Spoorwegen sluiten het eerste vijfjarenplan af HUNTER FIAT 1900 GEBR. BEEKMAN H. DE GRAAFF Wereldnieuws Sinds de bevrijding is 1150 millioen gulden in het bedrijf geïnvesteerd De radio geeft Woensdag Krijgt U logés?? Kunt U niet slapen PANDA EN DE MEESTERDOKTER UIT ANDERE BLADEN "Coch ió het zo 2 Première van nieuw stuk van Charles Morgan En beiden hebben gelijk als ze zeggen: Ha!... HUNTER Heerlijk! L1 Bloembollenhandel is tevreden Dr. J. G. Roose nam afscheid Senatoren over de dividendbeperking Kerkelijk Nieuws Zetfout in puzzle Chefstaf Indonesische landmacht beëdigd Instelling van productschappen Verbouwde VARA-studio door N.R.U. overgedragen Europese Les De KLM moderniseert haar luchtvloot In het buitenland wonende autisten vrij van loon belasting Leven der Mennonieten DINSDAG 23 DECEMBER 19 52 De Nederlandse Spoorwegen hebben, zoals gemeld is, een order geplaatst bij Ileemaf te Hengelo voor de bouw van een 100-taI Diesel-electrische locomotieven. Met deze order is een bedrag gemoeid van ongeveer 50 millioen gulden. Het is de be doeling dat deze locomotieven in hoofdzaak zullen worden gebruikt in de goederen dienst op de niet-geëlectrificeerde baan vakken. De aflevering van de locomotieven zal vijf jaren duren. De eerste zullen op 1 December 1954 geleverd moeten zijn. De thans bij de N.V. Allan te Rotterdam In bestelling zijnde Diesel-electrische 40 tweewagen- en 22 eenwagen-stellen moe ten op 1 Mei 1954 zijn afgeleverd. De eer ste komen op 1 Mei 1953 in dienst. Eind December wordt het eerste vijf jarenplan der Spoorwegen afgesloten. Sinds de bevrijding hebben de N.S. een bedrag van 1150 millioen gulden in het be drijf geïnvesteerd, dat is meer dan 1/3 van de huidige reproductiewaarde van het be drijf, die op 3 milliard gulden kan worden gesteld. Dit bedrag van 1150 millioen gul den werd betaald met de 380 millioen gul den oorlogsschadevergoeding, met 480 mil lioen gulden eigen middelen en 290 mil lioen gulden kapitaalsuitbreiding.. Dit be drag is zoveel mogelijk in Nederland be steed. Spoorstaven, dwarsliggers, koper, lood en andere nonferrometalen moeten uit het buitenland worden betrokken. Hier. voor waren uiteraard aanzienlijke kapi talen nodig. Van de 1150 millioen is ruim 800 millioen in Nederland besteed. De bui tenlandse industrie kreeg orders voor onge veer 340 millioen gulden. Van de 1150 millioen gulden werd 454 millioen uitgegeven voor rollend materiaal, waarvan 337 millioen gulden werd ver werkt in het binnenland en 117 millioen in het buitenland. Voor dit laatstgenoemde bedrag werden onder meer aangeschaft de Franse en Zwitserse electrische locomo tieven, enige honderden goederenwagons uit Tsjechoslowakije en Hongarije (over eenkomstig handelsverdragen) en 450 dumplocomotieven. In dit bedrag van 117 millioen gulden zijn ook begrepen de Ne derlandse invoerrechten, die op de locomo tieven ongeveer 20 millioen bedroeg. De electrificatie vorderde 122 millioen gulden voor binnenlandse en 24 millioen voor bui tenlandse leveranties. In Mei wordt het programma der elec trificatie afgesloten met het ingebruik Tengevolge van de mist en de gladheid heeft de acteur Hans Kaart, die in de nacht van Vrijdag op Zaterdag van Eindhoven, waar de Nederlandse Comedie een voorstel ling had gegeven, naar Amsterdam onderweg was, een licht auto-ongeluk gekregen, ten gevolge waarvan hij tenminste eeryweek niet zal kunnen optreden. Zijn rol in de thriller „U spreekt met uw moordenaar" van Frede rick Knott, dat Donderdag in de Haarlemse Schouwburg voor het voetlicht komt, wordt opgenomen door Johan Fiolet. Daar Henk Rigters een operatie heeft on dergaan, moest de voor de Kerstdagen aan gekondigde première van „School voor vrou wen" van Molière in de vertaling van Bert Voeten tot het begin van het volgend jaar worden uitgesteld. Op Zaterdag 27 Decem ber wordt nu de eerste voorstelling in Haar lem