BALANSQPRÜIMiNG Zeven dagen Haarlem Woninginrichting Onderwijs hoofdschotel van eerste raads-menu in 1953 Sleefestijn op het Bloemendaalse Kopje Ook gedurende de Opruimings periode leveren wij alles voor uw woning op uiterst prettige betalings voorwaarden Kampervest (hoek Turfmarkt) Van mensen en dingen onder de Damiaatjes Heemsteeds secretaris geridderd VRIJDAG 2 JANUARI 1953 9 Plan voor nieuwe school met de Bijbel in Noord ook ter tafel Taxirit betaald met onbetaalde winterjas Burgerlijke Stand van Haarlem A. de Jager 25 jaar bij de grafische bedrijven Damiatc Nieuwe lichtdrukmachine voor Openbare Werken gevraagd „De Spaarnestad" herkapitaliseert Politie verwijderde afgedankte Kerstbomen Plezierig kinderfeest in het Concertgebouw Bijna acht mille nodig voor verbetering aan stadhuisruimte Jongen brak enkel tijdens HFC-Oud Internationalen Werknemers steunen adres van bioscoopdirecties Einde „Modelhuis"-illusie Ophoging terreinen in Haarlem-Oost Jubileum J. Waldkötter B. en W. van Haarlem hebben de ge meenteraad voorgesteld: 1. Aan het bestuur der R.K. Jongens school voor MULO de middelen te ver schaffen tot verbouwing van zijn school voor ULO aan de Gedempte Oude Gracht 120 en wel tot een bedrag van maximaal 177.500, hetwelk in 20 gelijke jaarlijkse termijnen ten laste van de géwone dienst der gemeentebegroting zal worden afge schreven. 2. Voor de financiering van meubilair en leermiddelen voor de Rudolf Steiner- school 22.800 uit te trekken, welk bedrag in tien jaarlijkse tërmijnen op de gewone dienst zou zijn af te schrijven. 3. Het R.K. Kerk- en Schoolbestuur der parochie van O. L. Vrouwe van Zeven Smarten en St. Bavo in de gelegenheid te stellen meubelen, leer- en hulpmiddelen aan te schaffen ten behoeve van zijn school voor V.G.L.O. aan de Eemstraat 2 en 15 en wel tot een bedrag van 4980. 4. Ten behoeve van de Vereniging tot stichting en instandhouding van Scholen met de Bijbel te Haarlem 1650 te voteren vo ir de aanschaffing van benodigdheden voor handenarbeid in het 7e en 8e leerjaar van de Prins Bernhardschool, alsmede 755 voor leermiddelen voor een parallel vijfde leerjaar aan de Juliana van Stolbergschool. 5. In principe medewerking te verlenen aan de stichting van een bijzondere school voor L.O., door de Vereniging tot stichting en instandhouding van Scholen met de Bijbel te Haarlem, op een nader aan te wijzen plaats ten Noorden van de Jan Gij- zenkade nabij de Rijksstraatweg, welke school ruimte moet bieden aan ten minste 256 leerlingen en bestaan zal uit zeven klaslokalen ieder voor ten hoogste 48 leer lingen. De plaats van vestiging en de om vang van het benodigde bouwcrediet kun nen pas worden bepaald nadat de uitge werkte plannen ter beoordeling bij het ge meentebestuur zullen zijn ingediend. 6. Voor de aanschaffing, van enige naaimachines ten dienste van het hand- werk-onderwijs aan de A. H. Gerhard- school voor M.U.L.O. beschikbaar te stel len 919. 7. Voor leer- en hulpmiddelen voor de dépendance van de Th. M. Ketelaarschool voor MULO te voteren 5419. Vacature curatorencollege Ter voorziening in de op 1 Januari 1952 ontstane vacature wegens het periodieke aftreden van mr. J. A. P. C. van Bokkel als lid van het College van Curatoren dei- gemeentelijke gymnasia en lycea hebben B. en W. de volgende aanbeveling aan de raad voorgelegd: 1. mr. J. A. P. C. ten Bokkel te Haar- Woensdag is te Haarlem aangehouden als verdacht van verduistering van een overjas, de 52-jarige