Niet iedereen kan Kerstmis thuis vieren Weer Lente in winters Lisse 8 Kerstgebruiken in het Zwarte Woud Honderden plichtsgetrouwen doen de feestdagen hun gewone werk DINSDAG 23 DECEMBER 1952 Het is natuurlijk een kleine COMPENSATIE, die kerstboom, die de N.Z.H. onder de overkapping voor het Stationsplein heeft laten zetten. De man nen, die ons in hun grote groene bussen door de stad voeren, zullen ongetwijfeld in een milde gemoedsstemming komen wan neer ze de lichtjes er aan zien flonkeren. Voor zover ze daar gelegenheid toe krijgen, want de agenda zegt bij 24 December: ..Rekenen op druk Kerstvervoer in middag en avonduren". „Ach u weet 't zelf, de mensen zoeken elkaar op met Kerst en dat geeft ons een hele drukte, vooral ook op de buitenlijnen", zegt de vijftigjarige haltechef P. C. Visser, die gedurende deze dagen de late dienst heeft, ,,'t Is jammer voor mijn vrouw en de visite, maar om half drie geef ik de luitjes een hand en ik ga naar het Stationsplein en het zal lang na middernacht zijn voor ik weer thuiskom". Juist bij die drukte zijn de haltechefs wel zeer onmisbare coördina- «;Sjss:--&Zdag werd in de grote Bloemlusthal van Lisse de eerste van de drie winter tentoonstellingen geopend, een loaar Nar cissenfeest dat niet zal nalaten gedurende de Kerstdagen vele bewonderaars te trekken. Halte-chef en chauffeur: niet thuis om anderen thuis te brengen. tors: zij gaan na of de frequentie op alle draden van het grote N.Z.H.-web voldoen de is en verdelen het reservemateriaal naar behoefte. „Op Kerstavond wordt'het een latertje", zegt hij, „dan hebben we de Kernstnachtdienst in de Grote Kerk. Eens kijkendie begint om twaalf uur, dan moet er op de buitendiensten materiaal worden ingelegd, want de mensen komen er vooral uit de omstreken naar toe. O ja, een stuk of 12, 13 bussen hebben we wel nodig voor de kerkgangers. Daar is Eduard een ogenblikje.Hier bedoelt hij een bus van lijn 2 mee, die met de letter E is „gemerkt". De chauffeur wordt afgelost. „Als 't nu maar niet gaat vriezen", zegt hij, „want dan hou ik mijn hart vast." De veertigjarige Theodorus Bijvoet (men zou hem heel wat minder jaren geven „Een jong hoofd op een oud lichaam", schertst hij zelf), heeft ook geen vrijaf op Kerstavond. „Kun je nèt denken", zegt hij, „ik zit op de Palingexpress die avond". Dit is de naam van lijn 7 naar Spaarndam. Maandagmiddag vroeg de waarnemend voorzitter van de Stichting Bloemlust, die de opening van de Kersttentoonstelling verrichtte, stilte voor een Zweedse gramo- foonplaat. De titel hiervan was, vrij ver taald, „Wanneer bracht je het laatst bloe men mee naar huis?" Op zich zelf is dit geen feit om daar bijzonder veel aandacht aan te besteden, maar wel omdat dit de slagzin is, die het Nederlandse Centraal Bloembollencomité in Zweden gebruikt cm het gebruik van bloemen te stimu leren. Het paste allemaal zo mooi bij elkaar. Zoals wij reeds schreven was een aantal Zweedse journalisten uitgenodigd om deze tentoonstelling te bezoeken. Bovendien waren twee secretarissen van de Zweedse legatie aanwezig. In zijn openingswoord memoreerde de waarnemend voorzitter het feit, dat de voorzitter, de heer C. J. Segers, door een ernstige ziekte niet aanwezig kon zijn. Vervolgens besprak hij in het kort de grote vooruitgang in de ontwikkeling van de broeitechniek. De voorzitter van de Bond van Bloem bollenhandelaren, de heer Th. R. de Vroo- men herinnerd aan het belang van de tentoonstelling. Zij is de eerste in de reeks in het International Flowerfestival of Holland. De tentoonstelling is belangrijk, omdat zij ook haar steentje bijdroeg aan de reclame voor de export, die dit jaar, on danks de handelsbelemmeringen