De Hollandse Aquarellisten exposeren in Haarlem Wat de tulp is voor ons land is de orchidee voor Australië IN DE WERELDPOLITIEK Een boodschap voorde volken Agenda voor Haarlem Chefarine 4 Een Eeuw geleden Strandingen aan Britse en Franse kust Windhandel aan de rand der wereld Eénacters bekroond rHoe is het ontstaan?^ Nieuwe uitgaven Griep? Chelarine „4 doet wonderen! 3 KUNST VAN GOEDEN HUIZE „De Prinsestad" opgenomen in „Burgerrecht" Ontheven Indonesische chef-staf op het matje Dit woord: ARMZALIG Medische faculteit van de V.U. uitgebreid DINSDAG 23 DECEMBER 1952 De muziek is iets algemeens, het Espe ranto van onze ziel, en toch zijn er men sen genoeg die haar het liefst horen op een bepaald instrument. Sommigen zweren bij een viool, anderen bij een cello, weer anderen geven de palm der overwinning aan het orgel, het koninklijke instrument, en er zijn zelfs mensen die naar hartelust hun ziel uitblazen in een piston of hun ze nuwen aan rafels trekken met een banjo. Kortom: ieder het zijne en God voor ons allen. In de schilder- en tekenkunst is zulk een hiërarchie van voorkeuren niet zo dui delijk. Want het medium waarmee zij werkt is meer stof en aarde dan het instru ment waarop de muziek speelt en geeft derhalve allhans van de zijde der toe schouwers tot een „a priori" minder aanleiding. Maar als men mij dan tóch zou vragen wat het mooiste materiaal is, dan zou ik eerst mijn schouders ophalen over de vraag zelf en vervolgens antwoorden: de aquarel! De echte aquarel, wel te ver staan. Niet de gouache. Die kan ook heel mooi zijn, natuurlijk, ik geef het toe, maar toch heb ik bij het zien van een gouache meestal een gewaarwording alsof ik gluton onder m'n schoenen heb en niet goed uit de voeten kan. Gouache in een aquarel, dat is prachtig, maar gouache afzonderlijk nu ja, passons! Maar de aquarellist, dames en heren, heeft zijn penseel rechtstreeks in de regen boog gedoopt. We spreken natuurlijk over goede aquarellen. Hebt ge wel eens een aquarel in wording gezien, die no& klets nat is? Dit stadium is de „beauté du dia- ble" van de aquarel. Het is een lichten en schitteren, een transparence, een glas helderheid, waarbij vergeleken de gloed van de olieverf taai en stroperig is. De olieverf is een koning die gekleed gaat in de veelkleurige rok van Jozef, maar de ADVERTENTIE DINSDAG 23 DECEMBER Stadsschouwburg: Liefdadigheidsvoorstel- .ing „Scrooge en Marley", 8 uur. Frans Hals: „De onderdaan", 18 jaar, 8 uur. Rembrandt: „Detective story", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan de aapmens", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Scrooge", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Lido: „Always in my heart",•-alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De madonna der zeven manen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De dood speelt mee", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 24 DECEMBER Begijnhofkapel: Christen-spiritualistisch Centrum „De grotere wereld", Kerstwijding, 8 uur. Frans Hals: „De onderdaan", Ï8 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Detective story", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan de aapmens", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Scrooge", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Always in my heart", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Bij de marine", alle leeft., 2.15 uur. „De madonna der zeven manen", 18 jaar, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De dood speelt mee", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. „Intérieur" door Jan Peeters, een der thans te Haarlem exposerende leden van de Hollandse Aquarellistenkring. aquarel is een sylphide met vlindervleu gels. Deze beauté du diable duurt maar een ogenblik, maar de echte aquarellist weet iets daarvan in zijn definitieve werk op te vangen en te bewaren, zoals een vlinder in barnsteen. De klassieke aquarellisten, gelijk men weet, zijn de