HBC boekte een kostbare 6-4 overwinning op Povac Intensiever en meer trainen, meent 23 percent van ondervraagden Huis vol mysterie -Clowntje Riek Aantal voorstanders van professionalisme sterk gestegen Gewest Zuidholland stelt ultimatum aan KNSB TOG kon niet tegen Heemstede op: 8-2 Brabo won Hokij-beker Massaal verbranden van kerstbomen DINSDAG 23 DECEMBER 1952 4 HOE KOMT VOETBAL OP HOGER PEIL, VROEG NIPO Betaling abonnementsgeld per giro Om de biljart-titel 47/2 Biljartuitslagen Schaatsenrijden Watersportverenigingen vergaderden Watersportverenigingen stelden agenda vast Volleybal Veel spanning verwacht in het Kersttournooi in Krelagehuis in 't kort Sport DE TAFELTENNISCOMPETITIE IJshockey Voor de kinderen NU OOK IN HAARLEM Banketbakker en sigaren winkelier in hoger beroep 'n TIP VAN BOOTZ Sluitingsbijeenkomst vereniging „Haerlem" FEUILLETON door Jane England „Wat moet er volgens u gedaan worden om het voetbal in Nederland weer op een hoger peil te brengen?" Deze vraag is on langs door het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie aan representatieve lieden uit het Nederlandse mannelijk publiek gesteld. Dit zijn de belangrijkste resultaten van de peiling: meer, beter, intensiever trainen 23 professionalisme invoeren, amateurisme afschaffen, semi-beroepsvoetbal mogelijk maken 15 nieuw bestuur KNVB kiezen, andere keuze-commissie vaststellen 7 meer geld in voetbal steken, de jongens een goede baan geven, ze financieel steunen 6 nieuw Nederlands elftal kiezen, elftal behoorlijk indelen 3 meer spelers bij centrale training proberen, ook naar spelers met aanleg uit lagere elftallen kijken, jonge ren proberen 3 systeem veranderen 2 een hoofdklasse invoeren, instelling van een topklase 2 van de Zaterdag een sportdag maken, een Engelse Zaterdag invoeren 2 Meer, beter, intensiever trainen is dus, als men op het resultaat van dit onderzoek af gaat, het belangrijkste middel om het voetbal weer op hoger peil te brengen volgens het Nederlands mannelijk publiek. Daarop volgt: invoering van het professionalisme. Beroepsvoetbal invoeren? Het Nederlandse Instituut voor de Pu blieke Opinie heeft ook de vraag gesteld: „Wat zou volgens u beter zijn: dat wij in ons land ook beroepsvoetbal krijgen of dat het amateur-voetbal blijft?" Dit zijn de resultaten: ook beroeps-voetbal invoeren 40 alleen amateur-voetbal toe laten 31 geen oordeel 29 Tegenover vier ondervraagden, die be roepsvoetbal voorstaan, staan er drie die alleen van amateurisme willen weten. Uit de antwoorden op de vraag waarom, blijkt dat hét argument van hen die alleen maar amateur-voetbal wensen is, dat voetbal sport is en sport moet blijven, en dat sport geen winstgevend zaakje moet worden. De voorstanders van „ook beroepsvoetbal" betogen echter dat men daardoor een beter spelpeil, een beter voetbal in Nederland zal krijgen en dat er dan ook beter geoefend zal U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op ome postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad, U bespaart dcarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.10, post- abonnés f 6.60. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkstezijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE In het biljartournooi om het Europees kam pioenschap 47/2, dat van acht tot en met elf Januari aanstaande te Groningen wordt ge houden, zal Frankrijk vertegenwoordigd worden door Jean Galmiche, die dit jaar het kampioenschap van zijn land in deze speel- soort gewonnen heeft met een algemeen gemiddelde van 16.05. Waarschijnlijk zal nog een tweede Franse speler naar Groningen gaan. De uitslagen in de Federatie van Biljart verenigingen in Haarlem en omgeving luid- den A-Klasse Telescoop—Oosten K. R. 1—D. W. O 8—0 B-klasse H. WestKennemerland 2 6—2 A. D. O. 1Duvelshoek CentrumA. D. O. 2 6—2 Kennemerland 