van Engeland en Frankrijk, dezelfde hoogte zal bereiken als verleden jaar, namelijk 135 millioen gulden. Dit kan o.a. gebeuren, doordat het seizoen door deze vroege broei verlengd werd en er dus meer bloemen kunnen worden verkocht. Hierna konden de gasten een rondgang over de tentoonstelling maken en zelf oordelen, dat het ingezondene aan zeer hoge eisen voldoet. Zij hebben daarin enkele bijzonderheden kunnen zien, die enkele jaren geleden niet mogelijk waren. Zc zijn er bijvoorbeeld vrij veel tulpen, rneer dan anders in ieder geval, een zeer grote hoeveelheid narcissen, waarin de gele trompet Golden Harvest al zeer op valt. Aan een inzending hyacinten konden ze ook nog zien, dat men niet persé de allergrootste bollen behoeft te hebben om een goede bloem te krijgen, als men ze tenminste weet te broeien. Deze stand was hoofdzakelijk opgebouwd uit bollen van een jaar oud, terwijl normaal hyacin ten van 2 tot 3 jaar worden gebruikt voor de broei. Opmerkelijk is de inrichting freesia's en poinsettia pelargonium, waaraan men evenals aan de amaryllis kan zien, dat iedere bloemsoort zijn eigen specifieke kleur heeft. Zij zullen de inzending hya cinten in manden hebben bewonderd en hun ogen hebben uitgewreven bij een in zending irissen en crocussen van het Laboratorium voor Bloembollenondei-zoek. Men kan deze pas sinds een paar jaar met Kerstmis in bloei hebben, dank zij het voortdurend zoeken naar de juiste behan deling. Voor de tijd van het jaar is deze tentoon stelling werkelijk groot en uitgebreid wat het sortiment betreft en wij hebben ons laten vertellen door ingewijden, dat men ever een jaar of vijf nog meer zal zien, als men eerst maar precies weet hoe de che mische omzettingen in de bollen verlopen bij bepaalde temperaturen. Het Laborato rium is thans al zo ver, dat men op ieder gewenste tijd hyacinten of tulpen kan leveren, als men maar vroeg genoeg „bestelt". Hoe 't ook zij, voorlopig zijn de vakmen sen al uitermate tevreden als zij hun af nemers een zelfde kwaliteit zouden kun nen leveren als hier stond. t Bekroningen De broeier of broeiers van de firma Gebr. Segers te Lisse hebben de zieke patroon een zeer prettige Kerst bezorgd, want de firma haalde niet minder dan drie prijzen binnen, te weten een wissel beker voor de' beste geprepareerde hya cinten in acht soorten, één voor de beste inzending hyacinten in zes soorten, ver vroegd door de zogenaamde grondverwar- ming en één voor de beste decoratief op gestelde inzending. De firma A. Warnaar en Co. te Sassen- heim verkreeg twee prijzen voor twee prijsvragen op het terrein van de narcis sen en de fa. Jac. Uittenboogaard te Oegstgeest oogstte hetzelfde succes bij de tulpen; v.-d. Hoek's Broeiproevenbedrijf te Nieuwe Niedorp ontving een wisselbeker voor de beste collectieve inzending bol gewassen en de Fa. Ant. Nijssen en Zn. te Santpoort verwierf een definitieve prijs voor een beschreven inzending bolgewas sen. N.V. G. C. van Meeuwen en Zn. te Heemstede zag haar schitterende inzen ding Amaryllis Hippeastrum en Gracillis beloond met gouden medailles en de fir ma Warnaar en Co. verkreeg een eervolle vermelding voor de gele trompet Golden Harvest. De firma Gebr. Niéuwenhuis ont ving eenzelfde onderscheiding van de jury voor haar Most Miles. Bij de boeren van het Zwarte Woud heeft de Kerstboom pas in de loop van de vorige eeuw zijn intocht gehouden als spre kend symbool van het Kerstfeest. De Kerstkribbe kende men hier echter reeds veel vroeger. Het snijden van beeldjes voor de kribben en het samenstellen van miniatuur-landschappen, waarin het hei lige gebeuren van de Kerststijd wordt weergegeven, is hier een oeroud gebruik. De