In Februari en Maart weer Interscholair Jeugdtournooi glï v.!mpelen DENIS-MOUNIE Samenwerking in nieuwe Sionskerk EDWARD VII Kort en bondig Predikbeurten -Clowntje Riek Kamermuziek in het oude Waaggebouw Behandeling Haarlemse begroting later Autorijles? wens „BOLWERK" Een die niet geteld wordt COGNAC ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 'n TIP VAN BOOTZ Van Empelen exposeert A. H. Gerhardschool voert Kerstspel op Onderscheiding voor L. van Buuringen Nachtdienst apotheken Haarlems Dagblad Gemoderniseerd hotel „Oud St. Jan" geopend Zweedse Kerstdiners Kerstbijeenkomst van Vrouwenbond N.V.V. Amateurtoneel Grondboringen bij de „Faustus" Uw bestellingen worden keurig thuisbezorgd Voor de kinderen Twee ambtenaren veertig jaar in gemeentedienst In Februari en Maart van het volgend jaar zal in de Stadsschouwburg, de Con certzaal en in de Vleeshal weer het In terscholair Jeugdtounrooi worden gehou den. De leerlingen van de Haarlemse scholen kunnen dan weer meedoen in de volgende afdelingen: Muziek (orkest, koren, solis ten, ensembles), déclaniatie (voordrachts kunst in gedicht of het houden van een toespraak), dans (solo of groep), toneel, tekenen, handwerken, handenarbeid en fotografie. Het Haarlems Interscholair Comité wijst er met nadruk op, dat dit tournooi geen wedstrijd is. Er z«n dan ook geen prijzen. In een uitvoerige folder, die aan alle scholieren is uitgereikt, staat voorts ver meld als slotnummers „De klokken van Haarlem" en het eerste en zesde couplet van het „Wilhelmus" door alle koren ge meenschappelijk gezongen met begeleiding van alle orkesten en het grote orgel. De muzikale manifestaties vinden in de Concertzaal plaats, de beeldende kunsten en aanverwante zaken worden tentoonge steld in de Vleeshal, alle overige demon straties (voordracht, toneel, dans) in de Stadsschouwburg. Voor toneel kunnen één- acters van ten hoogste een half uur wor den opgevoerd, of een bedrijf uit een gro ter werk, mits het voor het publiek begrij pelijk blijft. De- tijdsduur van de voor drachten is ten hoogste vier minuten. Voor de tekeningen geldt als voor naamste criterium, dat het eigen werk moet zijn, dat wil zeggen geen copiën. Onderwerpen worden niet opgegeven. De data zijn.déclamatie, dans en toneel: ADVERTENTIE Nu de Kerst al weer gauw voor de deur staat En de hulsvrouw het nodige inslaat, Is het de pldcht van haar man, Mits hij goed rijmen kan, Dat hij voor een fles Tip aan de slag gaat. Inz. Heer W, D. G., Amsterdam ontv. 1 fl. Tip en 1 IJL Bootz' Oude Genever. Drie leden van het orkest der H.O.V. hebben zich sinds kort gegroepeerd tot een strijktrio. Het zijn de violist Joop la Court, de altviolist Jan van Leeuwen en violoncellist Joop Koopman. Gisteravond trad dit drietal instrumen talisten op uitnodiging van de vereniging „Kust zij ons doel" in het Waaggebouw op met een programma van kamermuziek, het genre, waarop het trio krachtens zijn instrumentaal karakter aangewezen is. Het was kamermuziek uit de zeventiende en achttiende eeuw, die in de intieme beslo tenheid van de grote, oude kamer van het Waaggebouw een ideale sfeer vond. Voor de pauze vertolkte het trio drie Fantasieën van Henry Purcell en het Trio opus 38 nr. 3 van Luigi Boceherini en in. samenwer king 'mét de fluitist Mafius Ruysnk nog het Kwartet K.V. 298 van W. A. Mozart.