Prijzen Campertstichting uitgereikt Gemeentebegroting 1953 vastgesteld Minister Suurhoff motiveert zijn fiat op amendement-Schilthuis i.C. inkt „Onwettige" boerderij wellicht niet gesloopt De uitvoering van de Werkloosheidswet Cafetaria „Fluks" Restaurant Besprekingen over grenswijziging Halfweg Circus Strassburger weer in Amsterdam Voorzitter Swens neemt 29 December afscheid Trouwauto's Memorie van Antwoord aan Eerste Kamer Hillegom TAXI? bei 13000 Zandvoort Hoofddorp Bennebroek ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vlaamse en Nederlandse auteurs in 's-Gravenhage bijeen TROUWAUTO'S Landelijk comité over „schrijnende toestand" HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE &erstïnncr=S)ansant AUTORIHES bij v. d. ZEE betekent R 13 B E W I) S OKé Bouwstenen van het leven Kamer van Koophandel Kinderpostzegelactie heeft groot succes houdt Uw dure vulpen KINDERBIJSLAG ZELFSTANDIGEN Hillegoms dameskoor Mobilofoonservice Vlaggen worden uitgestoken als dokter nodig is Vereniging „Concordia" Voetbalvereniging ETO Kerstdienst Loco-burgemeester ir. L. J. M. Feber heeft gisteravond, tijdens een receptie wel ke het Haagse gemeentebestuur de deel nemers aan de Tweede Conferentie der Nederlandse Letteren aanbood, de littera- tuurprijzen van de Jan Campertstichting officieel uitgereikt. Mr. M. Nijhoff lichtte de beslissingen van de jury toe. De hoofd prijs voor een geheel oeuvre, de Constantijn Huygensprijs, is dit jaar niet toegekend. In plaats daarvan zijn enkele andere be kroningen geschied. Uit handen van de heer Feber ontvingen achtereenvolgens Theun de Vries de Vijverbergprijs voor zijn roman „Anna Casparii", Bert Voeten de Jan Campertprijs voor zijn dichtbundel „Met het oog op morgen", Pierre H. Dubois de Essayprijs voor „Een houding in de tijd" en mr. Abel Herzberg een afzonder lijke prijs voor zijn „Kroniek der Joden vervolging". Maria Dermoüt, wier novelle „Nog pas gisteren" afzonderlijk is be kroond met een speciale prijs, was wegens ziekte afwezig. Honderd schrijvers Na de exposities Schrijvers van nabij, De schrijvers na Tachtig, Wereldschrijvers van nabij, de Goethe-tentoonstelling en Gedrukt in verdrukking, is thans in het Gemeentemuseum in Den Haag opnieuw een letterkundige tentoonstelling ingericht: „De Nederlandse letterkunde in honderd schrijvers". Deze expositie werd gister- midag door minister mr. J. M. L. Th. Cals geopend. Op de tentoonstelling is een fraai uit gevoerde platenatlas verkrijgbaar, die tegelijkertijd dient als handleiding. In 270 illustraties zijn de voornaamste tentoon gestelde stukken in beeld gebracht. Dit waardevolle boek werd samengesteld door prof. dr. F. Baur, Jacques den Haan, dr. J. Hulsker, Ger Schmook en prof. dr. G. Stuiveling en kwam tot stand met steun van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Letterkundig congres geopend Het tweedaagse Vlaams-Nederlandse let terkundige congres, dat in het Gemeente museum aan de Stadhouderslaan te 's-Gra venhage wordt gehouden en waar Holland se en Vlaamse auteurs, uitgevers, biblio thecarissen en radiodeskundigen elkaar voor onderlinge besprekingen ontmoeten, is gistermiddag geopend. Van weerskanten neemt een aantal daartoe uitgenodigde letterkundigen, uitgevers, enzovoorts aan ADVERTENTIE Vrijdagavond heeft de loco-burgemeester van Den Haag, ir. L. J. M. Feber, de on langs toegekende litteraire prijzen van de Jan Campertstichting uitgereikt. Op de foto ziet men van links naar recht: mr. M. Nijhoff, wethouder Feber en vervolgens de bekroonden Theun de Vries, Pierre H. Dubois, Bert Voeten en mr. Abel Herzberg. Een speciale prijs was nog bestemd voor de door ziekte afwezige schrijfster Maria Dermoüt. de besprekingen