„Geen reëel sluitende begroting voor de gemeente Bloemendaal" Kort en bondig J Huis vol mysterie Clowntje Rick Heemstede Lisse Haarlemmermeer Drukke nieuwjaarsdag voor reiniging Acht leden Sportraad voorgedragen Inzameling voor de Stille Armen Amsterdamse Beurs VRIJDAG 2 JANUARI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURANT 8 Tekort weggewerkt dank zü voordelige saldi van vorige jaren Socialistische studenten confereren in Bentveld Nutsspaarbank Voor de kinderen De heer DBeets zal raad voorzitten Rioleringswerkzaamheden in de Nagtzaamstraat Opbrengst 16 mille FEUILLETON door Jane England id „Hoewel ook voor 1953 wederom een sluitende begroting: is kunnen worden verkre gen, spijt het ons, dat hier helaas niet van een reëel sluitende begroting kan worden gesproken", aldus delen B. en W. van Bloemendaal ln hun toelichting op de gemeente begroting 1953 aan de leden van de gemeenteraad mee. De gewone dienst toch is, daar practisch geen andere oplossing mogelijk bleek, sluitend gemaakt door tot een bedrag van f 165.000 over de voordelige saldi van vorige jaren te beschikken. Aan vankelijk was er derhalve tot dat bedrag een tekort op de gewone dienst. Dit tekort is ontstaan doordat de kosten van „Openbare Werken", van „Onderwijs" en van „Maatschappelijke Zorg", om slechts de belangrijkste te noemen, steeds zwaarder op het budget drukken. Si De posten toch, aldus vervolgen B. en W. waarover de bemoeiingen van de dienst „Openbare Werken" zich uitstrekken, zijn, wegens hogere kosten van de straatver lichting, onderhoud van wegen en voet paden, plantsoenen, gemeentereiniging, enz. in totaal rond f 132.000.hoger ge raamd dan het vorige jaar. De uitgaven betreffende het onderwijs zijn per saldo rond f 80.000.hoger uit getrokken, als gevolg van verhoging der wettelijke bijdrage aan andere gemeenten in de kosten van het Openbaar Voorbe reidend-, Hoger- en Middelbaar onderwijs, van toeneming van het leerlingenaantal, weder aanstelling van boventallige onder wijzers, verhoging van het subsidie voor het bijzonder kleuteronderwijs, stijging van de uitgaven voor het Nijverheidson derwijs en schoolbouw. De kosten van Maaschappelijke Zorg zijn rond f 27.000.hoger gesteld hoofd zakelijk wegens stijging van de verpleeg- kosten voor geesteszieken en grotere uit gaven voor onderstand aan behoeftigen. Tegenover dit accres der gewone uitga gaven staat geen voldoende stijging van de gewone inkomsten. Daarom is voor 1953 over een gedeelte van de voordelige saldi van vorige jaren beschikt. Meevallers van vorige jaren Het tekort van f 165.000.zou nog meer hebben bedragen, indien B. en W. door meevallers van vorige dienstjaren, in to taal bedragende f 1.767.831.niet in staat zouden zijn geweest aan de raad voor te stellen hiervan in totaal een be drag van rond f 1.018.054.aan te wenden tot dekking van de kosten van diverse ka pitaalsobjecten, waaronder raadhuisbouw. Hierdoor wordt n.l. aan afschrijvingen bespaard een bedrag van f 30.607. waarmede anders de gewone dienst had moeten worden belast. Te zijner tijd zal nog tot een bedrag van f 990.500.behoren te worden geleend ten behoeve van de financiering van enkele objecten. Voorzichtig financieel beheer geboden Het feit, dat slechts een sluitende begro ting is kunnen worden verkregen door tot een bedrag van f 165.000 over de voordelige saldi van vorige dienstjaren te beschikken de laatste aan 1953 voorafgaande be groting, welke met een tekort sloot, be trof het dienstjaar 1947 moge tevens een waarschuwing zijn, dat voortaan, meer nog dan in voorgaande jaren, een zeer voorzichtige financiële politiek dient te worden gevoerd. Voortgaan met te leven op een voet, waarbij de uitgaven de in komsten overtreffen, is niet mogelijk. Wel hebben de jaren 1948 tot en met 1951 belangrijke meevallers te zien ge geven en al ook het dienstjaar 1952 nog wel met een voordelig saldo sluiten, maar, tenzij de vooruitzichten zich zeer sterk mochten wijzigen, zal de raad er rekening mede moeten houden, dat deze gunstige