Museumpenning voor K. Tinholt Middelbare scholieren op het toneel Kort en bondig „Na-ijver over bekleden van functie van de adjunct-brandmeester" Volkswagens zonder chauffeur te huur Kerstcantate van Sas Bun ge VICTORIA I WATER „De kat en de kanarie" <^Brieven aan de redactie c^nadz piNSDAG 23 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tweede deel winterwerk Volksuniversiteit Inbraak in een keet MET BABY OP REIS! Burgerlijke Stand van Haarlem U.V.V. bood veertien honderd bejaarden Kerstmiddag aan Basket- en volleybal in Haarlem-Noord Kinderfeest in plaats van bioscoopversiering „Bataille de Dames" „Inter Nos" zingt werk van Benjamin Britten Kwart eeuw lid van Kamer van Koophandel Amateurtoneel Pleidooi mr. B. W. Stomps Uw bestellingen worden keurig thuisbezorgd ADVERTENTIE „TA XI- 1 50 00" PLEIN 55 - TEL. 15000 Bij Koninklijk Besluit werd aan de heer K. Tinholt te Bloemendaal toegekend de erepenning in zilver, die officieel is inge steld bij Koninklijk Besluit van 26 Juli 1952. Deze onderscheiding, die in de wande ling museum-penning wordt genoemd, pleegt slechts spaarzaam te worden toe gekend aan hen die door het aanbieden van belangrijke geschenken of op enige andere wijze zich verdienstelijk hebben gemaakt ten opzichte van rijks- of ge meentelijke wetenschappelijke of kunst- De tweede helft van het wintcrpro- gramma van de Haarlemse Volksuniversi teit wordt op Vrijdag 9 Januari in de ten toonstellingszaal van het Frans Halsmu seum ingezet met een lezing met lichtbeel den door A. den Doolaard over het land van Tito. Het programma vermeldt voorts in Januari lezingen door Louis A. van Gaste ren (Dwars door de Sahara), drs. W. A. Nell (De kunst van het ouder worden) en Hella Haasse (De scharlaken stad). In Fe bruari snreekt Jan P. Strijbos over „On bekend Spanje", dr. H. J. W. Droogleever Fortuijn over „Bijgeloof en geneeskunst, dr. 3VI. van Blankenstein over de Russische revolutie, dr. C. van Rijsinge over ont staan, bloei en verval van het Nederlandse landschap. In die maand begint ook de eerste lezing van een serie van vier over de Emigratie en haar mogelijkheden. In Maart zijn er avonden met Theun de Vries (eigen werk), dr. H. Groot (Interplanetair verkeer), J. J. Vriend (De aohtergronden van de moderne architectuur) en mej. ds. H. J. W. Modderman (Religieuze opvoe ding). Voorts is er een reeks van vier ex cursies door het Frans Halsmuseum onder leiding van de heer H. P. Baard, een ex cursie naar de Haarlemse hofjes met dr. C. S poelder en naar de Kennemerduinen onder leiding van dr. A. Meesters. In Heemstede In het Heemsteedse Minervatheater vin den lezingen plaats door prof. dr. G. L. Smit Sibinga over de afstamming van de mens, dr. J. M. Lodewijks over een jaar natuurleven in en om het water en H. C. Verkruysen over een kunstreis in Italië. In Haarlem-Noord In de Koningin Emmaschool in .Haarlem- Noord worden voordrachten gehouden door dr. J. M. Lodewijks over Australië (met film), door jhr. dr. J. C. Mollerus over Libanon, Syrië en Israel, door Jan Klooster over zwerftochten door Neder land en tenslotte door C. van der Hidde over zeeslepers. Tussen Zaterdagmiddag en Maandagochtend is ingebroken in de houten keet die boven het water van de Bakenessergracht gebouwd is. Twee ruiten zijn vernield en men heeft kasten doorzocht. Verdwenen zijn gordijnen, een telefoontoestel en vijftien a twintig Gi garen. De recherche heeft het toestel en gordijnen in de Bakenessergracht gevonden. ADVERTENTIE Wij hebben prachtige TEDDY REIS CAPE S 00 Cfl met capuchon, geheel ge- ZUoÜU voerd, prijs <v£lUee>Lb VOOR DE BABy GR. HOUTSTR. 