deel. Als algemene voor zitters waren aangewezen (voor Vlaande ren) Herman Teirlinck en (voor Neder land) mr. M. Nijhoff. De heer Teirlinck was echter tengevolge van verkoudheid afwezig, zijn plaats werd ingenomen door Maurice Roelants. Na een korte inleiding door voorzitter Nijhoff was het woord aim mr. H. J. Rei- nink, secretaris-generaal van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, die wees op het cultureel con tact tussen beide landen en de nauwe samenwerking der beide regeringen op dat punt. De heer Julien Kuypers, secretaris generaal van het Belgische ministerie van Openbaar Onderwijs, hield vervolgens een hartelijk speechje, waarin hij zijn vreugde over deze conferentie tot uitdrukking bracht, vertellend hoezeer het hem „deugd had gedaan, dat deze conferentie, evenals de vorige in Brussel, zo uit de grond was gestampt". Spreker hoopte dat er deson danks uit dit contact iets waardevols zou blijven bestaan. De dichter Nijhoff sprak het slotwoord: ,.De koppen, die wij bij elkaar gaan ste ken, zijn geteld, maar dit is gedaan om zo vruchtbaar mogelijk te kunnen werken. Wij zijn zonder uitzondering mensen, die de zelfde taal lief. hebben, daarin boeken schrijven, deze uitgeven en becritiseren. Dus hebben wij hetzelfde doel". Hierna viel het gezelschap uiteen in kleine werkcommissies. ADVERTENTIE PLEIN 33 TEL. 13000 Procureur-generaal acht dit economisch niet verantwoord Voor het Arnhemse gerechtshof hebben de 31-jarige landbouwer G. J. Z. te Nij- broek (gemeente Voorst) en de 45-jarige metselaar-aannemer N. de W. te Ernst, in hoger beroep terecht gestaan na een vonnis van de economische politierechter te Zut- phen. Deze had de landbouwer als op drachtgever veroordeeld tot veertig gulden boete of 20 dagen, met de verplichting een zonder vergunning gebouwde boerderij binnen een maand af te breken en de met selaar-aannemer als uitvoerder tot een boete van 600 gulden of twee maanden. Verdachte had een rijksgoedkeuring voor het bouwen van een landbouwschuur met koeienstal, maar hij gaf opdracht aan zijn aannemer, er een woonkamer en slaapka mers bij te bouwen, zodat in plaats van een schuur een volledige boei'derij verrees. Bovendien was het bouwwerk op een andere plaats opgetrokken, dan oorspronke lijk was aangewezen. „Ik heb de boerderij laten bouwen, om dat ik geen andere mogelijkheid zag, om aan een boerderij te komen," zeide ver dachte, die voorts mededeelde, reeds tien jaar verkering te hebben en te willen trou wen in een eigen boerderij. De uitvoerder erkende er zich van be wust te zijn, een fout te hebben gemaakt. „Als ik geweten had, dat het zo zou lopen, was ik er niet aan begonnen.Uk kon op een gegeven moment niet meer voor- of achter uit." Een technisch opzichter van de gemeente Voorts verklaarde, dat de boerderij was gebouwd op een andere plaats dan hem eerst was aangewezen. „Zou hem een ver gunning zijn gegeven als hij deze normaal had aangevraagd," vroeg de president aan getuige. „In de vrije sector had hij kunnen bou wen. B. en W. hadden namens het rijk goedkeuring kunnen verlenen. Met bouw volume had dit niets te maken. Er zou niet met rijkssubsidie worden gebouwd." De procureur-generaal vond het onbe grijpelijk, waarom verdachte de rijksgoed keuring niet heeft aangevraagd. Hij vroeg zich af, of het wel economisch verantwoord is, de boerderij te doen afbreken: een geld boete is volgens zijn oordeel voldoende, om verdachte duidelijk te maken, dat derge lijke feiten niet door de beugel kunnen. Tegen de landbouwer eiste de procureur- generaal 500 gulden boete subsidiair een maand en tegen de metselaar-aannemer dezelfde straf. De raadsman van de landbouwer legde een schriftelijke verklaring van de burge meester van Voorts over, waarin deze ver klaart, dat de handelwijze der verdachten niet is goed te keuren, maar dat afbreken van de boerderij wordt aangevoeld als een vernietiging van kostbaar goed. Van het afschrikwekkend vonnis van de politie rechter is reeds voldoende preventieve werking utigegaan. Uitspraak op 31 De cember. Het landelijk Comité van Werklozen en D.U.W.