Engelsen. Maar ook in ons land heeft de waterverfkunst een her leving ervaren door het werk van de Hol landse Aquarellistenkring. Deze vereni ging die de beoefening van, zowel als de belangstelling voor de aquarel propageert, werd opgericht in 1946 en heeft sedertdien een indrukwekkende activiteit ontplooid, quantitatief en qualitatief. Ik heb het reeds meermalen, bij verscheidene gelegenheden genoteerd dat de exposities van deze kring altijd de moeite waard bleken en tot de beste groepstentoonstellingen van na de oorlog behoren. Natuurlijk zijn niet alle leden elkanders evenknie, maar wel kan men zeggen dat de tentoonstellingen als geheel op een niveau staan dat aan hoge eisen voldoet. Het is geen vereniging van een paar cracks met figuranten. Een expositie van de Hollandse Aquarellistenkring is een en semble, een samenspel, waarin ieder al thans zijn deel, en natuurlijk sommigen, naar cle rang van hun gaven, het beste deel hebben. De homogeniteit in verschei denheid is de grootste lof die men een ar- tistenvereniging kan geven. De Aquarellis tenkring is een der zeer weinige die dit sedert haar oprichting onverzwakt kon handhaven. Thans houdt zij haar twintigste tentoon stelling. De stad Haarlem en het Huis van Looy vallen de eer te beurt hiervoor de gastgevers te zijn. Maar zal iemand mij wellicht vragen waarom geeft ge geen critiek, waarom gaat ge niet als de invloedrijke criticus met potlood en papier door de zaal en deelt ons uw bevindingen mee, dat nummer zoveel kwiek en fris gezien is en nummer zoveel goede verwachtingen wekt en nummer Joost-weet-hoeveel nu maar in moet pak ken? Waarde lezer, dat doe ik niet. Het is de Kerstweek, ik ben een man van goeden wil. Ga er dus zelf heen en doe dat werk, ge zijt er mans genoeg voor. Mij is het nu niet te doen om de détails, maar om het „gezicht" van de tentoonstelling. En dat is niet alleen van goeden wil, dat is ook 'van goeden huize. H. L. PRENEN GLASGOW (Reuter). Maandag zijn tien mannen en een vrouw, die zich aan boord van het Finse schip „Margareta" bevonden, gered. De „Margareta" is Maan dag in de vroege ochtend bij de mond van c!e Firth of Clyde (West-Schotland) aan de grond gelopen. Er bevinden zich nog 20 personen aan boord. Men gelooft dat de „Margareta" in het voorschip een lek heeft opgelopen. Het water zou ondanks intensief pompen stij gen. De bemanning van het schip heeft in de nacht van Maandag op Dinsdag de ka bels, die het verbonden met twee sleep boten, losgegooid. Een sleepboot keerde naar zijn basis terug. De andere sleepboot en twee reddingboten bleven in de om geving. VENTNOR (Reuter). Het Nederlandse kustvaartuig „Albatros" van 131 ton is Maandagavond in de dichte mist op de Zuidkust van het eiland Wight gevaren. De uit drie leden bestaande bemanning slaagde erin de kust te bereiken en begaf zich naar de vuurtoren van St. Catharine. Eerder werd gemeld dat sleepboten wer den uitgezonden om te trachten het vaar tuig te redden voor het door de grote gol ven zou worden vernield. De „Albatros" vervoerde een lading schroot naar Huil. Boulogne sur Mer- radio heeft Dinsdag ochtend medegedeeld dat een inwoner van het dorp Equihen heeft gemeld dat een klein schip ter hoogte van die plaats, vijftien mijl ten Zuiden van Boulogne, is gestrand. Het schip geeft geen seinen met de sirene meer. Er hangt in dit gebied een dichte mist. Het Duitse s.s. „Svealand" seinde, dat het uitziet naar het vaartuig. Boulogne deelde de „Svealand" mede dat het zijn reis kan voortzetten. Het was on mogelijk Equihen te naderen en bovendien was de reddingboot van Boulogne al uit gevaren. Het weekblad „De Prinsestad", dat sinds enige maanden eveneens werd uitgegeven onder de naam „Holland Post", wordt op genomen 'in het weekblad „Burgerrecht". Reeds eerder vond een fusie plaats met de periodieken „Het Kompas" en „Uit zicht". De redactie van „Burgerrecht" wordt niet gewijzigd. (Van onze correspondent in Australië) Terwijl u zo lekker behaaglijk bij de