116 - ANEGANG 46 HAARLEM, 22 December 1952 ONDERTROUWD: 22 Dec., J. H. Wynig en J. van Seijen. GEHUWD: 22 Dec., H. J. Graaman en G. J. Lodders; G. van der Puil en C. L. Koning. BEVALLEN van een zoon: 19 Dec., G. H. Hoopman—Groene woud; 20 Dec., E. Bogaart —van Dijk; C. A. Broekhofvan den Berg; 21 Dec., C. H. S. Baron de Smethvan Gee- len; J. van GalenZwart; E. van der Linden —Kemp; A. Diebenvan der Velde; P. Boe- servan Andel; J. TreffersOenema; 22 Dec., J. Chr. K. DuikerVernooij; G. J. Schouten—Knoppers; G. de Graaf—Dooren- spleet. BEVALLEN van een dochter: 18 Dec., J. J. M. Polak—van den Hoogen; 19 Dec., H. M. van Wijk—Fernhout; 20 Dec., H. J. Oderkerk Dëelen; J. W. Blauw—Zonnenberg; A. Nieuwenhuisten Bolschér; 21 Dec., P. E. M. Harrenvan Dam; A. M. W. Schellings—van Buuren; M. J. E. Divendal—van Daalen; C. HaijeBeerthuizen; J. A. Kiezebrink—de Ruiter; 22 Dec., W. A. Coopsvan Veen. OVERLEDEN: 19 Dec., C. J. Th. M. van Dieden, 16 u., Reijer Anslostraat; 20 Dec. A. H. Damen. 85 j., Koudenhorn; G. J. C. Tim merman, 77 j„ Paul Krugerstraat; J. Hollen- berg, 72 j., Hasselaersplein; 21 Dec., E. Wen- sigAndrea, 74 j., Bilderdijkstraat; G. Metz, 56 j., Leidsevaart; A. Rutte—van Bruggen, 88 j.. Schalkwijkerstraat. verzamelingen. Maandagavond reikte mr. F. P. Th. Rohling, als vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, de penning, vergezeld van de daarbij behorende Koninklijke besluiten, aan de heer Tinholt uit. Doze plechtigheid geschiedde in de vergadering van Burge meester en Wethouders van Bloemendaal. Mevrouw Tinholt, die mede aanwezig was, werd door het college bloemen aangeboden. Op de foto ziet men hoe mevrouw Tinholt haar echtgenoot de erepenning opspeldt. Nadat de officier van justitie Maandag middag tegen de drieënvee-rtlgjairige ad junct-brandmeester J. W. H., vroeger chef van de beroepskern van de Haarlemse brandweer, tijdens de behandeling van een strafzaak voor de Haarlemse rechtbank, waarbij H. zich had te verantwoorden ter zake verduistering, diefstal en het aanne men van een gift, een gevangenisstraf van acht maanden had geëist, was het woord aan de verdediger, mr. B. W. Stomps. Deze merkte op, dat men de zaak moet zien in het licht der omstandigheden die zich in de brandweerkazerne voordeden. Verdach te is o.a. ten laste gelegd diefstal van te gels. In een hoek van de kazerne lagen tegels die voor een deel stuk waren. Er werd niets mee gedaan en de verdachte liet de boel opruimen. Volgens de verde diger kan er niet gesproken worden van diefstal, maar eventueel van stroperij. Mr. Stomps vervolgde, dat verdachte ja ren gewerkt heeft als amateur aan de bouw van een zeilboot. Volgens een getuige is er gedurende twee jaar ruim honderd uren gewerkt met'een lasapparaat; dat betekent een uur per week. Hieraan is ook in de zogenaamde werktijd gewerkt, toen er niet veel te doen was, hetgeen een dienst als de brandweer met zich kan meebrengen. Is het niet beter, dat het personeel zich aan huisvlijt wijdt dan aan „duimen draaien"? vroeg pleiter. De leerlingen-uitvoering van de Aerden- houtse muziekschool, die gisteravond in het Woodbrookers-huis te Bentveld werd gegeven, stond in het teken van Kerstmis. Op het programma kwamen kerstliedjes voor, verder het Largo uit de Kerstsym- phonie van Francesco Manfredini en nog andere instrumentale muziek, die zich door haar karakter goed bij de opzet aansloot. In het bijzonder ging het om de uitvoering van een cantate naar oud-Nederlandse Kerstliederen: „Het blijde uur" genaamd, welke voor kinderstemmen, declamatie en instrumenten werd geschreven door de componist Sas Bunge. Maar voordat deze cantate aan de beurt was, hoorden de vele toehoorders eerst door een leerlingen-strijkorkest met veel toewijding 'n Andantino van Johan Stamitz vertolken. Voor het Largo van Manfredini met zijn pastorale sfeer kwam er al een concertino'aan te pas, dat met de rest van het orkest verdienstelijk samenwerkte. Het drietal, dat de taak had de Sonate in F van Corelli te spelen, werd het niet ge makkelijk gemaakt. Met genoegen kon men verder luisteren naar al die kleine meisjes en jongens, die oude kerstliedjes zongen of speelden op blokfluiten, bamboe fluiten, viool en guitaar. Speciaal mogen we nog dat zeer jeugdige piano-talentje noemen, dat Mozarts Fantasie in d met goede klank en uitdrukking dèed horen. Van de Cantate