na-oorlogse periode als afgesloten moet worden beschouwd. De opbrengsten der rijksmiddelen lopen terug. Bij verdere doorzetting van dit proces zal zulks ook een terugslag hebben op de inkomsten van het Gemeentefonds. Met uitzondering van de bouw van een nieuw raadhuis waarvan de uitvoering het eerst en het meest dringend nodig zal zijn met het oog op de onhoudbare toe stand wat ruimte, enz. in het bestaande gebouw betreft zal de raad zich voortaan ook terdege rekenschap moeten geven van de financiële gevolgen, welke uit het vo teren van nieuwe credieten zullen voort vloeien. Dit geldt in het bijzonder voor die credieten ten laste van de kopitaaldienst, welke betrekking hebben op objecten, die geen inkomsten afwerpen, daar het juist deze credieten ijn, waardoor, tengevolge van rente en afschrijving in volgende ja ren de gewone dienst steeds zwaarder wordt belast. Financiële verhouding en toekomstplannen In normale omstandigheden kan het gemeentebestuur zijn beleid op lange ter mijn overzien en dit afstemmen op de as pecten van een meerjarige toekomst periode. Dit is op het ogenblik, nu nog geen nieuwe definitieve financiële-ver- houdingsregeling tussen het rijk en de gemeenten is tot stand gekomen, prac tisch onmogelijk. De minister van Binnenlandse Zaken heeft onlangs medegedeeld, dat de mid delen van het gemeentefonds toelaten het percentage der voorlopige uitkeringen uit dit fonds zo nodig hoger te stellen dan 145 van de grondbasis, doch dat de Commissie-Oud voor 1953 en volgende jaren thans een nieuwe regeling voor de financiële verhouding heett ontworpen, waaruit wellicht enige verschuiving in de verdeling van de middelen uit het fonds zal voortvloeien. Daarom heeft de minister B. en W. verzocht bij de raming van de uitkeringen uit het gemeentefonds voor 1953 voorshands uit te gaan van de be staande noodregeling, door, evenals voor 1952, een percentage van 145 aan te houden. Hoe de nieuwe regeling er uiteindelijk zal uitzien, is niet bekend. Wil zij voor Bloemendaal echter effect sorteren, dan zullen hogere uitkeringen uit het Gemeen tefonds en (of) verruiming van het plaat selijk belastinggebied nodig zijn, opdat meer armslag wordt verkregen teneinde het steeds toenemende accres der gewone uitgaven te kunnen bestrijden. Zoals de toestand thans is, wordt de ontplooiïngs- mogelijkheid der gemeente ten zeerste ge remd. U itbreidingsplan Bloemendaal aan Zee Het partiële uitbreidingsplan „Bloemen daal aan Zee" is bij besluit van 17 Dec. j.l. voorzover betreft het plan in onder delen, door Gedeputeerde Staten goedge keurd. Daarom zullen door B. en W. de nodige stappen worden gedaan om de uitvoering van bedoeld plan te bespoedigen. Met betrekking tot plannen inzake wo ningbouw, merken B. en W. op, dat een rapport bijna gereed is en daarom spoe dig bij de raad zal worden ingediend. Vijfsprong te Aerdenhout Wat de noodzakelijke verbetering van de Vijfsprong te Aerdenhout betreft, delen B. en W. mede, dat deze verbetering op het ogenblik in voorbereiding is. Voor bijdragen in het schoolgeld voor Bloemendaalse leerlingen, die een inrich ting voor Middelbaar- en Voorbereidend Hoger Onderwijs bezoeken het betreft hier het Kennemer Lyceum en soortgelijke onderwijsinrichtingen is op de ontwerp begroting een bedrag van f 40 per leerling uitgetrokken. Wegens de gemeente-financiën, achten B. en W. een hogere bijdrag thans niet verantwoord. Omtrent de aankoop van grond voor aanleg van sportvelden te Aerdenhout kunnen B. en W. tenslotte nog mededelen, dat op het ogenblik terzake door hen on derhandelingen worden gevoerd. Nieuwe subsidies Voorgesteld wordt de volgende nieuwe subsidies beschikbaar te stellen: f 101 voor de Ned. Ver. tot Rheumathiekbestrij- ding; f 25 voor vereniging „Simavi"; f 260 voor kinderhygiëne in Noordholland; f 1200 voor afdeling Bloemendaal van „Het Witte Kruis" en f 25 voor de Bond van Natuurbéschermingswachten. Voor de Haarlemse Orkest-Vereniging is een bedrag van f 2.500 uitgetrokken. B. en W. merken op, dat een andere