- Tot onze spijt konden wij hierbij niet tegenwoordig zijn, omdat onze aandacht gisteravond cok elders gevraagd werd. Maar de indrukken, die wij van het trio en de fluitist na de pauze kregen bij de voordracht van het Divertimento van Karl Ditters von Dittersdorf (voor strijktrio) en van het Kwartet in D (K.V. 285) van Mo zart, gaven grote voldoening. Beide com ponisten waren tijdgenoten. Von Ditters dorf was zestien jaar ouder dan Mozart en evenals dit muziekgenie werd ook de jonge Von Dittersdorf geëerd als wonder kind. Maar al ontplooidè zijn talent zich op voorbeeldige wijze, zo zelfs dat -de kun stenaar zich in zijn tijd met succes naast Mozart kon handhaven, tot een zelfde hoogte als deze universele meester kwam hij niet. Dit neemt niet weg dat verschei dene van zijn werken het uitvoeren ten volle waard zijn, zo ook het op deze avond gespeelde Divertimento, dat uitmunt door een verfijnde muzikale geest en door even wichtige vorm. Misschien komt het trio ons later weer eens verrassen met een derge lijk werk van. Von Dittersdorf. Een bijzonder mooi slot van de avond werd d'-e uitvoering van het reeds ge noemde Kwartet van Mozart. Het karakter van dit werk verleent aan de fluit een dominerende positie. Maar die positie dient toch alleen" voor het uitdrukken van de muzikale gedachte, zuiver en in volmaakte eenvoud. In hét Adagio, dat eigenlijk als inleiding van. het Rondo fungeert, krijgt de fluitmelodie, zwevend op de pizzicato-be geleiding van de strijkers, een aangrijpende diepte van uitdrukking. Met het besef hier voor speelde Marius Ruysink deze melodie voortreffelijk en het strijktrio stond hem daarbij even voortreffelijk ter zijde. Bij zonder geslaagd waren ook de uitvoeringen van het Allegro en het Rondo, welke van een goed stijlbegrip getuigden. Er was voor dit concert een verheugend grote belang stelling. P. ZWAANSWIJK. ADVERTENTIE wèèr een pracht collectie KERSTBLOEMWERK Reeds vanaf 2.50 Prima Hulst, Mistletoe. Dennegroen en Kerstbomen, logen wij U vriendelijk ver- jOeken niet al uw bestellingen op de laatste dagen te doen Bij vroegtijdige opgave kunnen wij er nog meer zorg aan be steden. Bloemenmagazijn Binnenweg 18 - Heemstede Telefoon 3-80-80 De leerlingen van de A. H. Gerhardschool voor MULO ie Haarlem voeren morgen avond in het Gemeentelijk Concertgebouw het lekespel van M. Nijhoff „De ster van Bethlehem" op. De regie is in handen van mevrouw J. van KampenVan den Brink, het orgelspel wordt verzorgd door de heer T. de Vries. Donderdagavond 29 Januari en Woensdag middag 4 Februari in de Stadsschouwburg; muziek: Vrijdagavond- 27 Februari en Woensdagavond 4 Maart en tenslotte de tentoonstellingen in de Vleeshal: Zaterdag 14 Februari tot en met Zondag 1 Maart. Veel vragen bij afdelings-onderzoek Zoals wel te voorzien was, konden de zeer vroeg vastgestelde data van de be handeling van de Haarlemse ontwerp-be- groting voor 1953 niet worden gehand haafd. In het bijzonder grote aantal vragen welke naar aanleiding van het afdelings- onderzoek zijn gesteld heeft de voorzitter van de gemeenteraad een reden gevonden de data thans als volgt vast te stellen: Woensdag 4, Donderdag 5 en Vrijdag 6 Februari en in de daarop volgende week Woensdag 11, Donderdag 12 en Vrijdag 13 Februari. Op de Donderdagen wordt alleen 's middags vergaderd, op de overige dagen zowel 's middags als 's avonds. ADVERTENTIE HAARL. AUTORIJSCHOOL Plein 33 - Tel. 13000 Gedipl. K.N.A.C. Instructeur Enkele weken geleden vierde de heer L. van Buuringen, meesterknecht van Hila- rius Draadindustrie en Handelsmaatschap pij N.V., de dag, dat hij veertig jaar bij het bedrijf werkzaam was. Destijds is hij namens de directie en het personeel gehul digd. Vanmorgen kwam het personeel op nieuw bijeen voor een huldiging. Burge meester mr. P. O. F. M. Cremers sprak de heer Van Buuringen toe en deelde hem mee, dat de Koningin hem had toegekend de zilveren eremédaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Tot en met 25 December 18 uur: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596; Grijseels en Van Hees, Lange Veer- straat 19, telefoon 11000; Frans Hals-Apo theek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. 