Pi nay dient vrijwillig het ontslag van zijn kabinet in Passagiersschip „Champolïion gespleten op Libanese kast 1 Weerbericht j OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Beeld MRP (coalitiepartij) zegde hem vóór de stemming haar vertrouwen op Tsjang Kai Sjek wil aanvallen Kenya wacht op gespannen Kerstmis Het woord is aan RAMPZALIGE STRANDING Driehonderd opvarenden in nood, 50 redden zich, 20 kwamen om Hulp ontbreekt, Britse kruiser onderweg Nieuw N.S.-materieel reed proef Voo; de Stille Armen Lawine sleurt autobus mee Proces tegen Faroek Hoog water in Europa Nieuwe abonnés GRATIS 11 Aanrijding te Spaarndam Vier Nederlandse kinderen gedood Nieuwe ambassadeur te Moskou 67e JAARGANG No 142 (Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 23 DECEMBER 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 302 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman GIJ WEET dat het bronzen beeld De Dokwerker Vrijdagmiddag door de Konin gin op het Jonas Daniël Meyerplein te Amsterdam is onthuld. Gij weet dat dit een monument is ter herinnering aan de Februaristaking in 1941, die een verzets daad was van de burgerij tegen de door de Duitse overweldigers begonnen Joden vervolging. Welnu, ik zou u eenvoudig de raad willen geven om dat gedenkteken te gaan zien, want het zal een grote en een zuivere belevenis voor u zijn. Als ge toch al in Amsterdam moet zijn, om andere redenen, zal het maar een heel kleine af wijking van gewone bezigheden zijn. Als ge er speciaal voor naar Amsterdam gaat zal u dat evenzeer voldoen. Ik heb het gedaan; het werd voor mij wel een wederzien, want ik had die ruwe, bon kige figuur van de Dokwerker in vroegere wordings-stadia al mogen aanschouwen en hij stond mij levend voor de geest. Hij is en blijft namelijk levend; als ge hem een maal gezien hebt kent ge hem voor altijd. Hij spreekt tot u van iets, dat gij ergens diep in uw hart altijd geweten hebt maar niet steeds beseft. Misschien is het een voudig: de waarheid. De eerste maal dat ik hem zag'was hij een in klei geboetseer de figuur, veel kleiner dan hij nu in brons is en zijn schepper, de beeldhouwer Mari Andriessen, die zijn atelier heeft in de tuin van dat oude huis aan de Heerenweg, tegenover de Spanjaardslaan, had mij hele maal niet voorbereid. Alleen maar gezegd: ga eens mee kijken. Nu, daar was gisteren een kleine oude man, een venter die zijn kar aan het trottoir had laten staan en die over dat grijze oude plein in Amster dam nieuwsgierig op het beeld toeliep. Misschien alleen omdat er nog kransen omheen lagen en hij vooral de krans van de Koningin wou zien. Hij keek daar ten minste even naar. Toen zag ik hem achter uitstappen; er kwam een blik van verwon dering en herkenning in zijn ogen. Hij aar zelde, hij keek om zich heen naar al die anderen eer hij iets deed dat toch maar erg vreemd voor een Hollander is: in het openbaar, in de maand December, in een kille motregen. Hij nam zijn hoed af. Dat was nu voor mij de herhaling en bevestiging van eigen herhaalde ervaring. Het was goed en nodig die te vervolgen in de Jodenbuurt zelf, waar de Dokwerker is gekomen en waar hij thuishoort. Het oude pittige, schilderachtige leven is er verstild, al heeft het steeds toenemende moderne verkeer er nog meer haast gebracht. Gij weet waarom het verstild is. Toch is dit het einde niet en het bronzen beeld schijnt dat in zijn vaste, zware tred, in zijn ruige kracht en zijn opgeheven hoofd te waar borgen, wakend over de toekomst, een zekerheid uitend die onwrikbaar voort leeft. Ik geloof dat de Joden, die de over levenden zijn van de slachting die in oor