loswerkman M. v. d. L. uit Den Haag. In de nacht van Dinsdag op Woensdag was hij per taxi van Amster dam naar Haarlem gereden .en had daar aangekomen de kosten, ruim dertien 'gul den, niet kunnen betalen. Als onderpand gaf hij een vrijwel nieuwe winterjas, welke later bleek in onderhuur te zijn gekocht, terwijl de prijs ei-voor slechts gedeeltelijk betaald was. Tijdens het afscheid van de heer Ch. E. Visser als president-directeur van Droste's Cacao en Chocolade fabrieken te Haarlem, werden hem door burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers de versierselen overhandigd van Officier in de Orde van Oranje NassaiL. HAARLEM, 31 December 1952 ONDERTROUWD: 31 Dec., B. van den Hurk en IJ. Postma; J. C. W. Hupkes en G. W. Kuipers: W. C. J. Cuijpers en E. 1VI. Bot ter; C. A. Derogee en W. H. A. Maasdam; J. Schavemaker en M. A. Ooijevaar; J. West- hoff en Chr. A. E. Kuijt; A. Postunia en N. L. G. Smit; K. Hoekendijk en L. West; J. van Deursen en M. J. F. de Jong. GEHUWD: 31 Dec., C. P. Kortekaas en Chr. J. Nijssen; P. H. Meijer en Th. M. M. H. Drost; S. Pijlman en M. Robijn; M. Smit en J. M. Ohm; B. B. van Minnen en M. F. Duinkerken; J. C, Vreeswijk en E. M. S. H, Bergmann; H. D. J. Slenters en C. A. Koo- men; L. J. J. van der Weiden en G. M. A. Reijnen; Th. Mulder en M. Klein; J. Eijkel- boom en P. A. M. Eijkelboom; Th. Visser en L. G. H. Angenent. BEVALLEN van een zoon: 30 Dec., J. A. ValkBakker; K. J. J. van TaarlingSmit; W. Goodevan Dijk; 31 Dec., N. C. Walker van Veen; M. J. Jongkindvan den Berg; J. M. TreffersFloris. BEVALLEN van een dochter: 28 Dec., D. GieskeBruins; 30 Dec., E. SwartBoon; J. BuljsBloeming; C. F,. A. PeterseWasse naar. OVERLEDEN: 29 Dec., M. E. Ehlers—Duijs, 76 j., Gasthuisstraat; E. Lamboo, 5 nr., Ken- nemerstraat; 30 Dec., G. H. Geel—van den Beek, 33 j., Velserstraat. lem; 2. prof. mr. dr. J. A. van Praag te Santpoort. Ingekomen stukken B. en W. ontvingen voorts verzoeken om eervol ontslag als onderwijzer(es) van mej. A. H. de Zwart van de Wethouder Wester- veldschool, en van de heren G. Rijpma en B. Nieuw Beerta, beiden van de Klaas de Vriesschool voor M.U.L.O. Tijdens een korte bijeenkomst in het bureau van Haarlems Dagblad Oprechte Haarlemse Gourant werd vanmorgen de heer A. de Jager gehuldigd. De heer De Jager, die als colporteur en later als con troleur der bezorging gedurende vijfen twintig jaar zijn beste krachten eerst aan de O.H.C., later aan de Grafische Bedrij ven Damiate heeft gegeven is vooral door zijn rustige, werkzame persoonlijkheid een bijzonder gewaardeerd medewerker ge worden. Namens de Grafische Bedrijven Damiate sprak de directeur, de heer P. W. Peere boom, de jubilaris hartelijk toe en over handigde hem een enveloppe met inhoud. De heer Chr. P. Akkerman, die namens het personeel sprak, herinnerde aan de zeer moeilijke tijden, die de heer De Jager gedurende de oorlog heeft doorgemaakt. Ook hij liet zijn woorden gepaard gaan van een enveloppe met inhoud. De jubi laris dankte, mede namens zijn in de bloe metjes gezette echtgenote, voor de huldi ging. Het laat zich aanzien, dat de sleeërs dit seizoen weer naar hartelust van hun sport zullen kunnen genieten. De sneeuwval op de laatste dag van het oude jaar deed tien tallen uit deze omgeving voornamelijk jongeren Woensdagmiddag reeds weer hun slee te voorschijn halen. En 's middags hebben velen de baan op het Bloemendaal se Kopje dan ook „ingesleed". Rekenende op een grote drukte