HOOGFEEST OVER GANSE WERELD Zweden dansen op Kerstdag om de rijkversierde boom JCewtfaomeri u~ati debtig, meieA Pia-agte N D „JULEAFTEN" is het grootste, heerlijkste en heiligste feest van het jaar GEBED Met Kerstmis is het rijke Australië eigenlijk een arm land Kerken vol „levend licht Kerstschoonmaak en traditionele koekjes WOENSDAG 24 DECEMBER 1952 7 NOORSE KERSTMIS In de Koninklijke keuken Maar de thermometer wijst 100 graden Fahrenheit Gedurende de maand December baadt het hart van Brussel de grote pleinen en Boulevards des avonds in het licht van ontelbare lampjes, die de hoofdstad van onze Zuiderburen niet ten onrechte de naam „Lichtstad" verlenen. Op de foto: een gedeelte van een der verlichte boulevards. 99 (Van onze correspondent te Stockholm) e Kerstdagen zijn voor de Zweden dagen van louter vreugde en blijdschap. Men viert niet alleen de geboorte van de Heiland, maar men verheugt zich evenzeer op het licht in de duisternis en het lengen van de dagen. Aan het Kerstfeest vóóraf gaan weken van intensieve voorbereiding. Dit is welhaast noodzakelijk, want hoe zou men anders de trieste maanden October en November en de donkere dagen van December kunnen uithouden? In October brak de zon ditmaal maar twintig uur door het wolkendek en in November hebben wij in Stockholm de rood-gele kogel maar één keer gezien! De overige tijd was de lucht een grijze massa, 't Was nat en koud en ongezellig buiten. Reeds van de eerste Zondag af in Advent begint men in Noorwegen Kerst mis te voelenen vierenNiet dat iedereen weet wat Advent betekent; maar men beseft wel dat het iets met de Kerk en Kerstmis te maken heeft, en dat men nu langzamerhand wel ernstig aan de Kerstschoonmaak moet beginnen en voorbereidingen treffen voor het bakken van koekjes die bij een echte Noorse Kerstmis horen. Een echte Noorse Kerstmis: Het feest der feesten! In werkelijkheid is Advent de Nieuw jaarsdag voor de kerk, het betekent: Ad- ventus Domini: De komst des Heren. Het luidt het kerkjaar in, en is de voorberei dingstijd voor Kerstmis. In Noorwegen, xVaar de godsdienst Luthers-Evangelisch (Staatskerk) is, met een soort bisschoppe lijke hiërarchie, zijn vele gewoonten uit de Katholieke tijd blijven bestaan. Zo ook het vieren van deze Advents-tijd. Het is een tijd van feestelijke verwachting ge bleven, in alle Scandinavische landen voor groot en klein, sterker dan waar in Europa ook. De gewoonte om deze donkerste tijd van het jaar met een aangestoken kaars te verlichten is van zeer oude datum. Een oude sage vertelt dat in de „echte" oude tijd het precies andersom gebeurde. Toen was Kerstmis de tijd van duistering met trollen en heidense gebruiken. Vandaag verlichten de Noren hun vertrekken. De eerste Advent-Zondag met één kaars, de tweede met twee enzovoort, zodat wij Kerstmis in het volle licht ontvangen. Ir. een van de meest bekende Kerstliederen: Jeg er saa glad hver julekveld (Ik ben zo blij ieder Kerstavond) komt er ook een couplet in voor: „Da tender moder alle lys saa ingen krok er mörk" (Den steekt moeder alle lichten aan zodat geen enkele hoek donker is). Een andere oeroude gewoonte in Noor wegen is om met Kerstmis de dieren extra goed te bedenken, en dan vooral de vo gels. Het zal moeilijk zijn een huis te vin den hetzij in de stad of op het land waar niet een „julenek" hangt (bos goudgele haver). Hier is een merkwaardig vex-haal aan verbonden, het zat namelijk zo: Dui zenden jaren geleden toen de mens uit het stenen tijdperk net geleerd had koren te verbouwen, geloofde hij dat de groeikracht