Bespreking over politieke eenheid der katholieken Naar nauwer litteraire banden tussen Vlaanderen en Nederland Gebr. van Brederode Bedenkt het vandaag 4711< EAU DE COLOGNE Abr. Meyer TAMMER Kort en bondig Partijraad der K. V.P. bijeen Prof. Romme en de Volkskrant rW Majack Nieuwe directeur bij Boeke en Huidekoper Tweede conferentie der Nederlandse letteren in Haags Gemeentemuseum Mooi Kerstconcert in de Broedergemeente Haarlemse Postfanfare Speeltuinjeugd voerde fleurige operette op 'n TIP VAN BOOTZ Nieuwe voorzitter van tuinbouw-studieclub Ir. S. Kramer eerste op voordracht Twee inbraken WASSERIJ DUYN Overleden voorzitter stemmig herdacht Burgerlijke Stand van Haarlem Aannemer aangehouden „De Broederlijke Liefde- beurs" in liquidatie Morgen en Woensdag Kerstmarkt Betaling abonnementsgeld per giro MAANDAG 5 2 DECEMBER 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT In Utrecht is een buitengewone verga dering gehouden van de partijraad van de Katholieke Volkspartij. Dr. A. Olierook en mr. J. Derks hielden inleidingen, waarin zij op grond van de katholieke maatschap pijbeschouwing en in het licht van de po litieke verhoudingen in en buiten het ka tholieke volksdeel pleitten voor staatkun dige eenheid van de Nederlandse katholie ken. De partijraad heeft na bespreking van beide inleidingen in een resolutie een ur gentieprogram van actuele punten voor dc Kamerfracties vastgesteld en als zijn oor deel uitgesproken, dat de partij krachtiger dan ooit in grote eensgezindheid zal moe ten streven naar toepassing van de door haar aanvaarde beginselen. De partijvoorzitter, de heer W. J. An- driessen, deelde mede, dat het Centrum voor Staatkundige Vorming een studie zal maken van het vraagstuk der politieke eenheid van de Nederlandse katholieken. De heer Andriessen verklaarde, dat de uit slag van de jongste verkiezingen de kracht van de partij niet had aangetast. Het is niettemin zaak, de oorzaken van het stem menverlies te bezien. Dr. Olierook bezag in zijn inleiding de staatkundige situatie in het katholieke volksdeel van de katholieke maatschappij leer uit. Hij vroeg zich af, of de situatie die door de uitslag van de verkiezingen is ontstaan, geen afbreuk doet aan de uitvoe ring van de katholieke maatschappijleer. Deze heeft immers eigen normen voor al lerlei vraagstukken, die zich ook op politiek terrein voordoen en geeft daarvoor ook de concrete toepassing aan. „Eenheid geen doel maar middel" Mr. Derks wilde de wenselijkheid van de katholieke eenheid los van ieder gezags- woord behandelen in het licht van de poli tieke verhoudingen in ons land. De vraag is, of men een gemeenschap pelijk politiek doel heeft. Oppervlakkig oordelend zal men die vraag misschien ont kennend beantwoorden, zei hij, maar die gemeenschappelijke taak is er en wel in de eerste plaats tegenover het communis me of nog dieper het communiseren. De communisering speelt zich voornamelijk af op het terrein van de techniek. Die vorm, die de techniek aanvaardt en tevens de persoonlijke verantwoordelijkheid redt, kan de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie zijn, aldus mr. Derks, maar dan zal het een bedrijfsorganisatie moeten zijn, die de Christelijke beginselen tot uitdrukking brengt, niet de bedrijfsorganisatie van mi nister Mansholt of minister Suurhoff. De conclusie van de inleider was dat de een heid geen doel is in zichzelf, maar middel. Mr. Derks noemde de samenwerking met de Partij van de Arbeid een vraag van doeltreffendheid, die men vooralsnog be vestigend zal moe'en beantwoorden. In herstel van de coalitie zag hij geen heil. Hij vroeg zich zelfs af. of men door een samen werking op smallere basis niet meer voor de verwezenlijking van de katholieke be ginselen zou kunnen bereiken, dan bij een regering, die op