mensen uit deze streken hebben steeds gaarne geknutseld. Het houtsnijden is hier thuis, al maakt men gewoonlijk meer voor werpen van dagelijks gebruik. De populaire houten klokjes komen uit deze buurt. In de achttiende eeuw werden zij nog geheel uit hout vervaardigd, de raderen inbegrepen. en zei hardop: „rije met dat ouwe dier". Maar er zat nog een bejaarde dame in. Tjonge, wat werd die kwaad. Het viel niet mee om dat bij te leggen. De chauffeur draait een piraatje en ver telt nog meer anecdotes (die wij voor ons zelf houden). Hij en de haltechef zijn twee van die velen, die de Kerstavond niet in de familie- kring doorbrengen. Om er voor te zorgen dat honderden anderen dat wél kunnen doen. In de se inzaai Maar als de feestdagen voorbij zijn en de verdienste is meegevallen, knijpt hij er wel een dagje tussenuit om zichzelf eens te ver wennen met een lekker etentje en een goede fles bij wijze van uitgestelde privé-Kerstmis, begrijpt u? „Palingexpress" rijdt door wordt veel en royaal buitenshuis gegeten met de feestdagen, zo verklapt hij ons - en als de klanten dan na zo'n copieus di- nertje om de nota vragen, dan is hun stem ming doorgaans rooskleurig genoeg om ook de ober ietwat feestelijker te honoreren dan met de gebruikelijke vijftien procent - en wie zal het Eduard euvel duiden dat ook dit aspect van de naderende Kerst drukte hem bij voorbaat met geestdrift vervult? ur hij in ae naive eeuw van zijn loop baan als ober wel eens lastige Kerstklan ten meegemaakt heeft? Och, in het bui tenland heeft hij meermalen gezien hoe zo'n Réveillonfeest op een ergerlijke bras partij eindigde, maar in ons land loopt dat zo'n vaart niet en Eduard kan zich dan" ook niet herinneren, ooit getuige te zijn geweest van dronkemansbacchanalen of andere onwaardige vertoningen met Kerst mis in-Holland. Tja, hij had eens een klant, een adellijk heer nog wel, die zijn waardering over een uitstekend diner placht te vertolken door het tafellaken met alles wat er aan kristal en serviesgoed opstond, bij de vier punten omhoog te heffen en je zo het hele zaakje aan te reiken. Maar net als Eduard dan met een „Beleefd meneer" het tafellaken wilde aanpakken, liet de heer de vier punten los, zodat de inhoud zich onder luid gerinkel over de vloer van het restaurant ontlastte. Enfin, als Eduard dan de scherven had op geruimd stond de adellijke grapjas al te zwaaien met een pakje bankbiljetten dat de schade ruimschoots dekte, waarna ieder een voldaan zijns weegs ging. En bij Eduards weten was dat zelfs maar één keer met Kerstmis gebeurd en dan nog in een i gans andere gemeente dan ons degelijke Haarlem, waar Eduard alleen met nette en prettige mensen te maken heeft. En daarom werkt hij hier altijd met plezier, of het nu Kerstmis is of een doodgewone doorde weekse regendag; dat maakt voor hem en zijn vakbroeders immers toch niet veel verschil. Vooral oj3 drukke dagen is de halte-chef als coördinator onmisbaar. „Nee, genoegelijk kun je 't niet noemen. Je ziet de mensen achter de ramen bij de Kerstboom zitten en dan wil je wel eens even aan je vrouw en je drie rekels denken. Maar als je thuis komt dan is je gezin in diepe rust, de kat in diepe rust, de Kerst boom in diepe rust, de kaarsjes uit, bedoel ik. Natuurlijk is evenwel op vader gerekend met kerstbanket en melk voor chocolade, maar dat wordt eigenlijk een beetje na kaarten, hè?"verhaalt Theodorus. „Maar het publiek is uitstekend op zo'n avond. Opgewekt, vriendelijk, o ja, wat dat betreft mag het gerust altijd Kerstmis wezen. Dat maakt al een hoop goed, vooral wanneer het druk is. En dat wordt het. Drukker dan die avond waarop ikHij aarzelt even. „Ga door, ga door", zeggen