dan doen, causerie. 15.45 Metropole-orkest en solisten. 16.10 Sportpraatje. 16.30 Kamer orkest. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Filmprogramma. 18.40 Regeringsuitzen ding: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepar tout, causerie. 19.45 Het Oude Testament in deze tijd, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Geva rieerd programma. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Onder de pannen, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Re portage. 23.25—24.00 Verzoekprogramma. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Muziek kapel en solist. 15.00 Platen. 15.15 Nederland se muziek. 16.00 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Verzoekpro gramma. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws 19.40 Dansmuziek. 20.00 Gevarieerd pro gramma. 21.15 Aceordeonmuziek. 21.30 Platen. 21.45 Aceordeonmuziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Dans muziek. Dr. Drees is zowel een gemoedelijk als een bescheiden man. Dit siert de mens in hem, maar soms kan die geaardheid de minister-president Drees parten spelen. Dit nu is, meen ik, bij de jongste parle mentaire en andere verwikkelingen aan gaande de West het geval geweest. Een minister-president heeft te waken voor handhaving en bevordering van de eenheid tussen de leden van het kabinet, in het bijzonder bij het optreden tegenover de Kamers. Nu heeft er aan de wijze, waarop minister-president Drees zich van die taak heeft gekweten ten aanzien van de pogingen, die minister Kernkamp heeft ondernomen om de destijds vastgelopen wagen van de Ronde Tafel-Conferentie met de West weer op gang te krijgen, een en ander ontbroken. Een van de duidelijkste bewijzen, dat er iets niet helemaal deugde, was wel, dat er Woensdagavond in 's Lands vergaderzaal allerlei uit besprekingen in de minister raad ter tafel moest komen en de Kamer zelfs onthaald werd op tweeërlei lezingen van achter de ministerstafel over hetgeen er in een bepaalde vergadering van de mi nisterraad zou zijn gebeurd. Het hoog te houden en toe te passen beginsel van de ministeriële homogeniteit vereist, dat de ministerraad naar buiten als één-en-onver- deeld optreedt. De minister-president moet ervoor zorgen, dat van hetgeen de minis terraad bespreekt, niets tegenover de bui tenwacht blijkt. In dit opzicht heeft dr. Drees nu gefaald. Nu is wellicht als ver zachtende omstandigheid aan te voeren, dat men tenslotte ondekt zou hebben, dat er tussen de ministers onderling nog enige misverstanden bestonden. Wat die misverstanden betreft: alle mi nisters met dr. Drees aan het hoofd wisten heel goed, juist na de ter R.T.C. ontstane wrijving, speciaal met Suriname, dat zo minister Kernkamp te New York redelijke kans op slagen moest hebben, hij het oude bezwaar van Suriname diende weg te ne men, dus erkenning van het zelfbeschik kingsrecht in dier voege, dat het in theorie ook zelfs een recht tot afscheiding zou in houden. Toen de minister-president het voor hem en voor de vice- minister-presi dent bestemde, door minister Kernkamp mede namens minister Luns gezonden tele gram van 11 November ontving, dat de vijf punten inhield (waaronder erkenninf van het zelfbeschikkingsrecht) konden zij be grijpen dat de Surinamers inzake dat theoretische recht van afscheiding zekere voldoening hadden gekregen. Maar ook na dat telegram is dit nog eens duidelijk aan het licht getreden bij de door minister Kernkamp bij zijn aankomst op Schiphol gedane mededelingen. Enkele dagen later bracht minister Kernkamp over het over leg met de West mondeling rapport uit. Het is niet aan te nemen dat de leden van de ministerraad niet met de grootste aan dacht