Amerikaanse critiek op de Engelse katoenindustrie Financiële faciliteiten voor emigranten verruimd Steen botst met lucht: lichtgloed Nieuwjaarsboodschappen tonen optimisme over vredeskansen Agenda voor Haarlem Zie Boven: Een Eeuw geleden Voortvarendheid en laksheid in de Engelse samenleving Buizenfabriek moet 118 arbeiders ontslaan Vijf treinreizigers gewond Kleine mensen op de grote weg v ^Hoe is het ontstaan?^ vin' Nieuwe uitgaven VRIJDAG 2 JANUARI 1953 Locomotief botste in Eysden tegen personentrein f V Kort nieuws Dit woord: PR A T In memoricim Speelclubexploitanten voor het gerechtshof Duits schip met 36 man reeds tien dagen vermist (Van onze correspondent in Londen) Er bestaat in Engeland een merkwaardig contrast tussen voortvarendheid en laks heid. Enerzijds liggen de Engelsen vóór op allerlei gebied', zij hebben veel bijgedragen tot de wetenschap der Atoomsplitsing, tot de ontwikkeling van de straalmotor en de uitvinding van de penicilline. Engeland maakt de beste vliegtuigen, tanks en ge weren. Op sociaal terrein worden hier vaak verbluffende prestaties verricht. Aan de andere kant klampt men zich vaak angst vallig vast aan het verleden. In een land, waar nog alom de gasgloeikousjes suizen, waar mannen nog snuif gebruiken, waar misdadigers nog worden opgeknoopt en op de scholen nog lijfstraffen bestaan, kan men moeilijk verwachten, dat het zich snel aan past bij een door twee wereldoorlogen ra dicaal veranderde situatie. De algemene klacht is dan ook, dat weliswaar enkelingen uitblinken, doch dat de meerderheid van de mensen aan het nieuwe niet toe is, het geen zich vooral wreekt in het bedrijfs leven, dat vaak door een overmaat van be houdzucht, zowel bij de leiding als bij de arbeiders, achteraan blijft hinken. Men weigert te profiteren van nieuwe moge lijkheden. Wat natuurlijk weer niet weg neemt, dat er genoeg modelbedrijven zijn te vinden. Schaarse zwaluwen maken echter geen zomer. Er is teveel achterstand als ge volg van zelfgenoegzaamheid. Moderne schoolgebouwen zijn uitzondering, van een girorekening heeft nog niemand gehoord, een dieseltrein is een wereldwonder, de meeste stations zijn vuil en verwaarloosd, de tuinbouw kwijnt doordat een behoorlijk marktsysteem ontbreekt. Met de landbouw vlot het evenmin, gebrek aan initiatief laat waardevolle grond verloren gaan, de hui zenbouw is vaak achterlijk, aan de herbouw van de Londense city is bijna niets gedaan, een modern wegennet blijft een vrome wens. Er is helaas overal een geremdheid en veel onverschilligheid, dit laatste vooral veroorzaakt door het verlammende gevoel, dat het eens zo trotse Engeland eigenlijk niet meer meetelt en dat het toch allemaal niets geeft. Een lichtpunt is, dat deze dingen dag in dag uit door de Engelsen zelf geconstateerd worden en dat zelfcritiek anders dan ook veel voorkomend mede lijden met zichzelf het begin kan zijn van de remedie. De dingen staan niet stil in Engeland, al gaat het meestal te langzaam. Daarom kan men er tegen, dat de Ameri kanen thans de Engelse katoenindustrie een veeg uit de pan geven. Dat gebeurt in een rapport van een team uit de V. S., dat naar Engeland was gekomen om de ge noemde industrie, waarvan voor Engelands export zoveel afhangt en waar 260.000 men sen arbeid vinden, onder de loupe te nemen. Na meer dan vijftig rapporten over de be vindingen van Britse teams in Amerika, die er de productiviteit bestuderen, is dit het eerste commentaar van Amerikaanse zijde. Het doel was na te gaan op welke manier profijt