-arbeiders heeft een schrijven ge richt aan de raad van ministers met de be doeling „de aandacht van de regering te vestigen op de schrijnende sociaal-econo mische toestand, waarin duizenden ge zinnen van werkloze arbeiders verkeren, een toestand, die voor een zeer groot ge deelte wordt veroorzaakt door de wijze, waarop de Werkloosheidswet wordt uit gevoerd. Het comité dringt er onder meer op aan in alle gevallen de uitkeringen ingevolge de Werkloosheidswet te doen berekenen op basis van het loon, dat de werknemer tijdens het genot der uitkering gemiddeld per dag zou kunnen verdienen indien hij werkzaam was in het beroep, dat hij ge woonlijk uitoefent; en alle bijzondere dag- loonbesluiten buiten werking te stellen. Voorts dienen de uitkeringen berekend te worden krachtens de Werkloosheidswet op basis van een werkweek van tenminste 48 uur. In alle gevallen moet een uitke ring worden verstrekt, hetzij wachtgeld, hetzij werkloosheidsuitkering, van de eerste dag van de werkloosheid af, dus de wachtdagen moeten worden afgeschaft. Voorts dringt het comité aan op het toe passen van de Werkloosheidswet op alle thuiswerkers, die onder de Ziekte- en Kin derbijslagwet vallen en op het doen ver strekken van vacantiebonnen aan land en D.U.W.-arbeiders over de periode, dat zij uitkering ontvangen op grond van de Werkloosheidswet. Voorts is het comité van mening dat het uitkeringspercentage in alle gevallen van uitkering op 80 per cent moet worden gesteld en dat de in komsten zonder aanstasting van de werk loosheidsverzekering moeten worden ver rekend door het bedrag boven het dag loon, dat per dag gedurende de uitkerings periode wordt verdiend, niet voor aftrek in aanmerking te laten komen. Het afgelopen jaar Is voor de Neder landse Reisvereniging een recordjaar ge weest, want in groepsverband zijn op reis ge weest meer dan 30.000 deelnemers tegenover 24.500 in het jaar 1951. Er was veel belang- steling voor Zwitserland (8102 deelnemers) en voor Oostenrijk (10.322 deelnemers), doch ook voor ver weg gelegen landen, zoals Spanje. Het ledental steeg met 33.000 tot ruim 101.000 een cijfer, dat sinds de oprichting van de N. R. V. in 1906. nog nooit was bereikt. In de week van 7 tot en met 13 Decem ber is één nieuw geval van kinderverlam ming aangegeven, namelijk te Monster in Zuidholland. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT 23 - TELEF. 10065 ROOMBOTER KERSTKRANSEN met zuiver amandelen, 500 gramƒ4.— CHOCOLADE KRANSJES per 100 gram 50 ct. FIJNE KOEKKRANSJES per 100 gram 30 ct. CHOCOLADE KERSTKRANSEN vanaf 10 ct. Voor het OUDE JAAR bakken wfl weer onze bekende OLIEBOLLEN MET KRENTEN 10 cent en verzorgen Uw IIORS D'pEUVRE SCHOTELS HILLEGOM ADVERTENTIE Ctn intirmc fcrrstsfttr Ctn rxquis mfnu Ctn btscljaafb orbtst „Crrslong" liirbt allrs toat Hl kunt btrlangrn fijjmr isllin bh ftn lilil Boor 11 itlriBtrin ïcL fa 2520 5347 Telef. 17355 Gisteravond hield de heer H. A. C. Pom- mée een lezing over „De bouwstenen van het leven" voor de vereniging „Ontwikke ling" te Halfweg. De heer Pommée, die assistent is van de Nederlandse bioloog dr. W. E. de Mol, be gon zijn lezing met enkele wetenschappe lijke voorbeelden van de betrekkelijkheid van het leven en de ontoereikendheid van het menselijke waarnemingsvermogen. Sprekend over de bouwstenen van het leven, besprak de heer Pommée de eenvou digste vormen van leven; hij gaf vele voor beelden van eencellige wezens, die, hoe eenvoudig ook van levenswijze toch een geheel eigen bestaan hebben. En alles wordt van de grond uit opgebouwd door de oervorm van het leven: de cel. In het laatste deel der causerie besprak de heer Pommée de krachten die het cel- lenbestaan beheersen en besturen. