Recreatie in vrije natuur gaat Noordholland zeer ter harte Amerikaanse vliegers hielpen hun redder uit de narigheid I Geen accoord -Clowntje Rick Huis vol mysterie H. C. te Pas jr. Restaurateur verdacht van mishandeling ERESCHULD EN DANKBAARHEID Schijndelaar naar Chicago WOENSDAG 31 DECEMBER 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCIIE COURANT Vrijspraak geëist voor het Hof Dinsdag waren er geen faillissementen Nachtdienst apotheken CORN. VRUGT Jr. wenst zijn geachte cliëntèle een Voorspoedig Nieuwjaar. Bankbiljettencirculatie bereikt recordhoogte Amerikaans financier wordt uitgewezen Rotterdamse N.V. biedt gemeente fontein aan Nieuwe leden van de Kamer van Koophandel Tijdschriften vrijgesteld van omzetbelasting Progressieve studerende jeugd congresseerde Koningin en Prinsessen maken skitochten Voor de kinderen Tweede Rijnbrug bij Alphen nadert voltooiing Schietpartijen in Tunesië FEUILLETON door Jane England Bij de behandeling van de begroting in de afdelingen hebben enige leden van de Provinciale Staten van Noordholland de beschikbaarstelling van voldoende gronden voor recreatie van de inwoners een pro bleem genoemd, waarbij ook de provincie een taak heeft. ,.Zou de vorm van het Strandschap, zoals Zandvoort koos, wel licht ook voor andere delen der provincie aanbeveling verdienen?", is gevraagd. Gedeputeerde Staten hebben geantwoord, dat naar hun mening de provincie reeds bij herhaling blijk heeft gegeven, dat de mo gelijkheid voor de bevolking tot recreatie in de vrije natuur haar zeer ter harte gaat. Herinnerd behoeft in dit verband maar te worden aan de grote bedragen, die de Staten telkenmale weer hebben gevoteerd ten behoeve van de verwerving en het on geschonden behoud van terreinen, die voor de recreatie in ruimere kring van belang geacht kunnen worden. (De eigen provin ciale duinterreinen, de terreinen van de Stichting „Het Gooisch Natuurreservaat" en van de Stichting „Het Nationale Park de Kennemerduinen", „Meer en Berg" te Heemstede, het „Berger Hof".) Afgezien hiervan wordt ook langs plano logische weg, bij de vaststelling van streek- en uitbreidingsplannen, het behoud en, zo nodig, de schepping van ontspanningster reinen nagestreefd. Gedeputeerde Staten zien op het ogen blik geen noodzaak aanwezig het initiatief te nemen tot de vorming van een publiek rechtelijk lichaam in de geest van het Strandschap Zandvoort, zulks ter beharti ging van bepaalde recreatieve belangen. Gevraagd is of het aanbeveling verdient een provinciale kampeerverordening in het leven te roepen. Gedeputeerde Staten willen deze vraag beantwoorden, nadat de Kampeerwet, welke reeds in een zeer ver stadium van voorbereiding verkeert, het Staatsblad heeft bereikt, tenzij alsnog mocht blijken, dat de totstandkoming van deze wet niet .op korte termijn kan worden tegemoetgezien. Voor de beantwoording ADVERTENTIE BINNENHUISARCHITECT voor moderne en antieke interieurs A'dam tel. 30149 H'lem tel. 12477 Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gis-, stermiddag de zaak behandeld tegen de Zandvoortse restaurateur A. H. P., die werd verdacht van mishandeling van de 59-jarige Zandvoortse stratenmaker B. L. L. in de vroege ochtenduren van de elfde Mei van dit jaar. P. is enige maanden ge leden door de arrondissementsrechtbank in Haarlem van dit feit vrijgesproken, doch de officier van justitie was van deze uit spraak in beroep gegaan. P.' gaf voor het Hof nogmaals een kort overzicht van het gebeurde in „Riche". L. was na het Sluitingsuur aangekomen en zou zich op bijzonder luidruchtige wijze hebben gedragen, door op de ruiten te tim meren en ruzie te zoeken met de parkeer wachter. Om de zaak te sussen had men hem binnengelaten