gegeven van „Via Lissabon" (The River Line) van Charles Morgan onder regie van Han Bentz van den Berg, met Ank van der Moer en vele anderen. ADVERTENTIE Teddy-gevoerde Windjackets 1 nemen der geëlectrificeerde lijn Arnhem Zwolle. In beginsel staan de plannen voor de dubbelsporige nieuwe Moerdijkbrug wel vast. Als alles meeloopt, zal de brug in 1955 gereed zijn. Men wil ook een ander knelpunt elimineren: de situatie te Schie dam. Er zal hier een volledige scheiding dienen te komen tussen de lijnen Schie damDelft en SchiedamHoek van Hol land. Een derde knelpunt zal spoedig ver dwijnen: de situatie te Leiden. Gewerkt wordt aan de uitbreiding van het aantal perrons te Haarlem. ADVERTENTIE Ik rook Hunter Mild HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 De schrijver en het kind, Kerst-hoorsp.el 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- cn tuinbouwmededelingen. 12.33 Adventsstonde. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Negro-spirituals. 13.50 Pla ten. 14.15 Metropole-orkest. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire reportage. 18.00 Geestelijke liederen. 18.15 De boodschap van de Kerstklokken, toespraak. 18.30 R.V.U.: Prof. dr. A. J. P. van den Broek: De cultuur en de kunst van de mensen uit de ijstijd. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kamerorkest en solist. 21.10 Het Kerstevangelie in 1952, causerie. 21.40 Advents- en Kerstliederen. 22.10 In de Arabische wereld. 22.20 Platen. 22.30 Internationaal Evangelisch commen taar. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.25 Strijkkwar tet en orgel. 23.50 Kerstnacht Bethlehem. 24.001.00 Kerstnachtdienst. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Oude en nieuwe Kerstliederen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Drs. W. Proost: De betekenis van de micro-organismen voor het dagelijks leven. 11.30 Platen. 12.00 Accordeonmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hawaiïanmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Commentaar. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.45 Platen. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Kamermuziek. 15.00 Voor de jeugd. 15.50 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.25 Lichte muziek. 17.50 Regeringsuitzending: Van ruiters en herten jacht in Zuid-Celebes. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Joods programma. 19.00 Kinderkerkdienst. 20.00 Nieuws. 20.05 Poli tiek commentaar. 20.15 Promenade-orkest en soliste. 21.00 Het gevleugelde paard, Kerst spel. 21.50 Amusementsmuziek. 22.15 De toe komst van de mens, causerie. 22.30 Piano, viool en cello. 23.00 Nieuws. 23.15 Vocaal Dubbelkwartet. 23.30 Platen. 24.00 pl.m. 1.30 Plechtige Nachtmis. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.25 Omroep orkest. 16.10 en 16.30 Platen. 17.00 Nieuws 17.10 Platen. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.15 Causerie 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Symphonie-orkest en koor. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 Nieuws. 23.00 Litterair- muzikaal programma. 23.551.30 Nachtmis, Hunter Mild in 'n pakje Navy Cut in 'n doosje De uitvoer van bloembollen, die in 1950 100 millioen gulden en in 1951 135 millioen gulden opbracht, zal dit jaar naar schat ting het jaar 1951 evenaren. Van de geschatte 135 millioen is voor 106 millioen aan tulpen, narcissen en hya cinten uitgevoerd. Het overige geld werd aan „bijgoed" als gladiolen en crocussen besteed. In de bloembollenhandel is men zeer te vreden over de dit jaar bereikte resultaten, aangezien maatregelen in diverse landen, voornamelijk in Engeland en Frankrijk, de export bemoeilijkten. De uitvoer naar andere landen heeft deze tegenvallers echter ruimschoots gecompenseerd. De nestor van de Hervormde predikan ten te Groningen, dr. J. C. Roose, heeft tegen 1 Mei eervol emeritaat