Advies inzake subsidie aan balletkunst in Nederland Wel en wee der reclamefilm Uitgaan in Haarlem I. KAN Oranjeboom Agenda voor Haarlem Kan Een Eeuw geleden Tekenaar maakte valse muntbiljetten Mei V E L P O N zie je er geen barst van Succes der „Dollywood"- producties Hoe is het ontstaand Vóór zijn aanhouding had hij er in Haarlem juist 92 uitgegeven Inspiratie en business Bob de Lange leider van Het Vrije Toneel Brandkast van busbedrijf geforceerd; buit: 22.000 r Dit woord: KORNUIT Nederland schrijft in voor Davis Cup-tournooi Trouw- en Verlovingsringen VRIJDAG 19 DECEMBER 1952 Ballet Recital onder artistieke leiding van Sonia Gaskell geeft Zaterdagavond voor de tweede keer een openbare voorstelling in de Haarlemse Schouwburg als onderdeel van een grote tournée door Nederland, België, Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk. Op de foto ziet men de twee eerste solisten, Marianne Hilarides en Jaap Flier, tijdens een repetitie van hun duet uit „De Notenkraker" van Tsjaikofsky-Petipa. Deze twee jeugdige artisten treden voorts op in de moderne „Sonate" op muziek van Jan Mul. Als nieuw nummer vermeldt het programma de pas de trois uit „Het Zwanenmeer" door Louki van Oven, Maria Huisman en Conrad van de Weetering. Minister Cals heeft gisteren bij de be handeling van de begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen in de Tweede Kamer verklaard, dat de tijd rijp is voor een nationaal ballet, dat er binnen enkele maanden zou kunnen komen. Te vens wordt de stichting van een ballet school, zo mogelijk onder dezelfde leiding, overwogen. Voor dit doel wil het rijk een subsidie van vijftigduizend gulden geven. Aangezien dit ministeriële voornemen reeds geruime tijd bekend was er wordt al jaren gesproken over subsidie aan de danskunst zonder dat alle daarbij betrok kenen tot overeenstemming konden gera ken zijn er zowel ten departemente als elders plannen ter besteding van de te ver wachten bedragen opgesteld. Aangenomen mocht daarbij worden dat ook provin ciale en stedelijke overheden, die in som mige gevallen reeds geldelijke steun aan enkele bestaande groepen verleenden, hier aan op de een of andere wijze zouden kun nen medewerken. Het vérstrekkendste plan was dat van het Prins Bernhardfonds, dat de oprichting van een Nederlands Ballet Centrum voorstelde ter centrale financie ring van de danskunst op grond van een artistieke competitie, met naast het bestuur een „college van deskundigen" met in be paalde gevallen bindende bevoegdheden. Het plan van het Prins Bernhardfonds, op gesteld door de secretaris van deze stich ting, drs. J. Henrick Mulder, behelst bo vendien voorzieningen voor „het verster ken van de koopkracht in de markt". De gedachte in departementale kringen ging meer in de richting van rechtstreekse sub sidie aan één bepaalde groep, eventueel in samenwerking met gemeentebesturen, waarbij vooral ten aanzien van Den Haag grote verwachtingen werden gekoesterd. Mening der critici Na besprekingen ten departemente en ten kantore van het Prins Bernhardfonds heeft de Kring van Nederlandse Danscri- tici zich thans tot de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen gericht met een door het bestuur geredigeerd rap port, waarin een soort synthese van de beide plannen als meest gewenste moge lijkheid geopperd wordt. Aan dit rapport ontlenen wij de volgende passages: „Het balletleven in Nederland verkeert in een chaotische vrijheid en is een speel bal van toevallige opvattingen, toevallige ADVERTENTIE ondor fiat Vorstelijk glas bierl VRIJDAG 20 DECEMBER Frans Hals: „De onderdaan", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Detective story", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan de aap mens" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Scroo ge", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Always