en de man, die in be schonken toestand scheen, een coca-cola geschonken. De man bleef echter twist zoeken en viel buiten weer het personeel aan. Daarop had P. zijn personeel naar binnen gestuurd en geprobeerd L. met een zacht lijntje weg te loodsen. L. was daarop de restaurateur aangevlogen en deze had zich genoodzaakt gezien zich de man met een schop van het lijf te houden. L. was echter zo door het dolle heen, dat hij keer op keer op de schop inliep en daardoor vrij ernstige verwondingen kreeg. Hij was voorts ruggelings op een stoep en later met zijn gezicht in het prikkeldraad ge vallen. Andere lezing De getuige L. gaf een heel andere lezing van het gebeurde. Hij beweerde eerst door het personeel geslagen te zijn en vervol gens door P. met de schop geattaqueerd te zijn. Hij ontkende ten stelligste, dat hij dronken was. Ter zitting bleek echter dat zijn verklaring van nu in vele opzichten verschilde van zijn verklaringen bij de politie en de arrondissementsrechtbank, die onderling trouwens ook al enige dis crepanties vertoonden. De getuigenverkla ringen van de portier en de parkeerwach ter bevestigden, voorzover zij het gebeur de hadden meegemaakt, de lezing van de verdachte. De procureur-generaal maakte het al bijzonder kort. Hij zei in zijn requisitoir, dat hier twee verklaringen lijnrecht tegen over elkaar stonden. De verklaring van P. kwam hem echter veel waarschijnlijker voor dan die van getuige L. Hij vroeg daarom vrijspraak. De raadsman, mr. Stomps, sloot zich uiteraard geheel bij het requisitoir aan. Uitspraak over veertien dagen. van deze vraag zal uiteraard ook de plaats, die in de nieuwe wet aan de gemeentelijke wetgever is toegedacht, een belangrijke rol spelen. Afgezien van het voorgaande is intussen door Gedeputeerde Staten aan 38 gemeen ten in de provincie, waar onder meer het kamperen een belangrijke rol speelt of kan gaan spelen, aandacht verzocht voor deze aangelegenheid, waarbij terzake van de regeling van het kamperen vragen zijn ge steld naast andere, die op de ruimtelijke zijde van dit vraagstuk betrekking hebben. De antwoorden op deze brief zijn be houdens van één gemeente ontvangen en in studie genomen. Mede aan de hand van deze studie zullen Gedeputeerde Sta ten overwegen of er voor de Provincie nog aanleiding bestaat ter zake van het kam peren (en van andere vormen van ont- spanningsverblijf) regelend op te treden. Provincie eigenaresse van 4900 ha duinterrein De provincie Noordholland is in de loop van de laatste vijftig jaar door diverse aankopen eigenaresse geworden van uit gestrekte duinterreinen, welke een opper vlakte van 4900 ha beslaan. Deze duinen dienen voor de Provincie in de eerste plaats als watérwingebieden. Daarnaast zijn zij van grote betekenis voor de recreatie, in verband waarmede bijzondere zorg moet worden besteed aan de instandhouding van de eigen schoonheid van de duinen. Voorts zijn verschillende gedeelten wegens de bij zondere flora en fauna van grote weten schappelijke waarde. Tenslotte vervullen de duinen een belangrijke functie als na tuurlijke zeewering, terwijl zij bovendien van betekenis zijn voor de bosbouw en de jacht. Bij het beheer van de provinciale duin terreinen, dat is toevertrouwd aan het P.W.N., worden al deze belangen steeds zorgvuldig tegen elkaar afgewogen. Daar bij is door de vaak tegenstrijdige eisen de mogelijkheid niet uitgesloten, dat bij een beheersdaad de oplossing moet worden ge vonden in een zo goed mogelijk getroffen compromis. Men bedenke in dit verband, dat natuurbescherming in de meest strikte zin genomen en het gebruik van hetzelfde terrein voor de recreatie reeds in begin sel aan elkaar tegengesteld zijn. Ook be bossing en