regeling gevraagd is. Bedrijven De baten van het Waterbedrijf bedragen f 145.232 en de lasten f 130.232, zodat er een voordelig slot van f 15.000 geraamd wordt. De baten van het Gasbedrijf worden geraamd op f 409.053, de lasten f 394.053 en het voordelig slot op f 15.000. Bouw nieuw raadhuis Als opbrengst van de verkoop van het tegenwoordige raadhuis is een bedrag van t 100.000 uitgetrokken. De kosten van de bouw van een raad huis worden geraamd op f 739.511. Ter toelichting delen B. en W. mee, dat ten laste van het dienstjaar 1950 voor aankoop van „Bloemenheuvel" is uitgegeven 116.489 gulden. Hierop is in de volgende jaren afgeschreven f 5.833. De uitgaven voor de bouw worden geraamd op f 739.511. De kosten zullen ineens uit eigen middelen van de gemeente worden gedekt. Nieuwe auto brandweer Ter vervanging van de tegenwoordige auto van de Bloemendaalse brandweer, die niet meer economisch in het gebruik is, zal het volgens B. en W. nodig zijn over te gaan tot aankoop van een nieuwe auto, gemonteerd met een magirusladder, ge- reedschaps- en lampenkast t.b.v. de straat verlichting. De kosten worden geraamd op f 21.000. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: J. Wiersema—Haitsma, d.; S. G. BaruchJonkergouw, 2d.; A. Chr. KokNuijten, d.; G. H. KleinmanSchoo, z.; J. F. van BoeschotenBuijtendorp, z. ONDERTROUWD: P. Eshuis en J. W. Steenhuizen; H. F. Pronker en I. Chr. van Leeuwen; Th. G. M. van Rijswijck en M. Th. de Rijk. GEHUWD: J. G. A. Bakker en C. G. van der Wolff; H. Tusenius en M. P. van Tom- putte. OVERLEDEN: Wed. J. W. v. d. Bunt— Beeliën, 87 j.; G. Maassen v. d. Brink. 83 j.; A. Stad. 43 j.; F. A. Revalk, 53 j..; W. F. Lui- ting, 83 j.; E. van WaasdijkFikke, 88 j.; P. Smits, 72 j.; A. Raedt—Boerlage, 86 j. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. de Jong en J. A. Versluijs; A. A. Th. van Rhijn en J. H. Hoo- gendijk. GETROUWD: P. H. D. van Woerkom en E. M. Tesser; B. F. M. Grapperhaus en E. A. M. Stuijt. GEBOREN: Bernardus Johannes, z. van B. J. van Opstal en M. H. M. Demmers; Ar nold Jan, z. van A. Goosscns en M. F. van Zijtveld; Johannes Antonius Gerardus Ma ria. z. van C. J. Pijpers en M. J. H.v. Lierop; Leo Adriaan. z. van L. H. van Veld- huijsen en H. A. Vreeken; Maria Margare- tha, d. van C. M. van Doorn en M. C. Derks; Bernardus Christiaan Petrus, z. van B. Hoogenstein en C. Castien; Johanna Anto- nia. d. van A. J. Zieltjens en M. E. M. van Breemen. ,r OVERLEDEN: Wed. Th. R. Vermeulen— Janssen. 72 j.; J. H. F. Sollewijn Gelpke, 56 j,; M. H. van der Burgt—Bolkestein, 56 j.; Wed. J. de Smalen—Baaij, 79 j.; W. E. Keu- lemans—de Jong, 42 j.: Z. Kraaijenoord. 34 i Wed. A. E. E. H. NorelHuijskes. 67 j.; W. G. Bouman. 80 j.: M. J. Duisterhof, 80 j.; Mej. E. J. Koning, 69 j. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelia Elisabeth, d. van G. Muller en P. E. v. d. Zaal; Wilhelmina Ma ria, d. van N. Geelings en M. Th. de Groot; Petrus Jozeph Maria, z. van H. Oude Veld huis en M. G. Kistenmaker; Petrus Johannes Jozeph, z. van C. J. Ruijgrok en G. J. de Groot; Arnold Piet, z. van H. Wassenaar en D. M. Veeleus. ONDERTROUWD: A. Geerhngs en J. A. van Dril; J. G. van Graas en M. Th. A. v. d. Zwet. GETROUWD: A. Wildenburg en J. O. Beiik; J. H. Tamboer en A. K. Brak; P. H. Bakker en F. C. Akerboom. OVERLEDEN: Bernardus Wilhelmus Ha- geman, wed. van M. C. Faas, oud 78 j.; Jo hanna Loise Emelie Hornung, wed. van R. Th. Guischerit, oud 66 j. VEEMARKT LEIDEN LEIDEN, 2 Januari. Ter veemarkt wa ren heden aangevoerd: mekkoeien 25; vette koeien 130; vare koeien 105; vette kalveren 32; nuchtere kalveren 88; vette schapen 200; vette lammeren 762; varkens (zeugen) 8; geiten 6; totaal 1355. Notering: melkkoeien 8501175; vette koeien 825—1125; schoongewicht 220—290; vare koeien 550—850; vaarzen 650950; pin ken 375—580; vette kalveren 230—350; levend 220260; nuchtere kalveren (sl.) 4060; le vend 120—145; vette schapen 90—115; vette lammeren 70—90; geiten 15—35. Handel: voor melkkoeien, vette en vare koeien vlot, voor