Idylle in een P Voorjaar in de winter Wettelijke geregelde adoptie kan veel onrecht wegnemen GESPREK VAN BAD TOT BAD Nieuwe uitgaven Bennebroek Bloemendaal Woningbouw in Nederland Haarlemmermeer Hoofddorp Heemstede Halfweg Lisse 11 Om het geluk van het kind Ervaringen in Amerika De Leerdam is te koop Feestelijke bijeenkomst voor ouden van dagen Benoeming ouderlingen Examens helpster van het Rode Kruis Kat in de zak Wens tot opheffing van veevoederdistributie Haarlem Lichtstad op 13 Maart open Priesterjubilea Arbeider kreeg blok staal tegen het been WOENSDAG 31 DECEMBER 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het vraagstuk van. de adoptie het aannemen van kinderen met het doel deze geheel als eigen kinderen op te voeden een aangelegenheid, die in alle Europese landen, tehalve Nederland en Portugal, wettelijk geregeld is, begint thans weer actueel te worden. Bij de behandeling van de begroting van Justitie in de Tweede kamer werd Hierop van verschillende kanten de aandacht gevestigd en minister Donker heeft doen weten, dat een wettelijke regeling van deze kwestie eventueel niet zal behoe ven te wachten op de totstandkoming van het nieuwe Burgerlijk Wetboek. In af wachting van deze regeling kan het nuttig zijn de gevolgde praktijk in het buiten land eens in ogenschouw te nemen. De keus valt daarbij op Amerika, waarvan alle 43 staten een eigen adoptiewet hebben. De desbetreffende wetten vertonen onder ling grote verschillen. Bij adoptie zijn er drie belanghebbenden: de natuurlijke ouders, het kind en de pleegouders. Adoptie mag slechts geschieden, indien zij tegen over ieder van deze drie partijen rechtvaardig en verantwoord is. Men kan er dus nooit lichtvaardig toe overgaan. Vóórdat adoptie geschiedt, moeten de pleegouders het kind een zekere tijd in hun huis verzorgd hebben. Gedurende die periode kunnen de natuurlijke ouders en de pleegouders er nog eens goed over nadenken, of zij het kind inderdaad willen afstaan, respectievelijk aannemen. In de meeste Amerikaanse staten zijn dan ook proeftijden voorgeschreven. Deze variëren van drie tot twaalf maanden. In Amerika wordt algemeen verdedigd, dat adoptie via vakkundige bemiddelings organen dient te geschieden. Enkele staten, zoals Californië, zijn zó ver gegaan, dat zij het verlenen van bemiddeling zonder ver gunning verbieden en strafbaar stellen. Ook advertenties, waarbij kinderen aangeboden worden, zijn daar niet toegestaan. Hierdoor wordt vooral ook de bemiddeling uit winst bejag bestreden. In Amerika worden soms grote bedragen voor een baby betaald, een enkele maal zelfs 2000 dollars. Meestal zijn het de tussenpersonen, die het geld opstrij ken en ontvangt de moeder slechts een klein deel. Soms worden haar de kosten der verloskundige hulp vergoed Vaak ook ziet de ongehuwde moeder via deze zwarte handel kans op snelle wijze afstand te doen van haar kind en zich zodoende onder de door haar zo begeerde geheimhouding uit een moeilijke situatie te bevrijden. De erkende instellingen zijn er niet op uit zóveel mogelijk adopties tot stand te brengen. Daar heeft men begrip voor de problemen der ongehuwde moeder. Het moederschap brengt haar financieel en maatschappelijk in grote verlegenheid. Onder de druk der omstandigheden komt zij er gemakkelijk toe afstand te doen van haar kind. Maar wanneer haar lichamelijke krachten na de bevalling geleidelijk terug keren, voelt zij zich ook geestelijk beter tegen de moeilijkheden van het leven op gewassen. Dikwijls is zij van haar kind gaan houden en wil er geen afstand meer van doen. Daarom moet haar de tijd gegund worden om een weloverwogen beslissing te nemen. Met de ongehuwde moeder worden openhartig alle consequenties besproken, welke voor haar en het kind uit wel en niet afstand doen voortvloeien. Op