was getrokken van de erva ringen door Britse experts in de V. S. op gedaan, en ook of er voor de Amerikanen in Engeland nog iets te leren viel. Dit laat ste bleek op twee ondergeschikte punten het geval te zijn. Voor het overige komt Lancashire er bekaaid af. De hoofd-aan- klacht luidt dat de leiding der industrie is aangetast door apathie, hetgeen zijn terug slag heeft op het personeel, dat de nodige aansporing mist om zijn taak te verrichten zoals de tijd eist. Een bekend verschijnsel is overigens de door de vroegere werkloosheid veroorzaak te beduchtheid van de vakbonden voor technische verbeteringen. Natuurlijk kent Lancashire ook voorbeel dige bedrijven, doch het zijn vooral de kleine fabrieken, waar men zich nog in de negentiende eeuw waant. De middelen, welke de Amerikanen aanbevelen, kunnen echter geenszins klakkeloos worden over genomen, omdat de structuur van de katoenindustrie in de V. S. 'sterk verschilt van die in Engeland. De Britse industrie stelt andere eisen, omdat zij in hoofdzaak kwaliteitsgoederen levert en geen massa artikel zoals Amerika. Daarom kan de industrie ook niet op één leest worden ge schoeid en dient een grote verscheidenheid gehandhaafd te worden. Het is een feit, dat de Engelse arbeider er weinig voor voelt, dat zijn bewegingen bij het hanteren van machines precies worden voorgeschreven. In Lancashire betwist men, dat de oude weefgetouwen verouderd zijn en dat alleen volledige automatisering uitkomst kan brengen. Zonder de bestaande technische verscheidenheid zou de Britse katoen nijverheid nooit de recente textielcrisis te boven gekomen zijn. De V.S. zijn door hun uniforme machines in het geheel niet in staat de fijne garens te maken, waarvoor Lancashire beroemd is. Bovendien, zo luidt het verweer, zijn de laatste jaren millioenen aan modernisering besteed, al geeft men toe, dat het niet genoeg is geweest. Volgens het rapport bezit het oude Lan cashire nog genoeg levenskracht om zich er op de een of andere manier doorheen te slaan. Misschien is dit na al de vernietigen de opmerkingen niet meer dan een beleefd heidsfrase. Een Engelse katoenindustrieel, pas terug uit de V. S., waar hij diep onder de indruk kwam van de geestdrift in de bedrijven en van de arbeidsmethoden, is het gloeiend met het rapport eens. Hij was van oordeel, dat Lancashire met zijn ouderwetse tech niek en zijn lusteloze atmosfeer nog slechts iets is om in een revue een mop over te tappen. Het verwijt, dat het rapport te veel gene raliseert, zal wel juist zijn en ook dat de twee weken, die de studiegroep in Engeland vertoefde, veel te kort was om een goed oordeel te vormen. Voor het overige heb ben vroegere Britse rapporten over de katoenindustrie reeds op verschillende euvels, welke het Amerikaanse rapport noemt, de vinger gelegd. Men hoopt daar om, dat het thans meer indruk maakt dan destijds. De Engelsen zijn inderdaad dank baar', dat hen, misschien op ietwat over dreven manier, de waarheid is verteld. Het tweede Kamerlid de heer Andries- sen (KVP) heeft aan de minister van Eco nomische Zaken de volgende vragen ge steld: Is het waar, dat de N.V. Staalwerken „De Maas" te Maastricht gedwongen geweest is 118 arbeiders te ontslaan, terwijl rijks diensten in hun bestekken dwingend voor schrijven het gebruik van Engelse buizen, een product dat ook door deze N.V. wordt vervaardigd? Indien deze vraag bevestigend moet wor den beantwoord, is de minister dan niet van oordeel, dat, èn omwille van de werk gelegenheid èn omwille van de belangen