brandende kachel zit op een echt Neder landse, winterse avond, wanneer de regen tegen de ruiten klettert of een koude vrieswind ijsbloemen op de ruiten zet, ver wijlen uw gedachten misschien bij het komende voorjaar, wanneer de tulpen weer zullen bloeien en de kleurige bollenvelden wederom zullen woi-den overgoten door een stralende zon. In Australië praat men graag en veel over die „Dutch tulipfields". Dezer dagen nog reed ik met een ex-militair mee, die de slag om Arnhem had meegemaakt en acht weken in het ziekenhuis van Apeldoorn had doorgebracht. „Holland is een mooi land," zei hij, „ik heb daar later ook de tulipfields gezien, very lovely." Hij keek raar op, toen ik zei dat Australië óók zijn „tulips" had. Tulpen zijn hier namelijk zeldzaam en daarom verduide lijkte ik: „de orchidee is in Australië wat de tulp voor Nederland is." Eens was de orchidee het symbool van luxe en élégance voor de upper-ten. Het is nog slechts enkele jaren geleden, dat men deze zeldzaam mooie tropische bloem moest gaan ontdekken op een speurtocht door de wildernis. Heden ten dage echter is de orchidee een bloem, die gebruikt wordt als sieraad, als corsage, door meisjes en vrou wen op de avondjes, waar de beste en mooiste japonnen worden getoond. Dit is te danken^an de snelle ontwikkeling van de orchideeën-teelt in Australië als commerciële onderneming. De kweek van orchideeën is geen hobby meer van een enkeling, zij is thans een commercieel be drijf, dat gericht is op de export en vooral dollars binnenbrengt. In nauwelijks tien jaar tijds heeft zij zich ontwikkeld tot een van de belangrijkste „uitvoer-industrieën." Rijkdom van de orchidee Gedurende de oorlog verkondigden de Amerikaanse soldaten, die hier gelegerd waren, de lof van de kleuren der orchi deeën, die zij nu en dan zagen. Na 1945 begonnen 50 kwekers, die deze lof wilden uitbuiten, de eerste orchideeën- teelt voor de handel op Amerika. De orchidee, koningin der planten, is geen goedkope dame. De Kerstdagen vormen geen adempauze in de wereldpolitiek, ook al gaan de politici allen op hun eigen wijze Kerstmis vieren. De vraagstukken, wrijfpunten, veetes, gevechten en verschillen van mening krijgen geen nieuw aspect door die twee dagen van oponthoud zij worden niet beschenen door het licht, dat in sommige mensenharten een ommekeer ten goede teweeg brengt in deze tijd van bezinning en gewetensonderzoek. Zij staan buiten datgene, wat de wereld in de eerste Kerstnacht ontvangen heeft om er haar aanschijn door veranderd te zien. Dat aanschijn is ver anderd, doch niet in de zin die de Blijde Boodsch p bedoelde. De Vrede van de Kerstnacht is het deel geworden van vele mensen, doch niet van de mensen. De betrekkingen tussen de volken worden nog steeds geregeld en ontredderd met een gebrek aan die geestelijke adeldom, waaraan de Kerstmis zijn eeuwige betekenis ontleent. De mensheid heeft, met haar zorgen en angsten, een onbedwingbare honger naar blijde boodschappen meegekregen. Zij luistert ingespannen naar de geluiden die voor haar een betere toekomst zouden kunnen betekenen, zij neemt met enthou siasme kennis van de bekendmakingen, die bij tijd en wijle op meer of minder indruk wekkende toon tot haar worden gericht door de leiders der wereld. De geschiede nis heeft al heel wat van die „blijde bood schappen" gekend, doch de meeste zijn na korte tijd vergeten, omdat zij niet de be langrijkheid bleken te bezitten die zij pretendeerden. Vele van die boodschappen hebben een ongemotiveerde vreugde ver wekt, een vreugde die vaak in leed en rampspoed verkeerde. Sommige bleven jarenlang in de harten der mensen leven, zij werden verheven tot leuzen en op mu ren en spandoeken geschilderd. Onder deze leuzen trokken mensenmenigten op, helaas vaak tegen andere menigten, waardoor strijd en bloedvergieten kwamen inplaats van de blijdschap, die oorspronkelijk de belofte der leuze was geweest. Hoeveel heilstaten zijn niet ontstaan en onderge gaan, hoeveel malen is de