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst wordt dit weekeinde waargenomen door dokter A. Hoekstra, Kerk hoflaan 87, Zwanenburg. Tel. 454. Voor de twaalfde keer heeft het circus Strassbürger het Amsterdamse theater Carré als winterverblijf gekozen en even als vorige jaren bestaat het programma voor de komende weken uit een opeenvol ging van de beste nummers, die op circus- gebied geboden kunnen worden. Natuurlijk vormen ook dit keer de dres suur en de hogeschool weer de hoofdschotel van het programma. Een nieuwe telg van de beroemde Strassburger-familie, de jeugdige Vera, maakte hier haar debuut en wel als panneau-rijdster met een uitste kend nummer „par force"- kunst. Elly en Karei Strassburger voor het publiek allerminst onbekenden blinken uit in de dressuur en Regina Strassburger geeft een voortreffelijk staaltje klassieke en moderne Hogeschool ten beste. Het was bepaald verheugend, dat direc teur Karei Strasburger ditmaal zijn sterren in zo'n grote getale uit de jeugd bleek te hebben gerecruteerd. Zo was er de be scheiden jongeman Alcetty, die de spot dreef met alle wetten van het evenwicht en de zwaartekracht; met een mengeling van bewondering en verbazing aanschouw den wij gisteren bij de première zijn mani pulaties met draaiende borden bovenop lange buigzame stokken, die omhoog reik ten tot in de nok van het circus. De reeds beroemde telgen uit het roem ruchte geslacht der Fratellinis, Les Cad- dncks, vertonen enkele proeven van humo ristische acrobatiek, waarbij men vele rake klappen hoort en ziet vallen. Kostelijk is de suggestieve imitatie door de gebroeders Kennt en Paddy Frindt: dit nummer kolder van bijzondere soort stelt een afdaling in een denkbeeldige ondergrondse voor: de quintessens zullen wij u niet ver raden, doch wij volstaan er mee te ver melden, dat een groot gedeelte van het publiek zich de tranen uit de ogen zat te wrijven. Natuurlijk ontbraken ook de roofdieren niet, evenmin als de koorddanseres, tra pézewerksters en de clowns, van oudsher onmisbare figuren bij elke circusvoor stelling. Dit is uiteraard een kleine greep uit een rijk en gevarieerd programma, bestaande uit maar liefst 22 nummers, die met een meeslepende vaart gebracht werden. Al Tiet al een voorstelling vol afwisseling en •leur. die de toeschouwers voortdurend in h'iar ban houdt. Het orkest onder leiding van Wessel Brouwer verzorgde in de hoge orkestbak op uitmuntende wijze de muzi kale omlijsting. Naar wij vernemen zal de heer J. J. Swens op 29 December afscheid nemen van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Haarlem, waarvan hij sinds 1937 voorzitter is geweest, met uitzondering van de jaren 19421945. De heer Swens, die aan het einde van de vorige maand 71 jaar is geworden, is een geboren en getogen Haarlemmer, die zich grote verdiensten jegens het in dustriële leven van zijn stad heeft ver worven. Sinds 1922 is hij directeur van „Het Kla verblad", aan welk bedrijf hij trouwens al in 1904 werkzaam was. Deze bekende Haarlemse zeepfabriek is onder zijn leiding een zeer bloeiende onderneming geworden. Als voorzitter van de Kamer van Koop handel onderscheidde hij zich steeds door de bekwaamheid en tact waarmee hij de vergaderingen leidde en de problemen stelde. Uiteraard had hij zitting in heel wat commissies, doch in het bijzonder