zelfs de bij verordening voorge schreven vastlegging met helm kan in con- f" komen met bepaalde en tijdelijke a -ten van het behoud van landschappe lijk schoon. Op de gisteren gehouden conferentie van het College van Rijksbemiddelaars met vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in het visserijbedrijf is geen overeenstemming bereikt inzake de voor gestelde wijzigingen in de bestaande col lectieve arbeidsovereenkomst, die per 1 Januari afloopt. Vooral op het punt van het garantieloon kon men niet tot overeenstemming komen, zo deelde men ons van de zijde van de redersvereniging voor de Nederlandse Ha ringvisserij mede. Men zal zich vermoedelijk thans eerst in eigen kring beraden, alvoi'ens opnieuw po gingen zullen worden gedaan, alsnog tot overeenstemming te geraken. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Bij beschikking van de rechtbank te Haar lem werd vernietigd het vonnis dier recht bank. waarbij: J. de Goede, bakker, Evertsenstraat 16, Velsen, in staat van faillissement is verklaard, met benoeming van mr. N. Reeling Brouwer, rechter-commissaris, en mr. A. W. Hellema Sr. advocaat en procureur te IJmuiden, tot curator. Aan O. J. H. Rizzo, gescheiden echtgenote van J. Hiemstra, eigenaresse van een kli niek. Kenaupark 9, Haarlem, is surséance van betaling verleend, met benoeming van mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur te Haarlem, tot bewindvoerder. Gehomologeerd is het accoord in het fail lissement van J. Putter, parlevinker. Pastoor straat no. 19. Santpoort. Rechter-commis saris: mr. J. P. Petersen. Curator: mej. mr. C. F. Keher, advocate en procureur te Haarlem. De nachtdienst voor apotheken wordt waargenomen door: Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15. telefoon 10539. Firma C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, telefoon 12495. Schoterbos-apotheek, Rijksstraatweg 19, telefoon 25711, Apotheek Nolf, Kruis straat 26, telefoon 11174. ADVERTENTIE BRANDSTOFFENHANDEL Jacob Geelstraat 7 Tel. 14104 Haarlem-Oost De verkorte balans der Nedex-landsche Bank toont aan dat de bankbiljetten na een stijging van 107 millioen in de vorige week, deze keer nóg eens met 40 millioen zijn vermeerderd. De chartale geldomloop beloopt thans 3.117.608.140 voor de bank biljetten en 146.763.577 voor de munt biljetten, beide recordbedragen. In de laatste week van het jaar heeft de bank haar goudvoorraad opnieuw ver sterkt, al bleef de aanwas ditmaal beperkt tot een bedrag van ruim 23 millioen. De deviezenreserve verminderde slechts met ongeveer 2 millioen tot 1.646 millioen, zodat goud en deviezen tezamen met 21 millioen gestegen zijn tot 3.707 mil lioen, eveneens een hoogterecord voor 1952. De vermogende Amerikaanse financier van Russische afkomst Sergei Rubinstein is opgeroepen zich bij de immigratie-auto riteiten van New York te melden, ten einde uit het land gewezen te worden. De procureur-generaal, McGrannery, bevestigde Maandag een deportatie-order tegen Rubinstein van Februari. Deze or der is onderschreven dpor de raad van bero.ep voor de immigratie. Zijn order was gebaseerd op een vonnis van 1947, wegens het ontgaan van de dienstplicht. Rubinstein heeft hiervoor een straf van tweeëneenhalf jaar uitge zeten. Sergei Rubinstein, zo tekent Reuter hier bij aan, heeft zich reeds bijna tien jaar tegen deportatie geweerd. In 1938 kwam hij met een in Macao uitgegeven Portu gees paspoort uit Canada de Verenigde Staten binnen. In 1943 gelastte de immi gratiedienst zijn deportatie, op grond van de beschuldiging, dat het Portugese pas poort met behulp van fraude was verkre gen. De uitwijzingsorder werd echter door de raad van beroep voor de immigratie gesuspendeerd. Schenking