we, belust op een anecdote. „Waarop ik in een van de oudste bussen stapte. Ik dacht dat er niemand meer in zat OP DE GROTE BINNENPLAATS van de Haarlemse brandweerkazerne leunt een kerstboom bevallig tegen een felrode wagen. Tijdens de Kerstdagen zal zij in de cantine tronen om enige luister bij te zetten aan de avonden, waarop achtereenvolgens de eerste en de tweede ploeg van de vaste kern dienst hebben. „Veel bijzonders zullen we er nu ook weer niet van maken, want een van de twee da gen zijn we in ieder geval thuis", vertelde een van de leden der eerste ploeg, „maar aan gezelligheid zal het zeker niet ont breken. Er wordt een kaartje gelegd, en we zullen een robbertje klaverjassen, o ja, wij zullen het wel naar onze zin maken! Ik geloof, dat er ook voor een verkwik kende drank wordt gezorgd, dus we heb ben niets te klagen". De gezelligheid kan natuurlijk onder broken worden. Het zou niet de eerste keer zijn, dat er op een Kerstavond brand uit brak. Kaarse-vlammen kunnen vredig flakkeren, maar uitbundige kinderen sla gen er wel eens in er een vlam van te maken, die men niet zo rustig mediterend kan aanzienEnfin, in dat geval hangen ze in een ommezien aan hun „ma terieel", deze mannen aan wier paraatheid reeds vele prille rode haantjes, pas uit het ei, ten prooi zijn gevallen. Het is niet te hopen dat het nodig is. Sirenegeloei kan op dagen als deze natuurlijk gemist wor den als kiespijn. De eerste ploeg, die op de Eerste-Kerst dag „aan de spuiten gekluisterd" is, treft datzelfde lot op Oudejaar. „Geen meleur", zei onze woordvoerder, „want als we daar toestemming voor krijgen, komen onze vrouwen ook. We zijn niet in de huiselijke kx-ing maar we halen die naar de kazerne, heel eenvoudig. En dan zullen we groot feest vieren". richten binnen en indien zijn mannen het werk niet afkunnen bestaat er altijd nog de mogelijkheid reserve-personeel op te roepen. Ook een inspecteur en een der beide substituut-officieren van Justitie zijn altijd te bereiken, want zelfs op een feestdag moet men rekening houden met het feit, dat de ergste misdrijven kunneix plaatsvinden. Poolse zeeman viert Kerstmis in de cel AiTestanten zullen er, volgens de heer Beunder, wel niet zijn op de beide Kerst dagen. Alleen een gedroste Poolse zeeman zit in het arrestantenhok, maar hij is als het ware een stuk van de inventaris ge worden, want ongeveer tachtig dagen zit hij reeds opgesloten. Met Sint Nicolaas hebben de politiemannen allemaal een kleinigheid bijgedragen -hm de man, die zij uiteraard niet als een misdadiger be schouwen toch nog een prettige dag te be zorgen. Geschenken mag de Haarlemse politie niet aannemen, zélfs geen Kerstcadeaux. Enkele jaren na de oorlog leek het een gewoonte te worden, dat vooral de ver keerspolitie overladen werd met geschen ken. Vaak veroorzaakte dit enige deining onder het personeel en evenals vele col- Iegas in het land heeft de Haarlemse com missaris uit principiële overwegingen be sloten het aannemen van pakketjes te ver bieden. Mocht er toch iets naar het bureau gestuurd worden dan gaat dit linea recta naar een der ziekenhuizen. De agenten leggen zich natuurlijk bij deze beslissing neer en zo zal de kerst sfeer op het politiebureau, uiterlijk al thans, geheel ontbreken. Neen, Kerstmis vieren op het politie posthuis is niet bepaald gezellig, maar brigadier Beunder is er in die vijfentwin tig jaar aan gewend geraakt en niet alleen gedurende die kwart eeuw, want ook de heer Beunder senior, die dertig jaar on afgebroken bij de Haarlemse politie is ge weest, was vroeger met de Kerstdagen vaak op pad. Eigenlijk is het dus een familiekwaal Geestdriftige Eduard: „Het mooiste vak dat