die in de aarde „woonde" vluchtte wan neer hij zijn akkers maaide, en zich ver borg in de laatste korenaar. Maar wan neer intussen deze ook gemaaid was had hij de „groeikracht gevangen". Daarom bewaarde hij deze laatste korenaar en legde haar opzij. En nu, in deze laatste donkere dagen voor Kerstmis als de zon maar zelden scheen en dan nog maar met een ziekelijke glans zonder kracht, dan was de tijd gekomen voor de stenentijd- perkmens om deze laatste korenaar te voorschijn te halen, en haar buiten zijn „hol" te hangen. De kracht die daarin schuilde zou de zon helpen weer gezond te worden zodat die schijnen kon en warmte en licht verspreiden, en zegevieren over de koude, nare winter, en de „groei kracht" zou weer verhuizen naar de ont dooide akkers en de mensen een nieuwe oogst brengen van dit gezegende koren. Na de heidense tijd en de tijd der Noor mannen kwam het Chi'istendom naar het Noorden, maar de Noren hingen steeds hun „julenek" buiten met Kerstmis, nu onder het motto dat het een cadeau was voor de vogels die de mensen zochten wanneer de sneeuw zo hoog lag in de bergen en bossen zodat zij niets konden vinden om te eten. De Noorse boeren heb ben altijd veel van dieren gehouden, en in de Kerstnacht krijgen paard en koe, schaap 6>n geit altijd iets extra lekkers. Gerekt Kerstfeest Zoals ik eerder al zei begint Kerstmis m Noorwegen veel vroeger, ook door al zijn „materialistische" voorbereidingen. Er wordt ook schoonmaak gehouden op z'n Hollands, de huizen stinken van groene zeep en boenwas en de hagelwitte geste ven vitrages doen de ogen knipperen. Omstreeks 15 December begint men te bakken, want er worden zeker zeven soor ten koekjes gebakken, porties zo groot dat die meestal tegen Pasen op zijn, wat ook de bedoeling is. Van tevoren zijn nog sylt, rollades, worstenhammen enzovoort klaar gemaakt en liggen „hun tijd" in de spe ciale zout-oplossing die wij daarvoor ma ken. Zo tegen „piep-kleine" Kerstavond en „kleine" Kerstavond (respectievelijk 22 en 23 December) heeft bijna iedereen koorts van opwinding, vooral omdat ze bang zijn niet op tijd klaar te komen. Op Kerstavond zelf pioet nog de Kerstboom versierd worden, dit gebeurt achter ge sloten deuren door moeder en niemand mag kijken, de Kerstbroden moeten op het laatste moment nog gebakken worden om op de Kerstmorgen vers te zijn. Dan wordt het diner klaar gemaakt voor de grote avond. Boodschappen doet nu nie mand meer, trouwens de winkels sluiten om 4 uur, want om 5 uur luiden de klok ken Kerstmis in en gaat iedereen ter kerke naar de traditionele kinderdienst. Vroeger werden Noorse vrouwen groot gebracht in het geloof dat alles wat je in een winkel klaar kocht gelijk was aan vergif, hetzij een onsje gehakt of een koffiebroodje! Nee, alles zelf maken. Op Kerstavond hoorde daarom iedere huis vrouw en goede moeder met enig zelf respect volkomen af te knappen! En „juleaften" (Kerstavond) is het grootste, heiligste, en heerlijkste feest van het gehele jaar. Iedereen gaat om 5 uur naar de kerk om naar al die blijde kinderen te kijken en hun de bekende liederen te horen zingen. Vóór of na het Kerstdiner worden de cadeaux gegeven en loopt men om de Kerstboom liederen te zingen. Na al deze emoties is weer tijd voor koffie drinken en al de koekjes te proeven, noten kraken, fruit eten, enfin men eet tot men niet meer kan, want dat hoort ook bij Kerstmis. Eerste Kerstdag gaat iedereen om 10 uur naar de kerk, daarna worden er fa miliebezoeken afgelegd, meestal aan oudere leden van de familie of aan zieken. Overal