1—Oosten C-klasse Zand voort—Kampervest 8—0 K. R. H. West CentrumDuvelshoek TelescoopKennemerland D-klasse A. D. O. 1 H. West 6—2 B. V. V.Telescoop D. W. O. 1—A. D- O. 2 4—4 CentrumD. W. O. 2 6—2 E-klasse A. D. O. 1Oosten KennemerlandA. D. O. 2 4—4 KampervestK. R 2—6 H. West B. V. V 6—2 worden. Daarnaast wordt aangevoerd dat Nederland anders niet tegen het buitenland op kan, dat de goede spelers anders toch naar het buitenland gaan, dat het huidige amateurisme verkapt beroepsvoetbal zou zijn, en dergelijke opmerkinigen. Stijging Het aantal mannen dat beroepsvóetbal voorstaat, is sterk gestegen ten opzichte van een paar jaar geleden. Ook in begin 1950 vroeg het Nederlands Instituut voor de Pu blieke Opinie wat het beste zou zijn: beroeps voetbal of amateur-voetbal aan het publiek. Hieronder de resultaten van nu naast die van begin 1950: nu begin 1950 ook beroepsvoetbal 40 30 amateur-voetbal handhaven 31 33 geen oordeel 29 37 Het Nipo verbindt hieraan de volgende conclusie: „Gezien het feit dat men van pro fessionalisme opvoering van het spelpeil ver wacht, gezien ook de resultaten van de interland-wedstrijden in de laatste jaren, is het niet onmogelijk, dat de vraag naar pro fessionalisme bij het publiek toeneemt naar mate de resultaten van het voetbal in Ne derland ongunstiger zijn." Onder zeer grote belangstelling hield het gewest Zuidholland van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijdersbond Zater dag in Den Haag een buitengewone alge mene vergadering. Deze vergadering die werd voorgezeten door de heer L. Looy uit Alblasserdam was belegd teneinde te beslissen wat het gewest Zuidholland te doen stond nu het amende ment van het gewest op het voorstel be treffende de samenstelling van de techni sche commissie lange baan van de KNSB op de in Amersfoort gehouden algemene vergadering is verworpen. In zijn openingswoord schetste de voor zitter de gebeurtenissen van de afgelopen jaren. Uitvoerig ging hij in op de onpret tige verhoudingen in de schaatsenrijders- bond, in het bijzonder door de onheuse be handeling die het gewest Zuidholland van het hoofdbestuur had ondervonden. Spre ker wilde niet verhelen, dat ook Zuidhol land was geschrokken toen in Juli 1951 een aantal ijsclubs het besluit namen uit de KNSB te treden om zich in de Neder landse IJsverenigingen Bond te verenigen. Spreker noemde het bedroevend, dat de voorzitter van de KNSB, mr. H. W. Vliegen, twee maal achter de rug van Zuidholland om getracht had toenadering te zoeken tot de N.IJ.B. „Diezelfde KNSB-voorzitter," aldus de heer Looy, „die meer dan een keer had verklaard niet met de uitgetreden N.IJ.B. te willen praten alvorens deze clubs zich weer bij de KNSB hadden aangesloten, heeft op deze wijze geprobeerd het gewest Zuidholland alle wind uit de zeilen te nemen." Financiën desolaat Na te hebben geconstateerd, dat de financiële toestand van de KNSB desolaat is, besprak de voorzitter van de Zuidhollandse IJsbond de ondes kundige en onverantwoordelijke wijze, waarop met de organisatie van de Europese kampioenschappen 1953 wordt omgesprongen. Het organiseren van deze aan Nederland toegewezen kampioenschappen in een der grote stadions verwees spreker naar het rijk der fabelen. Naar zijn oordeel was dit zowel financieel als technisch onmoge lijk. Bij de discussies, ontstaan na de inlei ding van voorzitter Looy, bleek over het algemeen, dat de ijsclubs, verbonden in de Zuidhollandse IJsbond het beleid van het bestuur van dit district en in het bijzonder dat van zijn voorzitter volledig goedkeur den. Ultimatum Aan het slot van de vergadering werd de volgende motie onder grote instemming van de afgevaardigden aangenomen: De Zuidhollandse IJsbond, in vergade ring bijeen op Zaterdag 20 December 1952 in Den Haag, betreurt, dat weinig begrip is getoond voor de