aangevraagd. Met hem verdwijnt een bekend figuur in het kerkelijk leven in het Noorden straks uit de actieve dienst. Dr. Roose heeft in Groningen tal van functies bekleed. Hij was bestuurslid van de Groninger Ge meenschap, waarvan de Commissaris der Koningin voorzitter is. De commissie voor Inwendige zending heeft tal van jaren onder zijn leiding de bekende Martini lezingen georganiseerd. Ook heeft dr. Roose een actief aandeel genomen in het werk van de vereniging voor geestelijke volksgezondheid en geijverd voor de Ox- fordbeweging. Tal van lezingen heeft hij Donderdagavonds voor de microfoon van de N.C.R.V. gehouden over huwelijk en gezinsleven, waarover hij ook heeft ge publiceerd. ADVERTENTIE Het nieuwe type kunt U vanaf heden tot a.s. Vrijdag in onze Show room te Haarlem bezichtigen. A U T O M Bloemendaal OBIELBEDRIJVEN Haarlem Meningen nog steeds zeer verdeeld Aan het Voorlopig Verslag der commis sie van rapporteurs uit de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot verlenging van de dividendbeperking ontlenen wij het volgende: Vele leden verklaarden zich met de voor gestelde verlenging te kunnen verenigen. Men kan, naar deze leden menen, niet zeg gen dat de dividendbeperking de noodza kelijke investeringen in het bedrijfsleven belemmerd heeft. De regeling heeft volgens hen vooral betekenis als onderdeel van het samenstel regeringsmaatregelen, waartoe ook af schrijvingsfaciliteiten, loon-, huur- en pachtstop behoren. Tegen het opheffen van een dezer maatregel hadden zij ern stig bezwaar onder de heersende interna tionale verhoudingen. Andere leden achtten het economische voordeel van dividendbeperking uiterst gering. De economische nadelen, zoals die zijn uiteengezet door de commissie-Groe- neveld geven huns inziens de doorslag. De bezwaren tegen het verband tussen dividend- en loonstop vonden zij onvol doende gefundeerd en met de bewering, als zou door afschaffing van de dividend beperking een steunpilaar worden wegge broken van de naoorlogse welvaartspoli- tiek v/aren zij het ook niet eens, al erken den zij, dat de handhaving van de divi dendbeperking indertijd te verdedigen viel. Thans echter zou zonder economische schade de dividendbeperking kunnen ko men te vervallen. Enige leden gaven uiting aan hun be vreemding over de gang van zaken bij de behandeling van dit wetsontwerp in de Tweede Kamer. Er bleek een meerderheid te zijn, aldus deze leden, die de dividend beperking dit jaar had willen opheffen, en het was hun niet duidelijk hoe men die verlenging toen toch, eerst voor 2 jaren en later voor 1 jaar, kon aanvaarden. Ook be grepen zij niet, waarom nog advies moest worden gevraagd aan de Sociaal-Econo mische Raad, aangezien de argumenten pro en contra de dividendbeperking reeds ten volle duidelijk zijn en de zaak boven dien in sterke mate een politiek karakter heeft gekregen. Een onverwijlde beslis sing omtrent de door deze leden voorge stelde afschaffing ware huns inziens zeer wel mogelijk geweest. Ned. Herv. kerk Beroepen te Benschop W. Vroegindewey te Bleiswijk. Aangenomen naar Deil, H. Bossenbroek te Ouwsterhaule; naar Amsterdam, dr. G. Hartdorff te Antwerpen. Geref. kerken Beroepen te Lollum P. Uidam te Ach terveld (U.). Beroepen te Makkum W. J. de Ruiter te Schoonhoven; te Woldendorp (Gron.) J. Banga, cand. te Noordbergum (Fr.). Evang. Luth. kerk Aangenomen naar Alkmaar J. J. F. Herrmann te Bodegraven. Bij het controleren van onze puzzle van Zaterdag i.l. is ons gebleken, dat er in de omschrijving 57 horizontaal een zetfout is blijven staan. Er stond FILRST, dit had moeten zijn EILRST. ADVERTENTIE ONZE BEKENDE COMBINATIES 1 pers. Ledikant met matras en kussen, samen voor 78.60 1 pers divanbed met verende matras en kapokkussen, samen voor 96.80 1 pers. opklapbed met matras en kussen, samen voor 73.80 Wollen dekens vanaf 19-85 Alleen bij: HAARLEM'S MATRASSENHUIS Grote