in my heart", alle leeft., 7, en 9.15 uur. City: „De madonna der zeven manen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De dood speelt mee", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Schat- eiland", 14 jaar, 8.15 uur. ZATERDAG 21 DECEMBER Stadsschouwburg: Ballet recital onder lei ding van Sonja Gaskell, 8 uur. Frans Hals: „De onderdaan", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur Rembrandt: „Detective story", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan de aapmens" 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Scroo ge", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Always in my heart", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Bij de marine", alle leeft., 2.15 uur. „De madonna der zeven manen", 18 jaar, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De dood speelt mee", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Schat-eiland", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. scholing, toevallige marktfluctuaties. Goede balletkunst kan slechts bestaan door per manente opleiding van zeer jonge krachten. De meeste Nederlandse dansers hebben een dilettantische opleiding genoten. In de gehele wereld is balletkunst alleen duurzaam door permanente subsidiëring van balletgroepen. In Nederland is drin gend behoefte aan althans één van over heidswege gesubsidieerde balletgroep. Door subsidiëring wordt een deel van het balletleven in Nederland geordend, ge waarborgd, gestimuleerd. Deze subsidiëring is een taak die tot de cultuurpolitieke func tie van de overheid behoort. De overheid kan niet treden in de direc te artistieke prestaties, doch zal zich door deskundigen laten voorlichten. De beste garanties zijn aanwezig voor een balletgroep, die onder artistieke lei ding van Sonia Gaskell wordt gesteld en onder zakelijke leiding van een door het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen met zorg samen te stellen be stuur. De Kring van Nederlandse Dans- critici acht het onwenselijk dat een der gelijk nationaal ballet zich als „Nationaal Ballet" zou aanduiden. Een volledig Opera-ballet is overbodig. Voor de behoefte van de Nederlandse Opera aan balletten in de gewone uitvoe ringen zou een kleine kern, desgewenst aan te vullen met krachten uit één der grote gesubsidieerde balletgroepen, de op lossing kunnen bieden. Het bovengenoemde bestuur kan ook het Opera-balletgroepje onder zijn hoede nemen, waardoor goede uitwisseling en samenwerking gewaarborgd worden. ADVERTENTIE Het balletplan van het Prins Bernhard fonds bevat twee juiste principes: a. De weerklank die de danskunst aller- wege in Nederland vindt (ook in de kleine plaatsen!) kan worden versterkt en „ge organiseerd" door „het publiek" gestructu reerd te zien en deze structuurelementen in de stimulering van de danskunst te be trekken. Schouwburgdirecties, kunstkrin gen, de drie vakcentrales en dergelijke in stellingen kunnen hierbij een belangrijke rol spelen. b. De invoering en bevordering van het competitie-element kunnen het ontstaan van een ongezond monopolie van één ge subsidieerde balletgroep verhinderen en daarmee verstarring en eenzijdigheid op heffen. De Kring van Nederlandse Danscritici ziet deze twee principes als aanvullend op genoemd plan tot onverwijlde stichting en ruime subsidiëring van althans één representatieve balletgroep. Het op te richten Nederlands Ballet Cen trum onthoudt zich van iedere „ordening" van het balletleven. Het aanvaardt de concrete situatie en beperkt zich tot ver sterking van de weerklank van de dans kunst bij het publiek en tot verstrek king van subsidies om het competitie element te bevorderen. Het bestuur van het Nederlands Ballet Centrum wordt bijgestaan door een Col lege van Deskundigen, dat bindende uit spraken geeft terzake van het artistieke niveau (niet: artistiek welslagen) van de te subsidiëren balletactiviteiten (choreo grafen, groepen, solisten, experimenten). Op verzoek van de secretaris van het Prins Bernhardfonds wees de Kring van Nederlandse Danscritici reeds een College van Deskundigen ten dienste van het Ne derlandse Ballet Centrum aan, bestaande uit: mejuffrouw Edith Schwarz, de heren W. Boswinkel, Ben van Eysselsteijn, P. Pijnenborg en de drie bestuursleden dr. L. Hornstra, J. Schultink en David Koning. Daar het geenszins noodzakelijk is dat alle deskundigen uit de Kring van Nederlandse Danscritici worden benoemd, geldt deze aanwijzing slechts voor een half jaar, dat is tot ultimo Mei 1953. Met het verlenen als zodanig van over heidssubsidies aan balletgroepen heeft het Nederlands Ballet Centrum geen bemoeie nis. Wel dient het van overheidswege sub sidies ter financiering van de voorgenomen plannen en ter verdere distributie te ont vangen. Het Nederlands Ballet Centrum kan zowel aan gesubsidieerde als aan on gesubsidieerde groepen en activiteiten fi nanciële steun verlenen, hetzij voor één keer. hetzij voor langere duur. Aldus het thans ter kennis van de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen gebrachte advies van de Kring van Nederlandse Danscritici. De Bredase rechtbank heeft de Tilburgse arts J. S. veroordeeld tot 6 gulden boete, omdat de arts geweigerd had nauwkeurig de doodsoorzaak in te vullen op een overlijdens- formulier, dat bestemd was voor de gemeen telijke secretarie. Dankzij de activiteit van ambtenaren van de douanerecherchedienst heeft de Amster damse politie de vervaardiger van een on bekend groot aantal over het gehele land verspreide valse muntbiljetten van een rijksdaalder kunnen arresteren. Hij is een 44-jarige tekenaar uit Amsterdam, die bij de politie een volledige bekentenis heeft afgelegd. Hij is ook de vervaardiger van de valse biljetten van tien gulden, die drie jaar ge leden in groten getale werden aangetrof fen. Toen de biljetten, waarnaar de verval sing was gemaakt, uit de circulatie werden genomen, heeft hij zich op de vervaardi ging van zilverbons van een rijksdaalder toegelegd. Hij is in Amsterdam aangehouden toen hij met een koffer op de Overtoom uit een tram stapte Ambtenaren van de douane- recherchedienst vroegen hem „wat heeft u in die koffer". Hij antwoordde „Van alles". De inhoud bleek te bestaan uit pak jes sigaretten, snoepgoed en vlees. Voor onderzoek werd de tekenaar naar een po litiebureau overgebracht, waar hij ver klaarde deze goederen met valse zilverbons te hebben gekocht. Hij was Woensdag met zijn auto, die hij zou hebben gekocht van de opbrengst van de indertijd vervaardigde tien gul den-biljetten, naar Haarlem geweest. In zijn koffer, zo verklaarde hij, had hij 150 valse briefjes van een rijksdaalder mee genomen. Bij zijn aanhouding waren er nog 58 over. Hij moet er dus in Haarlem, waar hij bij verschillende winkeliers kleine inkopen heeft gedaan. 92 hebben uitgegeven. Hij kreeg in Haarlem een defect aan zijn auto en keerde per trein naar de hoofd stad terug. Bij een huiszoeking in zijn wo ning in de Helmersstraat heeft de politie een volledige installatie voor het maken van de biljetten in beslag genomen. Bo vendien werden grote hoeveelheden siga retten en snoepgoed aangetroffen. De man geeft voor, dat hij geen hulp van anderen heeft gehad bij het maken van de valse zilverbons. Hij weet niet hoeveel biljetten hij heeft vervaardigd. Als zijn geld op raakte maakte hij een partij zilverbons en ging daarmede per auto naar diverse klei ne plaatsen en kocht bij winkeliers allerlei kleine artikelen. Inderdaad zijn in een groot aantal plaatsen van ons land in de loop der jaren valse zilverbons in beslag genomen; in Amsterdam 528. in Arnhem 109, in Leiden 46. en in Maastricht 181. Totaal zijn tot November 2986 valse munt