logstijd gewoed heeft, een troost en een steun in dit monument zullen vinden. Ik geloof dat het anderzijds ons aller overtui ging bezegelt. Het heeft mij doen denken aan die woorden, eveneens van Haarlem se herkomst omdat zij op gevelstenen vlak bij ons Stadhuis te lezen staan dis woorden die Huizinga als motto bezigde voor zijn verhandeling „Nederlands Gees tesmerk": „Int soet Nederland. Ik wyck nyet af. Ik blijf ghetrou". Het is een groot kunstenaar die dit beeld gewrocht heeft in een zo grote eenvoud en voornaamheid, zonder enig vals pathos, in diezelfde zuiverheid waarin hij zich aan ons heeft doen kennen in zijn Man voor het executiepeloton aan de Haarlemse Dreef. Er zullen veel warme en dankbare gedachten naar Mari Andriessen uitgaan in deze dagen, ook van mensen die hij he lemaal niet kent en nooit ontmoeten zal. Deze schepping te ervaren is zeker een grote belevenis voor hem zelf geweest. En menigeen die onder de druk der tijden tot cultuurpessimist is geworden, zal tegen over dit wonder der Kunst, van deze tijd, begrijpen dat zijn moed te klein is geweest en dat hij heeft misgetast. De Dokwerker is niet in Februari ont huld, zoals eerst het plan was, maar vlak voor Kerstmis. Nog beter zo, want er leven eerbied en vroomheid in. R. P. CAIRO, (Reuter) Te Cairo is ver nomen, dat ex-koning Faroek krachtens Egyptes nieuwe wet op de corruptie zijn Egyptische nationaliteit zal verliezen. Hij zal bij verstek worden berecht we gens „misbruik van constitutionele pre rogatieven" en „politieke corruptie". De regering van generaal Naguib heeft de wet tegen corruptie Maandagavond aangenomen. In regeringskringen werd Faroek „de wortel van het kwaad in Egypte" ge noemd. BRUSSEL, (Reuter) In België en Luxemburg hebben zich verscheidene overstromingen voorgedaan tengevolge van zware regens en sneeuwval. In het tien kilometer lange dal van Beaumont bij de Franse grens staan alle bruggen onder water. In Luxemburg zijn verscheidene wegen afgesneden door overstroming van de Moezel en andere rivieren. Langs de Moezel in Duitsland zijn der tig plaatsen gedeeltelijk overstroomd. De veroorzaakte schade is zeer groot. In de Ardennen en in de dalen van de Boven- Seine en de Beneden-Loire zijn door over stromingen wegen afgesneden. De burge meester van Bordeaux verklaarde, dat de toestand „ernstig" is. In Parijs staat de Seine nog maar zeven centimeter onder het peil, waarbij scheep vaart op de rivier verboden wordt. (Van onze correspondent in Parijs) Vannacht om half twee heeft Pinay het ontslag van zijn kabinet bij Vincent Auriol, de president der Franse republiek, ingediend, die daarna ver klaren liet dat hij, na in de loop van de dag de voorzitters van beide Kamers, en misschien de voornaamste fractieleiders geconsulteerd te hebben, beslissen zal of hij het ontslag wél of niet zal kunnen accepteren. De regering-Pinay is namelijk niet door een meerderheid van het parle ment ten val gebracht, en tot dusverre heeft onder zulke omstandigheden president Auriol het ontslag van een regering steeds geweigerd. Kort na middernacht, even voor de stemming over de eerste der drie vertrouwens- moties, waar verlaging van de gezinstoelagen het onderwerp van vormde, maakte de Katholieke M.R.P., een der regeringspartijen dus, bekend Pinay niet te zullen steunen en zich van stemming te onthouden. Onder die omstandigheden terwijl de Kamer in een complete wanorde ver keerde zei Pinay het overbodig te achten de cijfers te laten spreken. En zo begaf hij zich dan met zijn ministers in een sombere stoet op weg naar het Elysée. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 Januari U kunt zich opgeven aan één onzer kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE Het is niet onwaarschijnlijk dat presi dent Auriol uiteindelijk niet op Pinay's verzoek zal ingaan. Dan zullen, vanavond om zes uur, de discussies worden voortge zet. Men mag veronderstellen, dat dan de Katholieken zich zullen hebbeil vergewist van de verontrusting en de verontwaardi ging zelfs, die deze crisis bij het publiek heeft gewekt, dat Pinay nog steeds niet als een minister-president gelijk alle andere beschouwde. En dat zij alsnog hun draai zullen nemen. Pinay zal dan met de virtuositeit van een trapezewerker opnieuw aan een gevaar zijn ontkomen, dat hem gisteren zeker fataal zou. zijn geweest. In het andere ge val, wanneer het ontslag dus wel aanvaard wordt, zal Frankrijk, na voor het eerst sedert de bevrijding negen maanden van politieke, sociale en financiële stabilisatie te hebben beleefd, in een crisis zijn gestort, die zich in vele opzichten hoogst ernstig laat aanzien. Nu de begroting niet is aangenomen, moet ten eerste worden gevreesd voor een nieuwe economische chaos, in elk geval voor een hervatting van de prijsstijgingen. Een devaluatie zien velen en niet allen met tegenzin al in het perspectief. Politiek gezien zal de centrale vraag thans zijn of de Gaullisten nu inderdaad gevolg zullen geven aan hun recente aan bod van goede diensten en dus mee zullen werken om een eventuele nieuwe regering te vormen. Dat betekent dan in elk geval het einde van Schumans bewind aan de Quay d'Orsay. Het is in dit verband op merkelijk, dat de Katholiek Bidault alge meen als eerste pretendent wordt ge noemd en men verwachtte, dat hij vandaag door president Auriol als eerste in audiën tie zou worden ontvangen. Hij is het name lijk vooral geweest, die de onderhandelin gen met de Gaullistische kopstukken en met de generaal zelf, die nu zijn aangekondigd vertrek naar Afrika wel uit zal stellen, ge voerd heeft. Er zijn verscheidene waarne mers, die Bidault al aan het hoofd zien van een nieuw kabinet, dat uit Katholieken en Gaullisten, aangevuld met i-echtse on- afhankelijken en misschien radicalen, zou worden samengesteld. Maar daarmee zal in elk geval wel de nodige tijd gemoeid zijn. Gestegen kansen Ofschoon Pinay zeker voldoende rede nen had de dag van gisteren met grote vreze te zien naderen, leken zijn kansen gedurende het jongste weekeinde toch weer vrij aanzienlijk te zijn gestegen. De Bey was Zaterdag, zoals men weet, voor het Franse ultimatum uit de weg ge gaan, Pinay's geestverwant Coirre had bij de tweede ronde van een tussentijdse verkiezing in Parijs een absolute meerder heid verworven en de rechtse onafhanke- lijken hadden per communiqué laten weten dat degenen, die een crisis zouden ontketenen, niet op hun medev/erking bij de oplossing hoefden te rekenen. Dat leken factoren, die sterk ten gunste van de regering werkten. Waarom de Katho lieken zich desondanks niet lieten weer houden de verantwoordelijkheid van een crisis op zich te nemen? Er kunnen daar voor verschillende veronderstellingen wor- dwen geopperd. Het is mogelijk, dat de on derhandelingen met andere groepen toch de basis voor een nieuwe meerderheid hebben gelegd. Het kan ook zijn dat de M.R.P. liever een debat ontliep, dat van daag over de Noord-Afrikaanse kwesties in de Kamer moest worden gehouden, en waarbij Schuman, die als parlementariër geen sterke figuur is, zeker in een moeilijk parket zou zijn gebracht. En tenslotte is een laatste hypothese, die zeker niet de onwaarschijnlijkste is,- dat de Katholieken alleen maar in een schijncrisis concessies konden