van 200.000 Op 22 Mei 1939 werd ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de N.V. Van Ommeren door deze aan de gemeente Rotterdam een monument aangeboden, uit erkentelijkheid jegens de stad, waar het bedrijf sedert zijn oprichting gevestigd is geweest. Tengevolge van de oorlog kon echter aan het toen ontworpen plan geen uitvoering worden gegeven. Nu inmiddels de wederopbouw van Rotterdam merkbare vorderingen maakt en men zich allengs een beeld kan gaan vormen van het nieuwe centrum, acht de genoemde N.V. het ogenblik gekomen om haar aanbod te herhalen. Uit het overleg met de technische dienst is voortgespro+en een plan van een der gemeentelijke archi tecten voor een fontein, te plaatsen op het middengedeelte van het onlangs voltooide Hofplein. Het ligt in de bedoeling van de N.V. Van Ommeren voor dit doel ter be schikking te stellen een bedrag van 200.000, waarvoor zoals uit. de bijge voegde voorlopige begroting blijkt de fontein zelf met inbegrip van het nog te ontwerpen beeldhouwwerk te bouwen zal zijn. De burgemeester van Rotterdam heeft reeds medegedeeld, dat het gemeentebe stuur deze schenking onder voorbehoud van goedkeuring door de raad gaarne zal aanvaarden. Een groep Europese Federalisten is bijeengekomen aan de Frans-Italiaanse grens, qm te getuigen van hun strijd voor een Europa zonder grenzen. De Federalisten verbrandden een grenspaaltje en vervingen het door één, waarop met grote letters stond: „Europa" Bij de verkiezing van leden van de Kam van Koophandel en Fabrieken voor Haa lem en omstreken zijn de aftredende led die zich herkiesbaar hadden gesteld, he kozen. In de vacature van de heer J. Aide die zich niet herkiesbaar had gesteld, we gekozen de heer A. Müller te Haarlenj. In de vacatures, die ontstaan waren doQ het tussentijds aftreden van de heren J. j Swens en ir. J. H. Telders, werden gekozei de heren A. S. van Cleeff en A. J. Franken beiden te Heemstede. Het wetsontwerp tot wijziging in de hef. fing van Omzetbelasting ten aanzien vaf tijdschriften, dat thans door de Eerste Ka. mer is aangenomen, voorziet in een alge hele vrijstelling van omzetbelasting voo. alle tijdschriften, weekbladen en anderi. tenminste driemaal per jaar periodiek ver. schijnende uitgaven, zo deelt het ministe. rie van financiën mede. Hiertoe behorer dus zowel de bladen, die tot dusverre aa* de weelbelasting zijn onderworpen als dt andere. Nu het wetsontwerp pas op 3; December door de Eerste Kamer is aan. vaard, zal het niet mogelijk zijn, de wetoi 1 Januari 1953 in werking te doen treden De minister van Financiën acht het even. wel uit practische overwegingen niet wen. selijk de leveringen en de invoer van bo, venbedoelde uitgaven tussen 1 Januari 1953 en de datum van inwerking trede; van de vrijstelling nog te belasten. Daar. om is goedgekeurd, dat reeds van 1 Januari 1953 af heffing van Omzebelastingen vaj leveringen en van de invoer van die uit, gaven achterwege blijft. Dit geldt ook ij de gevallen, waarin voor abonnementei over perioden, welke na 31 December val. len, vooruitbetalingen zijn ontvangen. In Amsterdam is het tweedaags lustrum congres gehouden van de Organisatie van Progressieve Studerende Jeugd. In de zit tingen, die wex-den bijgewoond door een 150-tal gedelegeerden uit het geihele land en waar 42 sprekers het woord voerden, werden de nieixwe ontwerp-doelstelllingen van deze organisatie aangenomen. Op het congres werden begroetingen en geluk wensen ontvangen van het A.N.J.V., van de Internationale Unie van Studenten en uit de landen Kameroen, Polen, Nigeria, België, Engeland, Tsiecho Slowakije, India, Tunis, Algiers, Marokko, Finland, Zweden, Zwitserland en China. Gedurende een dei- pauzen