vaarzen, pinken, vette en nuchtere kalveren goed, voor schapen, lam meren en geiten matig. Kaasmarkt Goudse extra kwaliteit tot 241; Goudse 2de kwaliteit 230234. Aangevoerde par tijen 32. Handel lui. Afrikaanse problemen aan de orde Vanavond begint in het conferentie-oord van de Arbeidersgemeenschap der Wood- brookers te Bentveld een aan Afrikaanse problemen gewijde conferentie, die wordt georganiseerd door de Democratisch-socia- listische studentenvereniging „Politeia" en de International Union of socialist youth. De openingsrede wordt uilgesproken door ir. H. Vos. Van de overige sprekers noemen wij John Dugdale M.P. over politieke pro blemen, André Kobben over sociale vraag stukken, de heer Fenner Brockway M.P. over economische problemen, de heer Koinange zal Kenya behandelen, de secre taris van het Belgische vakverbond, de heer Alain Savory, Noord-Afrika. De conferentie wordt Donderdagavond 8 Januari besloten met een toespraak door de heer Dioppe van de SFIO, de Franse socialistische partij, over „L'Afrique noire". In de maand December werd bij de Nuts spaarbank ingelegd een bedrag van ƒ776.818 (v. j. ƒ561.918) en terugbetaald een be drag van 801.383 (v. j. ƒ770.455). In deze maand met zijn vele feestdagen werd dus per saldo 24.564 meer terug betaald dan ingelegd, tegenover een nega tief saldo van ƒ208.536 in December 1951. Gedurende het gehele jaar 1952 werd ƒ572.158 meer ingelegd dan terugbetaald, tegenover een negatief saldo in 1951 van 1.166.515, hetgeen een zeer verheugende vooruitgang mag worden genoemd. Aan inleggersrente werd over 1952 een bedrag van 521.548 bijgeschreven, waar door het totaal spaartegoed op 31 Decem ber 1952 een bedrag van 24.929.123 be reikte. In het afgelopen jaar werden 4875 nieuwe spaarders ingeschreven en 973 spaardertjes aan de jeugdspaarbank. Het totaal aantal inleggers bij de Nutsspaarbank bedroeg hierdoor op 31 December 1952: 65.690. Gistermiddag omstreeks half vijf wer den vijfenveertig leden van het personeel van de gemeentelijke reiniging opgeroepen om te trachten de gladheid in de Haarlem se straten te bestrijden. In totaal trokken dertien strooi-auto's er op uit, die tezamen met tachtig kubieke meter pekel en zand de strijd tegen de verraderlijke sneeuw aanbonden. Allereerst werden de hoofdstraten sneeuwvrij gemaakt, maar toen men hoor de, dat op vele plaatsen in de stad de we gen en pleinen vrijwel onbegaanbaar wa ren besloot men de meeste straten in de route op te nemen. De gehele avond zijn de mannen onaf gebroken in de weer geweest en het ver heugende resultaat was, dat het verkeer in de stad vrijwel geen moeilijkheden meer ondervond. Ook de rijwielpaden in de Haarlemmerhout kregen een goede beurt. Vanmorgen trokken vijfendertig sneeuw ruimers er op uit om te zorgen, dat van avond de wielrijders naar Heemstede zon der al te veel moeilijkheden hun huis kun nen bereiken. Men werkt dus bij de gemeentelijke rei niging vooral in deze sneeuwperiode met man en macht en bij het eerste sneeuw vlokje dat argeloos is neergedwarreld springen de ruimers in de auto's om er ogenblikkelijk zand over te strooien. Rick keek bedremmeld zijn muts achterna. Die ben je kwijt, Rick!", zei Bunkie. „Ik geloof het ook", zei Rick. „Kijk, hij waait zo ver weg, dat we 'm zeker niet meer terugvinden. Hij komt daarginds ergens in het bos terecht, en daar is-ie niet op te zoeken!" Ja, dat was nou 'n lelijk geval. Die muts kon hij wel opgeven. Oom, Tripje had het ook gezien. „Ik geloof, dat we een andere muts voor je zullen moeten kopen", zei hij. „Maar zolang weet ik er wel iets op. Hier is mijn zakdoek; kijk, daar maak ik vier knopen in, zoen nu kun je 'm op je hoofd zetten. Nu is het tenminste zoiets als 'n muts, zie je?" Dat was het ook. Rick zette de zakdoek op zijn hoofd; nu kon hij tenminste geen kou vatten in de wind. Toen was het tijd geworden, om weer eens van de berg af te dalen. Rick keek nog eens naar beneden over de bomen, maar zijn muts was nergens meer te zien. Nee» die was hij wel