biljetten in beslag genomen. De biljetten zijn naar het oordeel van deskundigen buitengewoon goed nage maakt. ADVERTENTIE ZO GOED LilMT VELP0N VRAAG DE JUISTE SOORT Veelvuldig in verschijningsvorm is de cinematografie. Het jour naal, de documentaire, de speelfilm. Naar aanleiding van de dezer dagen in Cinetone gehouden dag der reclamefilms is het niet ondienstig ook aan dit specimen der filmkunst onze aan dacht te besteden. Verreweg het beste part der Nederlandse reclame-films komt uit de studio's van Joop Geesink, wiens „Dollywood"-producties zich ook buiten onze grenzen een faam hebben verworven. Men kan zeggen, dat het Nederlandse bios cooppubliek zelf het eerste is geweest om de verdiensten van Geesink's poppenfilms te onderkennen. Opgediend als hors d'oeuvre in het voorprogramma bleken zij soms heel wat belang rijker dan de hoofdschotel. Hun geestige pointe, hun vermake lijke parodieën en vergelijkingen, de originele visie die zij ons serveerden op de zaken, die zij propageerden, dat alles droeg er toe bij om hen populair te maken. En wat meer zegt: zij buitten de mogelijkheden van het filmmedium ten volle uit. Al eerder had Nederland op dit gebied naam gemaakt door de in Eind hoven werkzame Hongaar Georg Pal, die evenwel in 1947 zijn arbeidsveld naar Amerika verlegde. Een poëtische figuur deze Pal, althans voor zover men hem uit zijn filmpjes leerde kennen, die vooral in hun sfeersuggesties uitnemend waren. De aard van Geesinks film is gans anders, hetgeen niet wil zeggen, dat zijn inspiratie aan de commerciële opzet ondergeschikt is ge worden. Eerder putte hij juist uit zijn opdrachten de inspiratie en slaagde hij erin zijn onderwerpen te verheffen boven het zuiver zakelijke karakter, dat hen tenslotte aankleefde. Men moet de zakelijke doelstelling niet uit het oog verliezen, wil men de reclame film naar waarde beoordelen en vooral wil men de verdiensten schatten, die Geesink zich verworven heeft. De business, die achter iedere reclamefilm steekt, mag er niet te geprononceerd in uitkomen. De toeschouwer moet als het ware worden in gesponnen, men dient hem aangenaam en onderhoudend bezig te houden. En is het onvermijdelijk, dat die toeschouwer met een weet met welk product en met welke firma hij te maken heeft, dan dient er zo veel dramatiek te zitten in de geschiede nis, die zich voor zijn ogen afspeelt, dat hij er zich rechtstreeks bij weet betrok ken. Men ziet zelden een reclame-film, die het product, dat zij ons te gebruiken voor houdt, bij herhaling noemt of de firma, wier waren zij aanprijst, per minuut he melhoog prijst. Doorgaans probeert de re clamefilm onze aandacht juist af te leiden. Zij ontwikkelt een klein drama, breekt het op zijn hoogtepunt af en laat ons dan het verband zien tussen dat drama en de zaak, waarvoor de film werd gemaakt. Maar zij moet dat verband wel heel verrassend leg gen wil ze het gewenste effect sorteren en haar herhalingen moeten wel heel sterk en liefst heel humoristisch zijn wil ze in druk op ons maken. De kijk, die ze ons op de dingen verschaft, dient van een sterke expressie te zijn. In weinig minuten moet de recla mefilm ons verbazen met telkens niet ver wachte ziens-wijzen. Is ze in één onderdeel zwak, dan kan ze de schade niet meer her stellen. Ze is immers één voortgezette blik vanger. De lotgevallen van haar dramatis Het aandeel van de Dollywood- productie in de reclamefilms is groot. Hier ziet men een scène uit een van zijn pop penfilms. .Bob de Lange, die thans als acteur regisseur is geëngageerd bij de Haagse Comedie, zal in het komende seizoen als artistiek leider van „Het Vrije Toneel" op treden. Anton Ruys blijft de zakelijke di rectie voeren. Een kleine uitbreiding van het gezelschap wordt overwogen. In de afgelopen nacht is inbraak ge pleegd in het kantoor van de Brabantse Buurtspoorwegen