moet hier zijn activiteit worden vermeld om te komen tot een Academie voor voort gezet economisch onderwijs. Wie evenwel mocht menen dat de heer Swens alleen maar zakelijke interessen kent vergist zich: niet voor niets benoem den zowel de cricketclub „Rood en Wit" als de voetbalclub H.F.C. hem tot erelid. Deze vitale figuur zal zeker op de af- scheidsvergadering van de Kamer van Koophandel de eer worden gebracht die hem na zoveel jaren van noeste werkzaam heid toekomt. ADVERTENTIE Amsterdamsche Rijtuig Mij., Haarlem De kinderpostzegelactie wordt met stij gend succes gevoerd. Naar de Stichting voor het Kind mededeelt, blijkt thans reeds, dat opnieuw een groter netto be drag aan de vele instellingen, die in ons land zorg aan bet misdeelde kind besteden, zal kunnen worden uitgekeerd, dan het vorig jaar. Toen werd met bijna 850.000 een nieuw record gevestigd. Thans heeft alleen de schoolactie, waaraan 11.000 klas sen hebben deelgenomen, al 50.000 meer opgeleverd dan het vorig jaar, terwijl ook een stijgende lijn is waar te nemen in de verkoop bij de plaatselijke comités. Het ziet er dan ook naar uit, dat deze actie minstens 900.000 zal opbrengen. ADVERTENTIE CufiUttusi - Cofiecti&f In de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen, richt de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid zich tot de Kamerleden, die niet konden begrijpen dat hij zich tenslotte toch bij het amen dement-Schilthuis c.s. heeft neergelegd, omdat naar hun mening met dit amende ment verder werd gegaan dan de door de regering beoogde aanpassing. De door hem gegeven motivering, dat een pas opgetreden minister moet probe ren, het overleg met de Kamer zo goed mogelijk tot zijn recht te doen komen, konden zij niet aanvaarden. Van het standpunt der regering uit was naar hun oordeel daarmede elke verhoging van het door haar voorgestelde bedrag aanneme lijk, terwijl het toch juist de strekking van het wetsontwerp was, niet verder dan tot aanpassing te gaan. De inkomens geen rem De minister antwoordt hierop dat hij duidelijk heeft doen uitkomen, dat elke verbetering, welke in de noodregeling wordt aangebracht, de tendentie heeft, de totstandkoming van een definitieve rege ling voor belanghebbenden minder aan trekkelijk en daardoor moeilijker te ma ken. Gaat men met de verbetering van de voorlopige regeling te ver, dan kan zelfs een grens worden overschreden, boven welke de definitieve regeling voor som mige of voor alle belanghebbenden in plaats van een voordeel een nadeel gaat opleve ren, vergeleken met de voorlopige rege ling. Waar deze „critische" grens ligt, kan men echter niet berekenen, zolang de in houd van de definitieve regeling niet nauwkeurig vaststaat. Deze moeilijkheid doet zich in het bijzonder voor, wanneer het gaat om de vaststelling van de inko mensgrenzen, bedoeld in artikel 5 van de is in 1947 ingesteld. Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstan digen. Toen bij het debat in de Tweede Kamer het vrij algemeen verlangen bleek te be staan om een slechts geringe verruiming in de inkomensgrenzen te brengen, kon de minister dit niet afwijzen op. het motief, dat hierdoor de „critische grens" te dicht zou worden benaderd, laat staan over schreden. Daar bovendien de financiële consequenties niet van veel betekenis konden zijn, meende de minister in zijn streven om het overleg met de Kamer tot zijn recht te doen komen, zijn in eerste instantie geuite bedenkingen tegen het amendement-Schilthuis niet te moeten handhaven. Dat op grond van het streven om het overleg met de Kamer tot zijn recht te doen komen, elke verhoging van het voorgestelde bedrag voor de regering aannemelijk zou zijn, is een stelling, welke in