doen inzake de familietoeslagen, die Pinay van hen geëist heeft. Of deze laatste veronderstelling juist is, zal van avond reeds kunnen blijken. „Red de franc" (Reuter) Het rechts georiënteerde blad „l'Aurore" schrijft, dat het aftreden van Pinay een algemene aanval van inter nationale speculanten op de franc zal ver oorzaken. De redacteur Robert Bony, die een sterk voorstander is van de „Red de franc"-politiek van Pinay, schrijft in een hoofdartikel, dat de enig mogelijke poli tiek voor de opvolger van Pinay zal zijn, die welke gevolgd werd door de aftredende premier: verdediging van de Franse munt en het nemen van onmiddellijke maatre gelen, om een einde te maken aan de prijs stijging, die noodlottig voor het Franse volk zou zijn. Als gevolg van de Franse regeringscrisis zijn de goudprijzen vandaag tijdens de on officiële handel te Parijs sterk gestegen. De slotprijs was gisteren 499.000 francs per kilogram. Vandaag werd 512.000 francs geboden. TAIPEH, (AFP) Generalissimus Tsjang Kai Sjek heeft Maandag tijdens een inspectie van troepen verklaard, dat het volgend jaar alle militaire voorberei dingen zullen zijn getroffen, om het Chi nese vasteland te heroveren en dat de Verenigde Staten binnenkort materiaal zullen sturen om de nationalistische strijd krachten te helpen bij de tegenaanval. Generaal William Chase, chef van de Amerikaanse militaire missie op Formosa, heeft bevestigd, dat de Verenigde Staten het volgend jaar zware wapens en vlieg tuigen naar Formosa zullen zenden. Tot nog toe zijn alleen lichte wapens gezon den, aldus de generaal. NAIROBI (Reuter) De regering van Kenya heeft bekendgemaakt, dat in be paalde woongebieden van de Kikoejoes een extrabelasting van 1 pond (ruim 10 gul den) per persoon per jaar zal worden ge heven als bijdrage in de kosten van de noodmaatregelen, die noodzakelijk zijn ge worden door het groeien der Mau Mau- activiteit onder de Kikoejoes. De opbrengst van deze extrabelasting zal in de eerste plaats worden aangewend om personen, die door de noodmaatregelen schade hebben geleden, te helpen. Kikoejoes, die hebben meegewerkt om wet en orde te handhaven, kunnen van deze nieuwe belasting worden vrijgesteld. Zondagavond hebben met speren, ge weren en messen bewapende inheemsen vier leden van een Kikoejoefamilie in hun hut in het district Njeri onthoofd of ge worgd, zo heeft de politie meegedeeld. In dezelfde streek zijn nog twee slachtoffers gevallen. Eén van hen was een onderwijzer van de Rooms-Katholieke missie. Elf leden van de Kikoejoestam zijn ter dood veroordeeld op beschuldiging van moord op een blanke. Twaalf stamleden werden vrijgesproken. Alle Kerstverloven in Kenya zijn afge last, „daar de Mau Mau mogelijk bijzonder gevaarlijk zal zijn." Pope: Afivezigheid houdt een vriend slechts op een afstand opdat wij hem beter kunnen zien. De ambtswoning vzn Pinay, de Franse minister-president. Binnen deze muren voltrekt zich thans een deel van de crisis in de Franse politiek. Pinay heeft zijn ontslag aangeboden. (Reuter en A.F.P.) Het bijna 13.000 ton metende Franse passagiersschip „Cham polïion" dat gisteren door een hevige storm op de Libanese kust werd gedreven, heeft het geweld van de branding niet kunnen weerstaan. Het is in de afgelopen nacht in tweeën gebroken. Volgens hedenmorgen binnen gekomen berichten zijn verscheidene passagiers in wanhoop in zee gesprongen en werden later de stoffelijke overschotten van twintig hunner geborgen. Vijftig bemanningsleden en passagiers zijn er in geslaagd door de branding en over de gevaarlijke klippen heen de kust te bereiken, waar duizenden kijkers, onder