van de daarvoor in aanmerking komende Nederlandse industrieën, het dwingende voorschrift dient te vervallen en, bij ge lijke kwaliteit en prijs, tenminste de vrije keuze gelaten wordt tussen het buiten landse en het eigen product? Op het stationsemplacement bij Eysden is hedenmorgen een zware locomotief tegen een stilstaande personentrein gebotst. De ze trein moest om half acht naar Maas tricht vertrekken. Tengevolge van de he vige schok ontstond er een panische schrik onder de zich reeds in de trein bevindende reizigers. Vijf hunner werden gewond. De heer Van de Wal uit Eysden, die zijn neus been brak en mejuffrouw Habets uit Eys den, die een hersenschudding opliep, wa ren er het ernstigst aan toe. Zij zijn naar een ziekenhuis overgebracht. Met een kwartier vertraging kon de trein naar Maastricht vertrekken. De botsing is ontstaan doordat de wie len van de locomotief ondanks krachtig remmen doorslipten. ■BffllM plllliiiwB piPP MmSmÊÈk -■ - - MBm 'ma Twee kinderen in het Vondelpark te Amsterdam, stappend in de blanke sneeuw op Nieuwjaarsdag. Voor emigranten is thans een nieuwe regeling in werking getreden voor de over making van gelden uit eigen in Nederland achtergebleven vermogen en de besteding daarvan voor de aanschaffing van bedrijfsinventaris of van een montagewoning. Deze regeling geldt voor emigranten die na 31 December 1949 zijn vertrokken en die kunnen aantonen, dat zij het geld dan wel de goederen nodig hebben voor de zelf standige uitoefening van hun beroep of voor eigen huisvesting. Tot voor kort was het voor zelfstandige beroepsbeoefenaren alleen mogelijk bedrijfsinventaris tot een waarde van 8.000 gulden te laten overkomen of een bedrag van 1520 gulden te doen overmaken. Voorts kon men een montagewoning ter waarde van f 10.000 meenemen of laten nazenden. Thans kan deze categorie emigranten een keuze maken uit twee ruimere mogelijkheden. Deze emigranten kunnen thans voor de aanschaffing van dergelijke goederen een bepaald bedrag naar het land van vestiging laten overmaken, dan wel een zekere som in Nederland voor de aanschaffing van die goederen besteden en deze laten overko men. De keuze van deze laatste mogelijk-, heid biedt hun het voordeel, .dat zij boven-, dien recht .verkrijgen op transfer van eeid bepaald bedrag gedurende vier achtereen volgende jaren. Bij deze regeling wordt onderscheid ge maakt tussen zelfstandige beroepsbeoefe- Eén van de slachtoffertjes van de oorlog in Korea een weesje met zijn groot ste bezit, zojuist van de Kerstman gekre gen: een paar nieuwe, warme en water dichte laarsjes. Nog loopt hij op zijn oude sandalen. De laarzen zijn té mooi om zomaaraan te doen. VRIJDAG 2 JANUARI Rembrandt en Luxor: „Limelight", alle leeft., 6.30 en 9.15 uur. Palace: „Het barre noorden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mandy", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Fan faren der Liebe", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „Goudtransport", 14 jaar, 7 en 9.15 uur (tot en met Zaterdag). Minerva: „Wij gaan naar Monte Carlo", alle leeft., 8.15 uur. Frans Hals: „Met geheime instructies", alle leeft., 7 en 9.15 u. Nutsgebouw: Spiritualis tische Kring „Geestelijk leven", 8 uur. ZATERDAG 3 JANUARI Stadsschouwburg: „Engelen zonder vleu gels" (Het Vrije Toneel), 8.15 uur. Rembrandt en Luxor: „Limelight", alle leeft., 1. 