geluisterd zullen hebbe. Minister Kernkamp zei in de Kamer, dat er over zijn rapport geen gedachten- wisseling plaats vond. De minister-presi dent verbetex-de echter even later deze voorstelling van zaken met de opmerking: „Er is een korte discussie geweest over deze aangelegenheid. Een verschil van in zicht over interpretatie was wel duidelijk geworden. Van een grote tegenstelling is niet gebleken". Dit laatste alsook het feit, dat er verder niets werd beslist, verklaart wellicht de kleine vergissing van minis ter Kernkamp. Van verloochenen van minister Kern- kamp's beleid was geen sprake. Aldus zei dr. Drees, die er aan toevoegde, dat als dit de opvatting geweest ware, de minister raad zulks heus wel zou hebben kenbaar gemaakt. Geen verdere beslissing is er ge nomen, ook geen beslissing tot aanhouding van de hele zaak en tot nadere bespreking daarvan. Het achterwege blijven hiervan kon minister Kernkamp inderdaad in de gegeven omstandigheden beschouwen als een stilzwijgende aanvaarding van zijn accoord met de West. In de Memorie van Antwoord werden de vijf punten, die de grondslag van het accoord vormden, opgenomen. Dit stuk ging op 11 December in zee, dus vijf dagen voor het openbaar debat. Zo hij zich toen rekenschap had gegeven, dat er toch aan de ministeriële homogeniteit ten opzichte van hetgeen met die vijf punten ten nauw ste samenhing nog iets haperde, had de minister-president dienen te bevorderen, dat er onder die omstandigheid geen open baar debat over die vijf punten zou plaats vinden. Voor zover bekend is ondernam dr. Drees geen poging om een dergelijk debat achterwege te doen blijven. Dit zou nu óf ADVERTENTIE CORDUROY PANTALONS vanaf 6 jaar M. DOUWMA EN ZOON Gen. Cronjéstr. 42-44, Tel. 15438, Haarlem aan een verzuim zijnerzijds moeten worden toegeschreven, óf aan iets anders. Met name rijst thans de vraag, of misschien de „misverstanden" eigenlijk pas aan het licht zijn gekomen, toen in de kring van profes sor Romme's fractie aan de vooravond van de Kamerdiscussies zich ernstig verzet met betrekking tot de kwestie van het afschei- öingsrecht had geopenbaard. Waarom, zo kan men zich voorts afvra gen, heeft de minister-president, die te voren toch wel geweten zal hebben, dat er een politieke storm op komst was, niet reeds de eerste avond in de Kamer zijn pai-lementair onervaren ambtgenoot Kern kamp ter zijde gestaan? En nog sterker dringt zich de vraag op, waarom er althans niet, nadat de storm losgebarsten was, de volgende dag een extra-ministerraad is ge houden. Ware dat ondoenlijk geweest, dan zou toch tenminste de minister-president goed gedaan hebben vooraf ter dege met zijn collega Kernkamp te overleggen om trent de wijze, waarop deze zich zou ver weren. Het was zonneklaar, dat een dei"ge- lijk overleg niet heeft plaatsgevonden. Met het gevolg dat de minister van Overzeese Rijksdelen aanvankelijk zijn positie, wat betreft de mede-verantwoordelijkheid van de gehele ministerraad, nodeloos ver zwakte. Pas na de pauze en pas na de replieken plaatste de minister-president ruiterlijk de eigen verantwoordelijkheid, alsmede die van zijn collega's, in het volle licht. En ook pas toen bleek, dat minister Luns, het „troetelkind" van de juist de aanval ontketend hebbende K.V.P., van het begin af volkomen met het beleid van minister Kernkamp accoord was gegaan. De minister-president had beter gedaan, wanneer hij bevorderd had, dat hierop tijdiger in de discussie de aandacht ware gevestigd. Dr. Drees slaagde er in olie op de golven te werpen. Tevens was een grote verdien ste van zijn uiteenzetting, dat hij voor de goede luisteraar de zaken tot haar ware verhoudingen terugbracht. Deze waar dering echter kan mij