wereld niet zo genaamd verlost van de oorlog door blijde boodschappen, die tenslotte een nieuwe volkenstrijd ontketenden en hetzelfde leed brachten, dat zij heetten uit te roeien. In onze moderne tijd is de oprichting der UNO zulk een blijde boodschap ge weest, een boodschap die met de bekrach tiging van het Handvest een zegel op de altijddurende vrede leek. Thans wordt een oorlog in Korea uitgevochten onder de leus van datzelfde Handvest, onder de vaandels van diezelfde LNO. Het mag dan een ooidog zijn voor een rechtvaardige zaak het is en blijft een bloedbad en een onmenselijk bedrijf, dat oorspronkelijk toch als de eerste vijand van de volkenor ganisatie is gekenschetst. Wie denkt nog aan de blijde boodschap van MacArthur, die zijn troepen in Korea beloofde dat zij Kerstmis 1951 thuis zou den kunnen vieren? De boodschap van generaal Eisenhower, dat hij een spoedig einde aan de Koreaan se oorlog zou maken, is eveneens door vele soldatenouders en soldaten met grote vreugde ontvangen. Thans is die vreugde gestild door de zekerheid, dat dit beloofde einde nog niet in zicht is en dat de blijde boodschap van de generaal niet veel meer dan een verkiezingsleus van de aanstaan de president is gebleken. Doch ondanks teleurstellingen en ont moedigingen blijft de mensheid hopen op de boodschap, die haar de zekerheid van een veilig bestaan en een durende vrede zonder angsten belooft. Wie die boodschap zou kunnen geven, zou zich verzekerd kunnen achten van de dankbaarheid en het respect der millioenen gewone men sen, die leven voor en achter ijzeren gor dijnen, in Europese en overzeese landen, in democratieën en volksrepublieken. De mensheid haakt ernaar. Zij is bereid voor de vrede, wanneer die haar geschonken zou kunnen worden. Toen Hitier Europa een vrede beloofde, die gebaseerd was op de overheersing van Duitsland en waarvan de handhavers Ge stapo's heetten, weigerde Europa. Als Sta lin Europa een vrede belooft, die gebaseerd is op eenzelfde machtsprincipe, weigert Europa eveneens. Doch wanneer men de mensen vraagt, of zij de koude oorlog tus sen de Sovjet-Unie en Amerika met ge voelens van blijdschap aanzien, zullen zij voor het merendeel uiting geven aan hun afschuw voor deze onverklaarde volken- strijd, die gevochten wordt met menson waardige wapens en geen enkel aspect van een ridderlijk gevecht cm de overwinning meer heeft. De mensheid is de oorlog moe. Met deze Kerstdagen richt zij zich in stom me droefheid tot de Blijdste aller Bood schappen, die nog steeds van kracht is ge bleven en altijd van kracht zal blijven, ook al wordt Haar betekenis zo slecht verstaan en Haar strekking zoveelvuldig miskend. Wanneer een cynisch, ontgoocheld en afgestompt mens zou willen beweren, dat de boodschap van Kerstmis niet geldt voor de politiek, en dat de vrede van Christus geen consequenties kan hebben voor de wereldsituatie, dan vergeet hij de onverbrekelijke samenhang tussen Chris tus en de internationale toestand van van daag. De koude oorlog wordt eensdeels ge voerd onder het motto: Verdediging van de Christelijke beschaving. Is dat een sa menhang die slechts in theorie bestaat, is dat motto niets meer dan een holle leus om iets te kunnen stellen tegenover de op gewonden leuzen van de vijand? Wanneer dit zo mocht zijn, dan is het een hopeloze strijd, die al bij voorbaat verloren is. Doch wanneer de strijd tot behoud van de Christelijke beschaving een eerlijke, uit de overtuiging voortkomende strijd is, die werkelijk de waarden wil verdedigen welke de wereld in die eerste Kerstnacht gewon, dan beschikken de vrije volken over een basis voor hun inspanningen, die elke vijand hun zou moeten benijden. Dan betekenen de Kerstdagen inderdaad wel een adempauze voor de wereldpolitiek, want dan kunnen zij onze leiders brengen tot de inspiratie, die eens eenvoudige vis sers tot wereldhervormers heeft gemaakt. Dan kunnen de Kerstgedachten onze poli tici brengen tot een gezamenlijke prestatie in het belang