haar wordt geen enkele pressie uitgeoefend, in welke richting ook. De erkende instellingen laten het kind eerst lichamelijk en geestelijk onderzoeken. Over het algemeen komt alleen het volkomen normale kind voor adoptie in aanmerking. Toch gebeurt het, dat ook een ziekelijk kind geadopteerd wordt door pleegouders, die welbewust een extra risico willen nemen. Niet in de laatste plaats worden de belangen van het kind door de instellingen behartigd. Het wordt niet gegeven aan de eerste de beste pleeg ouders, die daar om vragen. Eerst wordt een onderzoek ingesteld naar de candidaat- pleegouders. Deze moeten voldoende mid delen bezitten om het kind een goede ver zorging en een behoorlijke opvoeding te kunnen geven. Even onontbeerlijk is een goede huiselijke sfeer. Men streeft er steeds naar het kind te plaatsen in een liefdevolle omgeving, waar het een zonnige jeugd wacht. Onbeschermd Volgens de gegevens van, het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in Ne derland op 1 Mei 1947 68810 kinderen door pleegouders verzorgd en opgevoed. In ons land heeft echter de verhouding pleeg ouders - pleegkind geen wettelijke basis. Alle plechtige beloften van de natuurlijke ouders, dat zij het kind voor goed wensen af te staan en nooit zullen terugeisen, zijn juridisch van nul en generlei waarde. Wel geeft de Nederlandse wet een zwakke be scherming aan de pleegouders. Op hun ver zoek kan de rechtbank een ouder of voogd uit de ouderlijke macht of voogdij ontzet ten wegens: „het bestaan van gegronde vrees voor verwaarlozing van de belangen van het kind, doordat de ouder of voogd het kind terugeist of terugneemt van ande ren, die deszelfs verzorging en opvoeding- op zich hebben genomen." De hier om schreven begrippen zijn rekbaar en geven weinig houvast. Veel, zo niet alles, is hier aan het ooi-deel van de rechter overgelaten. Dat pleegouders van een en ander geen hoge verwachtingen moeten koesteren, moge blijken uit het volgende voorbeeld uit de praktijk, ontleend aan het Tijdschrift voor Maatschappelijk Werk. Een getrouwde vrouw bracht bij kennissen een onwettig kind ter wereld. Zij liet het kind bij die kennissen achter, die er als pleegouders goed voor zorgden. Anderhalf jaar latei- stierf de vrouw. Haar man was volgens de wet vader van het kind en werd dienten gevolge na de dood van zijn vrouw voogd. Als zodanig eiste hij het kind op en wilde het in een inrichting plaatsen, waarheen hij ook zijn beide andere jonge kinderen had gebracht. De voogdijraad achtte dit niet verantwoord en verzocht daarom de recht bank de vader uit de voogdij te ontzetten. De rechtbank oordeelde, dat onderbrenging in een inrichting niet in het belang van het kind was. Hoe goed deze inrichting ook voor het kind zou zorgen, zij zou toch nooit datgene kunnen geven, wat het kind bij zijn pleegouders genoot. De rechtbank ontzette de vader uit de voogdij en benoemde de pleegvader tot voogd. De vader ging echter in hoger beroep. Het gerechtshof achtte Het 881.5 bruto registerton metende s.s. „Leerdam" van de Holland Amerika Lijn is in Londen te koop aangeboden. Het had in ons land geen certificaat van zeewaar digheid meer gekregen. De Leerdam wordt vervangen door het door de Holland Amerika Lijn aangekochte Panamese victcryschip Hassan. Dit schip ligt voör het aanbrengen van verbeterin gen bij de Rotterdamsche Droogdok Maat schappij. Verwacht wordt, dat het schip, dat „Appingedijk" zal worden genoemd, over vier weken in de lijndienst zal wor den opgenomen. blijkbaar geen „gegronde vrees voor ver waarlozing van de belangen van het kind" aanwezig en maakte de ontzetting onge daan. Het gevolg van de huidige bepalingen is een voortdurende strijd om het kind. Pleeg ouders, die de weg weten in de doolhof dei- wettelijke voorschriften, zullen