constructieve voorstellen van de Z.H.IJ. zoals deze op de vergaderin gen van de KNSB zijn ingediend. Verlangt, dat de huidige samenstelling van het bestuur van de KNSB grondig wordt gewijzigd. Stelt als eis, dat ten aanzien van de technische commissie lange baan de ge wenste verdeling in twee sectoren zal wor den vastgelegd. Wenst, dat ten aanzien van de overige takken van de ijssport, als korte baan, kunstrijden, schoonrijden en toerisme de gekozen deskundigen dienaangaande be sluiten kunnen nemen. Verwacht vóór 1 Januari 1953 een zeer duidelijke uitspraak over de punten als hierboven omschreven. De Koninklijke Verbonden Nederland- sche Watersport Vereenigingen hebben in Amsterdam de jaarlijkse algemene verga dering gehouden. Enkele afgevaardigden oefenden critiek op het Nederlands Olym pisch Comité uit, toen besloten moest wor den of ook de KVNWV het bekende dub beltje per lid zou gaan afstaan. Deze leden warén van mening, dat het NOC zich tot de uitzending van sportlie den naar de Olympische Spelen moest be perken. Met grote meerderheid werd ten slotte het voorstel om per lid een dubbel tje voor het NOC te storten aangenomen. Ook werden de nationale zeilkampioen- schappen besproken. Zij zullen op 5, 12 en 13 September op de Westeinder Plas ge houden worden. Gedurende het eerste weekend zal worden gezeild in de Draken- klasse, de Regenboogklasse, de Pampus- klasse en de 12 m2 klassen. Tijdens het tweede weekend komen de Valken, de 16 m2, de Vrijheids-, Olympiajollen- en twaalf voetsjollenklassen aan de beurt. Bij deze kampioenschappen zal de Oostenrijkse puntentelling worden toegepast, met dien verstande dat de wedstrijd, waarin het minste aantal punten wordt behaald, voor elke deelnemer niet meetelt voor de bepa ling van het eindresultaat. De voorzitter, de heer Ernst Crone, werd herkozen. Drie andere bestuursleden, die aan de beurt van aftreden waren, de heren H. W. Nijman, R. A. van der Sluis en S. de Wit, waren niet herkiesbaar. In hun vacatures werden benoemd de heren H. J. G. van Wijk uit Tiel, dr. J. W. van der Zijpp uit Sneek en J. W. Boersma uit Alk maar. Op de algemene jaarvergadering, vandaag in Amsterdam gehouden, hebben de Ko ninklijke Verbonden Nederlandse Water sport Verenigingen de volgende wedstrijd kalender opgesteld: 23. 24, 25 Mei: R. en Z. V. Gouda, G. W. V. Elfhoeven (Goudse Zeilweek). 31 Mei: Holïandia-wedstrijden. 6 Juni: De Unie van Watertoeristen (puzzlevaart voor motorboten door de Am sterdamse grachten). 6 en 7 Juni: Kon. Ned. Z. en R. V. (nacht wedstrijd). 13 en 14 Juni: Waal-Merwe race. 13, 14. 20 en 21 Juni: Z. en R. V. Nieuwe Meer. W. V. Westend, Amsterdam, De Schin kel, De Koenen, Aalsmeer (Westeinder zeil wedstrijden). 27 en 28 Juni: Z. V. V. Dordrecht en Om streken (8e nat. vijf eilanden tocht). 28 Juni: W. V. Het Nieuwe Diep, De Wa tergeuzen, Pampus (buiten-IJ-zeilwedstrij- den, 12 m.2, 16 m.2, vrijheids-, valkenklasse, 12-, Olympiajollen). Juli: Ned. Ver. V. Kunstzeilers (aanbreng- wedstrijd IJmuidenDen Helder). 11 en 12 Juli: Z. V. Braassemermeer. 17, 18. 19, 20, 21 Juli: K. Z. R. en M. V. De Kaag (Kaagweek). 26 Juli: Biesbosch Stertocht V. Amar. 7, 8 en 9 Aug.: Witte Huis Nw Loosdrecht- week. 1. 2, 3. 4. 6, 7, 8 en 9. Aug.: Kon. Ned. Z. en R. V—K. W. V. Loosdrecht (Hollandweek) 15 en 16 Aug.: K. R. en Z. V. Het Spaarne (wedstrijd voor jachten' op de Noordzee voor LTmuiden). 15, 16, 17, 18, 19 en 20 Aug.: Sneekweek. 22, 23, 24, 25 Aug.: Zaanl. Z. V.. Alkmaar- sche R. en Z. V., Z. V. De Onderlinge, Z. W. V. Uitgeest (Alkmaardermeerwedjstrijden). 29 en 20 Aug.: Westeinder. 29 en 39 Aug.: Haarlemse Jachtclub. 