kwijt. „Kom, jongens, we gaan weer naar beneden", zei oom Tripje. Achter elkaar begonnen ze weer het steile pad af te lopen, op 'n rijtje. „Voorzichtig, jongens, kalmpjes aan en je goed vasthouden!", waarschuwde oom Tripje. D. Beets A. v. d. Aart De heren A. van der Aart, D. Beets, A. J. Fortgcns, L. Roozekrans, D. A. J. Spek, H. Stapel en H. W. van Turnhout zijn door hel College van Burgemeester en Wethou ders in Haarlem voorgedragen tot benoe ming als lid van de Haarlemse Sportraad in afwachting van de benoeming van de overige leden om voorbereidende werk zaamheden te verrichten voor de Sport raad, waarvoor de gemeenteraad enige weken geleden de verordening goedkeurde. Het laat zich aanzien dat de benoeming van de meeste leden er van geruime tijd zal vorderen, gezien het grote aantal tak ken van sport waar van vertegenwoordi gers moeten worden aangewezen. Terwijl bovendien nog over leg zal moeten plaats hebben tussen ver schillende organisa ties die slechts één lid zullen kunnen af vaardigen. Genoem de heren hebben al len reeds deel uitge maakt van de com missie van voorberei ding. Allen hebben reeds toegezegd het lidmaatschap van de Sportraad te zullen aanvaarden. Naar wij vernemen is het de bedoeling de heer D. Beets voor te dragen als voor zitter van de Sportraad en de heer A. van der Aart als vice-voorzitter. De heer Beets (representatief lid) is leraar in de lichamelijke opvoeding in Haarlem en voorzit ter van de Koninklij ke Nederlandse Honk_ balbond, en de heer Van der Aart is voor zitter van de afdeling Haarlem van de Ko ninklijke Nederland se Voetbal Bond en zal die vertegenwoor digen. De heer Spek is in de Sportraad vertegenwoordiger van de gemeenteraad. De heer Van Turn hout zal als vertegen woordiger van het district Haarlem van de Nederlandse Rooms-Katholieke Sport bond fitting hebben, terwijl de heer H. Stapel dat zal zijn van de afdeling Haar lem van de Nederlandse Culturele Sport bond. De heer Fortgens treedt op als vertegen woordiger van de Kennemer Turnkring en de heer L. Roozekrans als vertegenwoor diger van het Haarlems Bureau voor Medi sche Sportkeuring. Als representatief lid wordt voorts voorgedragen voor benoeming de heer D. Heijmans, die arts is in Haar lem. Ook de heer Beets heeft zitting in de Sportraad als iemand die zo staat in de verordening omschreven bij uitstek ge schikt kan worden geacht de sportbeoefe ning in Haarlem te bevorderen. Voor het vernieuwen van de riolering in de Nagtzaamstraat, het Nagtzaamplein en in gedeelten van de aansluitende straten vragen B. en W. de gemeenteraad een be drag van f 123.300 beschikbaar te stellen. Teneinde het verkeer zo weinig moge lijk te hinderen achten B. en W. het ge wenst, dat met de werkzaamheden wordt begonnen na afloop van de bloementen toonstelling Flora, die van 15 Maart tot 15 Mei 1953 in Heemstede wordt gehou den. Het is noodzakelijk, dat na het gereed komen van dit gedeelte van het werk nog enige maanden wordt gewacht, alvorens met het vernieuwen van de bestrating te beginnen. Dit is eveneens geschied in de Velserstraat, de Zijlvest en de Kinderhuis- vest. Met het vernieuwen van de bestra ting in de Nagtzaamstraat en op het Nagt zaamplein zal mitsdien niet voor 1954 kun nen worden begonnen, omdat eerst dan kan worden aangenomen, dat de rioolsleu ven behoorlijk zijn ingereden. Met het aanbrengen van de nieuwe riolering, welke zodanig is ontworpen, dat zij in het toe komstige rioleringsplan van Haarlem zal passen, is naar raming gemoeid een bedrag van f 126.300. De uitvoering van het werk zal ongeveer vijf maanden in beslag ne men. Door een misverstand is in ons blad van Woensdag een foutieve indruk gevestigd omtrent het totaalbedrag van de inzame ling voor de Stille Armen. In de bijdragen die als „Ontvangen door het Comité" stonden vermeld waren na melijk de bij ons blad gestorte bedragen reeds opgenomen. Er is dus dit jaar in totaal ruim zestien duizend gulden binnen gekomen, waarvan f 11.933,62 bij Haarlems Dagblad/Oprechte Haarlemsche Courant. BINNENLAND