soms als overwinnaars uit de strijd komen, maar lang niet altijd. Er zijn echter vele pleeg ouders, die de weg naar de rechter niel Kennen. Zij ontfermen zich over een kind zonder er aan te denken, dat het hun later wel weer eens ontnomen zou kunnen wor den. Liefdevol brengen zij het kind groot en dan komt plotseling de vader of moeder, die het kind nu wel weer wil hebben. In die gevallen wordt een groot onrecht bedreven tegen de pleegouders. Al deze misère kan voorkomen worden door een adoptiewet, die de natuurlijke ouders beschermt tegen overijlde afstand en de pleegouders tegen terugvordering, en die boven alles rekening houdt met de be langen van het kind. Doktersdienst voor morgen De Zondagsdienst voor artsen wordt op 1 Januari 1953 waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K 2502 300. Van heinde en ver uit de gehele gemeen te Bloemendaal, van Vogelenzang tot Bloe- mendaal-Noord, maar ook uit Overveen en Bloemendaal-dorp, werden Dinsdagmiddag ongeveer honderd ouden van dagen met particuliere auto's naar het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal gebracht. Hier werd een bijeenkomst gehouden door het Comité voor Ouden van Dagen, in het bijzonder bestemd voor de mensen van zeventig jaar en ouder, die anders er nooit uitkomen. Het succes van deze feestmiddag komt voor het grootste deel voor rekening van een actief dames-comité uit de burgerij, dat niets naliet om deze middag voor de oudjes zo gezellig mogelijk te maken, met veel tractaties uiteraard, en een cabaret programma dat onder leiding stond van de heer Jos. van Gorp. Diens amateurgezelschap bestaat uit enkele leden van het na de bevrijding op gerichte en in 1948 weer opgeheven caba retgezelschap „Het dorpsplein Overveen". De leider van het gezelschap, de echtparen C. Paardebek-Polak en N. Roozen-van der Laan en de dames N. R. en S. Janssen brachten tal van aardige .sketches, liedjes en andere plezierigheden ten tonele, waar mee de oudjes zich kostelijk hebben gea museerd. De heer J. Rozekrans was de begeleidende pianist en werd in de inter mezzi op vaardige wijze vervangen door mevrouw M. de Vries-Rabbie, die de aan wezigen met populaire wijsjes uit volle borst liet' meezingen. Evenmin onvermeld mag blijven de voordracht van één der ouden van dagen, de heer J. Hoffman uit Oveiveen, die zich ondanks zijn achtentachtig jaren uitste kend van die taak kweet. Een onlangs in Bloet\endaal gevestigde bonizaak had ze ven fraaie bontartikelen geschonken, die enkele der aanwezige dames bij loting toe vielen. Mevrouw A. C. den Tex-baronesse Ben- tinck van Schoonheien, die de gasten eerst had welkom geheten, heeft zich aan het einde van de middag hun tolk gemaakt bij het bedanken van het gezelschap, het geen van een stoffelijk huldeblijk verge zeld ging. Dank ging eveneens uit naar de Bloemendaalse bloemenzaken, die voor de versiering hadden gezorgd, en naar een drietal grote bedrijven (Droste, Union en Albert Heyn), die de tractatie hadden mo gelijk gemaakt. Daarna werd nog een film vertoond, gemaakt tijdens één der zomer- uits/apjes, waarop vele aanwezigen zichzelf konden herkennen. Boer Ramp in Vijfhuizen is de trotse eigenaar van dit welgeschapen schaap, dat haar baas Zaterdag voor de tweede maal dit jaar verblijdde met een paar leuke en kern gezonde lammetjes. „Zo vroeg heeft hier nog nooit een ooi geworpen", onthulde Ramp ons, terwijl hij zijn „beest" beloonde met een extra-portie krachtvoer. Maar de schapenmoeder had voorshands meer belangstelling voor haar kroost, dat hier, in de armen van de knecht Arie Boklander, welwillend voor de fotograaf poseert. Kleine Jan Ramp heeft het tweetal inmiddels al geannexeerd als speelgenootjes. Bij de onlangs in de wijkgemeente Bloe mendaal van de Hervormde Gemeente ge houden