op Nieuwjaarsdag waren Woensdagmiddag van gemeentewege de gebruikelijke veilig heidsmaatregelen getroffen, zoals het op di-ie plaatsen op veilige afstand afsluiten van de naar de sleebaan leidende wegen, het plaatsen van stroopakken op gevaar lijke plaatsen en een goed politietoezicht. Donderdag waren voortdurend twee poli tiemensen aanwezig enzij zorgden voor een ordelijk verloop van het sleeën. Bij de afsluitboom van de Hoge Duin en Daalseweg bij de Lonbar Petrielaan hadden vele tientallen autobezitters hun wagens geparkeerd. Dit noopt ons nog tot een opmerking. Reeds bij de vorige sneeuwval werd gewezen op het versperren van de daar nauwe wegen door gepar keerde auto's. Dit zou opgelost kunnen worden door de afsluitboom bijvoorbeeld een honderd meter in de richting van de sleebaan te verplaatsen. Dit is uit veilig heidsoogpunt wat de sleeërs betreft zeer wel mogelijk en het geeft de automobilis ten ruimschoots gelegenheid voor een vei lige parkeerruimte op de brede berm naast de rijbahn van de I-Ioge Duin en Daalse weg. Zij zal viermaal sneller werken dan de huidige De bij Openbare Werken in gebruik zijn de lichtdrukmachine, welke in Januari 1929 is aangeschaft, is onvoldoende om in de huidige behoefte yan het bedrijf te voor zien. Bovendien verto'ont de machine ouder domsgebreken, waarvan de reparatie steeds kostbaarder wordt B. en W. achten een machine, welke niet alleen betrouwbaar doch bovendien tot grotere prestaties in staat is, noodzakelijk, en hebben daarbij het oog laten vallen op een „Océ-combine". Deze werkt drie a vier maal sneller dan die, welke thans in gebruik is. De prijs van een dergelijke machine be draagt 6.020, waarin begrepen de kosten van plaatsing en van het instrueren van het personeel, dat de machine zal moeten bedienen. B. en W. stellen de raad voor tot aanschaffing van zulk een machine 6.020 te voteren. In de Woensdag gehouden buitengewone algemene vergaderingen van aandeelhou ders der N.V. Drukkerij De Spaarnestad en van de N.V. Vereenigd Bezit van Aan- deelen N.V. Drukkerij De Spaarnestad werd tot herkapitalisatie besloten; de hiermee verband houdende voorstellen tot statuten wijziging werden aangenomen. Uitgekeerd zal worden per duizend gulden nominaal gewoon aandeel: een bonusaandeef nomi naal 500 gulden en een dividend in contan ten groot 125 gulden tezamen 625 gulden onder inhouding van 15 procent dividend belasting ad 93,75. Verstrekking van de bonusaandelen en de betaling in contanten zal eerst kunnen geschieden, nadat de mi nisteriële verklaring van ,,geen bezwaar" op de statutenwijzigingen is ontvangen. De datum zal t.z.t. op de gewone wijze per ad vertentie bekend gemaakt worden. Na de statutenwijziging zal het maat schappelijk kapitaal van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad bedragen 6 millioen gulden verdeeld in 25 duizend onsplitsbare 7 pro cents preferente aandelen en 35 duizend onsplitsbare gewone aandelen elk groot 100 gulden, en van de N.V. Vereenigd Bezit van Aandeelen N.V. Drukkerij De Spaarnestad 6.005.000, verdeeld in 10 prioriteitsaan delen van 500 gulden elk, 35 duizend ge wone aandelen van 100 gulden elk en 25 duizend 7 procents preferente aandelen van 100 gulden elk. Op oudejaarsavond moest door de politie op verscheidene plaatsen in Haarlem in gegrepen worden, daar men vele kerstbo men opeen stapelde, met de bedoeling deze in brand te steken. De plaatsen waar de politie kerstbomen verwijderde zijn: Oran- jeboomstraat, Brouwei'straat, Westerstraat, Duncklerstraat, Teylerplein en Van Zeg- gelenplein. Zoals men weet geeft de politie vandaag en 7 Januari op verscheidene plaatsen ge legenheid tot het onder toezicht verbran den van kerstbomen Maandag-, Dinsdag- en Woensdagmid dag heeft de Haarlemse Katholieke Ver eniging voor het gezin aan drieduizend kinderen in het Concertgebouw te Haar lem een plezierige middag bezorgd. Nadat gezamenlijk Kerst- en oudejaars liederen waren gezongen stapte Jan Klaas- 3en op het podium om aan te kondigen dat „het spul" beginnen ging. Dat spel draaide allemaal om Prinses Goudhartje, die koningin moest worden, hoewel ze er volgens de reglementen niet voor in aan merking kwam. Toen ze haar kans op de troon dreigde mis te lopen kwam Klaassen te hulp en dankzij zijn bemiddeling werd het slot toch nog gelukkig. Even vurig als ze bij het stuk waren, toonden de kinderen zich tijdens de op tocht door de zaal, waarbij een klein maar luidruchtig orkest het rhythme aangaf. De tractatie daarna gaf de jongeren nieuwe adem, die hen bij de volgende grappige films goed van pas kwam. B. en W. van Haarlem hebben de raad verzocht 7900 te willen voteren teneinde enkel zeer noodzakelijke verbeteringen te kunnen aanbrengen in een der stadhuis- vertrekken, dat voorheen de Centrale Kas huisvestte, maar dat door zijn vochtigheid, het verstoken zijn van daglicht en derge- lijken in feite totaal ongeschikt is voor kan toorruimte. Door het aanbrengen van een TL-verlichting, een ontvochtingsinstallatie en andere verbeteringen hoopt men deze localiteit te transformeren tot een bruik bare reserveruimte voor bijzondere doel einden en werkzaamheden. B. en W. achten de gevraagde voorzieningen vooral ge wenst, omdat het stadhuis bij zijn huidige bezetting over geen enkele reserveruimte beschikt. Tijdens de voetbalwedstrijd H.F.C.-oud- internationalen viel een veertienjarige jongen van een drie meter hoge stellage, toen hiervan een lat brak. Met een gebro ken enkel is hij naar het St. Elisabeths- gasthuis vervoerd. Adressen aan de raad Vertegenwoordigers van een aantal te Haarlem gevestigde groot- en détailhan delaren in electrische huishoudelijke appa raten en gas-verbruiksartikelen hebben de raad verzocht een spoedige beslissing te nemen op het door hen gezonden adres, waarin opheffing van de toonkamer van het Gemeentelijk Energiebedrijf wordt verzocht. B. en W. stellen voor dit verzoekschrift voor kennisgeving aan te nemen. De bedrijfsgroep Film en Theater van de Algemene bedrijfsbond van kunste naars en werknemers in film-, theater- en amusementsbedrijven heeft een adres naar de raad gezonden, waarin het adres van de Haarlemse bioscoopdirecties om verlaging der vermakelijkheidsbelasting wordt on dersteund. In de Haarlemse raad van 7 Januari komt het laatste bedrijf van het Model- hui's-drama van „Haarlems Bloei" aan de orde. Zoals men weet lanceerde Haarlems V.V.V. in 1949 het plan een „modelhuis" te laten ontwerpen door een vijftal archi tecten, het bekroonde ontwerp zou dan de hoofdprijs vormen in een loterij die „Haar lems Bloei" een financieel fundament zou verschaffen. De gemeenteraad stelde grond aan de Crayenestervaart beschikbaar, vijf bouw meesters putten zich uit om een fraai en efficient huis te bedenken (de gedachte van prof.G. H. Holt werd tenslotte be kroond), de gemeenteraad verleende een crediet van dertig mille om de bouw mo gelijk te maken, maar toen kwam er een kink in de kabel, want het duurde wel bijzonder lang voor de ministeriële toe stemming voor de loterij afkwam en toen die kwam, waren er zulke bezwarende voorwaarden aan verbonden, dat men be sloot de zaak maar niet te laten doorgaan. Nu zal de raad alle genomen besluiten weer intrekken en de gemeente de ge maakte kosten laten betalen: tweeduizend gulden in totaal. Voor het uitvoeren van herstellingen aan het perceel Tulpenstraat 18 zw. vragen B. en W. een crediet van f 1110. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Aladdin Twee jaar geleden stelde de gemeente raad een bedrag van 679.000 beschikbaar voor het bouwrijp maken van gronden ten Zuiden van de Amsterdamsevaart en ten Oosten van het Van Zeggelenplein. Hier van is een bedrag van f 110.000 over. B. en W. stellen de gemeenteraad voor het destijds beschikbaar gestelde crediet met 11Ó.000 te verlagen. Binnenkort zal begonnen worden met de bouw van een tweede school op het ter rein ten Oosten van de Van Zeggelen- straat. Het is echter noodzakelijk, dat de gronden worden opgehoogd. De kosten zullen naar raming 144.000 bedragen. B. en W. stellen de raad voor dit bedrag be schikbaar te stellen. Interieurkunst In de toonzalen van „De Kerkuil", Nieuwe Gracht 23, te Haarlem wordt tot 17 Januari een tentoonstelling gehouden van meubelen naar ontwerpen van de bekende binnenhuisarchitect Theo Arts. Deze expositie zal ongetwij feld vele Haarlemmers voor lichten over de steeds verder doorbrekende veranderingen in de binnenhuiskunst. Im mers in deze tijd van woning problemen moeten vele jong gehuwden zich behelpen met slechts enkele kamers en dik wijls wordt deze beperkte ruimte nog inbeslaggenomen door tè mooie meubelen, die vrij veel plaats voor zich op eisen. De organisatoren van deze tentoonstelling willen nu aan tonen, hoe men met slechts enkele meubelen een kamer gezellig en artistiek-verant- woord kan inrichten. Men heeft gebroken met de old- finish tafels en stoelen. De grote, donkere dressoirs heb ben plaats gemaakt voor lichtgeverfde practische kast jes. Logge, onhandige rook tafels zijn vervangen door lage gemakkelijke „bijschuivers". En het resultaat is werkelijk verbluffend. Men waant zich in een andere wereld waar het doorlopend lente is. Het hout van de meubelen is meestal zéér licht van kleur en tezamen met de fleurige lampen en handbedrukte gor dijnen en kussens vormen de kamers één zonnig geheel. Men heeft ook afgedaan met de volgehangen muren. Eén enkel goed schilderij geeft immers volkomen de smaak van de bewoner weer. Dat Theo Arts geheel met zijn tijd meegaat bewijst hij wel bij de inrichting van een vrij kleine kamer. De tafels geven een ruimte-makende indruk en hoge kasten met schuifdeu ren vervangen de openslaande „sta-in-de-weg's". De tentoonstelling bevat be halve de meubelen naar ont werpen van Theo Arts ook nog diverse soorten modern aardewerk (Saalberg), schil derijen (van E de Kat) en gordijnen completeren deze geslaagde exposities en het geheel geeft een indruk van zonnige en fleurige woning inrichting. Enfin, stapt u zelf maar eens naar binnen; ge zult er enthousiast en met een hoofd vol ideeën voor het verande ren van de eigen woning van daan komen. men. Op een avond vam deze week hebben bijvoor beeld Pöljoni en de zijnen in Lion d'Or ons schilletje luister bijgezet. Hii heeft ons weer- opstappen deskundig vertraagd met oude en vertrouwde me lodieën nifc Wenen, waaronder wij. altijd' dromerig moeten