wordt er van de koekjes gesnoept, meestal met een glaasje Port en men kan vaak horen: „Oh, wat zijn jouw Berlinerkransen dit jaar goed gelukt, veel mooier dan de mijne", 's Avonds komt de familie meestal weer samen, want van uitgaan is geen sprake. Theaters, restaurants en bioscopen zijn gesloten (ook op feestdagen als Goede Vrijdag en Pasen). Tweede Kerstdag lijkt veel op die in Holland, dan gaat iedereen graag uit en dan is er geen houden aan al het feestvieren. De Kersttijd duurt meestal tot 2 Januari in Noorwegen. De Noren hebben een 2de, 3de, 4de, 5de en 6de Kerstdag, dan komt Oudejaarsavond, bij ons Nieuwejaars- avond. Nog steeds is Noorwegen minder commercieel aangelegd dan andere landen in Europa. Buitenlanders die soms gepro beerd hebben tussen Kerstmis en Nieuw jaar of in de Paasvacantie, van Palmzon dag af tot 3de Paasdag zaken te doen, zullen dat nooit meer herhalen, want in deze tijd wordt er gewoonweg niet ge werkt, men is niet geïnteresseerd in geld verdienen en de kantoren zijn meestal ge sloten, of slechts een paar uur per dag open, met een paar mensen als „wacht". De prachtig versierde Kerstboom hoort tot Driekoningen te blijven staan, als men die eerder weg doet, loopt men kans dat men het in het nieuwe jaar niet zo best zal maken. De Noren zijn erg bijgelovig! CESSIE Alle samenzijn is gelogen Elke vriendschap wordt zwart verraad Als een man met lege ogen Alleen voor de spiegel staat. Zonder glimlach om oude dingen Zonder moed voor de nieuwe dag Mond, die niet meer kan zingen Als het hart niet meer vragen mag. Ieder jaar wordt men jaren ouder En men sterft aan de eigen tijd Boven een moede schouder Het zwart van de eenzaamheid. Envoi Here Jezus, te Kerst geboren En door Engelen blij begroet Wil deze man verhoren En redden (ik ken hem goed) Uit zijn zinloos en eenzaam leven Naar de blijdschap van Bethlems feest Dat hij, alleen gebleven, Zijn spiegelbeeld niet meer vreest. B. RIJDES Kerststemming in het hoge Noorden. Maar door de duisternis heen ziet men ieder jaar weer als een veelbe lovend teken, de grote adventsterren. Haast iedereen heeft dit maaksel van papier, van binnen verlicht met een lamp'van veertig kaarsen, voor het raam hangen. En bijna iedereen, kijkt er. met verlangende ogen naar, omdat het al een stukje Kerst is. Een vóórvreugde. Hiermede alleen zijn de kin deren echter niet zoet te houden. Zij tellen daarom de dagen door middel van een Adventskalender. Iedere dag wordt een deurtje geopend Kroon van kaarsjes De jonge meisjes zagen de wachttijd reeds door „Lucia" gebroken. Op de der tiende dag van December was het haar taak om licht te brengen. Met een kroon van zeven kaarsjes op haar hoofd, ont haalden zij in de vroege ochtenduren haar ouders en kennissen op koffie en gebak, net als de heilige Lucia eens heeft gedaan, toen standvaste Christenen voor hun ge loof in de kerker smachtten. Het is een eer om haar voorbeeld te mogen volgen, want de meisjes moeten overeenkomen met de in de legende beschreven heilige. Zij moe ten mooie blauwe ogen hebben en lang blond haar moet over hun schouders vallen. Ieder huisgezin, iedere fabriek, iedere school en iedere stad heeft een Lucia. Maar de meeste aandacht trekt ieder jaar weer het meisje, dat aan Stockholm het licht brengt. Reeds weken tevoren wordt zij door de lezers van een groot dagblad aangewezen. Haar ter ere wordt dan een statietocht door de stad georganiseerd en tienduizenden waren ook dit jaar op de been om haar de boodschap te horen verkondigen. Luilekkerland Met hoeveel enthousiasme