'Een toto van het. interieur van de Sionskerk der Hervormde Gemeente Spaarndatiu 'aan de Eksterstraat te Haarlem. Het kerkgebouw is Woensdagavond in gebruik genomen. Met ingang van 1 Februari zullen ook de Gereformeerden in Haarlem benoorden de Jan Gyzenvaart hun diensten houden in de nieuwe Sionskerk aan de Eksterstraat. Deze overeenstemming is het resultaat van de besprekingen die zijn gehouden tus sen de kerkeraad van de Hervormde ge meente van Spaarndam-West en de kerke raad der Gereformeerde kerk. De Hervormde diensten zijn om 10.30 en eventueel om 19 uur, de Gereformeerde om 9 uur en 17 uur. Het is een goede, hartelijke gewoonte uw vrienden en relaties een gelukkig nieuw jaar te wensen. En u kunt dit niet eenvoudiger en tegelijkertijd vollediger doen dan door een in OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De prijs bedraagt slechts 20 cent per m.m., minimum 12 m.m., maximum 60 m.m. In deze Nieuwjaarswensen wordt slechts de gewone courantletter ge bruikt met een enkele vette regel. Bij groter formaat en groter letter wordt de gewone losse-m.m.-prijs berekend, of de plaatsing op het bestaande contract in mindering gebracht. Zendt ons tijdig uw opdracht voor publicatie in ons nummer van Woens dag 31 December (of Vrijdag 2 Januari) GROTE HOUTSTRAAT 93 SOENDAPLEIN 37 ADVERTENTIE Het was gistermiddag een groot moment voor de familie Dahmen toen wethouder D. J. A. Geluik namens het gemeentebestuur haar met behulp van Marshallgeldien ge moderniseerde hotel „Oud St. Jan" opende. De wethouder hield een korte rede, waarin hij hulde bracht aan het initiatief en de voortvarendheid van de heer Dah men, die erin geslaagd is in betrekkelijk korte tijd Haarlem een hotel rijker te doen worden dat met recht in een behoefte voor ziet omdat het zich in het bijzonder richt tot de middengroepen der toeristen. „Men hoort in Haarlem nog wel eens be weren dat de stad weinig mogelijkheden voor het hotelwezen zou bieden door de nabijheid van Amsterdam en dat alleen de weekeinden tijdens het bollenseizoen gunstig zijn. De heer Dahmen heeft reéds vorige zomer bewezen met een vrijwel doorlopend geheel bezet huis dat dit niet juist is". De heer Geluk zei voorts dat hij zich niet aan de indruk kon onttrekken dat er ook van de Marshallhulp meer in Haarlem en omgeving terecht had kunnen komen als men maar meer doordrongen was ge weest van de attracties die Haarlem te bieden heeft. De heer Geluk zong vervolgens eens te meer de lof van zijn stad, hetgeen door de vertegenwoordiger van de E.C.A., de heer Anderson, met genoegen werd beluis terd. De receptie was zeer druk bezocht en vooral het „Kennemer hoekje" de ge zellige bar bleek een gewilde trekpleis ter te zijn voor de vele zakenrelaties, col lega's en andere bekenden van de familie Dahmen. Tijdens de BEIDE KERSTDAGEN serveren wij met NIEUWE SPECIALITÉS. In aansluiting op ons 20-jari'g jubileum hebben "wij-"het genoegen aan iedere Darrte,' die"1 aari ons Kerstdiner deel neemt. een originele ZWEEDSE SURPRISE aan te bieden. BESCHAAFDE MUZIEK RESTAURANT Kennemerplein 5 - Tel. 16840 Reserveer tijdig Uw tafel. Gistermiddag en -avond werden twee Kerstbijeenkomsten gehouden door de Vrouwenbond van het N.V.V. voor respec tievelijk de oud-vakbondsleden en de leden. De middag werd gevuld met zang en toneel door leden van de Vrouwen bond, zang van mevrouw C. Halsema, twee filmpjes over haringvangst en bloemen en een tekenfilmpje. Hest woord werd ge voerd door de heer F. Rippen, oud-secre taris van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale. Aan de hand van enkele voorbeelden uit zijn jeugd maakte de heer Rippen de toestanden duidelijk, zoals die voor de ar beiders waren in de jaren 1900. Hij beschreef voorts hoe uit een tijd zonder werklozenuitkering of ziektever zekering met zesenzeventig Werkuren per week een tijd groeide met arbeidsvoor waarden, zoals die thans zijn, dank