De vyf personen, die zich in Tanger in hechtenis bevonden, verdacht van zee roverij in de Middellandse Zee, in het bij zonder van de overval op de „Combinatie", zijn naar Marseille overgebracht, het zijn de Nederlanders Engelsman, Van Delden en Berghuis, de Australiër Townsend en de Siciliaan Di Falco. De commandant der mariniers op Aruba, kapitein J. Dourlein, zal op 16 Ja nuari overgeplaatst worden naar Curagao. In zijn plaats zal als militair commandant op Aruba optreden majoor P. van Velzen. De Arubaanse burgerij heeft pogingen onder nomen om kapitein Dourlein voor Aruba te behouden. Het gerechtshof te Arnhem heeft een landbouwer te Voorst en een aannemer te Ernst veroordeeld tot f300 boete wegens het bouwen van een boerderij zonder vergun ning, in plaats van een landbouwschuur waarvoor zij wel een vergunning hadden. De economische politierechter te Zutphen had de landbouwer bovendien gelast binnen een maand de boerderij af te breken. Het hof achtte dit echter economisch niet ver antwoord. De technische installatie van een ïjs- revue, die gistermiddag in de Rotterdamse Ahoyhal zou beginnen bleek dermate on klaar, dat onmiddellijk na het in werking stellen ervan het hele gebouw zich met gas vulde. De première van de revue is toen maar uitgesteld tot Zaterdag. Tengevolge van kortsluiting is gister avond brand uitgebroken in de woning van de heer M. Tesselaar aan de Dorpsstraat te V/armenhuizen bij Alkmaar. Drie jonge kin deren, die in bed lagen, konden met moeite gered worden. De brandweer slaagde er in de brand tot het woonhuis en de aangren zende schuitenmakerij te beperken. Huis en inboedel gingen verloren, benevens enkele machines van de schuitenmakerij, \erzeke- ring dekt de schade gedeeltelijk. De directeur van het telefoondistrict te Arnhem, ir. Th. S. ten Doesschate, is in ge lijke functie benoemd te Amsterdam. De opperbevelhebber van het Kanaal commando de Britse admiraal Sir John H. Edelsten, zal een bezoek brengen aan Ne derland en België voor besprekingen met marine-autoriteiten in deze landen. Sir John Edelsten arriveert op 5 Januari in Den Haag. Op 6 Januari zal hij een bezoek brengen aan de marinebasis in Den Helder, 's Avonds vertrekt hij naar Brussel. In Heerenveen hebben baldadige jon gens Oudejaarsavond „gevierd" door bran dende autobanden op de hoofdverkeersweg te leggen en bruggen te barricaderen met handkarren. Auto's die door deze versper ringen niet verder konden, werden bescha digd. De poltie, die deze manier van oude jaarsavond-viering niet kon waarderen, moest handelend optreden,, waarbij vele bel hamels klappen opliepen. HAARLEM EN OMGEVING Met ingang van 1 Januari is benoemd tot inspecteur van politie te Haarlem de heer M. van Steendelaar. administratief amb tenaar bij de politie te Hilversum. De maandelijkse vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal wordt niet op de derde, maar op de tweede Donderdag van Januari gehouden en wel op 8 Januari. Dan worden ook behandeld de punten die op 18 December zijn aangehouden. Verder zal de raad worden opgeroepen voor de be handeling van de gemeentebegroting 1953 op Donderdag 22 Januari. Voor de Plaatselijke Raad Haarlem van de Nationale Vrouwenraad van Nederland zal mevrouw E. J. WilzenBruins, consu lente van de Nederlandse Spaarraad, op Don derdag 8 Januari in restaurant Brinkmann spreken over „Problemen rondom hét ge zinsbudget". Zondagavond zal Rev. G. Brucks uit Canada, thans leraar aan het Nedei-lands Bij bel Instituut te Doorn, in de Zuiderkapel aan-de Zuiderstraat spreken over zijn reis die hij als vertegenwoordiger van de Euro pese Evangelische Zending heeft gemaakt. Op Woensdag 7 Januari houdt de Ne derlandse Christelijke Blindenbond een Con tact-avond in de Wilhelminakerk, Gedempte Oude Gracht. De film „Uit het lichtloze land" laat u zien hoe blinde kinderen wor den opgevoed en onderwezen; hoe blinden in een werkinrichting hun brood kunnen ver dienen en hoe de geleidehonden worden afgericht. Verder wordt een demonstratie gegeven van het