neerzitten, daar doen we niets tegen. „Ieh kann mein Schlüs- sel noch nicht finden", zong Poljoni vertwijfeld een lied je, dat ons onzeker in de bin nenzak doet nagaan, of wij straks, wanneer de ober ge naakt, onze portefeuille wel zullen aantreffen. U kent dat gevoei wel, evenals die goed moedige berusting wanneer de oudere generatie het strijkje verzoekt „het eerste meisje van de zangvereniging" toch vooral niet te vergeten. We veerden op bij een mee slepende foxtrot en zonken weer in een soezerige mijme ring terug bij het devote „Wien, Wien, nur du allein". Dat is het plezierige van zo'n banken, die er in staan, het zijn stuk voor stuk rookfau- teuils. Maar met al je comfort en ge zelligheid, Buda pester, van de weinige jaren die je nog be schoren. zijn is er wéér een voorbij. Verlenging van je opneessie zal slechts uitstel van je executie zijn. Je geeft de mensen die met je reizen, gelegenheid tot overpeinzingen en dagdromen. En daarom al leen al begin je ongeschikt en ouderwets te worden voor deze „dynamische" tijd Heil en zegen Veel heil en zegen! Wij heb ben het gisteren en vandaag vele keren gezegd en we zul len het de eerste week nog tal van malen herhalen. Maar dan is de nieuwigheid van 1953 al weer zo ver versleten dat we kunnen volstaan met een vlak „Hoe maakt u het?" of „Ben jij daar ook weer?" naar gelang van stemming en Strijkje De vaak geuite klacht, dat hei in de Haarlemse restaurants eigenlijk maar een stille boel is vergeleken bij die in tal van andere plaatsen waar ten minste strijkjes strijken, is zeker niet ongegrond. Hij die bij zijn vertering ook een scheutje sprankelende melodie geschenken wil hebben, heelt in Haarlem niet teveel keus. Maar laten we nu eens een gelukkige uitzondering ne strijkje: zóveel wisselende stemmingen bij één schille tje.. Poljoni (bas-cello-zang en zijn twee metgezellen Dave Petersen (piano-accordeon) en J. Walta (viool-zang) hebben inmiddels in Lion d'Or weer plaats gemaakt voor het orkest van Philippe Hubert. Zij zijn hier al vijf keer geweest. En ze kunnen wat ons betreft ge rust nóg eens komen. Vergankelijk Op de laatste dagen van het vergleden jaar koesterden wij ons in zachte kussens van de Budapester. Hij mag dan Boe- da van onze concurrerende ru briek over Amsterdam bij zijn tochten in de hoofdstad wel eens hinderen en daarom bij hem bekend staan als de Boe- da-pester dat doet van onze warme sympathie voor hern niets af, en evenmin van de weemoed, waarmee wij zijn toekomst gadeslaan. Vooral op zo'n Oudejaarsdag, temidden van liet witte „veel-neil-en- zegen"-landschap, kan die weemoed opwellen. Hoelang zullen wij hem nog hebben? Nog één jaartje en dan loopt de concessie voor Amsterdam af. Zij zal nog wel verlengd worden, maar voor hoelang? Zal deze olifant in de porce- leinkast van Amsterdams bin nenstad het jaar 1960 nog ha len? Het woi'dt niet waar schijnlijk geacht. Wij weten dat alles vergan kelijk is. Maar van deze tram kunnen wij het niet verwer ken. Wie is niet vertrouwd ge raakt met de cadans, het rus- stige fluitsignaal, met de meeu wen, die langs het raam mee vliegen, en met het ruime in terieur waarin iedere passagier als persoonlijkheid tot zijn recht komt? Het zijn geen omstandigheden. Toch jam mer. Want de vaderlandse nieuwjaarswens is een schone formule voor al het goede dat wij onze medemensen behoren toe te wensen. Wanneer het niet alleen bij het uitspreken blijft, maar er ook gestreefd wordt naar het realiseren