het licht van bovenstaande overwegin gen moeilijk kan worden volgehouden. De minister wijst er voor zover er bij deze leden bedenkingen mochten bestaan tegen de verhoging van de bedragen in het 3e lid van art. 5 van de wet, nog op dat de verhoging van de bedragen f 2600 tot f 3000 en van f 2800 tot f 3200, niet an ders dan een noodzakelijk gevolg is van de verhoging van f 2400 tot f 2800 in het eerste lid van dit artikel. Bij de tot dusver geldende regeling ontvangt de zelfstan dige, wiens inkomen niet meer dan f 2400 bedraagt, kinderbijslag van het derde kind af. De zelfstandige, wiens inkomen meer dan f 2400, maar niet meer dan f 2600 bedraagt, ontvangt kinderbijslag van het vierde kind af. In deze zin voortgaande, ontvangt de zelfstandige, wiens inkomen telkens f 200 hoger is, de kinderbijslag pas van het volgend kind af. Het is dui delijk dat, wanneer het basisinkomen van f 2400 op f 2800 wordt gebracht, de met f 200 steeds oplopende inkomensbedragen, genoemd in het derde lid, noodzakelijk een dienovereenkomstige verhoging dienen te ondergaan. De schrijver Sjoerd Leiker heeft gister middag uit handen van de wethouder van Kunstzaken te Groningen de Hendrik de Vriesprijs ontvangen. Deze prijs, groot f500, Gisteren vergaderde de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude in het raadhuis te Halfweg onder leiding van burgemeester Simons. Goedgekeurd werden voorstellen van B. en W. betreffende een nieuwe uitbreiding van de waterleiding ten behoeve van per celen bij het Zijkanaal C. Op enkele plaat sen in de polders zijn de bewoners nog altijd verstoken van een aansluiting aan het Provinciaal Waterleidingnet. De ge meente Haarlemmerliede gaat nu, zodra er verzoeken hiertoe gedaan worden, over tot het successievelijk aansluiten van deze gedeelten, zodat ook de veraf wonende gezinnen van de waterleiding kunnen pro fiteren. Het betreft hier overal z.g. niet- rendabele gebieden, waarvoor de ge meente de kosten van aansluiting gedeel telijk draagt. Voorts werd bij hamerslag het nieuwe reglement van de Burgerlijke Instelling voor Maatschappelijke Zorg goedgekeurd. Het oude reglement dateerde van Augus tus 1913! Besloten werd het door B. en W. voor gestelde crediet ten behoeve van het in April van het volgend jaar voox-genomen massa-onderzoek in deze gemeente te ver lenen. De voorzitter riep bij de behande ling van dit voorstel de medewerking in van de raadsleden, zodat dit onderzoek van de gemeenteleden op tuberculose van de ademhalingsorganen zoveel mogelijk aan de gestelde verwachtingen zal vol doen. Mevrouw Kloos (P. v. d. A.) sprak haar voldoening over deze maatregel uit en constateerde dat dit een goede stap was in de richting van een preventieve ge- zonaheidszox-g. De totale kosten van dit onderzoek worden geraamd op f 4000. Aan bijdragen van de bevolking enz. wordt een bedrag van f 1000 verwacht. De Stichting Massa Röntgenologisch On derzoek zal dit bevolkingsonderzoek voor f 1.05 per pei'soon uitvoeren. Aan de behandeling van de begroting voor het jaar 1953, liet wethouder Tabak (R.-K.) een beschouwing over het bijna afgelopen jaar 1952 vooraf gaan. Hij her innerde aan divei'se werken die door de gemeente waren uitgevoerd en besprak daarbij ook de bouw van de nieuwe Open- bax-e Lagere school. Bij het hieruit voort vloeiende debat vex-klaarde de heer Bok- ma (C.-H.) dat hij de opzet van deze school wel wat kostbaar en royaal vond. Toen er van de bouw in de raad sprake was, meende hij, dat er van een school met twee of drie lokalen gesproken werd. Nu blijkt deze school er vier te krijgen. Ook de heer Van Engelen (R.