zij de vakverenigingen. Met luid applaus werd zijn toespraak beantwoord. In de avond was er muziek en toneel te genieten door dezelfde medewerkers. De heer Hoogeweg uit Amsterdam decla meerde. Het woord werd gevoerd door de heer A. J. van Leusen uit Velsen. De toneelvereniging S.A.C. (voor Spoor weg en ATO-combinatie) heeft gisteravond in de grote zaal van gebouw St. Bavo een opvoering gegeven van „Een die niet ge teld wordt", een nogal zwaaropdehands stukje melodrama van Joh. van Eekelen en Jan Grosfeld, waarvan handeling en dia loog te veel naar het „volkstoneel" ener voorbije generatie rieken om bij voortdu ring te kunnen boeien. Zwaartepunt van de intrige is het conflict tussen stiefzoon en tweede moeder, een weinig origineel ge geven dat hier bovendien zo conventioneel is uitgewerkt, dat er zelfs voor betere spelers dan dezen nauwelijks eer aan te behalen geweest zou zijn. Wij konden slechts een deel van de voorstelling bij wonen, maar daaruit bleek wel, dat er ijverig gestudeerd was op de verschillende typeringen, doch de gezwollen tekst en de soms tot in het ridicule gechargeerde situaties kon men over het algemeen toch geen leven inblazen. De meest overtuigende vertolking zagen wij van H. Souverein als de stiefzoon die niet-geteld wordt. Hij gaf alleen wat te veel van het goede door zelfs zijn meest huiselijke teksten vol te gieten met „dra matische" tremolo's, waardoor hij hier en daar gevaarlijk dicht aan de grens van het caricaturale belandde. Met alle waardering ook voor de prestaties der overige spelers en speelster vragen wij ons toch af of een vlot blijspelletje hier geen dankbaarder op gave geweest zou zijn. H. C. ADVERTENTIE Vraagt Uw leverancier De zuiger Ahoy, die enige tijd in de Parkhaven te Rotterdam had gelegen, is gistermiddag weer naar Hoek van Holland gesleept. In Rotterdam zijn voorzieningen getroffen om een versterkte rubberzak aan te brengen. Daardoor zal volledig gebruik gemaakt kunnen worden van het grote zuigvermogen'en de gehele capaciteit kun nen worden benut. Zodra de Ahoy opnieuw boven het wrak ligt, zal men met grond boringen beginnen om na te gaan hoe de dikke kleilaag, waarop men plotseling is gestoten, loopt. Men denkt nu een horizon taal vlak van 20 a 30 meter diepte vlak naast het wrak te graven, een soort graf kelder dus. Er zijn dan twee mogelijkhe den: of de stroom helpt eèn handje mee, of men zal de Faustus een zetje moeten geven, door gebruik te maken van spring middelen. Het ziet er echter niet naar uit dat het karwei spoedig zijn beslag zal krij gen. ADVERTENTIE Voor de a.s. feestdagen LEVEREN WIJ WEER onze welbekende Hors d'Oeuvres Russische eieren Huzaren-salades Polonaises gevuld met ijs en slagroom Slagroomijstaarten STATIONSPLEIN 6 TEL. 21750 ZONDAG 21 DECEMBER 1952. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Geen dienst (Zie 10.30 Ba- kenesserkerk). 4: Consistoriekamer. Litur gische dienst voor Doofstommen en Slecht horenden. 7: Ds. J. Bronsgeest, Kerstzang- dienst. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Dr. A. J. Rasker. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Ds. I. P. van der Waal, den Haag, Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. B. van Gelder. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. J. Kal. 10.30: Ds. J. Brons geest. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dhr. F. H. Geursen. 10.45: Ds. R. H. Oldeman, van Heemstede. Diacones- senhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. J. Brons geest. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Centr. Jeugdkapel, gebouw L. Mar- garethastraat. 7: Ds. B. van Gelder. Ver. van Vryz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Prof. Dr. P. A. H. de Boer. Leiden. Eglise Wallon- ne, Begijnhof 30. 