5, 6, 12, 13, 19 en 20 September: nat. kam pioenswedstrijden. NIEUW WERELDRECORD TWEEHANDIG TREKKEN MIDDENGEWICHT. De Rus Vorobiev Sverdlovsk is er in Stalingrad in geslaagd het wereldrecord tweehandig trek ken middengewicht met 135 kilogram op zijn naam te brengen. Het oude record was in het bezit van zijn landgenoot Douganov met 130,5 kilogram. Zoals men weet wordjt ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van de Nederlandse Volleybalbond Woensdagavond in het Krelagehuis aan de Leidsevaart in Haarlem een groot Kerst tournooi gehouden. Het kan een zeer spannend tournooi wor den, gezien het geringe krachtsverschil van de meeste clubs. Bij de dames geven wij Celebes uit Den Haag nog de beste kansen. Deze dames eindigden de laatste jaren steeds als tweede in de strijd om het landskam pioenschap. Ook de afdelingskampioenen uit Utrecht (SOS) en Die Raeckse uit Haarlem schreven in. Bij de heren durven we ons niet aan een voorspelling te wagen. In deze afdeling vin den we de afdelingskampioenen uit Utrecht, Rotterdam en Haarlem, respectievelijk SOS, Libanon en HVS. Buiten de genoemden en de teams uit de afdeling Haarlem schreven nog in Catapult (Alkmaar), Sportief (Koog a. d. Zaan), Forto, SIK, Blauw Wit, AMVJ en Vossius (Amster dam), Punch (Delft), Blokkeer, OVC, Pin- guins. DES (Den Haag), Professorenwijk (Leiden), Rammeklaers en Concordia (Rot terdam). De wedstrijden beginnen om kwart voor zeven. AMATEUR BOKSWEDSTRIJDEN IN ROT TERDAM. In gebouw „Odeon" in Rotter dam werden gisteravond amateur bokswed strijden gehouden. In de A-klasse eindigde de partij in het middengewicht tussen Jo Mohr (Rotterdam) en Slaap (Amsterdam) onbeslist en Vón Eyk (Amsterdam) won in het zwaarweltergewicht van Van der Meeren (Rotterdam) door interventie van de scheidsrechter in de vierde ronde. NIEUW WERELDRECORD TWEEHANDIG DRUKKEN ZWAARGEWICHT. De Argen tijn Humberto Selvetti heeft in Buenos Aires het wereldrecord tweehandig drukken in het zwaargewicht verbeterd en gebracht op 157,5 kilogram. Het oude record stond op naam van de Canadees Hepburn met 156,5 kilo gram. In de Overgangsklasse van de tafeltennis competitie boekte HBC een kostbare zes-vier zege op Povac, vooral dankzij Leuven die in uitstekende vorm was. Heemstede rekende op overtuigende wijze af met TOG: acht-twee, waarbij Brandse opnieuw de sterke man was. In de eerste klasse versloeg voorts GTTC Rapidity met sprekende cijfers (acht-twee) en klopte Hotac Togido met zeven-drie. De staartgroep roerde zich geducht. Oranje Zwart deed fraai werk door een gelijk spel te behalen tegen TOG 2, terwijl GTTC 2 hetzelfde deed tegen Winfried 2. De beide onderste clubs, Prowano en TOG 3, deelden ook al gelijk op, waardoor de situatie voor hen dus ongewijzigd bleef. Leuven verkeerde in de match tegen Povac in uitstekende vorm en slaagde er in al zijn tegenstanders te verslaan. Van der Dries zorgde voor twee winstpunten. Ook het dub belspel was voor HBC. Smit kon het helaas niet tot winst brengen, maar ondanks dit feit behaalden de gecombineerden toch een fraaie zesvier zege. Heemstede startte tegen TOG niet best, doordat Abbevé in twee games tegen Duits ten onder ging. Daarna echter kregen de Haarlemmers weinig meer in te brengen. Enkele malen moest er nog een derde game aaa te pas komen, maar het moest tot het laatste enkelspel duren, voor TOG weer een winstpunt behaalde. Dit gebeurde opnieuw door Duits en wel tegen Wolters. Overigens vrij benauwd, want de derde game eindigde in 22—20. Brandse was bij Heemstede opnieuw onaantastbaar, en scoorde driemaal. Doordat ook het dub belspel naar Heemstede ging, eindigde deze wedstrijd in de stand achttwee. Hoe ver heugd de Heemstedenaren ook mogen zijn met deze fraaie uitslag, de toekomst blijft er voor TOG en ook al voor HBC vrij duister uitzien. ADVERTENTIE SPEC I AAL ,V 00R DE HANDEN Prijzen sterk verlaagd! Grotelube thans 95 ct. In Den Haag werd het jaarlijks jeugd- tournooi gehouden tussen HHIJC (Den Haag), de Ijsvogels (Amsterdam) en Brabo (Antwerpen) met de Hokij-beker als inzet. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat HHIJC wederom op de beker beslag zou gaan leggen. Met een drienul overwinning op de Ijsvogels was het er in geslaagd twee matchpunten te vergaren. Brabo deed echter de Amsterdammers eveneens een nederlaag lijden, zodat beide teams gelijk kwamen te staan. In de beslissende ontmoeting tussen de Hagenaars en de Belgen nam HHIJC de leiding. In de tweede periode bracht Brabo de stand echter in evenwicht. In de derde en laatste speeltijd zegevierden de Belgen, waardoor zij het tóurnooi wonnen. De uitslagen luidden: HHIJC (Den Haag) De Ijsvogels (Amsterdam) 30 (20, 10. 00). De Ijsvogels (Amsterdam)Brabo (Antwerpen) 1—3 (0—1, 0—0, 1—2). HHIJC (Den Haag)Brabo (Antwerpen) 34 (10, 0—1, 2—3). „Hier is nog een snoepje voor jullie", zei de vriendelijke kruidenier. „Dank u wel, meneer!", lachten ze. Ze pakten hun boodschappen bij elkaar onder hun cape, zodat de boel niet nat kon worden. En toen gingen ze haastig door de plasregen weer terug naar de bus. „Alles is droog gebleven, tante Liezebertha!"zeiden ze. „Mooi!", zei tante Liezebertha. „Leg alles maar in het keukentje. Maar jullie zijn nogal nat geworden, zie ik. Neem maar gauw een handdoek en droog je goed af!" Dat deden ze. En ze hingen hun natte capes op een lijntje, om xdt te druipen. „Wat 'n weer!" zeiden ze. „Maar het zal wel weer eens droog worden ook!" Na het eten gingen ze maar niet verder met de bus. Het was toch al zo'n slecht zicht met de stromende regen. Oom Tripje zette de bus in een veilig hoekje neer; voor vandaag was het genoeg. „We zullen wel zien, hoe het weer morgen is", zei oom Tripje. „Nu drinken we nog vtaar gezellig een lekker kopje thee, hè?" Ze deden vroeg het licht aan, want door de dikke regenwolken was het al vroeg donker. En in de bus was het zo echt gezellig.9-10 Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling dat na de feestdagen in Haarlem op enkele plaatsen in de stad gelegenheid zal worden gegeven tot het verbranden van kerstbomen onder deskundig toezicht van politie en brandweer. Het initiatief tot deze massale verbran ding in Amsterdam sinds enkele jaren een groot festijn komt uit Haarlem- Noord. Men zocht daar naar een mogelijk heid om het vuurtje stoken door de jeugd aan banden te leggen, omdat dit tenslotte niet zonder gevaar is. In samenwerking met de winkeliersver eniging „Jan Gijzenkade" hoopt men nu op 7 Januari de dag na Driekoningen alle kerstbomen uit dat kwartier tezamen te verbranden op een terrein bij de Ko ningin Emmaschool. Intussen is ons gebleken dat dit plan bij de politie zo in de smaak is gevallen, dat men het wil uitstrekken tot de gehele stad. Wij vernamen dat de Haarlemmers op wel vier of vijf plaatsen de gelegenheid zullen krijgen hun kerstbomen te verbranden. Als data wil men de dag na Nieuwjaar en de dag na Driekoningen aanhouden. Na Kerst mis hoopt de politie over een en ander nadere bijzonderheden te kunnen meedelen. Winkelsluiting Naar wij vernemen heeft zowel de ban ketbakker M. A. W. uit Haarlem-Noord als de eigenaar van de kapsalon-sigaren winkel in de hal van het stationsgebouw, de heer C. S., hoger beroep aangetekend tegen het vonnis van de Haarlemse econo mische politierechter. De heer M. A. W. kreeg gisteren een hechtenisstraf van één dag voorwaardelijk, omdat hij 's avonds per automaat etenswaren verkocht had. De sigarenwinkelier C. S. werd tot de zelfde straf veroordeeld, omdat hij op Dinsdagmiddag was doorgegaan met de verkoop van rookgerei. Ir. S. Kramer Ir. S. Kramer, die eerste staat op de voordracht voor directeur van 't Provinci aal Waterleidingbedrijf is niet in 1900 in Den Briel geboren zoals wij gisteren op grond van de ons verstrekte biografische gegevens meedeelden, maar in 1899 in Bergum. In de eerste