legde het voltallige congres een krans bij het monument van de Februari staking 1941. Koningin Juliana en de oudste drie Prinsessen treffen bij haar vacantie in Sankt Anton gunstig weer. Hoewel de zon niet voortdurend schijnt heeft het sinds de aankomst van de Koningin niet gesneeuwd en regelmatig maakt het gezelschap ski tochten in de omgeving. Vooral de Prinses sen Beatrix, Irene en Margriet onderne men grote tochten. De Koningin werkt 's moi-gens in haar kamer van het hotel en wanneer haar dagelijkse plichten vol bracht zijn, bindt ook zij de ski's onder. Eindelijk hadden ze de tocht volbracht. Ze stonden nu boven op de heuvel. Van hier uit hadden ze een prachtig gezicht op het land in de rondte. Er was hier ook een leuning gemaakt, dus ze konden zonder gevaar aan alle kanten naar beneden kijken. „Wat mooi!", juichten de jongens. „Wat kun je hier ver zien!", zei Bunkie. „Kijk eens, daarginds zie je allemaal dorpjes met torens. Daar zijn we straks langs gekomen met de bus!" „Wat lijken die huisjes nou klein!", vond Rick. Dat komt natuurlijk, omdat het zo ver weg is en ze zoveel lager dan wij staan!" Ze konden er niet genoeg van krijgen. Nu eens stonden ze hier, dan weer aan de andere kant. En overal was het even mooi. De zon scheen vrolijk op de heuvels en bossen en op de huisjes van de dorpen, die daar in de verte lagen tussen het groen. „We zijn nou net echte bergbeklimmers!", vond Rick. ,,Japas maar op, dat je niet in de afgrond valt!", waarschuwde Oepoetie lachend. Nou, dat gebeurde niet, want ze zorgden wel, dat ze achter het hek bleven. Maar er gebeurde wel iets anders! Er kwam opeens een rukwindje, en floep!.daar woei Pack's muts van zijn hoofd! „O!", riep Rick verschrikt. Hij greep naar zijn muts, maar te laatdie vloog met een grote boog de heuvel af De heer A. Broeren uit Schijndel, die tijdens de laatste oorlogsjaren als lid van de ondergrondse tientallen geallieerde vliegers voor de Duitse bezetter verborgen lieeft gehouden, zal wel niet gedroomd hebben, dat hij met zijn gezin ruim acht jaar later Kerstfeest zou vieren in de Ver enigde Staten ten huize van een der vele piloten, wier leven mede door zijn toedoen werd gered, en dat hij hiermee een nieuwe periode van zijn leven zou inluiden. Even voor Kerstmis arriveerden de heer Broeren, zijn echtgenote, de beide doch tertjes van twee en acht jaar en het zoon tje van zes, in Chicago, waar zij uitbundig werden begroet door de vier Amerikaanse oorlogsveteranen, die door de Nederlander op 23 September 1944 zijn gex-ed, nadat zij nabij Schijndel met hun vliegtuig waren neergeschoten. Natuurlijk werden na de begroeting di rect verhalen uit de oorlogsjaren opge haald. De heer Broeren fietste op de be wuste dag in de buurt van Schijndel en daar ontwaarde hij drie piloten, die ver borgen lagen in een greppel langs de weg. „We trokken zijn aandacht door te wen ken", zo hex-innerde een van hen, Tillman Beikes, zich de gebeurtenis, „maar hij legde zijn vinger op zijn lippen en beduid de ons stil te zijn. Hij verkende de om trek en keerde even later naar ons terug en nam ons mee naar een schuur bij zijn woning". De heer Broeren sprak toen nog geen Engels en het kostte de Amerikanen een hele dag om de Nederlander aan zijn verstand te brengen, dat er nog een vierde man ergens in de omgeving verborgen zat. Toen Broeren het uiteindelijk begreep zocht hij net zo lang tot deze vierde man gevonden was. Het was de bestuurder van het vliegtuig Tipton Webb uit het plaatsje Peoi'ia nabij Chicago. De geallieerde sol daten hadden geluk, dat zij in handen wa ren gevallen van de heer Broeren, omdat hij air, lid van een illegale organisatie reeds meer dan 300 geallieerde