wie verscheidene Libanese autoriteiten, werkeloos toezien omdat er geen reddingmateriaal voorhanden is. De omvang van de ramp is door de verwarde berichtgeving over het aantal passagiers op de „Cham polïion" nog moeilijk vast te stellen. Volgens een Reuter-bericht van hedenmorgen verdringen zich nog ongeveer 300 passagiers op de twee gescheiden dekken van het gebroken schip en zou hun toestand wanhopig zijn. Volgens de eerste berichten, die wij giste ren door gaven, waren er 1500 passagiers op de „Champolïion", maar later hebben vertegenwoordigers .van de Franse staats- rederij, die dit schip in eigendom heeft, medegedeeld dat het schip 500 passagiers aan boord had. Later kwam een bericht van A.F.P., dat het schip met 66 pelgrims een reis van Egypte, waar de meeste pas- De overstromingen in West-Frankrijk hebben vele rivieren buiten hun oevers doen treden. Grote landstreken staan onder water. De boeren moeten hun vee in veiligheid brengen. sagiers uit Frankrijk aan wal waren ge gaan, naar het Heilige Land maakte. Er is geen radiografisch contact meer met de „Champolïion". Ook een lijn van het schip naar de wal, die een reddingboot had weten over te brengen en waarlangs men passagiers in veiligheid hoopte bren gen, is gebroken. Het geweld van de zee heeft de twee helften van het gestrande schip weer te gen elkander gedrukt. Zij worden door de wind heen en weer gezwiept. Voordat de „Champolïion" brak zijn enige reddingboten van het schip er nog in geslaagd de wal te bereiken. Andere kap seisden in de branding. (Reuter). De Britse kruiser „Kenya" is Maandag, op volle kracht varend, uit het 350 kilometer Zuidelijker gelegen Port Said naar de plaats van de ramp vertrok ken. Het verluidt dat de „Kenya" thans de „Champolïion" nadert. De zee was Dinsdag nog ruwer dan Maandag. De lucht was echter helder. Reuters correspondent te Beiroet meldt dat de toestand van de ongeveer driehon derd opvarenden, die zich nog aan boord van de twee stukken van de „Champol ïion" bevinden, „wanhopig" is. „Er is geen hulp van elders gekomen en de Libaneschc autoriteiten beschikken niet over modern reddingsmateriaal", meldt hij. „Niemand schijnt te weten wat er gedaan moet wor den". Uit Ismailia, in de Suez-Kanaalzöne, wordt gemeld dat een Brits oorlogsvlieg tuig, dat heeft gepoogd uit de lucht een kabel neer te laten, om zo verbinding tus sen de „Champolïion" en de kust te bren gen, zijn poging, als gevolg van het slechte weer heeft moeten opgeven. Het vliegtuig is weer naar zijn basis op Cyprus terugge keerd. Vliegtuigen van de Britse luchtmacht basis Valetta op Malta, die Maandagmiddag van bases in de Suezkanaalzöne naar Bei roet zijn gevlogen, pogen thans volledig uitgeruste en voor de opvarenden van de „Champolïion" bestemde rubberreddings boten af te werpen. Op de „Champolïion" blijkt een Neder lands meisje te zijn, namelijk mej. C. W. J. A. Hulsman, die secretaresse is bij het departement van Buitenlandse Zaken. Zij was op weg naar Bagdad. Het Franse persbureau A.F.P. meldt nader, in afwijking van hetgeen eerder was bericht, dat niet twintig, maar dertien op varenden van de „Champolïion" door ver drinking om het leven zijn gekomen. Het Franse persbureau meldt bovendien dat niet een aantal passagiers in zee is gespron gen, maar een gedeelte der bemanning en wel na een toespraak van de gezagvoerder, die degenen, die zwemmen konden, aan raadde te pogen de kust zwemmend te be reiken. Voorts is een lid der bemanning, dat een pomp bediende, tijdens reddings pogingen cm het leven gekomen. Nood op het hoogst De dertien om het leven gekomen zijn, of gestikt in op