Houtstraat 103 - Telefoon 11485 DJAKARTA. (Aneta). Kolonel Bam- bang Sugeng is door president Sukarno beëdigd als fungerend chef-staf van de Indonesische landmacht tijdens een plech tigheid, die werd bijgewoond door vele le den van het kabinet, leden van het parle ment, buitenlandse militaire attaché's en een groot aantal militaire autoriteiten. Met uitzondering van de commandant van het territorium Oost-Indonesië, waren alle territoriale commandanten aanwezig. Na de plechtigheid verklaarde de presi dent tegenover Aneta, dat hij goede hoop had op een oplossing en generaal-majoor Simatupang zeide, dat de benoeming van kolonel Bambang Sugeng een stap in de richting van een algehele oplossing kon worden genoemd. Bende belaagde kerk DJAKARTA. (Aneta). Uit Ambarawa is gemeld, dat een goed bewapende bende de stad is binnengedrongen en een aanval heeft gericht op de Katholieke kerk aan de Djalan Mergoagung. Nadat de bende ver geefs getracht had de hoofdpoort van de kerk te forceren, vernielde zij de deur van het naast de kerk gelegen zusterhuis, maar voordat de bende kon binnentrekken arri veerde de politie, die inmiddels telefonisch gewaarschuwd was. De politie verdreef de bende. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal verdrijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist ƒ0.95, ƒ2.40 en ƒ8.88. Advies van de S.E.R. De organisatie-commissie van de Sociaal- Economische Raad is gereed gekomen met de voorbereiding van een aantal ontwer pen van wet tot instelling van product schappen. De ontwerpen zullen in de vorm van een advies van de Sociaal-Economi sche Raad aan de regering worden uitge bracht. Het betreft de instelling van een productschap voor vee en vlees, voor groen ten en fruit, voor gedistilleerde dranken, .voor tuinbouwzaden. voor siergewassen en voor margarine, vetten en oliën. De raad heeft ook in overweging geno men de instelling van productschappen voor suiker, voor landbouwzaaizaden en voor pootaardappelen. Het kan reeds als vaststaand worden beschouwd, dat de raad ten aanzien van het productschap voor suiker bij gebrek aan voldoende overeen stemming over de bestuurssamenstelling niet binnen afzienbare tijd tot het uit brengen van een advies zal kunnen ko men. Ook over de wenselijkheid van in stelling van dat productschap bestaat bo vendien geen overeenstemming tussen alle betrokkenen. Bij de productschappen voor landbouwzaaizaden en voor pootaardappe len bestaat tussen enkele groepen van de betrokken ondernemers zodanig verschil van mening over de bestuurssamenstelling, dat vermoedelijk voorshands geen advies kan worden uitgebracht. Ook is de instelling van een product schap voor vis in voorbereiding. Daarmee is nog slechts weinig voortgang gemaakt. Maandagmiddag geschiedde in de VARA- studio te Hilversum de officiële overdracht van de geheel verbouwde grote studiozaal, de vernieuwde hoorspelstudio, die de meest moderne van Europa mag worden ge noemd en verscheidene andere vernieu wingen in deze studio, aan het bestuur van de VARA. De technisch directeur van de Neder landse Radio Unie, de heer W. Vogt, droeg de resultaten van deze door de N.R.U. ge leide arbeid over aan mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de VARA. In zijn toespraak constateerde de heer Vogt, dat door het gereedkomen van deze werkzaamheden de laatste oorlogsschade aan de studio's thans ook is weggewerkt. De grote studiozaal van de KRO, die in Mei door brand ernstig werd beschadigd, zal Dinsdag zonder officieel vertoon in ge bruik worden genomen. De overgrote meerderheid der stemge rechtigde inwoners van Delft en Bolsward heeft zich vorige week uitgesproken voor een Verenigd Europa. In een beschouwing onder het opschrift „Europese Les" noemt het Algemeen Handelsblad (lib.) „het practisch nut van een dergelijk vo tum een slag in de lucht". „Wij zijn er van overtuigd, dat, waar