en Autobusdiensten aan de Zuid Oostsingel te Bergen op Zoom. Door het indrukken van een ruit verschaf ten de daders zich een toegang tot het kantoor waar zij de brandkast forceerden. Zij hebben zich met een bedrag van onge veer 22.000 uit de voeten gemaakt. Vast staat dat de daders hun bezoek hebben ge bracht tussen middernacht en 5 uur, daar er 's avonds tot 12 uur en 's morgens reeds van 5 uur af zoals gebruikelijk personeel in de garages aanwezig was en door hen niets is gemerkt. Wanneer een jongen in de huiskamer een ruw woord gebruikt, is er kans dat zijn moeder zegt: Hei, hei, je bent hier niet onder je kornuiten! Zij bedoelt: onder je vrienden, je soortgenoten, je makkers, maar in enigszins ongunstige zin. Die minder prettige betekenis had het woord vroeger sterker. In het Mid delnederlands bedoelde men er mee: sukkel, pummel, vlegel. Kornuit is in het Nederlands gekomen uit het Frans en het Frans heeft het ontleend aan het Latijn, waarin cornutus beteken de: gehoornde, gekskap, zot. Thans is de zin dus algemener, evenals bij een woord als snaak, dat eigenlijk beduidt: babbelaar, maar nu, vooral in verbin dingen als: vreemde snaak, rare snaak, alleen maar betekent: vent, kerel. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de K.N.L.T.B. besloten Nederland in te schrijven voor de Europese zóne van het Davis Beker Tennistoumooi 1953, waarvan de inschrijving 15 Januari aanstaande sluit. Voor zover tot nu toe bekend hadden Groot Brittannië, België, Egypte, Israel en de Phi- lippijnen reeds in Londen, waar de inschrij vingen voor de Europese zóne binnenkomen, bekend gemaakt dat zij ook het volgend jaar voor deelneming aan het tournooi in aan merking wensten te komen. De datum van de loting van de Europese zóne is nog niet vastgesteld. personae moeten ons altijd interesseren. En daarom zal de man, die haar maakt, horen te weten hoe men een film maakt. Want de originele inhoud is niets zonder een originele vormgeving. Het komt er in de film op aan dat men op oorspronkelijke wijze laat zien wat op oorspronkelijke wij ze werd verzonnen om te zien. De poppenfilm heeft dit voordeel, dat zij nooit tevergeefs een beroep doet op onze fantasie. Wij gaan ons in de dingen inle ven, wij verheugen ons meteen op wat komt. De uitmonstering der poppen, hun gedragingen, interesseren ons. Wanneer zij dan nog menselijke hoedanigheden gaan aannemen en al of niet een parodie, een hekeling of louter een verbeelding spelen met betrekking tot de wereld der mensen, vereenzelvigen wij ons gaarne met hun verschijning. Vergetend, schoon wetend, dat het poppen zijn. Wij amuseren ons met hen en om hen. En al spelen van meet af aan de reclame-makende firma en haar producten hun rol in de handeling der poppen, dan delft toch de nuchter zakelij ke inslag het onderspit tegen de sprookjes achtige omgeving en aanvaarden wij de tendenz der reclame als iets vanzelfspre kends, iets essentieels, achten wij die on misbaar als zijnde het dramatisch uit gangspunt van dit poppenspel. Maar de poppenfilm zou niet slagen, wanneer niet haar maker alle bewegingen tegen elkaar wist af te wegen, de handeling minitieus opving in het oog van de camera en ons met zijn kijk op de zaak voortdurend in trigeerde en bezig hield. Ik geloof, dat Geesinks arbeid reeds lange tijd de erkenning heeft gevonden, waarop zij recht heeft. Zijn poppenfilms zijn meesterlijke werkjes van humor en fantasie. Misschien ziet hij kans om ook buiten zijn opdrachten om zijn spel met de camera in het spel der poppen te spelen. Zijn experiment met plastic-poppen, die op hun gezicht verschillende gemoedsbe wegingen kunnen uitdrukken leek mij, toen ik zijn filmpje „Marjoleintje en de draak" had gezien, niet geheel geslaagd. De poppen worden met de hand bediend en dat beperkt uiteraard de mogelijkheden. Het ware echter