brailleschrift. Het Haar lemse Christelijke Mannenkoor en een solist met orgelbegeleiding verlenen hun mede werking. „We begrijpen elkaar dus goed, niet waar?", zei mevrouw Fincham. „Er zal hier heel wat moeten gebeuren. Er zal b.v. gereorganiseerd moeten worden. Misschien kunnen er nieuwe meiden komen, als ze te vinden zijn. Degene, die ik thans in dienst heb, zijn te oud geworden. Ik heb veel verdragen, aangezien niemand me aan nieuwe gedienstigen hielp, heel veel ver dragen Ze zuchtte even diep. Na enig zwijgen zei Constance langzaam: „Toen u tegen me zei, dat ik in meneer Phipps' huis goed moest rondkijken, wilde u toch niet zeg gen, dat u verdenking tegen hem koestert?" „Ik verdenk iedereen, iedereen", ant woordde mevrouw Fincham. „Iedereen, behalve Bagnet.. Nee, Bagnet niet. Hèm vertrouw ik". Ze keek de kamer rond. „Kijk maar", zei ze, „overal ligt dik stof. Stof en ver dorde bloemen. Fiona moet de bloemen verzorgen. Toen ik een jong meisje was, moest ik bij mijn moeder ook de bloemen verzorgen. Altijd. Het is werk van een goede dochter thuis. Zo hoort het. Maar Fiona trekt zich er weinig van aan en de meiden stoffen niet. U moet er voor zor gen, dat iedereen behoorlijk zijn werk doet. „Ik zal doen wat ik kan", beloofde Con stance. Er zat niets anders op, dacht ze vermoeid. Ze zou hier de afgesproken tijd moeten blijven om David Parkinson te vriend te houden. En ze zou dus evengoed kunnen trachten een succes van haar werk hier te maken Mevrouw Fincham zonk dieper weg in haar stoel. „Bel even voor me, lieve kind", zei ze, thans weer op vriendelijke toon sprekend, „het is tijd voor mijn sherry. Je blijft hier een glaasje drinken. Bel je even?" Constance trok aan een ouderwetse bel, die naast de schouw hing. De bel was van Chinees porcelein met bloemetjes. Constance kreeg opeens het beeld voor ogen van een huurkamer, waar haar moe der eens gewoond had en waar ze net zo'n bel gehad hadden. Iets van benauwenis kwam over haar. Het was een ouderwetse kamer in een ouderwets huis geweest, met uitzicht op zee. Maar de ramen van die kamer hadden wijd open gestaan en de prikkelende zeelucht was naar binnen ge komen, terwijl hier „Mijn slaapkamer", onderbrak mevrouw Fincham haar gedachten, „grenst aan dit vertrek. Ik kan geen trappen lopen". „Hoe gemakkelijk voor u". zei Constan ce beleefd. Mevrouw Fincham had haar niet gezegd te gaan zitten, en opeens voel de ze, hoe vermoeid ze was. Ze nam plaats op een hoekje van de sofa tegenover de oude vrouw en zonder erbij te denken, haalde ze uit haar tas een sigaretten-étui te voorschijn. „Roken is streng verboden in mijn ka mer", zei mevrouw Fincham onmiddellijk scherp, „het bederft de lucht in het ver trek". „O, excuseert u mij", zei Constance, ter wijl ze het etui weer wegstopte. Een beetje tabaksrook, dacht ze ontstemd, zou in deze stoffige bedompte kamer eerder goed dan kwaad doen Na enkele ogenblikken waren langzame sloffende voetstappen in de hal hoorbaar en even later kwam een oud vrouwtje het vertrek binnen met een zilveren blad, waarop een karaf met sherry stond en glazen. Het blad was even ongepoetst als het zilveren theeservies. Ze zette het blad neer naast mevrouw Fincham en keek dan even argwanend naar Constance. Het oude vrouwtje had een bleek gerimpeld gezicht je en haar ogen waren eens blauw geweest. Onder een slordig mutsje hing een knoetje dun haar. „Mary", zei mevrouw Fincham, „dit is juffrouw Fairlie, die hier mijn belangen komt behartigen en een en ander in han den zal nemen. Orders van juffrouw Fair lie kun je beschouwen als orders van mij". „Ja mevrouw", antwoordde het mensje gedwee. „En alsjeblieft geen gemopper, heb je dat begrepen, géén gemopper!" „Nee, mevrouw", zei Mary, terwijl ze zich omdraaide om te gaan. „Wacht even", zei mevrouw Fincham. „Wat krijgen we vandaag voor het avond eten?" „Kuikens, mevrouw", antwoordde Mary. „Meneer Bagnet bracht er enkele mee". „Ik zou niet weten, wat we zonder meneer Bagnet moesten beginnen", zuchtte mevrouw Fincham