men in West-Europa ook een dergelijke stemming zou houden, de overgrote meer derheid de hooggestemde vraag met eeh volmondig ja zou beantwoorden. Zou dat echter betekenen, dat wij op grond van deze Europa-stemming een Verenigd Euro pa kunnen vormen? Het zegt slechts dat minst genomen drie kwart van de West- Europeanen bereid is naar de stembus te gaan om te getuigen van het verlangen naar een Europa, dat zijn gemeenschappe lijke belangen voortaan gezamenlijk zal behartigen. Die stemming bewijst echter geenszins, dat men op dit ogenblik tot meer bereid is dan tot dit gebaar." „Het gaat er voor de practische verwe zenlijking van dit gebaar om de geesten rijk te maken voor de toepassing. En dan moeten wij constateren", zo schrijft het blad, „dat op dit ogenblik nog maar weini gen bereid zijn werkelijk afstand te doen van „souvereiniteit" of begrijpen wat deze afstand inhoudt". „Wij allen, van hoog tot laag, hebben Europese les nodig, die ons begrip bij brengt voor de hogere samenwerking, voor de grote rechten, die wij gezamenlijk te verdedigen hebben, voor de samenbunde ling van de gemeenschappelijke belangen, die het best behartigd kunnen worden in een politiek verband, dat op onze tijd en maatschappelijke ontwikkeling past." 50. Terwijl Panda nog stond na te denken, wat hij doen moest, ging plotseling de ka merdeur open en Joris Goedbloed Escula- pus stapte binnen. „Wel, kijk eens, tref ik u hier aan, kereltje", sprak Joris opge ruimd. „Mag ik misschien vragen, wat ge in mijn vertrekken zoekt?" „Ik heb zelf een onderzoek ingesteld", antwoordde Panda boos, „en nu begrijp ik, hoe je ieder een bedrogen hebt! Al die zwarte pillen zijn verdwenen!! Wat heb je daarmee ge daan?" „Luister eens, kleine", begon Jo ris, doch Panda viel hem woedend in de rede: „Nee, ik luister niet langer naar je! Jij hebt die pillen door het eten gedaan. Er is helemaal geen epidemie! De mensen zijn alleen maar ziek geworden van die pillen! Maar nu is het afgelopen. Ik ga alles vertellen!" Op hetzelfde ogenblik trad een lakei binnen en kondigde aan: „Er is iemand bij de paleispoort, dokter, die beweert, dat h ij dokter Esculapus is, en dat u eenehbedrieger bent, die zijn naam gebruikt!" Super Connies" voor 59 passagiers In de loop van het volgend jaar en van 1954 zal de KLM eenentwintig nieuwe vliegtuigen ontvangen, namelijk in 1953 negen Lockheed Super Constellations, twee Douglas Llftmasters en zes Consolidated Vultee Convair 340-machines. Hieraan zullen in 1954 nog vier Constellations wor den toegevoegd. Met de zes Douglas DC- 6B-toesteIlen, die in 1952 aan de vloot zijn toegevoegd, heeft de KLM dan een zeer moderne vloot. Het is mogelijk bij een der genoemde type viermotorige vliegtuigen de zuigermotoren te vervangen door turbine motoren met luchtschroeven. De Lockheed Super Constellations zullen worden uitgerust met vier Wright Turbo- cyclone compoundmotoren. De KLM zal de eerste maatschappen, buiten de Verenig de Staten, zijn die deze toestellen ontvangt. De standaard-uitvoering biedt plaats aan 59 passagiers. Het vliegtuig heeft drie pas sagierscompartimenten, waardoor het vlie gen met drie klassen mogelijk is. Doordat de stoelen op rails zijn gemon teerd kan de cabine-inrichting worden ge wijzigd. In korte tijd kan de standaard uitvoering worden veranderd in een toe ristenuitvoering die dan plaats biedt aan 82 personen. Wordt de keuken ook verwijderd dan kunnen er 94 personen worden ver voerd. De „Super Connie" zal worden gebruikt óp de lijnen naar Noord-~en Zuid-Amerika en naar Zuid-Afrika. Met 59 passagiers kunnen zij evenwel rechtstreeks van Am sterdam naar New York vliegen. De route naar Johannesburg zal zo nodig gemaakt kunnen worden met slechts één tussenlanding. De „Convair 340" is de enige nieuwe twee-motorige in het geheel van grote vier- motorigen. De 340 is sneller dan de thans in gebruik zijnde 