van Sas Bunge had de leiding van de muziekschool ongeveer een maand geleden kennis genomen. Om er dan nu al een uitvoering van te geven was eigenlijk wel wat gewaagd, te meer daar de kinderen de kerstliederen, die in de cantate worden toegepast, moesten zin gen met een ongewone, harmonisch nieuwe begeleiding of omspeling, volkomen an ders dan zij gewend zijn van de gangbare kerstliederenboekjes. Voor de orkestbege leiding heeft Bunge gedacht aan de moge lijkheden, die een schoolorkest kan bieden. Maar dan moet dit wel een uitstekend schoolorkest zijn, want de eisen, die de muziek stelt zijn lang niet gering. Uiterste verfijning en gaafheid zijn noodzakelijk. Elke vergroving doet schade aan het werk en haalt het uit de intieme, wonderbaar lijk sfeer van het kerstgebeuren. Zo kreeg de eerste Herdersdans bij deze uitvoering meer een grotesk karakter dan dat zij een weerspiegeling werd van stille vreugde. Verder heeft de uitvoering ge leerd, dat bij de ongewone, belangwekken de begeleidende muziek beter de stemmen van grotere meisjes kunnen worden toe gepast voor het zingen der mooie oude kerstliederen. De prille stemklank van het heel jonge kind lijkt moeilijk tot een een heid te maken met de bedoelde begelei ding. Inderdaad staat de cantate van Sas Bun ge op belangrijk muzikaal niveau, maar slechts een perfecte uitvoering zal dit de toehoorder bewust doen worden. P. ZWAANSWIJK Gistermiddag hield de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers van de afdelingen Haarlem, Heemstede en Bloemendaal in het gemeentelijk Concertgebouw in Haar lem een Kerstmiddag voor de bejaarden uit die gemeenten. Ongeveer veertienhon derd ouden van dagen vulden de grote zaal toen mevrouw J. van Nispen-van Wély, de presidente van de U.V.V., alle aanwezigen hartelijk welkom heette. Het.eigenlijke programma werd geopend met vier stukjes voor viool en piano van Bach, Kreisler en Mackenzie, die werden uitgevoerd door mevrouw I. J. J. André de la Porte-le Roy (viool) en mevrouw D. A. Haanstra-Knegtmans (piano). Hierna hield de heer N. Groen met een Kerstver telling, geschreven door mevrouw Van Walsum-Kwispel, de tot de nok gevulde zaal geruime tijd in zijn ban. In de pauze werden verschillende ver snaperingen uitgedeeld en uit volle borst zong men de vele Kerstliederen, die de heer P. Chr. van Westering op het orgel speelde, mee. Na de pauze voerde een groepje van negentien lekenspelers en speelsters uit Haarlem onder leiding van mejuffrouw Rika Timmer een Kerstspel op, dat getiteld was: „Adam, waar zijt gij?" Al met al een Kerstmiddag, waarop zowel bejaarden als de organisatrices met genoegen zullen terugzien. De enige wanklank kwam van de zijde van de pachter van het Concertgebouw. Gedreven door een te grote voorzichtigheid had hij verboden dat de traditionele cho colademelk werd geschonken. De oudjes vatten dit onbegrijpelijke besluit echter sportief op en lieten ae opperbeste stem ming hierdoor niet vergallen. Het is niet onmogelijk, aldus mr. Stomps, dat na-ijverige personen dolgraag de posi tie van verdachte hebben willen bekleden. President: „Ik geef u niet het recht in sinuaties te doen". Mr. Stomps: „Het proces-verbaal geeft echter voldoende aanwijzingen". De president handhaafde zijn opmerking, waarna mr. Stomps meedeelde overleg te zullen plegen met verdachte of hij al of niet de verdediging zou neerleggen. Na overleg deelde h'j mee, dat verdachte hem gevraagd had zijn pleidooi te vervolgen. Mr. Stomps merkte op, dat verdachte toestemming had ontvangen een zeilboot te maken. Het is te begrijpen, dat hij ver moedde, dat gebruik gemaakt mocht wor den van zuurstof, energie enzovoort. Het was immers gewoonte, dat personeel in de avonduren in de timmerwerkplaats werk te. Daarbij maakte het gebruik van energie. Uitvoerig sprak mr. Stomps over het ten laste gelegde feit, betreffende het aan nemen van een geschenk: in strijd met zijn plicht. Verdachte heeft zich niet gereali seerd dat hij bij het aanvaarden