dit alles overigens gebeurde, het waren toch maar voorbereidingen. Maar als op de vóóravond van Kerst, dus 24 uur eerder dan in Ne derland de kaarsjes worden ontstoken, dan wordt er uitbundig gedanst en ge sprongen om de kerstboom. Leuke wijsjes met geestige inhoud volgen elkaar op. De boom doet dan denken aan het symbool van Luilekkerland. Er hangen smakelijke lekkernijen in, zoals chocolade en noten, kransjes en snoepgoed. En het geheel gaat schuil onder lametta, kleurrijk glaswerk en engelenhaar, en niet te vergeten: lange serpentines met de Zweedse vlag. Onder de boom liggen, hoog opgestapeld, de cadeaux. Als men eindelijk met het openen der pakjes begint, blijkt opnieuw hoe lang zich groot en klein op deze dag hebben voorbe reid. De kinderen geven de ouders geschen ken, waarmee zij soms langer dan een maand bezig zijn geweest, en anderzijds hebben de ouders vaak nog langer moeten sparen om met zo gulle hand te kunnen geven. Daarbij vergete men niet, dat dit mate rialistische feest ook een uitbundig eten eist. Alles wat lekker is, hoort op tafel en de traditionele rijstebrij en de „lutfisk" mag daarbij niet worden vergeten. Als dan op deze dag vóór Kerst het ge luk volmaakt is en de kinderen met het speelgoed naar bed zijn gebracht, komt er voor de ouders niet veel meer van slapen. Reeds om een uur of vier 's ochtends wordt het feest voortgezet. Nadat men tevoren de aardse geneugten in zo volle teugen heeft genoten, denkt men nu echter aan Hem, die in deze nacht is geboren. Na een speciale Kerstdronk en een eerste ontbijt gaan jong en oud naar de kerk. Er moeten twee, soms drie, godsdienstoefeningen worden gehou den om de mensen niet teleur te stellen. Witte kerkgang Het allermooiste is echter op deze Eerste Kerstdag de kerkgang zelf. Meestal ligt er sneeuw. En wat kan dan meer de gevoelens weergeven, dan een wandeling door de witte stilte? Velen gaan naar een kerk buiten de stad om nog meer van de stem ming te genieten. Terwijl dan de natuur rustig onder de witte, dikke deken slaapt en het licht, dat door de gekleurde kerk ramen valt, op fascinerende wijze door de sneeuw in nog meer kleuren wordt ge broken, hoort men het spel van het orgel werkelijk als een blijde boodschap. De kerk zelf is rijk versierd en in plaats van het koude electrische licht verspreiden nu honderden kaarsen een feestelijke glans. De Zweed spreekt trouwens niet van „kaarsen", maar noemt dit terecht: „levan- de ljus", levend licht. Op de namiddag van deze Kerstdag wor den nog eens de lichtjes aan de boom ont stoken. Maar dan gaat het iets rustiger toe en zingt men, als overal ter wereld, het „Stille nacht, heilige nacht Millioenen families over de gehele wereld bereiden zich voor op de viering van het Kerstfeest. Ook in de keuken van het pa leis van de Zweedse Koninklijke familie wordt koortsachtig gewerkt om alle ver snaperingen op tijd klaar te krijgenOnze fotograaf snapte de Zweedse kroonprins Carl Gustaf en zijn zuster Prinses Chris tina op weg naar de oven met bakplaten speculaas. (Van onze correspondent in Australië) DE grootste twee Kerstbomen ter wereld staan deze week opgericht aan het strand van Manly (Sydney), maar Australië zelf kon ze niet leveren. Ze moesten per schip worden aangevoerd van Norfolk Eiland (1500 kilometer van Sydney, in de Stille Oceaan) en zijn dertig meter hoog. Zij vormen een speciale attractie voor de honderdduizenden bezoekers van een der mooiste badplaatsen van het Zuidelijk halfrond. Emigranten van alle landen zullen er op Kerstmis een bijzonder