vier partijen steunt. Prof. Romme en de Volkskrant Bij de discussie kwam ook ter sprake het aftreden van prof. C. P. M. Romme als staalkundig hoofdredacteur van De Volkskrant. Prof. Romme verklaarde dat hij zijn heengaan bij De Volkskrant nog nader zou uiteenzetten. Hij achtte de par tijraad van de K.V.P. daarvoor echter niet de. aangewezen plaats. Hij wilde slechts uitdrukkelijk vex-klaren, dat elke invloed van partij of fractie op dit besluit volko men vreemd is. Als hij door partij of frac tie voor een keuze zou zijn gesteld, zou zijn keuze anders zijn geweest. Zijn heengaan bij de Volkskrant zou geen verandering brengen in de politiek van de fractie, noch in die van hem persoonlijk. Noch de frac tie, noch ik zijn zo karakterloos, dat wij politiek beïnvloed worden door de ver houding tot de Volkskrant, zei prof. Romme. Resolutie Tenslotte werd met op twee na algemene stemmen een resolutie aangenomen, waar in het partijbestuur werd opgedragen een gram der K.V.P. ter kennis van de Ka merfractie te brengen en deze frac ties te verzoeken alles te doen om ADVERTENTIE tubwt woüet jmeq jumper deze punten in de huidige parlemen taire periode te verwezenlijken. Deze pun ten zijn het krachtig medewerken aan eco nomische, politieke en militaire integratie van het vrije Europa, het verwezenlijken van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie, het bevorderen van een actieve werkge- legenheindspolitiek, het voeren van een doelbewuste gezinspolitiek, het voeren van een doortastende woningbouwpolitiek, met in achtneming van het daarmee verbonden huurprobleem, het verlichten van de las ten van het bedrijfsleven door een daar toe geschikte fiscale politiek, ook tot het behoud van de werkgelegenheid, het krach tig bevorderen van de belangen der mid dengroepen, overeenkomstig het rapport van de commissie middengroepen der K.V.P., het bevorderen van een vrijere loonvorming, het voeren van een krach tige en rationele middenstandspolitiek, het. bevorderen van de bezitsvorming, het de finitief regelen van het pensioenvraagstuk en het herzien op korte termijn van de on houdbare verouderde classificatieregelin gen. ADVERTENTIE Een limerick kost mij mijn nachtrusi Daar ben ik mij inderdaad van bewust Maar toch zet Ik dcor En waar doe ik 't voor? Omdat ik met Kerst. Tip van Bootz lusi Inz. Heer K. H. C. C., Haarlem, ontv. 1 fl. Tip en 1 Lfl. Bootz' Oude Genever. De heer B. Plaisier legt per 1 Januari zijn functie als directeur van de Ko ninklijke Handelmaatschappij v h. Boeke en Huidekoper N.V. te Haarlem neer. Hij wordt opgevolgd door de lieer A. H. Buddingh, die sinds Februari 1951 als ad junct-directeur aan de onderneming is ver bonden. Op Woensdagmiddag 7 Januari wordt in Brinkmann een afscheidsreceptie gehou den. De heer Plaisier is 34 jaar aan Boeke en Huidekoper verbonden geweest. Zijn ge degen vakkennis en ruime ervaring op het gebied van landbouwmechanisatie zijn een begrip geworden in binnen- en buitenland, hetgeen onder meer tot uiting kwam in de vele bestuursfuncties die hij vervulde, zo als het voorzitterschap van de Ondervak groep Landbouw- en Zuivelbercidingsma- chines en dat van de Vereniging van Im porteurs van Landbouwwerktuigen, voorts maakte hij deel idt van het bestuur van het Mechanisatiecentrum, van vele com missies uit de agrarische sector en de han del. In 1945 nam hij op verzoek van de re gering zitting in de aankoopcommissie, die onder meer in Amerika onderhandelingen voerde. De Tuinbouw-Studieclub „Haarlem" ver gaderde in het clubhuis „De Appelaar". We gens vertrek van de voorzitter, de heer A. Mulder, had een verkiezing plaats voor een andere president. Gekozen werd de heer J- Bakker die de benoeming aanvaardde. Op de agenda stond voorts een bindavond van kerststukjes. Door het