-K.) vond de vier lokalen nog al veel voor een school die op het ogenblik ruim zestig leerlingen telt. De voorzitter verdedigde het besluit van B. en W. door op te merken, dat regeren vooruit zien is en zei, dat Halfweg, gezien de uitbreidingen die het in de komende jaren zal ondergaan, te rekenen heeft met een groeiend aantal leerlingen. De heer Van Engelen verklaarde echter, dat hij zich tot Gedeputeerde Staten zal wenden, waarop de voorzitter meende dat dan vex-der debat niet nuttig was. Grenswijziging In zijn overzicht besprak de heer Tabak ook de kansen die de kleine gemeente heeft bij de eventuële uitvoering van plannen naar aanleiding van het rapport- Ter Veen. Hij bracht daarmee in herin- nex-ing de datum waarop de huidige bur gemeester zal aftreden. Of, zo stelde spre ker, onze gemeente verdwijnt en dan zal burgemeester Simons wel blijven tot de zaak is afgewikkeld, óf Haarlemmerliede wordt groter en dan zal de bewindsman zijn krachten nog geven om de zaak te consolideren. Uiteraard zien allen die be trokken zijn bij het bestuur der gemeente met grote belangstelling uit naar dit rap- pox-t, daar hierin reei^s in principe over het lot der gemeente wordt beslist. Bij de behandeling der jbegroting, waarin alle door B. en W. voorgemelde subsidies werden goedgekeurd, kwam <X>k de kwestie Polanenkade in bespreking. H\et is echter wel duidelijk, dat men van zins V? de wan toestanden daar, door het in dtP winter bijna permanent onder water staan van deze kade, te eindigen. Met de behandeling van deze bcgipting sloten de debatten en na een enkel ha merstuk ging de vergadering uiteen. Het Hillegoms Dameskoor gaf Donder dagavond in de kleine zaal van de beurs een uitvoering, die in het teken van Kerst mis stond. Zo zong het onder andere een Kerstcantate van Attie Dyserinck en enige oud-Franse Kerstliederen. De presidente wees e" in haar openings woord op, dat nu na 29 jaar het voortbe staan van het koor aan een zijden draad hangt door het gering aantal leden. Het koor heeft aanmerkelijk aan krachten in geboet. Gezien de kleine bezetting zijn de prestaties niet onverdienstelijk. De diri- gente Cor Igesz beheerste haar groepje uit stekend, waardoor een goede uitvoering van de verschillende werken werd verkre gen. Mevrouw Ybel van Gelderen bege leidde het koor op de juiste wijze. Het pro gramma werd afgewisseld met viool- en pianospel door de dames Riek Mantje Coppée (viool), Jetty Bossen (viool) en Leny Hubbeling (piano). Op wei'kelijk bijzonder fraaie wijze voerden zij onder andere een Sonate in G gr. t. van J. B. Locillet uit.. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Johannes, z. v. J. Aangeen- brug en C. Tibboel. Maria Gabriella, d. v. J. P. Koop en E. Falder. Elisabeth Francisca Wilhelmina, d. v. L. J. Brouwer en C. H. van Stein. Philippus Theodorus Maria, z. v. J. Hoogkamer en D. M. Muus. Hendrika Antoi- netta, d. v. Th. S. Boot en J. Schlüter. Cla- zina Elisabeth, d. v. D. de Ruiter en E. Tates. Christiaan Theodorus Maria, z. v. C. Peters en Th. M. H. Bon. Johannes Leonardus Geer- truda, z. v. P. Schrama en W. J. Zoetendaal. ONDERTROUWD: J. Ph. van den Berg en J. M. Raaphorst. J. J. J. van der Voort en H. M. van Ruiten. GETROUWD: C. H. Noort en G. M. C. Scholten. H. J. C. de Vroomen en J. A. M. Lommerse. OVERLEDEN: J. Koster, 82 jaar, man, Meerdorpstraat 43. B. van Leeuwen, 73 jaar, man, Hoofdstraat 133 a. ADVERTENTIE DAG EN NACHT In hötel „De Beurs" te Hoofddorp heeft de Rederijkerskamer Dr. Willem Rooyaards uit Utrecht, ter gelegenheid van het negen tigjarig bestaan van de vereniging Concor dia, een opvoering gegeven van het toneel spel „Duister hart" (The Silver Cord). Deze uitvoering is bedoeld als mededin ging in het toneelconcours. De belangstel ling was ook ditmaal bijzonder groot. Een