er bestaat EDUARD IS EEN VAN HEN die met Kerstmis werken, maar hij is er niet rouwig om. Integendeel, wat hem betreft mag het een extra-drukke Kerstmis wor den, want in zijn vak („het mooiste vak dat er bestaat, meneer!") moet je het juist hebben van zulke feestdagen. Eduard is namelijk ober van zijn beroep, „Voor mij is iedere werkdag een feestdag zegt Eduard, maar met Kerstmis heb ik. er dubbel plezier in". hoewel dat een onvolledige omschrijving is van zijn talloze ambtelijke en menselijke kwaliteiten. Want zijn er obers en Eduarden zonder tal, er is maar één Eduard van het Herenhek, Eduard de Onbetaalbare, die zijn onberis pelijk rokcostuum met dezelfde zwier draagt als zijn 67 levensjaren en die onder zijn piquéfront een hart draagt dat over vloeit van wijsheid en levensblijheid en dat openstaat voor iedereen, habitué of „éénconsumptieplakker". 't Kleintje koffie of het copieuze diner smaakt u dubbel zo heerlijk, wanneer Eduard het serveert, want hij omringt elke klant met dat soort vaderlijke zorgen en persoonlijke atten ties, dat dikwijls nog méér kan verkwik ken en opbeuren dan de geurigste mocca of het edelste glas. Geen wonder dus, dat deze Eduard de vriend en toeverlaat is ge worden van generaties van Herenhekbe- zoekers, artisten en zakenmensen, notabe len en doodgewone lieden, stamgasten en passanten. En geen wonder ook, dat wij juist hem uitkozen om een oordeel te vel len over het werken met Kerstmis. Wel, dat oordeel was typisch-Eduar- diaans. „Je bent kellner of je bent het niet", onthult hij, „waarmee ik maar zeg gen wil dat er ook in ons beroep beunha zen en lapzwansen zijn, die het liefste de hele dag over de tapkast liggen te hangen. Maar als je van het goede slag bent, dan heb je er juist schik in, om hard te wer ken met zulke feestdagen. Voor mij is trouwens iedere werkdag een feestdag, omdat ik van m'n baan hou, maar met Kerstmis heb ik er dubbel plezier in en dat heus niet alleen om de extra-verdien sten. Want ik hou van de drukte die er mee samenhangt, van het tafel versieren met hulst en kaarsen, waarin je je fanta sie kunt leggen, maar vooral ook van zo'n stampvolle zaal, waar je je het vuur uit je sloffen moet lopen om iedereen op tijd te bedienen, met volle dienbladen tussen de gasten doorlaveren en duizend dingen ont houden, want alleen op zulke dagen kun je jezelf en je baas bewijzen dat je een vak man bent die zijn geld waard is en geen tapkasthanger, die al moppert als hij een klant met een tijdschrift of een beetje vuur achterna moet lopen. Nee, geef mij maar een volle zaak, die je nauwelijks de lijd geeft om adem te halen - en dan mag het mijnentwege Kerstmis of Sint Jutte- mis zijn, dat is mij allemaal om het even. Trouwens, op Eerste Kerstdag is het be paald stil in onze branche, want dan zit iedereen thuis of in de kerk en dat mag ook wel omdat er toch iets van wijding moet overblijven, zo meent Eduard, maar hij is toch blij dat op Tweede Kerstdag 'le mensen wel eens uitgebreid willen ta- 'elen in een goed restaurant, met een bor reltje vooraf, een „pousje" toe en als het I even kan nog een flesje Bordeaux of Bour- I gonje om het gebraad te besprenkelen. Er KERSTMIS IS HET FEEST VAN CHRISTUS' GEBOORTE. Het is voor Nederland tevens een feest van huiselijke gezelligheid, van milde sfeer, van beschutting en beslotenheid. Gaat men op de Tweede Kerstdag veelal op familiebezoek, of maakt men er dan een wat uitbundiger feestje van met een diner in een restaurant tot slot wanneer men zich dat kan veroorloven, op de eerste dag blijft men na de kerkgang toch zoveel mogelijk thuis bij de Kerstboom. En ons medeleven gaat uit naar die groepen der bevolking wier