10.30: Pasteur J. F. Baudraz Church of England: Kinderhuissingel 3 p m. Evensong. Rev. Mossman. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Vroegindewey, Papendrecht. Stads Evange lisatie. Lange Herenstraat 6. 10: J. F. Snoeks, Haarlem. 7.30: A. van Gent. Arnhem. Dins dag -2: Kinderkerstviering. 7.30: Kerstviering voor Kring, Zangkoor en Dameskrans. Woensdag geen dienst. Zuiderkapel, Zuider straat 15. 10: Rev. G. Brucks, uit Canada. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 7.30; Jeugdkerstfeestviering o. 1. v. Rev. G. Brucks. Broedergemeente. Parklaan 34 Za terdag: Kerkconcert door het Overveens Da meskoor o.l.v. Cor Igesz. Zondag 7: Ds. H. Schutz. Vrüe Evang. Gemeente, geb. Bethel. Voorhelmstraat 3. 10 en 5: Evang. A. van Gent, uit Arnhem. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Fafié. van Amsterdam. 10.30: Ds. W. Spliethoff. geb. N. P. B„ Berkenstraat, H.-N. 7: Kerstfeestvie ring met de kinderen van de Zondagsschool in de Kerk. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. Daalder, m. m. van het D. G. Zangkoor. Haarlem-Oost. Wijklokaal N. H. Kerk. Zo- mervaart. 7.30:Ds. Hoekema. Jeugddiensten: Peuzelaarsteeg 10.30: Ds. Soutendijk. Noor derkapel 5.45: Mej. B. Luikinga. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Ds. J. J. van Hille. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. In beide diensten H. Avondmaal. Wilhel- minakerk. 10: Ds. *L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P. de Ruig. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. P. de Ruig 5: Ds. A. M. Boeijinga. Geref. Kerk, Begijn hofkapel 10: Ds. A. Bos. 5: Bakenesserkerk Dezelfde. Ger. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Baptiste Gemeente, geb. H. J. M. V.. Lange Margarethastraat 13. 10 en 5: Ds. J. W. Weenink. 11.30: Zondagsschool 8: Jeugdsamenkomst. Geb. ..Salem". Bake- nessergracht 65. Dinsdag 8: Bidstond. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10 en 8: Ad- ventssamenkomsten o. 1. v. kapiteins en mevr. A. Bouwens van Gameren. Pinkster gemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Open bare samenkomst. 7.30: Adventsdienst met medew. Jeugdclub „Gideon". Vergadering van Gelovigen", Parklaan 21. 10: Samen komst (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeen- schapsbond, Jac. v. Ruysdaellaan 7, H'stede. Maandag 3: Samenkomst. Evangelisatie „Im- manuël", Bakenessergracht 65. 8: Samen komst. Ge meente des Hecren, Lange Molen straat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods. Parklaan 21. 4: Samenkomst. Zevende dags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. lede- c Maar het kon natuurlijk niet altijd mooi weer blijven.... Op een morgen, toen ze waren opgestaan, zagen ze de regen langs de ramen stromen. Ze stonden er naar te kijken; het zag er uit, of dat regentje wel de hele dag kon duren. „Ja, dat moeten we maar op de koop toe nemen!", zei oom Tripje. „Regen moet er ook zijn. We zullen dan vandaag wel niet veel buiten kunnen zijn, maar we kunnen dan een flink eind verder rijden. Morgen is het wel weer mooi weer!" Nou ja, zo erg vonden ze het ook niet. Ze zouden zich toch wel vermaken. Zo ging oom Tripje weer achter het stuur zitten en de reis ging voort. Het was wel nodig, niet te hard te rijden; de regen stroomde zo dicht neer, dat het uitzicht minder goed was. Op de weg kletterde een dicht regengordijn neer en overal stonden grote plassen. Als de bus daardoor reed, spatte het water hoog op! Binnen hielden de jongens zich bezig met spelletjes, en ze hielpen tante Liezebertha met de afwas. „Dat gaat fijn!", lachte tante Liezebertha. ,JDrie hulpjeszo schiet het lekker op!" Ze moesten alleen erg oppassen, dat ze niets lieten vallen, zo onder het rijden van de bus.i i. re Zaterdag 10: Prediking. Zevende-Dags Adventisten. Jacobstraat 6. Iedere Zaterdag morgen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Pre diking. Gemeente van Christus. Spruiten- bosstraat 9. 