klasse nadert de beslising. Althans van de eerste helft. GTTC hoedde zich er wel voor tegen Rapidity een fout te maken. Het maakte er acht—twee van. Vrij dag aanstaande komt de belangrijke wed strijd tusen Heemstede en GTTC, die ver speeld zal worden om half acht in het Tafel- tenniscentrum in de Jansstraat. Kotac zorgde voor een stevige zevendrie zege tegen Togido en is hierdoor vrijwel zeker geworden van een plaats bij de eerste zes. GTTC 2 boekte kostbare winst tegen Win fried 2 door gelijk te spelen, terwijl Oranje Zwart voor een knappe prestatie zorgde te gen TOG 2 door ook al gelijk te spelen. Het derde gelijke spel kwam tussen TOG 3 en Prowano waardoor de laatsten de eerste winst boekten. Gedrang onderaan In 2 A was er maar één uitslag, maar deze was dan ook belangrijk genoeg. Rapidity 3 en te Zaanen 2 wisselden van de onderste plaats, doordat de eerste een kostbare zeven—drie zege boekte. In 2 B versloeg Heemstede 3 ATT 2 met zeven drie, terwijl de naaste concurrent Rapi dity 2 tegen Hotac 2 met acht-twee zege vierde. GTTC 4 blijft zo goed mogelijk volgen, en wisselde van plaats met te Zaanen, door met zeven—drie te winnen. Aan de staart kon Togido 3 het opnieuw tot winst brengen, en ging tegen Oranje Zwart 2 met negen- een ten onder. In de derde klasse dames waren weer de gebruikelijke hoge uitslagen. Heemstede ver sloeg Velsen met tien—nul. TOG klopte TYBB met negen—een, terwijl Winfried een plaats klom ten koste van te Zaanen, door dit team met zeven—drie te verslaan. Onder aan is er weer hoop voor Togido, dat GTTC de volle winst afhandig maakte met een zesvier zege. Uitslagen Heren. Ie klase: Togido—Hotac 3—7; Win fried 2—GTTC 2 5—5: TOG 3—Prowano 5—5; Oranje Zwart—TOG 2 5—5; GTTC—Rapidity 8—2. 2e klasse A: te Zaanen 2Rapidity 3 3—7. 2e klase B: ATT 2—Heemstede 3 3—7; Ra pidity 2Hotac 2 82; te ZaanenGTTC 4 37; Togido 3—Oranje Zwart 2 1—9. 3e klasse A: Winfried 5Prowano 3 6—4. 3e klasse B: Togido 4—Oranje Zwart 3 28; DIOS 2Heemstede 5 28; Rapidity 4 —GTTC 5 1—9; TYBB 2—Velsen 9—1. 4e klasse C: Heemstede 10DIOS 5 37; Hotac 3Johez 2 niet bek.; Oranje Zwart 5 Doko niet bek.; VGZ 4—TYBB 4 1—9. Dames. 3e klasse: GTTCTogido 46; HeemstedeVelsen 100; Winfriedte Zaa nen 7—3; TOG—TYBB 9—1. 4e klasse A: Togido 2Prowano 2 82; Winfried 3—Rapidity 4—6; Geel Wit—HBC 2 5—5; Johez—Velsen 2 3—7. 4e klasse B: té Zaanen 2—te Zaanen 3 7—3; ProwanoDoko 100; Winfried 2Togido 3 10—0; GTTC 2—Johez 2 5—5; Geel Wit 2— TYBB 3 1—9. ADVERTENTIE Bij het naderen van Kerstmis Denk ik aan een heerlijke feest-dis. Maar het is pas een festijn Als bij het Kerst-konijn De Tip van Bootz erbij is. lrvz. Heer F. H. B., Amsterdam ontv. l fl. Tip en l Lfl. Bootz' Oude Genever. De vereniging „Haerlem" heeft gister avond in Brinkmann de laatste bijeen komst van dit jaar gehouden. Het jongste lid, de heer M. G. de Boer, toonde een bij zondere collectie lichtbeelden in kleuren en gaf daarbij een toelichting. Nadat dr. C. Spoelder, voorzitter, de ver gadering geopend had nam de heer De Boer het woord. Hij begon met zich te verontschuldigen dat hij slechts een amateur-fotograaf is en zette vervolgens de techniek van het fotograferen met zwart en wit, daarna die van kleuren-fotografie uiteen. De lichtbeelden lieten zien dat de heer De Boer meer is dan „alleen maar een fo tograaf". Van de Bavo uit werden de leden mee genomen op een flaneer-tochtje, zoals de heer De Boer het noemde, door Haarlem en omstreken. De verleiding had hij niet kunnen weer staan even het Frans Halsmuseum en Tey- termuseum binnen te wippen om het vele schoon uit de zestiende en zeventiende eeuw te laten zien. Interieurs van deze musea, van de Bavo en de Bakenesserkerk gaven duidelijk te kennen dat men te doen had met een man die de artistieke kant van Haarlem vol komen beheerst. 