in strijd met het ambtenarenreglement handelde. De fabrikant kon goedkoper aan da pla ten komen dan een ander, zal H. vermoed hebben en de fabrikant zal mogelijk ge dacht hebben aan „Kleine geschenken on derhouden de vriendschap". Toen er later over het geschenk gesproken werd ver moedde verdachte pas, dat er mo gelijk iets verkeerds is gebeurd en wilde een regeling over de betaling treffen. De fabrikant gaf toen een gefingeerde kwi tantie. Daarvoor mag men, aldus pleiter, de verdachte niet aansprakelijk stellen Mr. Stomps achtte het ten laste gelegde niet bewezen. Voorts deelde de verdediger mee, dat verdachte een blanco strafregister heeft, dat er veel ophef van de zaak is gemaakt en dat de vorige patroon bereid is H. on middellijk in dienst te nemen. Mr. Stomps achtte een aantal punten in de dagvaar ding niet bewezen. Voor een feit, waarvan het bewijs geleverd is, vroeg hij clementie. Een verzoek van de verdediger cm de verdachte onmiddellijk in vrijheid te stel len, weigerde de rechtbank, waarna de uitspraak werd bepaald op Maandag 5 Januari. Wijkcomitê wijst op mogelijkheden Het wijkcomitê „Oud-Schoten" heeft er bij B. en W. van Haarlem op aangedrongen dat de nieuwe gymnastiekzaal, die bij de P. H. van der Leijschool aan de Vondel- weg zal worden gebouwd, van voldoende afmetingen zal zijn om er ook zaalsporten als basket- en volleybal te kunnen be oefenen. De afdeling Haarlem van de Neder landse basketbalbond heeft dit verzoek ondersteund. In tegenstelling met voorgaande jaren, zal het Frans Hals theater zich dit jaar niet in Kersttooi steken. De directie van het theater heeft namelijk gemeend, dat de gelden, die voor dit doel altijd worden uitgegeven beter kunnen worden besteed. Men is namelijk kan plan duizend Haar lemse kinderen een feestelijke filmvoorstel ling aan te bieden. De kinderfilm „Het ver haal van de kleine Moek" zal worden ver toond en een chocoladefabriek en een Haar lemse coöperatie zullen voor de versnape ringen zorgen. De Sociale Raad heeft zich met de ver deling van de plaatsen belast. De voorstel lingen worden gegeven op 25 en 26 Decem ber des morgens om 10 uur. „Om Nausikaa" De leerlingen van het Kennemer Lyceum hebben een goede beurt gemaakt met de vertoning van het blijspel „Om Nausikaa" van Luisa Treves. In dit wel zeer oorspron kelijke stuk heeft de bekende Nederlandse schrijfster voortgeborduurd óp de door Homerus vertelde geschiedenis van Odys seus. Het gegeven is, dat de dochter van de koning der Phaeaken na drie jaar de oude held, die destijds op het eiland gast vrijheid heeft genoten, nog maar niet kan vergeten. Zij droomt voort over haar liefde tot deze getrouwde en veel oudere man en blijft onvatbaar voor de aanzoeken van haar jongere landgenoten. Wanneer Tele- machus, Odysseus' zoon, het eiland bezoekt, meent Nausikaa in hem de vader terug te vinden, maar de werkelijkheid doet haar het verschil ervaren tussen deze slappeling en de held harer dromen. Ondanks deze ontnuchtering besluit zij het stuk met, in slaap zinkend, de aangebeden naam van Odysseus te fluisteren. Voor de rijpende jeugd, die deze ver toning ten beste gaf, bleek dit spel van droom en werkelijkheid geheel binnen de sfeer van het gevoelsleven te liggen, het geen bewezen werd door de voortreffelijke weergave zowel van de in de rol van de koningsdochter toch ook wej belichaamde tragiek als in de luchtiger motieven van de omgeving, waaraan het pathos niet geheel ontbrak. Dit laatste kwam indrukwekkend tot uiting in de figuur van de koning, wiens zelfverzekerde toespraken hun komische uitwerking niet misten. Het komische bleef over de gehele linie binnen de perken van het blijspel en werd door de jeugdige spe lers over het voetlicht gebracht met de in getogen voornaamheid, welke de illusie van de klassieke kothurnen gaande hield. Ook de twee meer naar de klucht neigende figuren, de voedster en de major domus, pasten zich aan het voor deze stof vereiste spelpeil aan. De aantrekkelijkheid van