het water drijvende stook olie, óf tegen klippen geworpen en daar door gedood. Een Israëlische sleepboot bevindt zich nog steeds ter hoogte van de „Champol ïion". De zee is echter dermate ruw, dat de sleepboot het gestrande Franse schip niet kan bereiken. Alle pogingen, om de opvarenden van de „Champolïion" via een lijn naar de kust over te brengen, zijn thans opgegeven. Een reusachtige menigte slaat op het strand de strijd tussen het gestrande schip en de woedende elementen gade. Onder haar bevindt zich de Libanese premier Khaled Tsjehab en de Franse ambassadeur te Beiroet, Georges Balay. (Reuter) De twee gedeellen van de „Champolïion" beginnen los van elkander te geraken. Van het strand af zag men hoe de passagiers naar het achterschip renden, dat een stabieler indruk maakt dan het voorste gedeelte. De Britse kruiser „Kenya" heeft de „Champolïion" bereikt. De bemanning van de oorlogsbodem begon onmiddellijk met pogingen om een lijn van de „Cham polïion" naar de wal te bevestigen. Een „Beaufighter" van Cyprus poogt ten twee den male door het uitwerpen van een ka bel verbinding tussen de wal en het ge strande schip te bewerkstelligen. Het weer is nog steeds zeer slecht. Tenminste zeventig opvarenden van de „Champolïion" zijn er tot nu toe in ge slaagd het strand levend te bereiken. Een nieuwe Diesel-electrische locomot',ef de eerste van zes in de serie genummerd 800 met een vermogen van 1300 paarde- kracht en een dienstsnelheid van 100 km. per uur, heeft proef gereden op de spoor lijnen rondom Utrecht. Tussen Haarlem en Leiden heeft een van de eerste nieuwe, voor streekverkeer be stemde, Diesel-electrische motorrijtuigen proefgereden. De maximum dienstsnelheid van deze rijluigen is 120 km. per uur. Zij kunnen in combinatie met meer Diesel-, stellen zo nodig bij storing op geëlectrifi- ceerde baanvakken dienst doen. De kleur is blauw. Op de IJdijk te Spaarndam liep Maandag middag om tien over vier het vierjarig meisje Margaretha van der Vaart de weg op juist toen een auto, bestuurd door een vee houder uit Haarlem, passeerde. Het kind werd aangereden en liep een lichte hersen schudding, een hoofdwonde en schaafwonden op. Het is ter verpleging naar de Maria- stichting vervoerd. Dertiende verantwoording J. G. M. Z. M. ƒ25,—; fam. J. M. R. ƒ2,—; Tobias ƒ2,—; J. J. J. ƒ2,50; P. te O. ƒ10,—; J. G. ƒ2.50; Mej. A. C. K, ƒ2.50; W. F. L. ƒ2,—; J. C. v. B. ƒ2,—; v. d. K. ƒ2.50; R. V. ƒ3,50; J. B. ƒ1,—: Mr. H. V. ƒ5.—: Kr. ƒ2,50; J. C. E.—R. ƒ2,50; G. O. 2,50; Mej. W. K. 2,50; A. V. 2,50; T. V. 2,50; G. d. V. 10,—; A. K. ƒ3,50; Kerstviering A. H. Gerhard- school voor M.U.L.O. ƒ66,02; C. H. B. ƒ2, P. E. ƒ2.50; H. W. 1.—; Z. 1,—; C. Z. ƒ2,50; C. S. ƒ2,50; J. M. H. ƒ5,—; M. H. R. ƒ5.—; P. B. >4,—; O. ƒ2,50; Mej. M. K. ƒ5,—; fam. Z. v. R. 10,—; „St." 10,—; „J. B." 5,—; N. N. ƒ5,—; D. A. ƒ2,50; N. N. ƒ2,50; N. N. 1,H. J. v. VI. 10,Kerstmiddag N. V. v. Huisvr. 127,,.de Pickpot" 10, Mw. R. B.—H. ƒ5.—; N. v. H. ƒ1,—; Ver. Spiritisten „Harmonia" 20,50; J. P. V. 10,-; A. W. 10,—; H.' en J. 5,—; E. W. 3,—; F. P. ƒ2,50; Mevr. v. E. ƒ1,—; N. N. ƒ2,—; H. B. O. f2.50; A. J. ƒ2,50; H. W. B. ƒ5,—: D. A. M. ƒ2,50; S. C. M. ƒ2,—; H. J. K. ƒ5,—; KI. en Cl. ƒ2,50; H. S. ƒ1,—; Mevr. de V. f 10,—; Weca 25.—; K. 1.—; N. de L. 2,50; F. A. ƒ5,—; A. Z. ƒ1,—; A, en I. ƒ2,—; van Jo ƒ3,—; L. G. F. ƒ4.—; B. W. ƒ1,—; M. M. S. 10,—; Mevr. v. D. 10,—; Carea 5,—; C. W. ƒ2,50; J. v. d. V. ƒ1,—; J. F. ƒ2,50; J. E. ƒ2,H. P. ƒ2,Betty en Keesje ƒ2,50; I. H. A. B. ƒ50—,; J. H. K. ƒ15,—: H. T. f 10.—: N. N. 10.—; Mr. A. W. H. Jr. 10,—: R. J. E. flO,—v. d. V. B. ƒ10.—; A. N. f5.—; G. N. T. ƒ5.