beroep meebrengt dat zij juist op die hoogtijdagen maar weinig deel kunnen nemen aan het familiefeest. De politiemannen op hun ronde door de stille straten, de chauffeurs op de bok van volle autobussen, de brandweerliedexi op hun eenzame post in de seinzaal en in tegenstelling daarmee de kellners in d-a roezigheid van de eetzaal, de koks voor hun hete vuren en nog zoveel honderden anderen die op Kerstavond en straks ook in de Oudejaarsnacht hun plicht doen voor de gemeenschap. Onze verslaggevers hebben een paar vertegenwoordigers van de bovengexioemde beroepen opgezocht en hen aan de tand gevoeld over hun reactie op het begrip „dienst tijdens de Kerstdagen". Uit hun verhalen blijkt wel dat zij zich in het algemeen wel in hun lot kunnen schikken en dat zij in de loop der jaren ge wend zijn geraakt aan een vak dat aan Kerstmis een andere achtergrond heeft gegeven dan bij de meesten onzer het geval is. Chefkok (achter brullend fornuis): Wij hebben het altijd druk Minder onverdeeld is de kerst vreugde in de x'estaurantkeukens, waar de koks hun lange messen zwaaien. En dat is ook wel te begrijpen, want deze vast-gesalarieerde werkers hebben er geen geldelijk belang bij, of er veel of weinig aftrek is voor hun px-oducten. „De fooien siiiker bewonderd hebben, elke goede patissier kan dit wex'k wanneer hij er de tijd voor krijgt, maar vaak moet het alle maal teveel in een hurry gemaakt worden en dan ben je blij als je, zoals ik, over elf bekwame koks beschikt, wie je hun deel van het werk met een gerust hart kan over laten, want er komt heel wat kijken in deze laatste weken van het jaar. Maar in zoverre is Kerstmis gemakkelijker, omdat er dan bijna niet a la carte gegeten wordt en de meeste gasten hun diners laten reser veren, zodat je precies weet waar je aan toe bent met inkopen en bereiden en dat is al een heel ding met dergelijke dagen, wan neer je toch al kok, slager, opzichter, sier kunstenaar, suikerbakker, regisseur, geheu- genwonder en profeet zou moeten zijn om alles op rolletjes te doen lopen. Maar dat geldt niet alleen voor Kerstmis, want wij in de keuken, wij hebben het altijd druk dat hoort er nu eenmaal bij. Èn daarom maken wij ons ook geen zorgen over dat werken met de Kerst maar een waar derend woordje van de gasten zo nu en dan, dat zouden mijn mensen toch wel op prijs weten te stellen." Geen Kerstsfeer op Haarlems politiebureau Chefkok Van Meekeren had juist een fikse kalkoen onder handen. zijn voor de obers, de drukte is voor ons", zo zeggen ze daar na een zware arbeidsdag achter hun roodgloeiende fornuizen en hoewel dat niet helemaal billijk is jegens de kellners, er zit iets in. Want hoe zelden gebeurt het, dat de kok ook maar zoveel als een woord van waardering kx'ijgt van de klanten over de kostelijke spijzen, die hij hun voorschotelt. Maar aan de andere kant is men hier wel aan hard werken gewend, want een goed restaurant heeft het altijd druk en als het geen Kerstmis is, dan zijn er allicht bruiloftspartijen, banketten of verenigingsdiners te vexrzorgen waaraan je je handen vol hebt daar kan de chefkok van Brinkmann, de heer Van Meekeren, over meepraten. Hij ontvangt ons in zijn hoekje achter het brullende monsterfornuis, waar hij juist bezig is een koppel kalkoe nen „aan" te braden, terwijl hij in een adem zeven of acht witgemutste helpers aanwijzingen geeft over ragoutjes, sauzen, menuwijzigingen en allerlei andere culi naire geheimen en dat alles in een bloem rijk keuken-Fx-ans, waarvoor zelfs ene Brillat Savarin met bewondering zijn hoed zou hebben afgenomen. Wat zo'n chef alle maal bij- en onthouden moet, daar hebt u geen idee van en zo tegen Kerstmis woedt er