de vertoning werd vergroot door het optreden van de godinnen Pallas Athéne en Aphro- ditè, van die vooral laatstgenoemde een bij zonder compliment voor de even charmante als guitige wijze, waarop zij haar verlei dingskunst toepaste op elk van de manne lijke personages, de waardige koning incluis! Aan de suggestie van de plaats en tijd der handeling kwam ook het in zijn schil derachtige eenvoud vindingrijk aange brachte décor ten goede. En dat een en ander tezamen zulk een harmonisch effect maakte, is te danken geweest aan de regie van de heer N. W. Tol, onder wiens leiding de Lyceïsten deze vertoning hadden inge studeerd. AD. INT. Leden van de gymnasiale schoolvereni ging Amicitia Juncti hebben gisteren in de toneelzaal van hotel De Leeuwerik een ook door burgemeester en mevrouw Cremers bijgewoonde opvoering gegeven van het blijspel „Bataille de Dames" van Scribe en Legouvé, van welk stuk in 1951 de hon derdste verjaardag werd gevierd. Met de redacteur van het programma kan men in derdaad van mening zijn, dat dit nog altijd een zeer aantrekkelijk blijspel is, al be hoeft men zijn lofzang op de karakter tekening ook geenszins te delen. Daar ging het deze fabrikanten van licht verteerbaar amusement in smakelijke verpakking trou wens niet om. Hoofdzaak was een pakken de intrige met verrassende wendingen en een handig bedachte ontknoping. Eugène Scribe maakte van het toneelschrijven een voordelig zaakje en honoreerde het leveren van gegevens door zijn medewerkers, van wie Ernest Legouvé ongetwijfeld de beste was, met een aandeel in de winst en een vermelding van hun naam op het titelblad. Welke bezwaren men hiertegen ook wil inbrengen, één ding staat vast: Sribe was een meester in het goed vertellen van een boeiend verhaal en dat maakt dit spel bij zonder geschikt voor jonge mensen, die er tevens uit kunnen leren dat men ook in de dagen van strijd tussen koningsgezinden en aanhangers van de verbannen Napoleon reeds het probleem van het onderduiken kende. Jammer echter was het dat er zo'n sterk verouderde vertaling werd gebruikt. Een uitdrukking al- „wat scheert mij dat?" zou bovendien de indruk kunnen wekken dat de schrijvers geen Fransen maar Duit sers waren. Van de door de heer Frans Hesmerg ADVERTENTIE Drinkt geregeld Het meeit gevraagde NATUURLIJKE BRONWATER Door het jeugdkoor „Inter Nos" (dirigent Jan Booda), zal op Zaterdagavond 27 Decem ber in de Gemeentelijke concerzaal te Haar lem een Kerstconcert worden gegeven. Behalve' Nederlandse, Duitse en Franse Kerstliederen zal ,,A Ceremony of Carols" van Benjamin Britten, worden uitgevoerd. Dit prachtige driestemmige Kcrstwerk, dat hoge eisen aan de uitvoerenden stelt, zal zeker het hoogtepunt vormen van deze Kerst uitvoering. Op de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, die op Maandagavond 29 December wordt gehouden, zal de heer B. F. Enschedé worden gehuldigd wegens zijn 25-jarig lidmaatschap der Kamer. kundig geregisseerde voorstelling heb ik alleen het gedeelte voor de pauze kunnen zien en dat was lang niet onaardig. Na een vooral van de kant der vrouwelijke bezet ting wat houterig begin geraakten de jeug dige spelers in het tweede bedrijf goed op dreef. Door een uiterst zorgvuldige intona tie slaagden zij erin de juiste gevoelens te suggereren, zodat de toeschouwers gemak kelijk tot medeleven bewogen werden. Overigens was het te betreuren dat er nog al eens tegen de étiquette werd gezondigd en dat de sluwe prefect van politie als een figuur uit een roman van Dostojewski was gegrimeerd. De schutterige minnaar met zijn voortvarende dagdromen, Gustave de Grignon, werd met veel humor getypeerd. Een over het algemeen zeer goede rol was ook die van Henri de Flavigneul in zijn vermomming als onderdanige huisknecht. De beide dames, de scherpzinnige gravin en de kinderlijke freule, waren vooral te waarderen in haar uitwisselingen van er varingen. De toeschouwers gaven duidelijk te kennen veel plezier te beleven aan deze opvoering, die