cachet aan geven door vertoning van volksdansen en door hun nationale klederdrachten. Ook de Volendamse dansgroep van Jo Brugmans die nergens en nooit ontbreekt, waar het erom gaat een stuk Nederlandse folklore te brengen, zal in Manly aanwezig zijn. Het gehele diplomatieke corps van Sydney is uitgenodigd om dit Kerstfeest bij te wonen. ZO wordt Kerstmis in Australië gety peerd. Het is cultuurloos. En voor zo ver er enige vorm van cultuur mocht zijn, dan is die uitsluitend van Engelse oor sprong, zonder een enkele specifieke Australische eigenschap, behoudens de eigendommelijkheden, die generlei verband houden met Christus' geboorte. Geleidelijk, doch heel langzaam, doen zich evenwel de „vreemde invloeden" geiden. Hier, aan de rand der wereld, leeft men met z'n gedachten meer bij de materie dan bij de geest. Maanden van tevoren is er in de winkels en in de advertenties al zóveel en zó dikwijls propaganda gemaakt met slagzinnen en is er door de radio nog véél 'harder geschetterd, dat men wel hélemaal platzak moet zijn om niet in de verleiding te komen Kerstcadeautjes te kopen voor familie, vrienden, kennissen en collega's op kantoor of fabriek. Want „Kersttijd is geschenkentijd". Soms krijgt men de gedachte dat Kerst mis in Australië helemaal niets te maken heeft met Christus' boodschap. Maar als men ziet hoe de natuurlijke, aangeboren goedgeefsheid van de bewoners van dit werelddeel in deze tijd extra tot uiting komt, de liefdadigheid werkelijk hoogtij viert, dan moet men ondanks alles erken nen dat de naaste hen dicht aan het hart ligt. Men kan niet verwachten, dat de Austra liër, die in de Kerstweek ligt te zonneba den aan de sprookjesstranden, of een picnic heeft in de „bush" (bos) bij een „creek" (riviertje), veel van de sfeer om zich heen voelt, die in Europa zoveel bij draagt tot de stemming van de „Stille Nacht, Heilige Nacht". Hij zou haar mis schien graag willen ondergaan, maar in •huis hangt de hitte van de dag, de tem peratuur maakt hem loom en zijn auto in teresseert hem in die tijd gewoonlijk meer dan de kerk. Dennebomen 'zijn ongewoon. In de winkels staan hier en daar kunstbo men. Er zijn glinsterende Kerstversierselen te koop (meestal van plastic), maar de grote massa heeft meer belangstelling voor cadeaux en Kerstkaarten. ALS een Australiër z'n familie in Europa met een Kerstgroet wil verrassen, moet hij het pakket of de brief ten minste twee maanden van tevoren gereedmaken en ver zenden. Daarom beginnen de winkels al in September daaraan te herinneren. Men leeft hier drie maanden lang in een Kerst sfeer, die het innerlijk niet beroert, maar de portemonnaie des te meer. Van „donkere dagen vóór Kerst" merkt men niets. We zitten midden in de zomer. De thermometer wijst 73, 90, 96, 109, soms 106 graden Fahrenheit aan. Honderddui zenden zijn in deze tijd met vacantie. De scholen zijn zes tot acht weken gesloten. Zakenlieden maken trips door Australië of in het buitenland, of verwijlen in Palm Beach. Financieel minder bevoorrechten zoeken vertier in Manly en Bondi, of aan andere stranden en baaien, die even ontel baar zijn als fantastisch schoon van natuur tafereel. Winkels als droompaleizen IN October hebben de warenhuizen de komst al aangekondigd van „Santa" in begin November. Santa is „Father Christ mas". Hij is helemaal geen familie van onze Sinterklaas. Helaas, want Santa is een fantasieloos gekleed, kort, klein dik kerdje, vergeleken met de dracht van onze Heilige Nieolaas. Voor de kinderen mag dat niet hinderen. Santa verschijnt in hon derden