onjuist nu reeds een wel omlijnd oordeel uit te spreken. Experi menten slagen niet ineens. Misschien vindt Geesink ook hier de oplossing, waarnaar hij zoekende is. Zijn creativiteit in het ver leden wekt de beste verwachtingen voor de toekomst. P. W. FRANSE TONEEL EN DANS Vrijdag 19 December, Stadsschouwburg, 8 uur: Voor Geloof en Wetenschap speelt het Rotterdams Toneel de thriller „Bona- ventura" door Charlotte Hastings in de vertaling van Froukje de Waard onder regie van Frits van Dijk. Met Charlotte Kohier, Kity Knappert, Adolf Rijkens, Lucas Wensing en anderen. Zaterdag 20 December, Stadsschouwburg, 8 uur: Ballet Recital onder leiding van Sonia Gaskell. Het programma vermeldt excerp ten uit werken van Tsjaikofsky—Petipa, eigen choreografieën op Italiaans Concert van Bach, de Sonate van Jan Mul en Rag time van Strawinsky, benevens „De liefde van Dor. Perlimplin voor Belisa" naar Garcia Lorca op muziek van Villa Lobos. Voornaamste solisten: Marianne Hilarides en Jaap Flier. Aan de vleugel Peter Rester. Zondag 21 December, Stadsschouwburg, 8 v uur: Het Amsterdams Toneelgezelschap vertoont „Miss Poes" van Ted Willis onder regie van Louis Saalborn, met Carla de Raet in de titelrol. Donderdag 25 December, Stadsschouwburg, 8 uur: De thriller „U spreekt met uw moordenaar" van Frederick Knott wordt opgevoerd door de Nederlandse Comedie met Ina van Faassen, Guus Oster, Hans Kaart en de regisseur Henk Rigters. Vrijdag 26 December, Stadsschouwburg, 8 uur: „De Koopman van Venetië" van Wil liam Shakespeare in de vertaling van Bert Voeten door de Nederlandse Comedie on der regie van Johan de Meester, met Ank van der Moer als Portia en John Gobau als Shylock. De décors zijn ontworpen door Nicolaas Wijnberg. MUZIEK Vrijdag 19 December, gebouw Domi te Over- veen, 8 uur: Pianorecital door Theo Bruins voor Muzen Forum. Vrijdag 19 December, Frans Halsmuseum, 8 uur: Haarlems Trio. bestaande uit Jan Hoe ben, Onne van de Klashorst en Fred Luy- ken, speelt met medewerking van de alt violist Louis Delachaux ten bate van de vereniging „Vrienden van de H.O.V." Vrijdag 19 December, Waaggebouw, 8 uur: Strijktrio's van Purcell, Boccherini, Dit- ters von Dittersdorff en fluitkwartetten van Mozart worden voor „Kunst Zij Ons Doel" gespeeld door Marius Ruysink, Joop la Court, Jan van Leeuwen en Joop Koop man. Zaterdag 20 December, Evangelische Broe dergemeente, 8 uur: Kerstconcert door Overveens Dameskoor onder leiding van Cor Igesz met medewerking van de sopraan Kitty Nederkoorn. de alt Nel de Boer. de fluitist Henk de Graaf en de or- ganiste Bets Nederkoorn. Maandag 22 December, Concertgebouw, 8 uur: In de serie concerten door meester- pianisten speelt de Poolse solist Jan Sme- terlin werken van Robert Schumann en Frédéric Chopin. Maandag 22 December, Begijnhofkapel, 8 uur: „Het Kerstlied van de twaalfde tot de twintigste eeuw" door het oratoriumkoor Haerlem onder leiding van Anton de Beer. met medewerking van Annie Oosterwijk (zang en declamatie! en een damesensem ble onder leiding van Rie VringServaes. Dinsdag 23 December, H. J. M. V.-gebouw, 8 uur: Kerstuitvoering door het vrouwen koor ZIGEA, met zang en declamatie door mevrouw H. Hommes—Zoethout, Annie Koppenol en Ans Wiersema. Het geheel staat onder leiding van Rie Schouten. Vrijdag 26 December, Concertgebouw, 2.30 uur: Het Weihnachts-Oratorium van Bach wordt onder directie van Jan Booda uit gevoerd door Haarlems Gemengd Koor, met medewerking van de H.O.V. en de vocale solisten Akke de Vries, Han le Fè- vre, Nely de Bock en Herman Hülsmann. Vrijdag 26 December, Frans Halsmuseum, 3.15 uur: „Woord en klank rond het Kerst gebeuren" vertolkt door Simon Halie en Jaap Engclberts, piano en declamatie. Mu ziek van Bach, Handel, Mozart en Schu mann, gedichten van Leopold en Aafjes, benevens een verhaal van Jules Super- vielle. DIVERSEN Vrjjdag 19 December, gebouw Cultura, 2 en 8 uur: Kerstbijeenkomsten van de Vrou wenbond van het NVV, met zang, toneel, ^declamatie en filmvertoning. Vrijdag 19 December, gebouw Molenaer- straat 8: Kerstwijding van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Christen- Vrouwenbond met medewerking van me vrouw Riek Bonset—Horst, declamatie. Zaterdag 20 December, Concertgebouw, 8 uur: Concert door de Haarlemse Postfan- fare met medewerking van komisch duo en de boeren kapel „De Hooyschelf". Maandag 22 December, Christelijk Lvceum. 