slechte weer was de inzending niet groot, maar in ieder geval goed. Eerste prijs: P. Klaase; tweede: W. Bosch; derde H. Vonk. De Tricot Specialist GROTE HOUTSTRAAT 16 HAARLEM Nieuwe directeur P.W.N. Ter voorziening in de vacature, die op 1 Februari zal ontstaan omdat ir. B. F. van Nievelt het Provinciaal Waterleidingbe drijf van Noordhoiland dan met pensioen zal verlaten, hebben Gedeputeerde Staten de volgende voordracht opgemaakt voor de benoeming van een nieuwe directeur: 1. ir. S. Kramer, technisch adjunct-directeur van het P.W.N.2. ir. W. H. van Marle, eerstaanwezend hoofdingeneur bij hetzelf de bedrijf. Ir. S. Kramer werd in 1900 in den Briel geboren, maar bracht zijn jeugd vrijwel geheel in Friesland door. Hij studeerde in Delft, waar hij in 1926 het diploma van electrotechnisch ingenieur verwierf. Ver volgens was hij twee jaar werkzaam als adjunct-ingenieur bij het FTovinciaal Elec- triciteitsbedrijf van Friesland, waarna hij in 1928 daar als ingenieur werd aangesteld. In 1935 volgde zijn benoeming tot ad junct-directeur van de N.V. Intercommu nale Waterleiding, gebied Leeuwarden. In 1948 volgde zijn aanstelling tot adjunct- directeur van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf van Noordholland. In het Haagse Gemeentemuseum is Za terdag en Zondag de tweede conferentie der Nederlandse letteren gehouden, waar aan door vele Vlaamse en Nederlandse letterkundigen werd deelgenomen. Door de sectie letterkunde werd onder meer bepleit regelmatig dergelijke conferenties te houden, zowel van besloten aard als van algemeen karakter, welke laatste bezocht moeten worden door zoveel mogelijk per sonen, werkzaam op het terrein der let teren. De conferenties dienen elk jaar plaats te vinden, afwisselend in België en Neder land, met dien verstande dat er telkens twee besloten conferenties komen en daarna een algemene. Aan iedere conferentie behoren open bare manifestaties ten dienste van letteren en kunst te zijn verbonden. Voorts achtte de sectie het gewenst, dai de vereniging van letterkundigen zich richt tot de kunstkringen, de volksuniver siteiten, de departementen van het nut, en eventueel andere organisaties om hun meer Vlaamse schrijvers voor spreekbeur ten over eigen werk naar Nederland te krijgen. Betere bloemlezingen Met spijt heeft men vastgesteld dat in verschillende Noord-Nederlandse bloem lezingen en litterair-historische overzich ten voor het M. O. de eenheid van het Nederlandse taalgebied verdeeld, en het Vlaamse gedeelte verwaarloosd wordt. Gestreefd dient te worden naar objec tieve, wetenschappelijk verantwoorde uit gaven, die in principe zowel voor het Bel gische als voor het Nederlandse onderwijs bruikbaar zijn. In een andere resolutie wordt meege deeld, dat de uitgevers in Nederland zul len worden opgewekt meer aandacht te Ten bate van de Broedergemeente werd Zaterdagavond een Kerstconcert gegeven in het kerkgebouw aan de Parklaan, dat r.aar jaarlijks gebruik met sparregroen, kerstboom en kaarsverlichting stemmig versierd was. De organiste Bets Nederkoorn zorgde voor solonummers op Kerstmotie ven en had verder een drukke taak als be geleidster, vooral in een Kerstcantate van Hans Schouwman, die met de sopraan Kitty Nederkoorn en de alt Nel de Boer als solisten door het Overveens Dameskoor, onder leiding van Cor Igesz werd gezon gen. Hans Schouwman schreef een harte lijke en bezielde muziek bij eenvoudige verzen van Geertruida van Vladeracken. Het werd een cantate in drie delen, die de componist met vrij uitgebreide tussen spelen verbond. Aan deze intermezzi had de organiste haar handen vol. Ik ver moed dat deze muziek niet voor orgel maar voor piano geschreven werd. Doch hoe dan ook, Bets Nederkoorn wist er heel wat van te maken. Voor het koor schreef Schouw man een tamelijk