10.15: Eredienst met H. Avondm. en Predicatie. 19: Avondsamenkomst met Evangelie preek. Dinsdag 20: Damesbijbel- klas. Donderdag 20: Algemene Bijbelstudie. Christen-Geloofsgemeenschap, geb. „Rosen- haghe". Hoofmanstraat. 10: Samenkomst. 8: Garenkokerskade 27, Samenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Her steld Apost. Zendingskerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Dinsdag 8: Jongerenkring, Kerstwijdingsdienst. Hersteld Apost. Zendinggemeente. Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging Nassauplein 8. 11: Dienst. Theologisch-Philo- sofische beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, den Haag. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmo- nia", Jansstraat 83. Mevr. H. Boslooper-Har- ting. Arnhem. De Vrije Gemeente, Restau rant Brinkmann, 10.30: Ds. H. Jansen. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. P. H. Meyering, em. pred. te Zierikzee. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Fröbelschool, Colensostraat. Zaterdag 7.30: Avondgebeé. Juüa«akerk. 10: Dr. M—-d. Voet. 5: Dezelfde. Kerstfeest met dé'kleinere kinderen van de Zondagsschool. Immanuël- kerk. 10: Ds. G. Koch. Stichting tot verbrei ding van het Evangelie „Petra", Noorder kapel (einde Minahassastraat). Woensdag 7.45: Zangdienst. 8: Kerstwijding. L. J. Pas man. Geref. Kerk, Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoor weg Jr. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. H. Bartlema Jeugddienst. 19: Geen dienst. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. J. W. van Nieuwen- huijzen. 19: geen dienst. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. A. J. van Rhijn. Haarlem. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. C. P. Hoe kema, Dg., Heemstede. Meer en Bos. Kapel Irene. 10: Broeder C. J. Oostenrijk. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Dr. A. Dondorp. Koediefslaan. 10; Ds. C. W. J. Teeuwen. Diemen. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Dr. A. Dondorp- 5: Ds. Chr. W. J. Teeuwen. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Dr. J. H. Stelma. Dinsdag 19: Kerstfeest voor de Zondagsschool, in de Kapel. Religieuze Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Dr. P. Jonges. N.H. Rijswijk Z.-H. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker. BLOEMEND AAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. Ch. de Beus. 10.30: Ds. J. E. Drost. 10.15: Jeugdkerk Maranatha. Donkerelaan. Dhr. J. W. Jongbloed. 16.30: Kerstfeest voor de Zon dagsschool. 58 j., in de Kerk. 19.30:" Kerst feest voor de Zondagsschool. 9 jaar en ouder in de Kerk. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4 10.30: Ds. N. Paat. Hv. Ede. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. OVERVEN. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Ds. R. van der Mast. 15.30: Kerstfeest voor de Zon dagsschool 5—8 jaar, in de Kerk. 19: Kerst feest voor de Zondagsschool, 9 jaar en ouder in de Kerk. Geref. Kerk. 9.45 tot 10.10: Ge meentezang. 10.15 en 5: Ds. D. Ringnalda. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. Kromhout. 11.45: Kinderkerk. 12.45: Zondags school. 7: Ds. C. J. Meilink, van Badhoeve dorp. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. D. Zwart. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. H. Grolle, Utrecht. 17: Ds. Knottnerus. Chr. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C. Salverda, 7: Dezelfde. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. O. Oosterhoff, van Sliedrecht. NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 30: Dhr. M. C. Don Jr., 3: Ds. J. A. v. Boven. Abbenes. 9.30: Ds. P. J. Mackaay. 3: Ds. M. C. Don. Bethelkapel. 