van heil en zegen zal 1953 een goed jaar worden. Profetie Om ons daarvan te vergewis sen hebben wij ons dezer dagen naar Madame Claire Voyante begeven. Daar wij in deze rubriek bezwaarlijk ope ning van persoonlijke zaken kunnen geven, volstaan wij met enige opmerkelijke uit spraken die het gemeentelijk leven raken. Met behulp van het ei profe teerde madame, dat er dit jaar veel gesproken zal worden over de bouw van een nieuw politiebureau, dat hetzelfde in de sterren geschreven staat betreffende de Prinsenbrug, dat de begroting met vier stemmen tegen zal worden aangenomen, dat het model huis van „Haarlems Bloei" niet gebouwd zal worden en dat er in de maanden Maart, April en Mei veel vreemd volk in de stad zal komen. Met behulp van het koffiedik mijmerde madame verder: „Ik zie veel licht, veel kleu ren, een groots festijn en vaak geluk. Pas op, dat het niet kraakt, man." We beloofden het. „En u zult ,lang moeten wachten," voegde zij er na een blik op vuurrode harten aan toe. Toen hebben wij zonder spijt het verschuldigde honorarium voldaan. Wij zijn namelijk trouwe busklanten. Voorlichting Juist toen wij de maat van onze boord, het nummer van ons frame en de kleur van ons overhemd uit de oude in de nieuwe agenda hadden overgeschreven, legde men een keurig boekske op onze schrijftafel. Uit dat boekske gleed een éven keurig kaar tje, waaróp dé voorlichtings ambtenaar van de gemeente Utrecht ons kond deed van zijn vriendelijke gevoelens jegens ons in het nieuwe jaar. Nu hopen wij vurig, dat er in Haarlem nooit en te nimmer een voorlichtingsambtenaar zal komen, maar dit gebaar heeft ons hart vertederd. Te meer omdat het boekje een paar aardige karakteristieken geeft van Utrecht als kerk- en grachtenstad. En wij dachten: Zou het voor Haarlem niet nuttig zijn indien eens ten behoeve van stadgenoot en vreemdeling zo'n eenvoudig maar bekoorlijk deeltje het licht zag? Al geloven we niet dat daartoe eerst een ambte naar behoeft te worden aan gesteld. Verlichting Het wijkcomité „Oud-Scho ten" heeft andermaal een succes geboekt. Op de laatste dag van 1952 zijn namelijk elf electrische lantaarns de ver lichting van de Vergierdeweg komen versterken. Het is overigens zo, dat er op de verlichting in Haarlem nogal eens critiek wordt ge oefend. Zo hoorden wij laatst iemand de Wilhelminastraat met „een omgekeerde kerst boom" vergelijken en ook de verlichting van het Plein kon in zijn ogen geen genade vin den. Die zwartkijker opperde het plan, dat de Philips- expert, die op het ogenblik Haarlem lichttechnisch be kijkt vanwege de Flora, ook eens wat adviezen geeft voor de normale straatverlichting. En dat lijkt ons niet eens zo'n gekke suggestie. Goeie beurt Donderdagochtend vroeg was het HFC-terrein aan de Span jaardslaan waar 's mid dags de wedstrijd HFCOld Internationals moest worden gespeeld nog één sneeuw vlakte. Om twee uur was het zelfde veld weer een normaal speelveld waarop alleen hiel en daar een harde sneeuw korst. Hoe dat mogelijk was? Hier voor geldt slechts één recept: eendracht maakt macht. Van half tien tot twee uur zwoeg den zes mensen van de Haar lemse Gemeentereiniging met tientallen leden van HFC ad- spiranten, juniores en seniores om het veld sneeuwvrij te maken. De reinigers hadden daartoe nog een motor sneeuwploeg meegebracht en een vijftigtal sneeuwschui vers. 