met muziek uit de negen tiende eeuw door het onder leiding van de heer Eduard Biele staande schoolorkest „Linos" werd opgeluisterd. D. K. De Arbeiders Toneelvereniging „Samuel Falkland" voerde Maandagavond in de stadsschouwburg „De kat en de kanarie" ten tonele, daarmee het publiek een thril ler bezorgend temidden van de kluchten, blijspelen en „toneelspelen", die het veel vuldig krijgt voorgeschoteld. Zo'n thriller slaat altijd in. „De kat en de kanarie" is er een, die het amateurtoneel goed ligt. Er worden geen speelstunts in geëist, de vrij jeugdige bezetting gedraagt zich zeer na tuurlijk en typeringen, die men aantreft, zijn er meerendeels op gericht de lachlust op te wekken. Het gaat natuurlijk in zo'n stuk voor een goed deel om de sfeer. Die moet geheimzinnig zijn. Daar draagt het in acht nemen van de stilte een hoop toe bij. Er dient gespeeld te worden met de stilte. Het ontbreken van het woord wekt spanning. De toeschouwer kent er of de oorzaken niet> van - en dan gaat hij gissen - of hij kent ze wel - en dan kan hij grie zelen. Al vind ik „De kat en de kanarie" niet zo'n sterk speelstuk als bijvoorbeeld „De man in monnikspij", er gebeurt ge noeg geheimzinnigs in en de contrasten tus sen de spelers zijn voldoende fel om de zaal voortdurend te boeien en te laten huiveren zoals de auteur dat heeft gewild. De opvoering van „Samuel Falkland" droeg het stempel van overwegend goede bedoelingen, die het gebrek aan routine moesten opvangen. Dat lukte niet hele maal, want er werd te traag en daardoor te weinig furieus gespeeld. Er was nogal eens wat wit waar het niet moest zijn. De zenuwen speelden hun rol, de tekstkennis raakte zodoende in het gedrang. Daarmee viel het ensemble-spel tot individuele spel- ondernemingen uifeen, hetgeen jammer is bij een stuk, dat juist qua uitwerking af hankelijk is van het totaal der opgewekte spanningen. Het is, gelijk ik schreef, voor al een kwestie van gebrek aan routine. Daarom mag men het spelers en regisseur niet kwalijk nemen. Die routine komt wel. Waar zij er was kreeg men behoorlijk to neel te zien. De advocaat van Tinus van Soelen was in stijl, de wezel van een neef, door Jan Serné gespeeld, werd uitstekend als zodanig gesuggereerd, het meisje An- nabella West, weinig benijdenswaardige maar zeer aantrekkelijke erfgename, kreeg van Nan Umans een zeer gezonde en be heerste vertolking, fris van toon en goed van spel. Ook Tiny Koningshoven bracht 't er behoorlijk af al bood de rol weinig kans tot verdiensten. Truus Biesbrouck kon het minder klaren. De nerveuse, opgewonden dame, die zij speelde, had zij niet voldoen de in haar macht. Dat betekende een ver zwakking, want zelfs nerveuze dames moet men op haar sterkst zien. Hetzelfde geldt voor Freek de Vries, die een krachtiger beschermengel had moeten neerzetten. Nu overheerste zijn onsympathieke rivaal, die Nico Bakker met allure speelde. Om Mam mie, de spoken ziende dienstbode, had ik meer mysterie gewenst. Haar verschijning was nog te nuchter. Waarom sprak zij steeds op dezelfde toonhoogte? Regisseur Kraneveld liet hier een kans voorbijgaan. Stukken als deze winnen door de inven tieve geest van de regie die op sommige punten de rollen gerust mag aanzetten om de nodige kleur te verkrijgen. Er is overigens behoorlijk gehuiverd en gegriezeld. Het publiek was er voor! P. W. FRANSE (Verkort weergegeven) Bus. Als er ergens geklaagd wordt over de N.Z.H.