niet beletten tot de slotsom te komen, dat de minister-presi dent deze 'keer niet nauwlettend en tevens doortastend zorg heeft gedragen voor een homogeen regeringsbeleid, gelijk dat naar buiten, onder meer tegenover de volksver tegenwoordiging, tot uiting dient te komen. Dr. E. VAN RAALTE De Bredase rechtbank heeft de twee woonwagenbewoners J. B; en S. J. vrijge sproken van de beschuldiging van moord op de 87-jarige Oosterhouter Adriaan Bro- ders, die op 24 Augustus van dit jaar in het Wilhelminakanaal te Oosterhout ver dronk. De officier van justitie had tijdens de zitting van de rechtbank op 4 Decem ber tegen de beide verdachten 8 jaar ge vangenisstraf geëist. De rechtbank achtte de aanklacht niet bewezen. ADVERTENTIE BOEKEN KALENDERS KERSTKAARTEN AGENDA'S Gr. Houtstr. 100 Tel. 17472 Rijksstraatweg 125 Tel. 23991 LONDEN (United Press) Lord Nuf- field, de Engelse autokoning, heeft meege deeld, dat hij zich terugtrekt uit zijn werk zaamheden als president van de Austin- Morris-fabrieken en dat hij zijn werkzaam heden heeft overgedragen aan de 55-jarige Leonard P. Lord, die tot nu toe hoofd van de Austin-fabrieken was. Nuffield is thans 75 jaar oud. Hij heette oorspronkelijk William Richard Morris en is zijn loopbaan begonnen als fietsenher- steller. Hij was toen 16 jaar oud en had een aanvangs-kapitaal van 4 pond. Op het ogenblik vertegenwoordigd zijn automo biel-industrie een waarde van 72 millioen pond. Toen in 1912 Ford zijn beroemd model-T op de wegen van Amerika bracht, kwam Nuffield met de Morris-Oxford voor de Engelse wegen. Hij werd in snel tempo millionnair en door de samensmelting ver leden jaar van de Morris- en Austin- fabrieken werd hij het hoofd van op drie na de grootste automobiel-industrie ter wereld. „Ik heb nu bijna 60 jaar het roer in han den gehad," zei Lord Nuffield, „en ofschoon ik met genoegen mag zeggen, dat ik goed gezond ben voor mijn leeftijd, lijkt me dit een geschikt ogenblik om de verantwoor delijkheid in zaken aan een jongere gene ratie over te geven." Lord Nuffield heeft erin toegestemd de titel van ere-vooi-zitter van de British Motor Corporation te behouden. DJAKARTA CAneta) Morgen zal in Djakarta kolonel Nasution zijn bevoegd heden overdragen aan kolonel Bambang Sugeng, die is benoemd tot fungerend chef staf van de landstrijdki-achten. Kolonel Bambang Sugeng verklaarde in middels dat hij niet als voorwaarde heeft gesteld bij de aanvaarding van zijn nieuwe functie, dat generaal-majoor Simatupang zou moeten heengaan als chef-staf van de weermacht. Op een vraag naar zijn mening over de minister van Defensie zeide kolonel Su geng, dat deze een politieke figuur is en daar militairen zich niet hebben te be moeien met de politiek, wenste hij hierover geen verklaring af te leggen, zeggende dat dit geheel een zaak is, die de regering aan gaat. Op een vraag over de Nederlandse mili taire missie zeide kolonel Sugeng, dat de Indonesische weermacht zeker nog een militaire missie nodig heeft. Het is een aan gelegenheid van de regering om te bepalen, waar zij deze missie wil aantrekken. Over de werkzaamheden van de Neder landse militaire missie in Oost-Java, waar kolonel Sugeng commandant is geweest van de Brawidjaja-divisie, zeide hij, dat de missie haar taak uitstekend verricht en dat de verhouding met de Indonesische weer macht niets te wensen overlaat. 