soldaten had hel pen ontsnappen. De vier Amerikanen ble ven tien dagen in de schuur verborgen en later vex-bleven zij met 20 andere gealli eerde militairen gedurende enkele weken in de kelders van het dorpskerkje. Toen bevrijdden de Britten het plaatsje en alle geallieex-de militairen waren veilig. Na de oorlog geraakte de heer Broeren door verschillende omstandigheden in grote moeilijkheden. Twee van zijn broers kwamen om het leven en later brandde zijn huis geheel af. Hij had grote moeite de kost voor zijn gezin te verdienen en in een wanhopige stemming schreef hij naar Webb en vroeg naar een mogelijkheid om te emigreren. Webb overlegde met zijn drie vrienden en zij zagen een schone kans om een oude schuld bij de Nederlander in te lossen. Zij overwonnen alle moeilijkheden en maak ten alles voor de emigratie van het gezin Broeren gereed. Met de „Maasdam" ver trok het gezin naar New Yox-k, van waar het per vliegtuig naar Chicago reisde. Doch een hevige mist boven het vliegveld deed het toestel in Saint Louis landen. De Bx-oerens zijn toen per trein gereisd naaf Chicago waar een hevig verontrust viertai op de Nederlandse gasten stond te wach- ten. De Kerstdagen heeft de familie Broer doorgebracht bij mr. Webb en zijn fami Taalmoeilijkheden behoren gelukkig het verleden, want de heer Bx-oeren sedert geruime tijd Engels gestudeerd, dat zij in Peoria volop hebben genoten. In de plaats wacht hen, dank zij de goeda zorgen van de vier oorlogsveteranen, e» volledig gemeubileerd huis met vier ka mer-s. De bewoners van de omstreken had den voor de meubels en stoffering onge veer 7500 gulden bijeen gebracht, nada1, de burgemeester van Peoria, de heer Allison, hiervoor een actie op touw hai gezet. Straks zal de heer Broeren functie vervullen in de tractox-fabrié waar ook zijn vriend Webb werkzaam Gistermiddag is het beweegbare ge deelte van de nieuwe hoge brug over Oude Rijn in de gemeente Alphen de Rijn door een drijvende bok op zijl plaats gebracht. Ongeveer een jaar gele den is met de bouw van de tweede Rijn brug in deze plaats begonnen. De koste van dit wex*k. bedragen ongeveer ander half millioen gulden. Wanneer het weri voltooid zal zijn, is een eind ge-maakt aa de dagelijks terugkerende verkeersopstop pingen bij de oude brug. Over een ha: jaar hoopt men er geheel mee gereed t zijn en daar de brug een doorvaarthoog: zal krijgen van 4,5 meter, zal dan voor percent van de vele schepen, die dit druk ke vaarwater tussen Amsterdam en Rol terdam passeren, het verkeer te land ruil meer behoeven te worden opgehouden. D totale lengte van de brug is ongeveer 2C meter, zodat langs de beide Rijnoever viaducten moeten worden aangebx-ach! Door deze nieuwe brug wordt tevens dl verbinding verbeterd met het geprojecteer de in-dustrietexTeirx achter het Vogelpat „Avifauna", waar men inmiddels begon nen is met de bouw van de nieuw Cacao- en Chocoladefabi'iek Baronie, welk aan 600 mensen werk zal verschaffen. TUNIS (Reuter). Een aantal Tune siëx-s heeft op de weg tussen Aoeinet Oued Akkarit stenen geworpen naar eei Franse legerpatrouille. De patrouille vuur de, waardoor een Tunesische vrouw wer gedood. Een Tunesiër schoot op een andere pa trouille, die in de omgeving van Maknass een villa doorzocht. Een Franse soldaa werd gewond. De Tunesiër wist, met ach terlating van zijn wapen, een automatisch- vurend geweer van Duits fabrikaat, te ont komen. 