240 en kan in de stan daarduitvoering 44 passagiers vervoeren, of 48 indien het toestel voor toeristenverkeer wordt gebruikt. De twee Douglas DC6A Liftmasters kun nen elk twaalf ton vracht vervoeren. Op grond van de Beschikking Loonbe lasting Artisten werd zowel van hier te lande wonende als van niet hier te lande wonende artisten loonbelasting geheven. De Hoge Raad heeft echter beslist, dat de desbetreffende beschikking niet verbin dend is ten aanzien van in het buitenland wonende artisten. De minister van Finan ciën heeft nu de Beschikking Loonbelas ting Artisten met dit arrest in overeen stemming gebracht. Van in het buitt-.Aand wonende artisten dient geen inhouding van loonbelasting op grond van deze beschik king meer te geschieden. Incident. De dienst voor de krijgsgevange nen in Korea heeft bekend gemaakt, dat zich Zondag in het kamp op Kojé een nieuw incident heeft voorgedaan. Een Noordelijke krijgsgevangene, werd gedood door een Zuid-Koreaanse be waker, toen eerstgenoemde trachtte zich, nadat de avondklok was ingegaan, naar een geheime bijeenkomst te bege.' ven. Tegenspraak. Yves Farge, een der Fran sen, die aan het wereldvredescongres te Wenen heeft deelgenomen, heeft de verklaring van de Oostenrijkse onder minister van Binnenlandse Zaken, Graf volgens welke er in alle landen spion- nagecentra door de vredesraden geor ganiseerd zouden worden, tegengespro ken. Hij noemde de verklaring een „grove belastering en een klaarblijke lijke provocatie. Farge kreeg Zondag een Stalin prijs. Arrestatie. De Poolse autoriteiten hebben aartsbisschop Baziak van Krakau gear resteerd. De arrestatie van mgr. Ba ziak, die in Juli de overleden Kardi naal Sapieha opvolgde, kwam na een nieuwe golf van arrestaties van Hoge Katholieke kerkfunctionarissen in Po len, aldus Vaticaanse kringen. Bezoek. De Britse premier, Churchill, zal in het reces van het parlement naar Brits West-Indië gaan. Men acht het niet uitgesloten, dat hij van daar een informeel bezoek aan generaal Eisen hower zal brengen. Van West-Indië uit zou hij slechts acht vlieguren daarvoor nodig hebben. Zeemacht. De Japanse Nationale Vergade ring heeft zioh ermede eens verklaard, dat Japan 18 Amerikaanse fregatten en 50 grote landingsvaartuigen zal pach ten, als begin van een nieuwe Japanse zeemacht. Doodstraf. Een Parijs gerechtshof heeft Maandagavond acht Fransen ter dood veroordeeld wegens activiteit ten gun ste van de Gestapo. Drie Fransen wer den veroordeeld tot levenslange dwang arbeid, een Franse vrouw tot twintig jaar dwangarbeid en een Duitser tot vijf jaar dwangarbeid. Een andera Duitser werd vrijgesproken. De ver oordeelden maakten deel uit van een dienst van de Gestapo in de Rue de la Pompe. De dienst werd verantwoorde lijk geacht voor de dood van zestig personen, 120 deportaties naar Duits land (de helft der gedeporteerden is niet teruggekeerd) en vierhonderd ar restaties. In 1944, toen de Duitsers Pa rijs verlieten, schoten de leden van da dienst 42 personen dood in het Bois da Boulogne. Kiesrecht. De Mexicaanse Kamer van Af gevaardigden heeft Maandag geen wets ontwerp goedgekeurd, waarbij het vrouwenkiesrecht wordt ingevoerd. Deze wet moet thans nog door de Se naat bekrachtigd wórden, maar men besohouwd het als zeker dat de Senaat voor het wetsontwerp zal stemmen. Verzet. Volgens het West-Berlijnse blad „Montag-Morgen" zijn dezer dagen in de Oost-Duitse provincies Saksen- Auhalt en Mecklenburg boeren in op stand gekomen tegen polittie- en com munistische ambtenaren," die hen wil den bewegen landbouwcoöperaties te vormen. Op vier plaatsen in Saksen- Anhalt en in het gebied van Rostock in Mecklenburg is het tot bloedige bot singen gekomen, aldus het blad. Protest. Engeland heeft bij de Amerikaan se regering krachtig geprotesteerd te gen beperkingen, die buitenlandse zee lieden, die in Amerikaanse havens aan wal willen gaan, zullen