47. Doch zo ver was het nog niet. Iedere morgen verscheen dokter Joris Goedbloed Esculapus in de ziekenkamer. „Wel, mijne lieren", sprak hij dan, „laat ons nog wat knoop-gymnastiek doen'. Alle bacteriën zijn nog lang niet gedood! Hup twee, drie, vier! Hup twee, drie, vier! Iets dieper doorbuigen, waarde collega! Wanneer ge tenminste prijs stelt op een spoedig her stel!" Panda begon zich echter hoe langer hoe vaker af te vragen, waarom Joris hen nog steeds niet de witte pillen toediende en waarom het drietal zich zo gedwee naar al zijn luimen voegde. Zelfs graaf Isev Grim protesteerde nauwelijks meer. „En dat is toch helemaal niets voor hem dacht Panda. Er was nog iemand, die zich verbaasde. Dat was dokter Esculapus. Verwonderd sloeg hij zich voor het voor hoofd, toen hij een krantenjongen hoorde schreeuwen: „Lees het allerlaatste nieuws! Slaapziekte-epidemie bijna geheel bedwon gen door dokter Esculapus!" „Wat?", mom pelde dc nkter„Dat moet een bedrieger zijn! Ic die mijn naam misbruikt!" Ongeveer 200 Amerikanen, die zich in April van dit jaar op buitengewone wijze hebben ingespannen om het bezoek van Koningin Juliana en Prins Bernhard aan de Verenigde Staten tot een succes te maken, zullen van H.M. de Koningin als blijvende herinnering aan haar bezoek een tegel ontvangen, die bij „De Porceleyne Fles" te Delft werd vervaardigd. Het is een cloisonné tegel, van ongeveer 15 cm. in het vierkant, gesierd met het Nederlandse wapen tegen een blauwe achtergrond. Overstroming. Uit vele leden van Frank rijk zijn overstromingen gemeld. Door het 'hoge water van de Garonne staat een deel van Bordeaux ondeir water. Honderden gezinnen moesten worden geëvacueerd. Ook elders in Zuid- en Zuidwest-Frankrijk stijgt het peil der rivieren, tengevolge waarvan laag gele gen steden en dorpen, alsmede honder den hectares bouwland zijn ondergelo pen. Tot dusverre zijn twee kinderen om het leven gekomen. Volksgezondheid. Een vorig jaar door pre sident Truman ingestelde commissie heeft een program voor de volksge zondheid op basis van vrijwilligheid voorgesteld, dat beoogt „geneeskundige verzorging van het hoogst mogelijke gehalte binnen 't bereik van een ieder te brengen". Volgens het plan zullen de federale regering en de regeringen van de staten jaarlijks gelden beschikbaar stellen. Hoewei de commissie in haar rapport niet het denkbeeld van presi dent Truman voor een verplicht systeem heeft overgenomen, gaat het plan echter verder dan het stelsel van vrijwillige verzekering, zoals voorge steld door het Amerikaanse genoot schap voor geneeskunde. Deze organi satie noemde Trumans denkbeeld „ge socialiseerde geneeskunde" en besteed de millioenen dollars om het te bestrij den. Hachelijk. 360.000 Joden in de Franse pro tectoraten Tunesië en Marokko bevin den zich in zeer hachelijke politieke, sociale en economische omstandighe den, zo wordt in een rapport van het instituut voor Joodse zaken van het Joodse wereldcongres gezegd. Bij het bekend maken van dit rapport zeide de voorzitter van het Amerikaanse Joodse congres, dr. Goldstein, te hopen, dat zowel de Franse regering en de UNO, als de nationalistische leiders alles zul len doen wat in hun macht ligt om de rechten van de minderheidsgroepen in Noord-Afri'ka te waarborgen. Instructie. De Russische commandant van Klosterneuburg, bij Wenen, heeft de districtsinspecteur van het onderwijs meegedeeld, dat alle schoolkinderen op straat Russische officieren moeten groe ten. In Oostenrijkse kringen wordt ver klaard, dat de schoolautoriteiten cate gorisch geweigerd hebben de kinderen een dergelijke instructie te geven. Arrestatie. De Argentijnse politie heeft elf vooraanstaande leden van de radicale oppositie-partij gearresteerd op be schuldiging vain het deelnemen aan een samenzwering tegen de veiligheid vain de staat. Volgens de politie waren in de woningen der gearresteerden in de pro vincie San Luis wapens en munitie ge vonden. Ongeluk. Dr. Julius Katz-Suchy, een voor aanstaand lid van de Poolse delegatie bij de UNO, heeft een schedelbreuk