5) Toen ze het terras aan de voorkant van het huis betraden, begon Bagnet opnieuw te spreken. „Neill verzorgt het ga2on", zei hij, „en Fiona moet het terras in orde houdenmaar geen van beiden zijn ze erg plichtsgetrouw...." Inderdaad groeide overal op het terras tussen de stenen onkruid en zagen de bloembakken er onverzorgd uit. Toen Bagnet de naam Neill noemde, klonk zijn slem zacht en vriendelijk, maar bij het noemen van de naam van Fiona veran derde de klank van zijn stem. Constance constateerde dit met verwondering, maar voordat ze tijd had om hierover verder na te denken, ging een van de glazen deuren, die op het terras uitkwamen, open en een jong meisje keek naar buiten en rien: „Waar is Neill? En waarom heb je haar langs deze weg hierheen gebracht?" Het meisje keek naar Bagnet en deed alsof ze Constance niet zag. Er zat iets uitermate beledigends in deze negerende houding. „Neill heeft zich vergist", antwoordde Bagnet koel, „en juffrouw Fairlie moest derhalve van het station hierheen lopen. Weet je, dat het heel onbeleefd is, om over iemand te spreken, alsof hij niet aanwezig is?" „Neill heeft zich niet vergist", zei het meisje op vreemde toon, „maar ik ben de schuld. Ik gaf hem een verkeerde bood schap door. Het spijt me, juffrouw Fairlie". „Mag ik u voorstellen: dit is Fiona Fincham", zei Bagnet. „Ik vind het prettig je te leren kennen", zei Constance, zorgvuldig haar woorden kiezende en op vriendelijke toon, tot het meisje, dat nog volkomen in de schoolban ken thuis hoorde. „Die vergissing is niet erg. Hoe gebeurde 't eigenlijk?" „O, ik heb het telegram verkeerd gele zen", antwoordde Fiona luchtig. „De thee is klaar. Komt u niet binnen?" „Ja, we komen", zei Bagnet en achter Fiona betraden ze door de openslaande deur een groot vertrek, dat boordevol met meubels stond. Het zonlicht viel op stof fige tafeltjes en stoelen en Fiona sloeg Constance met een pottend lachje gade. Ze was lang en mager en liep enigszins krom. In haar scherp gezichtje vielen de blauwe ogen op. Haar donkerblonde haar was s*eil en slordig en reikte tot haar schouders. „Hoe vindt u 't'\ fluisterde ze, terwijl ze een gebaar, dat de kamer moest omvatten, maakte. Ze keek snel even naar Philip Bagnet, alsof ze enige reactie van hem ver wachtte op haar vraag. Maar deze schonk geen aandacht aan haar en legde alleen even zijn hand op Constance's arm om haar tussen de vele meubels door te leiden. „Trekt u zich vooral niet aan van wat ze zegt", mompelde hij zachtjes. „Ze speelt graag voor „enfant terrible" om de men sen een figuur te doen slaan." „Bedankt voor de waarschuwing", fluisterde Constance terug. „Het doet me allemaal heel zonderling aan. Ik had geen idee „Voelt u nattigheid?" vroeg Bagnet spot tend. „Wordt Parkinson's speciale ambassa drice nu al afgeschrikt?" Ze kwamen in een grote hal, waar het schemerdonker was. En ook hier was het stoffig, constateerde Constance. Lagen stof zag ze.Ze merkte, dat Fiona in de deur van het vertrek, waaruit ze zo juist geko men waren bleef hangen en ze zag dat Philip Bagnet spottend in haar richting keek. Ze keek hem ernstig aan. „Meneer Parkinson heeft me nooit iets over een rentmeester verteld", zei ze langzaam. „Wat wonderlijk is dat". „Parkinson heeft met mij niets te ma ken", antwoordde hij kortaf. „Het beheer van de boerderij staat ge heel apart. Parkinson heeft daarmee niets uit te staan". „Ik vind het toch merkwaardig", zei Constance op enigszins afwijzende toon. „Bovendien gedraagt u zich alsof dit huis met alles wat er bij behoort volledig onder uw leiding staat". „Lijkt het u niet beter om daar op dit moment niet verder over te piekeren", zei hij rustig, „en eerst kennis te maken met mevrouw Fincham??" Hij leidde haar naar een deur aan de andere kant van de hall. Fiona liep lang zaam achter hen aan en haar aanwezig heid in de