8 uur: Opvoering van het Kerstspel „De Ster van Bethlehem" van mr. M. Nijhoff onder regie van Wim Paauw door Heem- steedse 1 ekenspelers. Maandag 22 December, Concertgebouw, 8 uur: UVV-Kerstmiddag voor veertienhon derd bejaarden. Maandag 22 December, Protestantenbond, Jacobstraat, 2.15 uur: Kerstmiddag van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen met medewerking van het afdelingskoor onder leiding van Cor Igesz en de voor drachtkunstenaar Tob de Bordes. Maandag 22 December, Brinkmann, 8 uur: Voordracht met lichtbeelden en kleuren film over „Haarlem in kleur en fleur" door de heer M. G. de Boer voor de vereniging Haerlem. Dinsdag 23 December, Minerva-theater, Heemstede, 8 uur: „De Ster van Bethle hem" (zie Maandag). De Poolse pianist Jan Smeterlin, die Maan dag in het Concertgebouw een recital geeft. Dinsdag 23 December, Sionskerk, 8 uur: Wij dingsconcert door het Christelijk gemengd koor „Looft den Heer" (in Katwijkse kle derdracht) onder leiding van Feike Asma. Dinsdag 23 December, Stadsschouwburg, 8 uur: Jeugd-amateurtoneel onder leiding van mevr. J. van Kampenv. d. Brink ten bate van „De stille armen". Opgevoerd wordt „Scrooge en Marley" naar „Een Kerstlied in proza" van Charles Dickens, bewerkt door Ed. Veterman. Woensdag 24 December, Minerva-theater, Heemstede, 7.30 en 9.30 uur: Opvoeringen van „De Ster van Bethlehem" (zie Maandag). Vrijdag 26 December, Stadsschouwburg, 2.15 uur: Kindermatinée voor de Haarlemse Kunstgemeenschap. De toneelgroep „De witte Vogel" uit Den Haag voer het sprook je „Van de koning die een kip werd" door Rolf Petersen op. TENTOONSTELLINGEN Het Huis Van Looy: Tentoonstelling van de Hollandse Aquarellistenkring van 20 De cember tot 19 Januari. Werken van Jeanne Bieruma Oosting, Betsy Westendorp Osieck, Maaike Braat, F. H. Abbing, Han Bolte, de Bruyn Ouboter, Joan Buning, Bob Buys, O. H. Fiedler, Jan van Heel, Gerard Hordijk, Otto B. de Kat, Frits Klein, Jan Peeters, J. Sjoolema, Jan Wie- gers (als gast) Poppe Damave. De Kerkuil, Nieuwe Gracht: Van 20 Decem ber tot 17 Januari expositie van meubelen naar ontwerpen van Theo Arts. Op werk dagen van 918 uur. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Au bonheur des dames. Expositie van immor tellen, ceramiek, handweefsels en kunst naaldwerk. Op werkdagen van 1017 uur, des Maandags alleen van 1417 uur. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Tot 22 December „De kunst van het edelsmeden". Jaarlijkse sieraden tentoonstelling van het atelier Martinshof. Openingstijden als boven. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 6: Ten toonstelling van vroeg-Aziatische kunst. Dagelijks tot 3 Januari, ook des Zondags en 's avonds. ADVERTENTIE Geluk eerst dan met een ring van v.a. 45.per paar JUWELIER - HORLOGER Barteljorisstraat 2, Haarlem, Tel. 13004 Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 18 December 1852 PARIJS. De burg"meester van de stad Meaux heeft na de voorlezing van de proclamatie, waarbij de invoering van den keizerlijken regeringsvorm werd afgekondigd, uit gewoonte den kreet „Leve de republiek" aangeheven. De volksmenigte is in een luid gelach uitgebarsten en de genoemde ambtenaar heeft zich in groote verlegenheid ver* wijder d.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5