-bussen dan is het wel in Heemstede. De gemeenteraad raakt er vrijwel nooit over uitgepraat en wanneer men het buspersoneel vraagt waar het las tigste publiek woont dan zal men te horen krijgen: Heemstede. Altijd moet er groot geld gewisseld wor den en steeds heeft men iets aan te mer ken. Er is, volgens mij slechts één remedie voor een goed georganiseerd en vlot ver voer: Met gepast geld betalen! Wanneer Heemstede werkelijk bussen tekort komt, dan zou ik willen voorstellen de lijnen van enkele bussen meer te voor zien, maar dan moet tevens weer net als vroeger op de tram het interlocaal tarief gelden. Men schijnt in Heemstede niet te beseffen, dat men eigenlijk voor een koopje rijdt. En daarbij heeft men nog de meeste pretenties. Ik ben van mening, dat men voor de N.Z.H. groot respect dient te hebben en ik begrijp niet dat een vervoermaatschappij zich niet verzet tegen al die onbillijke klachten. Laat het publiek eerst eens tonen, dat het vlot kan betalen en direct doorlopen wan neer dat bij drukte nodig is. Immers altijd zijn er weer wachtenden bij de halte, die niet mee kunnen, omdat men vlak voor de ingang blijft staan. Een goed busverkeer begint bij de pas sagier. „BUSOBSERVER" BINNENLAND Aan boord van het s.s. „Alderamin", dal in een dok aan de Maashaven te Rotterdam ligt, is een 34-jarige classificeerder uit Den Haag door een misstap in een negen meter diepe tank gevallen. Tijdens het vervoer naar een ziekenhuis is hij overleden. Voor de krijgsraad heeft terechtgestaan de sergeant W. S., wie ten laste was gelegd, dat hij op 15 October 1952 te Laren zo on voorzichtig en onverantwoordelijk met een geweer heeft gehandeld, dat een schot is afgegaan, waardoor een soldaat zwaar licha melijk letsel opliep. De krijgsraad veroor deelde S. tot een maand hechtenis voorwaar delijk met een proeftijd van een jaar en ver laging tot de rang van soldaat laagste klasse. Op lietUselmeer is geen ijs, dat hinder lijk voor de scheepvaart is, meer aanwezig, behalve voor Harderwijk, waar zich nog opeengenakt drijfijs bevindt. De Provinicale Staten van Zeeland heb ben na langdurige discussies over de kosten verdeling besloten tot oprichting van een „Wegschap Walcheren" voor het beheeren het onderhoud van het nieuwe wegennet op het eiland. Van de kosten komt 25 percent ten laste van de polder Walcheren en 75 percent ten laste van de gezamenlijke ge meenten. De Bond van Statenlozen in Limburg heeft zichzelf geliquideerd. Zijn doel om kosteloze "naturalisatie te verkrijgen voor reeds lang in Limburg woonachtige staten lozen is voorzover als mogelijk bleek te zijn, verwezenlijkt. De bond werd in 1935 op gericht. Te Amsterdam is op 68-jarige leeftijd overleden de heer J. van Altena C.zn., die zich met velerlei verenigingswerk heeft be last en leidende functies heeft bekleed op het terrein van vakbeweging, coöperatie, politiek, kerk, onderwijs en sociale arbeid. Hij was onder meer chef-enquêteur van het Economisch Instituut voor de Middenstand, makelaar in onroerende goederen, directeur van de Christelijke Coöperatieve Productie- en Verbruiksvereniging „Patrimonium" en onrichter en hoofdredacteur van het „Cebu- Nieuws", een orgaan van zelfstandige krui deniers. De Kamers van Koophandel en Fabrie ken te Groningen. Veendam, Leeuwarden en Meppel hebben zich in een schrijven tot de directie van de Nederlandse Spoorwegen gericht met het verzoek het reizigersverkeer met Noord-West Duitsland via Nieuweschans De Spaarbank voor de Stad Amsterdam heeft de rente verhoogd van 2.28 pet. tot 2.4 pet., tot een maximum van f 10.000 per reke ning. Voor de jeugdspaarders wordt de rente verhoogd van 2.28 pet. tot 3 pet. tot een maximum van f50 per rekening. Wanneer deze f 50 is overschreden, wordt voor het overige 2.4 pet. rente vergoed. Het dorp De Rjjp zal 17 Januari Jan Adriaanszoon Leeghwater feestelijk herden ken. Vele werktuigkundige studenten en oud-leden van de Delftse studentenvereni ging „Leeghwater" zullen in De Rijp het 85-jarig bestaan van hun vereniging vieren. Voorafgegaan door een fanfarecorps begeven de reünisten zich naar de Dam, waar zij op het gemeentehuis zullen worden ontvangen. Provinciale Staten van Zuidholland hebben hedenmiddag de heer A. C. A. Dee- renberg (K.V.P.) uit Schoonhoven gekozen tot lid van Gedenuteerde Staten als opvolger van mr. E. J. M. H. Bolsius, die onlangs is overleden. Bij Breukelen is een 38-jarige inwoner van Wilnis, even nadat hij met zijn fiets was gevallen, overreden door een personenauto. De wielrijder kreeg een hersenschudding en brak