en verscheidene snij wonden opgelopen, toen hij met zijn auto tegen een brug leuning te New York reed. De Poolse correspondent Sophia Artymowska, die ook in de auto zat, kreeg talrijke snij- wonden en mogelijk een hersenschud ding. Gezicht. Het ontwerp van de presidentiële inwijdings-medaille bevalt de toekom stige president van de Verenigde Sta ten niet. Hij vond zijn gezicht te streng. Zijn mondhoeken zullen nu enigszins opgetrokken worden, om uitdrukking te geven aan de „karakteristieke Eisen- hower-opgewektheid", aldus heeft het inwijdingscomité medegedeeld. Overlijden. Het Braziliaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het Bra ziliaanse gezantschap in Wenen om in lichtingen verzocht omtrent de toe dracht van het overlijden van de Bra ziliaanse vakbondsleider Joaquim Teix- eira, die deelnam aan het wereldvre descongres te Wenen. Volgens de Bra ziliaanse politie staat Teixeira bekend om zijn anticommunistische gevoelens. Men zou het volgens AFP niet onmoge lijk achten, dat hij „geëlimineerd" is. Kerstman. In Huil werkt men thans dag en nacht aan een telefooninstallatie, waardoor de kinderen gedurende de Kersttijd hun wensen telefonisch aan het Kerstmannetje zullen kunnen ver tellen. Ieder, die het telefoonnummer van de Kerstman draait, zal een vro lijke stem horen zeggen: „Je spreekt met de Kerstman, Hallo, Hallo Dan zullen er enige ogenblikken stilte vol gen, om het kind de gelegenheid te ge ven te zeggen wat het wenst en dan vertelt de Kerstman een sprookje. ADVERTENTIE IN de loop der tijden zijn er vele verha len verteld van oude cognac, daterend uit de dagen van Napoleon, die tegen fa belachtige prijzen aan Amerikaanse mil- lionnairs werd verkocht. Het bedrag werd in deze uitzonderlijke gevallen bepaald door de vraag wat een zot er voor wilde geven, want in de meeste ge vallen was die cognac niet ouder dan u of ik en dat is geen leeftijd die door buiten staanders hoog wordt gewaar deerd. Maar, al werden de Ameri kaanse snobs dan lelijk bedro gen, we moeten hieruit niet de conclusie trekken dat er niet zeer oude wijnen zouden bestaan, ook al bevinden die zich niet in handen van Uncle Sam. De oudst bekende wijn bevindt zich in het wijnmuseum te Speyer. Deze wijn heeft de uitzonderlijke leeftijd van bijna 1700 jaar, maar door geleidelijke indroging is hij zo dik geworden dat hij niet te drin ken is en meer gelijkenis vertoont met stroop dan met wijn. De oudste drinkbare wijn ligt opgesla gen in de Raadskelder te Bremen en kan het volgende jaar op een ouderdom van drie eeuwen bogen, want hij stamt uit 1653. Ook wanneer men aanneemt df" deze wijn destijds tot de gewone soort behoor de die voor een bedrag van 5 cent per glas kon worden uitgeschonken, dan zou toch momenteel een glas van dit edele vocht méér dan f 1.800.000.moeten opbrengen, aangezien de simpele vijf cent door de interest van drie eeuwen zich 25 maal ver- dubbeld heeft. Eén enkele druppel van die wijn, slordig gemorst op het tafellaken, zou een verspilling van enige dui- Wlin zenden guldens betekenen! J Wie zich nu voorstelt, dat de na-oorlogse smokkelaars en sluikhandelaars zich in de Raadskelder aan deze wijn te goed kunnen doen, vergist zich deerlijk, want deze oude Bremer wijn wordt niet uitgeschonken, doch blijft rustig liggen, teneinde over nog eens 100 jaar f460,8 millioen gulden per glas te kunnen kosten, waarover een andere dagbladschrijver uw kleinkinderen dan weer in verbazing kan brengen. Wanneer aldus een glas wijn de waarde van een slagschip vertegenwoordigt, heeft het dan nog zin uw aandacht te vragen voor een mossel van 1000 kilo? Deze dier tjes bestaan toch heus! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2