hoog liggende sopraan partij. Het ensemble, waarover Gor Igesz met geestdrift en muzikaal inzicht de staf voert, bleek er echter wel tegen opgewas sen, al was het soms hoorbaar dat men tegen het plafond zat. Er was echter een lichte, tintelende stemming in het midden deel. Kitty Nederkoorn wist haar geluid fris te houden in haar hoogliggende partij. Nel de Boer, die wegens een keelaandoe ning clementie had moeten laten inroepen, gaf wat zij geven kon, doch werd gelukkig bijgestaan door Kitty Nederkoorn. Wij hoorden het dameskoor ook nog in Psalm 99 van Flor Peeters, die daar na tuurlijk een orgelpartij bij uitnemend heid bij schreef, waar Bets Nederkoorn een dankbare opgave aan had. Cor Igesz kon met deze koormuziek haar ensemble onge forceerd en fraai van tint laten klinken. Vooral met het zachtere middendeel maak te men veel indruk. Een door Henk de Graaf zeer délicaat vertolkte fluitsonate van Handel was ge heel in de sfeer van het Kerstfeest. De mooie fluittoon vormde met de sobere registratie van het orgel een opvallend goed klankgehalte. Bets Nederkoorn besloot de avond met een capricieuze Toccata van Paul de Ma- leingreau, JOS. DE KLERK schenken aan het verzenden van recensie exemplaren aan Belgische bladen' en tijd schriften. De Vlaamse uitgevers zullen de verkoop van hun uitgaven in Nederland o.a. trach ten te verbeteren door verkoopwaarden meer in overeenstemming te brengen met de in Nederland geldende gebruiken. Voor zover invoer en betaling van boe- kenzendingen uit België naar Nederland nog moeilijkheden ondervinden zal door overleg met de overheid getracht worden deze uit de weg te ruimen. De sectie radio In de resolutie van de sectie radio wordt de wens uitgedrukt het accoord, aange gaan op de eerste vergadering te Brussel, cm tenminstei 12 Vlaamse letterkundigen tc laten spréliêri in het Nederlandse Radio programma en minstens 12 Nederlandse letterkundigen in het Belgische, weer voor 1953 te treffen. Teneinde uitwisseling van hoorspelen te bevorderen zal de Belgische omroep alle teksten van oorspronkelijk Vlaamse hoor spelen en voor de radio bewerkte Vlaamse toneelstukken aan de Nederlandse om roeporganisaties toezenden en zullen deze laatste hun hoorspelen en bewerkte to neelstukken aan de Belgische omroep sturen. Na de officiële sluiting van de confe rentie bood de Nederlandse regering de deelnemers een lunch aan in „De Witte". In de nacht van Vrijdag op Zaterdag werd ingebroken in een huis aan de Velserstraat te Haarlem. De inbrekers zijn aan de achter zijde van de woning door een open raampje binnengekomen. Vermist wordt een bedrag van honderd gulden uit een portefeuille en vijfendertig gulden uit een winkellade. Zaterdagmiddag is ingebroken aan de Prinssesekade. Waarschijnlijk heeft men zich toegang tot het huis verschaft met een loper tijdens afwezigheid van de bewoners. Er wordt een spaarpot met vijf gulden en een hoeveelheid dure sigaren vermist. ADVERTENTIE GROTE MARKT 21 - TELEFOON 10409 ADVERTENTIE amsteki>.\msevaart20 TEL. 11053 Geheel droog 37 ct. per kg De Haarlemse Postfanfare begon Zater dagavond haar uitvoering in de Gemeen telijke Concertzaal met een stemmige her denking van haar overleden voorzitter, de heer J. van Delden, wiens vroegtijdig heengaan een groot verlies betekent, niet alleen voor het Haarlemse korps, maar ook voor de landelijke bond van P.T.T.