3.45, 6.30 en 9.15 uur. Palace: „Het barre noor den", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Mandy", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Fanfaren der Liebe", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Goudtransport", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Wij gaan naar Monte Carlo", 2.30, 7 en 9.15 uur, alle leeft., Frans Hals: „Met geheime instructies", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. WASHINGTON (Reuter). Truman, de Amerikaanse president, heeft Woensdag medegedeeld, dat de kansen om tot vrede te komen en om de koude oorlog over de gehele wereld te eindigen, op het ogenblik groter zijn dan een jaar geleden. Truman legde deze verklaring af op een persconferentie in antwoord op een vraag. Aanvankelijk had hij geen voorspellingen willen doen Truman zeide, dat hij zijn mening over de vredeskansen had gezegd, omdat hij er zo over dacht en omdat hij alle feiten kende. De Franse president, Vincent Auriol, heeft in antwoord op Nieuwjaarsgroeten van het corps diplomatique de wens uitge sproken, dat verantwoordelijke staatslieden een bespreking van de grote vraagstukken, die de wereld verdelen, zullen beginnen. Deskundigen zouden vervolgens de bestu dering van bijzonderheden en het uitwer ken van plannen ter hand moeten nemen. Tenslotte zou bekend gemaakt moeten wor den of er overeenstemming bereikt is en zo ja welke voorwaarden bedongen waren. Wanneer cr geen overeenstemming bereikt, zou zijn, zouden de oorzaken hiervoor ook vermeld dienen te worden. De U.N.O. schijnt iedere dag iets meer af te wijken van de geest en de doelstellingen, die de stichters in uren van gevaar en hoop verenigden. De Franse president zag even wel tekenen van hoop in de pogingen om Europa te verenigen. In het conservatieve weekblad „Chal lenge" is een boodschap van de Britse pre mier Churchill gepubliceerd, waarin deze verklaarde, dat „men algemeen in de ge hele wereld van gevoelen is, dat het oor logsgevaar is afgenomen sedert in Groot- Brittannië de conservatieve regering aan het bewind is". Franco Generaal Franco noemde te Madrid het jaar 1952 het jaar van Spaanse triomfen op binnen- en buitenlands gebied, zoals het land sedert de zestiende eeuw niet meer had gekend. Landen, die nog slechts enige jaren geleden onze samenwerking tegen het communisme versmaadden, vragen die nu, zo zei hij. De op de N.V. Rotatiedrukkerij Voor burgwal te Amsterdam uit hoofde van de Wet Voorziening Perswezen rustende ver plichting tot het drukken van de dagbladen „Het Parool" en „De Volkskrant" en het zetten van „Trouw", alsmede de daaraan sedert April 1949 verbonden bewindvoering, zijn op 31 December geëindigd. De pers- raad zag geen aanleiding tot hernieuwing dezer verplichting. De aftredende bewind voerder, de heer W. H. van Baarle, zal op gezamenlijk verzoek van alle partijen fun geren als vertrouwensman met de bevoegd heid van bindend adviseur. Te Belgrado deed maarschalk Tito een beroep op het Joegoslavische volk om te geloven in blijvende vrede, ondanks onge regelde kwesties en koortsachtige herbe wapening. Het is noodzakelijk vast te ge loven, dat het gezonde verstand van die volken, die voor de wereld verantwoorde lijk zijn voor de handhaving van de vrede en vreedzame samenwerking, een nieuwe ramp zal voorkomen, aldus de maarschalk. ren, zowel gezinshoofden als alleenstaande personen, die geheel voor eigen rekening en risico werkzaam zijn of binnenkort zul len zijn, en tussen alle andere emigranten, geen zelfstandige berpepsoefenaren, die huisvesting van node hebben. Indien de emigranten de overmaking naar het land van vestiging van een-be drag ineens kiezen