10) „Ik begrijp niet, dat u zijn impertinen tie kunt verdragen', hoorde ze een man nenstem antwoorden. Het was een pret tige stem, vond Constance, een stem, die bij een prettig mens moest horen Ze liep in de richting van de traD om naar boven te gaan, toen ze opeens me vrouw Fincham hoorde roepen: „Wie is daar? Wie is daar in de half" „Ik ben 't, mevrouw Fincham, Con stance Fairlie", antwoordde ze, terwijl ze naar het vertrek terugliep. „Het spijt me, als ik u gestoord heb". „Gestoord? Helemaal niet", zei me vrouw Fincham. „Nee, nee, helemaal niet. Ik hoorde alleen iemand lopen en ik ben nu eenmaal een nieuwsgierige oude vrouw". Ze maakte een gebaar naar de man. dia tegenover haar zat. „Mag ik even voor stellen, meneer Phipps, juffrouw Fairlie", zei ze. „Peter Phipps, een oude vriend van de familie. Een zeer oude vriend! Juffrouw Fairlie is mijn nieuwe gezel schapsjuffrouw, tevens secretaresse, Peter. Ze komt orde op mijn zaken stellen. Mijn rekeningen zijn hopeloos in de war, ik had nooit iemand om me re helpen...." Peter Phipps keek Constance met een innemende glimlach aan. Hij was inder daad een prettig mens zo bij de eerste indruk, constateerde Constance. Hij had een smal gezicht met lichtblauwe ogen en een vriendelijke mond. Zijn donkere haar was grijs aan de slapen en hoewel zijn kleren oud waren, droegen ze het ken merk van een goede kleermaker. Ze glim lachte terug en voelde iets van opluchting. Deze man was tenminste een normaal menselijk wezen, en boezemde vertrouwen in. Mevrouw Fincham kon onmogelijk he lemaal onaanvaardbaar zijn, wanneer ze er nog zulk sooi't vrienden op na hield De oude vrouw zweeg en staarde in de richting van Peter Phipps. „Hoe maakt u 't zei deze tot Con stance. „Ik denk wel, dat u heel wat te doen zult hebben met het uitzoeken van de rekeningen hier. Ik geloof, dat de boe ken in geen jaren zijn bijgehouden. Neill en Fiona zijn te jong om werkelijk in zulk soort dingen behulpzaam te zijn". „Ik zou zeggen, dat Neill toch wel oud genoeg er voor is", merkte Constance op. Mevrouw Fincham grinnikte opeens. „O, Neill", zei ze vergenoegd, „Neill is een lieve jongen, een en-gel van een jongen, maar van geld heeft hij geen idee. Geen idee „Wel, het komt me voor, dat u er goed aan gedaan hebt, juffrouw Fairlie aan te stellen", zei Phipps. „Ze zal hier wonderen tot stand kun-nen bi'engen". Hij keek op zijn horloge. „Ik moet er vandoor. Het spijt me van Bagnet en de eieren, maar er schijnt niets aan te doen te zijn". „Nee, inderdaad, index-daad", zei me vrouw Fincham met een boosaardig lachje. „Philip is koppig als een ezel". „Ik heb altijd het gevoel, dat u Philip Bagnet te hoog aanslaat", merkte Phipps op. „Maar u schijnt niet tot andere ge dachten te brengen te zijn". „Ik kan hem vertrouwen", zei mevrouw Fincham, „cn dat is iets van groot belang. Ik kan hem vertrouwen Phipps schonk geen aandacht meer aan haar wooi-den, maar had zich tot Con stance gewend. „Het was me een genoegen kennis met u te maken", zei hij vriende lijk. „Ik woon hier vlak in de buurt en als u eens zin hebt bij mij te komen kij ken, dan bent u van harte welkom. Ik heb een aardige tuin „Dank u", antwoordde Constance. Ze wist niet, of mevrouw Fincham hier iets voor zou voelen, maar de oude vrouw maakte een gebaar, dat op goedkeuring moest duiden, en zei: „Prachtig, prachtig, dat moet u stellig doen, juffrouw Fairlie. U moet stellig Peter eens op gaan zoeken in zijn huisje. Dan kunt u bij hem rond kijken en zien, wat hij allemaal heeft. „Er is niet veel te zien", merkte Phipps op. „Een piano.houdt u van muziek?" „Helaas moet ik daarop ontkennend ant woorden", zei Constance, „ik kan de ene noot niet van de andere onderscheiden". Ze wist zelf niet goed, waarom ze dit antwoord gaf. Het was waar dat Sara al tijd beweerde, dat ze niet wijs kon hou den, maar dat nam niet weg dat ze wèl van muziek hield en zelfs graag naar pianospel luisterde. Ze had echter het ge voel gehad, dat ze op de vriendelijkheid van Peter Phipps niet