—; Mevr. E. S.—V. ƒ5.—; P. C. K. ƒ5,—; v. V. ƒ3,—: C. U. f 2 50: fam. B. f2.50; P. N. B. f2.50; Mevr, W. B. J.—v. L. >2,50; ..P. A." f2,50: C. K. G. ƒ2.—; fam. A. ƒ2,—; H. A. W. ƒ1,50. Dagtotaal ƒ704.02. In het geheel is thans bij ons blad binnen gekomen ƒ9395,78. Giften kunnen worden afgegeven aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 of worden overgeschreven op onze post girorekening 273107. onder vermelding „Voor de stille armen". (Reuter). Bij Stubcn op de Arlberg in Oostenrijk is gistermiddag om half zes een autobus door een lawine bedolven. De sneeuwmassa sleurde de bus mee in een rivier. Drieëntwintig personen kwamen hierbij om het leven. Vier werden ernstig en zeven''licht gewond. Onder de doden bevinden zich vier Nederlandse kinderen, de meeste slachtoffers waren Britten. In de bus bevond zich het echtpaar C. Clasie uit Amstelveen met zijn twee kin deren en twee kinderen van de familie Blad uit Hilversum. Alle vier kinderen vonden de dood. Mevrouw Clasie kreeg een bekkenfractuur en ook haar echtge noot werd gewond, maar beider toestand is redelijk. De rivier waarin de bus door de lawine terecht kwam, was nog niet geheel bevro ren. De politie neemt aan, dat een gedeel te der slachtoffers verdronken moet zijn. De identificatie van de slachtoffers werd bemoeilijkt door het feit, dat de meeste inzittenden geen paspoorten bij zich had den. Dertien van de slachtoffers waren vrouwen. Uit Parijs wordt gemeld, dat lawines Val d'Isère, een winterspoïteentrum in de Franse Alpen, hebben geïsoleerd. Berichten uit Genève maken melding van lawines in het Zuid-Zwitserse district Valais. Hier werden wegen door de sneeuwstortingen versperd. Door nieuwe sneeuwval in de Beierse Alpen is daar het gevaar voor lawines vergroot. Reddingsploegen hebben Maandag het zoeken naar viji' vermisten op de Zug- spitze in Zuid-Duitsland, die Zaterdag door een lawine werden bedolven, moeten op geven. Er staat een zware sneeuwstorm en de temperatuur is zeventien graden onder nul. Men neemt aan dat de vermisten om het leven zijn gekomen. Door de politie is medegedeeld, dat „een samenloop van vreemde en tragische ge beurtenissen" tot het ongeluk bij Stuben heeft bijgedragen. De weg op de Arlberg, waar het ongeluk is geschied, was twee dagen voor het verkeer gesloten geweest. Hij was pas Maandagmiddag, op dringend verzoek van hoteleigenaren te Zürs en Lech weer opengesteld. De autobus had op de weg naar Langen halt gehouden, omdat een band hersteld moest worden. Was dit niet geschied, dan had ook het ongeluk niet plaats gevonden. Een taxi met passagiers, die in de bus geen plaats hadden kunnen vinden, was kort voor het ongeluk de brug gepasseerd. Tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Moskou zal worden be noemd jhr. P. D. E. Teixeira de Mattos, thans ambassadeur te Canberra. 300000*Yvro~"»^*fv*vxxr•-vvr^xircrrocccfxy - wxx» AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het t K.N.M.I, in De Bilt. geldig van Dins- f dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk nog overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen, later wis selende bewolking met enkele ver spreide buiten Matige tot krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig veran dering in temoeratuur. 24 December Zon op 8.47 uur. onder 16.32 uur. Maan op 12.19 uur. onder 1.08 uur. (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 23 December Hoog water: 8.18 en 20.44 uur. Laag water: 3.45 en 16 11 uur Woensdag 24 December Hoog water: 9.14 en 21.46 uur. Laag water: 4.36 en 17.03 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1