langdux'ig applaus beloonde regisseur Jaap Engelberts en zijn medewerkers voor hun prestaties. De avond werd besloten met een gezellig samenzijn. De voetbalvereniging E.T.O. hield in hötel „De Beurs" te Hoofddorp een propa- ganda-bijeenkomst, waarvoor de belang stelling zeer groot was. De voorzitter, de heer S. Bos, gaf een uiteenzetting van de resultaten in het afgelopen jaar. Grote vol doening wekte de mededeling, dat het af gelopen jaar geen enkele strafzaak bij de bonden was ingekomen en dat de verhou dingen met andere verenigingen steeds beter werden. Hierna werd ovei-gegaan tot het houden van gezelschapsspelen om wild. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Hoofddorp: Dr. Nanninga. Telef. 6220. Nieuw Vennep: Dr. v. d. Weg. Telef. 280. Eerste Kerstdag om drie uur wordt in het kerkgebouw van de Stichting „Voge lenzang" een interkerkelijke Kerstdienst gehouden. Ds. H. S. J. Kalf, Hervormd predikant, zal spreken over „Kex'stbood- schap" en ds. T. Spilker, Gereformeerd predikant, over „Kerstblijdschap". Mede werking verlenen A li van Leeuwen, so- px'aan, het Gereformeerd kerkkoor onder leiding van Richard Heidema en Jan Tim mermans, organist. Tijdens de bijeenkomst van het bestuur van de afdeling Zandvoort van het Ne derlands Rode Kruis, waarbij eveneens de vier plaatselijke doktoren aanwezig wa ren, heeft de nieuwe korpschef van politie, de heer H. P. Huijsman, in een officiële kennismaking met dit bestuur nieuwe ideeën aan de hand gedaan, teneinde van een snelle en afdoende doktershulp bij ongevallen verzekerd te zijn. De voorzitter van de afdeling, de heer Joh. C. Jung, verwelkomde de nieuwe politiechef. Hij hoopte, dat de kennisma king zal leiden tot een vruchtbare samen werking van politie en Rode Kruis. Uit oriënterende besprekingen was het de koi-pschef gebleken, dat het nuttig zou zijn, dit contact met het Rode Kruis teil spoedigste op te nemen, omdat hulp bij ongevallen zo snel mogelijk aanwezig dient te zijn, speciaal doktershulp. Het kan namelijk voox'komen, dat op daarvoor geëigende uren alle doktoren onbex-eikbaar zijn, denkbaar is bijvoor beeld, dat om elf uur 's mox*gens alle art sen in hun wijk zijn. Daarvoor had men in sprekers vorige standplaats, Mcppel, een eenvoudig en ingenieus systeem ontwor pen, om in de kortst mogelijke tijd één der doktoren te kunnen bereiken. Bij tien telefonisch aangesloten inwoners werden namelijk oriënteringsposten gevestigd, die werden gewaarschuwd, wanneer een on geval had plaats gehad. Al deze posten waren voorzien van een Rode Kruisvlag en hingen na waarschuwing, die vlag uit waarop de passerende dokter, zulk een vlag ziende, infox-meerde waar het ongeval had plaats gehad. Het is daarbij gebleken, dat de bevol king uitermate snel reageert op het uit steken van zulk een vlag en er een eer in stelt, de eerste te zijn, om de toevallig in zijn wijk geziene dokter, op het uithangen van de vlag attent te maken. Het systeem werkte dermate goed, dat vele andere ge meenten het eveneens hebben ingevoerd. Uitvoerig werd besproken over de mo gelijkheid om dit systeem ook in Zand voort in te voeren. Aan de hand van een plattegrond van Zandvoort werden daar op voor de gemeente acht punten aange wezen, die als oriënteringspost uitermate geschikt bleken. De bewoners van deze gedachte posten zullen door het bestuur worden bezocht, waarna hun namen ge publiceerd zullen worden. Men besloot tot invoering van dit systeem uitsluitend bij noodgevallen over te gaan met in gang van 1 Januari. OPBRENGST COLLECTE De te Zandvoort gehouden collecte ten bate van het comité „vluchtelingenzorg" heeft opgebracht een bedrag van f 1.050.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 8