in zijn domein helemaal een voedsel- veldslag, die aan de boerenbruiloften van Breughel doet denken. Nu eens stormt er iemand langs met een soort badkuip vol gloeiende consommé (u mag het ook soep noemen), op de voet gevolgd door een halve koe, een bak vol tongen en heilbot, schalen vol kostelijk versierde hors d'oeuvre, ree ruggen en chateaubriands en dat alles begeleid door een gesis en geraas waarbij horen en zien u schier vergaan. Maar dan trekt de chef ons mee naar een rustiger hoekje waar hij vertelt van de maanden lange voorbereidingen voor Kerstmis en ons dan de tere bouwsels van suiker en chocola toont, die straks het dessert :.van de gasten zullen sieren: fraaie schuimklokken van de patissier („cloches de Bethléhem en surprise" volgens het menu) die met ijs ge vuld worden, sierlijke bloemenmanden en arresleden van suiker, die de chef zelf maakte en die haast te mooi zijn voor een vluchtig bestaan als decoratie van een Kerstdiner. „Ach, zegt hij, als wij die sprookjes van OP EERSTE KERSTDAG heb ik dub bele dienst", zegt brigadier P. J. Beunder jr. en hij kijkt rustig voor zich uit. Op zijn gezicht is geen zweem van teleurstelling of spijt te bespeuren. Hij weet het; het is nu eenmaal het risico van het vak en in de bijna vijfentwintig dienst jaren, die hij in Februari volgemaakt zal hebben, is hij er uiteraard aan ge wend geraakt. Het vorige jaar was hij met oudjaar niet thuis, dit jaar is het de eerste Kerstdag en het volgend jaar is hij mis schien met Sint Nicolaas „de sigaar". De mannen van het Haarlemse politie corps zijn zich ervan bewust, dat ook op de feestdagen de politie paraat moet zijn. En dat hun aanwezigheid een dringende noodzaak is bleek verleden jaar overdui delijk, want even nadat de mannen elkaar bij de jaarwisseling een goed begin hadden gewenst, rinkelde de telefoon en vrijwel de hele nacht zijn zij in touw geweest. In het ene gedeelte van de stad wei-den zij bij een vechtpartij geroepen, in een an dere wijk hadden opgeschoten jongelui een grote stapel Kerstbomen in de brand gestoken. Op Eerste Kerstdag is het meestal vrij rustig en voor brigadier Beunder en zijn collegas is het te hopen, dat ook het weer een beetje meewerkt. Immers _bij gladde wegen gebeuren maar al te dikwijls ver keersongelukken en slechts enkele ogen blikken nadat de melding is binnengeko men dient er een wagen van de verkeers politie uit te rukken. Wachtcommandant Beundet heeft dubbeledienst Brigadier Beunder heeft dus op Kerst dag dubbele dienst en wat dit betekent begrijpt men pas goed wanneer men be denkt, dat deze dienst begint om zeven uur 's morgens en eindigt om twee uur 's middags. Om tien uur moet de ploeg weer present zijn en dan maakt men een lange ruk tot zeven uur. Zo'n dubbele dienst komt natuurlijk zeer zelden voor. Alleen op feestdagen is het de gewoonte, dat de mannen door een on derlinge loting uitmaken wie van hen op een bepaalde hoogtijdag op het bux-eau aanwezig zal zijn. Hij, die „erin" heeft geloot neemt dan, bij twee opeenvolgende feestdagen, de dienst van een collega erbij en op deze manier heeft hij weliswaar de ene dag eigenlijk twee keer dienst, maar daar staat tegenover, dat hij dan de tweede dag vrij heeft. Wel zal hij natuurlijk een groot gedeelte van die dag slapen maar 's middags en 's avonds kan hij zich toch geheel aan zijn gezin wijden. Op Eerste Kerstdag is brigadier Beun der wachtcommandant. Hij krijgt alle be- Zelfs tijdens de feestdagen moet brigadier P. J. Beunder (rechts) rapporten en pro- cessen-verbaal opmaken en ook op Eerste Kerstdag draait het gehele politie apparaat (vertraagd) door.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10