verkiezing van ouderlingen wer den gekozen de heren F. Faber te Bloe mendaal in de vacature J. N. Stoppel steen en dr. ir. H. G. Geerlings te Sant poort in de vacature H. Wijgerse. Beide ambtsdragers hebben hun benoeming aan vaard. Geen artsendienst De eerste Januari geldt voor de artsen in Bloemendaal-dorp niet als Zondag, zodat men op die dag zo nodig de hulp van elk der drie artsen kan inroepen. Twee van de drie wijkverpleegsters zijn op Nieuwjaarsdag aanwezig. In Overveen zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, telefoon 12698. b. g. g. 14424 en voor Bloemendaal zuster J. J. M. de Bruin. Platanenlaan 10. Bloemendaal, telefoon 25769, b. g. g. 10920. De apothekersdienst voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station wordt in spoedgevallen verzorgd door de Bloemen daalse Apotheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181. Ook is geopend Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, tele foon K 2560 8284. De Nieuwjaarsdienst geldt eveneens voor de avond- en nachtdienst tot Zaterdag 10 Januari. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis had examinators aangewezen die in Badhoevedorp en Hoofddorp examen af namen voor Rode Kruishelpsters 2e en 3e klas. Van het detachement Hoofddorp slaag den: 2e klasse helpster M. van Dam en C. W. van Nieuwenhuis, 3e klasse met aantekening: A. J. de Bakker: 3e klasse helpster: E. J. van Herwijnen, W. M. RoodStoelers. K. Schoen makers, H. E. Versteeg en C. P. Vervloed. Van het detachement Badhoevedorp-Slo ten de dames: 3e klasse helpster: Ch. Bie- reau, G. Hijstek, J. KemmingWater, Ch. Middendorp—Demaat, R. Munnik—de Boer, N. Schindeler, F. TimmanScharrighuizen. (Van een Parijse medewerkster) P a r ij s, December 1952. Het badhuis van onze wijk ziet er met zijn frisgekleurde ven sters, het trappetje met begonia's en geraniums langs de leu ning en zijn keurig onderhouden tuintje met fonteintje en goudvissenvijver zó vriendelijk en coquet uit, dat ik, en mét mij alle andere buurtgenoten, er iedere week weer heen ga met een vernieuwd plezier. Een plezier waardoor het gemis aan voldoende eigen sanitair, dat ik overigens met zeker 80 der Parijzenaars delen moet, voor een ruim part wordt gebalsemd. De directrice van dit badhuis, een dame van middelbare leef tijd, maakt een al even propere en innemende indruk als heel haar etablissement, en wanneer ze, omringd door haar opge poetste kooien met kanariepietjes en merels, ons zo, pronkend achter haar monumentale kassa, persoonlijk weer (elke Za terdag) met haar liefste glimlach verwelkomt, dan zou je wel een bijzonder snibbige juffer moeten wezen om niet met vreugde die vijfenzeventig francs op haar toonbank te deponeren, de prijs waarvoor ons de toegang tot één harer badcellen wordt verleend. Toch zou ik er vermoedelijk niet zo gauw toe gekomen zijn deze voortreffelijke vrouw en haar nuttige instelling hier ter sprake te brengen, als ik dank zij haar, deze week niet een avontuur had meegemaakt dat ik u beslist niet mag onthou den. Ik weet niet of iemand zich al eens aan een wetenschap pelijke verklaring heeft ge waagd. van het verschijnsel dat zovele mensen in een bad of onder een douche tot een onbedwingbare neiging wor den verleid hun stembanden te doen trillen, maar hoe dat dan ook zit: de cel naast mij was die bewuste dag bezet door een dame die door die weldadige warme waterstraal wel tot haar hoogste lied ge dreven werd. Een nog al zeer sentimenteel lied bovendien, waarin veel sprake was van eenzame Zondagen, verbroken verlovingen, en van brandende kussen die tot het verleden behoorden. Zó smachtend klonk haar zang, dat een heer die zich in een belendende cel aan 't reinigen was, er onmo gelijk ongevoelig voor kon blijven en daarom zijn buur vrouw uitdrukkelijk zijn