is deze overmaking voor beide groepen geslcld op maximaal de tegenwaarde van 15.000 gulden naar niet- dollarlanden of 9000 gulden naar dollar- landen. Bij de keuze van een bepaalde som voor de aanschaffing van goederen in Nederland geldt voor de emigranten van de eerste groep een gezamenlijk bedrag van 25.000 gulden voor bedrijfsinventaris en/of mon tagewoning (moniagewoning ter waarde van ten hoogste 15.000 gulden) en voor de emigranten behorend tot de tweede groep een bedrag van 15.000 gulden voor een montagewoning. Bovendien mogen de kosten van de ver pakking en van de vracht van deze goede ren tot de plaats van bestemming worden betaald in Nederland. De bedrijfsinventa ris en/of montagewoning moet van Neder lands fabrikaat zijn dan wel van Europees fabrikaat, dat in Nederland in de vrije han del is. Bij de keuze van deze tweede mogelijk- Voor liefhebbers van de sterrenhemel begint het nieuwe jaar goed: Ja nuari heeft een serie mooie voorstellingen voor ons in petto met aan het eind (de 29ste; daarover later meer) een totale maansver duistering. Het jaar 1953 biedt trouwens in totaal vijf eclipsen, het grootste aantal dat in één jaar kan voorko men. Het begint al onmid dellijk met de verschij ning van de Quadranti- den, een zwerm meteo ren waarvan er wel licht op de avonden van 2 en 3 Januari enkele te zien zullen zijn. Men moet ze zoeken aan de Noord-Noordoostelijke hemel, zeer laag boven de horizon (vrij uitzicht in die richting is dus een vereiste). Op die plek staat in oude ster renkaarten het sterren beeld Muurquüdrant af gebeeld. Het lijkt alsof de vallende sterren" van begin Januari daar ergens ontspringen. Om dat daar hun „vlucht- punt" (radiant) ligt. noemt men ze Quadran- tiden. Meteorieten, zoals men deze soort voorwerpen noemt, zijn kleine stuk jes steen, dikwijls rei zend in grote zwermen, langs vaste banen in het heelal, zodat hun komst zich doorgaans goed laat voorspellen. Zelf geven zij geen licht, maar zodra zo'n stukje steen in aanra king komt met de deel tjes lucht in de hoogste lagen van onze damp kring ontstaat er een lichtschijnsel. De enor me snelheid waarmee zo'n steentje onze at mosfeer binnenkomt (in het geval van de Qua- dranliden 46 kilometer per seconde) laat de luchtmoleculen geen ge legenheid om in hun ge heel uit te wijken. De aanstormende meteoriet, bombardeert hen in stukken en het schijnt dat deze molecuul-split sing oorzaak is van het soms felle lichtschijnsel van zo'n „vallende ster". De wrijving met de lucht, waardoor het steentje wordt verhit, kan niet, zoals vroeger wel werd geloofd, de oorzaak van het licht schijnsel zijn; het is nu eenmaal onmogelijk dat men een gloeiend steen tje van enkele millime ters ziet ophonderd kilometer afstand. Want de botsing van de meteoriet met de boven ste lagen van onze dampkring speelt zich minstens op deze hoogte af: dit is namelijk de dikte van de aardse dampkring. Over onze aarde zelf is ook nog iets bijzonders te melden: sinds van morgen zeven uur be weegt zij zich steeds verder van de zon af. Ongerust hoeft zich daarover niemand te maken: het komt later vanzelf weer in orde. Maar een feit is dat on ze planeet op dat tijdstip in haar „perihelium" stond. Dat betekent dat zij op dat ogenblik dat punt van haar baan be reikte' waar de afstand tot de zon het kleinst is (die afstand is immers niet altijd even groot: de aardbaan is geen cirkel doch een ellips). Voor ons, beivoners van het Noordelijke halfrond, brengt dit met zich mee dat wij ons in de win