beide benen. De autobestuurder is door gereden. De gemeenteraad van Deventer heeft een voorstel van B. en W. goedgekeurd, om door een centrale stookinrichting openbare gebouwen, scholen, kantoren, musea en de schouwburg te verwarmen. Voor dit begin van een gemeentelijke onderneming, die zich later ook zal uitstrekken tot andere stads wijken dan de binnenstad, stond de raad een crediet toe van f220.000. De heer K. G. E. Kretzschmar, lid van de directie Nederland en directeur van de Unilever Grondstoffenmaatschappij N.V. zal wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd op 31 December aftreden. Hij wordt opgevolgd door de heren A. G. Stoon en J. E. Th. M. Randag. In een buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders van R. S. Stokvis en Zonen te Rotterdam is de directie gemach tigd een interim-dividend uit te keren van 10 pet. in aandelen en 2H pet. in contanten. Ter bestrijding van ongelukken op over wegen, zal er toe worden overgegaan de bomen en schrikhekken nog beter zichtbaar en opvallender te maken door de toepassing van „scotchlight". In 1953 zullen de sluit bomen van 500 overwegen worden voorzien van het driehoekige verkeersbord „opgelet" (wit veld met zwarte verticale streep in rode driehoek). De schrikhekken van 1000 onbe waakte overwegen zullen worden gemar keerd door lichtreflecterende plaatjes van 12x12 cm. Aan de rechterzijde van de over weg komen drie rode plaatjes, aan de linker zijde 3 witte plaatjes. Bij zeer drukke over wegen wordt nog een groter aantal van der gelijke plaatjes aangebracht. Het Amsterdamse gerechtshof heeft de 42-jarige stoker C. Th. S. uit Amsterdam, die bij de Kamerverkiezingen twee stembiljet ten had ingevuld, veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en ontzetting uit het actief en passief kiesrecht voor vier jaar. S. had met een op straat gevonden oproeDingskaart twee keer zijn stem uitgebracht. Het bedrog werd echter op het stembureau ontdekt. De politierechter had hem tot twee weken hechtenis veroordeeld. HAARLEM EN OMGEVING Bij Koninklijk Besluit is od haar ver zoek aan mevrouw N. H. M. PliesterDe Vries eervol ontslag verleend als lid van de Voogdijraad te Haarlem, onder dankbetui ging voor de gedurende vele jaren als zoda nig bewezen diensten. De heer E. R. Frerichs te Haarlem is aan de gemeente-universiteit van Amsterdam ge slaagd voor het doctoraal examen Nederlands recht. De heer A. Koning, hoofd van de Prins Mauritsschool te Rotterdam, is met ingang van 1 Maart 1953 in dezelfde functie be noemd bij de Christelijke school voor lager onderwijs te Bloemendaal. Onder auspiciën van de Bloemendaalse Muziekschool, directrice mejuffrouw A. Pirsch, wordt op Vrijdag 2 Januari in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemen daal een uitvoering gegeven van de kinder- oDerette van Geertruida van Vladeracken „De Sneeuwriannetjes". onder leiding van mejuffrouw W. van Eldik. Er werken twee entwintig kinderen van 6 tot 16 jaar aan mee. Ds. E. Pot, wijkpredikant in wijk- gemeente V der Hervormde Gemeente te Haarlem is ter verpleging opgenomen in het Diaconessenhuis te Haarlem, om daar een operatie te ondergaan. Mej. A. M. v. d. Boom die enige jaren in dienst van de vereniging van Vrijzinnige Hervormden te Haarlem werkzaam is ge weest om Godsdienstonderwijs te geven op de lagere scholen is met ingang van 1 Januari benoemd tot maatschapnelijk werk ster in dienst van de Hervormde Gemeente te Tilburg. Aan de gemeentelijke universiteit in Amsterdam is de heer H. J. Bos geslaagd voor het Kerkelijk examen. De heer C. P. Jaspers uit Haarlem heeft het diploma „meerjarige cultures" van de vervolgcursus van de Middelbare school voor Tropische Landbouw in Deventer be haald. ADVERTENTIE Voor de a.s. feestdagen LEVEREN WIJ WEER onze welbekende Hors d'Oeuvres Russische eieren Huzaren-salades Polonaises gevuld met ijs en slagroom Slagroomijstaarten STATIONSPLEIN 6 TEL. 21750

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7