be wondering betuigde zodra haar lied was verstomd. „Wat een verrukkelijke stem heeft u", riep die man geestdriftig uit, „zoudt u dat liedje niet nog 's voor me wil len zingen?" Nu, dat wilde die dame best, en toen ze haar romance had herhaald werd ze door een klaterend applaus van heel het badhuisauditorium uitbundig en verdiend be loond. De heer die haar tot deze bissering had bewogen, beschikte nu blijkbaar over voldoende overmoed om een dialoog met zijn buurdame te entameren, een dialoog die zo luid gevoerd werd, dat geen woord er van ons andere bad gasten kon ontgaan. Zoals dat een net heer betaamt, begon hij met zichzelf voor te stel len. „Mijn naam is Jacques", ver klaarde hij openhartig, „en hoe heet u?" „Raadt u maar 's," was 't speelse antwoord en daarop volgde een lange reeks van Franse meisjesnamen, die bij het woord „Jeannette" door een hoog gilletje uit de douchecel van de zangeres "'■d onderbroken. „Ja, ik heet Jeannette," zo klonk 't opgetogen, „maar al mijn vrienden noemen me Kiki en dat moet u dus óók maar doen". Het gesprek werd nu op nog wat onverstoorder toon voort gezet, en geanimeerd werden van beide zijden van het muurtje inlichtingen uitge wisseld over kleur van haar en ogen, omvang van handen en voeten, taillebreedte en lichaamsgewicht en nóg di verse andere bijzonderheden. Belofte Vooral Kiki bleek uiterst mededeelzaam en wanneer je al die détails, die ze zelf met zo luide stem over het eigen voorkomen verstrekte, teza men voegde, dan vormde zich daaruit het beeld van een vrouw die zeker met succes aan het strengste schoonheids concours deel had kunnen ne men. Geen wonder dat vooral Jacques van dat belofterijke visioen merkbaar onder de in druk geraakte en er zo op staande (en blote) voet toe kwam zijn buurvrouw voor te stellen na afloop van de was- partij de kennismaking te ver diepen door middel van een tochtje in zijn auto door de stad. Een bioscoopje voor de zelfde avond werd in één adem ook nog even in het vooruitzicht gesteld. Kiki ging op al die proposities alvast gretig in, maar wilde toch ook nog wel een paar nadere in formaties hebben. „Draagt u een baard?" moest ze nu weten. „Wat dacht u nü", riep Jacques ontsteld, „maar ik heb wèl een snorretje. Een heel smal en fijn kneveltje", zo preciseerde hij niet zonder enige merkbare trots. „Hmmm", klonk 't nu weer uit de andere cel, alsof made moiselle Kiki daar iets on vergelijkelijk verrukkelijks proefde. „Bent u dokter", gilde ze nu weer, zonder dat die vraag door enige aanwijsbare aanlei ding gemotiveerd kon worden. „Nee, ik ben musicus en dat is niet helemaal 't zelfde", ant woordde Jacques met een nogal overbodig commentaar. Maar medicus of muzikant, dat was de baadster blijkbaar om het even, en nu hief ze een nieuw en veel vrolijker .ied aan, waarin de blijde char mes van een liefde op de eer ste aanblik met vurigheid be zongen werden. Voor geen geld had ik na tuurlijk de gelegenheid willen ontlopen Kiki en Jacques, na alles wat ik uit hun monden had gehoord, ook met mijn eigen ogen te aanschouwen, en daarom spoedde ik mij naar buiten, met de bedoeling in het aangrenzende cafétje hen beiden op te wachten. Toen ik de deur achter me dichttrok hoorde ik, na een vluchtige groet voor de directrice, nog juist hoe monsieur Jacques met een „quelle voix ado rable!" uiting aan zijn opper ste ontroering gaf. Na een kwartierje wachten zag ik een dame en een heer het badhuis verlaten. De heer voldeed vrij nauwkeurig aan de beschrijving die Jacques van zichzelf had gegeven, het smalle bandleaderssnorretje inbegrepen. Maar op zijn rein gelaat was (tegen mijn ver wachting) geen spoor van ver rukking te bekennen. Het drukte eerder een mengeling van spijt en verontwaardigde verrassing uit, als van iemand die zo juist een kat in de