ter ruim vijf millioen ki lometer dichter bij de zon bevinden dan 's zo mers. hoe vreemd dat ook klinkt. Met het sei zoen heeft dit echter niets te maken. Het is iels soortgelijks als met twee mensen bij een brandend vuur: de een staat er een meter van daan maar met. zijn rug er naar toe. Hij voelt dus op zijn gezicht min der warmte dan iemand die twee meter van het vuur af staat doch met zijn gezicht naar de vlammen toe. En ons Noordelijke halfrond keert zich in de winter nu eenmaal van de zon af. Vandaar die kou. G. v. W. heid verkrijgen beide groepen van emi granten het recht gedurende vier achter eenvolgende jaren een bedrag naar het land van vestiging over te maken tot maximaal de tegenwaarde van 1000 gulden per jaar naar niet-dollarlanden of 600 gul- den per jaar naar dollarlanden. Deze over making kan pas beginnen één jaar na het vertrek, maar niet eerder dan met ingang van 1 Januari 1953. Ten aanzien van emi granten, die behoren tot de eerste groep en die van deze transfermogelijkheid geen of slechts ten dele gebruik maken, kan het bedrag van 25.000 gulden voor de aankoop van een bedrijfsinventaris en/of een mon tagewoning worden verhoogd met 1000 gul den voor elke 1000 gulden (resp. 600 gul den), die niet wordt overgemaakt. De overige emigranten gezinshoofden en alleenstaande personen konden tot voor kort twee keer 380 gulden per jaar laten overmaken. Thans kunnen deze emi granten eveneens aanspraak maken op het overmaken gedurende vier achtereenvol gende jaren van 1000 gulden per jaar naar niet-dollarlanden of 600 gulden per jaar naar dollarlanden. Zoals tot dusverre het geval was kunnen alle emigranten eigen inboedel, reisbagage en gereedschappeji medenemen. Er is een thans geheel verouderd werkwoord pratten dat in vorm en betekenis nauw verwant is met pra ten. Alle betekenissen van pratten zijn namelijk af te leiden van de grond betekenis: een geluid met de mond maken. Pratten is dus: pochen, bluffen, maar ook: mopperen, wrok koesteren en verder: zaniken, zeuren. Voor het woord prat zullen wij bij de eerste betekenis moeten aanknopen. Prat is: hoogmoedig, aanmatigend, trots, maar wordt ook aangetroffen in de zin van: verheven, fier. Vondel spreekt over „de pratte Koningen van Frankrijk." Wij gebrui ken het woord alleen nog in de uitdruk king: ergens prat op gaan voor: ergens trots op zijn, in min of meer ongunstige Michel Goroley, Visum voor Moskon Vertaling van Mr. J. Huijts Ad. Donker, Rotterdam. Michel Gordey is een Franse journalist die in het voorjaar van 1952 een twee- maandse reis door Rusland heeft mogen ma ken. Zelf van Witrussische afkomst, kon hij met mensen die daarvoor van hogerhand waren aangewezen in hun eigen taal spre ken; degenen die hij toevallig tegenkwam lieten, behalve in één geval, toch niets los. Gordey geeft een zo objectief mogelijk verslag van zijn reis; dat betekent vooral dat hij enerzijds niet verbloemt dat de Russen een diep wantrouwen tegen alles wat uit het westen komt is aangekweekt, en anderzijds duidelijk laat weten dat zij niet in het minst de indruk geven dat zij gebukt gaan onder het totalitaire régime. Zij voelen zich bij de bestaande toestanden zeer goed; daarop sluit ook aan, zegt Gordey. dat zij inderdaad geen enkele behoefte hebben om een oorlog te beginnen. Aan deze laatste constatering hecht hij grote betekenis, zonder zich af te vragen of het wel ooit is voorgekomen dat de bevol king van een geordende staat naar oorlog verlangde. Hij stelt zelf ook vast dat de Rus sen de