- muziekverenigingen, die hij als actief be stuurslid met frisse initiatieven diende en met uitzonderlijke tact leiding gaf. Nadat het orkest het Bach-koraal „Wenn ich einmal soil scheiden" gespeeld had, wer den op het podium en in de zaal staande enige ogenblikken stilte in acht genomen. En daarna klonk zeer fraai van timbre een voortreffelijke fanfarebewerking van „Leguide" van Tsjaikofsky, die de diri gent Adr. Nieman voor deze gelegenheid pasklaar had gemaakt en ingestudeerd. Dit stukje was als treurmuziek bijzonder goed gekozen. Verder werd deze avond een behoorlijk fanfareprogramma ten gehore gebracht, kreeg het tamboerkorps van de vereniging een extra gelegenheid om zich te laten gelden, was er een half uur vrolijke mu ziek van de boererikapel „de Hooyschelf" en kon het publiek zich amuseren met het optreden van een komisch duet. En er was nog bal na. Slechts een gedeelte van dit programma kon ik bijwonen, genoeg ech ter om vast te stellen, dat de samenklank van de Postfanfare er niet op achteruil is gegaan, integendeel. Bovendien profi teerde men van twee geluiddempende fac toren: het gordijnendécor waarin men ge zeten was en een groot gordijn dat de zaal ter hoogte van het balcon over de totale breedte afsloot. Het symphonisch gedicht „Volhynie" van Villette werd doorgaans zuiver en met verzorgde techniek vertolkt. Een goede in druk gaf het spel van de middenmoot van het orkest. „The Londen bobbies parade" mocht er ook wezen en in de „Kaiser- walzer" van Johann Strauss was vooral de zorg voor een bescheiden en beheerste klank te waarderen. JOS. DE KLERK Honderd kinderen uit Haarlem-Noord, alle leden van de speeltuinverenigingen „Welte vreden" en ..Te Zaanen", hebben hun ouders Zaterdagavond in de filmzaal van de Wester- veldschool vergast op een jeugdvariété, dat klonk als een (Kerst)klok. Hoofdschotel van het welverzorgde menu was een alleraardigst operettespel, waarin een zestigtal speel- tuingenootjes met veel verve een ganse reeks van sprookjesfiguren ten tonele voerden. De beide dames die dit fleurige spelletje inge studeerd hadden (en er eigenhandig alle leuke costuumpjes voor maakten), kregen wel eer van haar werk, want de kaboutertjes, elfjes en bloempjes dansten en zongen en acteerden dat het een lust was en dat in een tempo, waarop menige „volwassen" dilettan ten-operette jaloers zou kunnen zijn. Geen wonder dan ook dat de bijval van de ver rukte „ouwelui" de filmzaal telkens weer op haar gi-ondvesten deed schudden. Voor de pauze' zong een koor van honderd kinderen, vaardig geleid door mcj. J. Mulder, een keur van mooie oude Kerstliederen die eenstemmig maar zuiver van toon en maat vast vertolkt werden. Een mandolinegroep van de speeltuinvereniging Jeugdland, een tweestemmig koortje van zes dames en en kele stemmige piano-soli van Irma Kerkhof en Joon van der Hoogen die ook een voor treffelijke „quatre mains" speelden zorg den voor de nodige afwisseling. ADVERTENTIE en onthoudt het voor morgen: Laat „Tammer" Uw Radio. Televisie en Etectriciteit verzorgen. Kleverlaan 176—178 - Tel. 14753 - Haarlem HAARLEM, 20 December 1952 GEHUWD 20 Dec. P. C. van der Meer en M. 'F. Tjassens Keiser; R. van Zalinge en O. M. Visser: C. J. Haring en E. M. H. Pausma; P. J. Freni en J. G. A. Smit. BEVALLEN van een zoon: 17 Dec., M. B. BergerRosenberg; 18 Dec., G. M. Prenen Biermann; 19 Dec., J. F. Rudolphij—Brass. BEVALLEN van een dochter: 19 Dec., C. L. M. WittemanZandstra; P. Koningvan Scheppingen: L. G. van WoenselDroog; J. D. van der RolWijker; 20 Dec., A. M. D. Troost—Visser. OVERLEDEN: 18 Dec.. M. H. van der BurgtBolkestein, 56 j., Hazepaterslaan; P Balk, 59 j., Teijlerplein; A. Roepde Lange. 45 j., Saenredamstraat 19 Dec., J. Sitskoorn. 