rug gaf Constance een onaan genaam gevoel. Bagnet opende de deur en kondigde aan: .Mevrouw Fincham, mag ik u voorstellen: uw privé-secretaresse, juf frouw Fairlie. Neill is haar aan het station misgelopen en ik heb haar onderweg hier heen opgepikt". ,Wat dom van Neill", klonk een diepe stem; arme juffrouw Fairlie, wat spijt me dat. Breng haar hier bij me, Philip, en Fiona.de stem klonk opeens minder vriendelijk ga onmiddellijk verse thee zetten!" Constance stond thans in een kamer, die nog voller leek dan het vertrek waardoor ze eerst gekomen waren. Boven dien was het hier warm en be- danks het heerlijke lenteweer, en in nauwd. De ramen waren potdicht, on- de open haard brandde een vuur. Een enorm dikke, vormloze oude vrouw zat in een versleten cretonne stoel bij het vuur, naast een theetafel. Ze was een wonder lijke, adembenemende verschijning met geelachtig wit haar en kleine donkere ogen. Constance hoorde Fiona tegenstribbelen: „Waarom moet ik thee zetten. Mary is er toch!" „Je moet je bekwamen in huishoudelijke werkjes, daórom!" antwoordde mevrouw Fincham. „Ieder jong meisje moet derge lijke dingen leren". „Zal juffrouw Fairlie voortaan thee zet ten en zulk soort dingen doen?", vroeg Fiona brutaal. „Juffrouw Fairlie", zei mevrouw Fin cham op zacht-vleierude toon, „is iemand, die een uitstekende opleiding heeft ge noten en zeer ontwikkeld is. Uiter aard is ze niét hier om huishoudelijke werkjes van dien aard te doen". „Vooruit, Fi, schiet op", kwam Philip Bagnet tussenbeide. Zijn stem klonk niet onvriendelijk. „Gaat u zitten, juffrouw Fairlie", ver zocht mevrouw Fincham, wijzend op een andere versleten cretonne stoel. Philip ver joeg een onsympathiek dik mopshondje met een bruusk gebaar van deze zetel. Constance nam plaats. Voor het eerst sinds ze haar carrière van onafhankelijke vrouw met-een-baan was begonnen, voelde ze zich niet zeker van zichzelf „Het is een gekkenhuis hier", dacht ze wanhopig. „Parkinson moet buiten zinnen geweest zijn om me hierheen te sturen. Sara had gelijk, de goede ziel! O, waarom ben ik in zo iets terecht gekomen?" „Ik ga er van door", zei Bagnet, „ik heb nog veel te doen". Constance moest zich beheersen om niet een smekende blik om bijstand in zijn richting te werpen. Laat hem gaan! Hij was een onaangenaam mens.Verwaand en zelfgenoegzaam. Iederéén was afschu welijk. Neill had ze nog niet gezien, maar die zou de ellende waarschijnlijk compleet maken „Uitstekend, uitstekend", zei mevrouw Fincham. „Werk is alles voor een mens". Er heerste gedurende enkele ogenblik ken een wat pijnlijk stilzwijgen, toen hij vertrokken was. Mevrouw Fincham be woog zich in haar stoel en plukte aan haar kleren. Constance keek tersluiks om zich heen en constateerde, dat de kamer vol met kostbare bibelots stond. Ze waren ech ter smakeloos gerangschikt en er was veel te veel, zodat het geheel een rommelige indruk maakte. Waarschijnlijk verdwenen uit deze kamer zo nu en dan de kostbaar heden, waarover Parkinson haar verteld had. Misschien deed Fiona het. Het meisje zag er nerveus en overspannen uit en het zou Constance niets verbazen, als ze tot dergelijke dingen in staat bleek te zijn. Ze keek naar een massief zilveren melkkan en suikerpot op de theetafel. Het waren prachstukken, maar in geen weken had iemand ze gepoetst. „U begrijpt, waarom u hier benit?" Met deze vraag richtte mevrouw Fincham zich plotseling tot haar. „Heeft Parkinson u een en ander goed uitgelegd?" En toen Con stance knikte, vervolgde ze: „Prachtig, prachtig. M'n beste juffrouw Fairlie, ik ben een eenzame oude vrouw, heel, heel eenzaam. Maar rijk. Ik ben werkelijk ont stellend rijk. Rijkdom, juffrouw Fairlie, verwijdert een mens van zijn medemensen. Iedereen is er op uit om van je rijkdom te profiteren". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6