't Kwam voor elkaar. Want dankzij die nauwe sa menwerking zagen de duizen den voetballiefhebbers 's mid dags een aantrekkelijke voet balwedstrijd, Goeie beurt van de HFC'ers, maar vooral, goeie beurt van de Haarlem se Gemeentereiniging. De heer N. Vos is benoem i tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau ter gele genheid van zijn zilveren jubileum als gemeente-secretaris van Heemstede. De héér' Vos, die deze dag onge merkt had willen zien voorbijgaan, werd gisteren verrast met het bezoek van het voltallige College van Burgemeester en Wethouders en enkele hoofdambtenaren. Daarbij deed mr. A. G. A. ridder van Rappard de gemeentesecretaris medede ling van de hem verleende Koninklijke onderscheiding. Toen de heer Vos op 18 November 1927 in deze functie benoemd werd schreven wij: „Wij geloven dat de gemeen'e Heem stede met deze benoeming g' 1 i kgewenst kan worden. De heer Vos, die r Is veer tien jaar als ambtenaar in Ir1 ar dienst werkzaam is, kent de gemeente door en door en is een mam van grote ijver en bekwaamheid. Een man bovendien die al tijd recht door zee gaat, op wien men zi£h dus kan verlaten en in wiens aard hot ligt zijn medemensen te helpen, met raad en daad terzijde te s'aan en de voorin'-,ting die zij zo vaak nodig hebben op opgewek te en voorkomende wijze te geven". Na een kwart eeuw kunnen wij slechts hieraan toevoegen dat jde heer Vos een fi guur in de Heemsteedse samenleving is geworden die men daar niet meer uit kan wegdenken en ook niet zou willen mis sen. Met ons zullen velen verheugd zijn dat zijn vele verdiensten als mens én als secretaris thans in een Koninklijke on derscheiding erkend zijn. Zoals te verwachten viel heeft de heer J. Waldkötter, die 1 Januari op een veer tigjarige dienstbetrekking bij de gemeente Heemstede mocht terugzien, eerst bij de gas-, duinwater- en electriciteitsbedrij- ven en de laatste jaren op de secretarie zich ter gelegenheid van dit jubileum in een bijzonder grote belangstelling mogen verheugen. Woensdagochtend werden de jubilaris en zijn echtgenote op het raadhuis ont vangen door de burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, die hem op harte lijke wijze complimenteerde en na enige waarderende woorden aan zijn vele ver diensten te hebben gewijd, namens de ge meente het traditionele geschenk onder enveloppe overhandigde. Daarop was er 's middags, eveneens op het raadhuis een reünie van collega's en personeel van an dere bedrijven, waar naast de gemeente secretaris, de heer N. Vos, ook de wethou ders H. Disselkoen, A. J. van Houten en E. J. van Lent aanwezig waren. De heer N. Vos sprak hier namens de collega's en bood de jubilaris, naast hun hartelijke ge lukwensen, een fraai armbandhorloge aan, waarna nog door tal van andere aanwezi gen eveneens het woord werd gevoerd. Nieuwsjaarsdag was er ten huize van de heer Waldkötter een druk bezochte re ceptie, van welke gelegenheid ruim hon derddertig bezoekers gebruik hebben ge maakt hun gelukwensen te komen aanbie den. Hieronder bevonden zich de besturen of afgevaardigden van de Vereniging „Oud Heemstede-Bennebroek", „Het Witte Kruis", de Nederlandse Protestanten Bond, het Herman Heuff-fonds, de Heemsteedse Kunstkring, etc., terwijl vele autoriteiten particulieren en collega's deze receptie eveneens hebben bezocht. Talrijke bezoe kers lieten hun gelukwens door een ge schenk vergezellen, terwijl een groot aan tal bloemstukken, fruitmanden en geluks telegrammen dit jubileum het gewenste feestelijk aspect hebben verleend.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 11