82 j., Ripperdapark; I. Koolsbergen, 64 j., Maerten van Heemskerkstraat. De raad van Ulema's de hoogste autoriteit van de Mohammedaanse godsdienst is in het bureau van de rector van de Universiteit van Al-Bhar bijeengekomen ter bespreking van de toestand in Noord-Afrika. De Raad besloot er bij alle Arabische Mohammedaanse landen op aan te dringe-n de diplomatieke, economische en culturele relaties met Frankrijk af te breken. ADVERTENTIÈ JL ?.v, iK HET BEROEMDE BLAUW-GOUD ETIKET BINNENLAND Op het stikstofbindingsbedrijf van de staatsmijnen is men er in geslaagd om capro- lactam te vervaardigen. Caprolactam is de grondstof voor de fabricage van kunst stoffen. Uit deze stof wordt onder meer het garen vervaardigd, dat de algemene Kunst zijde Unie te Emmen gebruikt. In Tilburg is Zaterdag de volledige in stallatie voor het longsanatorium te Parama ribo in Suriname overgedragen. De midde len voor deze installatie werden bijeen gebracht door het Koningin Wilhelminafonds. In Maastricht is de étalageruit van een fotohandel ingedrukt. Vier camera's ter waarde van meer dan drie duizend gulden werden ontvreemd. De minister van Marine heeft zich in principe bereid verklaard aan de uitvoering van het plan voor een eventuele IJtunnel, die over en door he.t terrein van het Marine établissement te Amsterdam zou lopen, geen beletselen in de weg te leggen, indien het gemeentebestuur van Amsterdam medewer king verleent om de marine-outillage, voor zover nodig is, elders te vestigen. In het weeshuis „Nam Muk" te Seoul bevinden zich 170 ouderloze Koreaanse kin deren. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 180 kindercapes, 180 wollen rokjes en 170 wollen kindermutsen ter beschikking gesteld van dit weeshuis Op de Schelde bii Antwerpen zijn twee Nederlandse lichters, de „Amstel 7" en de „Hécopile" in aanvaring gekomen. De „Am- stel 7". die geen lading aan boord had. is dadelijk gezonken. De bemanning kon het schip tijdig verlaten Tot officier in de orde van Oranje Nas sau is benoemd de heer T. Cnossen, directeur van de Christelijke Emigratie Centrale te s Gravenhage. De Partij van de Arbeid houdt op 9 en 10 Januari haar zevende agrarisch congres. Onderwerpen van bespreking zullen zijn de rechtsgelijkheid van het platteland en de uitgifte van de Zuiderzee«ronden. Het con gres wordt gehouden te Emmeloord. Tot lid der Tweede Kamer is in de vacature-mr. J. Terpstra benoemd verklaard de heer H. van Eysden te Rotterdam. De zetel van het Internationaal Christe lijk Vakverbond, welke sinds 32 jaar in Utrecht gevestigd is geweest, zal naar Brus sel worden verplaatst. Mevrouw T. GoudriaanDe Wit, echt genote van de directeur van N.V. Van Nie velt, Goudriaan en Co.'s Stoomvaart Maat schappij te Rotterdam, heeft Zaterdag de te waterlating verricht van het motortankschip Sirrah", dat bij de Ned. Dok- en Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam in aanbouw is voor deze maatschappij. De „Sirrah" is bijna 170 meter lang en ruim 22 meter breed en heeft een holte van ruim 11 Mi meter. De waterverplaatsing is 24.800 ton. Tot hoogheemraad van het hoogheem raadschap van Rijnland is benoemd W. A. A. J. baron SchimmelDenninck van der Oye te Voorschoten. Tot dijkgraaf van het hoog heemraadschap Watergraafsmeer is benoemd de heer G. A. Harff te Aerdenhout. Binnenkort is de benoeming te verwach ten van de heer A. M. L. Winkelman, am bassadeur te New Delhi, tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Canberra (Australië). De beide Kerstdagen worden voor de Winkelsluitingswet niet als Zondagen be schouwd. De Woensdag voor de Kerstdagen behoort tot de dagen waarop de winkels tot negen uur 's avonds geonend mogen zijn. Te Rotterdam is een 59-jarige inwoonster van Oostvoorne, die in een reeds rijdende stoomtram wilde snringen, van de treeplank gevallen en overreden. Zij was op slag dood. Een inwoner van Oisterwiik heeft des tijds de gemeente Tilburg gedagvaard om dat de gemeente het riviertje „Voortse stroom" verontreinigt door er rioolwater in te lozen. Hij eiste dat er een einde gemaakt zou worden aan de vervuiling. De rechtbank te Breda wees deze vordering toe; het ge rechtshof in Den Rosch bevestigde dit von nis. Thans heeft de Hoge Raad het beroep in cassatie van de gemeente