in moest gaan en daarom had ze afwijkend geantwoord. Dat hij 't index-daad als een afwijzing voelde, was duidelijk. Hij knipperde even met zijn ogen en lachte nex-veus. „Ik ben bang, dat er dan niet veel in mijn huis zal zijn, dat u zal interessex-en", zei hij, en aarzelend voegde hij er aan toe: „Misschien houdt u ook niet van tuinen?" „O ja, zeker wel",, stelde Constance hem snel gerust. „Ik ben dol op mooie tuinen" „Dan moet u vooral niet verzuimen de mijne eens te komen bekijken", zei hij, terwijl er weer enige warmte in zijn stem hoorbaar was. „Dat zal ik graag doen", antwoordde ze. Hij glimlachte opnieuw tegen haar, gaf mevrouw Fincham een hand en boog, waarna hij vertrok. Mevrouw Fincham kreunde even. „U moet in zijn huis goed rondkijken", zei ze, „vooral goed rond kijken. U moet overal goed rondkijken om die gestolen voorwerpen terug te vinden". „Lustert u eens", zei Constance, terwijl ze een wanhopig gevoel in haar binnenste de baas trachtte te blijven, „het lijkt me goed, dat u en ik eens even samen praten over mijn wex-k hier. Meneer Parkinson vertelde me index-daad, dat er hier kleine diefstallen plaats vonden, maar uit het geen hij mij meedeelde heb ik toch begre pen, dat u voornamelijk iemand wilde heb ben, die orde op uw zaken, uw rekeningen etc. zou stellen, controle op een en ander zou houden en u dat werk uit handen zou nemen, terwijl deze persoon dan tussen de bedrijven door ook zou trachten te ont dekken, wie de diefstallen pleegde. Ik ben 't met u eens, dat deze diefstallen moeten ophouden, maarmaar ik kan niet in de kamers van vreemde mensen gaan rondgluren en overal spionnerenik bedoel, dat u, als u dat gedaan wilt heb ben, de politie moet waarschuwen Mevrouw Fincham keek haar scherp aan en toen ze begon te spreken, was er niets meer te bespeuren van de vleiend-vrien delij ke toon, waarop ze tot dusver met Constance had gesproken. „Juffrouw Fairlie", zei ze vinnig, „toen ik met Parkinston afsprak, u dat enorme salaris uit te betalen, stemde ik daarin toe, omdat we beiden wisten, dat deze betrek king niet bijzonder gemakkelijk en aange naam voor u zou zijn. Ik betaal een ge wone gezelschapsjuffrouw-secretaresse niet 50 pond per maand, dal begrijpt u zeker wel. Parkinson vei'telde me, dat u een eer zuchtige jonge vrouw was met grote in telligentie en bovendien discretie. U nam deze baan aan en ik verwacht van u, da u doet wat ik u opdraag". „O, juistzei Constance en ze voel de, dat haar stem onzeker klonk. No, slechts enkele dagen geleden zou ze niet liever gehoord hebben dan de omschrijvin van zichzelf als intelligent en discx-eet er eerzuchtig. Maar nu deze adjectieven ge' bruikt werden door deze afstotelijke oude vrouw, verloren ze een groot deel van huil aantrekkelijkheid. Ze schenen te horen bij iemand die élk soort baan, hoè oneervol ook, zou aannemen.... Parkinson moest dat ook zo gezien heb ben. In Londen, tijdens haar gesprek me! hem, had alles anders geleken: Zijn koude cynisme had grote indruk op, haar ge maakt en mèt hem was ze ei-van' overtuigd geweest, dat geld in de tegenwoordige we. reld het allerbelangrijkste was, geld eü succesAls je om dat te bereiken eet beetje door de modder moest waden, wel.. het heiligde de middelenMaar dl modder, waarin ze nu terecht was geko men, was wel zéér onwelriekend vond z Maar ze zat er in tot haar nek toe. Z begreep dat heel goed. Als ze hier weg liep, zou de oude vrouw haar schadever goeding laten betalen wegens contract breuk. Daarmee zou ze haar carrière weiJ nig goed doen. David Parkinson zou zij3 handen van haar aftrekken en ze zou niet die baan bij Ralph Filton in het buiten land krijgen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6