zak had gekocht, een kat, die be slist géén angora was. En ja, net een angora kon men Kiki, dit propje, dat zich daar met wiebelende pasjes voort spoedde aan de zijde van die reer, en dat bovendien de grens der bakvisperiode al wel zeer geruime tijd moest hebben overschreden, dan ook bepaald héél bezwaarlijk ver gelijkenZodat ik voor haar moet vrezen dat er van de autotrip en 't bioscoopje wel niet veel meer zal zijn ge komen. Tijdens de ledenraadsvergadering van de Aankoopvereniging Friesland, de CA.F. te Leeuwarden, deelde de directeur de heer J. M. Boudewijn mede, dat het veevoeder- gebruik vergeleken bij het vorige jaar sterk is vooruitgegaan. Tengevolge van over heidsmaatregelen zijn de prijzen voor het krachtvoer naar beneden gegaan. Verwacht mag worden, dat ook de prijzen voor de granen deze tendenz zullen volgen. De directeur uitte de hoop, dat de minister van Landbouw zal besluiten binnen afzien bare tijd de distributie van veevoeder op te heffen. Ook de omzet van meststoffen bewoog zich in stijgende lijn, hetgeen voor al van toepassing is op de door de coöpe ratie zelf gefabriceerde mengmest. Wat het ruwvoer betreft, de omzet hierin werd door het slechte weer nadelig beïnvloed. Ge rekend in guldens steeg de totale omzet in het afgelopen boekjaar tot 16.350.900. Fanfaregezelschap „Excelsior" Hoofddorps Fanfaregezelschap „Excelsior" zal onder leiding van de directeur, de heer A. Toornspits op 3 en 10 Januari in „De Beurs" te Hoofddorp zijn jaarlijkse uitvoe ring geven. Het programma vermeldt werken van Neij, Mozart, Ruh, von Suppé, Joh. Chr. Bach, M. Dagnelie en H. Nicholls. Doktersdienst op Nieuwjaarsdag Op 1 Januari worden de diensten voor artsen waargenomen door dokter J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 38377 en dokter G. S. Nout. Camplaan 20, tel. 38763. Wijkverpleging: Zuster P. Mantz, Camp laan 17. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek. Binnenweg 98. tel. 38197; Aerdenhout- Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel. 26772. DOKTERSDIENST Op Nieuwjaarsdag wordt de doktersdienst in Halfweg en omgeving waargenomen door dokter D. A. Rijnders. DOKTERSDIENST De doktersdienst wordt op Nieuwjaarsdag waargenomen door dokter H. A. Holl, Veld horststraat 50, tel. 3155. Naar wii vernemen ligt het in de bedoe ling dat „Haarlem Lichtstad"' en de Flora 1953 in de avond van 13 Maart worden geopend. Eerst heeft de officiële opening plaats van de bloemententoonstelling in de ere- hal op het Flora-terrein, vervolgens be geven de genodigden zich per autobus naar Haarlem, waar zii ten stadhuize door het gemeentebestuur zullen worden ont vangen. Bij die gelegenheid zal dan de verlichting worden ontstoken. De volgende morgen gaan de poorten van de Flora dan voor het publiek open. In de loop van het volgend jaar hopen de volgende priesters der R.K. Kerk uit Haar lem en omgeving een priesterjubileum te vieren: Pastoor H. J. Ch. Haver, vroeger pastoor Ie Rotterdam, erekanunnik, thans wonende in huize Sint Bavo te Heemstede, is op 15 Augustus 55 jaar priester. De heren J. Nolet, emeritus hoofdinspec teur van het R.K. lager onderwijs te Be verwijk en P. Roovers, oud-pastoor van de parochie H. Joannes de Dooper te Haarlem, thans wonende te Den Haag, zijn op .16 Augustus 50 jaar priester. De heren W. M. Bosch, pastoor te Aer- denhout, J. Th. van Galen, pastoor te Overveen en G. P. A. van Zuylen, pastoor te Lisse vieren op 15 Augustus de dag, dat zij 40 jaar geleden tot priester zijn gewijd. De heer J. A. van Ettinger, pastoor te Lijnden (Haarlemmermeer) viert op 2 Juni zijn zilveren priesterfeest. Twaali'eneenhalf jaar priester zijn op 7 December de heren C. Bakker, kapelaan te Heemstede (parochie Valkenburgerplein) en H. N. M. van der Plas, kapelaan te Haarlem (Amsterdamstraat). In de plakkenhal van de blokwalserij kreeg de arbeider H. H. uit Heemskerk bij hijswerkzaamheden met behulp van een magneet een blok staal een z.g. „bloom" voor de W. O. tegen het linkerbeen. Met een flinke kneuzing van het boven been is H. opgenomen in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk. Een man vecht voor zichzelf door Tom Lea. Verschenen in de Unicum reeks, gezamenlijke uitgave van N.V. Servire en Heinemann, Nederland, 's Gravenhage. De goede hoedanigheden van het boek, dat Tom Lea schreef over het leven van de toreadores in Mexico en de kleurrijke woe lige omgeving van de arena worden soms zwakheden, wanneer de auteur de wijd lopigheid zijner beschrijving de spanning offert aan het détail. Dat maakt „Een man vecht voor zichzelf" tot een niet geheel even wichtig boek. Het ware evenwel onjuist het op deze grond ongelezen te laten. Lea ver staat de kunst in de huid van zijn figuren te kruipen en hun emoties haarscherp te peilen. De stieren in zijn boeken worden als bezielde wezens. Zij zijn voor de toreadores de huiveringwekkende realiteit van het alternatief: leven of dood. Het is dit alter natief, dat Lea's boek achtergrond en karak ter verleent. Fr. De enge poort door André Gide, uit gegeven door N.V. Em. Querido's Uitgeverij. Amsterdam in de Sala manderreeks. Van deze door A. H. Nijhoff fraai vertaalde roman is thans de tweede druk verschenen. Eigenlijk onbegrijpelijk, dat zulks nu pas het geval is. De subtiele dichterlijke vertel ling van Gide verdient een groot lezers publiek. Het Heilige Vuur, roman over Goya, door Lion Feuchtwanger, vertaald door Alice van Nahuys (N.V. Em. Querido's Uitgevers maatschappij, A.'dam. Twee delen). In dit geweldig werk, geweldig van om vang en van hartstochtelijke klank, voert de schrijver ons door het leven van de schilder Goya, te beginnen ongeveer bij diens veer tigste jaar, toen na een hevige ziekte, die een tijdelijke maar steeds weer opduikende doofheid nagelaten had, zijn grote periode aanving en hij zijn gooi naar het machtig ambt van hofschilder ging doen, tot aan de voleinding van de „Caprichosals hij zijn groot schilderwerk „De Reus" zal gaan be ginnen. Dat was een goede vondst, deze man niet van de wieg tot het graf te begeleiden, maar alleen de grote schilder in zijn grote tijd te laten zien. Het is verbazend hoe Feuchtwanger kans heeft gezien in de huid van zijn held te kruipen. Het boek werd een Goya van kleur en toets, van verrukking en verschrikking. Begrijpelijk is dat bij deze werkwijze Goya zelf het best uit de verf kwam; zijn gedra gingen en' woorden zijn zoals ze geweest moeten zijn. Zijn tegenspeelster, de koningin Marie Louisa, volgt op hem in sterkte. Jam mer alleen dat harer majesteits idioom som tijds meer modern plat aandoet dan gedurfd origineel voor een koningin uit het einde der achttiende eeuw. De lezer wordt in dit ver woorde Goy a-schilderij wel herhaaldelijk vergast op hartige brokjes inquisitiewerk, met wat gehaspel met zogenaamde dogma's en aardige bijgelovige trekjes, maar een aan raking met het ontzaglijk geloof van de Spanjaard krijgt hij pas uit de aangehaalde, waarschijnlijk authentieke, brieven van Soya daar is plotseling nog wat anders op en boven de aarde dan verpolitiekte priesters en boze demonen. Overigens hebben we met een meester werk te doen, dat aldoor de grote allure van een groot schilder en een groot auteur weer spiegelt. Opmerkelijk zijn ook de gedichten, die de hoofdstukken afsluiten en de wijze waarop de laatste prozaregels ven elk hoofd stuk, in steeds gebondener vorm, op deze poëzie inlopen. Zestien reproducties naar Goya, uit zijn verschillende periodes, zetten het werk extra kracht bij. H. v. Z. Wereld zonder blanken door Alain Gheerbrant, uitgegeven door P. N. Kampen en