10: Ds. J. A. v. Boven. 7: Ds. M. Heymans, v. Aalsmeer. Ger. Kerk. 9.30 en 3: Ds. J. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorpskerk 10.30: Dhr. W. F. van der Staat, Vicaris te Santpoort. 19: Kerstwijding. Ds. A. J. van Rhijn. Haarlem, medewerking Ned. Her vormd Kapelkoor en Kinderkoor „De Toorts" 9: Ds. D. ter Steege. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. West. Sions kerk, Eksterstraat. 10.30: Ds. G. H. v. d. Woord. 7: Ds. Wilschut. A'dam-West. Jeugdd. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk 17. 10: Dhr. H. Wachter, uit Beverwijk. ZANDVOORT.. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. E. Saraber Jr. 8: Kerkmuziek- avond. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15: 10.30: Ds. A. van Biemen, van Bentveld. Geref. Kerk, Julianaweg 10 en 5: Ds. G. J. Cozijn- sen, van Hellendoorn. Ned. Chr. Gemeen- schapsbond, geb. „Ons Huis" Dinsdag 8: Kerstviering. Joh. H. van Oostveen en J. W. van Zeijl. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer. 7: Ds. N. O Steenbeek. Amers foort, Jeugddienst Ned. Prot. Bond. 10.15: Ds. Punt, van Scheveningen. Geref. Kerk. 10 en 5: Dienst. Geref. Kerk Art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Geref Gemeente 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gemeente 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 3.45: Ds. H. W. Eerland. BINNENLAND Te Hilversum is plotseling overleden de heer J. A. van den Brink, sinds 1947 redac teur bij de nieuwsdienst van de Nederlandse Wereldomroep. Daarvoor is de heer Van den Brink zestien jaar werkzaam geweest bij het persbureau Aneta in Batavia. Hij was 50 jaar. De Nederlands-Indonesische spoorweg maatschappij te 's Gravenhage heeft medege- deel dat de elkaar opvolgende monetaire maatregelen van de Indonesische regering en het nog steeds uitblijven van een verhoging der vergoeding voor het gebruik -van haar bedrijf, het onmogelijk maken van nu af de verschuldigde renten op tijd te betalen. Het vreemdelingenbezoek aan Neder land in 1952 is. blijkens de cijfers, die thans over de eerste acht maanden bekend zijn, aanzienlijk groter dan dat in 1951, toen 1.231.000 overnachtingen werden geboekt. Tot en met Augustus 1952 boekte men 946.300 overnachtingen. Bijna de helft van dit aan tal logeergasten vertoefde te Amsterdam. Ook ruim tachtig percent van de Ameri kaanse militaire bezoekers uit Duitsland verbleven in Amsterdam. De rechtbank te Zutphen heeft de 19- jarige W. uit Deventer, die op een avond in Augustus met een dolk gestoken heeft naar een leerling-verpleegster, met wie hij om gang had gehad, maar die de connecties had verbroken, veroordeeld tot een gevangenis straf van drie jaar met aftrek, door te bren gen in de Bijzondere Strafgevangenis voor Jongemannen te Zutphen. De officier van justitie had de vorige week een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëist. Gisteravond om ongeveer half zeven is brand ontstaan in het schaftlokaal van een lompenpakhuis, gelegen aan de Weésper- straat te Diemen. Het houten gebouwtje, dat tegen het pakhuis van de Gebroeders Em merik Lompen- en Metaalhandel, is aange bouwd, brandde geheel af. Het pakhuis kreeg waterschade. De vrijwillige brandweer van Diemen was na een uur de brand meester. De oorzaak is niet bekend. Twee jonge Nijmegenaren hebben een poging gedaan de kassier van het gemeente lijk slachthuis te beroven. De politie was echter achter dit plan gekomen. Recher cheurs stelden zich bij het slachthuis op en grepen de twee jongemannen toen deze op het punt stonden hun plan uit te voeren. De kassier had f 10.000 bij zich. De universiteit van Leeds heeft aan prof. dr. P. J. Enk. hoogleraar in de Latijnse taal en letterkunde aan de universiteit van Groningen, het ere-doctoraat in de letteren verleend. De