van de waarachtige vrede, die de wereld beloofd is in het gezang der milliarden geesten in de lichtende nacht te Bethlehem. Wanneer de wereld het belang van de Blijde Kerstboodschap gelieft te vergeten en verder sukkelt in haar onmachtige po gingen om met menselijke middelen een wereldvrede te bewerkstelligen, dan is dat niet het gevolg van het feit dat die bood schap ontoereikend is geweest. Zij was toe reikend voor alle mensen en de hele we reld, wanneer alle mensen en de hele wereld haar slechts wilden verstaan. De blijde boodschappen van staatslieden en generaals zijn de speculaties op de vredes- honger der volken. De Kerstboodschap is er het antwoord op. J. L. Thans zijn er 500 kwekers. Elke week worden tenminste 10.000 bloemen naar de Verenigde Staten geëxporteerd. De laagste prijs is 2,50 per stuk, maar er worden be dragen betaald tot bijna 7000 voor één plant. Er zijn in Amerika verwoede orchi deeën-liefhebbers, die zo'n bedrag een kleinigheidje noemen. Zoals in de 17de eeuw de tulp in Neder land vermogens maakte en brak, zo niet minder is de rol van de orchidee thans in Australië. Van April tot einde Januari verlaten tienduizenden bloemen het land als resul taat van jarenlange experimenten om de mooiste en rijkst gevarieerde kleuren te verkrijgen. De teelt is merkwaardigerwijs beperkt tot de streek rond Sydney. Hier is het kli maat zo bijzonder goed geschikt voor de kweek, dat de ontwikkeling van zaad tot bloem slechts drie jaau duurt in plaats van zeven jaar, zoals in West-Europa. Komt men buiten deze orchideeën-streek dan verliezen de plant en de bloem aan rijk dom in vorm, omvang en kleur. Het is tussen Sydney en Newcastle hele maal niet nodig de orchidee te kweken in gesloten of verwarmde kassen. Recht- tegenover mij woont een timmerman, die in zijn vrije tijd achter in zijn tuin een „bush house" heeft gebouwd, opgezet van stijlen en niet anders dan een houten ge raamte, met hier en daar wat ruiten. De frisse lucht en de wind kunnen vrijelijk doorstromen, juist wat de koningin dei- planten nodig heeft om haar statige schoonheid te verkrijgen en te bewaren. De plant wordt gekweekt in grote aarden potten en groeit als een geranium. Bron van inkomsten Een orchidee produceert drie millioen zaden. Elke teler hoopt, evenals onze tul penkwekers, dat hij eens een zeer bijzon dere variëteit zal voortbrengen, maar men kan tienduizenden planten kweken, voor men op zo'n groot aantal zaden een uit zonderlijke soort verkrijgt. De 500 telers van Sydney dromen elke nacht van een rode orchidee, die hun for tuin zal maken, want bloemen met rode tinten zijn thans sterk in de mode. Doch wie kan zeggen of de vrouwen van heden in het komende jaar niet het groen prefe reren? Dagelijks worden honderden dozen orchideeën naar het buitenland verzonden, voornamelijk naar Amerika, waar zij de dollars opleveren, die Australië zo hard nodig heeft. In elke doos zitten 200 bloe men verpakt en elke plant is voorzien van een klein buisje van plastic, gevuld met water, om haar gedurende de reis van 10.000 km. overzee vers te houden. Onder deze zendingen bevinden zich hybriden van 5000 waarde. Geen wonder dat de kwekers van Sydney zich bezorgd hebben gemaakt over de diefstallen, die er in de laatste tijd hebben plaats gehad. De nachtelijke bezoekers vinden het de moeite waard hun leven in de waagschaal te stel len door van hoge klippen te klauteren naar de lager gelegen kwekerijen. Eens is op een nacht voor 50.000 waarde aan planten gestolen. De export van de orchidee brengt meer dan 85.000.000,per ,jaar op, een bedrag dat in minder dan 10 jaar werd bereikt nadat de eerste commerciële kwe kerij werd opgezet. Het is een bedrag, dat zeker niet gering is in vergelijking met de 113.000.000, welke de Nederlandse export van bloembollen opbrengt en de 32.000.000 die de Nederlandse uitvoer naar Noord- Amerika oplevert. In Sydney worden jaarlijks meer dan 500.000 orchideeën geproduceerd voor uit voer naar de