Zoon N.V. te Amsterdam. „Wereld zonder blanken" is het verslag van een Franse expeditie naar het Pasima- gebergte en de Orinoco-rivier in het Zuid- Amerikaanse binnenland, waar de grenzen van Brazilië, Columbia en Venezuela bijeen komen. Het is een gebied waar alleen In dianen wonen, stammen, die nooit een blanke zagen, levend in de duisternis van de jungle, zich voedend met bananen, wortels en ma niok en gevaarlijk voor iedereen, die hen benadert. Naar deze stammen trekken vier jonge Fransen op weg. Hun leider Alain Gheerbrant brengt over hun tocht een om standig verslag uit. Zij verloopt, vooral op het eind, ongemeen spannend. Haar weten schappelijke opzet wordt wel eens wat te nadrukkelijk en uitvoerig omschreven voor hen, die alleen het avontuur zoeken, maar de ontdekkingen, die de expeditie doet, zijn dan ook voor de ethnologie van verrassend groot belang en het is daarom begrijpelijk, dat Gheerbrant er zoveel aandacht aan be steedt. Men komt aan sfeerbeschrijving wel wat te kort. Er is te weinig beeldend vermo gen. Dat is een stylistische zwakheid, die men Gheerbrant graag vergeeft, omdat hij op de eerste plaats onderzoeker en slechts dientengevolge be-schrijver is. Hij legt in ieder geval een wereld voor u open, die gij anders nooit bij benadering had gekend. Daarom is zijn relaas er een, dat men eigen lijk niet mag missen. Fr. „Schilders van het eeuwige" (Grüne- wald. Michelangelo, El Greco en Rembrandt) door dr. Walter Nigg, met 48 illustraties, vertaling van Rob Limburg. (Uitgeverij Ploegsma, Am sterdam) De Prostestantse theoloog Walter Nigg, hoogleraar te Zürich, die zich met zijn van een waarachtig oecumenische geest getui gend werk „Grote Heiligen" een naam ver wierf. die zowel in Protestantse als in Katholieke kringen met bewondering en liefde genoemd wordt, komt hier uit die zelfde geest een reeks andere subliemen onder de mensen belichten. Deze prachtige en heldere denker spreekt nooit over iets a nders dan het meest waardevolle, de ver houding tussen de Schepper en de naar Zijn evenbeeld geschapene. In hoever het schep sel zijn Oerbeeld weet te benaderen besprak hij in „Grote Heiligen", in hoever het schep sel zijn Oerbeeld weet te verbeelden be spreekt hij in „Schilders van het Eeuwige". Zijn inleiding, waarin hij uitvoerig behan delt hoe de felle epidemie der beeldenstorm een eeuwen durende verdorring na zich sleepte in het kunstleven der daardoor ge troffen landen, is een meesterstukje van breed en diep inzicht. Wat zijn standpunt betreft hoe dolend het geestesleven wordt waar het Teken ontbreekt, is het verbazend te zien hoe hij hierin bijna gelijkluidend oordeelt als de beroemde Franse kunstken ner Abbé Maurice Morel. Moge het sommige lezers raadselachtig voorkomen als laatst genoemde het over religieuze kunst heeft als hij over Picasso praat, niet minder ont stellend zullen zij het-vinden als Nigg in dit werk een reproductie van „De geslachte os" van Rembrandt opneemt. Let echter wat hij erover schrijft, met als motto een woord uit „De idioot" van Dostojefski: „Het godsdienstig gevoel.... men ontkomt er niet aan, maar men moet over iets geheel anders spreken". Dit werk moge ik u nu eens van ganser harte aanbevelen. Laat u niet afschrikken door de hoog schijnende prijs, maar bedenk wat u daarvoor hebt, welk een gegeven en welk een auteur! Een bezit voor het leven. H. v. Z. Schemering over Shanghai door Mao Tun, uitgegeven door J. Philip Kru- seman's Uitgeverij N.V., Den Haag. De derde druk van Mao Tun's karakteris tiek van het China uit de dertiger jaren is verschenen. Het boek is deze nieuwste druk waard. Zelden werd zo scherp de achter grond getekend van de historische revolutie, die zich in het verpauperde China voltrok.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 15