worden opge legd als Woensdag de nieuwe Ameri kaanse immigratiewet van kracht wordt. Reeds eerder is door landen die scheepvaartlijnen op de Verenigde Sta ten exploiteren, waaronder Nederland, tegen deze beperkingen geprotesteerd. Onder de bepalingen van de nieuwe immigratiewet zullen bemanningen van buitenlandse schepen, die Amerikaanse havens aandoen, door Amerikaanse im migratie-officieren ondervraagd wor den om te voorkomen, dat ondermij nende elementen het land binnenko men. Commissie. Tot leden van de UNO-com- missie ter bestudering van de Zuid- Afrikaanse rassenpolitiek zijn be noemd: de Amerikaan Bunche, een ne ger, die de Nobelprijs voor de vrede kreeg voor zijn werk als bemiddelaar in Palestina, de Mexicaan Bodet, die onlangs aftrad als hoofd van de UNES CO en de Chileen Santa Crux, tot voor kort hoofd van de permanente Chileen se UNO-delegatie. DE Amerikaanse Mennonieten zijn voor een groot deel afstammelingen van Wederdopers die in het begin van de 16de eeuw in Europa optraden, doch waarvan nadien grote groepen uit Nederland, Duits land en Rusland zijn geëmigreerd. Te mid den van de grote Amerikaanse smeltkroes vormen zij vaak nog geheel of zichzelf staande samenlevingen. Zij nemen het leven ernstig en vele verschijnselen, waar aan een ander achteloos voor- bij gaat, vormen voor hen ge wetensvolle vraagstukken. De veelvuldigheid der le vensverschijnselen brengt met zich mee verscheidenheid van opvattingen, zodat ook de Mennonieten zichzelf weer in vele secten hebben gesplitst, waarvan iedere groep weer andere leef regels volgt en afwijkende opvattingen huldigt over bepaalde vraagstukken of verschijnselen. Zo bestaan er bijvoorbeeld in de Amerikaanse staat Pennsylvanië niet minder dan 16 verschillende secten van Mennonieten, die het voor de buitenstaan der uiterst moeilijk maken zich een begrip te vormen van hun geloof en opvattingen. De opmerkelijkste groep wordt wellicht gevormd door de Amish Mennonieten in Pennsylvanië, wier geloof hun verbiedt het land met tractoren, zaaimachines en ande re mechanische hulpmiddelen te bewer ken. Vele Mennonieten bezitten een auto of telefoon, maar de Amish Mennonieten is dit gemak ontzegd, evenals een radio, stofzuiger of welk ander mechanisch werk tuig ook. Zij mogen zich weliswaar in een rijtuig laten rondrijden, doch het vehikel mag niet voorzien zijn van spatborden of zelfs maar van een zweepstandaard. Voorts bevat hun kleding geen knopen, doch uit- sluitend haken en ogen. Bovendien wordt het haar lang gedragen en alleen onge huwde mannen scheren Zich de kin. Een maal gehuwd, wordt de baard nimmer meer geknipt, maar daarentegen wordt ee snor steeds afgeschoren. Gedurende de laatste wereldoorlog be hoorden zeker 90 procent der Mennonieten tot de nauwgezette en gewetensvolle dienst weigeraars, die het niet alleen in strijd met hun roeping achtten de mede mens te doden, doch van wie een groot deel tevens wei gerde elke uniform te dragen. (In den regel werden deze Mennonieten, evenals de Qua kers, de Dunkards en de leden van de Kerk der Broederen door de Amerikaanse over heid ingedeeld in burgerlijke diensten). In de loop der tijden zijn een groot aan tal Mennonieten door de Santa Fé spoor wegmaatschappij naar de staat Kansas gebracht, waar zij in nauw aanééngesloten nederzettingen leven, geheel buiten het normale maatschappelijke verkeer staan en nimmer van hun stemrecht gebruik maken. Maar ook in andere staten worden zij aangetroffen, bijvoorbeeld in de staat Missouri, die vele boerenwoningen telt, voorzien van twee naast elkaar geplaatste deuren; de ene deur geeft toegang tot de woning op werkdagen, de andere dient voor gebruik op Zondag. Het schijnt wat zonderling wanneer we beweren dat ook het barnstenen mond- stukje aan onze sigarenpijpjes een gods dienstige achtergrond heeft? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2