Verenigde Staten, onder andere Cymbidiums en Cattleyas. Onder de bekendste kwekers, bevinden zich een apotheker, een geestelijke en verschillende ambachtslieden. Eén kweker bezit 700 planten ter waarde van 60.000,Een ander, die in 1944 begon met wat hij toen maals als een hobby beschouwde om te genezen van een ziekte, die hem dwong veel in de openlucht te verblijven,, heeft thans een kwekerij van 40.000 planten. In Australië brengt zijn handel hem 350.000 per jaar op. Dit is een maiskorreltje verge leken met wat hij verdient aan de export naar Amerika, vanwaar hij meermalen orders binnenkrijgt voor 5000 plantenbol- len, die 45 per stuk kosten. De koningin der planten is geen goed kope dame. Voor de ter gelegenheid van de Boeken week 1953 uitgeschreven prijsvraag voor éénacters blijkt buitengewoon grote be langstelling te hebben bestaan. Na sluiting van de inzendingstermijn had de jury een keuze te doen uit ongeveer 225 manus cripten. De uitspraak is thans bekend ge worden. Ter opvoering tijdens de gala avond van de Boekenweek 1953 in de Stadsschouwburg te Amsterdam zijn vier éénacters aangewezen, waarvan de auteurs bleken .te zijn: Tone Brulin, W. F. Her mans, Eduard Hoornik en Manuel van Loggem. Deze vier bekroonde éénacters zullen onder de vex-zameltitel „Briefge heim" ten tonele worden gebracht. De jury heeft bovendien aanleiding ge vonden vijf éénacters voor te dragen voor de toekenning van een tweede prijs. De auteurs hiervan bleken te zijn: Mies Bou- huys, F. J. W. Grotenhuis, Manuel van Loggem, Wim Povel en Luisa Treves. Leden van de jury waren: Hella Haase, Han G. Hoekstra, J. J. van Mechelen, Chr. Leeflang en W. J. Schouten. DJAKARTA (Aneta). De voormalige chef-staf van de Indonesische landmacht, kolonel Nasution, heeft Maandag zijn ver lof in Bandung onderbroken en is naar Djakarta vertrokken om voor de procu reur-generaal te verschijnen: Volgens „Merdeka" zou kolonel Nasu tion, die werd ontheven van zijn functie in verband met de 17 October-affaire, een dezer dagen een brief aan de regering heb ben gezonden, waarin hij een chronolo gisch overzicht van de gebeurtenissen geeft. Kolonel Nasution hefeft in een onder houd met dit blad gezegd, dat hij zich niet wil vrijpleiten, maar aan de procureur- generaal het trekken van conclusies over laat. Intussen vernam Aneta, dat de nieuwe chef- staf van de landmacht, kolonel Bambang Sugeng, spoedig een bezoek aan Makassar zal brengen. Woorden als armzalig en rampzalig maken wel een wat vreemde indruk. Bij het eerste zou men nog kunnen denken aan: zalig zijn de armen van geest, maar wat moeten we dan met het tweede aan? Wanneer een ramp geschiedt, pleegt men zich toch niet zalig te gevoelen. Wij zullen bij de verklaring van beide woorden moeten uitgaan van een samenvoeging: twee woorden, die ongeveer hetzelfde bete kenden, groeiden als het ware aaneen. Die woorden waren dan: rampelijk en onzalig, waaruit rampzalig-en armelijk en onzalig, waaruit armzalig is ont staan. De eerlijkheid gebiedt mij te zeggen dat ook andere verklaringen beproefd zijn. Moulin Rouge. Roman, gebaseerd op het leven van Henri de Toulouse Lautrec door Pierre La Mure. Uit het Amerikaans bewerkt door Adel- bert van Mancius. (Uitgeverij A. J. Luitingh, Amsterdam). „Toe Moeder, beweegt u zich niet, ik ga een portret van u maken", zo begint het eerste deel, dat geheel handelt over het wonderkind Henri, afstammeling van de graven van Toulouse, Quercy, Louergue en Albi, hertogen van Aquitanie, markiezen van Narbonne en Gothia en baronnen van Lautrec. Het wonderkind dat, waarschijn lijk als te zwakke loot van dit oeroud ge slacht. door een slepende ziekte overvallen, waarbij het ongeluk wilde dat hij nog beide benen brak, jarenlang bedlegerig was en op zijn zestiende jaar, genezen maar kreupel, met het bovenlijf van een volwassen man en de beentjes van een kind van acht jaar, de grote mensenwereld binnenstrompelen moest. En een groot schilder werd. Pierre La Mure heeft met