westelijke regeringen voor zeer oorlogszuchtig houden, en bovendien menen dat de volken onderdruk worden; dan zou toch een oorlog, als die hoe dan ook uitbrak, terstond in een reuk van heiligheid staan. Met andere woorden, Gordey's conclusie dat er geen oorlogsgevaar in het Oosten is lijkt op de gronden, die hij er voor aanvoert, niet goed te rechtvaardigen. Een andere kwestie is, of men zijn reportage zelf met vrucht kan lezen: dat kan wel, niet omdat zijn oog of geest buitengewone kwaliteiten heeft, maar omdat het nuttig is te be seffen dat de Russen hun dagen geenszins in angst en armoede en verlangen naar een „bevrijding" slijten. S. M. Wat de wereld mij toonde door Per Host, uitgegeven door De Tijdstroom Lochem. Samuel D. Riddle, een rijke Amerikaan die een bijzonder groot liefhebber van paardenraces was, is onlangs gestorven. In zijn testament bepaalde hij dat 3.773.000 dollars waren bestemd voor het onderhoud van het graf van zijn racepaard, de beroemde ..Man O'War". Dit paard won destijds 20 van de 21 races, waarin het uitkwam. Deze over winningen leverden Riddle 750.000 dol lars op. Het paard stierf in 1947 in de leeftijd van 30 jaar. Zijn nakomeling schap wón in de periodedat ..Man O'War" leefde, niet minder dan 5 mil lioen dollars. Toen het paard in 1947 stierf, werd het lichaam gebalsemd, en begraven in een speciaal gemaakte eikenhouten kist, geel en xoit gekleurd, de kleuren waaronder het paard in de races liep. Een enorm stèndbeeld werd voor het paard opgericht in het Ken tucky-park te Borlinggreen, waar het werd getraind. De 21 erfgenamen van Samuel D. Riddle zijn van plan om het er niet bij te laten zitten. In het testa ment staat verder, dat Riddle 1000 dol lars naliet aan ieder van zijn 9 bedien- dien en 500.000 dollars voor een nieuw ziekenhuis. De Noorse geleerde Per Host vertelt in zijn boek „Wat de wereld mij toonde" op een voudige en onopgesmukte wijze over een wel heel interessante periode van zijn avontuur lijk leven. De robbentochten, die hij maakte naar de IJszee, zijn expedities naar de Cuno en Choco-Indianen en zijn weten schappelijke onderzoekingen in de na tuurreservaten van Florida leveren hem de stof voor vele boeiende bladzijden, die de lezer telkens verrassen met het resultaat van zijn ondervindingen, een resultaat, dat ons Per Host doet kennen als een even moe dig als bescheiden man. Host is geen ka mergeleerde en dat zal wel de reden zijn waarom hij zo enthousiast en meeslepend schrijft, over mensen en dieren in omstan digheden, die cr.s vreemd zouden blijven als hij er ons niet vertrouwd mee maakte. Hij doet dat zo eerlijk en met zo'n vaardige pen, dat hij geen moment uw aandacht verspeelt. Hij gaat uit van de onbekendheid van de lezer met zijn onderwerpen en hij licht hem voor zonder opsmuk of verheffing van zijn persoon. Zijn boek is voorts verlucht met vele fraaie foto's, die het tot een begerens waardig bezit maken. Jammer, dat de ver taling niet bepaald vlekkeloos is qua stijl. Fr. Verhoging der straffen ger e quire er d Bestuursleden, geldschieters en croupiers van de amusementsvereniging „Casino Hamdorff" te Laren, totaal dertien perso nen, hebben terecht gestaan voor het Am sterdams gerechtshof, omdat de officier van Justitie bij de rechtbank hoger beroep had aangetekend. Hun werd ten laste ge legd, dat zij het publiek in de gelegenheid hebben gesteld deel te nemen aan hazard spel. Een der leiders van deze amuse mentsvereniging. de 48-jarige Belg H. J. C. heeft reeds 17 December in hoger