tegen het arrest verworpen. Op 24 December zal in het pastoraal centrum „Lindenheuvel" te Overveen ds. R v. d. Mast de gasten toespreken in het kader van een Kerstwijding waarbij mevrouw Riek Bonset—Horst zal voordragen uit het werk van Vondel, de Mérode, Lagerlöf e. a. Op 17 December is aangehouden de 31- jarige aannemer G. v. L. uit Haarlem. Hij wordt ervan verdacht meubilair ter waarde van 1500 gulden, dat hij voor anderen opge slagen had, verkocht te hebben. On dezelfde wijze zou hij een hoeveelheid timmerhout hebben verduisterd. Het grootste deel van deze goederen is opgespoord en aan de eige naars teruggegeven. I Typisch Haarlemse instelling De Haarlemse begrafenisbos „De Broe derlijke Liefdebeurs" houdt met 1 Januari op te bestaan als zelfstandige instelling. Menige lezer zal dit bericht weinig zeggen en toch betekent dit, dat een bijna twee eeuwen oude instelling (de „bos" werd op gericht in 1759) uit het stedelijke leven gaat verdwijnen en daarmede een stukje, zij het ook een bescheiden stukje, Haar lemse historie. Het doel der bos was bij overlijden van haar leden een zeker bedrag uit te betalen opdat deze zeker konden zijn van wat vroeger heette een „fatsoenlijke begrafe nis". L)aartoe betaalden zij per week het luttele bedrag van vijf centen. Deze bij dragen waren in de loop 4er eeAi.wen op gelopen tot een vrij aanzienlijk'"kapitaal, dat beheerd werd door twaalf „bestuur- deren", die in het gebouw der bos, Jans straat 61, iedere week een avond zitting hielden tot het in ontvangst nemen der gelden. In onze tijd, waarin zoveel veran dert, werd het werk van de bos meer en meer aan banden gelegd en geplaatst on der het toezicht der Verzekeringskamer. Gaf dit aan de ene kar.t groter zekerheid aan dc leden, aan de andere kant bracht het een steeds zich u'tbreidende admi nistratie mee. Toen door vertrek en snel op elkaar volgende sterfgevallen van be- stuurderen dit coilege gehalveerd werd en het zeer moeilijk bleek nieuwe gegadigden voor de opengevallen plaatsen te vinden, besloten bestuurderen aan de leden voor te stellen, om de bos over te dragen aan een solide verzekeringsmaatschappij. Dit voorstel werd aangenomen en door de Ver zekeringskamer goedgekeurd en het ge volg van een en ander is, dat de bos met ingang van '53 overgaat in beheer bij de Groot Noordhollandsehc van 1845. De „begrafenisbos" is een typisch Haar lemse instelling, die uit ongeveer het mid den van de achttiende eeuw dateert. Men heeft ons verteld, dat oorspronkelijk het verenigingen waren van knechts in de bol- lenhandel. Er zijn er in Haarlem tientallen geweest, waarvan er nu nog twee over blijven, namelijk „De Vrijwillige Liefde- beurs" en „Mijn glas loopt ras". De bos sen hebben hun eigen, gemoedelijke sfeer, die men ook in het moderne Haarlem ter wille van de traditie niet gaarne zou mis sen. Behalve in de Spaarnestad en in Delft vindt men de„begrafenis-bos" nergens anders. Op Dinsdag en Woensdag wordt op de Botermarkt een Kerstmarkt gehouden voor de verkoop van kerstbomen, bloemwerk, kerkstartikelen, wild en andere artikelen, welke tot 's avonds 9 uur geopend blijft. In Haarlem-Noord wordt de Donderdag- markt aan de Floresstraat verschoven naar aanstaande Woensdag, doch deze blijft zoals steeds tot 5 uur geopend. V kunt het Uzelj gemakkelijk makei. door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te vuldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten narne van Haarlems Dagblad, U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Hel te gireren bedrag ts 16.10, post- abonves I 660 U kunt het ons gemakkelijk maker door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) z\)n formu- lieren op aanvraag gaarne ter be schikking DE ADMINISTRATIE 4

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 9