een merkwaar dig aanvoelen van Lautrec's geest dit boek geschreven, waarbij hij blijk geeft meer aan zijn naam dan aan zijn nationaliteit gebon den te zijn. Wat een hartig brokje realisme ware er niet in elkaar te draaien geweest als de schrijver Lautrec bezien had als de drankzuchtige dégénéré, die zijn korte leven verdeed in nacht!okalen en bordelen en in zijn werken enkel beelden kon (zoals som mige tijdgenoten van hem zeiden) het psy chisch en moreel verval van zijn modellen, als een vergelding voor zijn eigen mismaakt heid. Dit nu deed Pierre La Mure niet en hij verviel ook nergens in sentimentaliteiten. maar hij werkte, zoals Lautrec het gedaan moet hebben, met een koel en observerend oog: „Ik wist wel dat dit er was in onze wereld, maar is dat er ook nog. Kijk, kijk, laten we daar ook notitie van nemen". Daar bij nooit liefdeloos en met een zachte, stille humor. Een goed levensverhaal van Lautrec en boeiend tijdsbeeld van Parijs eind vorige eeuw. De vertaling is vlot, maar wordt wel ont sierd door slordigheden. De baai van Anges in Nice, waarom niet Engelenbaai? De kleine Henri bidt niet de actes van vertrouwen, hoop en naastenliefde maar van geloof, hoop en liefde, dat wordt iedere Nederlander toch geacht te weten. Dat een brutaal mo del van Montmartre in de wandeling de Man-eater genoemd werd komt me ook on waarschijnlijk voor- evenals dat Henri tegen zijn moeder zou zeggen: „u wist al een hele tijd, is 't niet Maman, dat ik een dwaas van mezelf zou maken." Toch zijn dit gelukkig uitzonderingen. Jammer is, vooral voor lezers, niet kenners van Lautrec's werk. dat er geen enkele reproductie in dit boek opgenomen is. Mis schien was het dan wel te duur geworden, maar voor hetzelfde geld had de vervelende stofomslag een interessante Lautrec-repro- ductie kunnen zijn. H. v. Z. ADVERTENTIE Ff Elk tabid Chefarine „4" bevat 4 ge neesmiddelen, die in de gehele wereld beroemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. 'n Aftje doet wonderen In de nieuwe collegezaal van het natuur- en scheikundig laboratorium van de Vrije Universiteit aan de Lairessestraat te Am sterdam, waar de opleiding voor het eerste deel van het candidaatsexamen medicijnen is ondergebracht, zijn gistermiddag het anatomisch-histologisch laboratorium, ge vestigd in een gebouw aan de Prins Hen driklaan, en het laboratorium voor physi- sche en chemische physiologie, gehuisvest in een gebouw aan het Valeriusplein, voor de opleiding voor het tweede deel van het candidaatsexamen officiëel door de archi tect B. T. Boeyinga aan het college van di recteuren overgedragen. De medische fa culteit der V. U., waarmee in het cursus jaar 1950-1951 een bescheiden begin is ge maakt, is met de ingebruikneming van de nieuwe laboratoria in de openbaarheid ge treden. Aan het natuur- en scheikundig la boratorium is als gevolg van de uitbrei ding van de medische faculteit een biolo gische afdeling toegevoegd. Een groot aan tal genodigden, onder wie de minister van O., K. en W., prof. mr. Ch. J. J. M. Cals, woonden de officiële overdracht bij. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 23 December 1852 's-GEAVENHAGE. In de Eerste Kamer hebben vele leden bij de behan deling der begrooting voor de Marine de vermeerdering der actieve zeemagt met genoegen opgemerkt. Op de vraag, of de aanbouw van oorlogsschepen niet op wei-ven van bijzondere personen zoude kunnen worden aanbesteed, ten einde' het aantal der maritieme etablis sementen tof twee te verminderen, is van wege de Regeering geantwoord, dat dit middel in do Vereenigde Staten is be proefd, maar zeer ondienstig is bevon den, daar de meeste der op die werven gebouwde schepen spoedig onbruikbaar werden. In Engeland heeft men op die wijze veertig linieschepen laten bouwen, welke echter alle uitermate slecht zijn bevonden en steeds bij de BritSche zeemagt onder de beaaming ,,de veertig dieven" bekend zijn ge bleven.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5