melodramatisch. „Wel, ik hoop dat ze goed worden klaargemaakt. Het is juffrouw Fairlie's eerste maaltijd hier. Morgenochtend zal juffrouw Fairlie met jullie beiden spreken en jullie zeggen, hoe ze de zaken denkt te regelen." „Ja, mevrouw", zei Mary en sloop op haar tenen het vertrek uit. Zou ze besef fen, dat ze me nu al gehaat heeft gemaakt bij die twee oude meiden, dacht Constan ce. Of is ze daar te dom voor? Je kon het bij haar niet weten. Ze kon eenvoudig oerdom zijn en daarbij boos aardig, maar ze zou ook bewust gemeen kunnen zijn „U kunt beiden ontslaan, als ze last zouden veroorzaken", zei mevrouw Fin cham. „Ik betaal graag voor goede ande ren. Maar tot nu toe is 't me niet gelukt nieuwe meiden te krijgen. Niemand hielp me ermee „Zijn ze al lang bij U?" vroeg Con stance en even huiverde ze bij het idee, dat de oude gerimpelde Mary nog een an dere baan zou moeten gaan zoeken. Slotkoers Openings Dinsdag koersen 3-3 Nederl. '47 93«/ie 93% A.K.U 150 150 174% 175% Philips Gloeil. 160 161% Kon. Petroleum 310 311% A'dam Rubber 76 77% Holl. Amer. Lijn 125 125 N. Scheepv. Unie 119 120 H.V.A 80 81 Deli Mij 67'A 67% Amsterd. Bank 163 163% Ned. Handel Mij. 150 A 150% Rotterd. Bank 153 153 Twentsche Bank 163 163% Anaconda Copper 41A 42 Bethlehem Steel.. 54 54% Republic Steel 4613/te 47% Shell Union 71A 72 22 23 U. S. Steel 41V',, 41% „Veertig jaar", antwoordde mevrouw Fincham onbewogen. „Maar dan moeten ze nodig gepension- neerd worden", riep Constance uit. Als ze dit afschuwelijke baantje nu toch drie maanden moest volhouden, zou ze zeker geen blad voor de mond nemen om mis standen zien te verhelpen „Nonsens", zei mevrouw Fincham met een zuurzoet lachje. „Nonsens, ze krijgen ouderdomsrente. Daar heb ik al die jaren voor betaald!" „Toch moet u ze ook pensioen geven", hield Constance vol. Ze stond op. Ze vond het opeens te veel gevergd om in deze muffe kamer met deze ontstellende oude vrouw sherry te gaan zitten drinken. „Zoudt u me willen excuseren, zei ze, „ik moet werkelijk voor tafel nog wat uit pakken". „Als u op uw slaapkamer belt, brengt Mary u wel warm water boven", zei me vrouw Fincham. „Ik denk niet, dat het wa ter voor het bad op behoorlijke tempera tuur zal zijn. Dat is 't nooit. De keuken meid stookt niet voldoende". Natuurlijk kan ik die oude ziel niet bel len cm warm water boven te brengen, dacht Constance, terwijl ze langzaam de brede trap opliep. Dat zou te veel gevraagd zijn. En ook zal ik die oude getrouwen niet kunnen ontslaan. Of ze moet hun een behoorlijk pensioen geven. Terwijl ze de grote kille slaapkamer binnenging, kwam er opeens een jongens achtig ondeugend lachje op haar gezicht. „Ja", zei ze hardop tot zichzelf, „ik kan werkelijk heel wat last veroorzaken. Ze zal het nog gaan betreuren, dat ze een eerzuchtige, intelligente en discrete jonge vrouw in haar huis gehaald heeft! Ik zal dit baantje hier kordater aanpakken dan waarschijnlijk de bedoeling was. En ze zal het helemaal niet prettig vinden HOOFDSTUK 4. De avondmaaltijd werd genuttigd in een sombere kamer met donker behang in rood en goud. In een oude marmeren schouw smeulde een landerig vuurtje en boven de schouw hing een groot schilderij van een weinig aantrekkelijk klein meisje in een witte mousseline jurk met blauwe strikken, ge zeten op een schommel. De harde donkere ogen van het meisjes schenen het gezel schap in de eetkamer afwijzend aan te staren. „Mevrouw Fincham toen ze jong was", constateerde Constance bij zichzelf, en vergelijkend keek ze naar de oude me vrouw Fincham. Ze zat aan het hoofd van de tafel in een grote leunstoel met hoge rug. Pas toen ze uit haar stoel in de zit kamer was opgestaan om zich naar de eetkamer te begeven, had Constance be merkt, hoe ontstellend klein deze vrouw was. Onder de 3.50 m. en dat bij haar enorme omvang! Toen ze in de hoge leun stoel was gaan zitten, bengelden haar voe ten een heel eind boven de grond, en Neill was haastig aan komen dragen met een hoog voetenbankje. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8