kustvaarder „Sobath" uit Delfzijl is gisteren met het voorschip op een strekdam in Zierikzee gevaren. Twee motorboten heb ben de kustvaarder bij hoog water los getrokken. Mg prof. dr. F. van Welie, sinds de oprichting der R.K. Universiteit te Nijmegen hoogleraar in het canoniek recht, heeft eervol ontslag gevraagd als rector van het Pius- convict voor studerende priesters te Nijme gen. Het Nederlands episcopaat verleende hem dit ontslag met ingang van 1 Januari. Tot zijn opvolger is benoemd dr. S. Teeuwen, leraar aan het bisschoppelijk college te Roermond. Na de oproep van „Door de Eeuwen Trouw" voor de Kerstpakettenactie voor Ambonezen is f 12.898,60 ontvangen. Van de 50 kampen kunnen nu reeds 43 worden voor zien, alsmede 90 Ambonese tbc-patiënten. Voor de twee grootste woonoorden Lunet ten en de Schattenberg is echter nog f9000 nodig. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige gegevens bedroeg de waarde van de invoer in November 1952 f697 millioen (October 746 millioen), terwijl voor een waarde van f653 millioen (October 708 millioen) werd uitgevoerd. De uitvoer bedroeg 90 (Octo ber 95 van de invoer. Tweede Kerstdag zal er in de Sionskerk een ochtenddienst worden gehouden, uit gaande van de Evangelisatie-commissie der Hervormde- en Gereformeerde Kerk Haar lem-N. Sprekers zullen zijn ds. P. de Ruig, Gereformeerd predikant en ds. G. v. d. Woord, Hervormd predikant. Het onderwerp is: .Opgaan naar Bethlehem". Medewerking verleent het Gereformeerd Evangelisch koor onder leiding van H. Sondorp en mejuffrouw Van Eldik (orgel). Van kwart over tien tot half 11 worden Kerstliederen gezongen. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden zijn geslaagd voor het candidaatsexamen Neder lands recht de heren B. C. Carp, Aerdenhout en A. M. de Geus, Overveen. Aan de rijksuniversiteit zijn geslaagd voor het cadidaatsexamen Nederlands recht de heren B. C. Carp, Aerdenhout en A. M. de Geus, Overveen. Aan mej. F. E. Kemme, hulp in de huis houding bij mevrouw P. Lissone—Wierdels te Bloemendaal, is toegekend de bronzen ere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Aan de Dinsdagavond door het vróu wenkoor ZIGEA, onder leiding van Rie Schouten in het HJMV-gebouw in de Lange Margarethastraat te geven Kerstuitvoering, wordt ook medewerking verleend door het kamerorkest „Melophilia". Voor het politiediploma slaagden de heren S. Salomons (Heemstede), G. Schraa, J. Boon, IJ. Boxum, D. H. Pietersen, H. Aal- ders, B. Veenkamp, J. Stoop (Heemstede), J. Beers, B. J. van der Linden. Voor het politiediploma met lof: H. Sel derbeek, H. de Hoop (Zandvoort), C. D. v. Leeuwen (Heemstede). Mejuffrouw A. J. Bus te Heemstede is geslaagd voor het diploma Montessori-kleu- terleidster. Op Tweede Kerstdag hoopt de heer R. Schnitger de dag te vieren, dat hij veertig jaar in dienst van de gemeente Haarlem is. Hij werd op 26 December 1912 in tijde lijke dienst benoemd als tekenaar bij het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf. Op 1 Februari 1918 werd hij adjunct-inspecteur, op 1 Januari 1919 onder-opzichter, op 1 Februari 1921 adjunct-commies, welke titel later veranderd werd in administratief ambtenaar A tweede klasse en op 1 Janua ri 1951 werd hij administratief ambtenaar A eerste klasse. Hij is bij de technische ad ministratie der inspectie werkzaam. De heer J. Kuyken, die op 1 Januari 1913 in dienst kwam bij de voormalige ge meente Schoten, viert binnenkort eveneens het feit, dat hij veertig jaar als ambtenaar werkzaam is. Na de annexatie in 1927 werd de heer Kuyken inspecteur bij Bouw- en Woningtoezicht te Haarlem. Op 1 Mei 1948 kreeg hij de titel van technisch ambtenaar en op 1 Januari 1949 volgde zijn benoe ming tot technisch ambtenaar eerste klasse.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7