beroep terecht gestaan, zodat het hof in deze zaak reeds uitspraak heeft gedaan. De Belg, die overal in Europa speelbanken organiseert, werd conform het rechtbankvonnis ver oordeeld tot f1000 boete. In zijn requisitoir tegen de andere ver dachten zei de procureur-generaal, dat de vereniging „een dekmantel was voor het bij de wet verboden hazardspel". Wegens medeplichtigheid aan het uitoefenen van hazardspel en het publiek gelegenheid ge ven daaraan deel te nemen vroeg hij zwaardere straffen dan hun door de recht bank in eerste instantie waren opgelegd. In plaats van f250 boete eiste hij tegen de voorzitter S. J. van L. S. uit Den Haag, tegen de secretaris-penningmeester, de ac countant G. J. J. S. uit Den Haag, en te gen de kassier, de manufacturier M. L. W. B. uit Amsterdam, ieder 1 maand voor waardelijk met f 500 boete. Voorts vroeg hij verbeurdverklaring van het aangetrof fen kasgeld (ruim f 17.000) en van het spelmateriaal. Twee geldschieters van de speelclubs, E. W. en mevrouw J. B., lieten verstek gaan. Zij werden door de rechtbank ieder tot f 250 boete veroordeeld. Volgens de procureur-generaal hadden deze twee geldschieters het grootste deel van de winst opgestreken. Daarom vroeg mij veroordeling tof f5.000 boete'. Nederlands vrachtschip hij Amerika in moeilijkheden HAMBURG, (Reuter/ANP) Sedert 21 December wordt het 6.367 ton metende Duitse motorschip „Melanie Schulte" ver mist. Het was op weg van Narvik naar Mobile in Amerika. De rederij, Schulte en Bruns Scheep vaartcompagnie te Emden, heeft meege deeld, dat het schip een bemanning van 36 koppen aan boord had. Het vervoerde een lading erts. De „Melanie Schulte" had opdracht van de rederij om zich om de andere dag via de radio te melden. In het laatst ontvangen bericht dat van 21 December, meldde de „Melanie Schulte", dat het weer slechter werd. Het schip bevond zich toen 90 mij len ten Westen van de Hebriden. „Hydra" in sneeuwstorm NEW YORK, (Reuter) Het Neder landse vrachtschip „Hydra", dat 3918 ton meet, is op 110 mijl ten Zuidoosten van Kaap Hatteras aan de Amerikaanse Oost kust in moeilijkheden gekomen door een defect aan de schroefas. Er woedde daar een sneeuwstorm, maar de „Hydra" ver keerde niet in gevaar. Uit New York is de sleepboot „Eugenia M. Morgan" naar de „Hydra" onderweg gegaan. Het is de bedoeling de „Hydra" naar Newport News in Virginia te slepen. De „Hydra" behoort aan de Koninklijke Nederlandse Stoombootmij. t'e Amsterdam. De „Conifer", een vaartuig van de Ame rikaanse kustwacht, is inmiddels bij het Nederlandse schip aangekomen. Er is geen lijn aan boord van de „Hydra" overge bracht, daar het schip niet in gevaar ver keert. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 2 Januarij 1853 PARIJS. Een nog jeugdige, hier gevestigde leeraar in de wiskundige wetenschappen, de heer Geniller. heeft van hooger hand last gekregen, zich uit Frankrijk te verwijderen. Hem is slechts één dag tijd gelaten zich voor de reis uitterusten.^ Hij staat bekend als een warm voorstander der republikeinsche beginselen en heeft de laatste jaren eene staatkundige vermaardheid gekre gen doer zijne talenten en welbe spraaktheid. Niet zonder hartstogtelijk- heid heeft hij, daartoe onlangs op het ministerie van politie geroepen zijnde, geweigerd eene verklaring te onder teekenen. waarbij hij afstand deed van alle deelneming aan staatkundige aan gelegenheden. Hij is daarop, na tot voorzigtigheid te zijn aangespoord, heengezonden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5