warenhuizen of wandelt genoege- lijk vóór de ingang, in de hall of op het trottoir. Wifcgebaard en gekleed in een rode jak en rode muts, afgezet met een rand van sneeuwwit bont, vermaakt hij de jeugd met z'n verhaaltjes en deelt ge schenken uit. Voor de winkeliers is dit een gouden tijd, want de Australiër beschouwt Kerstmis als een goede gelegenheid om z'n vrouw een ijskast, vloerkleed, ameublement, auto, saffier of orchidee te schenken. Zo'n or- chidée is zoiets als de tulp in het Neder land van de zeventiende eeuw, met prijzen van 10 shilling tot honderd pond (f850). In dit land is alles groter dan in Neder land: de afstanden, de steden, het geld en de cadeaux. Zelfs de P.T.T. houdt van dik doén: drukwerk kost niet 2, maar 12 cent. Vermenigvuldig dit met de millioenen Kerstkaarten, die in deze dagen worden verzonden en men weet meteen dat Tante Pos een „goede Kerst" geniet. In de warenhuizen geven vele ontwer pers een uitbeelding van kindersprookjes. Het is daar een volmaakte ontmoeting met de rijkste kinderfantasie in de vorm van bewegende poppen: Assepoester, Gelaars de Kat, Aladdin, Roodkapje, enzovoorts. Duizenden kinderen trekken van het ene droompaleis naar het andere om niets te missen van die wondere schouwspelen. Dit is één grote kermis (geen Kerstmis) voor de jeugd om te genieten van een wondere verbeelding. De techniek van het poppenspel is hier tot grote hoogte geste gen. Ook de étalages puilen uit van pop pen in de meest exotische en kostbare kleding. Maar daarnaast liggen duizenden pistolen en revolvers en cowboy-kleding in elke fantasiekleur en vorm. Met de Kerstboodschap van „Vrede op aarde" heeft dit niets van doen. Tegelijkertijd paraderen in de straat étalages der modehuizen de mooiste meis jes van Australië in badcostuum voor sa mendrommende menigten, die het verkeer doen stagneren. De teen-agers (jeugd van 18 jaar en daaromtrent) streven naar een gebrande huid onder de stralende zon aan het strand en voor de vrouwelijke jeugd zijn er bijkans elke week schoonheidswed strijden, die door talloze verenigingen op charitatief gebied worden georganiseerd. „Onder de invloed AAN de vooravond van Kerstmis puilen de pubs meer uit dan ooit, schuimt het bier hoger en golft het lichtbruine vocht harder over de toonbank tot in de goot van het trottoir, dat geflankeerd is door ontel bare auto's, waarin even ontelbare flessen bier worden gesjouwd voor de picnic van morgen. In deze week is het aantal be- schonkenen verbijsterend. Op de ochtend na de Kerst staan de „jalopy's" (rammel kasten) bij tientallen in panne aan de kant van de weg, als gevolg van „rijden onder de invloed" een droevig bewijs van een Kerstmis zonder Heilige sfeer. Op kantoor en fabriek bieden de direc ties in de dagen vóór Kerstmis het perso neel een „partij" aan, waar veel cake wordt gegeten en veel bier gedronken. Iedereen dromt zo dicht mogelijk om de grote lange tafel, waarop alles, wat de tong streelt, staat uitgestald. Er wordt misschien twee minuten gesproken over de geest van kameraadschap en over de collegiale sfeer in het afgelopen jaar, en dan verdwijnen drank en cake in een om mezien in de magen. Thuis eet de Austra liër nog eens extra lekker van het vlees, een half schaap, de ham en de plumpud ding, en neemt hij een extra dronk van het bier, dat allemaal een half jaar van te voren is besteld op afbetaling: „Lay-by for Christmas now", luidt de slagzin in de winkels in Juni. Met Kerstmis is het rijke Australië een arm land.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 11